mosq
05-04-2013, 21:00
Witam,
Mam pewien problem odnośnie druku na płótnie, który postaram się opisać poniżej.
Jakiś czas temu zleciłem wydrukowanie zdjęcia nocnego na płótnie o rozmiarach 120x80cm:
http://img252.imageshack.us/img252/9443/cabaadepanchonikon.jpg
Plik źródłowy został przesłany i po ok 10 dniach oczekiwania kurier obraz dowiózł. Zdziwienie moje było ogromne jak rozpakowałem obraz - całkiem inne odwzorowanie kolorów.
http://img17.imageshack.us/img17/7531/45635641.jpg
Od razu wygenerowałem do nich maila i dosyć szybko do mnie oddzwonili tłumacząc, że zmienili dostawcę tuszów ale nie zdążyli zrobić kalibracji i tak drukowali, stąd przekłamania kolorów. Zapewnili, że po kalibracji sprzętu prześlą mi nowo wydrukowany obraz z odpowiednim odwzorowaniem kolorów.
Dla pewności spytałem się czy mam przygotować im jakoś plik ze zdjęciem (wg ich profilu) tak, żeby mieć pewność, że zdjęcie zostanie poprawnie wydrukowane. W odpowiedzi otrzymałem informację, że plik jest dobrze przygotowany i problem leży po ich stronie. Ok
Uzbroiłem się w cierpliwość do dnia dzisiejszego kiedy dostałem wersję poprawioną mojej pracy. Ręce mi opadły. Odwzorowanie kolorów już lepsze (chociaż i tak odbiegają od oryginału) ale w ciemniejszych miejscach jest po prostu smolista czerń, brak jakiegokolwiek szczegółu. Ogólnie rzecz biorąc całe zdjęcie wyszło dużo ciemniejsze i jakościowo dużo gorsze od poprzednika (szczególnie na chmurach z prawej strony nad horyzontem).
http://img29.imageshack.us/img29/3162/95799627.jpg
Niezwłocznie napisałem maila do fotolabu i po kilku godzinach dostałem telefon od oburzonego Pana, który twierdzi, że z ich strony wszystko jest w jak najlepszym porządku, że wydali ileś tam zł na kalibrację i wszystko gra a problem leży po mojej stronie, czyli w przesłanym pliku, który posiada niewystarczającą ilość DPI.
Jestem strasznie zaskoczony i poirytowany całą tą sprawą. Fakt, nie znam się na sprawach drukarskich, jednak drukowałem już nocne zdjęcia na płótnie (w tych samych rozmiarach ale w innej firmie) i wszystko było cacy, bez najmniejszych problemów. Parametry zdjęć są również praktycznie identyczne. Dodam, że monitor mam skalibrowany dobrym sprzętem.
Czy problem leży w parametrach zdjęcia czy gdzieś indziej? Czy niska wartość DPI faktycznie może spowodować takie zmiany na wydruku (w moim przypadku jedyne 96dpi)?
Poniżej parametry zdjęcia, które zostało wysłane do druku:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/838/dpiz.jpg/)
Proszę o wyklarowanie mi tej sytuacji bo zgłupiałem...
Mam pewien problem odnośnie druku na płótnie, który postaram się opisać poniżej.
Jakiś czas temu zleciłem wydrukowanie zdjęcia nocnego na płótnie o rozmiarach 120x80cm:
http://img252.imageshack.us/img252/9443/cabaadepanchonikon.jpg
Plik źródłowy został przesłany i po ok 10 dniach oczekiwania kurier obraz dowiózł. Zdziwienie moje było ogromne jak rozpakowałem obraz - całkiem inne odwzorowanie kolorów.
http://img17.imageshack.us/img17/7531/45635641.jpg
Od razu wygenerowałem do nich maila i dosyć szybko do mnie oddzwonili tłumacząc, że zmienili dostawcę tuszów ale nie zdążyli zrobić kalibracji i tak drukowali, stąd przekłamania kolorów. Zapewnili, że po kalibracji sprzętu prześlą mi nowo wydrukowany obraz z odpowiednim odwzorowaniem kolorów.
Dla pewności spytałem się czy mam przygotować im jakoś plik ze zdjęciem (wg ich profilu) tak, żeby mieć pewność, że zdjęcie zostanie poprawnie wydrukowane. W odpowiedzi otrzymałem informację, że plik jest dobrze przygotowany i problem leży po ich stronie. Ok
Uzbroiłem się w cierpliwość do dnia dzisiejszego kiedy dostałem wersję poprawioną mojej pracy. Ręce mi opadły. Odwzorowanie kolorów już lepsze (chociaż i tak odbiegają od oryginału) ale w ciemniejszych miejscach jest po prostu smolista czerń, brak jakiegokolwiek szczegółu. Ogólnie rzecz biorąc całe zdjęcie wyszło dużo ciemniejsze i jakościowo dużo gorsze od poprzednika (szczególnie na chmurach z prawej strony nad horyzontem).
http://img29.imageshack.us/img29/3162/95799627.jpg
Niezwłocznie napisałem maila do fotolabu i po kilku godzinach dostałem telefon od oburzonego Pana, który twierdzi, że z ich strony wszystko jest w jak najlepszym porządku, że wydali ileś tam zł na kalibrację i wszystko gra a problem leży po mojej stronie, czyli w przesłanym pliku, który posiada niewystarczającą ilość DPI.
Jestem strasznie zaskoczony i poirytowany całą tą sprawą. Fakt, nie znam się na sprawach drukarskich, jednak drukowałem już nocne zdjęcia na płótnie (w tych samych rozmiarach ale w innej firmie) i wszystko było cacy, bez najmniejszych problemów. Parametry zdjęć są również praktycznie identyczne. Dodam, że monitor mam skalibrowany dobrym sprzętem.
Czy problem leży w parametrach zdjęcia czy gdzieś indziej? Czy niska wartość DPI faktycznie może spowodować takie zmiany na wydruku (w moim przypadku jedyne 96dpi)?
Poniżej parametry zdjęcia, które zostało wysłane do druku:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/838/dpiz.jpg/)
Proszę o wyklarowanie mi tej sytuacji bo zgłupiałem...