PDA

Zobacz pełną wersję : RAW a ustawienia



wigi
10-07-2005, 13:18
Witam.
Zastanawiam sie jakie ustawienia aparatu mają wpływ na informacje zapisane w RAW, a wiec i na jakość zdjęcia.
Wiadomo, że parametry ekspozycji, czyli czas i przysłona. Również czułość ISO.
Balans bieli chyba też?
Czy coś jeszcze?

Yacek
10-07-2005, 14:18
Balans bieli nie ma wpływu na właściwą zawartość pliku RAW, a tylko na jego interpretację (i być może tą część która służy do szybkiego podglądu w Nikon View/Nikon Project).

wigi
10-07-2005, 14:51
A to bardzo ciekawe, może ktoś rozwinie temat?

[ Dodano: Nie 10 Lip, 2005 ]
Czy w takim razie dwa zdjęcia tego samego ujęcia zrobione w RAW z różnymi ustawieniami balansu bieli będą jednakowe po otwarciu np. w NC? Jakoś wątpię wto.

ajt
10-07-2005, 15:41
Jest dokładnie tak, jak napisał Yacek, tzn. czas, przysłona oraz iso mają wpływ na to, co dostaniemy z matrycy, natomiast balans bieli oraz wszystkie pozostałe parametry mające wpływ na ostateczny wygląd zdjęcia (łącznie z ewentualną krzywą), nie są wykorzystywane przez aparat do modyfikacji danych zczytanych z matrycy, lecz jedynie dopisywane do pliku. Dwa identyczne zdjęcia zrobione w raw przy różnych ustawieniach balansu bieli będą wyglądały inaczej po otwarciu w NC, ale nie dlatego, że zawierają inne dane, lecz dlatego, że NC do konwersji przyjmuje wartości przekazane przez aparat jako domyślne. Jeśli w zakładce "Advanced RAW" wybierzesz potem takie same, to zdjęcia również będą tak samo wyglądać.
Natomiast miniaturka zdjęcia zawarta w pliku jest wygenerowana przez aparat przy uwzględnieniu wszystkich ustawień, podobnie jak plik jpg.

wigi
10-07-2005, 15:48
Dzięki, teraz to dla mnie jest jasne :)

krzysztofisko
10-07-2005, 15:50
Nie, będą różne, bo zapisane tak jak są ustawione, jednak masz możliwość korekcji parametrów zdjęcia. Oczywiście w pewnych granicach. balans bieli możesz korygować akurat praktycznie do woli. Zapis NEF jest zapisem ( przynajmniej teoretycznie ) danych z kazdego piksela matrycy. Dlatego możesz korygować te elementy które możesz skorygowąć w aparacie. przestrzeń barw, I lub III RGB lub Adobe.Balans bieli. Ekspozycję w pewnych granicach nie chce mi sie sprawdzać ale chyba +- 2 EV lub +- 3 EV. jak otworzysz NC to tam masz zakres regulacji. W praktyce jest to wystarczajacy zakres bo z reguły nie przewalisz zdjecia więcej niz o 1EV. ( mając oczywiście jakieś tam doświadczenie). Pamiętaj jednak, że jak otwierasz NEF-a to go otwierasz tak jak go zapisałeś, również nie poprawisz oczywiście kadru bo się nie da. Możesz póżniej robić korekcję w znacznie większym zakresie niż możesz to zrobić z jpg-iem..

moshica
10-07-2005, 16:58
To jeśli już mowa o RAW, to powiedźcie mi co w jakich kolejnościach obrabiacie jeśli chodzi o ustawienie parametrów ?
Gdzieś to kiedys czytałem jaką kolejność zachować ale nie mogę sobie przypomnieć.
Dla mnie najbardzie interesująca jest opcja Curve jako 1 opcja. Tam są pickery do pobrania białości, szarości i czerni. Co dalej mam z nimi robić to nie wiem.
Najprościej ustawiać korektę EV na + /- ale jeśli mam scenę kontrastową to przepalenie mam już na wstępie. Nie wiem jak za pomocą tego narzedzia Curve mam ustalać te półtony, na wzór tych z PS -> CTRL+L.
Czy może jest w sieci jakiś manual lub tutorial wyjaśniający wykorzystanie tejże obróbki?

Pozdrawiam
Moshica