SerU
09-05-2013, 00:26
Witajcie!
Kilka razy w różnych tematach na tym zacnym fotum zetknąłem się ze stwierdzeniami, że z matryc 12 mpix nie da się zrobić dobrych wydruków wielkoformatowych ze względu na mały rozmiar plików, które te matryce "produkują".
Pozwólcie moi mili, że wtrącę na ten temat swoje 3 grosze. Na początek nieco "podkładu". W dziedzinie druku cyfrowego/wielkoformatowego siedzę już ładnych kilka lat. Zawodowo zajmuję się serwisowaniem owych tworów techniki, które te wydruki produkują. Sam mam także swoje małe studio, a w nim m.in. wielkoformatowego potwora drukującego na materiałach wszelakich.
Tak sie składa, że właśnie skończyłem drukować kilka plakatów i canvas-ów z moich zdjęć dla jednego z klientów i poniżej przedstawiam Wam zdjęcia owych plakatów. Oba prezentowane zdjęcia wyszły z mojego D300s, do którego zapięty był Tamron 18-270 będący (zdaniem wielu na tym forum) o optyczne lata świetlne od szkieł "pro".
Na początek oryginalne zdjęcia:
Silnik Toyoty Supry:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://webproduct.co.uk/pic/dr3.jpg)
Porsche 911:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://webproduct.co.uk/pic/dr30.jpg)
Oba prezentowane poniżej plakaty mają rozmiar A1 i są drukowane z JPG-ów, niemal prosto z puszki (minimalne ostrzenie i zabawa kontrastem/jasnością ze względu na słoneczną aurę). Nie robię w RAW, bo w "publishingu" nikomu on nie jest potrzebny (i w żadnym studio, czy firmie poligraficznej, z którymi mam do czynienia nie pracują na RAW-ach - najważniejsze, żeby zdjęcia miały 300dpi). Wybaczcie oświetlenie z poniższych zdjęć, ale nie chciało mi się bawić w ustawianie parasolek, żeby zrobić 2 zdjęcia plakatów na ścianie :)
Plakat silnika A1:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://webproduct.co.uk/pic/post1.jpg)
Plakat "Prosiaka" A1:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://webproduct.co.uk/pic/post3.jpg)
I teraz najważniejsze: poniżej zdjęcie fragmentu plakatu, na którym jest widoczny numer VIN owej Toyoty (pamiętajcie, że nie na nim była skupiona ostrość podczas robienia fotki!). Na wydruku ma on długość dokładnie 8,5cm:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://webproduct.co.uk/pic/post2.jpg)
Moje wnioski poparte praktyką? Z aparatu 12 mpix z "badziewnym" szkłem spokojnie można drukować wielkie formaty. Sam wielokrotnie swoje zdjęcia z d300s, czy D3100 waliłem w rozmiarze A0 i wyglądały bardzo dobrze z odległości 30-40cm. A1 można niemal oglądać z nosem w plakacie. Nie korzystam przy tym z żadnych softów powiększających zdjęcia i tak, jak wspomniałem robię wyłącznie w jpg-ach. Do obróbki używam badziewnego (ale legalnego :) ) programu Corel Photo-paint X3. Parcie na megapixele? Mnie już daaawno przeszło, bo codziennie widzę, co wychodzi z matryc, które wchodziły na rynek wieeele lat temu :)
To chyba tyle jeśli chodzi o ten temat :)
Dziękuję za uwagę i pozdrawiam :)
Seru
Kilka razy w różnych tematach na tym zacnym fotum zetknąłem się ze stwierdzeniami, że z matryc 12 mpix nie da się zrobić dobrych wydruków wielkoformatowych ze względu na mały rozmiar plików, które te matryce "produkują".
Pozwólcie moi mili, że wtrącę na ten temat swoje 3 grosze. Na początek nieco "podkładu". W dziedzinie druku cyfrowego/wielkoformatowego siedzę już ładnych kilka lat. Zawodowo zajmuję się serwisowaniem owych tworów techniki, które te wydruki produkują. Sam mam także swoje małe studio, a w nim m.in. wielkoformatowego potwora drukującego na materiałach wszelakich.
Tak sie składa, że właśnie skończyłem drukować kilka plakatów i canvas-ów z moich zdjęć dla jednego z klientów i poniżej przedstawiam Wam zdjęcia owych plakatów. Oba prezentowane zdjęcia wyszły z mojego D300s, do którego zapięty był Tamron 18-270 będący (zdaniem wielu na tym forum) o optyczne lata świetlne od szkieł "pro".
Na początek oryginalne zdjęcia:
Silnik Toyoty Supry:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://webproduct.co.uk/pic/dr3.jpg)
Porsche 911:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://webproduct.co.uk/pic/dr30.jpg)
Oba prezentowane poniżej plakaty mają rozmiar A1 i są drukowane z JPG-ów, niemal prosto z puszki (minimalne ostrzenie i zabawa kontrastem/jasnością ze względu na słoneczną aurę). Nie robię w RAW, bo w "publishingu" nikomu on nie jest potrzebny (i w żadnym studio, czy firmie poligraficznej, z którymi mam do czynienia nie pracują na RAW-ach - najważniejsze, żeby zdjęcia miały 300dpi). Wybaczcie oświetlenie z poniższych zdjęć, ale nie chciało mi się bawić w ustawianie parasolek, żeby zrobić 2 zdjęcia plakatów na ścianie :)
Plakat silnika A1:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://webproduct.co.uk/pic/post1.jpg)
Plakat "Prosiaka" A1:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://webproduct.co.uk/pic/post3.jpg)
I teraz najważniejsze: poniżej zdjęcie fragmentu plakatu, na którym jest widoczny numer VIN owej Toyoty (pamiętajcie, że nie na nim była skupiona ostrość podczas robienia fotki!). Na wydruku ma on długość dokładnie 8,5cm:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://webproduct.co.uk/pic/post2.jpg)
Moje wnioski poparte praktyką? Z aparatu 12 mpix z "badziewnym" szkłem spokojnie można drukować wielkie formaty. Sam wielokrotnie swoje zdjęcia z d300s, czy D3100 waliłem w rozmiarze A0 i wyglądały bardzo dobrze z odległości 30-40cm. A1 można niemal oglądać z nosem w plakacie. Nie korzystam przy tym z żadnych softów powiększających zdjęcia i tak, jak wspomniałem robię wyłącznie w jpg-ach. Do obróbki używam badziewnego (ale legalnego :) ) programu Corel Photo-paint X3. Parcie na megapixele? Mnie już daaawno przeszło, bo codziennie widzę, co wychodzi z matryc, które wchodziły na rynek wieeele lat temu :)
To chyba tyle jeśli chodzi o ten temat :)
Dziękuję za uwagę i pozdrawiam :)
Seru