PDA

Zobacz pełną wersję : Buty terenowe



TMB
18-03-2013, 23:12
Witajcie.
Ostatnie czasy, moje terenowe, leciwe, skórzane buty z deczka się zużyły i nadszedł czas na zmiane. Mam dość tego, że oliwienie oraz traktowanie czernidłem butów nic nie daje (3min w wodzie i mokre). A jak już zmokną, to muszę suszyć ok 30h :?
Poszukuje jakiś terenowych butów, które były by zarazem wygodne, jak i ciepłe. Ciepłe - tzn, że będę mógł w nich chodzić bez "duszenia stopy" wiosną przy +20, ale też przy -10 temp w wełnianych skarpetach będę w stanie wysiedzieć 4-5h w nich bez marznięcia. Dobrze, jak będą wodoodporne - mam na myśli to, iż mogę wejść w potok i stać 10-15 min i mieć suche stopy (nie mowie o wlaniu się od góry :razz: ), dlatego też lepiej jak będą wyższe niż "do kostki".
Widełki cenowe - trudno mi powiedzieć, bo lepiej dołożyć te 150zł i kupić coś lepszego, na dłużej...Znam buty, które używa SG i są po prostu świetne, ale to cena 1k ++ :) A butów z niemieckiego demobilu nie chce.
Ale wolałbym się zmieścić w kwocie - 400-600zł :)

Znacie jakiś model, który spełnia te kryteria? Tylko zaznaczam, że nie szukam butów o profilu "zwykłego piechura górskiego", bo to małe piwo. Do tych co ja szukam, musi dojść - ciepło oraz wyższa wodoodporność niż w zwykłych traperkach.

Z góry dziękuje za porady z autopsji :)
ps. Takie buty są ponoć niezniszczalne, jednakże są po prostu za niskie.
http://www.e-busola.pl/chiruca-buty-chiruca-urales-gtx-o_l_4626.html

Tadeusz

bart1
19-03-2013, 00:01
a może na początek Wojas 928 ?

miacho
19-03-2013, 00:05
Ja mogę polecić Meindl'e.
Mam Island MFS Active - świetne na góry i niskie temperatury. Na lipiec na otwartych, nasłonecznionych stokach nie za bardzo... Wytrzymują wodę do górnej krawędzi. Powyżej już niestety nie dają rady - udało mi się sprawdzić :)
Do lżejszego terenu z Meindl'a lepsze byłyby Vakuum (link do testu http://www.outdoor.org.pl/testy-sprztu/obuwie/581-buty-wysokie-meindl-vakuum-gtx-).
Ceny obu "modeli" niestety wykraczają poza budżet, ale w "dobrych" sklepach można znaleźć o 100-150 zł taniej niz na stronie producenta.
Do takich butów przydadzą się też niezłe skarpetki :)
Pozdrawiam

TMB
19-03-2013, 00:05
Na początek...ale czego? Czytam po forach i użytkownicy mówią, że za długo w boju nie wytrzymuje :?

maniak666
19-03-2013, 00:08
a może na początek Wojas 928 ?

http://warrior.pl/forum/viewtopic.php?f=64&t=21937

TMB
19-03-2013, 00:11
Dokładnie to samo czytałem ;) Wacie mówią, że Kupczaki dobre...a cena tyż przyzwoita, tylko ciekawe jak z termiką w nich?
http://allegro.pl/nowe-oryg-buty-wojskowe-gore-tex-kupczak-26-5-i3102990086.html

Miacho - dobre skarpety tzn? Ja uwielbiam swoje wełniane (98%?) skarpety do połowy łydki za ok 30zł para. Dla mnie są świetne.

miacho
19-03-2013, 00:19
Trzymając się Maindl'a - Revolution/Magic ~75 zł para...
Ja też uwielbiałem wełniane, ale przy antybakteryjnych włóknach różnica jest odczuwalna, szczególnie po całym (lipcowym) dniu na nasłonecznionych stokach :)

bart1
19-03-2013, 00:23
przepraszam ja nie czytałem a mam te "narciary" z 3 rok i są spoko ale w strumieniu nie stałem jakoś "dłużej"
to może do tego skarpetki wodoodporne ?

U-CUT
19-03-2013, 00:49
Od wiosny do jesieni nosze martensy 10 albo 14 zreszta to bez roznicy.Dobrze zawiazany but nie powinien przemakac.Aby rozchodzic i nie plakac jednak trzeba czasu ;-) Ostatnio na zime nabylem sorel conquest,swietne i bardzo wygodne tylko ta cena.Chcesz dobre kamasze musisz moneta sypnac.

TMB
19-03-2013, 00:52
Martensy - jak tak na nie patrze, to z glanami mi się kojarzą. Natomiast te sorely wyglądają ciekawie - a cena 120 dolcow, to nie fortuna.Do 500zł bym się zmieścił...tylko czy są ciepłe?

U-CUT
19-03-2013, 01:02
Sorel po kilku godzinach ostrego mrozu siedzac szroni po palcach.

Martens to kawal solidnego buta,naprawde polecam jak bedziesz dbal to starczy na kika dobrych lat.

razza
19-03-2013, 01:12
Będziesz miał ciepło i komfort nawet w lato, no i wody nie puszczają chyba że się górą naleje :)
Meindl Engadin MFS
Zamberlan Vioz GT TOP
Zamberlan Baltoro RR
Salewa Rapace GTX
Meindl Island MFS Active
Meindl Men Wales MFS
Osobiście polecam Meindl Island MFS Active nie do zdarcia :)

TMB
19-03-2013, 01:15
Dzięki, ale czy nie są za niskie? Nie ukrywam, że zdarza mi się przedzierać przez brody na rzece, gdzie w kaloszach daje rade przejść bez zalania, natomiast te Island'y wydają się być "za kostkę + pare cm". Nie ma jakiś wyższych wersji?

elanek
19-03-2013, 01:22
Meindl, Hanwag, ew. wyższe modele Lowa, Boreal kiedyś, nie wiem jak teraz.
Nie śledzę dokładnie rynku, a niedługo będę na kupnie. Wybiorę coś z pierwszych dwóch firm. Kasa Cię ogranicza, ale but to ostatnia rzecz na oszczędzanie. Wiem to po sobie. Ostatnimi czasy kupiłem jedne buty do chodzenia Ecco i najnowsze Jordany do kosza. To były decyzje idealne.

stock
19-03-2013, 10:20
Zamberlan - jakiś wyższy model kup. Mamod 4 lat - smigam po mrozie, wodzie, strumieniach a i nawet Indie przeczłapałem w nich w +30 stopniach - i dało radę. Odpowiednia skarpeta to podstawa.

zdyboo
19-03-2013, 10:42
Kupiłem na początku tego roku wspomniane już w wątku Meindle Vakuumy GTX. Co prawda tylko dwa razy byłem w nich w górach, ale w porównaniu do poprzednich Boreali rewelacja. Boreali przez dwa lata nie mogłem rozchodzić.

mackaron
19-03-2013, 11:04
Mam podobne chiruc'ki od kilku ladnych lat i zlego slowa nie powiem
Z czystym sumieniem polece rowniez ecco terra dhaka zarowno dluzsze jak i krotkie...tez mecze od przeszlo dwoch lat...
http://nokautimg2.pl/p-5a-75-5a759ed55d12dbfae210a130b550b204500x500/buty-ecco-terra-vg-dhaka-mid-gtx-09116451052.jpg
http://image.ceneo.pl/data/products/5242458/i-ecco-terra-vg-dhaka-lo-gtx-9115451052.jpg

elanek
19-03-2013, 11:53
Z czystym sumieniem polece rowniez ecco terra dhaka zarowno dluzsze jak i krotkie...tez mecze od przeszlo dwoch lat...
Ecco to super firma, ale ten model wydawał mi się, hmmm, za mało górski.

TMB
19-03-2013, 13:55
Mackaron - ten "wyższy" model ma podobną wysokość do moich miejskich zimowych traperkow (z tą różnicą ze mam sofshellowe, nie gore ;) Więc wiem ze w teren to się nie nadaje. Może w góry tak, ale nie na "przełaj".
W oko wpadły mi ze wzgl na swoją wysokość - Hanwag Forest Trapper Top GTX, no ale cena 2x wyższa niż chciałbym wydać. A szkoda, bo wydają się ciepłe... Reszta wydaje mi się "zbyt mało terenowa" - z reguły niska, typowo górska.

Na razie wygrywają Kupczaki za 350zł.

TMB
20-03-2013, 20:19
No i poszło zamówienie na Kupczaki (nówki za 800zł) za 400zł (tyż nówki, ale od wojskowego :) ). Zdecydowałem się na nie, gdyż właśnie je SG używa i mówią, że są świetne - wodoodporne, wygodne na długie wyprawy.
Może na długie biesiady w czatowni przy niskiej temp nie są idealne, ale na takowe wypady biore śpiwór :)

razza
20-03-2013, 20:28
Tadziu, dobra firma w dobrych cenach mało znana na polskim rynku - i w długościach nawet pod kolano MERRELL - warto , raczej trudne do zajechania, mam 2 pary i nie mogę zniszczyć a już patrzeć na nie nie mogę :)
http://www.eobuwie.com.pl/pol_m_Merrell-3539.html#1240248460

freefly
20-03-2013, 21:17
Bates. Posiadam obuwie tej firmy jestem pod wrażeniem. Skóra w technologii Scotchgard 3M. W nubuk i zamsz nic nie wsiąka (nawet olej). Praktycznie nie trzeba czyścić bo brud nie przywiera. Błoto można wytrzeć mokrą szmatą, a nubuk i zamsz nie zabrudzi się. Czyszczenie wg producenta to woda z odrobiną płynu do mycia naczyń i miękka szczoteczka. Nie impregnuje się, bo skóra jest nasączona w trakcie wyprawiania specyfikiem 3M. Po przesuszeniu specywik 3M ponownie uaktywnia się. Taka skóra moczona w wodzie przez 24 godziny, wchłania tylko do 18% swojej grubości.

NiyUT9lrSz0

hxvE8NX0aMI

DrU0d0ZoRuQ


http://www.batesfootwear.com/US/en/Footwear?FeatureID=1071%2C1066 do wyboru do koloru.

TMB
20-03-2013, 21:32
Te Merrelle wydają się mało terenowe (wygląd), oczywiście to moje subiektywne odczucie nie poparte niczym oprócz oceny wizualnej...
Ale buty firmy Bates "Pustynia" -> http://www.bates.pl/buty-damskie/kolekcja-meska/buty-taktyczne-bates-2276-gx-8.html
Wyjątkowo wpadły mi w oko :) Jedne typowo terenowe już zakupiłem, ale o tych Bates'ach na pewno będę pamiętał :)

krzychun
20-03-2013, 22:13
Chyba od 6 lat chodzę w Magnumach kupowanych w katowickim Pentagonie - dla mnie świetne.
http://www.pentagon.pl/odziez_i_obuwie/buty/taktyczne/magnum_stealth_leather.html

Oczywiście przy budżecie 600zł i więcej mogą się wydawać śmieszne, ale dla mnie - osoby która lubi rekreacyjnie spacerować po górach - bardzo fajne.

maciey75
21-03-2013, 00:28
Mam podobne chiruc'ki od kilku ladnych lat i zlego slowa nie powiem
Z czystym sumieniem polece rowniez ecco terra dhaka zarowno dluzsze jak i krotkie...tez mecze od przeszlo dwoch lat...

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://nokautimg2.pl/p-5a-75-5a759ed55d12dbfae210a130b550b204500x500/buty-ecco-terra-vg-dhaka-mid-gtx-09116451052.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/03/ieccoterravgdhakalogtx9115451052-1.jpg
źródło (http://image.ceneo.pl/data/products/5242458/i-ecco-terra-vg-dhaka-lo-gtx-9115451052.jpg)

Mialem dokladnie ten model ale byl zle uszyty i obcieral podbicie na wysokosci 2 albo 3 uchwytu. Oddali kase bez problemu. Dla Ciebie moze cos takiego: http://www.skiteam.pl/buty-zimowe/Ecco/811504-124/

Mam nizsze i sa super. Teraz akurat dobra cena na nie jest.


Ew. http://www.skiteam.pl/buty-zimowe/Salomon/Quest-4D-GTX-152/ - tez dobra cena. Mialem Comet 3D GTX ale dla Ciebie chyba za niskie

matomi
22-03-2013, 14:09
Tadziu, dobra firma w dobrych cenach mało znana na polskim rynku - i w długościach nawet pod kolano MERRELL - warto , raczej trudne do zajechania, mam 2 pary i nie mogę zniszczyć a już patrzeć na nie nie mogę :)
http://www.eobuwie.com.pl/pol_m_Merrell-3539.html#1240248460

Hmmm, a ja powiem tak - miałem model Merrell Chameleon i o ile cholewka ok, dobrze usztywnione i w miarę wygodne, to przetarła się podeszwa w okolicy podbicia stopy, skutkiem czego buty nie nadają się do użycia, bo po prostu ciągną wodę.
Niby vibram, ale miałem jeszcze ze 4 pary różnych butów na vibramowej podeszwie i w żadnych innych nie miałem podobnego przypadku.
Generalnie więc - nie polecam.

Kurtz
22-03-2013, 14:42
Ja nie polecam Ecco - 2 pary butow, kupionych w odstepie 3 lat rozjechaly sie w po niecalym tygodniu. Jedne były ze skóry yaka i o ile byly bardoz wygodne, to jednak niezbyt wytrzymale. Oderwały się 1 klamra do sznurowania i jedno oczko, po jednej calodniowej, acz intensywnej wycieczce.
Drugim poszly szwy i odkejala sie delikantie podeszwa po kilku dniach katowania. Ecco swietna marka, ale w przypadku butow gorskich nie mam do niej zbyt duzego zaudania. Oczywiscie, bezproblemowy zwrot pieniedzy od reki ( kupowane w HiMountain )

Meindl Engadin - moim zdaniem swietny but. Jezeli komus pasuje ( sa dosc szerokie ) to na lato i stosunkowo ciepla / bezdeszczowa pogode but godny polecenia.
Meindl Air Revolution 7.1 za to polecilbym na zime/wiosne/jesien ( czyli zawsze jak jest mokro i zimno ). Znajomy katowal je w Tatrach i Alpach przez 3 sezony i but jest w bardzo dobrej kondycji, wlasciciel rowniez i poleca je goraco.
Ale zawsze, nawet najlepszy but, bedzie bezuzyteczny jezeli jest niewygodny. Takze, idac do sklepu po Air Revolution 7.1 mozna wrocic z Hanwagami ;P

foto4deg
25-03-2013, 15:52
Ja ze swojej strony polecę buty firmy Beck. Szukałem czegoś na wyjazd do Norwegii i mam je już ponad 3 lata. Wygodne, wytrzymałe (choć już kilka sznurowadeł urwałem), lekkie. Nie żałuję ani grosza, który wydałem na te buty. Dotychczas obuwie wytrzymywało u mnie max 2 sezony, a te wydają się być niezniszczalne.

fafniak
04-04-2013, 19:14
To ja podłączę sie do tematu.
Potrzebuję buty w których nie będę sie przejmował ze wdepnąłem w wodę (pracując z kamerą nader często mi sie to zdarza)
Ciepłych ale i takich które posłużą mi także w górach.
Nie chodzi o wyczynowe buty - takie za kostkę będą akurat :)
Ważna sprawa - ze względu na specyfikę budowy moich ślicznych stópek ;) - muszę przymierzyć osobiście - czyli warszawka wchodzi w grę
Te salomony mnie zainteresowały (może to głupie ale mam buty narciarskie salomona - jedyne które pasują i nie męczą mojej stopy)

adolfik9501
04-04-2013, 22:29
To ja podłączę sie do tematu.
Potrzebuję buty w których nie będę sie przejmował ze wdepnąłem w wodę (pracując z kamerą nader często mi sie to zdarza)
Ciepłych ale i takich które posłużą mi także w górach.
Nie chodzi o wyczynowe buty - takie za kostkę będą akurat :)
Ważna sprawa - ze względu na specyfikę budowy moich ślicznych stópek ;) - muszę przymierzyć osobiście - czyli warszawka wchodzi w grę
Te salomony mnie zainteresowały (może to głupie ale mam buty narciarskie salomona - jedyne które pasują i nie męczą mojej stopy)

Również lubię Salomony, ale te wspomniane wyżej niekoniecznie sobie dobrze radzą z wilgocią, mimo GTX http://www.outdoor.org.pl/testy-sprztu/obuwie/915-buty-wysokie-salomon-quest-4d-gtx

EDYTA: Zapewne wdepnięcie w kałużę nie zaszkodzi, ale przy większej ilości takich przypadków może być różnie.

szymkowsky
04-04-2013, 22:35
Ecco jak powyżej do miasta tak, w plener - przerobiłem, moim zdaniem przerost formy nad treścią. Pieniądze niepotrzebnie wyrzucone w logo.

Na wycieczki/wyprawy jesienne i wiosenne trezeta cyclone za chyba połowę ceny radzi sobie lepiej. Pamiętać o impregnacji.
Jeśli chcesz za większe pieniądze, dobre recenzje u znajomych zbiera Meindl. Ale dla mnie troszkę jak w pierwszym zdaniu;)

fafniak
04-04-2013, 22:35
oo dzięki - czyli odpadają

adolfik9501
04-04-2013, 22:37
oo dzięki - czyli odpadają

Nie za ma co ;) Sam się nad nimi zastanawiałem i odpuściłem.

fafniak
04-04-2013, 22:42
Ecco jak powyżej do miasta tak, w plener - przerobiłem, moim zdaniem przerost formy nad treścią. Pieniądze niepotrzebnie wyrzucone w logo.

Na wycieczki/wyprawy jesienne i wiosenne trezeta cyclone za chyba połowę ceny radzi sobie lepiej. Pamiętać o impregnacji.
Jeśli chcesz za większe pieniądze, dobre recenzje u znajomych zbiera Meindl. Ale dla mnie troszkę jak w pierwszym zdaniu;)

Przyznam że chciałem do 6 paczek...

szymkowsky
04-04-2013, 23:12
Więc Meindla swobodnie możesz sobie podarować.
Trezetki jeszcze mnie nie zawiodły*. A ponieważ kolegów od M. również, zupełnie nie widzę sensu wydawania na nie trzy razy tyle tylko po to, żeby pieniądze zapakować.
Jeśli koniecznie chciałbyś eksperymentować, proponuję naszą firmę Hanzel. Przy wyborze trezety o niej słyszałem bardzo dużo dobrego i wyłącznie z wewnętrznej przekory wziąłem Włochów. Jak już trezetę wreszcie zajadę - z wielkim ziewnięciem na całą resztę będę próbował co nasi dają:)

*Testowane wyjazdach w listopadzie w ukraińskie Karpaty, polskie lasy i jeziora cały rok od 2008, w głęboki śnieg w połączeniu ze stuptutami, łącznie z prawie -30 st. mrozem:)

fafniak
04-04-2013, 23:33
Ale rozumiem że impregnat jakiś jest konieczny - jaki polecasz?

GonzoG
04-04-2013, 23:34
To ja podłączę sie do tematu.
Potrzebuję buty w których nie będę sie przejmował ze wdepnąłem w wodę (pracując z kamerą nader często mi sie to zdarza)
Ciepłych ale i takich które posłużą mi także w górach.
Nie chodzi o wyczynowe buty - takie za kostkę będą akurat :)
Ważna sprawa - ze względu na specyfikę budowy moich ślicznych stópek ;) - muszę przymierzyć osobiście - czyli warszawka wchodzi w grę
Te salomony mnie zainteresowały (może to głupie ale mam buty narciarskie salomona - jedyne które pasują i nie męczą mojej stopy)

Ja mam buty Karrimor Mount Mid i KSB 350 - dobre buty na błoto, wodę, śnieg i góry.
Ceny można kupić już w granicach 200-250 zł, nie wiem tylko czy dostaniesz gdzieś w Warszawie :/

fafniak
04-04-2013, 23:43
Muszę osobiście przymierzyć - właśnei szukam tych trezetek... ale ciężko coś... - większosc internetowe oferty

Po mojej przygodzie z kostką - nie wejdę w kupno w ciemno...

Karrimor Mount Mid i KSB 350 - tego cięzko znaleźc także

szymkowsky
05-04-2013, 00:14
Już dokładnie odpowiadam - ja do impregnacji używałem nikwax tkanina&skóra, jak mówią na opakowaniu "idealny do obuwia z membraną gore-tex".
Zawsze pic na wodę:) ważne żeby wosk był:)

button
05-04-2013, 09:07
Hmmm, a ja powiem tak - miałem model Merrell Chameleon i o ile cholewka ok, dobrze usztywnione i w miarę wygodne, to przetarła się podeszwa w okolicy podbicia stopy, skutkiem czego buty nie nadają się do użycia, bo po prostu ciągną wodę.
Niby vibram, ale miałem jeszcze ze 4 pary różnych butów na vibramowej podeszwie i w żadnych innych nie miałem podobnego przypadku.
Generalnie więc - nie polecam.

Ja za to od 2 sezonów chodzę w okresie zimowym w Merrell Salzburg. Wprawdzie nie są piękne, za to w środku mają Primaloft dzięki czemu jest w nich ciepło nawet w mocno niskich temperaturach. Dodatkowo dookoła nad podeszwą mają taką gumową wstawkę - nawet jak wlezę w błoto czy sporą kałużę to w środku jest suchutko.

fafniak
05-04-2013, 10:00
A czy ktoś miał doczynienia z ta firmą Henzel ?

elanek
05-04-2013, 13:31
Ja miałem 4-5 lat temu. Nie poleciłbym wtedy.

fafniak
05-04-2013, 17:48
Przymierzyłem te :
http://www.hanzel.pl/?p=productsMore&iProduct=32&sName=008-SK
Bardzo wygodne - tyle że na temat wodoodpornosci nic nie wiadomo

No i są
ECCO BIOM HIKE

szukam opinii o nich ale pokazuje mi się od cholery wyników ceneo itp. - żadnych opnii

fafniak
06-04-2013, 10:23
Karrimor Skye X-lite eVent
znalazłem pozytywny teścik anglojęzyczny
może ktoś używa ?