Zobacz pełną wersję : D90 + Nikkor 50mm AS=F f/1.8G
MrGzimski
07-04-2013, 15:34
Witam,
już pisałem w tej sprawie w innym temacie ale mało odpowiedzi było może tu więcej osób zagląda :)
Z góry przeprasz jeśli to nie ten dział...
Mam takie pytanie, obecnie korzystam z takiego zestawu: Nikon D3000 + 18-55 KiT. Użytkuję aparat, fotografując plener, ludzi, architekturę i ostatnio fotografuję odzież w domu ponieważ rozpocząłem handel odzieżą. Potrzebuję kupić nowy zestaw tj. body + obiektyw. Zastanawiam się nad tytułowym zestawem. Starym aparatem niektóre ciuchy były nieco innej barwy biorąc pod uwagę korektę ustawień i balans bieli. Czy taki obiektyw i body spełnią moje oczekiwania tzn. zdjęcia będą ostre z odpowiednią barwą itd?? Dodam że będę fotografował z tłem oraz dodakotwym oświetleniem ciągłym. Troche czytałem o tym obiektywie i body, ale nikt jednoznacznie nie określił czy w tym przedziale cenowym to dobre rozwiązanie. Troche się już bawie fotografią i szczerze mówiąc już kiedyś chciałem wymienić mój stary sprzęt, właśnie na D90 i jakiś obiektyw tylko nie KiT'owy.
Będę wdzięczny za jakieś porady od starszych( nie o wiek mi chodzi ) forumowiczów i użytkowników Nikonów!
sokolnik
07-04-2013, 15:48
poczytaj o matrycy z D3000. Jest inna niż w D90. I nie chodzi mi o miliadrypikseli.
ustaw swój obecny obecny na 50mm i zobacz jak będzie Ci się robiło zdjęcia. Nie kręć zoomem. Rob zdjęcia na 50mm i jeśli Ci pasuje to bierz 50mm 1.8 do D90 może być też tańsza wersja bez silnika D albo z silnikiem G.
pokaż jakieś swoje zdjęcia tutaj, zobaczymy co chcesz osiągnąć i co już osiągnąłeś. Może zmiany są niepotrzebne. Może lepiej inwestować w tło, manekina czy jakieś inne dodatki.
Wielu uważa że kolory z matrycy D3000 są super a Tobie się nie podoba...nie wiem sam w czym problem. W D90 możesz narzekać na blade kolory
i nie zakładaj wszędzie tematów pytając o to samo. Zrób jeden porządny opis, co jak robisz, pokaż zdjęcia jakie robisz a jakie chcesz osiągnąć...
jak ostatnio zrobiłem jeden konkretny opis przedmiotu na allegro to w 10 min sprzedałem przedmiot. Dobry opis zachęca do pisania/odzewu.
Nie ważne w którym dziale napiszesz.
Bez odpowiedniego osprzętu i oprogramowania nigdy nie uzyskasz takich samych kolorów na zdjęciu co w rzeczywistości. Zawsze coś będzie się różnić.
Reszty powtarzać nie będę.
MrGzimski
07-04-2013, 17:27
Nie ważne w którym dziale napiszesz.
Bez odpowiedniego osprzętu i oprogramowania nigdy nie uzyskasz takich samych kolorów na zdjęciu co w rzeczywistości. Zawsze coś będzie się różnić.
Reszty powtarzać nie będę.
ale pytałem sie Ciebie jak tego X-rate sie używa...
Jeśli chodzi o tematy to sie zgadzam ;)
A co do moich prac to wieczorem coś wkleje bo nie korzystam obecnie z mojego komputera...
Co do manekina to mam juz, kwestia tła i światła ciągłego... A sprzęt chce kupić bo dostałem na to pieniądze i muszę je wydać właśnie na aparat... :)
MrGzimski
09-04-2013, 13:42
przepraszam że tak późno ale obiecałem więc wrzucę co nieco...
[ciach! ;)]
Liczę na konstruktywną krytykę, chciałbym wynieść stąd jakieś rady co do focenia i sprzętu jaki mam kupić nawiązując do pierwszego posta...
POZDRAWIAM !
PS.
jestem amatorem ;)
sokolnik
09-04-2013, 14:40
nie ten dział do pakazywania fotek. bardziej chodziło mi o pokazanie zdjęć tych ubrań. Może by ktoś coś doradził odnośnie tematu z 1postu.
MrGzimski
09-04-2013, 15:39
aha hehe ... no to przeniosę się z tym gdzie indziej...
Jeśli chodzi o komentowanie i prezentowanie fotografii, zapraszamy do odpowiednich działów zdjęciowych (http://forum.nikoniarze.pl/forumdisplay.php?f=3). Tutaj dyskutujemy tylko o sprzęcie. :)
MrGzimski
09-04-2013, 19:58
wiem wiem tylko Panowie chcieli coś zobaczyć jak foce i myślałem ze tu mam zapodać ;) przeniosę się niebawem...
a tak wracając do tematu i mojego dylematu co wybrać czy D90 czy D5100, ostatnio odwiedziłem MM, i pan włączył mi D90 z kitowym 18-55mm, wziąłem go do łapy i szczerze mówiąc od razu spodobał mi się... Jego waga i ergonomia ułożenie przycisków dwa pokrętła ustawień przysłony i czasu... EXTRA... D5100 też obczaiłem, ale ale ale... i tu zaczynają się schody Pan do końca nie odpowiedział na moje pytania związane ze znaczącymi różnicami tych dwóch aparatów... I w zasadzie stwierdziłem że skoro na D90 kiedyś się już przypaliłem, super mi leży w dłoni, dużo osób go używa i chwali, niby jest stary ale nadal go produkują(tzn że to dobra i sprawdzona konstrukcja), kupie D90 w zestawie z obiektywem Nikkor 18-105mm tam jest chyba f/3.5-4.6 czy jakoś tak a później dokupię używaną stałkę o wiele jaśniejszą np 35mm f/1.8 i jakiegoś fisheye... Co myślicie ??
sokolnik
09-04-2013, 22:29
D5100 vs D90 różnią się matryca, ten sam sytem AF. wszystko inne można wyczytać ze specyfikacji technicznej :)
MrGzimski
09-04-2013, 22:39
no właśnie ;) ale leży lepiej w dłoni jest cięzszy jakiś taki poważniejszy hehee
no właśnie ;) ale leży lepiej w dłoni jest cięzszy jakiś taki poważniejszy hehee
Jak chcesz ciężki i poważniejszy
to ... polecam sredniaka jakiegoś starego.
Pozycja jako fotografa wzrośnie od razu.
A i taniej moze będzie...
:)
MrGzimski
10-04-2013, 07:11
Jak chcesz ciężki i poważniejszy
to ... polecam sredniaka jakiegoś starego.
Pozycja jako fotografa wzrośnie od razu.
A i taniej moze będzie...
:)
wiesz co, mam budżet z UP na pierwszą DG i muszę kupić nowy sprzęt na fakturkę... Dlatego wybrałem D90, a jeśli chodzi o pozycję fotografa to nie zależy mi na niej, bo nie jestem fotografem. Ja się tylko bawię fotografią :)
A co sądzicie o takim porównaniu na którym D5100 wypadł lepiej niż D90 ??
http://versusio.com/pl/nikon-d5100-vs-nikon-d90
Szczególnie ostatni punkt najbardziej przypadł mi do gustu:
łączność
Ma wejście na zewnętrzną kartę pamięci Tak vs Nie
Takie porównania to pic na wodę, bo niektóre parametry można ująć jako zaleta lub wada, w zależności od potrzeb. Dodatkowo w takich testach nie uwzględnia się ergonomii body, a ma to jednak spore znaczenie.
MrGzimski
10-04-2013, 12:30
Szczególnie ostatni punkt najbardziej przypadł mi do gustu:
Takie porównania to pic na wodę, bo niektóre parametry można ująć jako zaleta lub wada, w zależności od potrzeb. Dodatkowo w takich testach nie uwzględnia się ergonomii body, a ma to jednak spore znaczenie.
masz rację, a jednak w dłoni lepiej mi leży D90... Ale nie rozumiem tego odnośnie tego wejścia na kartę zewnętrzną tzn wg tego porównania nie wsadzę tam SD karty ? hehe
W/g tego porównania - nie ;)
MrGzimski
10-04-2013, 12:36
haha no to nie kupuje :P
PS.
tak na marginesie bo już się pogubiłem, można zastosować SD ?? :P
Można użyć SD lub SDHC. Oba typy działają z D5100 i z D90. Nie wiem jak SDHX.
A co sądzicie o takim porównaniu na którym D5100 wypadł lepiej niż D90 ??
http://versusio.com/pl/nikon-d5100-vs-nikon-d90
A przeczytaj to porównanie jeszcze raz...
1) D5100 i D90 mają identyczny moduł AF - wg tego jakieś różnne
2) D90 nie ma gniazda na kartę pamięci...
3) większa rozdzielczość ekranu... o 1px :lol:
(3 bzdurne powody)
4) to że D5100 jest mniejszy i lżejszy do D90 (kolejne 3 powody) to każdy wie.
5) to że ma lepszą matrycę (5 powodów) też każdy wie.
Czyli już masz 11 powodów z 15.
Ale, to że D90 jest szybszy w reakcji migawki (nie 210ms do 240ms, a 80ms do 180ms) tego już nie piszą.
To, że ma 8 dodatkowych funkcji na guzikach i drugie pokrętło, że nie trzeba wchodzić do menu, aby aby zmienić podstawowe parametry, zapomnieli
O tym, że jest go wygodniej trzymać, też nie napisali.
O możliwości wyświetlenia linii czy większej ilości informacji w wizjerze też nie napisali...
O tym, że wizjer ma pryzmat, a nie lusterka i że jest większy, też zapomnieli...
czyli odejmujące 3 bzdury, z 15 mamy 12, a do 6 powodów za D90 dodając 13 kolejnych, robi się 19... czyli wynik jest 12 : 19 dla D90....
O takich funkcjach jak FP, CLS, Bracketing, czy pewnie jeszcze kilku już nie wspominam.
MrGzimski
10-04-2013, 12:48
A przeczytaj to porównanie jeszcze raz...
1) D5100 i D90 mają identyczny moduł AF - wg tego jakieś różnne
2) D90 nie ma gniazda na kartę pamięci...
3) większa rozdzielczość ekranu... o 1px :lol:
(3 bzdurne powody)
4) to że D5100 jest mniejszy i lżejszy do D90 (kolejne 3 powody) to każdy wie.
5) to że ma lepszą matrycę (5 powodów) też każdy wie.
Czyli już masz 11 powodów z 15.
Ale, to że D90 jest szybszy w reakcji migawki (nie 210ms do 240ms, a 80ms do 180ms) tego już nie piszą.
To, że ma 8 dodatkowych funkcji na guzikach i drugie pokrętło, że nie trzeba wchodzić do menu, aby aby zmienić podstawowe parametry, zapomnieli
O tym, że jest go wygodniej trzymać, też nie napisali.
O możliwości wyświetlenia linii czy większej ilości informacji w wizjerze też nie napisali...
O tym, że wizjer ma pryzmat, a nie lusterka i że jest większy, też zapomnieli...
czyli odejmujące 3 bzdury, z 15 mamy 12, a do 6 powodów za D90 dodając 13 kolejnych, robi się 19... czyli wynik jest 12 : 19 dla D90....
O takich funkcjach jak FP, CLS, Bracketing, czy pewnie jeszcze kilku już nie wspominam.
GonzoG właśnie na taką odpowiedź czekałem, bardzo Ci dziękuję... Wyjaśniłeś wszystko w kilku zdaniach, oczywiście z tą kartą to sobie żartowałem... Ale te pokrętła i cała ergonomia D90, jej waga itp przemawia do mnie... Potrzebowałem opinii kogoś kto zna ten aparat jak "własną kieszeń" ;)
Można użyć SD lub SDHC. Oba typy działają z D5100 i z D90. Nie wiem jak SDHX.
z palca wyssane jest to porównanie, szukałem na google wpisując porównanie D90 vs D5100 i to było pierwsze więc wszedłem ehhe
porównań D90 i D5100 na tym forum było trysrylion. Wystarczy dobra kawa, kilka godzin czasu i do lektury...
ps. ja mam D90 i czasem używam 50mm/1.8D. Nie mam zastrzeżeń a do tego przepiękny (jak dla mnie) bokeh.
MrGzimski
10-04-2013, 21:44
porównań D90 i D5100 na tym forum było trysrylion. Wystarczy dobra kawa, kilka godzin czasu i do lektury...
ps. ja mam D90 i czasem używam 50mm/1.8D. Nie mam zastrzeżeń a do tego przepiękny (jak dla mnie) bokeh.
właśnie widziałem kilka zdjęć zrobionych 50mm 1.8G i naprawdę głębia fajna i jaśniutki :) ale żeby 50mm jako jedyny póki co obiektyw był to nie da rady... dlatego kupuje zestaw z kitem 18-105mm bo go chwalą jak na Kita i dokupie stałkę używkę, tylko waham się miedzy 35mm 1.8G albo właśnie 50mm 1.8G, albo D bo śrubokręt ma D90...
W moim skromnym odczuciu sama 50mm to za mało do uniwersalnego stosowania (a takie mam wrażenie będziesz preferował). Zdecydowanie.
18-105 fajne szkło. Naprawdę solidne i odporne, a zakres ogniskowych idealny, żeby dowiedzieć się, czego tak naprawdę się szuka (choć - ale to inna półka - prawdziwym ideałem imho byłoby 18-200). 35mm myślę jest bardziej uniwersalne. Pstrykaj zdjęcia a potem - po czasie - przeglądnij na jakich ogniskowych robisz więcej: 35 czy 50 i generalnie dowiesz się co będzie lepsze.
To zależy do czego w większość będziesz używał stałki.
Ja osoby całe wewnątrz to 35mm
Korpusy wewnątrz i całe osoby na zewnątrz 50mm się nada.
Jakieś produkty itp też 50mm ale i 35mm.
Mam oba i z racji ogniskowej, częściej używam 35mm.
Nawet całą sesję ciążową popełniłem w ostatni weekend tym obiektywem.
Pierwsze focenie od paru miesięcy:)
MrGzimski
10-04-2013, 22:12
RAF7705
popełniłeś sesję ehehe dobre ;) będę używał stałki do robienia zdjęć odzieży bo jest bardzo jasnym obiektywem ale na pewno jakieś portrety, całych ludzi itd..
efmk
mam jeszcze dodatkowo 55-300mm nikkora f/4,5-5,6... dlatego 18-105 będzie uniwersalny a jak będę chciał coś przybliżyć na maxa no to mam tą lunetkę...
Robson_zg
11-04-2013, 17:30
MrGzimski , chcesz kupić używaną stałke ? Tylko zastanawiam się po co....?
Oszczędzając max 150 zł , to żadna jak dla mnie oszczędność . Ja swoją 35 kupiłem nóweczke za 749 zł a za używki chcą 600 i więcej .
Kupując uzywke , masz kilkuletni obiektyw i na dodatek bez gwarancji....:P
MrGzimski
11-04-2013, 18:01
Robson_zg jeśli będą w sprzedaży wtedy jak będę na kupnie tylko za takie pieniądze to wiadomo że kupie w sklepie bo się orientowałem po ile stoją... A z gwarancją mieć obiektyw i nóweczkę jest o wiele lepiej :)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.