PDA

Zobacz pełną wersję : prosze o porade!!



EVO6
08-07-2005, 22:49
Witam wszystkich jestem tutaj nowy. Zamierzam kupic nikona (chociaz wczesniej chciałem 350d i 100-300usm no i wiekszy wybór tańszych szkieł) ktoś mówił mi ze ogólnie szkła nikona lepiej rysuja wiec zdecydowałem sie na cos takiego http://www.allegro.pl/show_item.php?item=56914762 i mam pare pytań. 1 to to ze foce na rajdach niestety narazie niemam wiecej kasy wiec zostanie mi kit AF-S DX 18-70G IF ED( a niechce wywalić kasy na jakiegoś taniego tele który sobie nie poradzilepiej zaoszczedzic i kupić cos lepszego pozniej:) ) czy da sie nim robić ostre fotki szybko poruszajacym sie obiektom czy szybko i dobrze ostrzy??
2 pytank to czy to szkło ma jakies przyblizenie wiem ze w lustrzankach cyfrowych obiektywy maja troszke wieksza ogniskowa zazwyczaj robie foty z odległośći gdzieś 6-7 metrów .
3 to to czy w tym nikonie mozna ustawic cos takiego jak w 350 parametr 1 ,2 tak aby zwiekszyć nasycenie barw kontast tak zeby kolory wychodziły bardziej cukierkowe??
no i podstawowe pytanko czy tym sprzetem czyli podstawowym zestawem da sie robić dobre foty na rajdach czy lepiej dać sobie spokój:)czy mam szanse tym zestawem pstryknać cos takiego http://plfoto.com/zdjecia/667973.jpg albo takiego http://plfoto.com/zdjecia/642105.jpg
(canonowska L bodajze 70-200):)

Czornyj
08-07-2005, 23:04
tak

maroo
08-07-2005, 23:13
Czornyj odpowiedział krótko, ale konkretnie.
Chociaż nie do końca jestem w stanie się z nim zgodzić.

Takiej foty, jak ta perwsza z plfoto nie zrobisz kitem.
Tutaj była użyta o wiele większa ogniskowa niż 70.

Mimo wszystko jako przejściowe tele polecam kupić 70-300G, którego używanego spokojnie dostaniesz za 400zł.
W dobrych warunkach oświetleniowych pozwoli Ci robić całkiem dobre zdjęcia.
W międzyczasie zbieraj na coś lepszego (czytaj jaśniejszego i najlepiej z SWM).

Zmrożon
08-07-2005, 23:16
Co do pytanka trzeciego... można, ba, nawet więcej rzeczy można podbić juz aparatem... Tylko po co, skoro na kompie można to zrobić lepiej ?

irekka
09-07-2005, 07:16
Wybór systemu na podstawie bo ktoś powiedział, że ogólnie szkła nikona lepiej rysują - w zasadzie można i tak wybierać. Polecam poczytać troszkę informacji z tego forum i z forum canona. Czym do tej pory robieś zdjecia rajdów ?

EVO6
09-07-2005, 08:24
dziekuje wszystkim za odpowiedzi a wiec tak jezeli chodzi o odpowiedż Maroo" Takiej foty, jak ta perwsza z plfoto nie zrobisz kitem.
Tutaj była użyta o wiele większa ogniskowa niż 70." to wiem ale chodzi mi o jakość a jezeli chodzi o tego tele to mam mieszane uczucia czytałem juz pare postów na jego temat jedni go chwalą inni go nienajlepiej oceniaja hmm nie wiem czy nie bedzie zbyt wolny do takich fotek a 400 drogą nie chodzi:)
teraz nastepne:)Zmrożon do tej pory pstrykałem kompaktem no i czasami łapał ładnie ostrość a czasami psuł takie fotki ze az płakać sie chciało no ale to tylko kompakt:) aha jeszcze jedno ile wyniesie ogniskowa w tym obiektywie dla nikosia d70 to sie mnozy x1,6 chyba?/

[ Dodano: Sob 09 Lip, 2005 ]
a Moze wybrać canona 350d jest do niego wiekszy wybór tanich obiektywów np 100-300 usm znalazłem za 1200zł a do nikona najtańszy z cichym silnikiem o podobnej ogniskowej to sigma za 2100 70-200?? co wy otym myslicie który bedzie sie lepiej nadawał wiadomo ze kazdy chwali swoje ale ??:)

irekka
09-07-2005, 09:17
Jeżeli robiłeś kompaktem to nie bedziesz zadowolony z wyników uzyskanych lustrzanką. Takie fotografowanie wymaga pewnej wiedzy fotograficznej i doświadczenia. A warto przejść tą drogę, bo efekty uzyskane z lustrzanek bija na głowe zdjecia kompaktowe. Ale podkreślam, wymaga to odrobiny wiedzy fotograficznej. W przypadku nikona mnoznik jest 1,5. Szkła produkowane przez niezaleznych producentów (sigma,tamron,tokina i innych) są przeznaczone do różnych systemów - i w tej samej lub bardzo podobnej cenie. L canona czy niekóre profesjonalne szkła nikona to kosmos jezeli chodzi o ceny - ale jakość jest naprawde powalająca.

EVO6
09-07-2005, 09:44
hmm no jest niemały orzech do zgryzienia czytałem ze ma wyjść nowe szkło razem z d50 chyba 55-200 w podobniej specyfikacji jak 18-70 tylko kiedy wyjdzie ile bedzie warte i najwazniejsze jaka bedzie cena kto to wie:) to ze niema co porównywac kompaktu do lustra to wiem juz od dawna:) Powiedzcie mi cos jeszcze otym czy jest szybki czy dobrze łapie ostrość i czy warto zainwestować 3500 w d70 z tym szkiełkiem??

Antonina
09-07-2005, 12:35
hmm no jest niemały orzech do zgryzienia czytałem ze ma wyjść nowe szkło razem z d50 chyba 55-200 w podobniej specyfikacji jak 18-70 tylko kiedy wyjdzie ile bedzie warte i najwazniejsze jaka bedzie cena kto to wie:) to ze niema co porównywac kompaktu do lustra to wiem juz od dawna:) Powiedzcie mi cos jeszcze otym czy jest szybki czy dobrze łapie ostrość i czy warto zainwestować 3500 w d70 z tym szkiełkiem??

Pewnie że jest warty tej sumy ja zapłaciłam 7500zl rok temu i jestem zadowolona ty też będziesz ,na resztę przyjdzie pora
Pozdrawiam

cahe
09-07-2005, 12:40
Ja bym jednak kupił body D50 (2600zł u Grosmana), co pozostawia nam 900zł na jakieś szybsze tele. Pytanie tylko, czy jest cos na tyle szybkiego w tej cenie?

Czornyj
09-07-2005, 12:42
Jeżeli robiłeś kompaktem to nie bedziesz zadowolony z wyników uzyskanych lustrzanką. Takie fotografowanie wymaga pewnej wiedzy fotograficznej i doświadczenia. To są mity greckie! Lustrzanke można ustawić na tryb "głupi jasio" i w tej roli sprawdza sie lepiej niż jakakolwiek małpa, bo ma lepszy pomiar światła, a w NC i PS można o wiele wiecej wyciągnąć z najbardziej spartolonego zdjecia! Możliwość stosowania ISO 1600, które i tak daje o niebo lepsze rezulataty niż małpa na ISO 400 też ma swoją wymowe. Jedyne, co w "głupich jasiach" powoduje, że łatwiej zrobić zdjecie to fakt, że mają one b. krótkie ogniskowe obiektywu ze wzgledu na maleńką matryce, co powoduje, że mają kolosalną GO dzieki czemu trudniej spartolić zdjecie - ale czułość i diabelna szybkość autofocusa d70 w połączeniu z cichym szybkim szkłem AFS, możliwością ciągłego śledzenia poruszającego sie obiektu (rajdy!) rekompensuje ten mankament...

[ Dodano: Sob 09 Lip, 2005 ]

hmm no jest niemały orzech do zgryzienia czytałem ze ma wyjść nowe szkło razem z d50 chyba 55-200 w podobniej specyfikacji jak 18-70 tylko kiedy wyjdzie ile bedzie warte i najwazniejsze jaka bedzie cena kto to wie:) to ze niema co porównywac kompaktu do lustra to wiem juz od dawna:) Powiedzcie mi cos jeszcze otym czy jest szybki czy dobrze łapie ostrość i czy warto zainwestować 3500 w d70 z tym szkiełkiem?? 55-200 to jest syf. Pamietaj o tym, że na rajdach czestsze są sytuacje, w których robisz zdj. raczej krótką ogniskową! Owszem, 70tką trudniej bedzie zrobić takie ładne "rozmycie", ale pewnie też jest to realne... Wg mnie 18-70 jest szybki, b. ostry, na pewno bedziesz z niego zadowolony, wg mnie to cud że w tej cenie można mieć takie fajne szkiełko!

kwasik
09-07-2005, 14:11
witam.kitem mozna cos podzialac.kuknij na te.pierwsze troche nieostre,ale to wina refleksu; drugie zle skadrowane,bo znow wina refleksu i za dluga ogniskowa poszla, ael rozmycia sa nawet fajne.(ps ja to poczatkujacy jestem:)
pzdr



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img274.imageshack.us/my.php?image=dsc02212vb.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img84.imageshack.us/my.php?image=dsc02183pt.jpg)

irekka
09-07-2005, 14:46
To nie są mity greckie - i dlaczego to sobie sam odpowiedziałeś. GO - tym trzeba umieć troszeczkę operować. Z tym lepszym światłomierzem to tez nie do końca tak - ten w D70 wymaga częstych poprawek. Miałem przez rok 5700 i korekt w programie graficznym robiłem zdecydowanie mniej niż w d70 - dopiero z czasem poznając sposób pomiaru światła d70 i stosując rózne korekty w różnych sytuacjach mogę powiedzieć, że jestem zadowolony. Z wypowiedzi EVO6 wynika raczej, że nie ma on wiekszęgo doświadczenia z lustrzankami, dlatego życze mu po zakupie świetnych zdjęć.

Czornyj
09-07-2005, 16:15
Bawiłem sie 8700 mojego brata i musze powiedzieć, że był to aparat, który mnie doprowadzał do rozpaczy - mały, niewygodny korpus, zoom sterowany guzikami, autofocus szukający ostrości latami, w ciemności nieznajdujący jej wogóle, elektroniczny viewfinder w którym nie widać nic, LCD pokazujący zdjecia prześwietlone o jakieś 2EV i jakość zdjeć tragiczna... Jak potem brałem d70 w łapki, to wznosiłem dziekczynne modły, śpiewałem gloria i alleluja. Co do pomiaru światła to ja nie wiem - mnie zawsze wszystko wychodzi ok, chyba, że sytuacja oświetleniowa jest hardcoreowa, co łatwo idzie przewidzieć - wtedy stosuje bracketing - w porównaniu do 8700 - d70 strzela długimi seriami jak karabin, wiec nie jest to najmniejszy problem. Ale degustibus non disputandum est...

kwasik
09-07-2005, 17:51
Czornyj, jak ostanio tlumaczylem znajomemu (CP 8700), ze w moim d70 to tu nie ma zooma na guziczki i obraz na LCD nie jest generowany w czasie rzeczywistym to mnie wysmial co za szajs kupilem.dopiero jak mu zapodalem foty to zmienil zdanie:) tym bardziej ze za 8700+pare dukatów wiecej mozna miec d70...:)
pzdr

irekka
09-07-2005, 18:00
Czornyj - zmieniasz temat :-) Ja napisałem, że EVO6 nie bedzie zadowolony ze zdjęć zrobionych lustrzanką, o ile nie nauczy się jej używać. A do tego potrzeba troche wiedzy fotograficznej. Ty uważasz, że zielony program załatwi wszystko - z tym nie moge się zgodzić. I nie bardzo wiem dlaczego piszesz o wadach 8700 ? Przeciez to nie na temat. Moje nawiązanie do 5700 dotyczyło tylko i wyłacznie naświetlania. Ale jak juz wymieniłeś to powiem, że gabaryty 5700/8700 są bardzo fajne, zoom sterowany przyciskami pozwala na zrobienie zdjęć jedną reką, posiada jeden niewymienny obiektyw, robi super makro. Fakt, ze af wolny i nie ma (w 5700 bo 8700 już ma) asystenta. Niewymienny obiektyw to zaleta - filtr nie brudzi się. I można tak długo. Tylko po co ? Zwolenników kompaktów nie przekonają żadne argumenty i odwrotnie. Wszystko zależy od potrzeb fotografującego. D70 w ręku nie wywolał u mnie takiej reakcji jak u Ciebie - po prostu kolejna lustrzanka w moim życiu - na pewno nie ostatnia. A co do 350 - mi się bardzo podoba, niestety jestem w systemie nikona od dawna, wiec wymiana całego osprzętu jest zbyt kosztowna. Chyba tylko statyw by pozostał :-). Ale czekam na kolejną nowość nikona.

Siupes
11-07-2005, 02:13
faktycznie do dslr sie dorasta, ja po paru ladnych p&s w koncu stwierdzilem ze wymienne szkla + szybkosc + bog wie co jeszcze to jest to i kupilem d70.
na poczatku gdy zobaczylem ze kolory, wb, kontrast itp odbiegaja baaardzo od moich zdjec robionych kompaktami pomyslalem: po co mi to bylo. ale jako ze moj ostatni kompakt kosztowal $500 i kolejny w kolejce zblizal sie cena do d70 i 300d stwierdzilem ze trzeba przebolec i zaczac wyciskac siebie i d70. po jakims czasie popatrzylem na zdjecia z d70 i kompakta i stwierdzilem ze moj oly740 przeswietlal, przebarwial i przeginal we wszelkie mozliwe sposoby.
wiec wszystko jest kwestia czasu.
oczywiscie na poczatek trzeba zadac sobie pytanie: po cholere mi dslr i jak wyjdzie wiecej za niz przeciw, pozostaje czysta przyjemnosc wyboru (nad czym niektorzy siedza miesiacami ;) ).
pozadanie lepszych szkiel przychodzi troche pozniej, ale to inna bajka.
mi tez sie 350 spodobal, ale po paru godzinach sam na sam z przyjemnoscia wrocilem do mojego d70 (nie wiem czy od 20d bym wrocil tak latwo).
tak czy inaczej powodzenia w wyborze.

Czornyj
11-07-2005, 08:47
Czornyj - zmieniasz temat :-) Ja napisałem, że EVO6 nie bedzie zadowolony ze zdjęć zrobionych lustrzanką, o ile nie nauczy się jej używać. A do tego potrzeba troche wiedzy fotograficznej. Ty uważasz, że zielony program załatwi wszystko - z tym nie moge się zgodzić. I nie bardzo wiem dlaczego piszesz o wadach 8700 ?
Napisałem o wadach 8700 polemizując z tezą, że po przesiadce na lustrzanke ktoś może być z niej niezadowolony. Ale macie racje - patrze na tą kwestie subiektywnie, z pozycji kogoś, komu lustrzanka dziwna nie jest.
Uważam jednak, że w przypadku osoby interesującą sie tematyką fotografii na rajdach lustrzanke można ze spokojnym sumieniem polecić - na tym polu jej szybki autofocus, czas reakcji na naciśniecie migawki i szybkość zdjeć seryjnych to zalety bezdyskusyjne.

szmek
11-07-2005, 10:16
EVO6
Wydaje mi się że przy pomocy kitowego szkiełka spokojnie sobie poradzisz jeżeli odległośći od fotografowanych obiektów to ok 6-7m

http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=8062&highlight=rallycross

to jest link to moich zdjęć robionych właśnie kitem z odległości 8-10m. Wiem że troche nieostre i wogołe ale to były pierwsze próby. Sam oceń mi się wydaje że jak dla mnie to OK. Jeżeli chodzi o zoom'a to bierz na początek coś taniego. JA mam sigme jak w podpisie i jestem zadowolony. Jeżeli będzie mnie kiedyś stać i poczuje jakieś braki w tym obiektywie to może kupię lepszy. Póki co starcza mi i wielu dużo bardziej zaawansowanym ode mnie forumowiczon, szczególenie a tą cenę :)

charll
11-07-2005, 16:51
Jeśli chodzi o pierwszą fotkę z plfoto to wymaga ona doświadczenia. Autor zastosował panoramowanie i stąd rozmycie tła - tutaj ważne jest jak pewna jest twoja ręka gdy podążasz za obiektem. Tego typu fotki robi się nawet na 1/15s więc uchwyt musi być jak najstabilniejszy 8)

Na początek 70-300G nie jest złym wyborem. Szanse na zrobienie superfotki nie zależą wyłącznie od posiadanego sprzętu :wink: choć im lepsze szkło tym te szanse większe.

Co do ogniskowej. Ogniskowa obiektywu się NIE ZMIENIA. Zmienia się tylko pole widzenia tak, że odpowiada polu widzenia obiektywu o 1.6x większej ogniskowej (dla D70).

gmoszkow
12-07-2005, 00:21
Całą dyskusję o perspektywie przeniosłem do nowego wątku.

Pozdrawiam

Grzegorz

alahari
12-07-2005, 00:22
Ja Ci lepsze testy i dowody przedstawie ;) Tu sa za małe różnice w odległosciach pomiedzy planami 8)

[ Dodano: Wto 12 Lip, 2005 00:23 ]
A moge wiedzieć - gdzie? :shock:

cahe
12-07-2005, 00:28
Ja Ci lepsze testy i dowody przedstawie ;) Tu sa za małe różnice w odległosciach pomiedzy planami 8)

czekam :-)

gmoszkow
12-07-2005, 00:29
Prespektywa - wątek wydzielony.

Grzegorz

alahari
12-07-2005, 00:29
Takiej foty, jak ta perwsza z plfoto nie zrobisz kitem.
Tutaj była użyta o wiele większa ogniskowa niż 70.
Ha - no niestety najprawdopodobniej nie ;)
Ta: http://plfoto.com/zdjecie.php?picture=638125 fotka zrobiona była własnie na 70mm (czas 1/30, przysłona f32) - warunki podobne ;) Sam autor (speed555) pisze: "obiektyw najczesciej mialem canon 70-200 f/4L lub czasami 18-55 mm" - a więc nawet 55mm sie nadaje ;)

Sama też zrobiłam kilka podobnych fotek przy miejskich "uliczkach" - kompaktowym Canonem G3 8) Jak było jasno to włączałam filtr ND (szary), który G3 ma w menu. Czasy 1/30-160, ogniskowa różna, najczesciej ok. ekw. 100mm (tyle co 70mm w D70), ostrość ustawiłam wczesniej na oko lub na coś na trasie przejazdu w miejscu, gdzie miało byc autko uwiecznione, i blokowałam. A potem najgorsza część zadania - równe prowadzenie obiektywu za samochodem w czasie tej 1/30-1/60 sek - od tego zależało powodzenie "misji" :D
Oto moje efekty:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img228.imageshack.us/my.php?image=ruch1ve.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img228.imageshack.us/my.php?image=ruch32xq.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img228.imageshack.us/my.php?image=159pv.jpg)[/quote]