PDA

Zobacz pełną wersję : D7100 vs Canon + filmowanie



kanias
30-03-2013, 01:08
Witajcie po dość długim czasie, postaram się streszczać.

Pozbyłem się mojego D90 + kit 18-105 (na liczniku 74 tys klapnięć w dokładnie 3 lata) w sumie z dwóch względów:
- nie wystarczające ISO w pewnych momentach
- dość kiepskie video na którym mi dość mocno zależało.

Zostało mi trochę sprzętu, który dość łatwo w sumie mogę się pozbyć i aż tak mocno jeszcze na nim nie stracić, mianowicie: N 35f/1,8 - N50 f/1,8 - Sigma 10-20 f/4-5,6 - SB-900 - x4 wyzwalacze YN-603

Chcę od razu coś kupić (ale bez paniki), co da mi lepsze ISO i oczywiście jakość video porównywalną z Canonami. Od czasu do czasu lubię coś sobie zmontować i nawet myślę aby się tym trochę pobawić (nie czysto komercyjnie ale na pewno z jakimiś benefitem, więc chciałbym aby potencjalnemu klientowi dostarczyć dobrą jakość).

Moja ostatnia produkcja, http://www.youtube.com/watch?v=3BWPHFDzhc4 w większości nagrywana Panasonikiem TM-900 i Canonem 650D + 50 f/1.4 i ISO 1600 (od razu zauważycie które sceny były kręcone Canonem, używana przysłona to 3,2 -5,6 na ISO 1600, bardzo podoba mi się ta plastyka obrazu z Canonów). NIE UŻYWAŁEM żadnych lamp (czasem doświetlałem sceny telefonem :) )

Nie powiem.. myślałem o zmianie systemu, ale ze względu na pozostałości sprzętu, cały czas się waham.

W związku z premierą D7100, proszę właścicieli tej lustrzanki o opinie na temat właśnie funkcji video w tym aparacie.
Z tego co już zdążyłem wygrzebać w necie to brak sterowanie przysłoną w trybie nagrywania. (to minus) i brak wbudowanego filtra dolnoprzepustowego (do koćna nie wiadomo jeszcze jaki to ma wpływ na obraz video)
Jak sądzicie czy zakupując ten model nie będę sobie "pluł: w brodę i mówił że znów te video to nie to co w Canonach.

Mile widziane spostrzerzenia osób które dość często praktykują z video i mają już w tym doświadczenie.

dzieki za feedback

kanias

kamisz
30-03-2013, 01:46
Tak trudno czytać wątek?? http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=226453

Co jak co, ale kolega Fatman akurat testuje aparat pod względem filmowania...

kanias
30-03-2013, 02:18
Dzięki kolego za Twoje chęci ale w tamtym wątku jest 100 wątków i jak sam zauwazysz nie da się juz tego czytac

kamisz
30-03-2013, 02:20
Postaraj się, ja czytam ten wątek, i faktycznie natrafiłem na informacje dot. filmowania.

Po co tworzyć kolejkny wątek o samym filmowaniu. Bezcelowe, nie ma tutaj żadnej uszczypliwości z mojej strony :)

cz4rnuch
30-03-2013, 09:02
Po co tworzyć kolejkny wątek o samym filmowaniu. Bezcelowe, nie ma tutaj żadnej uszczypliwości z mojej strony :) Sens jak najbardziej jest dla tych którzy są filmowaniem zainteresowani. Tym bardziej, że sporo ludzi jednak wykorzystuje aparat do fotografowania i nie mają ochoty czytać o filmowaniu. Jedna uwaga, poproś Kaniasie moderatora o przeniesienie wątku do działu video o ile właśnie filmowania ma ten wątek dotyczyć. Brak możliwości sterowania przysłoną w LV w trybie filmowym rzeczywiście istnieje i może komuś przeszkadzać, brak filtra już niekoniecznie przynajmniej w samplach które widziałem. W oczekiwaniu na odpowiedzi właścicieli tego cacka zerknij na temat dotyczący filmowaniem D5200, oba aparaty dają porównywalną jakość podczas filmowania(podobno D7100 daje trochę bardziej ostry obraz), na kanał na YT gdzie można znaleźć sporo sampli z D7100: <<klik>> (http://www.youtube.com/user/NikonD7100Channel) czy porównanie do topowego sprzętu ze stajni Canona czyli 5DIII: <<klik>> (http://www.youtube.com/watch?v=_gbf-CDd-AY)

P.S Temat podlinkowany przez kamisza też przejrzyj, dużo tego nie ma a są tam pewne informacje które mogą Cię zainteresować.

Pawełfoto
30-03-2013, 21:56
Kupiłem D7100 między innymi właśnie pod kątem filmowania, nagrałem kilka testowych filmików i jestem zauroczony jakością, mam porównanie do panasonica HMC-151 (posiadam) i Nikon bije go na głowę pod kątem jakości a szczególnie czułości matrycy.
To fakt że przysłona jest nie regulowana podczas filmowania, można sie ratować czasem migawki lub ISO. Bolączką jest jednak AF, coś tam łapie ostrość ale do detekcji takiej jak w kamerach bardzo mu daleko, wina tu raczej leży po stronie obiektywów, zresztą w Canonie jest podobny problem.
Reasumując jeśli chcesz poważniej zająć się filmowaniem DSRL to należny opanować AF manualnie, są zresztą to tego systemy. Generalnie jakość jest na bardzo wysokim poziomie i w 99% powinna spełnić oczekiwania najbardziej wybrednych.

kanias
31-03-2013, 01:48
Dzięki kolego za odpowiedź, a juz powoli myślałem o Canonie. Poważnie zastanowie się może jednak nad jego zakupem, tym bardziej ze juz mam trochę sprzętu. Na kolejne 2-3 lata znów powinno wystarczyć, skoro mówisz ze jakosc jest dobra to może faktycznie nie ma co kombinowac. Jeżeli chodzi o AF to na automatyce mi nie zależy bo wiem ze jeszcze lustrzankom sporo do zwykłych kamer. Manualny focus mi w zupełności wystarczy. Czy możesz mi jakoś podeslac jakiś sample video, tym z YT nie ufam jakoś bo wiem ze są po konwersji.

Fatman
31-03-2013, 09:46
D7100:
http://www.youtube.com/watch?v=XzfGsNc7mNY <------ w opisie na YT link do wersji źródłowej.

D5200:
http://www.youtube.com/watch?v=DpJL6hb3EnU <------ porównanie wysokiego ISO z 5D2 (link do pliku źródłowego w opisie na YT)
http://www.youtube.com/watch?v=tOE3rSEeU0E <------ przykładowy film, ISO różne (link do pliku źródłowego w opisie na YT)
http://www.youtube.com/watch?v=aWptd3joLrc <------ przykładowy film, ISO 6400-12800 (link do pliku źródłowego w opisie na YT)
http://www.youtube.com/watch?v=B8MQMCxxLEs <------ porównanie z D800 (link do pliku źródłowego w opisie na YT)

prz3mo
31-03-2013, 10:02
Ja bym chętnie zobaczył porównanie tej samej sceny nagranej korpusem DXowym, czyli np. właśnie D7100 z korpusem FX Nikona lub Canona. Bo wiadomo, że filmie i tak np. D600 czy D800 to crop, ale ciekawi mnie jak duże są różnice między obrazkiem (kąty, plastyka) z DX i FX w filmie (ta sama scena, ta sama ogniskowa).



To fakt że przysłona jest nie regulowana podczas filmowania, można sie ratować czasem migawki lub ISO.

Nie mogę pojąć, dlaczego Nikon opiera się przed możliwością zmianą przysłony w filmie w 90% korpusów. Przecież konkurencja to posiada nawet w najniższym segmencie.. Ehh..

Fatman
31-03-2013, 11:20
Ja bym chętnie zobaczył porównanie tej samej sceny nagranej korpusem DXowym, czyli np. właśnie D7100 z korpusem FX Nikona lub Canona.

Powyżej dałem linka.......


Bo wiadomo, że filmie i tak np. D600 czy D800 to crop

W filmie D800 to crop (tyci, ale zawsze), D600 to FX.

prz3mo
31-03-2013, 11:29
Powyżej dałem linka.......

Ale to takie dość szerokie kadry. Mi chodzi o to czy widać różnicę w "plastyce obrazu" przy np. skadrowanej części postaci załóżmy 85mm f1.8.

Fatman
31-03-2013, 11:33
Widać różnicę w GO -tak jak przy zdjęciach.

Pawełfoto
14-04-2013, 15:09
Ostatnio testowałem D7100 podczas wesela, muszę być szczery i powiedzieć ze jestem zauroczony filmowaniem lustrem. Klamka zapadła i kompletuje właśnie akcesorium DLSR. Nagrałem około 20 minut rożnych scen w różnym świetle.
To przykładowa próbka, właściwie mój debiut pracy z lustrem.
http://www.youtube.com/watch?v=BLbrLOn0Z2M&feature=youtu.be

arwic
14-04-2013, 15:21
Porównanie D7100 do 5dmIII http://www.youtube.com/watch?v=_gbf-CDd-AY
Chyba jeszcze nie było tutaj, ale gdyby, to w kosz z tym postem.

Pawełfoto
14-04-2013, 19:59
Ostatnio testowałem D7100 podczas wesela, muszę być szczery i powiedzieć ze jestem zauroczony filmowaniem lustrem. Klamka zapadła i kompletuje właśnie akcesorium DLSR. Nagrałem około 20 minut rożnych scen w różnym świetle.
To przykładowa próbka, właściwie mój debiut pracy z lustrem.
http://www.youtube.com/watch?v=BLbrLOn0Z2M&feature=youtu.be

Tu klip w gorszych warunkach oświetleniowych.
Kamera filmowała już z lampą natomiast dla D7100 był jeszcze spory zapas.
ISO 4000 F/3.5
http://www.youtube.com/watch?v=JLg4aReciec

Maciek N
14-04-2013, 20:49
To że filmowiec dopalał światłem nie oznacza że kamera już nie wyrabiała chociaż zazwyczaj lustrzanki radzą sobie lepiej ze słabym światłem. Napisz czy miałeś jakiś mikrofon (jeśli tak to jaki) bo dźwięk nie ma przesterów ale jego jakość pozostawia sporo do życzenia. Szkoda że nie skorygowałeś balansu bieli. Tu też mam pytanie. Czy na monitorze ten balans wyglądał dobrze czy po prostu nie przywiązywałeś do niego uwagi?
Pytam o szczegóły które dla filmowca są bardzo ważne.
Dźwięk jest tak samo ważny jak obraz i jeśli użyłeś mikrofonu to trzeba przestrzec wszystkich żeby takiego nie używali. Jeśli chodzi o ocenę balansu bieli to niestety tak bywa, że na monitorze jest ok a później trzeba dłubać w postprodukcji. Mam taką kamerę która oszukuje kolory i trzeba nauczyć się interpretować to co wyświetla. Jestem ciekaw jak to jest z D7100. Może trzeba jednak wozić jakiś podgląd i co jakiś czas sprawdzać czy jest poprawnie?

Pawełfoto
14-04-2013, 21:42
To że filmowiec dopalał światłem nie oznacza że kamera już nie wyrabiała chociaż zazwyczaj lustrzanki radzą sobie lepiej ze słabym światłem. Napisz czy miałeś jakiś mikrofon (jeśli tak to jaki) bo dźwięk nie ma przesterów ale jego jakość pozostawia sporo do życzenia. Szkoda że nie skorygowałeś balansu bieli. Tu też mam pytanie. Czy na monitorze ten balans wyglądał dobrze czy po prostu nie przywiązywałeś do niego uwagi?
Pytam o szczegóły które dla filmowca są bardzo ważne.
Dźwięk jest tak samo ważny jak obraz i jeśli użyłeś mikrofonu to trzeba przestrzec wszystkich żeby takiego nie używali. Jeśli chodzi o ocenę balansu bieli to niestety tak bywa, że na monitorze jest ok a później trzeba dłubać w postprodukcji. Mam taką kamerę która oszukuje kolory i trzeba nauczyć się interpretować to co wyświetla. Jestem ciekaw jak to jest z D7100. Może trzeba jednak wozić jakiś podgląd i co jakiś czas sprawdzać czy jest poprawnie?


Tak jak wspomniałem był to test a raczej pierwsza próba zapoznania się z filmowaniem DLSR, jeśli chodzi o kamery to filmuje juz kilka dobrych lat i oczywiście masz racje o sprawach które wymieniłeś.
Filmowałem Nikonem z mikrofonem wbudowanym, fakt jest taki że faktycznie przesterów nie ma, stałem nawet przy kolumnie, natomiast dźwięk jest płaski pozbawiony dynamiki, można użyć audio-filtrów i wzmocnić brzmienie ale nie oto tu chodzi, oczywiście zalecam mikrofon.
Co do balansu bieli test był wykonywany na automacie, trudno się odnieść do złego balansu kiedy co kilka sekund zmieniana jest barwa otoczenia przez światło ledowe z kolorofonów zespołu, raz barwa zimna raz ciepła w wielu przypadkach mieszana, zresztą widać na klipach. Odniosłem bardzo pozytywne wrażenie że balans w Nikonie działa zaskakująco dobrze, pewnie w manualnych ustawieniach można uzyskać więcej dokładności ale automat działa wyjątkowo poprawnie. Monitor w D7100 odzwierciedla 99% kolorystyki podczas filmowania (bardzo bym sobie życzył aby podobnie było w kamerze) niuansem który troszkę mnie zmylił jest jasność monitora a realnie zarejestrowany materiał, gdy oglądałem nagranie na TV wszystko było jakby za jasne, jakby zbyt wysokie ISO do realnych warunków oświetlenia, ciekawe doświadczenie. Kamery które rejestrowały te wesele były podbite do 9db i dodatkowo doświetlały lampkami, mogę zaprezentować do porównania te same klipy z kamery, różnica jest kolosalna.

Maciek N
14-04-2013, 22:00
zauważyłem podobny efekt z D800. Na monitorku jasność wydawała się idealna a później okazało się że jest minimalnie za jasno. Generalnie trzeba uważać na przepalenia. Nie zalecam korekty monitora bo przy zmianie warunków można się pogubić.
Pawełfoto jeśli chcesz rady odnośnie ustawiania B/W w warunkach sztucznego, kolorowego, zmiennego oświetlenia to użyj ustawień manualnych porównując to, co wyświetla monitor z tym co widzisz szczególnie zwracając uwagę na kolor skóry i białe. Np. obrus, suknia itp. Jeśli jest to wyjątkowo trudne użyj zdefiniowanego BW dla światła sztucznego (żaróweczka). Kamerę ustaw podobnie. Zobaczysz ogromną różnicę:) Powodzenia.

arwic
15-04-2013, 00:15
Kamery które rejestrowały te wesele były podbite do 9db i dodatkowo doświetlały lampkami, mogę zaprezentować do porównania te same klipy z kamery, różnica jest kolosalna.
Jak można prosić, to ja chętnie zobaczę.

fafniak
15-04-2013, 00:22
Szkoda że nie skorygowałeś balansu bieli.
hmm korekcja bieli przy takich "zabawach" jest lekko bez sensu.... lepiej zostać na tych 2500 - 3200K - przynajmniej nie będzie pływać WB jak dostanie efektowe światełko

Maciek N
15-04-2013, 00:31
hmm korekcja bieli przy takich "zabawach" jest lekko bez sensu.... lepiej zostać na tych 2500 - 3200K - przynajmniej nie będzie pływać WB jak dostanie efektowe światełko

Przyznam się że nie obejrzałem całego ujęcia i na początku nie wiedziałem że było na automacie. Zbyt dużo siedzę przy weselnych filmach żeby takie sceny oglądać dla przyjemności:)

Tofifik
16-04-2013, 14:12
Tu klip w gorszych warunkach oświetleniowych.
Kamera filmowała już z lampą natomiast dla D7100 był jeszcze spory zapas.
ISO 4000 F/3.5
http://www.youtube.com/watch?v=JLg4aReciec


Jeśli chodzi o szumy to dla mnie ok, ale ostrość cienizna i nie mówię tu tylko o af. Pytanie czy to wina tamrona?

Fatman
16-04-2013, 14:16
Tofifik, nie oceniaj ostrości po skompresowanym jak diabli klipie z YT. Sprawdź ostrość na plikach źródłowych lub bez dodatkowej kompresji YT.

http://www.mediafire.com/?jxxca8qpkc14e1u -co prawda nie z D7100 a z D5200 (vs D800), ale obraz filmowy z tych puszek jest niemal identyczny.

Tofifik
16-04-2013, 14:52
Wiem, że to nie jest wiarygodne, ale jednak obrazkowi brakuje w całości ostrości. Oglądałem test 5dmk3 vs D7100 i tam w filmie szału nie ma jak na brak filtra.
Nie chcę negować puszki bo jest naprawdę świetna. Bardziej chodzi mi o zastosowanie. Chodź wiem że WVdSLR (Wedding Video...) jest coraz bardziej popularne. Chciałem tylko zaznaczyć, że nie podobają mi się filmy ślubne w których nie ma ostrości lub jest na krawędzi. :)

Pawełfoto
21-04-2013, 11:22
Wiem, że to nie jest wiarygodne, ale jednak obrazkowi brakuje w całości ostrości. Oglądałem test 5dmk3 vs D7100 i tam w filmie szału nie ma jak na brak filtra.
Nie chcę negować puszki bo jest naprawdę świetna. Bardziej chodzi mi o zastosowanie. Chodź wiem że WVdSLR (Wedding Video...) jest coraz bardziej popularne. Chciałem tylko zaznaczyć, że nie podobają mi się filmy ślubne w których nie ma ostrości lub jest na krawędzi. :)


Generalnie masz racje, obraz filmowy nie jest żyletą między innymi dlatego że
1. Youtube w jakiś tam sposób kompresuje materiał, źródłowy klip weselny miał 3min i kilka sekund a ważył ponad 640MB, także kompresja zrobiła swoje.
2. Nic absolutnie nie zwiększałem ostrość w puszcze, ustawienie było standardowe na +3 a można zmienić na +9.
3. Redukcja szumu na standard więc też troszke może tracić ostrość.

Można czuć się dumnym, D7100 i 5dmk3 są porównywane. Z drugiej strony jakbym miał Canona 5dmk3 i by gorzej lub nawet identycznie wypadał z D7100 to dopiero rozczarowanie....
A tu zlepek scen z wesela.
http://www.youtube.com/watch?v=nqHpjoHbWKM

arwic
22-04-2013, 00:11
Oglądałem test 5dmk3 vs D7100 i tam w filmie szału nie ma jak na brak filtra.

Zwróć uwagę na cel tego testu, autor od samego początku mówił, że porównuje sprzęt z różnych "sfer" (czyt. zakresu cenowego). Test miał być tylko pokazaniem różnicy przy zakupie 5Dm3 za €2500, a nikona 7100 za około €1000. Komuś wystarczy Nikon, ktoś musi dołożyć do Canona.

kanias
04-06-2013, 01:27
Stało się i już nie odstanie, bynajmniej na razie.

D7100 zakupiony. W ostatni weekend przeszedł kilka testów. Jakość Video jak najbardziej zadowalająca, brak sterowania przysłoną w LiveView niestety już nie, trudno ale o tym doskonale wiedziałem.

Mały teścik z ulicy. Czemu te cholerne YT zawsze coś sknoci. Artyfakty na obrazie w pewnych miejscach. Użyty YT editor tylko do przycięcia początku filmiku, nie chciało mi się nic kombinować.

http://www.youtube.com/watch?v=Gi1hOc9xsZk

Nikon D7100 +kit lens 18-105 f/3,5-5,6
Camera setting:
- Aperture mode, set at f/5,6
- ISO around 160
- shutter speed set automatically by camera at 1/400 (wiem wiem powinno być wolniej np. 1/50, ale akurat zaczeli fajnie grać wiec juz zostawilem)
- AWB
- shoot handheld (nagrywaniew z ręki)
- sound from mic built-in, AGC set at 12, odgłosy moich dzieciaków bawiących się wokół.

Cloudy day, good soft light

pozdro
kanias

tazman
22-08-2013, 13:39
Sam jestem obecnie przed zakupem tej puchy i muszę przyznać że fotki zrobiły na mnie wrażenie, natomiast film nie jest aż tak idealny jak myślałem, co z ta ostrością AF ciągle się gubi.Mam pytanie do użytkowników D7100 jaki to ma największy bitrate w HD?

wikk
24-08-2013, 20:13
No właśnie, AF ciągle się gubi.. a co przy szybszych ujęciach, jest totalnie rozmazany obraz? Jest wiele pozytywnych opinii dotyczących video z D7100, czyli w tej kategorii wygrywa z jego młodszym bratem D7000? Jak porównujecie te dwa aparaty pod względem video?

Fatman
24-08-2013, 20:19
D7000 leży i kwiczy przy D7100 jeśli chodzi o video -tylko dlaczego pytając o "jakość video" większość ma na myśli "AF działa dobrze ?"

Jeśli chodzi o AF podczas filmowania to aktualne modele lustrzanek Nikona są pod tym względem beznadziejne.

tazman
06-09-2013, 21:42
Mam takie pytanie na jakich ustawieniach filmujecie Nikonem D7100 ?
Chodzi mi o dokładne parametry.

Pablo998
06-09-2013, 23:26
Mam takie pytanie na jakich ustawieniach filmujecie Nikonem D7100 ?
Chodzi mi o dokładne parametry.

********e pytanie:D

tazman
07-09-2013, 10:53
********e pytanie
Co to ma być chodziło mi o najczęściej wybierany program czy manual czy A

Jura10
07-09-2013, 14:02
A jaki kolor papieru toaletowego używasz?

Edit: Powiem tak ci co umieją wybierają M.