PDA

Zobacz pełną wersję : Czym ocieplić kolorki?



Max
09-07-2005, 18:29
J.w. Chodzi mi by uzyskiwac takie efekty na D70 jak zwyklym analogiem np. na slajdach SENSIA/PROVIA. Napewno jest to mozliwe, tylko pytanie czy do tego potrzebny filtr czy prosty zabieg w PSie czy jakies ustawienie w aparacie? Na analogu i zalozonym slajdzie, niemal jakie zdjecie by nie bylo kolorki i jakosc az milo sie wpatrywac, a na D70 wychodza po prostu "zwykle". Co z tym zrobic, zeby byly takie cieplusie?

Campo
09-07-2005, 18:31
Najprosciej - wrocic do Sensii i Provii.
W sumie jak sie zastanowic to jedyne wyjscie....

szymony
09-07-2005, 18:32
Kupić analoga :wink:
Digitalowi jeszcze trochę brakuje do analoga. I nie rozchodzi się tu o megapikselki.

[ Dodano: 09-07-2005, 18:32 ]
Ps. zawsze możesz spróbować troszkę podbić kolory.

cahe
09-07-2005, 19:42
krzywe ;-). max: w tym watku, w ktorym pytales o obrobke foto podalem link. na koncu tego watku, ktory jest pod linkiem jest mowa o krzywych, m.in. symulujacych provie ;]

Max
09-07-2005, 19:48
No i tu zaczynam widziec swiatelko w rozwiazaniu moich dwoch problemow... i ocieplenia kolorkow i jakosci foto... zglebiam temat krzywych i moze uda sie zaprogramowac mojego D70, zeby robil jak na SENSII czy PROVII, bo z moich doswiadczen efekty byly bardzo zblizone i to jest moj wyznacznik kolorow zdjec 8)

szymony
09-07-2005, 19:53
... zglebiam temat krzywych i moze uda sie zaprogramowac mojego D70, zeby robil jak na SENSII czy PROVII

Guzik Ci się uda. Te krzywe działają na już zrobioną fotę. Sam aparat foci tak samo. Więc spokojnie możesz maltretować fotę na kompie, na to samo wyjdzie.

cahe
09-07-2005, 19:55
jasne. najlepiej nef + krzywe w NC :-)

ALF
10-07-2005, 04:07
do ocieplania zdjęć służą filtry 81A, 81B oraz sylight 1A i sylight 1B...te 2 ostatnie można stosować zamiast UV...

żółto-czarny
10-07-2005, 12:46
Spróbuj pobawić się korektą WB (ujemną, -3 dodaje najwięcej czerwieni). Efekt jest mniej lub bardziej widoczny, głównie zależnie od warunków oświetleniowych (chyba?). Kiedyś udało mi się "wzmocnić" zachód słońca dając korektę -3 i podnosząc ogólne nasycenie.

roml
10-07-2005, 20:43
Jak chcę żeby było "cieplej" robię to tak: przy słońcu ustawiam WB na chmurkę, przy chmurach na cień itd Kilka eksperymentów i masz temt opanowanyny. Natomiast WB na A staram się unikać jak ognia. No i przy pomiarze matrycowym warto na stałę ustawić +1/3EV (czasem przydaje się nawet więcej).
W sumie trzeba się trochę napocić, żeby z jakością barw i dynamiką zbliżyć się do analogu.

żółto-czarny
10-07-2005, 20:51
Też unikam Auto, chociaż wyjątkowo radzi sobie lepiej niż ustawienie "tematyczne" :o

Max
10-07-2005, 20:59
Po poszperaniu teraz troche w necie sprobuje ozywic barwy ustawienie WB A-2 i +1/3EV... zobaczymy co z tego wyjdzie... no i bede robil w NEFach, aby moc pokorygowac w razie czego...

I tak w temacie od razu pytanie, czy obrabiajac NEFa zalozmy standardowo strzelonego zdjecia tj. na ustawieniach WB 0 i 0EV to jak potem ustawie w programie np. WB - 2 +0,7 EV Hue -3 czy da to taki sam efekt jak strzelenie juz przy takich parametrach czy nieco inaczej juz wyglada obrabiane?

Gelo5
10-07-2005, 21:13
... zglebiam temat krzywych i moze uda sie zaprogramowac mojego D70, zeby robil jak na SENSII czy PROVII

Guzik Ci się uda. Te krzywe działają na już zrobioną fotę. Sam aparat foci tak samo. Więc spokojnie możesz maltretować fotę na kompie, na to samo wyjdzie.

Chyba się mylisz.
Jeśli załadujesz krzywą do aparatu (tylko jedną można załadować) to otrzymasz pożądany efekt.
Krzywe oczywiście można załadować na już wykonaną fotkę np. NC, ale ładuje się je także do aparatu - patrz TUTAJ (http://www5e.biglobe.ne.jp/~komin/curve/D70/d70download.htm)
Przykłady są tutaj: TUTAJ (http://mastersphoto.net/forum/viewtopic.php?t=26)
Jeśli się mylę - popraw mnie.
Pozdrawiam
Grzegorz

szymony
10-07-2005, 21:20
Krzywe oczywiście można załadować na już wykonaną fotkę np. NC, ale ładuje się je także do aparatu - patrz TUTAJ (http://www5e.biglobe.ne.jp/~komin/curve/D70/d70download.htm)
Przykłady są tutaj: TUTAJ (http://mastersphoto.net/forum/viewtopic.php?t=26)
Jeśli się mylę - popraw mnie.


Mylisz się.
Krzywą możesz zapodać do body, ale ona również działa na już wykonaną fotę, a nie na właściwości działania matrycy.

cahe
10-07-2005, 21:24
yep.

pozdr,

roml
11-07-2005, 00:07
Wprawdzie nie bawiłem się w obróbkę NEFów, ale w trybie RAW aparat jak najbardziej uwzględnia ustawienia WB i optymalizacji zdjęcia. NEF jak sądzą daje najwyżej większe pole manewrów przy późniejszej obróbce.

szymony
11-07-2005, 00:48
Wprawdzie nie bawiłem się w obróbkę NEFów, ale w trybie RAW aparat jak najbardziej uwzględnia ustawienia WB i optymalizacji zdjęcia. NEF jak sądzą daje najwyżej większe pole manewrów przy późniejszej obróbce.

Uwielbiam takich ekspertów.
Wprawdzie nie prowadziłem ciężarówki, ale podczs deszczu tylna wycieraczka bardzo sie przydaje :mrgreen:
Przeczytaj chociaż to:
http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=11303

ALF
11-07-2005, 01:07
patrzcie ile piany bijecie, ile kłopotów, problemów, ustawień, zmian....zamiast założyć jeden filterek :wink:

szymony
11-07-2005, 01:14
patrzcie ile piany bijecie, ile kłopotów, problemów, ustawień, zmian....zamiast założyć jeden filterek :wink:

A tam filterek, filterkiem. Slajd trza założyći tyle. Każda inna kombinacja to proteza.

ALF
11-07-2005, 01:16
do slajdów też filterek się przyda :wink:

Max
11-07-2005, 11:02
Chyba się mylisz.
Jeśli załadujesz krzywą do aparatu (tylko jedną można załadować) to otrzymasz pożądany efekt.
Krzywe oczywiście można załadować na już wykonaną fotkę np. NC, ale ładuje się je także do aparatu - patrz TUTAJ (http://www5e.biglobe.ne.jp/~komin/curve/D70/d70download.htm)

To moze podpowiesz... bo wolalbym focic bez krzywych... a ew. korekte krzywymi zastosowac na kompie na NEFie... ostatnio obrabiam w NC bo mi sie podoba latwosc obslugi, tyle, ze moge zaladowac tylko krzywe przeznaczone do kompa, a te ktore mnie interesuja np, krzywa o nazwie provia jest jako ta do aparatu i program jej nie widzi... da sie to jakos skonwertowac, zeby wrzucic te parametry jako krzywa do programu na kompie?

[ Dodano: Pon 11 Lip, 2005 ]

patrzcie ile piany bijecie, ile kłopotów, problemów, ustawień, zmian....zamiast założyć jeden filterek :wink:

a ktory bys predzej polecal do zalozenia skylight czy ten 8x...? skylight ma wszechstronniejsze zastosowanie, ale czy da porzadany efekt w codziennych kolorkach?

ALF
11-07-2005, 13:08
podstawowym filtrem ocieplającym jest 81A...skylight 1A ociepla trochę słabiej, 1B trochę mocniej, 81B najmocniej z tej czwórki...myślę, że osoby mieszkające lub fotografujące najczęściej w górach i nad morzem powinni na stałe używac skylightów zamiast UV...

Gelo5
11-07-2005, 18:29
@MAX
jest taki program, który widzi krzywe .ntc i .acv nazywa się Curve Surgery.
Nim możesz "przerabiać" fotki.
Pozdrawiam
Grzegorz

Max
11-07-2005, 18:58
podstawowym filtrem ocieplającym jest 81A...skylight 1A ociepla trochę słabiej, 1B trochę mocniej, 81B najmocniej z tej czwórki...myślę, że osoby mieszkające lub fotografujące najczęściej w górach i nad morzem powinni na stałe używac skylightów zamiast UV...

No wlasnie, do gor to napewno bym skylighta lyknal... a tak na codzienne ocieplanie chyba wezme tego 81A... ma ktos moze do linka z przykladowym uzyciem tego filtra?

[ Dodano: Pon 11 Lip, 2005 ]

@MAX
jest taki program, który widzi krzywe .ntc i .acv nazywa się Curve Surgery.
Nim możesz "przerabiać" fotki.
Pozdrawiam
Grzegorz

Zaciagnalem to z ktoregos Twojego posta, ale jakos tak nie doinstalowalem... dzieki za info, potestuje zaraz z kolorkami 8)