PDA

Zobacz pełną wersję : Metz 32 CT7 i nikon d70



hobb3
10-07-2005, 00:04
Witam wszystkich!

Od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem D70-ki. W moje ręce trafiła również lampa Metz 32 CT7. Ponieważ jestem laikiem w sprawie lamp, a nie chciałbym przez przypadek czegoś zepsuć, to pomyślałem, że zapytam tu na forum i może jakaś miła duszyczka podzieli się ze mną swą wiedzą.

Lampa ta ma na stopce chyba 6 V, więc o przepaleniu nie powinno być mowy.

1) Ale czy są jeszcze jakieś inne kwestie, które mogłyby mieć wpływ na kompatybilność z nikonem?

2) Czy potrzebny jest specjalny adapter, by wykorzystać w pełni możliwości współpracy lampy zewnętrznej z aparatem?

3) No i najważniejsze, czy mogę spokojnie używać tej lampy z d70?

Z góry dzięki za wszelką pomoc

Piotr

[ Dodano: Pon 11 Lip, 2005 ]
Dwa posty na dwóch forach i brak odzewu :(

Is anybody out there?

vilen
14-07-2005, 17:08
chyba niebardzo :( mam metza kupionego do analogowej 65 i kolesie z fotojokera stwierdzili że może uszkodzić elektronikę 70 - faktem jest to że nie działa bo wcześniej pożyczyłem ją koledze do 70 i do niczego mu się nie przydała - lampę musisz kupić dedykowaną do cyfry, albo zainwestować w adapter - przejściówkę ok 300 zł

szymony
14-07-2005, 17:32
[ Dodano: Pon 11 Lip, 2005 ]
Dwa posty na dwóch forach i brak odzewu :(


Bo ileż można pisać. Takich pytań było tu dziesiątki jeżeli nie setki. Zmienia się tylko model błyskograta.
D70 nie ma standartowego TTLa tylko nowy wynalazek skośnokich inżynierów zwany iTTlem, w związku z czym żaden błyskograt nie obsługujący iTTLa z nim nie zagada. AMEN

Zmrożon
14-07-2005, 17:38
żaden błyskograt nie obsługujący iTTLa z nim nie zagada

:shock:

Ja ostatnio odgrzebałem jakiś plastik ze stopką i napisem 'ELWA' z boku. Mój ojciec twierdzi, że używał tego czegoś z eksą (exą ?) jako lampy błyskowej - z D70 działa bez problemu, mimo, że ma ponad 20 lat... Znaczy, że to coś ma iTTL ?

kacperek
14-07-2005, 18:03
Zmrożon mozesz przekazac ode mnie uklony dla Ojca. Uzywalem tego samemu sprzetu.

szymony
14-07-2005, 19:28
[quote="Zmrożon :shock:
Ja ostatnio odgrzebałem jakiś plastik ze stopką i napisem 'ELWA' z boku. Mój ojciec twierdzi, że używał tego czegoś z eksą (exą ?) jako lampy błyskowej - z D70 działa bez problemu, mimo, że ma ponad 20 lat... Znaczy, że to coś ma iTTL ?[/quote]

Acha ma taki sam iTTL jak lampy studyjne :mrgreen:
A rozróżniasz tą subtelną różnicę między błyskaniem, a sposobem pomiaru i panowania nim. :wink:
No poleccie jeszcze jakieś fajne wynalazki koledze, ciekawe na kim psy będzie wieszał.

Zmrożon
14-07-2005, 21:11
Kacperek - jasne, że przekaże :D

Szymony - no dostrzegam, ale od 20. letniej lampy nie wymagam. Właściwie to byłem mile zaskoczony, ze ona błyska jak przyciskam spust :lol:

I na mnie na pewno nie będzie wieszał, bo jak dorwie taką lampe, to będzie w 100 % z niej zadowolony. Żeby wymienić tylko niektóre jej plusy :
- jest masywna = profi wygląd
- ładuje sie 7 do 10 sekund - można mierzyć stoperem = jak masz duży stoper, to wiadomo profi wygląd
- podczas ładowania świszczy tak, że słychać ją w promieniu 20m - profi wygl... dźwięk powiedzmy
- błyskiem można kogoś oślepić na kilka sekund = przydatne do ucieczki z profi sprzętem

:wink:


A tak na serio, czemu miałby psy wieszać ? Tym moim 'wynalazkiem' niczego nie zepsuje ( sprawdzałem, napięcie w chwili błysku wynosi 56 V), nie zbankrutuje na nim, a zyska ciekawe doświadczenia ( czyt. wade słuchu po długim używaniu). :mrgreen:

szymony
15-07-2005, 00:37
A tak na serio, czemu miałby psy wieszać ? Tym moim 'wynalazkiem' niczego nie zepsuje ( sprawdzałem, napięcie w chwili błysku wynosi 56 V), nie zbankrutuje na nim, a zyska ciekawe doświadczenia ( czyt. wade słuchu po długim używaniu). :mrgreen:
Są przyjemniejsze rzeczy niż dobieranie wartości przysłpny z tabelki :mrgreen: :mrgreen:

OBcY
15-07-2005, 10:42
Ja też mam ELWE i też bez probemu działa w d70. Wcześniej używałem z zenitem :-)!
Jest dużo lepsza niż wbudowana lapeczka w d70 i nie kosztuje 1000zł co sb-600 :P!
Ja dodatkowo zrobiłem sobie do niej profesjonalny dyfuzor LOL.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.imageshack.us)

szymony
15-07-2005, 18:20
Jest dużo lepsza niż wbudowana lapeczka w d70 i nie kosztuje 1000zł co sb-600 :P!

To odpal nia CLS, jak jest dużo lepsza. Szufelka w AGD i pył magnezowo-aluminowy pewnie jeszcze taniej wyjdzie. Po co wy te aparaty kupiliście, takie drogie przecież.
SB600 1000 zł, a wiesz ile ten szczyt techniki zakładów z Kołobrzegu kosztował w latach 80-ych. Biadolił byś na cenę tak samo jak na SB dziś i jeszcze tydzień w komitecie kolejkowym musiałbyś się meldować :mrgreen:

kacperek
15-07-2005, 19:23
Ja nie mialem juz takiego problemu, nie musialem stac w zadnej kolejce ani nic :)

szymony
15-07-2005, 19:25
Ja nie mialem juz takiego problemu, nie musialem stac w zadnej kolejce ani nic :)Dostałeś talkon od pierwszego sekretarza? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

OBcY
15-07-2005, 19:28
Po co wy te aparaty kupiliście, takie drogie przecież.
SB600 1000 zł, a wiesz ile ten szczyt techniki zakładów z Kołobrzegu kosztował w latach 80-ych. Biadolił byś na cenę tak samo jak na SB dziś i jeszcze tydzień w komitecie kolejkowym musiałbyś się meldować

No kupiłem taki aparat i nie mam teraz ani grosza na lampe więc się ciesze z tego co mam :-).
Ja jestem troche młodszej daty, pamiętam jak mały z mamą stałem po dzwi do łazienki w kolejce w której 80% to byli 'zatrudnieni' do stania w kolejce ;P

BartekIgnasiak
15-07-2005, 19:32
OBcY, mam dokladnie taka sama lampe....

szymony
15-07-2005, 23:09
No kupiłem taki aparat i nie mam teraz ani grosza na lampe więc się ciesze z tego co mam :-).

Mnie zawsze zastanawia takie działanie. Rozumiem że nie wszystkim się przelewa, ale to tak samo jaby kupić funkel nówkę merca i spłukać się od zera. Auto postawić na ulicy, bo przecież
nie ma kasiory ani na wache, ani tym bardziej na garaż. A spokojnie można było kupić używany lub tańszą markę. Nie ma to jak zastaw sie a postaw się :wink:

kacperek
16-07-2005, 09:00
Szymony wybacz ale czy kupujac np. D70 i majac w planach odpowiednie obiektywy, lampe itd czekasz az uzbierasz kase na wszystko i dopiero kupujesz?
Zreszta wystarczy ze ktos uzywa lampy sporadycznie i czy to od razu straszny blad ze kupil D70 i nie ma kasy na SB800 (troche kosztuje)

OBcY
16-07-2005, 14:44
szymony, właśnie ja nie korzystam z lampy jak z samochodu. Pozatym auto MUSI mieć paliwo, żeby jeździło, a aparatem można i robić zdjęcia bez takiej lampy. Wiem o co ci chodzi, ale nie do końca trafione porównanie.

Peace!

szymony
18-07-2005, 06:50
Szymony wybacz ale czy kupujac np. D70 i majac w planach odpowiednie obiektywy, lampe itd czekasz az uzbierasz kase na wszystko i dopiero kupujesz?
Zreszta wystarczy ze ktos uzywa lampy sporadycznie i czy to od razu straszny blad ze kupil D70 i nie ma kasy na SB800 (troche kosztuje)

Kacperku, ja wszystko rozumiem, tylko nie to samo umartwianie/biczowanie się. Dziś za dosłownie grosze można nabyć błyskograta z automatyką tyrystorową, na dokładkę przeważnie jeszcze z ruchomym palnikiem (ot choćby tytułowy Metz 32 CT 7, ma nawet dwa palniki). Efekty i wygoda pracy dużo lepsze niż katowanie się tym wynalazkiem, jako podstawowym błyskogratem.