PDA

Zobacz pełną wersję : manualny Nikkor 35mm f/1.4,jakies opinie?



ranbir kapoor
28-03-2007, 08:15
szukam opinii na temat manualnego nikkora 35/1.4,ciagle potrzebuje czegos szerokiego i superjasnego,35/2 za ciemna,przed sigma 30/1.4 sie bronie jak moge,wiec moze czas pomysle o manualu jakis bo na nowego AFSa jasnego sie chyba nie doczekam predko

gALL
28-03-2007, 08:40
Kup AF 28/1.4, ta 35/1.4 to jakies 1200 dolcow (za szklo ktore uzywalo NASA to sie placi).

http://kenrockwell.com/nikon/35f14ais.htm
http://www.nikon.co.jp/main/eng/portfolio/about/history/nikkor/n28_e.htm
http://www.imagepower.de/IMAGES/imgEQUIPMENT/AF28.htm

ranbir kapoor
28-03-2007, 08:49
zamiast 28/1.4 juz wolalbym chyba isc w nowe zeissy,cena wysoka ale nie az tak jak ten nikkor

PabloXKR
04-04-2007, 22:15
Mam i uzywam 35 f/1,4. Zanim go kupilem to czytając opinie dowiedzialem sie ze z odległosci ok. 6-8 m mozna na zdjęciu rozróżnić 1mm linie. Odkąd zacząłem go używac moge stwierdzic ze to nie jest przesadzona informacja. Poza rozdzielczościa, na najwyższym poziomie jest kontrast i renderowanie kolorów (to jest fantastyczne!). Zrobiny jest jak czołg średni (waga to ok 400g!). Zadziwiające jest zwłaszcza to ze obiektyw wykonany jest bez użycia elementów asferycznych (jak np. Nikkor Noct 50 f/1,2 albo Nikkor AF 28 f/1,4 D).

RAF
05-04-2007, 00:15
PabloXKR jak patrzę na liczbę manuali, które masz w stopce, to myślę, że mógłbyś poradnik napisać :-) Czy mógłbyś rzucić jakieś zdjęcia wykonane tymi obiektywami? (a może masz stronę?)

sradek
03-05-2007, 09:01
Witam
1.Jak się spisuje to szkiełko z D70s?? słyszałem że pomiar odległości nie działa.
2.Czasami można znaleźć w okolicach 500 dolarów używany w USA, w jakich cenach chodzą te szkiełka w Polsce??
3. Warto do cyfry?

Pozdrawiam

PabloXKR
05-05-2007, 09:56
Jak chodzi o mnie to mam dwa:) Żal mi się rozstać z jednym z nich. Obydwa świetnie rysują z lekka przewagą na korzyść 35 f/1.4. Mam tu na mysli oczywiście 8-mio soczewkową wersje manualną AIS a nie ten 6-cio soczewkowy AF. AF-a tez miałem ale szybko się go pozbyłem mimo ze też dość dobry to w żaden sposób nie wytrzymuje konkurencji z manualami pod względem jakości obrazu, zwłaszcza w rogach kadru. Wadą tego jaśniejszego jest jednakże jego większa masa oraz cena. Poza tym to obydwa w dobrym stanie ciężko już kupić, bo zasadniczo kto ma to nie za bardzo chce sprzedawać:). Jak masz okazje i możesz kupic ten 35mm f/1.4 to nie żałuj pieniędzy bo to wartość sama w sobie. Przy odsprzedaży gwarantuje że nie będziesz miał problemu. Ponieważ to obiektyw manualny działa z przeniesieniem wartosci przysłony na D200, D2X. Co do D50, D70, D80- nie wiem dokładnie ale podejrzewam ze moze nie funkcjonowac przeniesienie przysłony, a zatem i pomiar swiatła i automatyka czasu. Zapewniam ze dla samego tego obiektywu warto kupic porządne body, chocby klasy D200, nie wspominając juz o mozliwości uzywania innych wspaniałych manualnych Nikkorów. Z doświadczenia wiem ze sa duzo lepsze od tych nowych plastikowatych obiektywow. Z tych jasnych w podobnym przedziale ogniskowych mam jeszcze N 28 f/1.4 Asph. To jest specjalne szkło wykonane do podobnych zastosowan jak Nikkor Noct 58 f/1.2. Ta specjalnosc polega na tym ze rysuje ostro od f/1.4- podobnie jak inne obiektywy przymkniete np. do f/4. Zeby osiągnac efekty jak w innych obiektywach na f/5.6-f/8- wystarczy go przymknąc do max f/2.8. Oczywiscie GO pozostaje płytkie ale i tak jest duuużo wieksze niz w Nikkor Noct, ze w względu na ogniskową. Mimo wysokich cen (ok. 3000 $) ten obiektyw jest bardzo rzadko osiągalny. To jest wersja AF, ale wykonany jest podobnie porządnie jak N 85mm f/1.4. Zresztą zewnetrznie, z wyglądu są też podobne:). W obydwu wypadkach (35 mm i 28mm) poza wspaniałą jakością mała podaż kształtuje wysoką cenę;)

KAZELOT
06-05-2007, 11:56
PabloXKR widze ze znawca z ciebie co do stałek;-) (i pewnie nie tylko) wiesz moze czy jest jakakolwiek stałka MF miedzy 50mm a 85mm ktora dobrze działa z D80? nie musi byc super jasna;-) pozdrawiam

Vadim
06-05-2007, 12:00
... wiesz moze czy jest jakakolwiek stałka MF miedzy 50mm a 85mm ktora dobrze działa z D80? nie musi byc super jasna;-) pozdrawiam

Jest, i to nawet kilka świetnych manualnych stałek. Zaczynając od 50mm, to oba nikkory, zarówno 50/1.4 jak i 50/1.8 w wersjach Ai lub Ais, micro-nikkor 55/2.8Ais, oraz przedmiot kultu nikkor 85/1.4Ais.

Pozdrawiam

xmaniekx
06-05-2007, 12:05
potwierdzam!

sam mam 50mm 1.8 MF i wydaje mi sie lepsza optycznie od wersji z AF. Tylko ostrzenie na matówce D70 to tragedia

Vadim
06-05-2007, 12:36
KAZELOT pytał o obiektyw do D80, a tam wizjer już*znacznie większy i jaśniejszy...:-D
Chyba że pod pytaniem "dobrze działa" kryje się pełna współpraca łącznie z pomiarem*światła. To wtedy z manuali tylko nieco szerszy nikkor 45/2.8.

Pozdrawiam

KAZELOT
06-05-2007, 14:57
KAZELOT pytał o obiektyw do D80, a tam wizjer już*znacznie większy i jaśniejszy...:-D
Chyba że pod pytaniem "dobrze działa" kryje się pełna współpraca łącznie z pomiarem*światła. To wtedy z manuali tylko nieco szerszy nikkor 45/2.8.

Pozdrawiam
Vadim dokładnie chodzi o to czy własnie tak jak pisałes w MF z D80 działa pomiar swiatła odległosc i jak jest z przysłaona zmiana na body czy na szkle, a moze sa jeszcz jakies inne parametry na ktore trzeba zwrocic uwage przy doborze MF do d80? pozdrawiam

Czornyj
06-05-2007, 15:10
Vadim dokładnie chodzi o to czy własnie tak jak pisałes w MF z D80 działa pomiar swiatła odległosc i jak jest z przysłaona zmiana na body czy na szkle, a moze sa jeszcz jakies inne parametry na ktore trzeba zwrocic uwage przy doborze MF do d80? pozdrawiam

Pomiar światła nie działa, bo i niby jak? We wszystkich Nikonach działa jedynie potwierdzenie ostrości, które działa niezależnie od tego co się do korpusu przykręci. Światłomierz potrzebuje informacji o przysłonie, a ową informację otrzymuje od elektroniki obiektywu. Jeżeli obiektyw takowej elektroniki nie posiada (co ma miejsce w przypadku 98% obiektywów manualnych, wyjąwszy Nikkory Ai-P: 45/2.8, 85/2.8, 500/4, i 1200-1700/5,6-8, oraz obiektywy modyfikowane), to pomiar światła nie działa. Korpusy D200 i D2 odczytują położenie pierścienia przysłony, więc po wprowadzeniu jasności obiektywu "wiedzą" jaka jest w danym momencie wartość przysłony - i tylko w ich przypadku możliwy jest pomiar światła z obiektywami manualnymi (bez P).

KAZELOT
06-05-2007, 16:02
dzieki za rade Czornyj

Jakubas
06-05-2007, 18:31
D80 + 45/2.8 to super seksowny zestaw. Nie wiem czy jakis bardzo przydatny, bo jego najwieksza zaleta jest maly rozmiar, ale i tak bym chcial ;) Swoja droga - po ile chodza uzywane 45/2.8, orientujecie sie?

Vadim
06-05-2007, 20:30
Nowego można kupić za 899pln, używki nie schodzą z ceną poniżej 700pln...

Pozdrawiam

PabloXKR
06-05-2007, 21:35
Musze przyznac ze nie do konca sie orientuje jak to jest z D80. Wiem ze ludzie robią zdjecia z manualnymi Nikkorami bez czipa (są tez takie które są i manualne i mają czipa jak np. N 45mm f/2.8P i N 85mm f2.8 PS) ale wydaje mi sie ze jest to takie wymuszone na ustawieniach full manual i zewnetrznym swiatłomierzem. No w takim przypadku to juz o wygodzie nie moze byc mowy:). Mogę smiało rekomendowac wymiane body na te od D200 wzwyz- jezeli ktoś juz na poważnie chce przeżyć "romans" z manualnymi szkłami. Inna sprawa to ustawianie ostrości na tych matówkach i to juz wszystkich modeli D. Należy sie po prostu posługiwac wsparciem ze strony sygnalizatora AF (zielona kropka w lewym dolnym rogu:)). Trzeba jednak przyznac ze w przypadku ustawiania manualnego na przysłonach 1.2-1.4 a nawet przy dłuzszej ogniskowej 2 wymaga to ogromnej precyzji i wprawnego oka- zeby ogarnąc motyw, zachowac jaką taką kompozycje i do tego patrzec na tą cholerną kropkę! Bardzo tu brakuje tego mikropryzmatu jak np z F3. Chciałbym też zwrócic uwage na to ze im dłuzsza ogniskowa tym ustawienie w ten sposób trafnej ostrosci jest trudniejsze (bo głębia ostrości się zmniejsza). Mysłe ze jednak nawet ta wada (jakby nie było powolność ustawiania ostrości) jest do przełkniecia biorąc pod uwage fantastyczne wręcz parametry optyczne manualnych Nikkorów. Zdjęcia robione dobrymi manualami poza tym ze wyglądają podobnie do tych robionych na porządnym drobnoziarnistym filmie, dają odczuć prawdziwy smak fotografii. Tu trzeba czasami pomyslec, ustawic a nie tylko pstrykac bezmyślnie tysiące fotografii.

Czornyj
06-05-2007, 21:56
Musze przyznac ze nie do konca sie orientuje jak to jest z D80. Wiem ze ludzie robią zdjecia z manualnymi Nikkorami bez czipa (są tez takie które są i manualne i mają czipa jak np. N 45mm f/2.8P i N 85mm f2.8 PS) ale wydaje mi sie ze jest to takie wymuszone na ustawieniach full manual i zewnetrznym swiatłomierzem. No w takim przypadku to juz o wygodzie nie moze byc mowy:). Mogę smiało rekomendowac wymiane body na te od D200 wzwyz- jezeli ktoś juz na poważnie chce przeżyć "romans" z manualnymi szkłami. Inna sprawa to ustawianie ostrości na tych matówkach i to juz wszystkich modeli D. Należy sie po prostu posługiwac wsparciem ze strony sygnalizatora AF (zielona kropka w lewym dolnym rogu:)). Trzeba jednak przyznac ze w przypadku ustawiania manualnego na przysłonach 1.2-1.4 a nawet przy dłuzszej ogniskowej 2 wymaga to ogromnej precyzji i wprawnego oka- zeby ogarnąc motyw, zachowac jaką taką kompozycje i do tego patrzec na tą cholerną kropkę! Bardzo tu brakuje tego mikropryzmatu jak np z F3. Chciałbym też zwrócic uwage na to ze im dłuzsza ogniskowa tym ustawienie w ten sposób trafnej ostrosci jest trudniejsze (bo głębia ostrości się zmniejsza). Mysłe ze jednak nawet ta wada (jakby nie było powolność ustawiania ostrości) jest do przełkniecia biorąc pod uwage fantastyczne wręcz parametry optyczne manualnych Nikkorów. Zdjęcia robione dobrymi manualami poza tym ze wyglądają podobnie do tych robionych na porządnym drobnoziarnistym filmie, dają odczuć prawdziwy smak fotografii. Tu trzeba czasami pomyslec, ustawic a nie tylko pstrykac bezmyślnie tysiące fotografii.

PabloXKR - dziwię się, że do twojego zestawu legend Ai-S jeszcze nie dokupiłeś sobie matówki z mikrorastrem i dalmierzem klinowym: http://www.katzeyeoptics.com/item--Katz-Eye-Focusing-Screen-for-the-Nikon-D200--prod_D200.html, szczególnie, że w D200 elektroniczny dalmierz nie pokazuje, w którą stronę należy ostrzyć - jedynie zapala kropę potwierdzającą ustawienie ostrości. Polecam też zaopatrzenie się w lekko powiększający wizjer DK-21M.

Co do obiektywów manualnych, to mam podobną opinię. Warto też nadmienić, że jakość wykonania manuali jest na wyższym poziomie niż stałoogniskowych Nikkorów AF (w przeważającej większości plastikowe dziadostwo, wyjąwszy 28/1.4 i 85/1.4)

Jakubas
06-05-2007, 22:21
Hmm... na stronie Katzeye matowki do D200 i D80 to dwie rozne pozycje, mimo ze cena i wyglad ten sam. Orientuje sie ktos z was, czy taka matowke zamowiona do D80 bedzie mozna potem uzywac z D200? Na chlopski rozum tak, bo wizjer, pryzmat i uklad AF ten sam. Tak mysle nad ta matowka, bo sa szkielka, ktore chetnie bym przytulil, a z drugiej strony wersje AF sa zbyt drogie lub ich nie ma - np 45/2.8, 50/1.4, 85/1.4, 300/2.8. Z reszta co ja bede pisal, sami wiecie ;) A pytanie stad, ze jeszcze nie wiem na jaka puszke bedzie mnie stac po wakacjach. D80 lub D200.

Czornyj
06-05-2007, 22:23
Jeśli serio myślisz o manualach, lepiej zapomnij o D80.

PabloXKR
06-05-2007, 22:56
PabloXKR - dziwię się, że do twojego zestawu legend Ai-S jeszcze nie dokupiłeś sobie matówki z mikrorastrem i dalmierzem klinowym: http://www.katzeyeoptics.com/item--Katz-Eye-Focusing-Screen-for-the-Nikon-D200--prod_D200.html, szczególnie, że w D200 elektroniczny dalmierz nie pokazuje, w którą stronę należy ostrzyć - jedynie zapala kropę potwierdzającą ustawienie ostrości. Polecam też zaopatrzenie się w lekko powiększający wizjer DK-21M.

Co do obiektywów manualnych, to mam podobną opinię. Warto też nadmienić, że jakość wykonania manuali jest na wyższym poziomie niż stałoogniskowych Nikkorów AF (w przeważającej większości plastikowe dziadostwo, wyjąwszy 28/1.4 i 85/1.4)

Dzieki Czornyj. Nie wiedziałem nawet że takie ustrojstwo istnieje!:). Używałeś tego osobiście? A nie wiesz przypadkiem czy po zainstalowaniu tego w D200 bedzie mozna zachowac kompatybilnosc z AF. Czy bedzie funkcjonował autofocus po zamontowaniu obiektywu AF zakladając ze nie będę chciał od razu deinstalowac tej nowej matówki? Gdyby zachowana była ta funkcjonalność to rzeczywisnie w moim przypadku to byłoby idealne rozwiązanie.

Czornyj
06-05-2007, 23:31
Dzieki Czornyj. Nie wiedziałem nawet że takie ustrojstwo istnieje!:). Używałeś tego osobiście? A nie wiesz przypadkiem czy po zainstalowaniu tego w D200 bedzie mozna zachowac kompatybilnosc z AF. Czy bedzie funkcjonował autofocus po zamontowaniu obiektywu AF zakladając ze nie będę chciał od razu deinstalowac tej nowej matówki? Gdyby zachowana była ta funkcjonalność to rzeczywisnie w moim przypadku to byłoby idealne rozwiązanie.

Matówka (a nawet jej brak) nie ma wpływu na pracę układu AF - sensor znajduje się na spodzie korpusu pod lustrem, obraz jest na niego kierowany sublustrem znajdującym się za lustrem (lustro jest półprzezroczyste, a konkretnie ma bodaj wywiercone małe dziurki). Na matówce masz jedynie orientacyjnie wytrawione położenie linijek AF - ponieważ wspomniane tu KatzEye takowe oznaczenia posiadają, w kwestii używania obiektywów AF praktycznie nic się nie zmienia. Jedyne, co należy brać pod uwagę, to konieczność wprowadzania ew. korekcji w przypadku matówek w wersji rozjaśniającej (opcja OptiBrite).

Matówki - niestety - na razie nie posiadam bo jest cholernie droga, ale mam ją w planach. Na forach Nikonians sporo osób ją sobie pokupowało i osobiście nie zauważyłem, by ktoś narzekał.

ppfalcon
06-05-2007, 23:37
Jest napisane na stronie, że:
"The screen will have NO effect on the functioning of the autofocus sensors of the camera and the on-demand grid lines will continue to function as intended."

Jakubas
06-05-2007, 23:38
Z tego przynajmniej co pisza na stronie, wszystko bedzie "po staremu" wyjatkiem potencjalnych bledow swiatlomierza (w granicach 1/3 EV). Spot moze tez przeklamywac przy f>3.5. Jesli zamowisz specjalna wersje, unikniesz blackout-u powyzej f/5.6.

Czornyj - tyle wiem, jesli bedzie D80, to tylko jako pomostowa puszka, choc pewnie z rok bedzie musiala wytrzymac, dlatego pytam o matowke. Wszystko zalezy od $...
Baj da łej - AI-S 85/1.4 po ile stoi? Moze inaczej: Czornyj - za ile sprzedajesz? :lol:

Czornyj
06-05-2007, 23:45
Z tego przynajmniej co pisza na stronie, wszystko bedzie "po starem" wyjatkiem potencjalnych bledow swiatlomierza (w granicach 1/3 EV). Spot moze tez przeklamywac przy f>3.5. Jesli zamowisz specjalna wersje, unikniesz blackout-u powyzej f/5.6.

Czornyj - tyle wiem, jesli bedzie D80, to tylko jako pomostowa puszka, choc pewnie z rok bedzie musiala wytrzymac, dlatego pytam o matowke. Wszystko zalezy od $...
Baj da łej - AI-S 85/1.4 po ile stoi? Moze inaczej: Czornyj - za ile sprzedajesz? :lol:

Matówka wygląda na taką samą, ale najlepiej wyślij do nich maila z pytaniem. Po Nikonie należy spodziewać się wszystkiego najgorszego...

Ai-S 85/1.4 mogę ci sprzedać za jakie 1000PLN, bo mam na oku coś jeszcze ciekawszego.

Jakubas
07-05-2007, 09:32
Czornyj, wyslalem Ci Peemke. Dostales?

sradek
10-05-2007, 20:30
To ja może dodam tylko tyle, że dotarł 35mm z Nowej Zelandii - problem tylko w tym, że zapodział mi się kabelek USB i nie mogę zdjęć z karty ściągnąć i obejrzeć na monitorze - a na LCD nie ma co liczyć zawsze jakoś lepiej mi się na tych 2 calach ogląda. No a to kolejna motywacja żeby "Puszke" zmienić na D200 albo S5 pro bo to już kolejny manual w kolekcji.

Pozdrawiam