PDA

Zobacz pełną wersję : Czy wasze jedynki też tak mają?



Marcin_gda
22-02-2013, 18:59
Od kilku tygodni mam V1, i jestem aparacikiem zachwycony.
Zauważyłem jednak dziwne ziany kolorystyki obrazu na jego powierzchni. Objawiają się one w postaci gradientu wzdłuż długiego boku kadru - od zielonego po lewej do purpury po prawej. Efekt ujawnił się na zdjęciach obśnieżonego krajobrazu, nie jest zależny od kierunku padania światła, ani obiektywu. Zauważyłem go przy ISO 100. Teraz jestem w stanie dostrzec go nawet na monitorku z tyłu kamery. Efekt jest bardzo subtelny, niemal niewidoczny (nie ma szans, aby go wypatrzyć na zdjęciach innego typu. Nie jest to więc poważny problem, ale jest to coś, czego nie zaobserwowałem w innych sytuacjach.
Też tak macie?

zygmuntowicz
23-02-2013, 12:41
To prawdopodobnie wychodzi aberracja obiektywu, ujawnia się najczęściej przy kontrastowych scenach.

pgaik
23-02-2013, 12:51
A możesz Marcin tu wstawić przykładową klatkę?

Marcin_gda
23-02-2013, 16:57
Potestuję ImageSpace od naszego Nikona:
Obrazek po lekkim tuningu, pokazuje o co biega:
http://img.gg/q9uTLdp
A tu cała paczka, razem z nefem pokazującym biały śnieg.
http://img.gg/qENrN3K
Tak samo mama na białej kartce/ścianie. Podnoszenie kontrastu podbija efekt.
Spieszę dodać, iż mam to przy dwóch szkłach, bez filtrów na obiektywie, wędruje toto razem z kamerą (czyli zarówno lokalizacją, jak i jej obrotem). Źródłem jest definytywnie korpus, a nie aberracje czy inne preferencje spowodowane... mniejsza czym.
Opis paczki (w kolejności):
1. zdjęcie po obróbce,
2. sklejony kawałek poprzedniego zdjęcia - normalnie i obrócony o 180 stopni (pokazuje ów gradient),
3. zdjęcie z wartościami ab z formatu Lab,
4. nef białego śniegu przy neutralnym oświetleniu,
5. odtworzone kolory z ab z p.3.

Marcin_gda
02-03-2013, 01:31
Czy ktokolwiek może powiedzieć coś o tym zjawisku??? Nikt nie ma nic z serii 1 z pierwszą matrycą?

docxxx
02-03-2013, 10:15
Nie wiem, nie pracuje w aptece. Nigdy nie przegladalem tak zdjec, czy to z V1 czy z jakiegokolwiek innego aparatu. Ja nic nie widze na tym sniegu, moze, jakbym zrobil zoom 1000%. Az tak Ci to przeszkadza? Mam V1, ale to pudelko ma 100 innych, duzo wazniejszych wad.

wer
02-03-2013, 10:59
Od kilku tygodni mam V1, i jestem aparacikiem zachwycony.
Zauważyłem jednak dziwne ziany kolorystyki obrazu na jego powierzchni. Objawiają się one w postaci gradientu wzdłuż długiego boku kadru - od zielonego po lewej do purpury po prawej. Efekt ujawnił się na zdjęciach obśnieżonego krajobrazu, nie jest zależny od kierunku padania światła, ani obiektywu. Zauważyłem go przy ISO 100. Teraz jestem w stanie dostrzec go nawet na monitorku z tyłu kamery. Efekt jest bardzo subtelny, niemal niewidoczny (nie ma szans, aby go wypatrzyć na zdjęciach innego typu. Nie jest to więc poważny problem, ale jest to coś, czego nie zaobserwowałem w innych sytuacjach.
Też tak macie?

http://www.optyczne.pl/7-s%C5%82ownik-Aberracja_chromatyczna.html

To powinno Ci wyjaśnić wszystko. Poniżej przykład tego efektu:

http://www.optyczne.pl/276.5-Test_obiektywu-Pentax_smc_DA_50_mm_f_1.8__Aberracja_chromatyczna_ i_sferyczna.html

fafniak
02-03-2013, 11:04
oj bardzo się mylisz podając te przykłady
one dotyczą raczej krawędzi na których jest bardzo duży kontrast oraz "zabarwiania" stref poza ostrością
Natomiast facet podaje przykład który chyba raczej związany jest ściśle z matrycą(a może oprogramowaniem?)

wer
02-03-2013, 11:11
Popatrz na tablice testową autofokusa. Jej góra jest zielona, dół purpurowy.

fafniak
02-03-2013, 14:51
przeczytaj dokładnie DLACZEGO ....
zobacz potem zamieszczone przez autora tematu zdjęcie i zobacz czym się różnią (podpowiem że GO ma tu duże znaczenie)

Marcin_gda
02-03-2013, 15:54
To zjawisko, które obserwuję w moim v1 nie ma nic wspólnego z abberacją, ani innymi wadami obiektywów. Będzie je widać, nawet jeżeli maksymalnie rozjedziemy ostrość. Wystarczy biała płaszczyzna i nieco podniesiony kontrast w pp, aby stała się ewidentna. Biała płaszczyzna, i nic ponadto. Może jestem aptekarzem, ale zdarza mi się robić zdjęcia właśnie w takich warunkach. I jedynie V1 ma taką wadę - nie widziałem czegoś podobnego ani w kompaktach, ani w lustrzankach, ani nawet w komórkach. Wiem, że da się to usunąć w pp,ale to czas, a czas to pieniądz :) .
Ponawiam więc prośbę nie o wyjaśnienie przyczyn zjawiska, czy o jego znaczenie, ani nie o radę, czy i jak je usunąć. Interesuje mnie, czy jest to cehą wszystkich jedynek, czy trafiło się tak tylko mnie.
Co do przyzcyny wady, to na mój gust może to być np. źle spasowana maska Bayera na matrycy. Ale to sci-fi, a nie rzetelna odpowiedź.

docxxx
03-03-2013, 00:48
Dalej nie kumam, o chodzi, a chcialbym pomoc lub zweryfikowac te wade. V1 jest tak uposledzonym aparatem, ze od razu znajde 10 innych wad, ktore sa wazniejsze niz pasy na sniegu.

Marcin_gda
03-03-2013, 02:52
Chodzi o to, że biel, obejmująca niemal całą powierzchnię obrazu (tak, jak reprodokcja tekstu na białej karce, zimowy krajobraz) odwzorowywana jest jako gradient kolorystyczny, od zielonego po lewej stronie kadru, do purpury po prawej.
Widać to zjawisko na każdym z moich monitorów, choć im lepszy sprzęt, tym bardziej widoczny efekt.

tomajk
17-11-2013, 22:44
Właśnie zauważyłem tą przypadłość również na AW1, choć to nie śnieg, to po podciągnięciu kolorów widać bardzo te przebarwienia. Wpierw myślałem, że to taka specyfika zdjęć pod wodą, ale widzę, że to nie to.
Link (https://imagizer.imageshack.us/v2/1024x682q90/46/31cc.jpg)

Marcin_gda
14-12-2013, 00:00
To jakaś przypadłość matryc, jak sądzę. Może kwestia "spasowania" filtru mozaikowego do siatki fotosite'ów?
Na szczęście wada nie przeszkadza zbytnio...