PDA

Zobacz pełną wersję : Komputer do 10tys zł



Seeth
05-04-2013, 15:32
Witam,

mam zamiar zainwestować w lepszy sprzęt do obróbki Foto/Video
Programy z jakich będę korzystał to Ps, Ai, Lr, Id, Pr, Ae, Au
W przyszłości dojdzie pewnie grafika 3D.

Do komputera będą podłączone na pewno 2xLCD 2560x1440

W jednym ze sklepów znalazłem ofertę za 9239zł brutto:
HyperCube stacja robocza HyperWorks Foto/Video Extreme

Dane techniczne:
Procesor: Intel Core i7 3930K 6Core (selekt 4,3Ghz)
Płyta główna: ASUS P9X79 LGA2011
Grafika: ASUS GTX 670 2GB DDR5 Chłodzenie DCUII
Pamięć RAM: 32GB DDR3 Kingston HyperX 1600
Dysk twardy: 128GB SSD OCZ Vertex 4, 2TB HDD Seagate Barracuda 7200
Napędy: DVD-BluRay Recorder
Gniazda: Czytnik Kart 24 in 1 Samsung
Zasilanie: Chieftec 750W Nitro85+ Modular
Obudowa: Chieftec CH-09 WorkStation
Chłodzenie: Thermalright Silver Arrow SB-E

Ktoś może ma taki zestaw i mógłby się o nim wypowiedzieć, czy to dobry sprzęt za takie pieniądze?
Albo polecić coś innego?
Ekspertem od danych technicznych nie jestem, dlatego proszę o opinię osoby które się znają na komputerach.

Aeon88
05-04-2013, 16:58
Za 10k byś uskładał już coś na dwuprocesorowej płycie gdzie wsadził byś sobie dwa Xeoniki, każdy po 4-6 jaj. Ładnie by to pomykało :)

Kyle
05-04-2013, 17:28
A oprogramowanie które gość wykorzystuje, obciąży skutecznie 24 wątki z takich 2-ch Xeon po 6 wątków+HT każdy? ... jakoś wątpię. Najpierw radzę tego się dowiedzieć, by zadecydować czy jest sens nawet jeden i7 kupować.



Dysk twardy: 128GB SSD OCZ Vertex 4, 2TB HDD Seagate Barracuda 7200

Ile ma pojemności Twój obecny dysk systemowy? Albo ile masz danych używanych na okrągło (razem z systemem, wszystkimi zainstalowanymi aplikacjami + obrabiane dane)

Te 2TB to na archiwum jak sądzę ... a kopia bezpieczeństwa na jakimś drugim HDD zewnętrznym, czy na płytach BR? Ile danych teraz masz? (wszystkich ... zdjęcia, filmy ... wszystko)

Aeon88
05-04-2013, 19:26
Sens nawet jeden i7 kupować? My rozmawiamy o programach sprzed 5-6 lat czy tych raczej nowszych?

http://www.video2brain.com/en/lessons/optimizing-cpus

Seeth
05-04-2013, 20:01
Ile ma pojemności Twój obecny dysk systemowy? Albo ile masz danych używanych na okrągło (razem z systemem, wszystkimi zainstalowanymi aplikacjami + obrabiane dane)

Te 2TB to na archiwum jak sądzę ... a kopia bezpieczeństwa na jakimś drugim HDD zewnętrznym, czy na płytach BR? Ile danych teraz masz? (wszystkich ... zdjęcia, filmy ... wszystko)

Aktualnie na dysku systemowym jest 109GB zajętego miejsca, wolnego około 85GB.
Kopia najważniejszych danych z systemowego na dysku zewnętrznym, na pozostałym dysku ponad 1TB danych, zdjęcia, projekty, materiały wideo.

Aktualny zestaw jaki mam teraz to:
procesor: Intel core i5 2.8GHz 4 rdzenie
grafika: ati radeon gigabyte HD 5770 1GB
Dyski: 2x 1TB Seagate Barracuda 7200
RAM: 16GB Corsair vengeance DDR3

KrZyChUM
05-04-2013, 20:38
Aktualnie na dysku systemowym jest 109GB zajętego miejsca, wolnego około 85GB.

Znaczy tyle, ze 128GB SSD na dysk z OS to zdecydowanie za mało.

Foto7
05-04-2013, 21:05
Kub 256 gb sdd posadź na nim system i programy. zmień procek na i7 3770, dołóż pamięci drugie tyle i powinno Ci starczyć .
kupując gotowca zawsze się przepłaca lepie samemu złożyć

Kyle
05-04-2013, 22:07
Aktualnie na dysku systemowym jest 109GB zajętego miejscaNa dysk systemowy mniejszy niż 240GB nie patrz.



Sens nawet jeden i7 kupować? My rozmawiamy o programach sprzed 5-6 lat czy tych raczej nowszych?

http://www.video2brain.com/en/lessons/optimizing-cpus
Ty nadal nie wkleiłeś zrzutu z menedżera jak w Adobe PhotoShop używasz 100% obciążenia wszystkich 4-8 wątków podczas kreślenia czegoś (czekam).

Nie twierdzę że nie da się użyć wielu rdzeni, czy nie istnieje program który to potrafi (wystarczy kompresor do X264/H264 czy siakiś 3D Studio MAX - jak ktoś zwykle coś takiego robi to wiadomo że warto iść w wiele rdzeni)

Teraz zrobiłem typowe skalowanie Lanczos w ramach testu (GIMP) - ... używa max jednego rdzenia (to że wszystkie 4 wykresiki podskakują oznacza tylko że obliczenia są przełaczane pomiędzy rdzeniami, ale wskazanie sumaryczne 25% mówi że praktycznie użyć da się skutecznie tylko 1 rdzenia z 4)

Aeon88
06-04-2013, 08:46
Kyle co Ty porównujesz Gimpa i jakieś skalowanie obrazka lanczosem do obróbki video w Premiere Pro? Wkleiłem filmik pokazujący że Pr i Ae korzystają z wszystkich rdzeni/wątków, a takich programów będzie autor wątku używał. A nie jakiegoś tam gimpa...


(to że wszystkie 4 wykresiki podskakują oznacza tylko że obliczenia są przełaczane pomiędzy rdzeniami, ale wskazanie sumaryczne 25% mówi że praktycznie użyć da się skutecznie tylko 1 rdzenia z 4)

Jeśli wszystkie 4 wykresiki podskakują w jednym momencie to program używa wszystkich rdzeni. To że są niskie nie świadczy o tym że używają tak naprawdę jednego a reszta to jakaś wizualizacja z winampa, tylko że używają mało mocy każdego z rdzeni, ale używają KAŻDEGO. Zresztą, nawet jak by Gimp używał do czegoś jednego rdzenia to jest to kiepski przykład, bo to Gimp, a nie Premiere czy Ae.

Kyle
06-04-2013, 12:34
Te wykresy też trzeba umieć czytać ... jeśli wszystkie rysują się tak że w danym czasie obciążenie jednych maleje, a innych rośnie, i obciążenie 4 rdzeniowego CPU sumaryczne = ~25% to oznacza że program używa max 1 rdzenia, a obciążenie jest tylko przełączane.

Kolejna sprawa ... teraz jest pytanie odnośnie obróbki obrazów 2d rastrowych ... przy wyborze kompa do obróbki obrazów wciskałeś chyba nawet Ty i7 ... więc pokaż jak masz obciążony CPU przy typowych operacjach (manipulacja filtrami, skalowanie ... czy co tam zwykle robisz).

A obciążenie wszystkich rdzeni w Premiere to inna kwestia, którą wyjaśniłem wcześniej (kompresja kompresorem potrafiącym użyć skutecznie wielu wątków). I twierdziłem też, że jeśli ktoś w czymś takim zwykle rzeźbi, to jest sens iść w większą ilość rdzeni (aczkolwiek chciałbym zobaczyć jak ten program obciąża 24 wątki przy 2x Xeon 6 rdzeni HT które sugerujesz koledze kupować)

Johanan
06-04-2013, 13:03
Seeth, tu za chwile koledzy wyleją przysłowiowe dziecko z kąpielą, dlatego zamiast toto czytać, lepiej rozważ kupienie markowego sprzętu, bo za te pieniądze, dostaniesz naprawdę porządną maszynę, praktycznie do wszystkiego.

Kurtz
06-04-2013, 13:11
Wykresy obciazenia processora, sa aktualizowane co pewien interwal, zazwyczaj jest to ok 1[s]. W tym czasie, mamy sporo zmian watkow, etc. Ten interwal, bezposrednio decyduje o tym, jak dokladne bedzie to co pokaze nam wykres. Jezeli processor wykrozysta wszystkie 8,16,32 czy 128 rdzeni, ale bedzie to tylko ulamek sekundy pracy, to wykresy nam tego nie pokaza. A przeciez w pracy z komputerem, chodzi nam o to, zeby dana rzecz wykonala sie jak najszybciej.

Za to przy encodingu filmow, eksporcie z programow do obrobki video widzialem obciazone i wiecej niz 24 rdzenie, na dedykowanych platformach serwerowych, 4 processorowych. Przy renderingu 3d, etc, nie trzeba nawet wspominac o tym.
Rozwiazanie z zakupem plyty 2-4 processorowej jest rozwiazaniem przyszlosciowym, ktorego wydajnosc, mozna zwiekszyc dwukrotnie za cene samego processora. Jest to rozwiazanie dla ludzi ktorzy profesjonalnie zajmuja sie taka obrobka i taka inwestycja, zwraca im sie w postaci zaoszczedzonego czasu. Niestety, wejscie w 2011, 6 rdzeniowy processor, oznacza, ze musimy rozsadnie wydawac kase i nie stac nas na super bajery, bo nie sa to tanie zabawki. Dla przykladu, 10k to jest dopiero budzet na start takiej konfiguracji. 1 Processor, 32GB RAM, plyta glowna 2 processorowa ( 4 processorowa to sporo wiekszy wydatek ), do tego SSD + dyski na magazyn + dobra obudowa ( i to bardzo wazna czesc zestawu ). Na grafike zostaje bardzo niewiele.
Wydatki zaczynaja sie pozniej - 2-3 GPU, dodatkowy processor, 128GB RAM, Sensowny kontroller RAID oraz macierz robocza dyskow SSD, sensowne chlodzenie ( wiatraki w obudowie ), etc.
I wtedy dochodzimy do clue problemu. Jezeli wydajemy tyle na sprzet, zeby zaoszczedzic czas ( ergo pieniadze ), wiec pracujemy na nim profesjonalnie, to czy mamy wystarczajace kohones, zeby zaryzykowac pojscie w skladaka, ktory moze nam sie zepsuc, co bedize w wieksozsci przypadkow oznaczalo przestoj w pracy ponad 3-4dni. A w sprzecie profesjonalnym, kosztujacym i 2x drozej, mamy mozliwosc kupna gwarancji NBD, etc.

A wracajac do tematu, wydajnosc komputera nie rosnie liniowo wraz z wlozona kasa. Trzeba umiec wybrac dobry kompromis, ktory bedzie odpowiadal naszym zastosowaniom. Obrobka foto/video oraz 3d to bardoz wymagajaca dziedzina, zarowno od processora, jak i od karty graficznej. Jezeli nie ma to byc komputer do gier, to moim zdaniem lepiej pojsc w serie kart quadro - zaoferuja lepsze osiagi, niz keplery zoptymalizowane pod gry. Jezeli planujes zw przyszlosci inwestowac w ten komputer i zwiekszac jego wydajnosc, to plyta 2 badz 4 processorowa jest rozsadnym wyborem. Niestety, w tym momencie kosztem innych rzeczy.

Ta buda chiefteca wyglada dosc biednie. Szukalbym czegos wiekszego, z wiekszymi mozliwosciami zorganizowania kabli, wentylacji.

RobertMiernik
06-04-2013, 14:05
Od jakiegoś czasu używam HP XW6600, mimo że procesory w nim zamontowane to dość wiekowe konstrukcje Xeon E5450 (3.0 GHz) ale dalej 'dają radę' w wątku z testem wydajności PS wyniki zamieszczałem, możesz sobie poszukać, mało nowych komputerów pochwaliło się lepszymi czasami a ten test nie pokazuje wszechstronności tak zbudowanej maszyny.

Idź w sprawdzone konstrukcje, budowanie od zera maszyny dwuprocesorowej to niezbyt dobry pomysł...

Aeon88
06-04-2013, 17:45
Kyle, ty chyba nie wiesz co mowisz.. Głupi indyk mu wezmie mase mocy przy skladzie czegos wiekszego (mimo ze to 2d), ale ok doradz mu i5 i "bedzie Pan zadowolony". Ja sie juz nie odzywam.

Kyle
06-04-2013, 19:44
Głupi indyk mu wezmie mase mocy przy skladzie czegos wiekszego (mimo ze to 2d), Czy w ramach testów, możesz wkleić stosowny zrzut z menedżera? Ja tylko to chcę zobaczyć z ciekawości, bo osobiście "indyka" nie używam. Nie chodzi o to że coś Tobie zarzucam w tej chwili ... tylko po prostu chciałbym się przekonać/zobaczyć jak przedstawia się obciążenie na wykresie (ustawiony najlepiej tryb szybkiej aktualizacji, czyli 2x/sek)

Kyle
06-04-2013, 19:47
Jezeli planujes zw przyszlosci inwestowac w ten komputer i zwiekszac jego wydajnosc, to plyta 2 badz 4 processorowa jest rozsadnym wyborem.W przyszłości prawdopodobnie będą lepsze, szybsze, tańsze, moze bardziej energooszczędne rozwiązania. ... tak wiec moim zdaniem, jeśli płyta 2CPU to od razu razem z zakupem tych CPU.

Johanan
06-04-2013, 21:43
http://dellowo.pl/p/5792/Dell-Precision-T3600-E5-1650-16GB-2x1TB-NVS-Quadro2000-Windows-7-Pro-3-lata-gw

Aeon88
06-04-2013, 22:46
juz wkleilem filmik, malo? to sobie poszukaj wiecej sieci. pozdrawiam.

Kyle
06-04-2013, 23:06
juz wkleilem filmik, malo? to sobie poszukaj wiecej sieci. pozdrawiam.Nic odnośnie obróbki obrazu statycznego nie wklejałeś ... tu temat:

http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=3099348&postcount=20

I nie interesuje mnie edycja video, bo o tym że łatwo uzyć np. 4 rdzeni przy kompresji materiału do H264/X264 to wiem, bo w przeciwieństwie do ciebie sprawdziłem.

Kyle
06-04-2013, 23:29
Za to przy encodingu filmow, eksporcie z programow do obrobki video widzialem obciazone i wiecej niz 24 rdzenie, na dedykowanych platformach serwerowych, 4 processorowych. Przy renderingu 3d, etc, nie trzeba nawet wspominac o tym.No i to zamyka temat kompresji filmów i renderingu 3D panie AEON

Johanan
06-04-2013, 23:29
Seeth, tu masz porównanie w różnych zastosowaniach Xeona E5 z zaproponowanej stacji DELL-a z innymi prockami:

http://cpuboss.com/cpu/Intel-Xeon-E5-1650 .

Aeon88
07-04-2013, 09:30
Kyle, wytlumacz mi jedną więc rzecz; gość pyta o sprzet do 10k na ktorym bedzie pracował m.in. w Pr i Ae a wiec oprócz obróbki zdjęć będzie też obróbka video. Ja mu polecam sprzet na dwóch prockach a ty mnie zlewasz ze jak zwykle przesadzam i nawet nie wiadomo czy jeden i7 oplaca sie wkladać.. Do tego aby uzasadnić swoje zdanie kurczowo twierdzisz ze do zdjec to styknie max i7, zapominakac ze gosc filmy tez bedzie obrabiał.

Pytam sie wiec czemu piszesz ze przesadzam i ze nie obchpdzi cie obróbka video, skoro gość wlasnie to bedzie na kompie robił?? Przecież wlasnie przez video polecam mi dwa cpu, nie przez zdjecia.

Kyle
07-04-2013, 11:54
Oki, temat zamknięty, wszystko jest jasne, będzie pracował z Video i może 3D, wykorzysta dużą ilość rdzeni w tych zastosowaniach i tu nie ma przesady.

Seeth
08-04-2013, 08:46
Dzięki za odpowiedzi,
teraz nie wiem na co się ostatecznie zdecydować, szczerze mówiąc to wolałbym jakiś gotowy zestaw kupić i mieć spokój z szukaniem podzespołów i samemu składać cały komputer,
najważniejsze aby komputer był zauważalnie szybszy od tego co mam aktualnie, aby bardzo dobrze radził sobie z dużymi plikami w Photoshopie oraz szybko renderował materiały wideo.
Johanan, ten dell będzie lepszym rozwiązaniem niż ten który przytoczyłem w pierwszym poście?

velaskez
08-04-2013, 14:17
Dzięki za odpowiedzi,
teraz nie wiem na co się ostatecznie zdecydować, szczerze mówiąc to wolałbym jakiś gotowy zestaw kupić i mieć spokój z szukaniem podzespołów i samemu składać cały komputer,
najważniejsze aby komputer był zauważalnie szybszy od tego co mam aktualnie, aby bardzo dobrze radził sobie z dużymi plikami w Photoshopie oraz szybko renderował materiały wideo.
Johanan, ten dell będzie lepszym rozwiązaniem niż ten który przytoczyłem w pierwszym poście?

Zostaw co masz, wsadź karty Quadro + Tesla + dodatkowe 16GB ramu. I będziesz miał 10-20x szybciej obliczenia na video.
http://www.nvidia.com/object/after-effects-cs6.html

sokrates
08-04-2013, 14:46
Dobrze ktoś polecał stację roboczą od HP czy Della - zrobione z głową ma Xeonach (nawet poprzedniej generacji) + dysk SSD 240 GB + 32 GB RAM zadziała lepiej niż jakieś cudowne składaki na i7 z pierdylionem hyper super przedrostków w nazwie.....
Już sama nazwa HyperCube stacja robocza HyperWorks Foto/Video Extreme zapala mi pomarańczowe światełko ostrzegawcze.....

Johanan
08-04-2013, 16:49
...
Johanan, ten dell będzie lepszym rozwiązaniem niż ten który przytoczyłem w pierwszym poście?

Według mnie lepszym.

DELL T3600, to solidna stacja graficzna i w dodatku niewielkich rozmiarów.

Xeony lepiej się sprawiają z trudnymi zadaniami, niż i7.

kzkzg
10-04-2013, 23:09
Xeony lepiej się sprawiają z trudnymi zadaniami, niż i7.

LOL !

To sa wlasnie te banialuki którymi nas czesto raczysz na forum.

Proponuje sprawdzic czym roznia sie xeony od cywilnych procków.

trudne zadania, buehehehe :D

Kyle
11-04-2013, 08:11
Niech Johanan pokaże benchmarki/testy na "trudnych zadaniach" i7 vs tak samo taktowany Xeon z taką samą ilością rdzeni i wątków, to będziemy mieli jakieś konkrety.

Johanan
11-04-2013, 11:05
Ani myślę odsyłać was do jakichkolwiek materiałów, ponieważ mam w nosie przepychanki z wami, a widać już, że praktycznie chodzi tu tylko o chucpiarstwo, które w sieciowym światku ma swoją nazwę rodem z nordyckiej mitologii.

Jeśli jednak bliższe komuś fakty od młodzieńczej bezczelności, to odsyłam do porównań tych procesorów na strony ich producenta.

To tyle w tym temacie.

kzkzg
11-04-2013, 13:36
Już tyle osób ci wytknelo ze piszesz bzdury, ze naprawdę lepiej dla ciebie by było gdybyś milczał. Ewentualnie jak masz takie parcie to przenieś się na forum onetu.

RobertMiernik
11-04-2013, 13:49
Wszystko zależy do czego ten komputer, przy 'prostych' obliczeniach, nowe procesory z wyższym zegarem są szybsze, jednak ze wzrostem skomplikowania obliczeń, Xeony wysuwają się na zdecydowanie prowadzenie:


18. (http://forums.adobe.com/message/4998325#4998325) Scott Chichelli,


Jan 16, 2013 7:17 AM



thats easy i can just imagine how slow a say 2.4GHz Xeons system would be


Video material - AVCHD 1080P 24 Frame Each Cut to 30 minutes of material
Export Codec - H264 HDTV 1080P 24 Preset Default
4 Effects per Layer - Fast Color Corrector, Brightness & Contrast, Video Limiter, Sharpen
Each Layer Scaled to 50% for 4 frame PinP view.

Ivy Bridge 3770 @ 4.7GHz
16GB DDR3 1600
4x 1TB 32Meg Cache Drives. (2 sets raid 0)
680GTX 2GB video card
Adobe CS6
3 Layer - 28:05
4 layer - 33:19

3930K @ 3.2 GHz (stock)
32GB DDR3 1600
4x 1TB 64Meg Cache Drives.
670GTX 4GB video card
Adobe CS6
3 Layer - 30:12
4 layer - 37:00

3930K @ 4.5GHz
32GB DDR3 1600
4x 1TB 64Meg Cache Drives.
670GTX 4GB video card
Adobe CS6
3 Layer - 25:59
4 layer - 31:05 <---- winner by far.

2X Xeon E5 2687 @3.1
32GB DDR3 1600
4x 1TB 64Meg Cache Drives Raid 10
670GTX 4GB video card
Adobe CS6.02
3 Layer - 31:15
4 layer - 38:43

Note* the slowest performer in THIS test is the DUAL Xeon. this is more about GHZ than core count with this work flow even the Ivy @ 4.7GHz beat the stock 3930k
cant imagine how slow a single Xeon would be... this is indicitive of the average workfow for most in Premiere.

Next up Red 4K where the Xeons shine.. we didnt bother with the Ivy system.

2X Xeon E5 2687 @3.1
32GB DDR3 1600
4x 1TB 64Meg Cache Drives Raid 10
670GTX 4GB video card
Adobe CS6.02
Red 4K to DPX 4096 x 2048 24p Full Range (max bit depth)
3 Layer - 8:13
4 layer - 11:52


3930K @ 3.2 GHz (stock)
32GB DDR3 1600
4x 1TB 64Meg Cache Drives.
670GTX 4GB video card

Red 4K to DPX 4096 x 2048 24p Full Range (max bit depth)
3 Layer - 11:23
4 layer - 13:55

3930K @ 4.5GHz
32GB DDR3 1600
4x 1TB 64Meg Cache Drives.
670GTX 4GB video card

Red 4K to DPX 4096 x 2048 24p Full Range (max bit depth)
3 Layer - 9:49
4 layer - 11:53 OH WAIT A TIE with the Xeons..

We feel there is a place for dual Xeons and red 4K tpe codecs or heavy animation is it..

Kurtz
11-04-2013, 15:10
Dual Xeony...

RobertMiernik
11-04-2013, 16:58
Dual Xeony...

Tak właśnie o tym rozmawialiśmy (nie? :P).

Podobną maszynkę mam i po testach z filtrem PSowym widać, że radzi sobie lepiej niż i7mki...

Johanan
11-04-2013, 17:39
kzkzg, uczyń mi tę przysługę i nie odpowiadaj na moje posty, będzie mi naprawdę bardzo miło.

Nie skomentuję tego co napisałeś, bo to przyzwoitemu człowiekowi nawet nie wypada.

kzkzg
11-04-2013, 20:09
Jakbyś nie wprowadzał ludzi w błąd to bym nie komentował. Póki co nie mogę spełnić twojej prośby.

Daj jakiś dowód swojej tezy o trudnych zadaniach a posypie głowę popiołem i obiecuje się więcej nie odzywać.

Kurtz
11-04-2013, 21:18
2x Xeon vs 1x i7? Takie porównanie jak zostało zacytowane jest dla mnie dość niejasne i niekonkretne...

Xeony wcale nie są magicznie wydajniejsze. Są trochę na inny rynek i do innych celów, ale to ta sama architektura co i7, z na prawdę, stosunkowo "niewielkimi" zmianami z punktu widzenia śmiertelnika.

RobertMiernik
11-04-2013, 21:55
2x Xeon vs 1x i7? Takie porównanie jak zostało zacytowane jest dla mnie dość niejasne i niekonkretne...
Co to znaczy niejasne i niekonkretne?

'Nie ma' płyt dwuprocesorowych dla i7, więc takiej konstrukcji sobie nie kupisz - może i byłaby jeszcze wydajniejsza ale cóż z tego skoro nie istnieje...

Kyle
11-04-2013, 22:02
Co to znaczy niejasne i niekonkretne?

'Nie ma' płyt dwuprocesorowych dla i7, więc takiej konstrukcji sobie nie kupisz - może i byłaby jeszcze wydajniejsza ale cóż z tego skoro nie istnieje...Więc po kie licho pieszesz że 2 Xeon są szybsze od i "siudemek"?:

Tak właśnie o tym rozmawialiśmy (nie? :P).

Podobną maszynkę mam i po testach z filtrem PSowym widać, że radzi sobie lepiej niż i7mki...

Johanan
11-04-2013, 22:03
Porównując nawet niemal braci, czyli i7-3930k i E5-1650, widać różnice, szczególnie w pozycji Memory controller:
http://cpuboss.com/cpus/Intel-Xeon-E5-1650-vs-Intel-Core-i7-3930K-specs .

Tak jak mówiłem, Xeony obejmują inne zastosowania, niż klienckie i7, trzeba tylko zechcieć to zauważyć, zamiast bić pianę po próżnicy.

Kyle
11-04-2013, 22:06
Porównując nawet niemal braci, czyli i7-3930k i E5-1650, widać różnice, szczególnie w pozycji Memory controller:
http://cpuboss.com/cpus/Intel-Xeon-E5-1650-vs-Intel-Core-i7-3930K-specs .
Widzisz tam jakąś różnicę poza tym że Xeon obsługuje więcej RAM, ECC i DDR3 800? - jak to się ma w praktyce? ... no chyba że kolega pytający w tym wątku będzie chciał więcej niż 64 GB RAM, to faktycznie raczej skazany jest na Xeon.

Kurtz
11-04-2013, 22:17
Co to znaczy niejasne i niekonkretne?

'Nie ma' płyt dwuprocesorowych dla i7, więc takiej konstrukcji sobie nie kupisz - może i byłaby jeszcze wydajniejsza ale cóż z tego skoro nie istnieje...

I właśnie dla tego takie porównywanie jest bez sensu. Dual czy quad xeon 8 core w zastosowaniach typu rendering, mając te 32watki albo nawet 64 zmiecie praktycznie każda 16 watkową i7... No i? To jest dość oczywiste. Jeżeli chcemy porównać moc obliczeniową, to porównujmy Xeon vs i7 zegar w zegar...

Jak już napisałem, różne zastosowania, różne wymagania i różne features.

RobertMiernik
11-04-2013, 22:35
Jak już napisałem, różne zastosowania, różne wymagania i różne features.

Jeśli nie zauważyłeś wątek jest o maksymalnie wydajnym komputerze a nie o różnicach w procesorach.
Jeśli ktoś chce kupić wydajny komputer to ma dwa wyjścia - jeden wypasiony i7 albo dwuprocesorowa płyta ale wtedy tylko Xeon - stąd porównania i właśnie dlatego porównanie 1x i7 i 2x Xeon są jak najbardziej na miejscu.

Zamiast się skupiać na szczegółach zrób krok do tyłu i przyglądnij się całemu problemowi...

Kurtz
12-04-2013, 00:27
Skupiam się na szczegółach, bo o ogólnych sprawach było już mówione. Sam chyba nawet o tym pisałem. Nie ma tutaj chyba o co się spierać.
A wątek jest o komputerze do 10k PLN co nie jest powalającą sumą na maksymalnie wydajną jednostkę do takich rzeczy. 2-3 quadro + 2 processory + duzo ram, sensowna obudowa, zasilacz, etc to bez problemu może dojść do 20k :)

koberek
12-04-2013, 00:54
"10k PLN co nie jest powalającą sumą na maksymalnie wydajną jednostkę do takich rzeczy"
Wy chyba żartujecie, bo już nie ogarniam tematu
co wy chcecie obrabiać, serwery z NASA?

Johanan
12-04-2013, 01:07
Widzisz tam jakąś różnicę poza tym że Xeon obsługuje więcej RAM, ECC i DDR3 800? - jak to się ma w praktyce? ... no chyba że kolega pytający w tym wątku będzie chciał więcej niż 64 GB RAM, to faktycznie raczej skazany jest na Xeon.

Swoboda rozszerzania RAM-u nie jest bez znaczenia, ale dla mnie krytycznie ważnym elementem jest właśnie ECC.

Do zastosowań domowych, to faktycznie psu na budę, ale przy liczenia poważnych projektów, ma to znaczenie.

Zatem nawet jeśli założyciel tego wątku nie wykorzysta możliwości drzemiących w Xeonie, to przy zbywaniu tego sprzętu, będzie to dodatkowy walor.

Cena dla pary przedstawionych procesorów jest podobna, więc jeślibym to ja miał dokonać między nimi wyboru, to oczywiście wybrałbym E5.

Kyle
12-04-2013, 08:16
Polecacie Xeon (nawet więcej niż jeden), to może policzcie komputer na nich, z odpowiednimi pamięciami (ECC), np. z dwoma Xeon i 128 GB ECC. Sądzę że kupujący nie będzie się bawił w przyszłości w rozbudowę, tylko kupi nowego kompa (jak się mylę, niech założyciel wątku napisze co planuje). Po prosu zawsze wydawało mi się że taki komp z większą ilością CPU i RAM ECC to kupa kasy, i nie wiem czy 10 tys wystarczy na takie "coś".

Seeth
12-04-2013, 09:19
Tak jak pisałem wcześniej, w rozbudowę komputera raczej się nie będę bawił. Chciałbym teraz kupić od razu dobry komputer do 10k i mieć spokój na jakiś czas, a za 4-5 lat jak się pozmienia na rynku to lepiej kupić nowy jak ciągle rozbudowywać "starą konstrukcję", (nigdy nie wiadomo czy nie pojawią się przez ten czas znaczne lepsze rozwiązania jak 2x 4x Xeon) a ten zostanie później jako inne stanowisko do pracy.

Kurtz
12-04-2013, 09:22
"10k PLN co nie jest powalającą sumą na maksymalnie wydajną jednostkę do takich rzeczy"
Wy chyba żartujecie, bo już nie ogarniam tematu
co wy chcecie obrabiać, serwery z NASA?

Policz sobie koszt 2 8 rdzeniowych xeonow, płyty do tego, 16x8GB RAM i 2 topowych kart Quadro, kontrolera SATA/SAS RAID, 4 sensownych dysków, nawet HDD. To nie jest kosmiczny sprzęt, to jest dobry sprzęt do renderingu/obróbki video, który pomoże zaoszczędzić czas. Nie jest to oczywiście sprzęt dla użytkownika domowego i generalnie składanie tego samemu ma sporo wad w zastosowaniach biznesowych.

Do 10K PLN można mieć bardzo fajny komputer do gier. Za to przy zastosowaniach jak właśnie redering 3d, obróbka filmów, jesteś w stanie zużyć tyle mocy ile masz. Można wykorzystać karty Quadro, wszystkie rdzenie processorów, nawet sąsiadkę. Nie bez kozery, teraz część rzeczy renderuje się "w chmurze" ( wcześniej po prostu kupowało się udział mocy obliczeniowej potrzebny do danego renderu na jakimś dużym serwerze ). Czas to pieniądz, a szybszy sprzęt oszczędza czas.

10k to nie jest na prawdę powalająca suma. Popatrz na ceny komputerów klasy workstation.

Aeon88
12-04-2013, 13:03
Do gier to ja mam sprzęta za 2000zł i w momencie zakupu ciągnął wszystko co było na HD Ready w wysokich detalach. Jak bym jeszcze tysiaka-półtora dołożył to by ciągnął w FHD obecne gry, a w przyszłości też by sobie radził bez problemu. Za 10k można kupić porządną maszynę składając ją samodzielnie i nie decydując się na markowe workstation. Tak, wiem, zaraz zostanę zbesztany i zmieszany z błotem że co ja takie graty do workstation porównuję ale Panowie, siedzę na takich gratach od lat i nigdy żaden mnie nie zawiódł, mimo że nie miałem niezniszczalnych polimerowych kondensatorów na płycie, pamięci ECC i innych dupereli.

Z ciekawości zapytam, skoro dla kogoś kto prowadzi własną firmę usługową (filmy grafika zdjęcia), sprzęt na 16 jajach z HT każdy + 128GB ramu ECC + 2xQuadro + jakieś raidy to nie jest kosmiczny sprzęt, to jaki sprzęt dla takiej osoby byłby naprawde z najwyższej półki, taki kosmiczny? :)

wacki4
12-04-2013, 13:07
Do gier to ja mam sprzęta za 2000zł i w momencie zakupu ciągnął wszystko co było na HD Ready w wysokich detalach. Jak bym jeszcze tysiaka-półtora dołożył to by ciągnął w FHD obecne gry, a w przyszłości też by sobie radził bez problemu. Za 10k można kupić porządną maszynę składając ją samodzielnie i nie decydując się na markowe workstation. Tak, wiem, zaraz zostanę zbesztany i zmieszany z błotem że co ja takie graty do workstation porównuję ale Panowie, siedzę na takich gratach od lat i nigdy żaden mnie nie zawiódł, mimo że nie miałem niezniszczalnych polimerowych kondensatorów na płycie, pamięci ECC i innych dupereli.

Z ciekawości zapytam, skoro dla kogoś kto prowadzi własną firmę usługową (filmy grafika zdjęcia), sprzęt na 16 jajach z HT każdy + 128GB ramu ECC + 2xQuadro + jakieś raidy to nie jest kosmiczny sprzęt, to jaki sprzęt dla takiej osoby byłby naprawde z najwyższej półki, taki kosmiczny? :)

Z ciekawości zapytam więc i ja - ile czasu zajmowała Ci naprawa np. w związku z uszkodzeniem płyty głównej bądź innego komponentu? W wypadku workstation najczęściej jest to jeden dzień roboczy, gdzie czasem w wypadku gdzie maszyna służy do pracy - nawet przestój kilkugodzinny może sprawić bardzo duże problemy :)

Aeon88
12-04-2013, 13:20
Jak by się płyta sfajczyła kupiłbym nową, bo nie kosztowała by 5k pln ;) ale nigdy mi się nie sfajczyła :) żadna, a kupowałem też takie za 220zł :) a nie za 2200 czy więcej. Jak bym kupił PC za 10k składany, stać by mnie było też na nową płytę gdyby obecna się sfajczyła. Wtedy przestój to kwestia pojechania do odpowiedniego sklepu po odpowiednią płytę i wsadzenia jej w miejsce sfajczonej. Jak mi stara wróci z gwarancji to się ją sprzedaje na alledrogo i wtedy zwraca Ci się 80% kosztów zakupu tej nowej, a masz sprzęt nówka sztuka a nie używany. Bo nie wiem czy wiesz, ale jak kupisz kompa za 20k della, padnie CI po tygodniu nowa płyta, to fakt, przywiozą Ci na drugi dzień inną i wymienią, ale nie nową, tylko taką która już swoje u kogoś przerobiła, padła, została naprawiona i oddana Tobie. Dziękuję za taki interes. ;) To co zaoszczędzę nie kupując della za 10k tylko składaka, wydam jeśli się pół kompa sfajczy przy wymianie na nowe rzeczy. Jeśli się nie sfajczy, to nie wydam, tylko rzeczywiście to zaoszczędzę. Ty to wydasz tak czy siak, bo odrazu dajesz 10 czy 20k, a nie jak się sfajczy.

Ja rozumiem zalety workstation i ich nie kwestionuję. Jak bym był zielony albo miał wszystko w D... kupiłbym della. Będąc jednak ogarniętym w tym temacie wolę być serwisantem sam dla siebie, i nie płacić zanim coś się zepsuje, tylko jeśli się zepsuje.

PROSZĘ WAS, nie rozwijajmy tego tematu, bo już był milion razy rozwijany, przez co wiele wątków zostało zamkniętych.

RobertMiernik
12-04-2013, 13:51
Polecacie Xeon (nawet więcej niż jeden), to może policzcie komputer na nich, z odpowiednimi pamięciaprzywiozą Ci na drugi dzień inną i wymienią, ale nie nową, tylko taką która już swoje u kogoś przerobiła, padła, została naprawiona i oddana Tobie.
No takich głupot to nie opowiadaj, nie wiem, kto Ci serwisuje sprzęt i gdzie coś takiego widziałeś, ale u mnie wymieniali parę rzeczy i zawsze na nowe...

Aeon88
12-04-2013, 14:07
Robert kiedyś to sprawdzałem (kilka miesiecy temu) bo sie zastanawiałem nad workstation z racji 5letniej NBD, ale z tego co znalazłem w sieci to nie wymieniają sprzęt na nowy. Z monitorami też tak jest, walnie ci po tygodniu to Ci przywiozą na drugi dzień inny, ale używkę.

Mogę się mylić, ale wątpię.

wacki4
12-04-2013, 14:27
Robert kiedyś to sprawdzałem (kilka miesiecy temu) bo sie zastanawiałem nad workstation z racji 5letniej NBD, ale z tego co znalazłem w sieci to nie wymieniają sprzęt na nowy. Z monitorami też tak jest, walnie ci po tygodniu to Ci przywiozą na drugi dzień inny, ale używkę.

Mogę się mylić, ale wątpię.

zależy od sprzętu - jak jest nowy na rynku, to skąd mieli by brać refubrished? i nie wiem czego tu się bać, i czym martwić nawet w wypadku takich - nigdy nie miałem z nimi żadnego problemu i wszystko działało w najlepsze :)

W pewien sposób rozumiem Twoje myślenie, jednak ja np. wyznaję zasadę nowa płyta == reinstall. dodatkowo, 80% kosztów to pobożne życzenie np. po roku ;) nie mówiąc o dłuższym. A nie raz widziałem jak i w komputerze klasy workstation, tak i 'składaku' padniętą płytę i wiem, jak wiele problemu taka pierdoła czasem może przysporzyć :)

Aeon88
12-04-2013, 14:47
Sęk w tym że ja też nigdy się nie martwiłem i nie miałem żadnego problemu ze składakami, a zapłaciłem mniej ;) Dlatego zawsze jak widzę litania do markowych komputerów to mam uśmiech na twarzy, bo wiem z doświadczenia, że nie zawsze składany = gorszy, a właśnie tych składanych się ludzie boją, a tu nie ma czego się bać :) Pozdrawiam rozmawiających, idę się rozerwać :)

wacki4
12-04-2013, 16:00
Sęk w tym że ja też nigdy się nie martwiłem i nie miałem żadnego problemu ze składakami, a zapłaciłem mniej ;) Dlatego zawsze jak widzę litania do markowych komputerów to mam uśmiech na twarzy, bo wiem z doświadczenia, że nie zawsze składany = gorszy, a właśnie tych składanych się ludzie boją, a tu nie ma czego się bać :) Pozdrawiam rozmawiających, idę się rozerwać :)

osobiście mam składaka, jednak każdemu klientowi przedstawiam zawsze ofertę z markowych... i o dziwo, ostatnimi czasy nie widzę nawet jakieś znaczącej różnice w cenie pomiędzy nimi ;)

velaskez
12-04-2013, 20:54
Z ciekawości zapytam, skoro dla kogoś kto prowadzi własną firmę usługową (filmy grafika zdjęcia), sprzęt na 16 jajach z HT każdy + 128GB ramu ECC + 2xQuadro + jakieś raidy to nie jest kosmiczny sprzęt, to jaki sprzęt dla takiej osoby byłby naprawde z najwyższej półki, taki kosmiczny? :)

Kosmos? Już Ci mówię.
Klaster IBM PowerServer 775
w wypasionej konfiguracji :)
Dla niewtajemniczonych:
do 256 rdzeni Power7 po 3.8Ghz na na półkę obliczeniową i możliwość klastrowania do 2048 półek jednocześnie. (Co daje 524,288 rdzeni obliczeniowych) Ale o czym my tu piszemy. Tego się nie porównuje, takie systemy nie mają grafik, wszystko jedzie na procesorach, każdy rack obliczeniowy liczy swoje. Wszystko musi być spięte kilometrami kabla Ethernet, żre po 30-40kW prądu na jeden rack i musi być chłodzone wodą, której są w systemie setki litrów.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/04/Back_of_racks_620x412-1.jpg
źródło (http://asset0.cbsistatic.com/cnwk.1d/i/tim/2012/06/19/Back_of_racks_620x412.jpg)

Na Politechnice Wrocławskiej jest klaster, i sprzęt jaki napisałeś, może lekko gorszy, bo po 32/64GB RAM to stoi w gabinetach u doktorów w zakładzie obliczeniowym. A jak jest coś cięższego to się wysyła na klaster dopiero, który zajmuje całe jedno piętro budynku ;)

Aeon88
12-04-2013, 21:02
My rozmawiamy o maszynach do obróbki zdjęć dla przeciętnego filmowca/fotografa, a nie o superkomputerze dla naukowców - takiego żaden filmowiec nie ma w domu, a musimy się zamknąć na czymś co ludzie rzeczywiście używają.

velaskez
12-04-2013, 21:12
My rozmawiamy o maszynach do obróbki zdjęć dla przeciętnego filmowca/fotografa, a nie o superkomputerze dla naukowców - takiego żaden filmowiec nie ma w domu, a musimy się zamknąć na czymś co ludzie rzeczywiście używają.

Ok. Topowy HP workstation kosztuje 25k zł. Kiedyś dzwoniłem, w max konfigu można dojść spokojnie do powyżej 100k zł. I będzie to stało pod biurkiem w dalszym ciągu.
http://www8.hp.com/pl/pl/products/workstations/product-detail.html?oid=5263688

Bo kolega, koberek miał wątpliwości, że 10k to strasznie duża kwota. Ja bym to nazwał niezbędnym minimum.

Aeon88
12-04-2013, 21:58
I że to ludzie kupują :P

velaskez
12-04-2013, 22:38
I że to ludzie kupują :P

Bo zarabiają na tym x krotnie więcej ;)

KS
13-04-2013, 08:10
Ok. Topowy HP workstation kosztuje 25k zł. Kiedyś dzwoniłem, w max konfigu można dojść spokojnie do powyżej 100k zł. I będzie to stało pod biurkiem w dalszym ciągu.
http://www8.hp.com/pl/pl/products/workstations/product-detail.html?oid=5263688

Bo kolega, koberek miał wątpliwości, że 10k to strasznie duża kwota. Ja bym to nazwał niezbędnym minimum.

Czy dobrze widzę, że w komputerze za 25 tys. nie ma karty graficznej?

siona
13-04-2013, 09:25
bo to jest komp dla zaawansowanych userów - oni bezpośrednio podpinają się do konsoli przez RSa ...

RobertMiernik
13-04-2013, 10:38
Jak nie ma, za drugie 25 dobierasz sobie któreś quadro ;)

Telefonowane - może brakować ogonków...

Aeon88
13-04-2013, 13:51
Velaskez, nie chodziło mi o to że jakim cudem ich stać na takie cuś, bo wiem że jak ktoś zarabia pracując na kompie to go na każdy stać. Chodziło mi o to, że za 16-17k kupisz te xeony, płytę i ram, a reszta kasy wcale nie mała idzie za to że to składał dell. Bo sorry ale aluminiowa obudowa, zasilacz, dvd i dysk 7200 nie kosztują 8-9k pln. Jest jeszcze gwarancja, ale i tak bardzo dużo nadkładają żeby na tym zarobić. No ale z czegoś pracownicy Della też muszą wkońcu żyć.

RobertMiernik
13-04-2013, 14:35
Velaskez, nie chodziło mi o to że jakim cudem ich stać na takie cuś, bo wiem że jak ktoś zarabia pracując na kompie to go na każdy stać. Chodziło mi o to, że za 16-17k kupisz te xeony, płytę i ram, a reszta kasy wcale nie mała idzie za to że to składał dell. Bo sorry ale aluminiowa obudowa, zasilacz, dvd i dysk 7200 nie kosztują 8-9k pln. Jest jeszcze gwarancja, ale i tak bardzo dużo nadkładają żeby na tym zarobić. No ale z czegoś pracownicy Della też muszą wkońcu żyć.

Tylko, że później możesz mieć spory problem próbując sam sobie serwisować...
O ile Dell czy HP mają te płyty 'pod ręką' to w zwykłych sklepach czasem trzeba na nie czekać po dwa-trzy tygodnie (wiem bo też myślałem o tym, żeby sobie sam złożyć zanim kupiłem mojego HPka).

Jeśli Ci coś padnie będziesz czekał miesiąc na części zamienne...
(No chyba, że od razu kupisz drugą płytę 'na zapas' ale wtedy już przewaga cenowa nie robi się wcale taka ewidentna...)

velaskez
13-04-2013, 15:52
Velaskez, nie chodziło mi o to że jakim cudem ich stać na takie cuś, bo wiem że jak ktoś zarabia pracując na kompie to go na każdy stać. Chodziło mi o to, że za 16-17k kupisz te xeony, płytę i ram, a reszta kasy wcale nie mała idzie za to że to składał dell. Bo sorry ale aluminiowa obudowa, zasilacz, dvd i dysk 7200 nie kosztują 8-9k pln. Jest jeszcze gwarancja, ale i tak bardzo dużo nadkładają żeby na tym zarobić. No ale z czegoś pracownicy Della też muszą wkońcu żyć.

Fakt, ale jak napisał kolega RobertMiernik. Mam gwarancję On-Site NBD na sprzęt, coś się dzieje następnego dnia roboczego albo pojawia się technik i naprawia, albo przywozi nowy sprzęt, przepina dyski, a tamten zabiera do naprawy. Za bezpieczeństwo się dopłaca.


Czy dobrze widzę, że w komputerze za 25 tys. nie ma karty graficznej?

Nie ma. Przecież skąd oni mają wiedzieć jakie są Twoje potrzeby? ;) Jedna, dwie karty? A może jeszcze Tesla do tego :) Jak się chce być specjalistą, to w wąskiej dziedzinie.

KS
13-04-2013, 20:22
Fakt, ale jak napisał kolega RobertMiernik. Mam gwarancję On-Site NBD na sprzęt, coś się dzieje następnego dnia roboczego albo pojawia się technik i naprawia, albo przywozi nowy sprzęt, przepina dyski, a tamten zabiera do naprawy. Za bezpieczeństwo się dopłaca.


A co się ma zepsuć w sprzęcie za 20 kawałków? Przecież, podążając za legendami, mają tam super selekcjonowane testowane pierdylion razy komponenty? Jakie jest prawdopodobieństwo awarii? Pewnie o wiele mniejsze niż w przypadku tańszych maszyn, a opłata jest o wiele większa. ;)

Masz rację, można sobie dokupić kartę graficzną (po dodaniu do koszyka pojawi się opcja akcesoria) od 200 do 20k zł.

Więc mamy goły komputer za dwadzieścia kilka kawałków bez karty graficznej i np. macierzy dysków SSD. Za to talerzowiec 1TB w standardzie. :D

Nagrywarka Blu-Ray, którą można za ponad 700 zł dokupić to OEM LG, który kosztuje 350 zł. ;)

RobertMiernik
13-04-2013, 20:29
A co się ma zepsuć w sprzęcie za 20 kawałków? Przecież, podążając za legendami, mają tam super selekcjonowane testowane pierdylion razy komponenty? Jakie jest prawdopodobieństwo awarii? Pewnie o wiele mniejsze niż w przypadku tańszych maszyn, a opłata jest o wiele większa. ;)
Prawdopodobieństwo jakie by nie było jeśli jest >0 to trzeba się liczyć z tym, że może trafić właśnie na Ciebie, nie ma to żadnego znaczenia, nawet młotki się psują...


Masz rację, można sobie dokupić kartę graficzną (po dodaniu do koszyka pojawi się opcja akcesoria) od 200 do 20k zł.
Wiem, kupowałem (oczywiście nie ten model...).


Więc mamy goły komputer za dwadzieścia kilka kawałków bez karty graficznej i np. macierzy dysków SSD.
Nie wiem co to dla Ciebie jest goły komputer, ale ten goły komputer bez karty graficznej jest zbudowany nie do przeglądania internetu i wypalania blureji...

KS
13-04-2013, 22:26
Nie wiem co to dla Ciebie jest goły komputer, ale ten goły komputer bez karty graficznej jest zbudowany nie do przeglądania internetu i wypalania blureji...

Oczywiście. Do tych rzeczy trzeba kupić kolejny. ;)

velaskez
13-04-2013, 22:33
http://www.pccpolska.pl/farma-renderujaca-jak-stworzyc/ Koszty tworzenia renderfarmy na własność ;)
Nie zapominajmy o tym, że trzeba też ponieść koszt softu. Ktoś mówi, że 20k zł za komputer to dużo? A software to co, pies? Oryginalny Windows, oryginalny Office, i do tego soft inżyniersko-obliczeniowy za ~40k zł. Cena komputera to tylko cześć ceny końcowej ;)

Johanan
13-04-2013, 23:15
velaskez, szkoda Twojego czasu, by przekonywać ogół, że do każdego zadania potrzebne jest inne narzędzie.

To daremne, bo będą tacy którzy nigdy tego nie ogarną, uważając, że sami sobie poradzą lepiej.

Na tej zasadzie, w warsztatach samochodowych klucz dynamometryczny leży co najwyżej w gablocie za szkłem, bo przecież mechanik wie lepiej, że jego wyczucie zadziała tu lepiej ;) .
Nie mówiąc już i o używaniu innych specjalistycznych narzędzi do naprawy, których zamiennikami są w ogromnej większości młotek i przecinak.

Gdyby to nie było w sumie tak skomplikowane, to podejrzewam, że koledzy, którzy nie ogarniają tego tematu składaliby sami swoje wehikuły do przemieszczania się, zamiast dokonywać zakupów w samochodowych salonach.

To kwestie mentalne, więc trudno z tym walczyć.

RobertMiernik
14-04-2013, 00:26
Oczywiście. Do tych rzeczy trzeba kupić kolejny. ;)

Wiesz, zawsze można używać do serfowania Sequoii ale od pewnego poziomu sprzęt jest dość mocno dedykowany, pewnie że możne inne rzeczy robić ale...

Tak samo jest w fotografii zresztą, kupujesz sobie Hasselblada z przystawką cyfrową komplecik za 200 tys euro raczej zawodowo ale nikt Ci przecież nie zabroni używać go na imieninach cioci...

KS
14-04-2013, 08:38
Pamiętajcie panowie, że chodzi tu o sprzęt do 10 tys. do obróbki foto/video nie o drogą stację roboczą, czy zaraz dojdziemy do małych mainframe'ów. Założycielowi wątku raczej nie chodziło o budowanie renderfarmy, stąd moje komentarze na temat proponowanego sprzętu. Jeśli się mylę, to niech autor wątku mnie poprawi. ;)

RobertMiernik - właśnie zaczynacie koledze proponować Hassela do zdjęć urodzinowych. Ochłońcie trochę. Autor pytał o komputer do 10 tys., nie do 200 tys.

RobertMiernik
14-04-2013, 12:06
...i dokładnie taki mu zaproponowałem...
Ostatni potwór to jakaś dygresja, nie pamiętam czują przeczytaj cały wątek to się dowiesz.

Telefonowane - może brakować ogonków...

velaskez
14-04-2013, 13:13
...i dokładnie taki mu zaproponowałem...
Ostatni potwór to jakaś dygresja, nie pamiętam czują przeczytaj cały wątek to się dowiesz.

Telefonowane - może brakować ogonków...

A w jakim setupie jest ten Twój HP XW6600. Dokładałeś ramu, zmieniałeś grafikę?

RobertMiernik
14-04-2013, 13:42
RAMu tylko dołożyłem do 24GB grafika mi wystarcza w zupełności nawet dla Diablo III i WoT w pełnej rozdzielczości 1920x1600 (oczywiście nie wszystkie upiększacze ale tego nigdy nie potrzebowałem), nawet nie jestem pewny która quadro w środku jest jedynka czy dwójka.
Z dodatków dorobiłem sobie jeszcze macierz 2x 2TB w raidzie 0 bo mnie czas kopiowania dużych plików irytował ale nie aż tak, żeby SSD pakować do środka.

Na razie tyle starcza...
(nie edytuje wideo, pewnie jakbym musiał coś przy wideo robić, to zmienił bym kartę graficzną i dalej by dawał radę..)

Hektor
20-04-2013, 18:26
Fakt, ale jak napisał kolega RobertMiernik. Mam gwarancję On-Site NBD na sprzęt, coś się dzieje następnego dnia roboczego albo pojawia się technik i naprawia, albo przywozi nowy sprzęt, przepina dyski, a tamten zabiera do naprawy. Za bezpieczeństwo się dopłaca.


W takim komputerze nie do końca chodzi tylko o "bezpieczeństwo", bo zawsze można trzymać sobie w szafie wszystkie kluczowe elementy i wymienić od ręki. To jest maszyna dla kogoś, kto potrzebuje konkretnie mocnego sprzętu a rozbija się o sufit powszechnie dostępnych elementów, bo np. potrzebuje 200GB RAM-u a większość płyt obsługuje do 64GB, chce wstawić sześć kart graficznych a Zwykle cztery to jest już szczyt możliwości itd.
Jeśli ktoś potrzebami mieści się w "standardzie" do dwóch procesorów (lub nawet jeden mocny) i 64GB RAM plus do dwóch kart graficznych to taki zestaw znajdzie/zbuduje za ok. połowę tej kwoty. Tutaj płaci się za otwarte drzwi do rozbudowy płyty o elementy w ilościach niedostępnych dla naszych "domowych" sprzętów. Nawet tych z górnej półki.

Yanluk
21-04-2013, 04:28
Ciekawa dyskusja skladak vs firmowka.
Historia sprzed miesiaca:
Na codzien uzywam naprawde konkretnych laptopow Della (M4600) w konfiguracji wartej okolo 22000 zl za sztuke.
Upuscilem jednego z nich rozbijajac wyswietlacz, zadzownilem do firmy powiedzialem co i jak a ze bylem daleko od siedziby to zajelo by im jakies 2-3 godziny zeby mi dostarczyc nowy, zadzwonilem do Della powiedzialem co i jak, pan byl na miejscu po 40 minutach i w ciagu nastepnych 20 wymienil wyswietlacz na miejscu. I to jest wlasnie plus kupowania dedykowanego sprzetu z dobra gwarancja. Jesli nie mozemy pozwolic sobie na to zeby sprzet nie pracowal to tak naprawde nie ma innego wyjscia.
A co do psucia sie to padaja tak samo czesto jak Lenovo czy HP :)

Kurtz
21-04-2013, 12:56
A co do psucia sie to padaja tak samo czesto jak Lenovo czy HP
(u)padają? ;)


Tutaj płaci się za otwarte drzwi do rozbudowy płyty o elementy w ilościach niedostępnych dla naszych "domowych" sprzętów. Nawet tych z górnej półki.

Nie zgodzę się z Hektorem, że chodzi o możliwość rozbudowy. Są płyty server/workstation od Intela, 2-4 processorowe ( po 4-8 banków pamięci na socket ), które można kupić samemu,, są karty quadro, pamięci ECC, kontrollery RAID, etc. Można złożyć analogiczny sprzęt co workstation, przy mniejszych kosztach, ale ciągle, są to koszta tak wysokie, że różnica cenowa staje się coraz mniej znacząca, a fakt, że potrzebujemy takiego sprzętu, zazwyczaj sugeruje, że gwarancja i obsługa które możemy kupić razem z profesjonalną stacja roboczą ma spore znaczenie.

Hektor
21-04-2013, 19:39
Nie zgodzę się z Hektorem, że chodzi o możliwość rozbudowy. Są płyty server/workstation od Intela, 2-4 processorowe ( po 4-8 banków pamięci na socket ), które można kupić samemu,, są karty quadro, pamięci ECC, kontrollery RAID, etc. Można złożyć analogiczny sprzęt co workstation, przy mniejszych kosztach, ale ciągle, są to koszta tak wysokie, że różnica cenowa staje się coraz mniej znacząca, a fakt, że potrzebujemy takiego sprzętu, zazwyczaj sugeruje, że gwarancja i obsługa które możemy kupić razem z profesjonalną stacja roboczą ma spore znaczenie.

Jakbym nie czytał Twojej wypowiedzi, wychodzi mi, że "jesteś za a nawet przeciw".

Kurtz
21-04-2013, 19:56
Nie jestem ani za, ani przeciw. Nie zawsze jest tylko jedno dobre rozwiązanie. Wybór musi być dostosowany do wymagań i potrzeb.
Dla większości odbiorców domowych/graczy złożenie komputera na LGA2011 jest wystarczające. Nie potrzebują gwarancji tego, że wszelkie downtime będą jak najkrótsze, etc, a różnica cenowa gra istotna rolę w wyborze. Również możliwość dokładnego wyboru.
Dla odbiorców biznesowych, którzy składają komputery do pracy, żeby na nich zarabiać istotne jest jak będzie wyglądała naprawa, jak szybko otrzymają części zamienne jak szybko komputer znów zacznie pracować i zarabiać. Gwarancja NBD, etc. Również kwestie kompatybilności z zaawansowanym software, oraz pewność, że otrzymamy od razu optymalne, dostosowane do potrzeb rozwiązanie i nie musimy mieć wiedzy w kwestiach sprzętowych i softowych. Kupujemy więc nie tylko sprzęt ale też doświadczenie tych którzy to zaprojektowali i złożyli.

Hektor
22-04-2013, 12:13
Nie jestem ani za, ani przeciw. Nie zawsze jest tylko jedno dobre rozwiązanie. Wybór musi być dostosowany do wymagań i potrzeb.
Dla większości odbiorców domowych/graczy złożenie komputera na LGA2011 jest wystarczające. Nie potrzebują gwarancji tego, że wszelkie downtime będą jak najkrótsze, etc, a różnica cenowa gra istotna rolę w wyborze. Również możliwość dokładnego wyboru.
Dla odbiorców biznesowych, którzy składają komputery do pracy, żeby na nich zarabiać istotne jest jak będzie wyglądała naprawa, jak szybko otrzymają części zamienne jak szybko komputer znów zacznie pracować i zarabiać. Gwarancja NBD, etc. Również kwestie kompatybilności z zaawansowanym software, oraz pewność, że otrzymamy od razu optymalne, dostosowane do potrzeb rozwiązanie i nie musimy mieć wiedzy w kwestiach sprzętowych i softowych. Kupujemy więc nie tylko sprzęt ale też doświadczenie tych którzy to zaprojektowali i złożyli.

Mniej/więcej zgoda, chociaż co do części dotyczącej odbiorców biznesowych to na podstawie mojego ponad 20-letniego doświadczenia stwierdzam, że takie proste zależności występują jedynie na ulotkach reklamowych dostawców korporacyjnych i amerykańskich filmach. Jeśli odbiorca nie jest zasobną w gotówkę instytucją z ustaloną polityką infrastrukturalną lub dany komputer nie stanowi newralgicznego ogniwa (np. sterowanie produkcją, bo czasem nawet serwer sieciowy nie jest takim ogniwem) to mało kto w tych czasach wybierze dopłatę 50% ceny do komputera za "optymalne, dostosowane do potrzeb rozwiązanie", czyli nalepkę i gwarancję "on site".
A każdy kto po latach próbował serwisować taki firmowy komputer wie, że producent stosuje najróżniejsze sztuczki, aby taka naprawa się nie udała. I mnie to zniechęca do takich rozwiązań.
A na koniec i z drugiej strony: znam serwer (Compaq) który praktycznie bez żadnej naprawy, poza okresowym czyszczeniem z kurzu, działa 24/7 od ok. 17 lat. No ale to był sprzęt z czasów, kiedy płyty główne tyle wytrzymywały bo potem zaczęto je robić chyba z surowców wtórnych.

Kurtz
22-04-2013, 13:52
Rynek polski nie jest zbyt dobrym przykładem rynku dla tej klasy komputerów. Jaka sytuacja w gospodarce jest to chyba każdy sam widzi. Firmy walczą o każdą złotówkę, a nie dla każdej firmy to co daje sprzęt profesjonalny jest krytyczne. Kwestia priorytetów.
Ja serwisowałem IBM x345 Części z 2 ręki pod dostatkiem. xD Pytanie, po co serwisować komputer. To się dla większych firm po prostu nie opłaca, a sprzęt zwraca się po kilku maxymalnie latach.
O tym, że sprzęt komputerowy, szczególnie na rynek konsumencki musi się zniszczyć po pewnym czasie, żebyśmy kupili nowy, chyba nie musimy pisać :)

Między profesjonalnym serwerem a maszyną złożoną samemu, jest dość spora różnica, a im mniejsza ona jest, tym mniejsza robi się różnica cenowa. Z workstation jest bardzo podobnie.

bostonrunner
30-10-2019, 20:40
Pewnie będziecie lepiej zorientowani w tematyce, lecz również przy budżecie ok 10K interesowałby mnie sprzęt nie tylko do obróbki zdjęć, lecz także do projektowania odzieży i różnego rodzaju gadżetów. Zależy mi też na dobrym monitorze, obecnie mam jakiegoś starszego LG, który jakby już niedomagał. Przeglądam monitory z https://gigam.pl/5-monitor i zastanawiam się, co byłoby najodpowiedniejsze. Zależy mi przede wszystkim na tym, by miał on przekątną nie mniej niż 25", była możliwość zawieszenia go na ścianie, ale i również miał wytrzymałą stopkę (jeżeli będzie na stopce to musi być stabilna, by przypadkowo kot go nie przewrócił. Na monitor chciałbym wydać maksymalnie do 2k pln. Nie jest to jakaś duża kwota, ale wydaje mi się, że coś sensownego uda mi się w tej cenie dostać. Nie wiedzieć czemu, ale nie jestem przekonany do monitorów "wklęsłych". Naprawdę są one takie dobre?

ksh
30-10-2019, 20:54
O ile zakup komputera nie nazwałbym inwestycją to zakup monitora sensownego w twoim przypadku to jest inwestycja, chyba nie odkryję ameryki pisząc że do pracy z kolorem w twoim przypadku poruszasz się jedynie w dwóch markach czyli NEC i EIZO, połowa tego budżetu może być przeznaczona na ten cel, reszta jak się zastanowisz to coś ci doradzę.

nikoniarz
30-10-2019, 21:03
O ile zakup komputera nie nazwałbym inwestycją to zakup monitora sensownego w twoim przypadku to jest inwestycja, chyba nie odkryję ameryki pisząc że do pracy z kolorem w twoim przypadku poruszasz się jedynie w dwóch markach czyli NEC i EIZO, połowa tego budżetu może być przeznaczona na ten cel, reszta jak się zastanowisz to coś ci doradzę.

Komputer to, tak jak monitor, aparat czy obiektyw- narzędzie.

ksh
30-10-2019, 21:08
Nie prześladuj mnie :)

Narzędzie nie przynoszące zysku to np monitor nie nadający się do pracy z kolorem, a komputer obojętne jaki złoży i tak nic wiele nie zyska przy pewnym jego poziomie, bez dobrego monitora może stracić, więc dlatego napisałem że monitor to inwestycja.

nikoniarz
30-10-2019, 21:37
Zyska na czasie.