PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon->Pentacon na D7000



mishaT
16-03-2013, 14:32
Witam,
u dziadka żony, który był reporterem, znalazłem obiektywy do pentacona 2,8/35, 2,8/80 2,8/180. Chciałbym je podpiąć do D7000 i mam dwa pytania:

1. Jaką ogniskową podać przy wprowadzaniu obiektywów do body? Czy nominalną j.w., czy rzeczywistą przemnożoną pod DX, czy powinienem jakoś doliczyć do ogniskowej grubość adaptera?
2. Czy aby mieć podpowiedź ostrości muszę kupić adapter z dandelionem czy wystarczy bez?

MilekS
08-04-2013, 13:04
Wydaje się że te obiektywy nie będą ostrzyć w nieskończoności po podpięciu do Nikona.
W D600 podpowiedź AF nie zależy od adaptera, zawsze jest, przy najprymitywniejszym nawet adapterze.

GonzoG
08-04-2013, 13:19
1. Podajesz zawsze ogniskową - z resztą jest to w instrukcji.
(ogniskowa - jest to parametr fizyczny soczewki lub układu optycznego jest ona nie zmienna dla danego układu/soczewki)

2. Nikon zawsze ma potwierdzenie ostrości - nawet te najprostsze. Dendalion służy do uruchomienia pomiaru światła w aparatach, które nie mają go przy szkłach bez CPU.

3. Nikon + adapter M42 = przesunięcie mocowania szkła o ok 2 mm względem aparatów M42. Czyli równoznaczne z zastosowaniem pierścienia makro. Następuje zwiększenie powiększenia kosztem skrócenia odległości na którą ostrzy.