PDA

Zobacz pełną wersję : Sigma 70-200 2.8 APO EX DG OS HSM



norbinorbi
22-03-2013, 15:21
Mam pytanie a zarazem prośbę: Czy ktoś może mi pomóc w wyborze między nikkorem 70-200 ED VR a wspomnianą Sigmą. Zależy mi na tej ogniskowej. Zasadniczo chodzi o śluby. Gdybym dysponował większą gotówką nie wahałbym się zakupić nikkora. Zakup planuję dopiero za jakieś dwa miesiące, ale już teraz się rozglądam. I jeszcze jedno: czy może raczej warto kupić używany N zamiast nowej S? Będę wdzięczny. Z S mam na razie 85 1.4 i jestem zadowolony, oczywiście była w kalibracji. Pozdrawiam i czekam na jakieś konstruktywne podpowiedzi użytkowników wspomnianych szkieł.

KUBAS95
22-03-2013, 15:47
Moim zdaniem nie warto pakować się w stare 70-200 VR, które już wiele mają za sobą, a poza tym na brzegu kadru są słabe. Sigma ma gwarancję i według opinii jest bardzo dobrym obiektywem. Chciałem kiedyś kupić to szkło, ale z tego względu że nie zajmuję się profesjonalnie reportażem i nie zawsze potrzebuję obrazu ostrego jak brzytwa, kupiłem starą Sigmę 70-200 i też jestem bardzo zadowolony.

Zen
22-03-2013, 15:48
Mam pytanie a zarazem prośbę: Czy ktoś może mi pomóc w wyborze między nikkorem 70-200 ED VR a wspomnianą Sigmą. Zależy mi na tej ogniskowej. Zasadniczo chodzi o śluby. Gdybym dysponował większą gotówką nie wahałbym się zakupić nikkora. Zakup planuję dopiero za jakieś dwa miesiące, ale już teraz się rozglądam. I jeszcze jedno: czy może raczej warto kupić używany N zamiast nowej S? Będę wdzięczny. Z S mam na razie 85 1.4 i jestem zadowolony, oczywiście była w kalibracji. Pozdrawiam i czekam na jakieś konstruktywne podpowiedzi użytkowników wspomnianych szkieł.


A toś sobie wybrał zestawienie, zaraz zlecą się fanatycy nikkora i nie dadzą dojść do głosu zwolenikom sigmy.

rlat
22-03-2013, 16:59
Kupiłem w listopadzie zeszłego roku Sigmę 70-200 OS HSM, myślę, że to był dobry zakup, nie żałuję. Używam z D700 oraz D90, ostrzy dobrze (nie stwierdziłem BF ani FF). Trzy lata gwarancji piechotą nie chodzi.

MaciekW
22-03-2013, 18:32
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=186470 tu masz 20 stron o tym, miłego czytania :)

norbinorbi
23-03-2013, 16:45
Dzięki koledzy, zaraz zacznę lekturę. Szczerze mówiąc chodzi o kasę, jak zawsze. Właśnie z d700 będzie używana. Był tu na forum już podobny wątek, ale koledze chodziło o rodzinny spracerzoom i miał inne wymagania, dlatego podpowiedzi były dla mnie zbyt powierzchowne i nietrafione. Może ktoś jeszcze powie coś o użytkowaniu tej Sigmy, bo o Nikkora nie będę pytał. Jedynie interesuje mnie łapanie ostrości i bokeh oraz szybkość działania.

chemfiz
23-03-2013, 19:54
Może ktoś jeszcze powie coś o użytkowaniu tej Sigmy, bo o Nikkora nie będę pytał. Jedynie interesuje mnie łapanie ostrości i bokeh oraz szybkość działania.

To co dobre:

- jak trafi to jest super (ja generalnie jestem/byłem zauroczony)
- jeśli chodzi o mnie działał szybko - złego słowa nie powiem
- bokeh super

To co złe z D7000 co nie zmienia faktu że z innym body może być w 100% OK

- 5% trafionych niestety
- brak powtarzalności

PabloC
23-03-2013, 21:16
Sigmę 70-200 2.8 os posiadam od września zeszłego roku. Z D300s brak problemów z ustawianiem ostrości. Stabilizacja gorsza niż w nikkorze 55-300. Generalnie szkło bardo fajne jedyne co może na początku przeszkadzać to pierścień ogniskowych który chodzi odwrotnie jak w nikkorach, więc wymaga przyzwyczajenia.
Fotka zrobiona tym szkłem:
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=224434

Ogryzek
24-03-2013, 11:44
Wyrzuć ten aparat.
Na D3/D3S mam 100/100 trafionych.






To co złe z D7000 co nie zmienia faktu że z innym body może być w 100% OK

- 5% trafionych niestety
- brak powtarzalności

DominikGSI
24-03-2013, 12:24
A czy u Was w tym szkle też wyraźnie słychać załączenie i wyłączenie stabilizacji? Bo mam wrażenie, że tu jest dużo głośniejsze niż np. w 70-300VR

bulina
24-03-2013, 12:28
Mam nadzieje ze temat sie bedzie rozwijal poniewaz stoje przed tym samym wyborem.
Nie mam super body ale moze ktos mial jakies doswiadczenia z powyzszymi szklami i d5100?

Wysyłane z mojego Nexus S za pomocą Tapatalk 2

hipcio_stg
25-03-2013, 09:57
Ja ostrzegam przed sigmami (śluby). Mam co prawda starszą wersję 70-200 2.8 II, ale mam jedną poważną wadę tej konstrukcji. Zamarza w niej smar już przy -2 i pozostaje ręczne ostrzenie. Nie spotkałem tego problemu z nikkorami nawet przy -30...

Zen
25-03-2013, 10:09
Ja ostrzegam przed sigmami (śluby). Mam co prawda starszą wersję 70-200 2.8 II, ale mam jedną poważną wadę tej konstrukcji. Zamarza w niej smar już przy -2 i pozostaje ręczne ostrzenie. Nie spotkałem tego problemu z nikkorami nawet przy -30...

To ciekawe co piszesz, również posiadam ten obiektyw. Używany nawet do około -20 i owszem zwalnia, ale nigdy nie musiałem ostrzyć ręcznie.

norbinorbi
25-03-2013, 16:43
A już myślałem, że wybór padł na sigmę. Czy faktycznie to możliwe, by sigma miała aż taką wadę? Aż nie chce się wierzyć. Właśnie potrzebuję do ślubów czegoś dłuższego. To może inaczej zapytam. Nie chcę tu rozwijać innego wątku, ale może lepiej w takim układzie stałka 135 f 2.8? Mam co prawda 85 f1.4, ale brakuje mi czegoś dłuższego. Pozdrawiam i dzięki za podpowiedzi. Pośród tylu "słoików" aż idzie zwariować :)

karolt
25-03-2013, 18:40
Trudny wybór, długo się wahałem, ostatecznie wolałem Nikkora, "bo systemowy" (chyba innego argumentu nie znalazłem - po prostu trafiłem fajną okazję). Jestem mega zadowolony, ale z Sigmy pewnie też bym był.
Oczywiście bzdury na temat "miękkiego brzegu" sobie daruj :-) Te szkła się niczym w zasadzie nie różnią. Nikkor ciut ostrzejszy w centrum (na zdjęciach nie zauważysz). Sigma - lepsza stabilizacja, no i nowa kosztuje tyle, co używany Nikkor. I ma 3 lata gwarancji. Ale potencjalne problemy z AF. I pierścień zooma zamieniony miejscem z pierścieniem ostrości.
Co kto woli...

edmund
25-03-2013, 23:06
Nie wiem jak nowa wersja Sigmy, ale starą trzeba przymykać do f/4 żeby było tak ostro jak Nikonie. Pewnie, że na f/2.8 też się da i też jest ostro, ale to nie to samo.

woocash09
26-03-2013, 00:02
Ja wybieram się po tę sigmę jutro/środę. Czy mógłbym prosić o praktyczne wskazówki na co zwrócić uwagę podczas macania i testowania przyszłego nabytku w sklepie? Poprzednio kupiłem d7000 z kitem 18-105 i N35 1.8 ze strony internetowej sklepu do którego teraz wybieram się żeby nabyć Sigme więc będę miał pierwszą okazję żeby pobawić się troche szkłem w sklepie. Z góry dzięki!

hipcio_stg
26-03-2013, 10:28
Ja wybieram się po tę sigmę jutro/środę. Czy mógłbym prosić o praktyczne wskazówki na co zwrócić uwagę podczas macania i testowania przyszłego nabytku w sklepie? Poprzednio kupiłem d7000 z kitem 18-105 i N35 1.8 ze strony internetowej sklepu do którego teraz wybieram się żeby nabyć Sigme więc będę miał pierwszą okazję żeby pobawić się troche szkłem w sklepie. Z góry dzięki!


Ja bym zwrócił szczególną uwagę na trzymanie, żeby go nie wypuścić na kafelki w salonie ;) Co tu podpowiadać. Podpiąć i strzelać z ręki co pod okolicą w różnych ustawieniach, zgrać na kompa, obejrzeć, upewnić się, ze jest tak jak tego oczekujemy i zapłacić.

edmund
26-03-2013, 16:17
Ja wybieram się po tę sigmę jutro/środę. Czy mógłbym prosić o praktyczne wskazówki na co zwrócić uwagę podczas macania i testowania przyszłego nabytku w sklepie? Poprzednio kupiłem d7000 z kitem 18-105 i N35 1.8 ze strony internetowej sklepu do którego teraz wybieram się żeby nabyć Sigme więc będę miał pierwszą okazję żeby pobawić się troche szkłem w sklepie. Z góry dzięki!

Poczytaj posty Fatmana nt. testowania szkieł z D7k. Nic dodać nic ująć. Ważne żeby przeogniskować po kolejnych strzałach.

karolt
26-03-2013, 17:45
Nie wiem jak nowa wersja Sigmy, ale starą trzeba przymykać do f/4 żeby było tak ostro jak Nikonie. Pewnie, że na f/2.8 też się da i też jest ostro, ale to nie to samo.

No właśnie na tym to polega: najnowsza wersja OS nie różni się od Nikkorów, a te starsze są "używalne" od f/4.

edmund
26-03-2013, 18:38
No właśnie na tym to polega: najnowsza wersja OS nie różni się od Nikkorów, a te starsze są "używalne" od f/4.

Jak tam uważasz, ale nie chciałbym żeby wątek się zakończył na stwierdzeniu że Sigmy 70-200 bez OS są nieostre na f/2.8 dlatego stanowczo zaprotestuję i odeślę do wielu zdjęć choćby z tego forum :)

Ja napisałem, że nie są tak ostre jak N, a nie że w ogóle są nieostre.

woocash09
26-03-2013, 20:33
No kupiłem! Pół godzinki w sklepie, obstrykałem go na każdym końcu i na ogniskowych pośrednich, na f2.8 ostry na f4 miód. AF szybki i celny nawet przy słabym świetle. Jedyna stwierdzona przypadłość to lekki BF co wcale nie dziwi z moim D7000. Pozostałe szkła musiałem ustawić na -5 w mikrokalibracji i po skalibrowaniu sigmy na -5 trafia 100% w punkt.
Jestem baaaardzo zadowolony z zakupu. Aż strach pomyśleć co potrafi Nikkor VRII skoro ta sigma to jak dla mnie kosmos!
PS
W Norwegii na Sigme 5 lat gwarancji w standardzie!! :)

hipcio_stg
26-03-2013, 22:10
Ale i mrozy większe :D

karolt
27-03-2013, 08:57
Jak tam uważasz, ale nie chciałbym żeby wątek się zakończył na stwierdzeniu że Sigmy 70-200 bez OS są nieostre na f/2.8

No bo moim zdaniem są nieostre. Jak na moje standardy :-) Niektórym to wystarcza, mi nie. Jak tylko potestowałem starsze Sigmy, od razu wiedziałem, że zbieram do Nikkora. Potem pojawiła się wersja OS i mi namieszała w głowie.

A koledze gratuluję zakupu :-) Mnie też kusiła ta gwarancja, ale cóż...

dezerter_27
27-03-2013, 20:35
Kolego a jak wagowo ten zestaw wygląda? Dajesz radę?

woocash09
27-03-2013, 21:46
Jeśli mnie pytasz dezerter_27 to muszę przyznać że na początku ciężar zestawu dał się we znaki. Do mojego D7k mam grip z 6 bateriami AA więc sam korpus całkiem stabilnie leżał w dłoniach. Teraz z Sigmą zestaw waży około 2.8 kg. Pod względem ergonomii D7k z gripem (bez którego prawa dłoń troszkę by się męczyła) i Sigma łącznikiem statywowym naprawdę dobrze leży w dłoniach. Dziś, dwie godzinki zabawy i ciężar zupełnie nie doskwierał. Myślę że spokojnie można się przyzwyczaić.

karolt
27-03-2013, 23:39
Być może po paru razach zmienisz zdanie. Ja właśnie się rozglądam powoli za monopodem. Inna sprawa, że ostatnio miałem zlecenie, gdzie przez bite dwa dni od 9 do 19 robiłem głównie zestawem puszka+grip+70-200. Bicepsy zacnie stwardniały...

edmund
28-03-2013, 00:12
woocash09:
Masz podobny zestaw do mojego i powiem Ci, że po kilku godzinach z Sigmą, kiedy mi się ją dobrze trzyma i dobrze ją stabilizuję dzięki odpowiedniemi ciężarowi, to jak potem zapnę N35 to mam poruszone zdjęcia :) To jest jakaś "pamięć mięśniowa" w rękach, która potem mocniej reaguje niewspółmiernie do potrzeb.

woocash09
28-03-2013, 00:35
no na pewno macie racje panowie no ale taki już chyba urok zestawu tego typu... Ja swój pierwszy kilkugodzinny test przejdę za jakiś miesiąc na pierwszym meczu sezonu i wtedy może okazać się że monopod wyprzedzi w hierarchii zakupów 50mm 1.8G :)

Michal Szipluk
28-03-2013, 10:42
Witajcie użytkownicy SIGMA 70-200 f/2.8 OS HSM, jestem od niedawna posiadaczem tego objektywu, pracuje w zestawie z D800 nie mogę narazie powiedzieć złego słowa ale zauważłem dziwne odgłosy stabilizzatora oraz drgnięcie obrazu podczas załączania stabilizcji.
Czy u was też to występuje?
Wydaje mi się że stabilizator głośno pracuje.
Planuje zakup konwertera SIGMA x2 czy ktoś posada takowy i może coś na ten temat napisać.

Dodam jeszcze że mam wraażenie że stabilizacja działa dopiero jak przycisnę spust migawki, czy to tak powinno być, nie mam doświadczeń co do szkieł ze stabilizacją jest to moje pierwsze szkło z OS.

woocash09
28-03-2013, 12:07
tak mi się coś wydaję że jak czytałem instrukcję do tej sigmy 2 dni temu to pisało tam że 'objawy' które opisujesz powyżej były uznane jako kompletnie normalne działanie stabilizacji. Jesli wyłączysz OS 'dziwne odgłosy' znikną. Pisze tam również że stabilizacja załącza się przy wciśnięciu spustu migawki do połowy oraz pisze tam też że nie powinieneś używać stabilizacji jeżeli zestaw stabilizujesz np statywem. Stąd jeśli w twoich łapach zestaw leży mega stabilnie i w wizjerze nic nie drga to naciskając spust migawki do połowy to co zobaczysz przez wizjer to lekkie "drgnięcie". Jeśli drgały by ci łapy i obraz ci latał, po włączeniu się stabilizacji wszystko ładnie uspokoi się w wizjerze.
Tak czy inaczej jeśli to co napisałem powyżej to jakiś "bullsh*t" to znaczy że obaj mamy walnięte obiektywy :P

GonzoG
28-03-2013, 12:12
Witajcie użytkownicy SIGMA 70-200 f/2.8 OS HSM, jestem od niedawna posiadaczem tego objektywu, pracuje w zestawie z D800 nie mogę narazie powiedzieć złego słowa ale zauważłem dziwne odgłosy stabilizzatora oraz drgnięcie obrazu podczas załączania stabilizcji.
Czy u was też to występuje?
Wydaje mi się że stabilizator głośno pracuje.
Planuje zakup konwertera SIGMA x2 czy ktoś posada takowy i może coś na ten temat napisać.

Dodam jeszcze że mam wraażenie że stabilizacja działa dopiero jak przycisnę spust migawki, czy to tak powinno być, nie mam doświadczeń co do szkieł ze stabilizacją jest to moje pierwsze szkło z OS.

Co do stabilizacji, to tak ma być.
Działa tylko gdy naciśnięty spust, hałasuje, a w momencie włączania musi być poruszony obraz, skoro soczewka w obiektywie zmienia swoją pozycję.

Michal Szipluk
28-03-2013, 13:36
Dzięki za wyjaśnienie.

Fajnie jakby ktoś napisał co do podłączenia tego obiektywu przez konwerter x2 sigmy, jak podlaczylem w sklepie to miałem wrażenie sporej utraty jakości obrazu testowalem na malej odległości od obiektywu ok 5m.

Wysyłane z mojego HTC One X za pomocą Tapatalk 2

woocash09
28-03-2013, 14:01
na optycznych masz chyba testy rozdzielczości z TC 1.4 i rewelacyjnie nie wypada stąd można przypuszczać że TC 2 będzie adekwatnie słabszy...

Vifoto
28-03-2013, 14:15
Też miałem dylemat czy warto używać konwertera x2. Wprawdzie mam Sigmę bez OS i konwerter Kenko. Optyka podobna tylko programowo inaczej. Jak ciemno to strata światła obiektywu ma swoje znaczenie. Jakość obrazka z konwerterem trochę na minus. Sedno pytania sprowadza się do tego czy konwerter x2 czy wycinać liniowo 1/2 obrazka, a powierzchniowo to 1/4 i wykorzystać 2,5 zamiast 10 megapikseli. Przeprowadzone moje testy przy dobrym świetle wykazały jednak pewną przewagę obrazka z konwertera nad wycinanym.

mmosk
21-11-2013, 22:01
To ciekawe co piszesz, również posiadam ten obiektyw. Używany nawet do około -20 i owszem zwalnia, ale nigdy nie musiałem ostrzyć ręcznie.
Potwierdzam. Pracowałem SIGMAmi w rejonach polarnych, nawet zima i niebyło problemów.

Passiv
21-08-2014, 13:54
Może pytanie zadaję w złym temacie chociaż może też zainteresować parę osób.

Ktoś kupował omawiany tutaj obiektyw w sklepie fotogandini ?http://allegro.pl/sigma-70-200-f2-8-apo-ex-dg-os-hsm-nikon-nowy-gwar-i4516862147.html Cena jest o 300 zł niższa niż u konkurencji.

nikoniarz
21-08-2014, 14:15
Ale to jest licytacja wiec cena moze wzrosnac.

Passiv
21-08-2014, 18:32
Tylko nikt nie licytuję na tej aukcji więc mogę być jedynym :)

Archibald6803
21-08-2014, 21:19
obstawiam , że nie dostaniesz kwitów ( faktury vat ) i że towar pochodzi z Estonii albo innej ;-) .... Danii ....

nikoniarz
21-08-2014, 22:37
Tylko nikt nie licytuję na tej aukcji więc mogę być jedynym :)

Jeszcze kwestia tego typu, czy sprzedający zechce to szkiełko w ogóle sprzedać jeśli nie osiągnie kwoty która go satysfakcjonuje ;)

adrianek32
21-08-2014, 22:42
ta sigma od dawna jest w takiej cenie, kiedys z kolesiem pisalem, idzie sie z nim dogadac, komentarze ma same pozytywne, a towar chyba sciaga z niemiec, D610 kupowalem u innego faceta ktory sprowadza z niemiec i jestem zadowolony

nikoniarz
21-08-2014, 22:43
Nie no, spoko... Ja tylko mówię o ewentualności która jednak występuje w przypadku dość wielu sprzedawców... Ale skoro ten jest wporzo to okej.

Passiv
22-08-2014, 10:03
Sprzedawca w mailu podał cenę 3480 i potwierdził, że sprzęt jest z dystrybucji niemieckiej. W sumie to czy za dwa lata wyślę obiektyw do serwisu w kraju czy na zachód to lotto. Bo jak się nie mylę to pierwszy rok gwarancji realizują wszystkie serwisy w europie(świecie?).

Archibald6803
22-08-2014, 14:34
Jak z niemcowni to bierz w ciemno . Przypilnuj tylko żebyś dostał niemieckie kwity i rachunek.

aldii
26-08-2014, 09:16
Od kilku dni mam Sigmę 70-200 ze stabilizacją. Jestem zachwycony. Rewelacyjnie ostrzy od 2.8, szybki focus. Stabilizacja też świetna. Nie widzę sensu wydawania tysiąc więcej za używanego, kilkuletniego, zajeżdżonego nikora. Jak dla mnie bajka. Za 2 tyg. pierwsze testy na ślubie.

aldii
26-08-2014, 09:27
Może pytanie zadaję w złym temacie chociaż może też zainteresować parę osób.

Ktoś kupował omawiany tutaj obiektyw w sklepie fotogandini ?http://allegro.pl/sigma-70-200-f2-8-apo-ex-dg-os-hsm-nikon-nowy-gwar-i4516862147.html Cena jest o 300 zł niższa niż u konkurencji.

Tak. Ja kupiłem. Oczywiście poza aukcją. Kupiłem za pobraniem, w cenie 3499zł. Obiektyw na drugi dzień był u mnie. Gwarancja podbita przez firmę gandini. Z dystrybucji niemieckiej, więc zgodnie z regulaminem sigmy, w polsce gwarancja 1 rok, pozostałe dwa lata przez fotogandini w niemczech. 500zł taniej niż u konkurencji, jak kto woli. Ja kupiłem kilka dni temu.

niko123
28-09-2014, 09:27
Mam taki problem z tym obiketywem .Dalem do ostrzenia ,otrzymalem jusz spowrotem po pierwszych prubach jest OK! ale po poru minutach w puszce jest pokazywany jako DX ,musze wylaczyc aparat i po zalaczeniu i okolo dwuch minut znowu to samo co robic?

nikoniarz
28-09-2014, 10:19
obiketywem jusz spowrotem prubach dwuch

O jejku...

niko123
28-09-2014, 10:41
O jejku...
Szkoda rze zle zrozumiales.....

QubaKpl
30-09-2014, 09:10
Szkoda rze zle zrozumiales.....

Że źle o matko !

Passiv
01-10-2014, 20:47
Dzisiaj przyszła do mnie sigma zamówiona w fotogandini. Obiektyw rewelacja, na chwilę obecną bez żadnych korekt z D700 i D300 trafia w punkt ale więcej będę mógł powiedzieć w weekend gdy potestuje za dnia. Sam sklep polecam z uwagi na dużo niższą cenę obiektywu, dla niektórych wadą może być to, że jest on z dystrybucji niemieckiej, a więc u nas w kraju jest tylko rok gwarancji, a pozostałe dwa lata na zachód od Odry.

lulek89
03-11-2014, 18:22
Dzisiaj poszedłem do jednego z lepszych sklepów foto we Wrocławiu kupić tytułową Sigmę... a tu zapisy kolejkowe bo nigdzie nie ma :D
Sprawdziłem od razu w saturnach/mediamarktach, też nie mają w całym mieście na stanie tej sigmy do nikona. Pod Canona jakaś się jeszcze uchowała.

Aż tak dobry obiektyw że wszyscy wykupujo? ;)

hostman22
04-11-2014, 19:57
Mam taki problem z tym obiketywem .Dalem do ostrzenia ,otrzymalem jusz spowrotem po pierwszych prubach jest OK! ale po poru minutach w puszce jest pokazywany jako DX ,musze wylaczyc aparat i po zalaczeniu i okolo dwuch minut znowu to samo co robic?

Szkoda rze zle zrozumiales.....
o jaka piękna polszczyzna :D

B_Marcin
21-11-2014, 21:59
Ktoś pisał o testach w terenie :-)
Jak wyszły?

rwpb
05-12-2014, 20:02
A ja się spytam o "prądożerczość" tytułowej Sigmy. Tę Sigmę mam od września tego roku, wersja druga bez brokatu. Dzisiaj miałem możliwość podpięcia Nikkora 70-200 vr II. Właściwie praca z obydwoma obiektywami jest podobna, zdjęcia też, ale mam wrażenie, że Nikkor bierze mniej prądu od Sigmy. Nie miałem możliwości przetestowania ilości zdjęć z jednego aku, zresztą zależy to od wielu czynników. Mam jednak wrażenie, że moja Sigma bierze jakieś 15-20% więcej prądu. Czy ktoś może to potwierdzić?

GonzoG
05-12-2014, 20:51
A ja się spytam o "prądożerczość" tytułowej Sigmy.

Taka sama jak innych Sigm z OS. Musi pożerać więcej, jeśli stabilizacja działa zawsze,

adrianek32
05-12-2014, 22:15
o jaka piękna polszczyzna :D

analfabeta to malo powiedziane :)

aldii
15-09-2015, 14:27
Jest to mój najlepszy obiektyw do portretu, jest rewelacyjny.