PDA

Zobacz pełną wersję : Zadanie egzaminacyjne fototechnik styczeń 2013



krzysiud
26-03-2013, 21:24
Witam,

Nurtuje mnie ostatnio sposób wykonania zadania egzaminacyjnego z egzaminu praktycznego potwierdzającego kwalifikacje zawodowe ze stycznia 2013 (zawód fototechnik). Zadanie jest długie i wymaga dokładnego opisu, który nie jest problemem. Problem stanowi dla mnie wykonanie zdjęcia.

Treść zadania:
"Studio fotograficzne otrzymało zlecenie wykonania techniką cyfrową dwóch zdjęć tego samego owocu greipfruta, umieszczonego na tym samym błękitnym tle. Do zlecenia zostały załączone wytyczne, według których oświetlenie, podczas fotografowania, należy ustawić tak, aby na jednym zdjęciu greipfrut był jaśniejszy od tła, a na drugim od tła ciemniejszy. Wymagane jest również dokonanie konwersji zdjęcia barwnego na obraz czarno-biały.

Zaaranżuj plan zdjęciowy i wykonaj zdjęcia. Fotografuj w kolorze, w trybie RAW, stosując w każdym wypadku właściwe ustawienie oświetlenia."

Do dyspozycji są 3 lampy błyskowe.

Czy ktoś ma jakiś pomysł jak tego dokonać?

GonzoG
26-03-2013, 21:31
To aż technikiem trzeba być, aby to móc zrobić ??
Ktoś, kto zdaje taki egzamin i nie potrafi sobie poradzić technicznie z taką błachostką, nigdy nie powinien się zajmować fotografią...

1) lampa/lampy na tło
2) lampa/lampy na owoc

raz tło mocniej, raz owoc i gotowe.

Pyra001
26-03-2013, 21:41
He he, podejrzewam że znając "inteligencję" różnych wymyślaczy zadań egzaminacyjnych, to prawidłowa odpowiedź, sprawdzana według klucza nie będzie taka oczywista i prosta. :)
Pozdrawiam

adriansocho
26-03-2013, 22:01
Czy to wymaga aż trzech lamp błyskowych? Jeżeli jakość nie będzie tak krytycznie oceniana, to może starczyłaby i jedna?

bogdi64
26-03-2013, 22:19
nie będąc złośliwym - TO SĄ PODSTAWY, ale jednocześnie chcąc pomóc to
przykładowo ...
1 -światło na owoc dla f8 i w aparacie f8, światło na tło f4
2 - w aparacie f11, w tym przypadku nie zmieniać światła na owoc, na tło f16

szumigt
27-03-2013, 10:35
Kurcze tak czytam czytam ... gdzie tu jest haczyk ??

GonzoG
27-03-2013, 10:46
Kurcze tak czytam czytam ... gdzie tu jest haczyk ??

Właśnie o to chodzi, że nie ma, tylko dla co niektórych już samo wykonanie 2 prostych zdjęć jest chyba ponad ich siły.

RobertMiernik
27-03-2013, 10:56
Rozwiązanie dla każdego studenta ASP jest oczywiste

Przy pierwszym zdjęciu jedna lampa na owoc, przy drugim jedna lampa na tło, oprócz tego:
druga lampa ze strumienicą świeci prosto w obiektyw z odległości 1,5 m w celu uzyskania instagramlook'a
trzecia lampa wyposażona w gobo z podartej szmaty podłogowej daje dramatyczne cienie w tle
dym z fajki z drewna tekowego nabitej wiśniowym tytoniem snuje się po blacie stołu
w kadrze grapefruit rozdeptywany wojskowym podkutym butem leży na stosie połamanych patyczków od lodów
no i oczywiście po lewej stronie musi wisieć na sznurku rozłożony parasol przeciwdeszczowy

zadanie pestka!...

strebor
27-03-2013, 11:05
Robert poprawiłeś mi humor dzięki :D

motyl
27-03-2013, 15:29
Rozwiązanie dla każdego studenta ASP jest oczywiste

Przy pierwszym zdjęciu jedna lampa na owoc, przy drugim jedna lampa na tło, oprócz tego:
druga lampa ze strumienicą świeci prosto w obiektyw z odległości 1,5 m w celu uzyskania instagramlook'a
trzecia lampa wyposażona w gobo z podartej szmaty podłogowej daje dramatyczne cienie w tle
dym z fajki z drewna tekowego nabitej wiśniowym tytoniem snuje się po blacie stołu
w kadrze grapefruit rozdeptywany wojskowym podkutym butem leży na stosie połamanych patyczków od lodów
no i oczywiście po lewej stronie musi wisieć na sznurku rozłożony parasol przeciwdeszczowy

zadanie pestka!...

Nie, zabijcie ale tego parasola to już w ogóle nie kumam. :)

wesu
27-03-2013, 20:43
motyl - parasol to jest ten punkt w fotografii, który ma intrygować ;)

Chemica
25-05-2013, 22:35
Hej trafiłam ostatnio na ciekawy link do egzaminów zawodowych z ostatnich lat wraz z odpowiedziami do części praktycznej i teoretycznej http://perium.pl/sprzedawaj/koszyk/dodaj/867f/from/791p
Może się Komuś przyda :-)