PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc w identyfikacji ptaka



zawodnique
25-04-2013, 12:55
Cześć!
Zrobiłem wczoraj zdjęcia jakiegoś ptaka ale za nic nie mogę go rozpoznać. Fotki robione z daleka, ptaszek mniej więcej wielkości wróbla więc jakość nie jest idealna, ale może ktoś rozpozna...
Spotkałem go na łące, w pobliżu są pola i rzeczka, a do lasu około pół kilometra...
1.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/04/DSC_5023JPG-2.jpg
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/-DlYA1p7g8YM/UXjr5i1M6hI/AAAAAAAAVgM/C9Ne87bpl6Q/w850-h565/DSC_5023.JPG)
2.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/04/DSC_5026JPG-2.jpg
źródło (https://lh4.googleusercontent.com/-gfkAC72g7oA/UXjsIt21jMI/AAAAAAAAVgY/kB6WbKfdNNY/w850-h565/DSC_5026.JPG)
3.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/04/DSC_5027JPG-2.jpg
źródło (https://lh6.googleusercontent.com/-snG9cxCXB7M/UXjsItt5xNI/AAAAAAAAVgc/l8HnB-Jyggg/w850-h565/DSC_5027.JPG)

Były tam też rokitniczki, ale ten mi na rokitniczkę nie wygląda...

pozdrawiam

Franek_
25-04-2013, 17:46
Wróbel!

sokolnik
25-04-2013, 18:42
Wrona albo Orzeł :)

barracuda
25-04-2013, 18:46
Może trzcinniczek... chociaż mogę się mylić bo w tym przedziale ptasich gatunków nigdy nie miałem pewności.

zawodnique
25-04-2013, 20:17
Wróbel ma inne upierzenie głowy.
Wrony i Orły są zdecydowanie większe :-P

Trzcinniczek jest wśród moich typów. Jak przeglądam zdjęcia w internecie to jednak mają mniej czerwone piersi, czasem nawet białe. Choć teraz myślę, że ten 'rudy' to efekt chylącego się ku zachodowi słońca.

Znajdzie się znawca, który potwierdzi słowa Tomka?

pozdrawiam
Piotrek

c-man
25-04-2013, 23:56
Jak na moje oko to pokląskwa - samica.

http://www.clanga.com/gallery/Ptaki%20pospolite/saxrub090609kurcewozk2.jpg

zawodnique
26-04-2013, 07:13
Clostermann wielkie dzięki za pomoc! Oko masz dobre, ale to jednak samica Kląskawki. Widziałem tam też samca. Niestety w moim atlasie było zdjęcie tylko samca* i odrzuciłem ten gatunek. Jak widać przedwcześnie...
Teraz jak już wiedziałem czego szukać to znalazłem od razu :D Nawet na forum. Kolega Amedos zrobił bardzo ładne zdjęcie samicy Kląskawki http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=2110229&postcount=8

Dzięki za pomoc i pozdrawiam
Piotrek

* choć zazwyczaj jak płcie różnią się upierzeniem to są zdjęcie obydwu...

c-man
26-04-2013, 08:50
Ja się jednak będę upierał że to pokląskwa. Te dwa gatunki żyją w tym samym środowisku.
Ja kilkaset metrów od domku mam lekko podmokłe miejsce, gdzie można spotkać oba w tym samym czasie, więc to że obok było sporo samców kląskawek jeszcze o niczym nie świadczy (choć akurat kląskawki mam w chaszczach bardziej suchych i zielonych, bliżej domu, a pokląskwy zajmują teren bardziej podmokły i dalej od zabudowań).
U pokląskwy ubarwienie głowy jest bardziej wyraźne ("brewka" i "wąsik").
Ale oczywiście różnice w upierzeniu u poszczególnych osobników są czasem spore, więc nie będę się upierał całkowicie - to Ty byłeś na miejscu i widziałeś, to nie to samo co zdjęcie powyżej ;)
Na przyszłość polecam zakupić sobie JEDYNY SŁUSZNY PRZEWODNIK: "Ptaki Europy i obszaru śródziemnomorskiego" Larsa Jonssona: http://ecsmedia.pl/c/ptaki-europy-i-obszaru-srodziemnomorskiego-b-iext8632174.jpg

zawodnique
26-04-2013, 09:29
Chyba masz rację. Ta brew mnie przekonuje :)
Temat do zweryfikowania przy następnej wizycie w tej okolicy.

Problem w tym, że niestety w zasadzie mam tylko te zdjęcia. Skupiałem się na Potrzosie akurat i zauważyłem tego malucha, zrobiłem kilka fotek i odleciał. Obiektyw 500mm więc na zdjęciach widać lepiej niż gołym okiem...

Co do atlasu to dzięki za informację, muszę go poszukać jak będę w księgarni.

Dzięki za pomoc i pozdrawiam
Piotrek