PDA

Zobacz pełną wersję : idealny obiektyw do Nikona D 5000



zuzana87
11-02-2013, 21:38
Cześć :) jestem zupełnie zielona jeśli chodzi o sprzęt fotograficzny. Mam Nikona D 5000 i nic lepszego mi na razie nie potrzeba, ale szukam obiektywu, którym zrobię dobre (ostre zdjęcia) na słabo oświetlonej hali do jazdy konnej. Zdjęcia będą robione w ruchu, głownie z małych odległości (hala ma 60/35m). Obiektyw może być starszej generacji albo używany. Szukałam informacji w sieci, ale po tym jeszcze mniej wiem ;) Jeśli możecie pomóc będę bardzo wdzięczna.

johnywalker
11-02-2013, 21:41
Tylko nikkor 17-55 2.8

Jedrek.S
11-02-2013, 21:46
budżet ?

varjo
11-02-2013, 21:47
Pierwsze, co przychodzi do głowy - Nikkor 50/1,4 lub 50/1,8 (jeden i drugi w wersji G). Lub też wariant "szerszy" - 35/1,4G. W przypadku D5000 zapomnij o szkłach "starszej generacji" - nie będziesz miała albo pomiaru światła, albo autofokusa (albo jednego i drugiego). Z tym aparatem pełną funkcjonalność mają tylko obiektywy AF-S.

zuzana87
11-02-2013, 23:26
Budżet zamyka się w rozsądnych granicach, bo jestem amatorem, ale rozważę każdy proponowany obiektyw, bo na prawdę mi zależy :) myślałam też o zakupie lampy,ale bardzo nie lubię zdjęć z lampą i bronie się przed nią rękami i nogami :)
Co do zaproponowanych obiektywów, czy możecie napisać dlaczego je wybraliście? :) Pytam, bo na prawdę jestem zielona.

Dzięki :)

creep
11-02-2013, 23:32
Lampa się przydaje na co dzień, ale akurat w Twoim przypadku nie za bardzo - nie będziesz chyba koniom błyskać po oczach? Lepiej inwestuj w jaśniejsze szkła (dlatego koledzy doradzają obiektywy ze światłem 1,8 - 2,8 ).

V-gen
11-02-2013, 23:33
Witaj , sam osobiście posiadam 2 obiektywy .
35mm 1.8g i kit 18-105 3.5g Bardzo jestem zadowolony z jasnego światła w 35.. Koszt ok 750 zł (NOwy)
Zależy do jaki typ zdjęc preferujesz , moim zdaniem ..

lenai
11-02-2013, 23:43
Zależy, jaka duża ta hala. Ja się kiedyś "ratowałam" 50 1.8 na hali hipodromowej w Sopocie, ale wystarczało tylko na mniej niż połowę. Do hali o wymiarach 20x50metrów 50-tka powinna być ok, najwyżej trochę będziesz musiała z nią pochodzić.

MstrG
12-02-2013, 09:33
Ja bym tu szukał zastosowania raczej dla tamrona 70-200 2.8 + 50mm 1.8

galaza
12-02-2013, 09:38
50 to fajny obiektyw ale często trochę wąsko. Dla mnie do zastosowań ogólnych sprawdza się lepiej 35 1.8 G.

skarcity
12-02-2013, 10:21
Ja bym tu szukał zastosowania raczej dla tamrona 70-200 2.8...

popieram

arecki
12-02-2013, 14:13
należało by zacząć od tego jaki budżet na to przewidziałaś :-) ?

Dexter88
12-02-2013, 16:22
50 na cropie? Zdecydowanie za wąsko! Moim ulubionym, który praktycznie może cały czas siedzieć na puszce jest 35... na FF.

zuzana87
15-02-2013, 12:55
50 to fajny obiektyw ale często trochę wąsko. Dla mnie do zastosowań ogólnych sprawdza się lepiej 35 1.8 G.

co to znaczy "wąsko"? i dlaczego 35 będzie "szersze"?

Nie używałam jeszcze obiektywu ze stałą ogniskową. Obawiam się,że zabraknie mi tej swobody, która daje zoom. :) Czy obiektyw z zoomem się sprawdzi czy zdjęcia przybliżane będą się rozmywać?

zuzana87
15-02-2013, 12:59
popieram

mam sigme 70-300 1:4-5.6 i zupełnie nie radzi sobie ze zdjęciami w ruchu przy niedostatecznym świetle. Czym różnią się te dwa obiektywy? :)

GonzoG
15-02-2013, 12:59
co to znaczy "wąsko"? i dlaczego 35 będzie "szersze"?

Nie używałam jeszcze obiektywu ze stałą ogniskową. Obawiam się,że zabraknie mi tej swobody, która daje zoom. :) Czy obiektyw z zoomem się sprawdzi czy zdjęcia przybliżane będą się rozmywać?

wąsko czy szeroko - oznacza to czy obiektyw widzi mniej (wąsko) czy więcej (szeroko), inaczej mówiąc przybliża czy oddala.

Obiektywy stało ogniskowe z zasady są ostrzejsze od zoomów. Jednak przy dobrym zoomie i słabej stałce może być na odwrót.

To czy zoom będzie "rozmywał" i czy przy przybliżaniu czy oddalaniu, zależy tylko od jego konstrukcji - jedne są ostrzejsze przy krótkich ogniskowych, inne przy długich, a jeszcze inne w całym zakresie są jednakowe.

To czy zoom się sprawdzi albo czy stałka będzie lepsza, zależy od tego co i jak chcesz fotografować.

Dexter88
15-02-2013, 13:00
http://www.fotoporadnik.pl/elementy-aparatu-ogniskowa.html

http://www.fotoporadnik.pl/fotografowanie-glebia-ostrosci.html

zuzana87
15-02-2013, 13:28
Witaj , sam osobiście posiadam 2 obiektywy .
35mm 1.8g i kit 18-105 3.5g Bardzo jestem zadowolony z jasnego światła w 35.. Koszt ok 750 zł (NOwy)
Zależy do jaki typ zdjęc preferujesz , moim zdaniem ..

Ku temu właśnie sie skłaniam :) ale dlaczego 1.4g kosztuje aż 6 tys?!

arecki
15-02-2013, 13:31
35/1.8 ten obiektyw jest rewelacyjny biorą pod uwagę cene

zgera
15-02-2013, 13:54
Ku temu właśnie sie skłaniam :) ale dlaczego 1.4g kosztuje aż 6 tys?!

Nikkor AF-S 35 mm f/1.4 G to wyższa półka, światło 1.4 oraz jakość wykonania, za to właśnie tyle się płaci.
AF-S 35mm f/1.8 G to dobre szkło, tylko nikt nie wspomina jak kapryśne jest z D5000 i nie tylko, miałem to szkło i mogę tylko powiedzieć że u mnie z D5000 to była loteria, w słabym oświetleniu celność tego szkła była 50/50.

zuzana87
15-02-2013, 20:11
Nikkor AF-S 35 mm f/1.4 G to wyższa półka, światło 1.4 oraz jakość wykonania, za to właśnie tyle się płaci.
AF-S 35mm f/1.8 G to dobre szkło, tylko nikt nie wspomina jak kapryśne jest z D5000 i nie tylko, miałem to szkło i mogę tylko powiedzieć że u mnie z D5000 to była loteria, w słabym oświetleniu celność tego szkła była 50/50.

Jest szansa,że był to przypadek - wadliwy sprzęt czy cokolwiek innego? Czy ktoś jeszcze miał problemy z d5000 i 35 1.8? :)

ad2122
15-02-2013, 20:16
Jest szansa,że był to przypadek - wadliwy sprzęt czy cokolwiek innego? Czy ktoś jeszcze miał problemy z d5000 i 35 1.8? Moja d5k nie bangla z 35/1.8, szczególnie na skrajnych punktach AF. Też bym powiedział, że daje 50/50 celności. No, ale jak trafi... to mniamniuśnie jest ;)

Sephi
15-02-2013, 21:00
Witaj!

Na halach jest prosta zasada - im jaśniejsze szkło tym lepiej :) Jeżeli masz spory budżet to Nikon 17-55 będzie znakomity (jak wspomnieli poprzednicy) ale jeżeli nie masz 4-5tys zł do wydania to może faktycznie 35 1.8 i do tego 50 1.8 będą odpowiednie?

Pozdrowienia

arecki
16-02-2013, 02:21
Jest szansa,że był to przypadek - wadliwy sprzęt czy cokolwiek innego? Czy ktoś jeszcze miał problemy z d5000 i 35 1.8? :)
u mnie jest ok, miałem kalibrowany obiektyw ( bo większość35/1.8 maja albo ff albo bf)...później body :)

ad2122
16-02-2013, 11:41
u mnie jest ok, miałem kalibrowany obiektyw ( bo większość35/1.8 maja albo ff albo bf)...później body :)
No widzisz, a ja swoją 35'tkę sprawdzałem na innych body tj. D7000 oraz d5100 i 100% skuteczności AF - trafiały idealnie, a z moim korpusem kiszka. Problem dotyczy zwłaszcza bocznych punktów. Body było już dwukrotnie na kalibracji i dalej obiektyw i korpus nie mogą się dogadać. Z innymi obiektywami jakie posiadam niby współpraca układa się ok., ale to inne światełko i zdecydowanie większa głębia ostrości, więc może po prostu nie widzę problemów z BF/FF.

zuzana87
20-02-2013, 21:49
Bardzo dziękuję wszystkim za podpowiedzi :) postanowiłam kupić nikkora 35 1.8

maniek210
08-03-2013, 00:16
Pewnie już nieaktualne, ale ja polecam 35 1.8. U mnie z D5000 wszystko "gro i bucy" :-) Szkiełko jasne, ostre i nie oszukujmy się za tę cenę lepszego w tej kategorii nie znajdziecie.

Andi74
15-03-2013, 10:06
moze ja sie podepne pod watek

jesli dajemy do kalibracji N35 razem u pucha D5000

to jak potem wypada wspolpraca z innymi objektywami np 18-105 czy 55-200 ??

czy kalibracja zapisuje jakies ustawienia w chipie i one sa tylko po podpieciu N35 ??

arecki
15-03-2013, 10:09
czy kalibracja zapisuje jakies ustawienia w chipie i one sa tylko po podpieciu N35 ??
nie, kalibruje się ogólnie puchę a nie pod konkretne szkło

galaza
15-03-2013, 10:19
O ile się nie mylę te obiektywy mogą być kalibrowane.
Swój wysłałem "niechcący" do kalibracji z d7000 i obiektyw był sprawdzany niezależnie od puszki...

arecki
15-03-2013, 10:22
dokładnie, to chyba największa wada tego szkła, większość po prostu nie została skalibrowana przed sprzedażą...albo zrobiono to na "odwal się"

josephebeloki
15-03-2013, 10:47
Cześć :) jestem zupełnie zielona jeśli chodzi o sprzęt fotograficzny. Mam Nikona D 5000 i nic lepszego mi na razie nie potrzeba, ale szukam obiektywu, którym zrobię dobre (ostre zdjęcia) na słabo oświetlonej hali do jazdy konnej. Zdjęcia będą robione w ruchu, głownie z małych odległości (hala ma 60/35m). Obiektyw może być starszej generacji albo używany. Szukałam informacji w sieci, ale po tym jeszcze mniej wiem ;) Jeśli możecie pomóc będę bardzo wdzięczna.

Hala halą, jakby miała nawet 100m x 50m to napisałeś "Zdjęcia będą robione w ruchu, głownie z małych odległości".
Zatem priorytet jasności (Zdjęcia będą robione w ruchu) i priorytet szerokości (głownie z małych odległości). Rozumiem, że będziesz blisko stał, a nie, że mają być ciasne "zbliżone" kadry.

Więc proste rozwiązanie jest takie: 35mm (eq ~50) f1.8 (750zł). Obiektyw 50mm (eq ~75) będzie za ciasno i to sobie wybij z głowy, po za tym fajnie by było pokazać kawałek tej hali. Więc możesz mieć fajne fotki z koniami i halą i samymi koniami. Jak CI 35mm będzie za szeroko to skadrujesz przy obróbce, albo nawet z korpusu są takie narzędzia. Natomiast 50mm nie rozszerzysz już obrazu i dupa zbita. Po za tym koń ma ze 2,5m to musisz kawałek od niego stanąć jakby na to nie patrzeć więc absolutnie nie 50mm. Nawet bym prędzej myślał o Sigma 30mm f1.4 niż o ogniskowej 50mm , tylko ta Sigma może szersza i jaśniejsza ale obrazek na brzegach ma nie ciekawy i ok 1600zł, a nie jak to w przypadku Nikon 35m f1.8 ,750zł i moim zdaniem jeśli chodzi o obraz na całym obrazku to Nikon Sigmę bije na łeb na szyje.

Miałem 35mm f1.8 z D7000 i PEREŁKA !!! POLECAM !!!!