Zobacz pełną wersję : Filtry Cokin
pszemson
17-02-2013, 20:27
Witam.
Potrzebuje rady związanej z zakupem ww zestawu. Zastanawiam się nad zakupem zestawu Cokin. Jednak nie stać mnie na filtry po kilkaset zł. Pytam wiec czy jest różnica pomiędzy oryginalnym Cokin uchwytem i filtrem po 75 każdy a zestawem z allegro bez marki 3filtry uchwyt i osłona za 99.
Pytam pod kątem uchwytów i mocowania.
Aparat D5100
W moim nieorginalnym uchwycie filtry okrągły się nie mieścił ...
Witam.
Potrzebuje rady związanej z zakupem ww zestawu. Zastanawiam się nad zakupem zestawu Cokin. Jednak nie stać mnie na filtry po kilkaset zł. Pytam wiec czy jest różnica pomiędzy oryginalnym Cokin uchwytem i filtrem po 75 każdy a zestawem z allegro bez marki 3filtry uchwyt i osłona za 99.
Pytam pod kątem uchwytów i mocowania.
Aparat D5100
Jeśli chodzi o uchwyty to jest różnica. Kupiłem oryginalny uchwyt na 3 filtry, nieoryginalny na 1 i nieoryginalna osłonę. W nieoryginalnym uchwycie pierścień ledwo się mieścił i właściwie nie było możliwości, żeby go obrócić. Spiłowywanie uchwytu nie pomagało. Znalazłem kiedyś w MediaMarkcie przeceniony oryginalny wąski uchwyt i bez namysłu kupiłem. Pierścienie pasują idealnie.
Z kolei nieoryginalna osłona pasuje na oryginalny uchwyt na 3 filtry, ale już nie pasuje na oryginalny wąski. Musze kupić nową - oryginalną.
Niby to nie jest jakaś kosmiczna technologia, ale też można coś spaprać.
Z uchwytami różnie bywa - te nieoryginalne są robione przez różne firmy, z różną dokładnością i wytrzymałością. W moim wszystko się mieści bez problemów, tylko wyłamał się docisk jednego filtru
Co do filtrów - szare najlepiej tylko Lee - ale strasznie drogie. HiTech też nie jest straszny, ale już bardziej barwi. Cokin i tanie chińskie - unikaj za wszelką cenę, to nie szare a fioletowo-różowe filtry.
pszemson
17-02-2013, 23:35
Niestety zakup drogiego filtra nie wchodzi w grę. Niestety nie zarabiam fotografowaniem ani nie jestem dziany żeby fundować sobie takie akcesoria. To co oglądałem to na przykład taki zestaw 6w1 (http://allegro.pl/zestaw-cokin-6w1-52mm-do-nikon-d3200-d5200-d5100-i2959693486.html) albo to (http://allegro.pl/uchwyt-holder-cokin-p-adapter-52-mm-52mm-i3018246504.html) + to (http://allegro.pl/filtr-pelny-szary-nd4-cokin-p-153-p153-i3006655230.html).
pszemson
18-02-2013, 21:23
Także jeśli ktoś używał takich tanich filtrów czy bezmarków 6w1 czy oryginalnych Cokin to proszę o informacje czy są warte zakupu względem swojej ceny czy lepiej nie mieć filtra wcale. :) Głównie zależy mi na wykorzystywaniu ich do fotografowania na dłuższym czasie naświetlania np. nad morzem, w górach wodospadów, fontanny itp.
Filtr za 16.5 zł !!! Lepiej nie mieć wcale. Poza tym na co filtr niebieski, zielony itp. w dobie fotografii cyfrowej. Jeśli chodzi o filtr szary, to lepiej kupić oryginalny Cokin niż ten zestaw badziewia.
Jak pisze markB - kolorowe w większości można nałożyć przy obróbce, choć efekt nie zawsze jest identyczny, ale zazwyczaj różnicy nie ma.
Co do szarych, niestety się myli - Cokin i te za 15-20zł są identycznie fioletowe. Najtańszy szary, jaki można kupić to HiTech. Jak kupisz Cokina, to albo będzie on później leżał, albo będziesz tak jak ja użerał się ze sprzedawcą, że nie są neutralne.
Nawet HiTech barwi, ale zdecydowanie mniej niż Cokin i to zabarwienie da się w obróbce zlikwidować, ale tylko jeśli nie jest to zbyt ciemny filtr. Dwa ND 0.9 (ND8 ) HiTech barwią mniej niż Cokin ND0.6 (ND4)
Co do pełnych filtrów szarych - tylko nakręcane. Tańsze i w większości przypadków nie dają zabarwienia. Poza tym nie widzę zastosowania systemu Cokin do filtrów pełnych. System ten sprawdza się tylko przy filtrach połówkowych i z gradientem, bo wtedy możesz przesuwać gradient lub linię odcięcia względem obrazu, czego nie zrobisz w przypadku filtrów nakręcanych, możesz jedynie ją obracać.
Co do szarych, niestety się myli - Cokin i te za 15-20zł są identycznie fioletowe. Najtańszy szary, jaki można kupić to HiTech. Jak kupisz Cokina, to albo będzie on później leżał, albo będziesz tak jak ja użerał się ze sprzedawcą, że nie są neutralne.
To sytuacja się zmieniła, bo moim pierwszym szarym był właśnie Cokin i akurat nie zabarwiał. Ale fakt - było to 25 lat temu i kupione w USA, a nie w Polsce.
To sytuacja się zmieniła, bo moim pierwszym szarym był właśnie Cokin i akurat nie zabarwiał. Ale fakt - było to 25 lat temu i kupione w USA, a nie w Polsce.
Stare były szklane dymione, teraz robią z barwionej żywicy, a czarny barwnik jest niemal nie do uzyskania.
Cokin X-Pro szare są szklane i nie barwią.
pszemson
21-02-2013, 18:16
Na zakup Cokina mam ochotę głównie po to żeby móc ewentualnie używać tych filtrów na kilku obiektywach. Może kiedyś jakiś sobie dokupie...
GonzoG, mógłbyś zapodać jakieś zdjęcie zrobione przy wykorzystaniu tego Cokina czy tam taniego HiTecha? Który tam z nich masz.
Na zakup Cokina mam ochotę głównie po to żeby móc ewentualnie używać tych filtrów na kilku obiektywach. Może kiedyś jakiś sobie dokupie...
GonzoG, mógłbyś zapodać jakieś zdjęcie zrobione przy wykorzystaniu tego Cokina czy tam taniego HiTecha? Który tam z nich masz.
Aktualnie nie mam żadnego szarego. Ale mam zdjęcie z Cokinem ND8:
bez filtrów:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://dl.dropbox.com/u/103388806/eksport/DSC_5309.jpg)
z filtrem:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://dl.dropbox.com/u/103388806/eksport/DSC_5314.jpg)
Zdjęcie z filtrem jest już po próbie odzyskania kolorów. Oryginalnie było jeszcze bardziej zabarwione.
Mniejszy kontrast wynika z obróbki. Balans bieli mocno przesunięty w kierunku zielonego zabarwienia.
Ogólnie da się używać, ale tylko do zdjęć czarno-białych. Przy kolorowych jest tragedia.
Jeśli uchwyt to tylko oryginalny, jak już wcześniej pisano, różna jakość wykonania zamienników, powoduje, że np w jednym co miałem okazję 3mać w rękach, filtr nie trzymał się pewnie. Pierścienie już natomiast, kupiłem zamienniki, nie ma sensu przepłacać.
Odnośnie filtrów miałem styczność z najzwyklejszym szarym z tych dostępnych na allegro, i to szkoda pieniędzy, jakość ich wykonania jest fatalna, paskudne zafarby dają. Oryginalnych Cokin nie miałem, aczkolwiek w większości opinie osób, które je używały, to tak jak wyżej opisano, mocny zafarb dają.
Aktualnie posiadam Hitech ND, i jest to najlepszy wybór w kategorii cena/jakość. Jutro postaram się w ciągu dnia zrobić zdjęcia z filtrami połówkowymi Hitech ND i wrzucę tutaj w temacie to sam zobaczysz co i jak wygląda.
Przykłady filtrów Hitech znajdziesz u mnie na blogu (http://rafalrozalski.blogspot.ie/2012/08/filtry-hitech-zafarb-hitech-filters.html)
Linkuje bo temat powraca ;)
Temat był wałkowany, ale w dziale filtry itp.
pszemson
22-02-2013, 16:55
W sumie ten Hitech nie jest wiele droższy od Cokina. A ten faktycznie barwi dość mocno.
A jak chodzi o nakręcane filtry to jakie polecacie?
pszemson
22-02-2013, 19:21
Biegly, Twoj blog poszedl do zakladek. Swietne zdjecia. :)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.