PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zrobić takie zdjęcie



sradek
30-03-2007, 21:18
Piękny słoneczny dzień, chmurki i niebieskie niebo - mimo to moje zdjęcia szare a dalszy plan wyblakły.
W tym tygodniu kolega wybrał się na zwiedzanie Szkocji - miał super pogodę a zdjęcia to totalna kicha.
Wybieram się na weekend do Isle of Skye i okolice - mam kita d70s filtry gradiacyjne bronic'e ETRSi i 5 rolek Velvi 50.
Jak robić podobne zdjęcia http://www.fototok.tkb.pl/pt/photo.php?p=124480

Co średniego formatu to mam małe doświadczenie - jak mierzyć światło używając d70s jak bardzo przymknąć obiektyw. Cyfrakiem będę próbował HDR.

Pozdrawiam

pawl_s
30-03-2007, 23:14
Sproboj filtru polaryzacyjnego uzyc (kup drozszy, lepiej sie sprawuja).

fIlek
30-03-2007, 23:22
Z cyfrakiem w stosunku do ekspozycji dla Bronki będziesz miał problemy, bo to jednak nie to samo. Na pocieszenie, chyba jednak slajd będzie bardziej tolerancyjny. Wszystko czego potrzebujesz to światło i dobry polarek. Jeśli miałbyś od kogo pożyczyć światłomierz, lepiej byś na tym wyszedł, niż mierząc D70-tką. Robiliśmy takie testy w studio - wskazanie ze światłomierza dla np. S3PRO było złe, trzeba było przestawiać co najmniej o 0,5EV podczas gdy ETRSi na slajdzie idealnie biła w punkcik.

sradek
01-04-2007, 10:34
Niestety mam za mało czasu i niewielu znajomych fotografujących i będę musiał ratować się D70-tką. Dzięki za podpowiedź.

motyl
02-04-2007, 10:06
Filtr PL będzie przydatny ale pamiętaj, że jak filtrem wyciągniesz chmury to znikną ci odbicia w wodzie. Pomyśl raczej o filtrze połówkowym szarym. Przyciemni część kadru i da w tym miejscu efekt większego nasycenia barw. W tym zdjęciu, które dałeś jako przykład jest fajne światło. Słońce operuje dość nisko co daje efekt przestrzeni i barwy nie są wyprane czyli robienie fotek tylko rano albo późnym popołudniem. Jak odczekasz na fajne światło i i na cyfrze powinno być dobrze.

sinner
02-04-2007, 11:22
skup się na HDR

stig
02-04-2007, 11:43
Filtr polaryzacyjny, statyw, bracketing i na koniec HDR. To jedyna mozliwosc, zeby uzyskac taki (a nawet nieco lepszy efekt). Zanim jednak sie za to zabierzesz -- poczytaj o HDR.

fIlek
02-04-2007, 12:05
Hehe w przypadku Broniki bracketing oczywiście ręczny :)

Maciej
02-04-2007, 13:08
Hehe w przypadku Broniki bracketing oczywiście ręczny :)
Zawsze mnie ciekawiło, jak na lustrzankach analogowych (nawet małoobrazkowych) złożyć HDR? Lub kilka klatek na siebie?

sokrates
02-04-2007, 16:03
Zawsze mnie ciekawiło, jak na lustrzankach analogowych (nawet małoobrazkowych) złożyć HDR? Lub kilka klatek na siebie?

tak samo jak w cyfrze - tylko wcześniej trzeba poskanować -:) Tylko po co skoro jest Fuji Reala :-)

Maciej
02-04-2007, 16:40
tak samo jak w cyfrze - tylko wcześniej trzeba poskanować -:) Tylko po co skoro jest Fuji Reala :-)
Ale jak zrobić takie coś na powiększalniki w fotografii czarno-białej?

fIlek
02-04-2007, 19:22
Obawiam się, że HDR to raczej technika wymyślona na potrzeby cyfrówki. Na upartego możnaby wymaskować pod powiększalnikiem fragment kadru, czy po prostu posłużyć się ręką, ale to chyba skórka za wyprawkę... Oczywiście w przypadku fotek na filmie można zawsze zeskanować negatyw/slajd i dalej już jak w cyfrówkach

Maciej
02-04-2007, 19:30
Obawiam się, że HDR to raczej technika wymyślona na potrzeby cyfrówki. Na upartego możnaby wymaskować pod powiększalnikiem fragment kadru, czy po prostu posłużyć się ręką, ale to chyba skórka za wyprawkę... Oczywiście w przypadku fotek na filmie można zawsze zeskanować negatyw/slajd i dalej już jak w cyfrówkach
A może złączyć jakoś ze sobą trzy zdjęcia? Tyle, że cholernie gęste by to było. :D

gALL
02-04-2007, 21:34
HDR pod powiekszalnikiem ... prosze bardzo, papier multigrade+komplet filtrow, maskowanie wybiorcze.