PDA

Zobacz pełną wersję : Import rawów z XMP w LR 3.6



robin102
06-04-2013, 17:55
Panowie może poratujecie bo nie bardzo wiem w czym problem. Po formacie wgralem se LR uruchomiłem wszystko na cacy chodzi. Zabrałem się za import bibliotek z zewnętrznego dysku będzie tego ze 100 bibliotek każdy folder biblioteczny zawierał rawy i właściwy plik XMP do kazdego rawa z ustawieniami jakie nadałem danemu plikowi zdjęciowemu. Importuje fotografie (rawy) a pliki XMP się nie importują. W efekcie mam "gołe" rawy na nowym LR bez ustawień które kiedyś nadałem. Co robię źle ? Jak zaimportować rawy wraz z własciwymi dla nich XMP ?
Z góry dzięki za pomoc.

ps.
wcześniej przed formatem miałem LR 3.4 teraz mam 3.6

robin102
07-04-2013, 10:24
Panowie nikt nie nie wie na ten temat ? Nikt nie importował rawów np. z zewnętrznego nośnika z jakiegoś folderu gdzie były zapisane rawy + do każdego plik XMP zawierający naniesiaone zmiany przy wcześniejszym wołaniu rawa.

MariuszJ
07-04-2013, 10:34
Hipoteza: wybrałeś import, więc przegrał to co się do importowania nadaje jako obrazek. Czyli przekopiowałeś same nefy. Gdybyś przegrał i nefy i xmpy z nośnika do folderu, który już jest zaindeksowany w LR i zrobił "synchronize folder", było by ok. Tak kiedyś przenosiłem foldery z rawami do innego miejsca na dysku.

KS
07-04-2013, 11:05
Panowie nikt nie nie wie na ten temat ? Nikt nie importował rawów np. z zewnętrznego nośnika z jakiegoś folderu gdzie były zapisane rawy + do każdego plik XMP zawierający naniesiaone zmiany przy wcześniejszym wołaniu rawa.

Obejrzyj to:
http://www.youtube.com/watch?v=c4yjJ2qEeSk

LR nie zapisuje zmian w XMP domyślnie. Włączyłeś tę opcję we właściwościach katalogu?

Zrób kopię zapasową plików XMP przed tą zmianą, żeby czasem ich nie nadpisał.
Nigdy tego nie robiłem, ale to jedyne, co mi przyszło do głowy.

robin102
07-04-2013, 11:16
LR nie zapisuje zmian w XMP domyślnie. Włączyłeś tę opcję we właściwościach katalogu?

Wiem, wiem że domyślnie nie zapisuje. Dlatego zawsze dla każdej biblioteki ustawiam "zapisz zmiany do pliku XMP"
Teraz te moje bilblioteki leżą na dysku. Każda biblioteka to oddzielny folder np. 500 rawów i 500 plików XMP do nich. Chcę teraz zaimportować z dysku do LRa tą bibliotekę to importuje mi same rawy bez ustawień suwaków jakie są zapisane w XMP dla każdego z rawów.
?????????????
Jak zaimportować rawa razem z XMP do niego wcześniej utworzonym ?

KS
07-04-2013, 11:21
Na filmie gość kopiuje XMP do katalogu z RAWami, następnie w LR prawy myszy -> Metadata -> Read Metadata from File

Próbowałeś?

MariuszJ
07-04-2013, 11:27
Na filmie gość kopiuje XMP do katalogu z RAWami, następnie w LR prawy myszy -> Metadata -> Read Metadata from File

Próbowałeś?

To jest zbieżne z tym co pisałem. Usuń (ale Lightroomem!) z jakiegoś folderu, do którego zaimportowałeś zdjęcia jeden nef. Wrzuć go ręcznie, ale razem z jego xmp. Zrób "synchronize folder".

robin102
07-04-2013, 12:24
No dobra to jeszcze raz:
Przed formatem "C" i wiążącą się z tym reinstalacją LR zrzuciłem na dysk zewnętrzny 1 TB około 100 bibliotek ( folderów) każdy raw miał odpowiedni XMP. Zaglądałem niemal w każdy folder biblioteczny okolo 500 rawów w każdym i po 500 plików XMP. Po postawieniu systemu i podłączeniu nowych dysków wewnętrznych przerzuciłem przez złącze E-SATA wszystkie 100 bibliotek na wewnętrzny dysk właściwy z którego wskazuje Lajtrumowi aby importował pliki.
W każdej bibliotece (folderze są rawy i właściwy do nich XMP). Niestety importuje mi same rawy bez XMP.
To proszę wytłumaczcie mi jak krowie na rowie co źle importuje. Nigdy tego problemu nie miałem :(

mateo912
07-04-2013, 12:39
No dobra to jeszcze raz:
Przed formatem "C" i wiążącą się z tym reinstalacją LR zrzuciłem na dysk zewnętrzny 1 TB około 100 bibliotek ( folderów) każdy raw miał odpowiedni XMP. Zaglądałem niemal w każdy folder biblioteczny okolo 500 rawów w każdym i po 500 plików XMP. Po postawieniu systemu i podłączeniu nowych dysków wewnętrznych przerzuciłem przez złącze E-SATA wszystkie 100 bibliotek na wewnętrzny dysk właściwy z którego wskazuje Lajtrumowi aby importował pliki.
W każdej bibliotece (folderze są rawy i właściwy do nich XMP). Niestety importuje mi same rawy bez XMP.
To proszę wytłumaczcie mi jak krowie na rowie co źle importuje. Nigdy tego problemu nie miałem :(

Miałem ten problem już wcześniej. Spróbuj otworzyć plik xmp w notatniku i zapisać go bez żadnej edycji powinno później bez problemu wczytać przez "read metadata" niestety nie znam sposobu na hurtową "naprawę".

MariuszJ
07-04-2013, 13:00
No dobra to jeszcze raz:
Przed formatem "C" i wiążącą się z tym reinstalacją LR zrzuciłem na dysk zewnętrzny 1 TB około 100 bibliotek ( folderów) każdy raw miał odpowiedni XMP. Zaglądałem niemal w każdy folder biblioteczny okolo 500 rawów w każdym i po 500 plików XMP. Po postawieniu systemu i podłączeniu nowych dysków wewnętrznych przerzuciłem przez złącze E-SATA wszystkie 100 bibliotek na wewnętrzny dysk właściwy z którego wskazuje Lajtrumowi aby importował pliki.
W każdej bibliotece (folderze są rawy i właściwy do nich XMP). Niestety importuje mi same rawy bez XMP.
To proszę wytłumaczcie mi jak krowie na rowie co źle importuje. Nigdy tego problemu nie miałem :(

Przed chwilą sprawdziłem to jeszcze raz, co prawda z LR4.

1. Przekopiowałem (nie Lightroomem! bo znów zrobi to bez xmp!) katalog z rawem i xmp do miejsca docelowego.
2. W Library, blok Folders, wybrałem "+" i Add folder
3. Wskazałem przekopiowany folder

I wszystko jest tak jak być powinno.

Alternatywnie - wrzucić kopie plików do folderu, który jest już w LR, prawy przycisk na nim i "Synchronize folder". I też działa bez problemów.

Warunek powodzenia jest zdaje się taki: nie próbować przenosić/kopiowac plików przy importowaniu LR (nie "Copy", nie "Move"), kopiować plikowo i importować przez "Add".

robin102
07-04-2013, 14:00
2. W Library, blok Folders, wybrałem "+" i Add folder
3. Wskazałem przekopiowany folder

Czyli ?? robisz tak jak ja poniżej. Przecież to jest banalna czynność. Dlaczego nie importuje rawa wraz z xmp


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i62.photobucket.com/albums/h108/robin102/LR_zps8ebcc08d.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i62.photobucket.com/albums/h108/robin102/LR2_zps02d015cf.jpg)

MariuszJ
07-04-2013, 14:18
Zrzuty te nie mówią nic, czy robisz import przez "Copy/Move" czy przez "Add" (być może w LR3 było inaczej to ponazywane, już nie pamiętam; Ty masz dodatkowo tłumaczenie więc już nic nie wiadomo ;) - ale widzę tam na górze tylko jakieś "Kopiuj jako DNG?" i nie wiem czy jest tam dalej zaznaczone "Copy" czy "Add").

Moim zdaniem, jeżeli kopiujesz zdjęcia przy imporcie, kopiuje się tylko raw. Jeżeli zdjęcia dodajesz do katalogu z wybranej lokalizacji, w której są razem ze swoimi xmp - xmp ten nie jest kasowany i jest brany pod uwagę przez moduł Develop.

robin102
07-04-2013, 16:31
Z powodu kiepskiej znajomości wrogiego języka obcego używam spolszczenia.
Nigdy przez LRa nic nie kopiowalem, nie przerzucałem z folderu do folderu, czy z biblioteki do biblioteki lajtrumem, bo i po co. Komputer mam z kilkoma dyskami. każdy dysk fizyczny to oddzielna partycja. Kopiowanie zawsze z pozycji systemu kopiuj-wklej albo wytnij- wklej. Tyczy się to plików zdjęciowych jak i całych folderów. W folderze zaznaczam wszystko co w nim jest i kopiuje. Nie ma opcji aby w folderze z którego chcę wczytać do LRa pliki czegoś nie było tzn xmp nie było, albo czegoś za mało było. Kopiowałem cale foldery. Jeden folder=jedna biblioteka, zawiera to rawy+xmp dla właściwego zbioru zdjęć.

Jeżeli zdjęcia dodajesz do katalogu z wybranej lokalizacji, w której są razem ze swoimi xmp - xmp ten nie jest kasowany i jest brany pod uwagę przez moduł Develop.
Otóż i o to chozzzii. Z jakiegoś powodu xmp nie jest kasowany ( i dobrze :) ), znajduje się w folderze źródłowym, ale też i nie jest pobierany przez LR do nowo utworzonej biblioteki która chce wypełnić zdjęciami wraz z xmp

KS
07-04-2013, 16:40
Jeśli przy tych RAWach masz XMP to kliknij prawym myszy i załaduj Metadane.
Na filmie, który załączyłem wcześniej, masz pokazane, jak to zrobić.

MariuszJ
07-04-2013, 16:51
Z powodu kiepskiej znajomości wrogiego języka obcego używam spolszczenia.
Nigdy przez LRa nic nie kopiowalem, nie przerzucałem z folderu do folderu, czy z biblioteki do biblioteki lajtrumem, bo i po co. Komputer mam z kilkoma dyskami. każdy dysk fizyczny to oddzielna partycja. Kopiowanie zawsze z pozycji systemu kopiuj-wklej albo wytnij- wklej. Tyczy się to plików zdjęciowych jak i całych folderów. W folderze zaznaczam wszystko co w nim jest i kopiuje. Nie ma opcji aby w folderze z którego chcę wczytać do LRa pliki czegoś nie było tzn xmp nie było, albo czegoś za mało było. Kopiowałem cale foldery. Jeden folder=jedna biblioteka, zawiera to rawy+xmp dla właściwego zbioru zdjęć.
Niestety, niewiele rozumiem z tego co napisałeś :/


Otóż i o to chozzzii. Z jakiegoś powodu xmp nie jest kasowany ( i dobrze :) ), znajduje się w folderze źródłowym, ale też i nie jest pobierany przez LR do nowo utworzonej biblioteki która chce wypełnić zdjęciami wraz z xmp
Biblioteka czy też inaczej - katalog lajtrooma (.lrcat) - nie zawiera zdjęć (nie mówię o dynamicznie tworzonych podglądach, umieszczonych w katalogu o tej samej nazwie co .lrcat). Są tam tylko i wyłącznie nazwy katalogów i plików, które mogą być na dysku umiejscowione gdziekolwiek. Mogą tam być same, albo w parach ze swoimi xmp.

Jeżeli po Twoim zaimportowaniu klikniesz na obrazek w Library prawym przyciskiem myszy, wybierzesz "Show in explorer" i zobaczysz .nef i stowarzyszonego z nim .xmp - nie potrafię Ci więcej pomóc. Mój LR w takiej sytuacji pobiera dane procesu obróbki z tego .xmp - Twój wyraźnie nie.

Odpowiedz mi tylko na pytanie: czy przy imporcie na pewno robisz "Add" a nie "Copy as DNG", "Copy" albo "Move"?

robin102
07-04-2013, 19:26
To wyłuszczając po po mojemu. Byl sobie komputer. Na dysku C stanowiącym jeden dysk fizyczny był zainstalowany windows 7 oraz LR na drugim dysku fizycznym "E" bylo sobie pierdylion zdjeć każde w folderze cyrka po 500 sztuk. Ze 100 folderow tego jest. W każdym 500 rawow +500 sztuk xmp do każdego rawa.
Wywaliełem dysk C wstawiłem inny nowy , postawilem na nim windows oraz LR, dysk "E" oddzielny dysk leżał w tym czasie na biurku w każdym ze 100 folderów grzecznie sobie leżały rawy + xmp. Zagladalem sprawdzalem byly i są :) Podpinam dysk na SATA aktywuje, dysk E zdrowy, system widzi dysk z zawartością. Teraz zainstalowałem nowszą wersje LR 3,6 no i napoczynam importowanie plikow zdjeciowych z pierwszego folderu tak jak to na pierwszym screenie jest podświetlone. Czyli importuj fotografie do biblioteki którą wcześniej utworzyłem i sobie nazwałem. Nie kopiuje plikow z folderu do biblioteki czy inne sztuczki.
Dlaczego importuje same rawy bez plików xmp ?



Odpowiedz mi tylko na pytanie: czy przy imporcie na pewno robisz "Add" a nie "Copy as DNG", "Copy" albo "Move"?
Dokladnie i tylko w tym miejscu "importuj fotografie" dokladnie jak jest na screenie wyżej podświetlony przycisk.
Kurna, robię tak od LR 1.1 :( może coś teraz źle robię. Zawsze używałem polskiej wersji LRa. Dane do plikow xmp zapisuje od roku jakiegoś i przy poprzedniej reinstalacji nie mialem problemu.

marszull
07-04-2013, 19:44
robin jakbys korzystal z normalnej angielskiej wersji to az takich problemow ze zrozumieniem by nie bylo ;)
dajesz importuj ALE POZNIEJ MUSISZ WYBRAC ADD a nie COPY AS DNG (a ze screena widac ze tak masz teraz)
i jak dodasz (a nie skopiujesz jako dng) jakby sie nie zmienily to musisz zaladowac metadane (czyli xmp)

MariuszJ
07-04-2013, 19:44
Dokladnie i tylko w tym miejscu "importuj fotografie" dokladnie jak jest na screenie wyżej podświetlony przycisk.
Kurna, robię tak od LR 1.1 :( może coś teraz źle robię. Zawsze używałem polskiej wersji LRa. Dane do plikow xmp zapisuje od roku jakiegoś i przy poprzedniej reinstalacji nie mialem problemu.

Ale właśnie nie widzę czy kopiujesz czy dodajesz katalog. Uciąłeś screen, nie widać prawej strony.

Powtarzam: jeżeli po Twoim zaimportowaniu klikniesz na obrazek w Library prawym przyciskiem myszy, wybierzesz "Show in explorer" i zobaczysz .nef i stowarzyszonego z nim .xmp - nie potrafię Ci więcej pomóc. Mój LR w takiej sytuacji pobiera dane procesu obróbki z tego .xmp - Twój wyraźnie nie.

1. Zrób nowy katalog: File/New catalog, gdziekolwiek chcesz go mieć.
2. W nowym katalogu będziesz miał pustą listę "Folders". Kliknij plusik i dodaj dowolny z Twoich katalogów z rawami i xmp. Otworzy się okienko importu z ustawionym Add.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img820.imageshack.us/img820/3822/addonly.jpg)
3. Klikasz przycisk Import i... u mnie .xmp się aplikują.

robin102
07-04-2013, 20:35
Mariusz dzięki za zaangażowanie, ale ale ;) i właśnie takie okienko z podświetlonym ADD się otwiera, jak na poniższym screenie. Tylko brzmi po polsku DODAJ. To nie jest aktywny przycisk tylko podświetlony, czyli info, że ja tak robię. Nie kopiuje, nie konwertuje do PNG ....
Echhhhh......

HELP bo ma ważne zdjęcia, mało powiedzieć ważne


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i62.photobucket.com/albums/h108/robin102/LR3_zpsd334b5ac.jpg)

marszull
07-04-2013, 21:20
dodajesz i jak pozniej importujesz metadane to sie nie da?

robin102
07-04-2013, 21:28
No i problem rozwiązany. Dzięki wszystkim za pomoc i nakierowanie na trop :)
na chwilę przed wybraniem folderu pojawia się okienko gdzie u góry trzeba kliknąć na METADANE i wszystkie XMP ładnie się zaimportowały wraz za rawami. Poniżej jak to wygląda. Może się komuś przydać.
Niby proste, a trochę techniki, oraz paniki i się człowiek guuuupi :)
Jeszcze raz wszystkim dziękuje.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i62.photobucket.com/albums/h108/robin102/LR4_zps9c3e6dff.jpg)

MariuszJ
07-04-2013, 21:58
No i problem rozwiązany. Dzięki wszystkim za pomoc i nakierowanie na trop :)
na chwilę przed wybraniem folderu pojawia się okienko gdzie u góry trzeba kliknąć na METADANE i wszystkie XMP ładnie się zaimportowały wraz za rawami. Poniżej jak to wygląda. Może się komuś przydać.
Niby proste, a trochę techniki, oraz paniki i się człowiek guuuupi :)
Jeszcze raz wszystkim dziękuje.


Cieszę się Robin że problem rozwiązałeś, ale... będąc uczciwym nie wierzę że stało się za pomocą kliknięcia w ustawienia filtra zdjęć... :)

marszull
07-04-2013, 23:54
Cieszę się Robin że problem rozwiązałeś, ale... będąc uczciwym nie wierzę że stało się za pomocą kliknięcia w ustawienia filtra zdjęć... :)

:)

robin102
08-04-2013, 12:23
He he się nie ma co śmiać. Najbardziej co mnie w życiu zaskoczyło to starość.
A w temacie to na serio tylko to było przyczyną, a dokładniej chyba nie zamykałem tej kłódeczki po prawej i nie wiedzieć czemu chyba ten przycisek MetaDane się odklikiwał sam bo xmp się nie importowały. W każdym razie polecam kłódeczkę zakluczyć :)

no i panika utraty 100 tys zdjęć edytowanych

marszull
08-04-2013, 12:39
He he się nie ma co śmiać. Najbardziej co mnie w życiu zaskoczyło to starość.
A w temacie to na serio tylko to było przyczyną, a dokładniej chyba nie zamykałem tej kłódeczki po prawej i nie wiedzieć czemu chyba ten przycisek MetaDane się odklikiwał sam bo xmp się nie importowały. W każdym razie polecam kłódeczkę zakluczyć :)

no i panika utraty 100 tys zdjęć edytowanych

ale ten screen co pokazujesz to jest filtrowanie zdjeci po metadanych i z importem nie ma nic wspolnego