Zobacz pełną wersję : Jak wykonać zdjęcie wybuchającej petardy oraz ognistej kuli.
terron696
14-02-2013, 22:05
Jak w temacie.
Czy ktoś z was próbował zrobić zdjęcie momentu rozerwania petardy albo innego przedmiotu.Jak coś takiego uchwycić ostre i dobrze doświetlone z odpowiednio dużą głębią ostrości.Jak dotąd miałem dwa sposoby jeden to długi czas naświetlania a drugi to wyzwalanie migawki dokładnie w momencie wybuchu (odpalanie prądem)
Oba pozostawiają wiele do życzenia .Pierwszy długa ekspozycja pozostawia ślady w postaci obiektu jeszcze w całości przed wybuchem oraz wiele detali jest rozmazanych druga metoda jest po prostu kłopotliwa.
Kolejne zagadnienie to kula ognia powstała np. po wlaniu wody do rozgrzanego oleju.Jak uchwycić ogień w bezruchu?????Tu macie moje wypociny .Dwie petardy achtung proch fotobłyskowy odpalony luzem oraz woda do oleju.
http://www.swiatobrazu.pl/fotografie/galeria,zdjecie,uzytkownika,boom_yd3tvumnbbf6fu206 gylhg2nrwq
http://www.swiatobrazu.pl/fotografie/galeria,zdjecie,uzytkownika,untitled_wnaurtm6y5qz2 pvr8dik0nv
http://www.swiatobrazu.pl/fotografie/galeria,zdjecie,uzytkownika,dsc_4536_ocbfcm2ssgndf 7vljux7zkg
http://www.swiatobrazu.pl/fotografie/galeria,zdjecie,uzytkownika,nie_gas_oleju_woda_xhx b814680lm9
sokolnik
14-02-2013, 22:19
może tryb seryjny ?
Wysokie ISO + obróbka
a może migawka strzela na dźwięk wybuchu, chyba da się coś takiego zrobić
nie wiem, strzelam
terron696
14-02-2013, 22:25
Migawka na wybuch ok tylko wtedy jest już za późno .Wysokie iso to zawsze zły pomysł jak dla mnie .
Są specjalne wyzwalacze do tego.
Mogą wyzwalać na dźwięk czy światło... Niestety tanie nie są, bo koszt tych rzeczywiście dobrze działających to ponad 1000zł.
Są nawet takie modele, że można robić zdjęcia piorunów - oczywiście odpowiednio szybkim aparatem, bo np. D5100, czy D3100 raczej się w takich zastosowaniach słabo sprawdzają - za wolne.
terron696
14-02-2013, 22:33
ja cykam d90 demon speeda to nie jest ale jakbym miał go zmieniać to dopiero na ff ale to jak na razie nie ta półka cenowa.
slawek061964
14-02-2013, 22:46
a może coś takiego?
http://www.phototrigger.pl/index_pl.php?page=main
terron696
14-02-2013, 22:53
trochę sporo w dodatku niedawno zakupiłem interwał ale to na prawdę strzał w dyszkę.Ten spust jest nowością więc pewnie za jakiś czas da się przełknąć wydatek.
slawek061964
14-02-2013, 22:59
wiem że sporo gdzieś krąży po sieci własna samoróbka na dźwięk
terron696
15-02-2013, 13:17
Bardziej wolałbym na światło .Można wtedy zdjęcie pioruna łatwiej zrobić .Choć z tym nie ma większego problemu.
terron696
16-02-2013, 15:24
http://www.swiatobrazu.pl/fotografie/galeria,zdjecie,uzytkownika,baloon_pop_5dvpu12ot03 wuz9phkkki
bez tych wynalazków .
Iso 800 1/4000 niestety max w d90 f2,8 nikkor 50mm af-s + lampa halogenowa 1000 wat + wężyk spustowy 5 balonów na to poszło.
Mam jeszcze jedno pytanie jaka lampa da mi odpowiednik czasu 1/20000 lub więcej moja wbudowana ma sync dla czasu 1/200 ale ruch ładnie zamraża .
devilcape
16-02-2013, 15:36
Jakiego czasu? 1/20 000? ;)
Ustaw lampę w tryb FP. 1/20 000 nie będzie :) ale będzie dobrze;)
terron696
16-02-2013, 15:40
ok znalazłem to i jak normalnie 1/200 i pozostałe stoswnie do oświetlenia ????
mateo912
16-02-2013, 15:47
http://www.swiatobrazu.pl/fotografie/galeria,zdjecie,uzytkownika,baloon_pop_5dvpu12ot03 wuz9phkkki
bez tych wynalazków .
Iso 800 1/4000 niestety max w d90 f2,8 nikkor 50mm af-s + lampa halogenowa 1000 wat + wężyk spustowy 5 balonów na to poszło.
Mam jeszcze jedno pytanie jaka lampa da mi odpowiednik czasu 1/20000 lub więcej moja wbudowana ma sync dla czasu 1/200 ale ruch ładnie zamraża .
Jakiego czasu? 1/20 000? ;)
Ustaw lampę w tryb FP. 1/20 000 nie będzie :) ale będzie dobrze;)
ok znalazłem to i jak normalnie 1/200 i pozostałe stoswnie do oświetlenia ????
Widać że nie macie zielonego pojęcia o temacie. Światło stale? Tryb FP? Serio?;) wieczorem jak będę miał więcej czasu to napiszę coś więcej. A najlepiej jak sami poczytacie o high speed photography.
terron696
16-02-2013, 15:49
no właśnie o to chodzi że się nie znam.Zresetuję moje pytania.Jak ustawić wbudowaną lampę w d90 aby jak najlepiej zatrzymała ruch.
mateo912
16-02-2013, 16:04
no właśnie o to chodzi że się nie znam.Zresetuję moje pytania.Jak ustawić wbudowaną lampę w d90 aby jak najlepiej zatrzymała ruch.
Nie ustawiasz. Lampa wbudowana sie do tego nie nadaje.
terron696
16-02-2013, 16:29
Może i nie ale na razie nie stać mnie na sb900 poza tym nie chcę wydawać kasy na coś z czego nie korzystam często.?Chciałem wiedzieć jak ustawić to co mam .Poza tym jak to się nie nadaje śrut udało mi się uchwycić wodę w balonie też.
http://www.swiatobrazu.pl/fotografie/galeria,zdjecie,uzytkownika,untitledghv_8y4eqwk6k9 vxorf8zed4 wykonane d80 z wbudowaną lampą
http://www.swiatobrazu.pl/fotografie/galeria,zdjecie,uzytkownika,untitled_p45hzdhehw3v5 b729c8aasz casio fh100
slawek061964
17-02-2013, 15:35
coś takiego znalazłem no ale do tego to lampa jest potrzebna
http://z-p-t.pl/2011/07/29/zdjecia-w-ulamku-sekundy-wyzwalanie-dzwiekiem/
no właśnie o to chodzi że się nie znam.Zresetuję moje pytania.Jak ustawić wbudowaną lampę w d90 aby jak najlepiej zatrzymała ruch.
Im mniejszą ustawisz moc lampy, tym krótsze czasy błysku otrzymasz. (Tu możesz nieco poczytać) (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=207389)
Pozostaje oczywiście kwestia niewielkiej ilości światła, które będziesz mieć wtedy do dyspozycji aby oświetlić scenę.
terron696
17-02-2013, 21:42
Widzę zatem że problemem lampy wbudowanej jest jedynie to że jest za słaba ???W sumie to zaraz to sprawdzę mam pokrowiec wodoodporny więc można podejść bliziutko .
Przyszalałem i zakupiłem yn560 II .Układ do odpalania zrobiłem z folii aluminiowej a dźwiękowy i optyczny kolega mi zlutuje.Na razie czekam na lampę .Jak coś wyjdzie to się pochwalę.
Kolejne zagadnienie to kula ognia powstała np. po wlaniu wody do rozgrzanego oleju.Jak uchwycić ogień w bezruchu?????Tu macie moje wypociny .
Odpowiednio krótki czas naświetlania, tryb seryjny i to wszystko...
Mi tak to wyszło pewnego razu.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.tomaszfijolek.pl/blog/galeria/20120310/olej.jpg)
terron696
18-02-2013, 23:38
Bardzo ładnie wyszło.trochę mi szkoda kasy na 20 litrów oleju więc pewnie nie prędko coś takiego zrobię .
Fotografowałem trochę strzelań z armat, muszkietów i innych samopałów czarno-prochowych. Trzeba liczyć na szczęście i robić zdjęcia seryjnie. Oczywiście trzeba wyczuć, w którym momencie zacząć serię. Różne materiały mają różny czas spalania, akurat proch czarny ma dość wolny, więc można uchwycić czasami fajne rzeczy.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.