PDA

Zobacz pełną wersję : Contax G2 - z czym to się je?



Franek_
30-03-2013, 15:32
Jestem przekonany, że ktoś z Was (pewnie niejedna osoba) używał wspomnianego Contaxa. Mam pytanko - dlaczego wciąż go używa lub przestał używać? Jak wygląda codzienna współpraca z tym wynalazkiem? Ile zdjęcia widać w ramce? Czy widać w ogóle na co aparat ustawia ostrość? Generalnie dyskretnie i uprzejmie proszę o jakąś recenzję użytkownika, co sprzętu używał - wady, zalety, łatwość obsługi (w szczególności praca autofocusa - celność, szybkość i userfriendly'ość - czy wiadomo, co na zdjęciu będzie ostre, czy aparat wybiera sobie sam, a efekt można obejrzeć po wywołaniu filmu). Co do szkieł, w palecie jest doskonały 45/2 + różne dodatki w obie strony (szerzej, węziej), a poza tym, robił je Zeiss pod Contaxa, także w tej kwestii lipy na pewno nie ma. Interesuje mnie natomiast faktyczna wygoda użytkowania i w tej wygodzie plusy / minusy w stosunku do małych manualnych lustrzanek. Z góry dzięki za odpowiedzi, czas, start!

Edyta pyta się jeszcze o usterkowość i serwisowalność tego sprzętu, gdyż z Contaxami to mam takie doświadczenie, że za gruby hajs kupiłem swego czasu RTSa 3, przyszedł z Honkkongu z jakąś usterką w elektronice i co się nie pytałem o jego naprawę, to jeden z drugim specem rozkładali ręce, a sam RTS ostatecznie wylądował z powrotem w Honkkongu=)

WojtehP
30-03-2013, 17:17
Jest to najlepszy aparat z AF - teraz wzorowany jest na nim x-pro1. Szkła wybitne nawet najsłabszy 35 w porównaniu z innymi jest lepszy. Szybki AF - widzisz w wizjerze tyle ile będzie na zdjęciu - automatyczna paralaksa. Szybki i bardzo dobrze wygląda. Budowa z najlepszych materiałów. Jedyny minus to mały wizjer ale można się przyzwyczaić.

Franek_
30-03-2013, 18:01
A masz go jeszcze? Jeśli nie - czemu sprzedałeś? Jak wygląda ustawianie ostrości? Nakładanie dwóch obrazków (jak w starych ruskich dalmierzach - tylko z takimi miałem do czynienia)? I jak wygląda usterkowość tego sprzętu i ew. serwis?

tilt
30-03-2013, 19:38
Ja uzytkuje G2 od nieco ponad 5 lat. Napisze pozniej moze nieco wiecej, generalnie aparat ma 3 minusy: wizjer, wizjer, wizjer pozniej same plusy :)

cichy70
30-03-2013, 20:53
silnik ciut głośny, poza tym plusy plusy, przesiadłem się z niego, na lejke m6 i czasem się skrobię po głowie czy dobrze zrobiłem :)
szkła bardzo dobre. świetny pomiar światła.
no wizjer mógłby być lepszy i af czasem nie trafia, ale żebym tak lajka trafiał :)

Franek_
30-03-2013, 22:31
A jak tam działa ten AF - widać, na co się ostrzy? W jaki sposób wybiera się obiekt, na który aparat ustawia ostrość?

WojtehP
30-03-2013, 22:52
napiszę tylko ze jak znajdę w dobrej cenie to kupię sobie znowu :), a co :) - naprawde dobry kawał sprzętu ... dlaczego sprzedałem ??? bo osioł jestem :) kupiłem Zeiss Ikona :)

blablaginger
30-03-2013, 23:04
Mogę napisać jak jest w G1 ale pewnie tak samo jest w G2. Nie widać na co ostrzy, w wizjerze podaje Ci odległość obiektu na który złapał ostrość oraz automatycznie ustala ramkę tzn dopasowuje jej wielkość. Ostrość łapie środkowym polem.

Franek_
30-03-2013, 23:37
Czyli jest jakieśtam pole w wizjerze (a wizjer rozpoznaje obiektyw i automatycznie dobiera ramkę do ogniskowej), tym polem się celuje, aparat ustawia ostrość na to, co w polu się znajduje i daje informację w wizjerze o odległości do obiektu, na który ustawiona jest ostrość?

blablaginger
31-03-2013, 01:08
Generalnie tak, tyle, że ramkę dobiera nie tyle do obiektywu i jego ogniskowej, ale do odległości obiektu na ktorym łapie ostrość. To są jakieś lamelki które zmniejszają/zwiększają pole wizjera. Rano mogą coś spróbować nakręcić jak to działa.

Franek_
31-03-2013, 08:40
Ok, to z góry dzięki=) Wesołych Świąt swoją drogą.

tilt
31-03-2013, 11:32
Najwazniejsze w G2 jest to, ze sie ma dostep do fantastycznych szkiel. O samych szklach za chwile. G2 uzytkuje juz ponad 5 lat, porzucilem dla niego zestaw Canona z eLkami, mialem tez Yashike z zestawem Zeissow. Samo G2 ma dosc duzy minus w postaci malego wizjerka, na plus jest to, ze obraz w wizjerze zumuje wraz ze zmiana ogniskowej obiektywu no i mamy automatyczna korekcje paralaksy poprzez ruchome lamelki. Jedno pole AFu, sam AF dosc szybki i celny z wiekszoscia szkiel, z 90tka przy malych odleglosciach celnosc spada, ale nie ma tragedii. G2 posiada tez tryb ciaglego AF, ale nie dziala on specjalnie sprawnie. Czulosc AF w roznych warunkach bardzo dobra. Podwojny uklad AF sprawia, ze aparat jest w stanie ustawic ostrosc w calkowitej ciemnosci. Pomiar swiatla centralnie wazony, z tego co widzialem na slajdach ma tendencje do przeswietlania o 1/3 EV.
Same szkielka bajka, oprocz 35tki ktora jest faktycznie bardzo dobra pozostale szkielka sa absolutnie genialne, kontrastem i ostroscia bija wszystko co do tej pory widzialem. W sieci mozna znalesc duzo opinii na ich temat: Biogon T* 21 jest ponoc lepszy niz Elmarit 21 asph, Planar T* 45 niz Summicron 50, a jakies francuskie czasopismo (chasseur d'images?) uznalo Sonnara 90tke za najostrzejszy obiektyw o tej ogniskowej dla malego obrazka jaki kiedykolwiek testowali. Trudno mi z tym polemizowac widzac jakosc obrazka jakie daja te obiektywy (tymbardziej, ze nie posiadalem Leiki, ale mialem eLki Canona oraz Zeissy z mocowaniem C/Y).
Mnie maly wizjer G2 nie odstraszyl, ale wiem, ze sporo ludzi sprzedalo aparat wlasnie ze wzgledu na wizjer.
Mala probka Sonnara T*90 na pelnej dziurze
Caly obrazek:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/images/04714681751964603645.jpg)

Crop ze skanu 10MPix

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/images/44336290586874635789.jpg)
Oczywiscie obraz prosto ze skanera, zero wyostrzania.

blablaginger
31-03-2013, 15:15
KGyyvKheJAs

Franek_
02-04-2013, 09:18
blabla - mało dalmierzowo to wygląda=) Po prostu autofocus. Nie wiem w sumie czego się spodziewałem. Ale z tego, co widać na filmiku, nie jest to chyba autofocus specjalnie cichy..

blablaginger
02-04-2013, 10:33
No nie wygląda dalmierzowo wcale :) nie ma nakładania się płaszczyzn i nie wiesz w sumie na co ostrzysz. Filmik jest z telefonu przyłożonego do aparatu, więc dzwięk jest trochę podbity, ale cichy to on też nie jest.

Oprócz tych informacji, które są w wizjerze, na górnym wyświetlaczu aparat podaje informację o ustawionej odległości w metrach, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku np: 1_92

Jeżeli chcesz manualnej kontroli nad ustawianiem ostrości to odpuść sobie. Kup Ikona z Planarem 50 ZM. Nie wiem tylko jaki masz budżet.

WojtehP
02-04-2013, 10:48
no nie wyobrażam sobie AF z nakładającymi się płaszczyznami :) - jeśli chcesz mieć nakładające się płaszczyzny Hexar Rf - to jest G2 bez AF

z AF jest Hexar Af

pedro
02-04-2013, 11:13
Miałem G2 i sprzedałem właśnie z powodu AF - przez niemal 2 lata użytkowania nie dałem rady przyzwyczaić się do tego, że w wizjerze obraz jest zawsze ostry a zweryfikować celność AF mogłem tylko patrząc na skalę odległości pod wizjerem. Z celnością AF było różnie, nierzadko na 36-klatkowej rolce miałem 5-6 nietrafionych wyostrzeń. Ostrzenie manualne w tym korpusie - totalne nieporozumienie. Kolejne minusy to wspomniany już mały wizjer oraz bardzo głośny AF (jak w starych Sigmach na śrubokręt).
Jeśli dla kogoś jakość obrazka jest absolutnym priorytetem, nawet kosztem zmiany nawyków - G2 jest aparatem dla niego :)

WojtehP
02-04-2013, 12:17
to jestem w szoku - w moim G2 i mam nawet jako dowód klisze :) nie zdarzało się nie trafić - byc moze inaczej robię zdjęcia

Franek_
02-04-2013, 21:27
Miałem G2 i sprzedałem właśnie z powodu AF - przez niemal 2 lata użytkowania nie dałem rady przyzwyczaić się do tego, że w wizjerze obraz jest zawsze ostry

Co fakt, to fakt - może to być pewna niedogodność.


a zweryfikować celność AF mogłem tylko patrząc na skalę odległości pod wizjerem.

Innymi słowy - celność nieweryfikowalna, bo nie ocenisz na oko, czy obiekt jest 5,2 czy 5,4 metra od Ciebie.


nierzadko na 36-klatkowej rolce miałem 5-6 nietrafionych wyostrzeń.

Ale to znów nie jest aż taki wielki problem - podobną celność (w granicach 3 - 4 nieostre) mam na manualnym ostrzeniu w lustrzance, a jednak AF często szybszy niż MF (nie mówię, że zawsze, ale często).


Ostrzenie manualne w tym korpusie - totalne nieporozumienie.

Wiem, kręcenie tym wichajstrem z przodu to jakaś kompletna bzdura się wydaje.


Kolejne minusy to wspomniany już mały wizjer oraz bardzo głośny AF (jak w starych Sigmach na śrubokręt).

No, ten AF słychać na filmiku. Co do wizjera, o ile jest jasny (a chyba jest) i o ile ustawianie ostrości nie jest problematyczne (na filmiku na problematyczne nie wygląda) to mały wizjer nie jest chyba aż takim problemem.


Jeśli dla kogoś jakość obrazka jest absolutnym priorytetem, nawet kosztem zmiany nawyków - G2 jest aparatem dla niego :)

Właśnie jakość obrazka z G2 wygląda całkiem sympatycznie,natomiast dla mnie priorytetem jest właśnie ten autofocus. Manualne ostrzenie jest fajne, jeśli w założeniu masz jakieś zdjęcie w głowie - ustawiasz sobie czas, przysłonę, pi razy drzwi celujesz ostrością w jakieś miejsce i czekasz. Ale praktyka pokazuje, że najlepsze zdjęcia robiłem najgorszymi aparatami, z g*wnianymi obiektywami, ale z autofocusem - aparatami, które zdążyłem wyciągnąć, ustawić przysłonę, a obiektyw zrobił resztę. Jestem szalenie zadowolony z FE i z Planara 50mm, ale czasem po prostu nie zdążam=)

blablaginger
02-04-2013, 21:59
Właśnie jakość obrazka z G2 wygląda całkiem sympatycznie,natomiast dla mnie priorytetem jest właśnie ten autofocus. Manualne ostrzenie jest fajne, jeśli w założeniu masz jakieś zdjęcie w głowie - ustawiasz sobie czas, przysłonę, pi razy drzwi celujesz ostrością w jakieś miejsce i czekasz. Ale praktyka pokazuje, że najlepsze zdjęcia robiłem najgorszymi aparatami, z g*wnianymi obiektywami, ale z autofocusem - aparatami, które zdążyłem wyciągnąć, ustawić przysłonę, a obiektyw zrobił resztę. Jestem szalenie zadowolony z FE i z Planara 50mm, ale czasem po prostu nie zdążam=)

tak sobie przypomiałem

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=D_zGXERMRQU

!AGresT
02-04-2013, 22:15
czasem po prostu nie zdążam=)

http://www.youtube.com/watch?v=4ctfMKefzYc

pedro
02-04-2013, 22:38
to jestem w szoku - w moim G2 i mam nawet jako dowód klisze :) nie zdarzało się nie trafić - byc moze inaczej robię zdjęcia

Być może celność AF różni się też między poszczególnymi egzemplarzami. Inna kwestia, że ten system AF od początku mi nie leżał. Liczyłem, że z czasem się do niego przyzwyczaję, ale niestety nic takiego nie nastąpiło.

cichy70
03-04-2013, 08:38
99% AF daje radę, chociaż czasem potrafił szukać ostrości przez dłuższa chwilę, jak do wszystkiego, trzeba się przyzwyczaić.
dal mnie najgorsza wada tego aparatu to brak trybu cichego. poza tym, bez uwag praktycznie.

wuzet
04-04-2013, 00:31
wada tego aparatu to brak trybu cichego
:-D

!AGresT
04-04-2013, 06:58
W d**ie mu się poprzewracało od tego dobrobytu.

cichy70
04-04-2013, 08:59
kompletnie aluzji nie zrozumiałem :)
ale coby nie oftfopowac do końca, zaleta są czasy 1/6000
nieoceniona .

WojtehP
04-04-2013, 09:03
dodatkowo długa praca na komplecie bateryjek które sa w miarę dostępne nawet w małych miastach

Franek_
04-04-2013, 11:38
cichy - dla mnie ta 1/6000 nie jest jakąś mega zaletą, rzadko używam czasów krótszych niż 1/250. A aluzji z dobrobytem również nie pojąłem. Rzekłbym, że nie odszyfrowałem nawet jej adresata=)

Franek_
04-04-2013, 19:34
Niezależnie od tego, komu i w czym się poprzewracało, jak posprzedaję graty (bo nie chcę już zarzucać się sprzętem), to rozejrzę się za tym Contaxem. Byleby tylko znów nie trafić jak z tym cholernym RTSem..

WojtehP
04-04-2013, 23:00
jak Ci nie będzie leżał - to odkupię .. w okazyjnej cenie ...

Franek_
09-05-2013, 09:37
Opyla się dopłacać do czornej wersji g2? W przypadku zestawu body + 28 + 45 dopłata jest spora, w granicach 5 koła.

zdyboo
09-05-2013, 09:56
Oczywiście, że się dopłaca. Rośnie współczynnik lansu i elitarności, a każde zdjęcie z czarnej wersji może spokojnie zdobyć WPP. Jak kupisz srebrną połowa znajomych przestanie się odzywać, a druga połowa zacznie pod nogi pluć. ;)

Franek_
09-05-2013, 12:32
Też tak myślę, ale że znajomych zbyt dużo i tak nie mam, to nie zawracam sobie tym gitary. Raczej chodzi mi o ewentualną odsprzedawalność i utratę wartości.

WojtehP
09-05-2013, 12:49
czarny ma wyższa cenę i w odsprzedaży także - ale nie licz na zarobek, a raczej na stratę

Franek_
09-05-2013, 12:59
Też tak myślę, ceny czarnych są przegięte. Generalnie dwa razy tyle co srebrna wersja. A, i serdecznie dzięki Wojtek za wszystkie porady, cierpliwość i możność zawracania Ci czterech liter. Było nie było, doprowadziły mnie jednak do kupna zestawu (co właśnie czynię) g2 + 28 + 45.

WojtehP
09-05-2013, 13:04
i ze niby moja wina ??

tilt
09-05-2013, 13:26
Opyla się dopłacać do czornej wersji g2? W przypadku zestawu body + 28 + 45 dopłata jest spora, w granicach 5 koła.
5 koła? Dżizas, ja tyle dalem za swojego G2 wraz z 21, 28, 45 i 90.

doktor
09-05-2013, 13:28
i ze niby moja wina ??

A czyja?
Art. 18 §*3 KK.*Odpowiada za pomocnictwo, kto w zamiarze, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie, w szczególności dostarczając narzędzie, środek przewozu, udzielając rady lub informacji; odpowiada za pomocnictwo także ten, kto wbrew prawnemu, szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego swoim zaniechaniem ułatwia innej osobie jego popełnienie.

Franek_
09-05-2013, 13:33
W zadnym wypadku - Tobie bog zaplac za nakierowanie mnie na decyzje i garsc porad=) Ale tego x-pro bylem przez chwile bliski, najbardziej odrzucila mnie jednak wydmuszkowa charakterystyka budowy. Toz zwykly Nikon za 300 zl sprzed 20 - 30 lat jest lepiej zbudowany. A w tej cenie kupilbys sobie 20 takich. Poza tym nie wiem, czy byla to wina sklepowego egzemplarza czy ten typ tak ma, ale w X35 f/1.4 przyslona nie ma najmniejszego oporu - chcesz zmienic o 2/3 a zmieniasz o 2. A autofocusowi w nienajlepszych warunkach (zacienione zaplecze sklepu / wystawa czesciowo w sloncu) daleko było do idealnej celnosci - na 5 zdjec 2 celne, reszta ostrosc na gdzie indziej. Ale to pewnie wina starego oprogramowania.

No, jestem ciekaw czy powtorzy się moja historia z Contaxem, czy ten jednak zechce wspolpracowac (RTSa odeslalem z powrotem, na szczescie nie było fochow ze zwrotem pieniedzy).

Zakup poczyniony, przez chwile zastanawialem się nad ta czarna wersja - wisi jeszcze g2 z biogonem 21 z Warszawy, ale pisza tam cos o 23% vacie, a to już przestaje fajnie wygladac.

Message has been sent via BlackBerry terminal using Tapatalk

Franek_
09-05-2013, 13:38
5 koła? Dżizas, ja tyle dalem za swojego G2 wraz z 21, 28, 45 i 90.


Tak wychodzi. Tych czarnych jest mega malo. Jest zestaw body + 28 + 35 + 45 + 90 za > 11 tysiecy, jest jedna aukcja z USiA, ale bez internaszynal szipingu, jest tez body + 21 z Polski za 2'500 USD, ale gosc nie odpisuje na maile, a w ogloszeniu napisal o koniecznosci zaplaty VATu 23%, co razem daje prawie 10 tysiecy za body z jednym szklem. Natomiast srebrna wersje i dwa obiektywy mozna kupić za polowe tej kwoty. Także bedzie srebrny - jak cus, się przemaluje i bedzie git, wtedy nic tylko do WPP startowac. Tylko szalik, trampki, waskie spodnie i pingle w grubych oprawkach potrzeba skompletowac.


dottore - ale za pomocnictwo są z tego co pamiętam niższe widełki. Także Wojtek spokojnie, jak coś z kolejnym Contaxem będzie nie teges, to tylko dorzucasz się do pokrycia strat psychicznych, moralnych i finansowych, a nie odpowiadasz za nie w całości=) Poza tym powiedziałeś sam, że w razie czego odkupujesz.

edyta się pyta, czy ktoś w obecnej sytuacji zainteresowany byłby FE, planarem ZF, sto piątką i zestawem gratów do kompletu=)

rbit9n
09-05-2013, 14:52
Opyla się dopłacać do czornej wersji g2? W przypadku zestawu body + 28 + 45 dopłata jest spora, w granicach 5 koła.

kumpel miał taka akcję, jak kupował yashicę electro 35 gtn, która zawsze była nawet dwa razy droższa od gsn. otóż jak zaczął oglądać czarnulkę, okazało się, że wszystkie elementy, które w srebrnej są metalowe, w czarnej są plastikowe. ale jak lansersko wygląda. to tak na marginesie.

cichy70
09-05-2013, 20:33
a ja lubię czarne aparaty, a ty rbit nie płacz, bo też czarnego olka przygarnąłeś ode mnie.
w końcu, jako pstrykacz, mogę mieć jakiś gust, byle jaki, ale mogę.
i nic nie poradzę na to, że lubię.

zdyboo
09-05-2013, 20:56
Robert ja też lubię. Mam nawet FM2n czarne, ale co innego lubić, a co innego płacić jakieś horrendalne sumy tylko dlatego, że kolor obudowy jest inny.

cichy70
09-05-2013, 21:07
Robert ja też lubię. Mam nawet FM2n czarne, ale co innego lubić, a co innego płacić jakieś horrendalne sumy tylko dlatego, że kolor obudowy jest inny.

a to jak najbardziej, całkowicie się zgadzam, niemniej dopuszczam, niewielką dopłatę -niewielką - w granicach rozsądku.
:)

zdyboo
09-05-2013, 21:54
Jakby chodziło o niewielką, to myślę, że Franek_ nie deliberowałby nad nią, tylko dopłacił. :)

Franek_
09-05-2013, 22:44
Dokladnie. Tym bardziej, ze nawet przelknalbym ten zestaw z Polski (body i biogon 21mm) za 7'500. A to już nie niewielka doplata, a doplata spora (g2 + 21mm w srebrnym kolorze wychodzilo ze 2 tysiace taniej). Ale doplata 5 - 6 tysiecy za kolor? Przegiecie paly. Fakt, ze czarne G2 w brazowym halfcasie wyglada rasowo. Ale stanowczo nie za te pieniadze. Ostatecznie padlo na srebrny zestaw body (ponoc w idealnym stanie, prawie nieuzywane - to było kryterium z uwagi na praktyczna niemoznosc naprawy contaxow tu gdzie mieszkam) + 28 z gadzetami typu oslona i filtr + 45 z takimi samymi gadzetami. Cenowo wyszlo do ludzi.

Teraz kwestia przygarniecia sprzetu, ktory mi zostal - zdyboo, Tobie się ponoc Planar zawiesza na 1.4 - chcesz drugiego jako backup?=)

rbit9n
10-05-2013, 11:27
a ja lubię czarne aparaty, a ty rbit nie płacz, bo też czarnego olka przygarnąłeś ode mnie.
w końcu, jako pstrykacz, mogę mieć jakiś gust, byle jaki, ale mogę.
i nic nie poradzę na to, że lubię.

ja nie płaczę. pisze jak jest. niczym Mariusz Max Kolonko. płaci się więcej za czarny lakier, ale czy to warto?
aczkolwiek minolta alfa sweet II (czyli piątka na japoński rynek), była robiona tylko w czarnym plastiku, aczkolwiek miała w standardzie tryb panoramiczny. więc tu nie dziwota, że była droższa od maxxuma/dynaxa 5.

a od Ciebie kupiłem, bo stwierdziłem, że drugie pudełko mnie się przyda, a że czarne? jak mówią u nas na wsi, darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby.

Franek_
14-05-2013, 14:50
Jak by ktoś był zainteresowany czarną wersją - jest zestaw G2 + 28 + 45 wszystko czarne w stanie mint za 3000$.

blablaginger
16-05-2013, 10:21
Tu z 90-tką i TLA200 za $2100: http://www.getdpi.com/forum/gear-fs-wtb/45973-fs-black-contax-g2-kit.html

Franek_
16-05-2013, 11:37
Cholera, żem nie poczekał. Taką cenę z chęcią bym zapłacił (zresztą żadna to dopłata, skoro idzie z trzema szkłami i fleszem)... Nie pokazuj takich rzeczy, co by nie wkurzać.

WojtehP
16-05-2013, 13:06
Franek a u Ciebie jeszcze nie wylądował G2 ??

Franek_
16-05-2013, 14:15
No co Ty. To międzynarodowa operacja, desant z trzech kontynentów, wszystko kupione od różnych sprzedawców. Paczki niby zostały wysłane, ale zanim to nasze celniki przejrzą, pobawią się, pocykają fotki, spakują z powrotem, naliczą (albo nie naliczą) cło, to myślę, że jeszcze z tydzień dobry minie. A ta oferta G2 w czerni była eBaya, jak się pytałem o rozkompletowanie większego zestawu i kupno samego body z 28ką i 45ką.

Franek_
20-05-2013, 11:19
Przyszedl pierwszy obiektyw do Contaxa. Ch*je w urzedzie celnym na szklo, ktore idzie dorwac na ebayu za 300 dolarow naliczyli prawie 6 stow oplat. Z nutka podniecenia i delikatnym mrowieniem w kroczu z ekstytacji czekam, az przyjdzie aparat. Ciekawe ile za niego sobie panstwo policzy

zdyboo
20-05-2013, 11:36
Wojtek kiedyś pisał, że ok 30% należy doliczyć na czynności celno-podatkowe.

Gundrum
20-05-2013, 11:41
Mi policzyli 23% vat i, z tego co pamiętam, 5% cła, ale z czterech przesłanych w zeszłym roku paczek oclili tylko dwie.
Od tych 600zł może możesz się jakoś odwołać?

!AGresT
20-05-2013, 11:46
czekam, az przyjdzie aparat.

Na co czekasz, przecież to "obiektyw robi zdjęcie" ;)

mackaron
20-05-2013, 11:55
http://www.aparaty.tradycyjne.net/gielda,przedmiot,5124.html tak tylko wrzucam informacyjnie...nie moje ale moze ktos bedzie chcial

Franek_
20-05-2013, 12:00
Fajna cena. Do tego cla i VATu niet.

Franek_
20-05-2013, 13:51
Przyszlo i body. Clo + oplaty 170 PLN. Body kosztowalo praktycznie tyle samo, co obiektyw, oplat celniki naliczyly trzy razy mniej. Pewnie dlatego, ze to - zgodnie z listem celnym czy jak tam ten kwitek się nazywa - 'aparat cyfrowy fotograficzny'.

Niemniej poki co wszystko zdaje się dzialac. Biore jednak poprawke, bo RTS tez się zdawal, a potem zdawac się przestal. Jakosc wykonania aparatu jest Contaxowa. W obiektywie nieco zbyt luzno chodzi pierscien przyslony, mysle ze ten typ tak ma i nie wynika to jakoś ze zuzycia. Wizjer, ktorym wszyscy straszyli zly nie jest. AF piekielnie szybki i tak na oko ostrzy bardzo precyzyjnie. Strzelam rekreacyjnie z wiatrowki, ktora ostatnio kalibrowalem i mam akurat w ogrodzie skale odleglosci. Jak ustawiam na niej rozne przedmioty, to AF pokazuje dokladnie te same odleglosci co w rzeczywistosci. Czyli raczej dziala. Migawka ma najlepszy dzwiek ever. Już RTSowa byla kosmiczna, tak jest jeszcze bardziej. Artuditu normalnie.

Co jeszcze.. Ergonomia super, wygodne to, ciezkie dosc i z dobrych materialow (chyba tytan). Na zywo ladniejszy niz w internecie.

Aha.. Dostalem jako gratis tradycyjna japonska zielona herbate instant z saszetki robiona w Chinach, dwie paczki czipsow i jakies dziwne paluszki. Nie pytajcie=/

WojtehP
20-05-2013, 14:08
to teraz nas dokarmiają

!AGresT
20-05-2013, 14:13
jakies dziwne paluszki.

Styropian jest średnio jadalny ;)

zdyboo
20-05-2013, 14:15
Styropian jest średnio jadalny ;)

Za to można nim oddychać, to w 95% powietrze.

MiQ27
20-05-2013, 14:16
Się śmiej, nam do firmy kiedyś przysyłali sprzęt zapakowany w świeżutkie, pachnące chrupki kukurydziane, pewnie były tańsze od styropianu.
I o wiele smaczniejsze :)

Franek_
20-05-2013, 14:33
Jak my kiedys koce do bezdomnych w Nowym Jorku, tak oni nam teraz zywnosc. Paluszki nazywaja się Toppo i chyba sa w srodku z keczupem, do tego paczka serowych naczosow FritoLay i paczka ziemniaczanych prazynek z usmiechnietym azjatyckim kartoflem. Pewnie wychodzilo taniej niz te worki z powietrzem. Bo styropianu tez sporo było + obowiazkowa japonska gazeta, co bysmy w Polsce byli up to date.

Co do Contaxa jeszcze, inaczej mierzy swialo od Nikona. Skoryguje go na -1, bo wole ciemniejsze zdjecia troche, a G2 chyba na negatywy jest ustawiony i tam, gdzie Nikon pokazuje 1/30, Contax chce dac 1/15 lub nawet 1/10.

tilt
20-05-2013, 14:46
Mi przeswietla 1/3EV, jak robie na negatywach to sie nie przejmuje tym zbytnio.

Franek_
20-05-2013, 14:52
U mnie nie mogl się zdecydowac, czy 1/3 czy 2/3. Wole niedoswietlic troche, więc ustawilem -2/3. Slajdy ladniej wychodza niedoswietlone, wole ciemniejsze zdjecia i zawsze latwiej czasy trzymac z reki. Natomiast migawka jest kapitalna, czlowiek się sam do siebie usmiecha jak ja slyszy. Co do glosnosci jeszcze - absolutnie przesadzone plotki. Nie jest mistrzem ciszy, ale moim zdaniem smialo mozna go zabierac na ulice czy nawet do kosciola na slub.

Tak więc niebawem beda jakies sample z Planara 45 na TMaxie 400 i oczywiscie - pelnej dziurze.

WojtehP
20-05-2013, 15:29
przecież mówiłem ze nie jest głośny - używałem go w Londynie ...

!AGresT
20-05-2013, 15:39
A ja sobie myślę, że to żarcie w paczce jest nawiązaniem do tytułu wątku. Mają tu szpiona.
i jak wideć - Contaxa je się z chrupkami.

tilt
20-05-2013, 17:06
Tak więc niebawem beda jakies sample z Planara 45 na TMaxie 400 i oczywiscie - pelnej dziurze.
Mam cos na TMax 100


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/images/90810616816132699734.jpg)

cichy70
20-05-2013, 18:36
Tak więc niebawem beda jakies sample z Planara 45 na TMaxie 400 i oczywiscie - pelnej dziurze.
i obowiązkowo na cmentarzu, bez tego sample kompletnie nieważne.

Franek_
20-05-2013, 21:51
Cichy, a czemu na cmentarzu? Nie zalapalem. A Contax nie umi autofokusowac na nieskonczonosc, gdy w tej nieskonczonosci nie ma jakichs wyraznych ksztaltow. Za to autofokusowanie w ciemnosci rewela. Tak samo szybko jak w dzien.

tilt
20-05-2013, 22:20
Czasem mam tak samo, dlatego tez na MF mam ustawiona nieskonczonosc i sobie tylko przelaczam jak mi potrzeba.

Gundrum
21-05-2013, 08:08
Nawymyślali te autofokusy bo siły w ręcach nie mieli :)
Wszystkie poważne testy sprzętu analogowego robi się fotografując stare cmentarze. Cyfrą fotografuje się bateryjki.

!AGresT
21-05-2013, 08:13
I kartki z kreskami od BF i FF

cichy70
21-05-2013, 08:56
Cichy, a czemu na cmentarzu? Nie zalapalem.

cmentarz jest tym dla testów, czym pełna dziura dla sonnara.
musi być i już.

Franek_
21-05-2013, 10:09
No to jak mus to mus, wybiore się na cmentarz. Jakies preferencje co do nazwisk? Wzorow i typow nagrobkow? Cmentarnianej roslinnosci?

gibber
21-05-2013, 10:10
Jak Ci smutno idź na cmentarz, tam się zaraz opamiętasz. Tak mawiała mi moja babcia.

Franek_
21-05-2013, 10:12
Urocze memento mori. Madra kobieta z tej babci musialab byc.

!AGresT
21-05-2013, 10:28
Nawalony mąż wraca w środku nocy, żona go opieprza:
- Gdzieś ty się włóczył po nocy!?!
- Na cmentarzu byłem
- O, ktoś umarł?
- Wyobraź sobie - wszyscy...

Janis
26-05-2013, 00:37
http://www.aparaty.tradycyjne.net/gielda,przedmiot,5124.html tak tylko wrzucam informacyjnie...nie moje ale moze ktos bedzie chcial
okazało się, że ja chciałem. kupiłem i czekam
na dostawę, ale nie widziałem tego wątku tutaj. i jestem trochę zdegustowany... od kilku lat zarówno w f100 jak i mamiyii ostrze manualnie. to był zakup pod wpływem impulsu, polowalem na bessę r2(a), ale contax okazał się być w bardziej przystępnej cenie. nie przyszło mi do głowy, że dalmierz może nie funkcjonować jak dalmierz :D jeszcze go nie mam, a już się zniesmaczylem

cichy70
26-05-2013, 08:54
Janis G2 z planarem za 1400 złotych ? toż to darmo prawie, będzie zadowolony, zobaczysz :)

Franek_
26-05-2013, 11:15
nie przyszło mi do głowy, że dalmierz może nie funkcjonować jak dalmierz :D jeszcze go nie mam, a już się zniesmaczylem

Bo to nie dalmierz, tylko malpka. Ale czadowa malpka.

Janis
26-05-2013, 12:09
Janis G2 z planarem za 1400 złotych ? toż to darmo prawie, będzie zadowolony, zobaczysz :)
właśnie poszedlem w ten system tylko że względu na jakość optyki (oraz jej b. niska cenę w porównaniu do choćby szkieł leicowych) oraz wymiary korpusu. już mnie męczy podróżowanie, nie dość że z
mamiya 645, to jeszcze wielkim nikonem f100. A po kradzieży w turcji niestety został mi tylko zwykły, slabiutki nikkor 50 1.8.
pobawię się i zobaczę co ten contax potrafi, ale prędzej czy później pewnie przeskoczę na bessę. Dokładając do tego G2 zeissa 28mm robi się bardzo sympatyczny zestaw. ;)

cichy70
26-05-2013, 12:12
będziesz zdziwiony ile on potrafi.
a planar jest zarąbiasty.
bessa przy nim to wydmuszka.
:)

WojtehP
26-05-2013, 18:00
Bessa jest kiepskim wyborem .. wiem - miałem 2 szt.

miron19j
26-05-2013, 19:25
Bessa jest dobrym wyborem... wiem... mam

Janis
26-05-2013, 21:29
Bessa jest kiepskim wyborem .. wiem - miałem 2 szt.

Na Leicę mnie nie stać. O ile rozumiem cenę za szkła, to płacenie za sam korpus 4-6tys. mija się dla mnie z celem. Niemniej jednak czekam na G2, a nuż mi się spodoba. Choć gdybym stawiał na automatyzację, dawno sprzedałbym sprzęt z ciemni, wróciłbym w łaski cyfrówki, autofocusów, szmerów-bajerów... :)

cichy70
26-05-2013, 21:52
ken pisze (http://www.kenrockwell.com/contax/g2.htm), że jest lepszy od leici.
jest inny, natomiast wcale nie gorszy.
dla mnie ciut za głośny, ale głownie to chciałem mieć leice i już.

Franek_
26-05-2013, 23:00
Bez autofocusa i szmerow bajerow jest tez Ikon. Tanszy od Leiki. Ja mam G2 od niedawna i jestem zauroczony. I cos slabo widze moja dalsza wspolprace ze sprzetem (135) bez autofocusa. Alez to jest szybkie i wygodne. No, nie ma to jak zachwycic się 25 letnim wynalazkiem (gdzies tyle ma AF, nie?)=) A zestaw 28 + 45 mega uniwersalny. Tym bardziej, ze tej 45 blizej do 50. A 50 wlasciwie kazdemu powinna wystarczyc jako jedyne szklo. 21 tez jest mega, ale dodatkowy wizjer + dodatkowa cena + jednak nie az tak czeste wykorzystanie (przynajmniej tak szerokiego kata przeze mnie) powoduja, ze się raczej nie skusze. Szkoda tego zooma, ze mega ciemny. Jak by Zeiss zrobil Contaxowego 35-70 w miniaturce to bylby dopiero zestaw.

WojtehP
27-05-2013, 08:52
Bessa by dokończyć ma bardzo delikatny dalmierz - bardzo łatwo go rozregulować ( u mnie wystarczyło ze plecak z aparatem w środku spadł z kojo ) - co prawda jest bardzo nietrudno go ustawić ale nie jest to fajna rzecz. Wizjer - gorszy zdecydowanie od Ikona i Leica - miałem wszystkie 3. Jak dla mnie brak było pewności działania, brak tej pewności jak bierze się aparat do reki ze się ma urządzenie które nie zawiedzie - zupełnie inaczej jest z ikonem czy Leica. W obecnych cenach Ikonów warto nad nimi się zastanowić lub jest jeszcze Hexar RF odpowiednik G2.

Janis
28-05-2013, 18:29
ok aparat mam i pytanie- po zrobieniu zdjęcia zwezajaca się ramka w wierzę nie powinna się automatycznie rozszerzyć? u mnie, jeśli się zwęży, gdy wybieram ostrość na coś bliskiego, ramka się zwęża, po czym już taka pozostaje, nawet gdy zrobie zdjęcie :( jak niby później kadrowac?

WojtehP
28-05-2013, 18:34
nawet jak ostrzysz na nieskończoność ?? zostaje zwężona ??

Janis
28-05-2013, 18:39
nawet jak ostrzysz na nieskończoność ?? zostaje zwężona ??

nie, wtedy się rozszerza do maksimum. ale to przecież żmudne zrobić np. zdjęcie z metra, a później zastanawiać się jaki będzie kadr dla
zdjęcia 15m dalej (pomijając fakt, że wizjer w porównaniu do milkną to porażka, ale na to się przygotowywałem :p)

WojtehP
28-05-2013, 18:41
nie pamiętam jak było u mnie niestety ... Franka czy Tilt'a trzeba by zaczepić jak jest u niego

Franek_
28-05-2013, 21:07
Janis - jak ostrzysz na coś blisko, to się ramka zwęża / przesuwa. Potem wystarczy wyostrzyć na coś dalej i się robi duża w ułamku sekundy. Tobie zostaje mała?

Janis
28-05-2013, 22:00
Janis - jak ostrzysz na coś blisko, to się ramka zwęża / przesuwa. Potem wystarczy wyostrzyć na coś dalej i się robi duża w ułamku sekundy. Tobie zostaje mała?

Nie nie, jest tak jak opisujesz. Tylko dziwi mnie fakt, że ta ramka automatycznie po zrobieniu zdjęciu nie wraca do pełnego kadru. Trochę to drażni. Można przez to zdjęcie stracić, ale na szczęście nie jestem wielkim fotografem. :)
A Wy przyzwyczailiście się do tego, że kadrując bliskie obiekty, ramka się zwęża? Miesza to nieco w głowie, ja zapominam jaki kadr miałem.
A ostrzenie manualne to faktycznie kosmos hahaha, grzebałem z 10 minut przy obiektywie zanim się zorientowałem o co chodzi...

tilt
28-05-2013, 22:06
gdy wybieram ostrość na coś bliskiego, ramka się zwęża, po czym już taka pozostaje, nawet gdy zrobie zdjęcie :( jak niby później kadrowac?
Tak wlasnie jest, dla mnie nie jest to nuzace/zmudne/drazniace/irytujace w zaden sposob na szczescie :)

cichy70
28-05-2013, 22:14
ja to przez pół roku nawet nie zauważyłem, że tak jest.

tilt
28-05-2013, 22:24
Ja przez 6 lat :) przed chwila musialem sprawdzic :)

Franek_
28-05-2013, 22:28
Nie nie, jest tak jak opisujesz. Tylko dziwi mnie fakt, że ta ramka automatycznie po zrobieniu zdjęciu nie wraca do pełnego kadru. Trochę to drażni. Można przez to zdjęcie stracić, ale na szczęście nie jestem wielkim fotografem. :)
A Wy przyzwyczailiście się do tego, że kadrując bliskie obiekty, ramka się zwęża? Miesza to nieco w głowie, ja zapominam jaki kadr miałem.
A ostrzenie manualne to faktycznie kosmos hahaha, grzebałem z 10 minut przy obiektywie zanim się zorientowałem o co chodzi...

Zdjęcie, to można stracić przez brak autofocusa. A tutaj w ułamku sekundy ta ramka się zmienia, więc dla mnie to absolutnie żaden problem. Największym problemem dla mnie jest ilość filmu, którą G2 wciąga. W porównaniu z manualnymi korpusami robię ze dwa razy tyle zdjęć. Chociaż moim faworytem wciąż jest dźwięk migawki.

Natomiast co do manualnego ostrzenia - dla mnie ta opcja ma sens i nie uważam jako dodanej na siłę, żeby zwiększyć prestiż aparatu i nie sprowadzać go do małpki. Gdyby pierścień był na obiektywie, sam obiektyw musiałby być większy, a do tego nie wiem jak wyglądałaby kwestia wizjera. Poza tym, z tak małym wizjerem to ostrzenie i tak nie zdałoby egzaminu. A manuala można używać do zdjęć na nieskończoność (z tego co widzę czasem szybciej przełączyć na MF niż czekać, aż autofocus cośtam w tej nieskończoności znajdzie) i do strzałów w autobusach i innych tego typu przestrzeniach, patrząc na aparat z góry. Lepsze to, niż zwykły pierścień na obiektywie, który w ogóle nie byłby używany.

WojtehP
28-05-2013, 22:58
jeszcze raz powiem MF dla mnie rewelacja - miarka - sprawdzałem ile jest do obiektu i z dokładnością co do cm miałem super zdjęcia

Franek_
31-05-2013, 19:08
Wiedzialem, ze mi Contax za dlugo nie podziala. Jakies 4 na 5 razy jak go wlaczam zawiesza się. Ostrzyc ostrzy, ale migawki nie wyzwala. I tak jest progres. Zywotnosc RTSa 3 wynosila u mnie 1 film, G2 zawstydzil RTSa i zrobil 6 filmow.

Message has been sent via BlackBerry terminal using Tapatalk

cichy70
31-05-2013, 19:18
o kurw...

Franek_
31-05-2013, 19:24
To byla moja pierwsza reakcja. Druga było chwycenie za telefon i szybki call do pana serwisanta. Niestety, jest po 18tej, piatek, a ja jutro jade na slub kolezanki robic backupowy, bialo czarny reportaz, bo zatrudnila oczywiscie fotografa, ale ze ma dobry gust, to chce przy okazji jakies klimatyczne bialo czarne zdjecia. Ide się przeprosic z Nikonem. Dobrze, ze Zdybo nie chcial go kupić. Moze wezme jeszcze Nikonosa, ponoc nie ma padac, ale przezorny zawsze zabezpieczony. Poza tym, bądź co bądź, tego to się już nie da rozwalic.

Edyta mowi, ze cos nie mam szczescia do Contaxow. Moze nie tedy droga i nie ma się co pchac na sile? Chociaż obsluga tej malpki jest mega wygodna i intuicyjna.

Message has been sent via BlackBerry terminal using Tapatalk

cichy70
31-05-2013, 19:26
kup se lejkę M6 lub ikona ZI.
swoją drogą ja jestem toksyczny, ale większość na wesoło.
tak jak Tobie to mi się nie trafiało.
upss

Franek_
31-05-2013, 19:35
Jak już to to drugie. Jeden tylko aparat obslugiwalem (OM) ktory mial wygodne ustawianie czasow (na bagnecie). Nie lubie przez to manualnego trybu i krecenia tym kolkiem.

Ale Contaxa jeszcze nie skreslam. Moze moj egzemplarz jest kobieta i to tylko tymczasowy foch. Chociaż prawda jest taka, ze wiecej elektroniki w te bebechy już się chyba nie dalo wpakowac. Podejde we wtorek do pana z serwisu, moze cos wykmini. A nawet się zastanawialem, czy nie kupić z ibeja drugiego body jako dawce czesci.

Generalnie po krotkiej znajomosci lubie ten aparat. Jest maly, wygodny, ma sprawiajaca wrazenie pancernej obudowe, o szklach mowi się w samych superlatywach (jeszcze rezultatow nie widzialem). Zobaczymy. A FE z szuflady trzeba bedzie wyciagnac.

Message has been sent via BlackBerry terminal using Tapatalk

cichy70
31-05-2013, 19:43
ale z tego co wiem, to Doktor chce sprzedać ZI za grosze :) :) :)

doktor
31-05-2013, 20:23
ale z tego co wiem, to Doktor chce sprzedać ZI za grosze

Pacjent uzupełnia ubytki świadomości konfabulacjami. Po taniości to bym ci M6 opylił, tylko nie mam. Cichy ma, ale podobno mole mu szmatę w migawce zeżarły. I stąd ta pełna dziura.

gibber
31-05-2013, 20:31
Ja mam tak, że wszystko, co kupię to jest zepsute albo się zepsuje po max. tygodniu. Każdy mój używany aparat tak miał, wliczając M6. Dlatego wyleczyłem się z zakupu Ikona i Hassela.

cichy70
31-05-2013, 20:31
i po złości uciął pacjentowi chorą nogę, a miał zdrową w planie. do ucięcia.
ewentualnie zamiennie, zaszycie w jamie brzusznej ZI, gdyż jasny wizjer, pozwala na laparoskopię, zamiast zepsutego ostatnio laparoskopu.
a metalowa migawka, idealna do skracania jelit w rytmie 1/2000 sek.
:)

Franek_
01-06-2013, 11:35
Zwyciestwo. Contax nareperowany. Cos się z migawka spaskudzilo, pan przeczyscil, poczynil czary i dziala. Zycie znow jest bueno, zeissy zamerdaly pelnymi dziurami, z glosnikow polecialy rzewne partie smyczkowe, na niebie zaswiecilo slonce, a amerykanska flaga zalopotala na wietrze.

Message has been sent via BlackBerry terminal using Tapatalk

wpkx
01-06-2013, 12:56
Czyżbyś zasnął w Panu niechcący i obudził się w raju?

Franek_
04-06-2013, 22:39
Zasnalem, ale obudziwszy się jestem coraz blizej pierwszych efektow z G2, ktore na rolce filmu (o ile starajac się nie pozostawac pod sugestia pod takowa mam nadzieje nie pozostaje) wygladaja obiecujaco. Nie ma to jak oceniac po wygladzie odwroconych bialo czarnych obrazkow w formacie 24x36=)

Message has been sent via BlackBerry terminal using Tapatalk

Janis
05-06-2013, 20:31
ja również czekam na efekty zdjęciowe swojego contaxa. Niestety nikt w Łodzi chyba nie potrafi wywołać c-41 forsowanego z 200 do 400 iso, więc muszę czekać do weekendu, gdzie wywołam drugą, już cz-b rolkę

Gundrum
05-06-2013, 20:37
Tu (http://www.fotopoddachem.pl/) wywołają bez problemu. Podobno można się umówić na wołanie z przesyłką.

Franek_
05-06-2013, 21:43
Odebrałem skany z testowej rolki Contaxa. Wyszły problemy z przełączaniem się w torbie trybu ostrzenia z AF na MF (naprawione, skleiłem na sztywno silvertape'm w pozycji AF). Natomiast jak nic z focusem się nie pochrzaniło, to zdjęcia wyglądają aż za ostro. Wszystko Ilford Pan 400:

Planar 45:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/06/0316ab-1.jpg
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/7/0316ab.jpg/)

Biogon 28:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/06/0217a-1.jpg
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/707/0217a.jpg/)

Biogon 28:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/06/0433a-1.jpg
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/856/0433a.jpg/)

Franek_
06-06-2013, 19:45
Jeśli ktos ma na sprzedaz G2, to w dobrej cenie przygarne.

Message has been sent via BlackBerry terminal using Tapatalk

cichy70
06-06-2013, 19:49
a co? Twoje na złom poszło ?

Franek_
06-06-2013, 20:22
Nie, wrecz przeciwnie. Jestem tak zakochany w tym sprzecie, ze przygarne drugi jako zapasowe body, jakby cos się zepsulo. Po ostatniej usterce nie ma sladu, pan costam przeczyscil i powiedzial, ze podziala nastepne 15 lat. Do tego czasu mam nadzieje, ze po raz kolejny Contax odbankrutuje i zrobi fullfrejmowe G3.

Ale naprawdę, robienie zdjec G2 to poezja. A szkla do b&w sa az za ostre. Natomiast w kolorze, na Velvii, wyglada to niesamowicie. Do tego wychodzi bonus, ktorego nie widac na filmach czarno bialych, w postaci Zeissowych kolorow (przypuszczam, ze Twoj Sonnar alias 'pelna dziura' 1.5 50 tez tak ma), ktore musialem sobie dopowiadac w przypadku Planara ZF. W szczegolnosci niebieski i zielony sa smiesznie podbite. Jedynie pelna dziura moglaby byc bardziej efektowna, ale wtedy szkla bylyby wieksze i pewnie mniej ostre, a tak nie widac roznicy pomiedzy 2.8 a 5.6 (z powyzszych sampli tylko plaze robilem na f/4, reszta w pelni otwarta).

Także jak ktos ma zbedne, dzialajace i niewyeksploatowane body, to przygarne. Tak samo jak zestaw kolorowych filtrow na 46mm (nie do dostania ani w sklepach ani na allegro..).

Message has been sent via BlackBerry terminal using Tapatalk

cichy70
06-06-2013, 20:38
filtry raysfoto
dzwonisz i masz jakie chcesz :)

Janis
10-06-2013, 23:23
hej, wywołałem pierwsze 2 rolki i jestem zachwycony plastyką obiektywów. Niesamowita jakość.
Jednak martwi mnie to, że na 2 rolki mam 3-4 klatki z taką oto skazą:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://s12.postimg.org/qqjpe4f8d/skaza.jpg)
Nie jest to wina obiektywów, bo skaza pokazała się zarówno 45mm jak i 28mm...
Ktoś ma pojęcie skąd się to mogło wziąć?
Btw. akurat pokazane powyżej zdjęcie było zupełnie testowe, więc nie niesie ze sobą żadnych pozytywnych emocji. :)

MiQ27
11-06-2013, 07:02
Może uszczelnienia w korpusie Ci "przeciekają" światłem?

WojtehP
11-06-2013, 08:03
jeśli nie na wszystkich klatkach to chyba nie uszczelnienia

wpkx
11-06-2013, 08:31
Jeśli to tylko drobna nieszczelność a nie szczelina, to zaświetlenia mogą wystąpić tak, jak opisane, w zależności od kąta padania światła na aparat i czasu, przez jaki dany fragment filmu będzie nań narażony.
Czasami również od sposobu trzymania (siły ;)), ale to chyba nie w tak solidnym body.

Gundrum
11-06-2013, 08:46
Też stawiam na uszczelnienie korpusu.

Janis
11-06-2013, 09:36
Jeszcze wywolam klisze w c-41, bede mial pewnosc, ze to nie moja wina.
Mam nadzieje, ze da sie to jakos naprawic. :)
Gundrum dzieki za info. w sprawie forsowanego negatywu, zapewne skorzystam.

Janis
11-06-2013, 09:38
Nie, wrecz przeciwnie. Jestem tak zakochany w tym sprzecie, ze przygarne drugi jako zapasowe body, jakby cos się zepsulo. Po ostatniej usterce nie ma sladu, pan costam przeczyscil i powiedzial, ze podziala nastepne 15 lat. Do tego czasu mam nadzieje, ze po raz kolejny Contax odbankrutuje i zrobi fullfrejmowe G3.

Ale naprawdę, robienie zdjec G2 to poezja. A szkla do b&w sa az za ostre. Natomiast w kolorze, na Velvii, wyglada to niesamowicie. Do tego wychodzi bonus, ktorego nie widac na filmach czarno bialych, w postaci Zeissowych kolorow (przypuszczam, ze Twoj Sonnar alias 'pelna dziura' 1.5 50 tez tak ma), ktore musialem sobie dopowiadac w przypadku Planara ZF. W szczegolnosci niebieski i zielony sa smiesznie podbite. Jedynie pelna dziura moglaby byc bardziej efektowna, ale wtedy szkla bylyby wieksze i pewnie mniej ostre, a tak nie widac roznicy pomiedzy 2.8 a 5.6 (z powyzszych sampli tylko plaze robilem na f/4, reszta w pelni otwarta).

Także jak ktos ma zbedne, dzialajace i niewyeksploatowane body, to przygarne. Tak samo jak zestaw kolorowych filtrow na 46mm (nie do dostania ani w sklepach ani na allegro..).

Message has been sent via BlackBerry terminal using Tapatalk
Na alledrogo jest Contax G2. Nie mam pojecia od kogo, ale widze, ze sobie licytuje kilka osob.

piotrromanowski
11-06-2013, 10:51
ciekawe do ilu dojdzie

Janis
15-06-2013, 20:19
jaki dekielek należy kupić do tyłu obiektywu? [28 2.8 i 45mm]? dostanę na allegro lub np. w fotojokerze?

Franek_
21-06-2013, 11:02
Dekielek dedykowany przypuszczam, bo ten bagnet (w szczegolnosci 28mm) taki dziwny się zdaje. Plusem jest to, ze wystarczy jeden (pasuje ten sam do 28 i 45).

Franek_
21-06-2013, 11:57
Podpowiem Ci nawet nazwę tego wynalazku, GK-R2.

Franek_
22-06-2013, 17:56
Kupilem drugie body. Czorne. W dobrej cenie, bo nie dziala czytaczka kodow DX i trzeba recznie czulosc ustawiac. Jedno więc bedzie robic za backup i bank czesci zapasowych jak się cos zepsuje (a znajac moje szczescie zepsuje się cos na pewno). Przyszedl tez 21mm. Kurde, szeroki kat. Dodatkowy wizjer fajny, ale szkoda, ze nie ma wyswietlacza.

rafulec
29-06-2013, 16:11
czym G1 różni się od następcy ? poza lepszym af,
wujek google nie dał mi wyczerpującej odpowiedzi

Gundrum
29-06-2013, 16:58
Do g1 nie podłączysz niektórych szkieł (35mm i chyba 21mm). W AF jest duża różnica.

Franek_
29-06-2013, 21:09
Z roznic kompletnie nieistotnych:
W G2 masz dwa systemy AF, w G1 tylko jeden (nie ma podczerwieni, ktora przydaje się jednak tylko w ekstremalnie ciemnych miejscach, tak na granicy zrobienia nieporuszonego zdjecia na ISO 3200 i to w dosc nieduzej odleglosci - podczerwien nie ostrzy chyba na nieskonczonosc). Do tego, te z G2 ponoc lepsze (celniejsze i szybsze). W G2 masz 1/6000 (w G1 1/2000 co i tak w zupelnosci wystarcza, a poza tym aparat nieco przeswietla zdjecia, więc i tak wydluzasz czas albo robisz korekte o 2/3 EV). W G2 masz lepsza synchronizacje flasha (ktorego nie uzywam i nawet nie mam, a tak w ogole, to nawet nie wiem czym tak dokladnie synchronizacja flasha jest). G2 ponoc jest cichszy. G2 jest nieco wiekszy, przez co stabilniejszy.

Z roznic troche istotnych:
Do G2 podepniesz wiecej obiektywow (G1 nie ogarnia 21mm, 35mm i zooma). 35mm i tak bym sobie darowal, bo jest 45 i swietne 28. Ale 21mm wart jest grzechu (choc drogi, a do G1 trzeba go przerabiac). Zoom bym i tak olal. G1 nie jest szczesliwe wspolpracujac z 90mm.

Roznice istotne sa dwie:
G2 ma sporo wiekszy i wyrazniejszy wizjer (ktory i tak nie jest za super). G2 ma dodatkowy guzik AFL, ktorego G1 nie ma. I tak, jak w lustrzankach nigdy z niego nie korzystalem, tak w G2 wciskam go najczesciej ze wszystkich. Jest mega wygodny, w szczegolnosci jak się wezmie pod uwage charakter pracy guzika od migawki.


Osobiscie bralbym G2. Z trzech powodow. Dwa wyliczylem wyzej (wizjer i AFL), trzecim jest to, ze skoro oba aparaty nie kosztuja majatku, sa w porownywalnych cenach / stanie / osiagalnosci, to warto wziac nowszy model i tyle.

Edyta mowi, ze jest jeszcze czwarty powod - ten system kupuje się praktycznie wylacznie dla autofocusa (bo choc szkla sa super, to dla samych szkiel lepiej chyba kupić cos z bagnetem M). A ze skoro G2 autofocus ma lepszy od G1, to i powod zeby go kupić jest lepszy=)

Brindix
30-06-2013, 20:46
Contax G2 popularny całkiem dobry aparat z autofocusem i szybkością strzelania fotek 16 na 1/6000 sec. ISO Range - Automatic Setting ISO 25 - 5000 ISO Range - Manual Setting ISO 6 - 6400. Jak dla mnie całkiem, całkiem. W sumie zależy od twoich wymagań i co będzie twoim celem

Janis
01-07-2013, 11:09
Contax G2 popularny całkiem dobry aparat z autofocusem i szybkością strzelania fotek 16 na 1/6000 sec. ISO Range - Automatic Setting ISO 25 - 5000 ISO Range - Manual Setting ISO 6 - 6400. Jak dla mnie całkiem, całkiem. W sumie zależy od twoich wymagań i co będzie twoim celem

1/4000 to maks na G2, chyba ze mam jakas podróbe :)

zdyboo
01-07-2013, 11:19
W M jest 1/4000 s, ale w A jest 1/6000 s.

Janis
01-07-2013, 11:42
W M jest 1/4000 s, ale w A jest 1/6000 s.

ale opcja, tyle wygrac! :D

WojtehP
02-07-2013, 10:17
G1 wystarczy mieć z zielona naklejką w komorze filmu i działają obiektywy

wizjer chyba jest ten sam - miałem dwa G1 i jednego G2 - różnica jest tylko z tego co pamiętam w czasach i w AF który w G2 ma podczerwień

G1 jest mniejsza ale przez to fajna ...

Franek_
16-07-2013, 12:16
Zdjecia z Open'era (i w sumie nie tylko) wywolane, po szybkim przegladzie na 13 filmow autofocus nie trafil z 15 razy (21 i 45mm). Czyli celnosc AF to ok. 96%, w roznym oswietleniu (przewaznie g*wnianym). Ale wciaz niestety doskwiera kolko do kompensacji ekspozycji. Przy wkladaniu / wyciaganiu aparatu z torby lubi się przestawic (albo ja mam taka torbe / chwyt), skutkiem czego jest kilka serii za ciemnych zdjec. Nie byloby problemu, gdybym mial na stale ustawiona kompensacje na '0', bo w tej pozycji blokada trzyma silniej.