PDA

Zobacz pełną wersję : Cookies - info kto musi?



Jacek_Z
24-03-2013, 21:59
Trzeba umieszczać w serwisach internetowych info o cookies. Mam 2 pytania w związku z tym.
Skąd mam wiedzieć, czy skrypt jaki mi ktos kilka lat temu zrobił zostawia odwiedzającym te cookies? (nie mam kontaktu z autorem strony).

Czy jak ktoś ma prywatnego bloga na wordpressie to tez musi informować o cookies?

Greg77
24-03-2013, 22:36
Dobre pytanie, czekam na odpowiedz:D

bart1
24-03-2013, 22:50
http://entera.pl/ciasteczka-na-stronach-www-do-przegladu/ tu coś piszą :)

devilcape
24-03-2013, 22:54
Musi, jeśli np. monitoruje statystyki odwiedzalnosci np. Google Analytics'em.
Jeśli ma po prostu stronę i nie zbiera/nie przetwarza żadnej informacji o ruchu, zachowaniach, itp., nie musi.
Ale i tak do konca nie wiadomo. Nie ma precyzyjnej wykładni tego prawa, co jest zbieraniem a co nie jest.
Większość stron rządowych i samorządowych, ministerstwa, itp. nie wdrozyly jeszcze tego 'ciekawego' obowiązującego już prawa;)

ksviper
24-03-2013, 23:02
Stronę można "przeskanować" tym (http://webcookies.info/) pod względem ciasteczek.
Mi kilka pokazało, przede wszystkim GA.

olenka1988
25-03-2013, 03:08
Co raz częściej się to widzi na stronach, a jeśli po prostu prowadzę statystyki odwiedzin? To też muszę to umieścić? W ogóle od kiedy to weszło?

Sendilkelm
25-03-2013, 10:41
Stronę można "przeskanować" tym (http://webcookies.info/) pod względem ciasteczek.
Mi kilka pokazało, przede wszystkim GA.

Problem się pojawi jak czysta strona nie wysyła cookies, a później po zalogowaniu się okaże, że jest ich mnóstwo. To może być zdradliwe dla osób, które się nie znają, sprawdzą takim checkerem i myślą, że jest ok.

ksviper
25-03-2013, 11:09
Problem się pojawi jak czysta strona nie wysyła cookies, a później po zalogowaniu się okaże, że jest ich mnóstwo. To może być zdradliwe dla osób, które się nie znają, sprawdzą takim checkerem i myślą, że jest ok.
To fakt, ale projektant-twórca strony powinien wiedzieć co dzieje się na niej. Dodatkowo można sprawdzić w przeglądarce - tu już można sprawdzić przed i po zalogowaniu.

Kacper82
25-03-2013, 21:12
Lipa że strony rządowe mało ze nie wszystkie informują o zapisywanych ciasteczkach, to i nie informują o nowej ustawie w prostej formie...

till
25-03-2013, 22:58
www.kukis.pl - konkretnie wyjaśniają co i jak

R
25-03-2013, 23:58
no ale cookiesow uzywa 99,999% stron... czyli co? kazdy uzytkownik wordpressa musi wklepac info o wykorzystywaniu tego, tylko dlatego ze silnik sobie cos tam cookiesuje?

Bonzo
26-03-2013, 00:08
poprostu kolejna cicha ustawa żeby było z czego kase pociągnąć jak sie do niej nie dostosujesz :) może wyszpiegujesz jakiegoś Pana z czarną teką np jak wejdzie do Ciebie na stronke pooglądać kwiatki w wersji makro ;) :D idiotyzm i tyle jak i prostowanie bananów :) Czasami mnie zastanawia kto sprawuje władze, czy to są jakieś ten tego nie napisze głośno bo mnie wyszpiegują tajne służby ;) czy inteligentni ludzie bo sądzać po przepisach jakie są wymyślane mam wielkie obiekcje i zaczynam się bać :) czas na budowe ufo i wyjazd z matki ziemi pozostanie.

R
26-03-2013, 00:19
odnosze wrazenie, ze przepisy, ktore ostatnio mocno dotycza kazdego prowadzacego dzialalnosc gospodarcza sa celowo pisane niejasno. brak jest konkretnych wytycznych kto i w jakiej sytuacji jest zobowiazany do zamieszczania takiej informacj, jak taka informacja ma wygladac itd... podobnie z kasami fiskalnymi. wymyslili ze informacja na paragonie ma byc precyzyjna, ale nie napisali jak pracyzyjna... interepretacji jest dokladnie tyle, ile telefonow w tej sprawie sie wykona. urzady skarbowe informuja odmiennie... to gdzie szukac pewnych informacji? jesli w rozporzadzeniach nie ma to co? w internecie?

to jak jest? wszystkie wordpressy wykorzystuje cookiesy (z reszta chyba kazda normalna strona wykorzystuje) czy zatem ma byc informacja, czy nie? dotyczy to tylko molochow czy zwyklego smiertelnika rowniez?

Jacek_Z
26-03-2013, 00:24
Obawiam się,że każdego śmiertelnika (nie tylko firmy) o ile hosting jest w Polsce. Co jest bzdurą, bo wystarczy mieć serwer za granica i jest to prosty sposób obejścia prawa. Czyli najbardziej po tyłku dostana ci, co tu siedzą. Państwo preferuje by dać zarobić na hostingu zagranicznym podmiotom, nie naszym.
Idiotycznie wygląda skromna, dopieszczona witryna z komunikatem o cookies.

Bonzo
26-03-2013, 00:38
odnosze wrazenie, ze przepisy, ktore ostatnio mocno dotycza kazdego prowadzacego dzialalnosc gospodarcza sa celowo pisane niejasno. brak jest konkretnych wytycznych kto i w jakiej sytuacji jest zobowiazany do zamieszczania takiej informacj, jak taka informacja ma wygladac itd... podobnie z kasami fiskalnymi. wymyslili ze informacja na paragonie ma byc precyzyjna, ale nie napisali jak pracyzyjna... interepretacji jest dokladnie tyle, ile telefonow w tej sprawie sie wykona. urzady skarbowe informuja odmiennie... to gdzie szukac pewnych informacji? jesli w rozporzadzeniach nie ma to co? w internecie?

to jak jest? wszystkie wordpressy wykorzystuje cookiesy (z reszta chyba kazda normalna strona wykorzystuje) czy zatem ma byc informacja, czy nie? dotyczy to tylko molochow czy zwyklego smiertelnika rowniez?

dokładnie jest jak piszesz :) bo sam musze kupić kolejną kase lub drukarke fiskalną na która znowu wydam ileś tam a nawet więcej bo około 3000zł i zapewne za rok będe musiał kupić kolejną kase itd itd :) a informacji nie szukaj nigdzie bo i tak z każdej strony jest d...pa w którą kilku rządzących łepków Cię kopnie bo albo nie dostosujesz się ze względów prostych czyli nie wiedza lub dostosujesz się za wolno lub wymyślą przepis o którym znowu się nie dowiesz przez ostateczną datą dostosowania się :D szajs i tyle jest na świecie czasami tęsknie za średniowieczem :D

R
26-03-2013, 01:01
Obawiam się,że każdego śmiertelnika (nie tylko firmy) o ile hosting jest w Polsce.

No to teraz strony beda wygladaly tak jak szemrane serwisy z plikami do sciagniecia... pelno wyskakujacych popupow z jakas totalnie nieistotna informacja... przeciez teraz kazda strona uzywa cookies... to tak jakby podawac infomacje ze przegladajac te strone transferujesz dane...

ppfalcon
26-03-2013, 10:59
No to teraz strony beda wygladaly tak jak szemrane serwisy z plikami do sciagniecia... pelno wyskakujacych popupow z jakas totalnie nieistotna informacja... przeciez teraz kazda strona uzywa cookies... to tak jakby podawac infomacje ze przegladajac te strone transferujesz dane...

Dokładnie o tym samym pomyślałem w momencie gdy przeczytałem o tym poronionym pomyśle. Z jednej strony rozumiem, o co mogłoby w tym chodzić, ale to miałoby sens gdyby tyczyło się elementów, wykorzystywanych przez 5-10% stron. Ale w przypadku technologii tyczących prawie 100% to jest po prostu głupie. Za niedługo przed uruchomieniem silnika w aucie będziesz musiał wyrazić zgodę na zużywanie benzyny.

till
26-03-2013, 14:25
Unia, panie, Unia...

bystryx
27-03-2013, 17:25
czemu jeżeli wyłączę cookies w przeglądarce to nie mogę wchodzić na strony www? nie można budować tak stron żeby nie miały cookies ?

R
27-03-2013, 18:10
mozna, pod warunkiem ze nie bedzie zadnego logowania, zapamietywania ustawien itd itp

turbo
28-03-2013, 09:49
mozna, pod warunkiem ze nie bedzie zadnego logowania, zapamietywania ustawien itd itp

Pozwolę się nie zgodzić. Wszystko może być pamiętane po stronie serwera a nie klienta (przeglądarka). Jedyne co będzie konieczne to identyfikator sesji (tej trzymanej na serwerze) wysyłany każdorazowo w adresie. Jest to jednak średnio estetyczne, niewygodne w pisaniu i dla tego bardzo mało popularne.

Ja dla świętego spokoju w swoich serwisach w stopkach stron dodałem przypis "polityka prywatności" a w nim notkę z serwisu: http://wszystkoociasteczkach.pl.

Anar
29-03-2013, 16:20
o ile strona mojego magazynu foto jest czysta od ciasteczek o tyle moja druga strona z multimedialnym portfolio ma tego troszkę.. trza będzie stopkę z kukis.pl sobie wygenerować ;)

marcys
29-03-2013, 18:00
Obawiam się,że każdego śmiertelnika (nie tylko firmy) o ile hosting jest w Polsce. Co jest bzdurą, bo wystarczy mieć serwer za granica i jest to prosty sposób obejścia prawa. Czyli najbardziej po tyłku dostana ci, co tu siedzą. Państwo preferuje by dać zarobić na hostingu zagranicznym podmiotom, nie naszym.
Idiotycznie wygląda skromna, dopieszczona witryna z komunikatem o cookies.

Ja bym tego taki pewien nie był. Liczy się faktyczne miejsce prowadzenia działalności (przynajmniej wg urzędników) :)

Boryszuk
29-03-2013, 21:12
Idiotycznie wygląda skromna, dopieszczona witryna z komunikatem o cookies.

Czy ten komunikat musi być wyświetlany przez cały czas?

National
02-04-2013, 00:10
Ja już mam dość i co znowu wymyślą?! :/

credka
02-04-2013, 08:53
Nie męczy Was to ciągłe klikanie "ok" celem akceptacji oczywistych cookies na każdej stronie i podstronie? Skąd w ogóle wziął się pomysł tego przepisu i czemu ma to służyć? Jak widzę, większość jest oburzona lub zdegustowana tym pomysłem, a jednak nikt nie zaprotestował głośno... w sensie głośniej niż na forach.

National
02-04-2013, 09:39
Tu znalazłem sensowne rozwiązanie przynajmniej jak dla mnie ... http://webhelp.pl/artykuly/okienko-z-informacja-o-ciasteczkach-cookies/

Ja jestem mocno zdegustowany, oburzony ... głupotami z UE!

coach_lodz
02-04-2013, 10:18
no dobra a jak mam bloga na blogspocie to co? Też mam jakieś komunikaty gdzieś wpleść?

rb_zg
02-04-2013, 17:08
Tu znalazłem sensowne rozwiązanie przynajmniej jak dla mnie ... http://webhelp.pl/artykuly/okienko-z-informacja-o-ciasteczkach-cookies/



Na mój gust to całkiem przyjemne rozwiązanie. Ja na wszelki wypadek wrzuciłem to na swoją stronkę (Wordpress). Jak to wygląda, można zobaczyć tu: http://www.blaszczak.pl

Andrzej Olender
04-04-2013, 18:13
Dla używających wordpress i lubiących prostotę i minimalizm jest fajna wtyczka o nazwie "UK Cookie Consent". Można zobaczyć u mnie na http://mankament.pl w akcji.

miron19j
04-04-2013, 18:21
Dla używających wordpress i lubiących prostotę i minimalizm jest fajna wtyczka o nazwie "UK Cookie Consent". Można zobaczyć u mnie na http://mankament.pl w akcji.

A co to robi?
Nie zauważyłem żadnej akcji, ani podczas wczytywania strony, ani podczas chodzenia po podstronach.

Andrzej Olender
04-04-2013, 18:36
Może coś ci blokuje, za pierwszym razem powinieneś zobaczyć banner od wtyczki, o taki jak na dole:
http://mankament.pl/download/cookies.jpg

miron19j
04-04-2013, 18:58
Nic nie ma :-(
Może ad-block nie puszcza?

Andrzej Olender
04-04-2013, 18:58
Nic nie ma :-(
Może ad-block nie puszcza?

Może uznaje to za reklamę ;)

National
12-04-2013, 13:01
Tu znalazłem sensowne rozwiązanie przynajmniej jak dla mnie ... http://webhelp.pl/artykuly/okienko-z-informacja-o-ciasteczkach-cookies/

Ja jestem mocno zdegustowany, oburzony ... głupotami z UE!

Ten skrypt jest fajny i prosty lecz niestety z innymi skryptami troszkę mi utrudnia życie i nie mogę rozkminić o co chodzi :/