PDA

Zobacz pełną wersję : Założenie działalności- opłaty, zusy itp



campermtb
15-03-2013, 00:56
Witam
Mam pare pytań związanych z otworzeniem działalności jako fotograf. Wiem, że przynajmniej większość informacji już gdzieś padła, ale jakoś nie mogę tego poskładać.. Więc może po kolei:
Czy płacąc przez pierwsze 2 lata zus, bodajże 450zł muszę jeszcze opłacić jakieś zdrowotne?
Czy jestem zobowiązany do płacenia vatu? Jeśli tak to ten 23%?
Od jakich obrotów/przychodów muszę mieć kasę fiskalną?
Czy jako osoba ucząca się nie przysługuje mi jakieś zwolnienie z zusu, bądż innych "procentów"?

Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie odpowiedzi i rady bo jestem już o włos od założenia DG tylko to wszystko mnie z lekka przeraża..

pgaik
15-03-2013, 01:05
Zdrowotne zawsze, ja np. płacę podwójnie, z emerytury i z działalności... Złodzieje :)
Nie musisz być płatnikiem vat.
Kasa fiskalna od 1667 zł miesiecznie http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/641778,od_2013_roku_kasy_fiskalne_obowiazkowe_przy _obrocie_1_667_zl_miesiecznie.html

campermtb
15-03-2013, 01:12
Czyli płacę zus (te 450) i ile jeszcze do tego?
Jak ominąć ten vat? Tego najbardziej nie rozumiem, już za dużo różnych wersji słysząłem więc jak można to prosze jak najdokładniej wszystko :D

miron19j
15-03-2013, 01:21
zamiast czytać na forum, odżałuj 50.- i idź do jakiegoś biura księgowego/podatkowego. Tam miła pani wszystko Ci wyjaśni.
Możesz też zapytać w Urzędzie skarbowym i ZUSie.
Bo sposób opodatkowania też jest bardzo istotny. Jak źle wybierzesz, to b. często już nie będziesz mógł zmienić.

pgaik
15-03-2013, 01:27
Weź sobie księgowego/księgową, koszt niewielki (od 80 do 200 zł miesięcznie) a będziesz miał wszystko czarno na białym. Wszystko Ci podpowie, doradzi.
Bo po pytaniach jakie zadajesz wnoszę, że nawet z podstawami nie miałeś do czynienia/ nie czytałeś. Polecam wpisanie w google "zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej" i wyskoczy Ci kilka fajnych publikacji... Tylko patrz na daty, żeby było zgodne z obowiązującymi przepisami.
Pozdrawiam


Edt: Miron mnie wyprzedził :mrgreen:

campermtb
15-03-2013, 01:30
A jak to wygląda z wyborem? No wiem, wiem i tak będę musiał sie przejść w końcu, ale najpierw chcę się dowiedzieć jak to wszystko wygląda, żeby wgl policzyć czy to ma sens i też żeby całkiem na zielonego nie iść :)

pgaik
15-03-2013, 01:32
Nie ma się co wstydzić, nikt się finansistą nie urodził.
No z wyborem wygląda tak, że masz wybór... :)

campermtb
15-03-2013, 01:43
No okej, dzięki, czyli jednak bez nawiedzenia jakiegoś znawcy raczej się nie obędzie. A tak wspomnę że na pytania które zadałem znalazłem przynajmniej po 2 różne odpowiedzi i chciałem to jakoś sprostować sobie :)

miron19j
15-03-2013, 01:48
...na pytania które zadałem znalazłem przynajmniej po 2 różne odpowiedzi...

no, to jest właśnie ta sławetna magia internetu :-)

campermtb
15-03-2013, 02:06
Wlasnie to jest najlepsze ze nie z Internetu tylko z pierwszej ręki od osób które prowadza DG :D

Sent from my Windows Phone 8S by HTC using Board Express

freefly
15-03-2013, 02:30
Wlasnie to jest najlepsze ze nie z Internetu tylko z pierwszej ręki od osób które prowadza DG :D



Nikt ci nie udzieli właściwej odpowiedzi ( co musisz), póki nie określisz formy DG, jaką metodą i na jakich zasadach chcesz się rozliczać z podatków, itp. Zapytasz trzy osoby prowadzące DG i każda z nich co innego odpowie, lub nie będzie wiedziała co Ci odpowiedzieć, ewentualnie nie będzie jej chciało się poświęcić Tobie godziny na tłumaczenie co i dlaczego i w jakim wariancie.

gerronimo
15-03-2013, 22:22
Pytanie do fotografów prowadzących DG. Kto z Was ma kasę fiskalną? Osobiście nikogo takiego nie znam.

OberD
15-03-2013, 23:28
@campermtb
Składka ZUS dla rozpoczynających działalność w 2013roku wynosi dokładnie 414,85zł - w tej kwocie jest już ubezpieczenie zdrowotne o które pytasz.
Vat według nowych zasad w linku podanym już wcześniej przez pgaik - w tym samym artykule opisane są też zasady odnośnie kasy fiskalnej w 2013roku.

_Ocean_
15-03-2013, 23:38
A z DG - zawsze twierdziłem, że najlepiej założyć spółkę z o.o., przy czym 5000zł wkładu wnieść w sprzęcie. Jeszcze tylko 3000zł na opłacenie rejestrów i można śmigać. A kwota wynosi teraz własnie 414.85 i jest tak przez pierwsze 2 lata.

Don_Pedro_123
16-03-2013, 11:25
Pytanie do fotografów prowadzących DG. Kto z Was ma kasę fiskalną? Osobiście nikogo takiego nie znam.

Ja mam od 1 marca.

OberD
16-03-2013, 12:00
A z DG - zawsze twierdziłem, że najlepiej założyć spółkę z o.o., przy czym 5000zł wkładu wnieść w sprzęcie. Jeszcze tylko 3000zł na opłacenie rejestrów i można śmigać. A kwota wynosi teraz własnie 414.85 i jest tak przez pierwsze 2 lata.

Nie znam się na tym zupełnie, ale z tego co szybko doczytałem to ze spółkami same kłopoty. Statuty, wkłady, pełna księgowość, notarialne potwierdzenia itp... W przypadku jednoosobowej DG fotograficznej to chyba niecelowe? jakie korzyści?

Don_Pedro_123
16-03-2013, 12:06
Koszt prowadzenia dokumentacji księgowej przez biuro rachunkowe dla sp. z o.o. to około 1500 zł - dla DG około 100-200 zł. Różnica znacząca. Do tego, tak jak wspomniał OberD: statuty, rejestry, notariusz (też płatne) itd. - gdzie tu korzyść dla jednoosobowej firmy?

_Ocean_
19-03-2013, 15:27
Gdzie korzyść? Brak odpowiedzialności majątkowej.

Don_Pedro_123
19-03-2013, 15:32
I jest to dla Ciebie warte 1300-1500 zł/m-c dodatkowych kosztów + opłaty rejestrowe itp. ???
To może najpierw ustalmy, o jakim poziomie obrotów i zysków w skali miesiąca i roku rozmawiamy oraz o jakiego typu zobowiązaniach....

Gdyby sp. z o.o. była taka "cacy", to nikt nie zakładałby DG.

_Ocean_
20-03-2013, 19:05
Dokumentację można prowadzić też samemu, nikt nie każe nikomu zatrudniać biura rachunkowego. Biorąc do tego wszystkiego dotacje unijne nie uważam planu za zły, gdy ktoś planuje zakupić za dotacje sprzętu za kilkadziesiąt tysięcy złotych. W przypadku niepowodzenia raczej wątpię, żeby ktoś dał radę się z czegoś takiego podnieść.

Aczkolwiek ja - preferuję start z własnych udziałów.

Me_how
20-03-2013, 19:14
A z DG - zawsze twierdziłem, że najlepiej założyć spółkę z o.o., przy czym 5000zł wkładu wnieść w sprzęcie. Jeszcze tylko 3000zł na opłacenie rejestrów i można śmigać. A kwota wynosi teraz własnie 414.85 i jest tak przez pierwsze 2 lata.

Jest tylko jeden problem: nie można założyć spółki jednoosobowej. Jak sama nazwa wskazuje spółka musi mieć przynajmniej dwóch udziałowców.

miron19j
20-03-2013, 19:18
Jest tylko jeden problem: nie można założyć spółki jednoosobowej. Jak sama nazwa wskazuje spółka musi mieć przynajmniej dwóch udziałowców.

no właśnie można, bodaj od 1998 roku. Gdy wszystkie udziały ma jeden człowiek.

Me_how
20-03-2013, 19:24
no właśnie można, bodaj od 1998 roku. Gdy wszystkie udziały ma jeden człowiek.
Przyznaje nie wiedziałem o tej zmianie. Tak to jest jak się nie śledzi zamian na bieżąco ;-)

Don_Pedro_123
20-03-2013, 19:57
Dokumentację można prowadzić też samemu, nikt nie każe nikomu zatrudniać biura rachunkowego. Biorąc do tego wszystkiego dotacje unijne nie uważam planu za zły, gdy ktoś planuje zakupić za dotacje sprzętu za kilkadziesiąt tysięcy złotych. W przypadku niepowodzenia raczej wątpię, żeby ktoś dał radę się z czegoś takiego podnieść.

Aczkolwiek ja - preferuję start z własnych udziałów.

Spółka z o.o. wymaga prowadzenia pełnej księgowości, czyli ksiąg handlowych - nie jest to w żaden sposób porównywalne z KPiR, ryczałtem czy też kartą podatkową. Bez rzetelnej wiedzy nie da się poprawnie prowadzić pełnej księgowości - a Ty mówisz, że można to robić samemu. Owszem - można, o ile jesteś księgowym, i to już posiadającym pewną praktyczną wiedzę. Inaczej raczej polegniesz...
Spójrz, proszę, że dla wielu problemem jest sprawdzenie na stronach ZUS-u wysokości aktualnych składek, a Ty chciałbyś, aby prowadzili pełne księgi? Dlatego trudno jest mi się zgodzić z tak swobodnie głoszonymi przez Ciebie tezami w tym temacie.
Kwestii dotacji i jej rozliczenia nie będę "tykał", bo nie tego dotyczy wątek ;)

freefly
20-03-2013, 20:24
Gdzie korzyść? Brak odpowiedzialności majątkowej.

Zarząd odpowiada całym swoim majątkiem. Sama spółka również. To z.o.o jest tylko z nazwy ograniczą odpowIedzialnością.
Ponadto pewne czynności w spółce wymagają poświadczeń notarialnych . I w ogóle nie masz pojęcia o czym piszesz.

hubik
21-03-2013, 13:56
Zarząd odpowiada całym swoim majątkiem. Sama spółka również. To z.o.o jest tylko z nazwy ograniczą odpowIedzialnością.
Ponadto pewne czynności w spółce wymagają poświadczeń notarialnych . I w ogóle nie masz pojęcia o czym piszesz.

Sądzisz, że każdy miłośnik spółki z o.o. jest świadomy istnienia art 299 par. 1 k.s.h.? ;-)

zymir
05-04-2013, 23:42
zamiast czytać na forum, odżałuj 50.- i idź do jakiegoś biura księgowego/podatkowego. Tam miła pani wszystko Ci wyjaśni.
Możesz też zapytać w Urzędzie skarbowym i ZUSie.
Bo sposób opodatkowania też jest bardzo istotny. Jak źle wybierzesz, to b. często już nie będziesz mógł zmienić.

Jak założyłem działalność w 2012 r. wybrałem tzw ryczałt od dochodu. Ale bardzo miła Pani z US zadzwoniła do mnie osobiście i uświadomiła mi pewną niekorzyść z tego tytułu, dodała też że od nowego roku kalendarzowego mogę zmienić formę opodatkowania. Tak wiec obecnie jestem na zasadach ogólnych.
A co do fachowości mojego doradcy podatkowego - porażka. Niekompetentna osoba wprowadziła mnie w błąd co do % odprowadzenia podatku przy ryczałcie. Kasiorę zgarnęła oczywiście bez rachunku.

Przezdziu
11-02-2014, 13:28
Ja się podepnę pod temat bo bez sensu zakładać osobny temat, czy jesli jestem zatrudniony na umowę o pracę i zarabiam więcej niż średnia krajowa to płacę z tytułu porwadzenia DG tylko ubezpieczenie zdrowotne ?

Don_Pedro_123
11-02-2014, 13:34
Tak - tylko składka zdrowotna. Dotyczy to każdego zatrudnionego na pełnym etacie lub zarabiającego najniższą krajową. Obecnie składka zdrowotna to 270,40 / m-c.

Przezdziu
11-02-2014, 13:37
Ok dzięki za info ;)

nonnatus
24-02-2014, 15:21
Kasa fiskalna od 1667 zł miesiecznie http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/641778,od_2013_roku_kasy_fiskalne_obowiazkowe_przy _obrocie_1_667_zl_miesiecznie.html

nie 1667 miesięcznie, tylko dopiero po przekroczeniu kwoty chyba 20.000 wychodzi 1667 miesięcznie.
jesli zarobisz w jednym miesiącu 5000, w drugim 10.000, a potem nic, to nie musisz mieć kasy fiskalnej.

z info, które podałeś wynika, ze jak ktoś w miesiącu zarobi >1667 to musi kupować kasę.

poprawcie mnie jeśli się mylę :)

Don_Pedro_123
24-02-2014, 15:24
Nie, nonnatus, nie mylisz się....Kasa obowiązuje po przekroczeniu 20.000 zł sprzedaży osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej.

ajt
24-02-2014, 15:47
Nie, nonnatus, nie mylisz się....Kasa obowiązuje po przekroczeniu 20.000 zł sprzedaży osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej.

Tyle że liczy się to proporcjonalnie do okresu prowadzenia DG w trakcie roku, tzn. jak rozpoczniesz np. 1 lipca, to jak przekroczysz 10 000 przed końcem roku, musisz kupić kasę. Czyli jak przekroczysz np. w sierpniu, kasę masz od 1 września. Analogicznie jak DG będzie prowadzona od 1 grudnia i w grudniu trafi się sumaryczna sprzedaż większa niż 1666, w przyszlym roku kasa musi być :)

adriansocho
24-02-2014, 15:58
Co do kasy to słyszałem od swoich księgowych, że jest to też uzależnione od liczby tych osób fizycznych oraz liczby sprzedaży (czyli przy niskiej kwocie sprzedaży konieczność posiadania kasy może nastąpić wcześniej).

ajt
24-02-2014, 16:01
Owszem, ale zamiast/oprócz słuchać księgowych, lepiej sprawdzić u źródła, to rozporządzenie obowiązuje również w tym roku:
http://www.kasy-kielce.pl/img/uploaded/Rozporz%C4%85dzenie%20MF%20z%20dnia%2029%20listopa da%202012%20r_.pdf

krzysztof jot
25-02-2014, 02:15
co do kasy - to zupełnie nie będzie to istotne o ile np. kolega ma zamiar wykonywać usługi foto dla firm. Bo to ma znaczenie - tego nie wspominał, niekoniecznie ma zamiar pstrykać śluby na wiosce, jest wiele innych zajęć związanych z fotografia gdzie wystawia się faktury, wyłącznie podmiotom gospodarczym i wizja kasy z glowy :) Ale ale nalezy np uwazać na taki drobiazg - aby przypadkiem nie sprzedać koledze który nie ma działalności używanego body... albo płyty dvd - bo po ptokach - kasa fiskalna wchodzi wtedy automatycznie niejako :). Te artykuły nie obejmuje to wspomniane zwolnione z kasy do wartości 20tys.
Reasumując - w necie sporo się dowiesz, ale sugeruje jednak biuro rachunkowe - bo oczywiście można samemu, i można błądzić i "nie wiedzieć" i nawet nic się nie stanie z tego powodu... ale do czasu, do czasu aż ktoś Ci to sprawdzi :).

freefly
25-02-2014, 02:43
co do kasy - to zupełnie nie będzie to istotne o ile np. kolega ma zamiar wykonywać usługi foto dla firm. Bo to ma znaczenie - tego nie wspominał, niekoniecznie ma zamiar pstrykać śluby na wiosce, jest wiele innych zajęć związanych z fotografia gdzie wystawia się faktury, wyłącznie podmiotom gospodarczym i wizja kasy z glowy :) Ale ale nalezy np uwazać na taki drobiazg - aby przypadkiem nie sprzedać koledze który nie ma działalności używanego body... albo płyty dvd - bo po ptokach - kasa fiskalna wchodzi wtedy automatycznie niejako :). Te artykuły nie obejmuje to wspomniane zwolnione z kasy do wartości 20tys.
Reasumując - w necie sporo się dowiesz, ale sugeruje jednak biuro rachunkowe - bo oczywiście można samemu, i można błądzić i "nie wiedzieć" i nawet nic się nie stanie z tego powodu... ale do czasu, do czasu aż ktoś Ci to sprawdzi :).

A biuro rachunkowe, to skąd wie? Albo ze stron Ministerstwa finansów, albo ze szkoleń organizowanych przez podmioty, które wiedzą to również np. ze stron MF.:smile:

nonnatus
25-02-2014, 13:53
Ale ale nalezy np uwazać na taki drobiazg - aby przypadkiem nie sprzedać koledze który nie ma działalności używanego body... albo płyty dvd - bo po ptokach - kasa fiskalna wchodzi wtedy automatycznie niejako :). Te artykuły nie obejmuje to wspomniane zwolnione z kasy do wartości 20tys.


???

ajt
25-02-2014, 20:34
???

Zajrzyj do rozporządzenia które zalinkowałem, § 4 jest ciekawy :)
Sprowadza się to do tego, że zwolnienie z kasy nie obejmuje m. in. sprzętu foto i nagranych płyt CD/DVD. Czyli masz przykładowo aparat kupiony na firmę, za jakiś czas go sprzedajesz i w tym momencie żadne limity zwolnienia z kasy się nie liczą. Gdy sprzedajesz osobie bez działaności, musisz taką sprzedaż przepuścić przez kasę. Nie ma znaczenia, że to być może pierwsza i jedyna taka sprzedaż oraz to, czy aparat to towar handlowy, czy kilkuletni, wyeksploatowany złom. Do tego wiele osób błędnie zakłada, że jeśli wystawi w takiej sytuacji fakturę, to kasa jest niepotrzebna. Tymczasem faktura przed niczym nie ratuje. Tak czy inaczej, jeśli nabywca nie kupuje na DG, kasa musi być :)

krzysztof jot
25-02-2014, 22:55
freefly ale siedzą w papierach dzień i noc, a jak mam biuro które robi to od ..dziestu lat, to wiem - że wiedzą i np. uprzedzą przed tym co powyżej ( ???) tak zadziwiło kolegę :).
ja mam swoją robotę, oni swoją - byle efekt był odpowiedni.

sailor
26-02-2014, 00:28
§ 4 jest ciekawy :)
niestety jeden z wielu debilizmow w polskim prawie zrownujacy dyskietke ze zdjeciem ze studiowki z towarem koncesyjnym/akcyzowym.
szkoda bo skarbowki pewnie tylko czekaja by sie czepiac takich glupot. I dlatego potrzebne jest biuro rachunkowe do prowdzenia DG. a powinno byc prosto latwo przejrzyscie by nie zachecac ludzi do szarej strefy.

Aeon88
28-02-2014, 11:29
Mi księgowa powiedziała ze jak sprzedam aparat który mam na firmę to jest to tzw. "zbycie środka trwałego" a nie sprzedaż produktu i do tego kasy fiskalnej nie muszę zakładać.

marcz
28-02-2014, 13:00
Mi księgowa powiedziała, że jak chcę sprzedać aparat, który mam na firmę to jednak muszę mieć kasę fiskalną :)

andrstac
28-02-2014, 16:19
Mi księgowa powiedziała ze jak sprzedam aparat który mam na firmę to jest to tzw. "zbycie środka trwałego" a nie sprzedaż produktu i do tego kasy fiskalnej nie muszę zakładać.

A mi księgowa powiedziała, że w takim wypadku najlepiej przeprowadzić "likwidację ŚT" poprzez protokół zniszczenia, potem załatwić sobie protokół przekazania do zakładu utylizacji. A potem... mam powoli dość...

Aeon88
03-03-2014, 23:52
A mi księgowa powiedziała, że w takim wypadku najlepiej przeprowadzić "likwidację ŚT" poprzez protokół zniszczenia, potem załatwić sobie protokół przekazania do zakładu utylizacji. A potem... mam powoli dość...

O tym też coś było hehe ;P