PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon D5200 a filmowanie



Strony : [1] 2

Fatman
08-02-2013, 15:17
Właśnie dorwałem do testów Nikona D5200 i jestem w szoku. Na zrobionych dotychczas filmów w ogóle nie widać mory i aliasingu !!!!!
Obraz jest dużo lepszej jakości niż ten z D800 i D600. Wieczorem sprawdzę wysokie ISO i zrobię porównanie do D800.

Na razie tylko jedna klatka z filmu -jeszcze bez przygotowanego profilu (to takie prosto z puszki jest ;) ), bo padł akumulator....... naładuje się i zabieram się za testowanie :-)

http://img692.imageshack.us/img692/5286/d5200.jpg

raabit13
08-02-2013, 15:58
no niezle ten filimik wygląda :)

A_S_T_O_R
08-02-2013, 16:36
Jeśli możesz wrzuć coś z trybu 1080i bo to mnie najbardziej ciekawi.

Joseph79
08-02-2013, 18:45
No to czekam z niecierpliwością :)

Swoja drogą chciałbym żebyś pobawił się kiedyś GoPRO HERO 3 (black ed.) - korci mnie to maleństwo.

Mekano
08-02-2013, 19:04
Właśnie dorwałem do testów Nikona D5200 i jestem w szoku. Na zrobionych dotychczas filmów w ogóle nie widać mory i aliasingu !!!!!
Obraz jest dużo lepszej jakości niż ten z D800 i D600. Wieczorem sprawdzę wysokie ISO i zrobię porównanie do D800.



Swietnie, czekam na relacje.
i filmiki 1080p na najwyzszym fps..
Fajny watek sie zapowiada, aha pomylilo ci sie jedno "0" :>

Fatman
08-02-2013, 20:04
:-)

Właśnie jestem po pierwszych testach w studio i już wiem, że nie oddam tego aparatu do sklepu, z którego go dostałem do testów -po prostu go kupię :-)

Jeśli chodzi o aliasing i morę to rozwala D800 totalnie. Jeśli chodzi o wysokie ISO to D800 przy D5200 leży i kwiczy po prostu. Bardziej ostry obraz jest z D800, jednak wydaje mi się, że to tylko kwestia dopracowania parametrów profilu.
Jedyny prawdziwy minus, to znacznie większy Rolling Shutter w D5200 (jednak mniejszy niż to było za czasów D90 i D300s).
Niebawem dodam zdjęcia porównawcze i filmy.

Piszcie co chcecie żebym sprawdził i porównał (niestety aktualnie tylko do D3 i D800).

Fatman
08-02-2013, 20:26
D800 ISO 6400 (profil dla HighISO3200):

http://img801.imageshack.us/img801/253/d800iso6400.jpg

D5200 ISO 6400 (profil dla HighISO3200):

http://img24.imageshack.us/img24/5681/d5200iso6400.jpg

deep
08-02-2013, 20:46
duża różnica na plus tańszej zabawki :)

Mekano
08-02-2013, 20:47
To faktycznie musi byc dobry, ze zamierzasz kupic, zreszta tez tak czulam ze d5200 jest godny uwagi.. ;)
Jezeli chodzi o ostrosc obrazkow, to tez mi sie wydaje, ze to kwestia ustawien opcji w aparacie..
a ISO pomiedzy D800 i d5200, to az niemozliwe ze taka roznica, na korzysc d5200, nowsze niestety, prawie zawsze jest lepsze. :)
interesuja mnie filmiki.. :)

prz3mo
08-02-2013, 20:48
To, że Nikon w tak niskim modelu dał "dobry film" oznacza jedno - Nikon cały czas usilnie pracuje nad "filmem" w swoich lustrzankach... I nie ma reguły, że to tani DX... na tą chwilę to najnowsza puszka, a więc z największym doświadczeniem Nikona w filmie. Tak mi się wydaje... :)

Jedrek.S
08-02-2013, 20:50
No to tylko oby taka matryca zagościła w D7100,D400

Mekano
08-02-2013, 21:03
To, że Nikon w tak niskim modelu dał "dobry film" oznacza jedno - Nikon cały czas usilnie pracuje nad "filmem" w swoich lustrzankach... I nie ma reguły, że to tani DX...

Musi, taki jest rynek, jesli innymi aparatami mozna nakrecic ladne filmy, to Nikon by nie odstawac od reszty musi isc za standardem i byc na topie, dobrze jest, jak jest zainteresowanie nie tylko w stosunku do zdjec, ale i przy nagrywaniu filmow, wieksza ilosc klientow, a to sie najbardziej liczy..
Jedynie odstrasza manualne ostrzenie w lustrzankach, szkoda, ze jest taki problem wlasnie, to zniecheca..

kazziz
08-02-2013, 21:20
pięknie, dzięki Fatman! Swoją drogą Twoja Żona jest chyba najbardziej znaną żoną wśród Nikoniarzy ;-)
Świetnie się toto spisuje - pewnie do późnej wiosny jeszcze poprawią co się da i D7x00 będzie świetną puchą także do filmowania...

aikidudi
08-02-2013, 21:39
no proszę. teraz to będę intensywnie myslał nad 2 aparatem, szczególnie ze taki mniejszy będzie się dobrze trzymał w dłoniach mojej 2 połówki :)

Fatman
08-02-2013, 22:05
Kolejne ciekawostki. Filmowy obraz z D5200 wydaje się mniej skompresowany. Przynajmniej tak to widać po powiększeniu obrazu (zapewne w obróbce szybciej to wyjdzie -sprawdzę jutro) nawet na 2 przykładach poniżej.
D5200 wymaga szybszych kart do zapisu video niż D800. W przypadku D800 wystarczył zwykły Kingston klasy 6 (rzeczywista szybkość zapisu ok 6MB/s). Niestety D5200 nie był w stanie zapisywać filmu na tej karcie -po 3-4s przerywał nagranie (nie nagrywając pliku na kartę).

Przykład aliasingu -wycinki powiększone do 400%. Jutro wstawię pokazujące to lepiej filmy porównawcze.

D800:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img217.imageshack.us/img217/2794/aliasingd800.jpg)


D5200:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img163.imageshack.us/img163/8293/aliasingd5200.jpg)

Robert1602
09-02-2013, 13:10
Bardzo jestem ciekaw porównania d600 i d5200. Ktoś może wie, gdzie takie można znaleźć? Fatman masz lub będziesz miał taką możliwość w najbliższej przyszłości?

Fatman
09-02-2013, 19:14
D5200 zostaje już u mnie, więc wcześniej czy później porównam go z D600. Jednak z tego co widzę w porównaniu do D800, to D600 też wypadnie słabiej w stosunku do D5200.

OK -kolejna wada w stosunku do wcześniejszych Nikonów. Jeśli chodzi o zdjęcia to tym razem wyciąganie z cieni jest takie jak w Canonie. Czyli kiepsko, oj bardzo kiepsko :( Pojawia się silny szum (w tym sporo kolorowego) oraz wyjątkowo paskudny poziomy banding.

wlods
10-02-2013, 11:44
Napisz czy podczas filmowania możliwe są manualne nastawy czy automat.Kurcze aż trudno uwierzyć że crop mniej szumi od ff.Do filmowania używam Eos 650 i powyżej 1600 iso szumi solidnie,ustawianie iso co 1EV,hybrydowy af w tym Canonie jest taki sobie(raczej za wolny).Chętnie bym przygarnął takie body jakby było lepsze od tego Canona.

dziulas
10-02-2013, 13:08
Czy możliwości filmowania są takie same jak w D7000? Chodzi mi o manualne ustawianie parametrów podczas kręcenia.

Fatman
10-02-2013, 13:38
Są dostępne wszystkie manualne nastawy z ograniczeniem zmiany przysłony -można to zrobić nie będąc w trybie LV. Czyli jak filmujemy na przysłonie f1.8 i chcemy ją zwiększyć, to musimy przerwać filmowanie, wyłączyć LV i dopiero zmienić przysłonę.
Jeśli chodzi o całość możliwości, to jest to obecnie najbardziej rozbudowane pod kątem filmowym, body Nikona.

Wieczorem, albo najpóźniej jutro po południu zamieszczę dokładny test/opis na moim blogu (mam już prawie cały aktualnie potrzebny materiał).

piterdm
10-02-2013, 14:06
Testowałeś af przy fotkach? jest to ponoć ten sam moduł co w d7000. Ciekaw jestem czy też płata figle.
Cierpliwie czekam na test/opis.

Fatman
10-02-2013, 16:18
Jak dotychczas trafia bardzo dobrze. Sprawdzałem z 28 1.8G, 50 1.8G i 85 1.8G, które z moim D800 wymagają regulacji (różnych) i co dziwne problemu FF/BF nie było......... ale to dopiero drugi dzień jak go sprawdzam. Powtarzalność i szybkość AF też na dobrym poziomie (czyli tak jak w sprawnym D7000).

prz3mo
10-02-2013, 16:50
Jak dotychczas trafia bardzo dobrze. Sprawdzałem z 28 1.8G, 50 1.8G i 85 1.8G, które z moim D800 wymagają regulacji (różnych) i co dziwne problemu FF/BF nie było......... ale to dopiero drugi dzień jak go sprawdzam. Powtarzalność i szybkość AF też na dobrym poziomie (czyli tak jak w sprawnym D7000).

Inna sprawa, że to DX, więc też mniej baboli z Af związanych będzie widocznych... Dobrze myślę, że ten model nie ma AF-tune?

Fatman
10-02-2013, 18:16
Niestety nie ma AF-tune.

http://imageshack.us/a/img546/2216/dsc0038xm.jpg

http://imageshack.us/a/img14/1476/dsc0014yk.jpg

Fatman
11-02-2013, 18:30
Ok, teścik na moim blogu ;-)

Tymczasem jak wspominałem wcześniej, przykład niezbyt udanego wyciągania z cieni (ale to taki przykład na prawdę bardzo ekstremalny):


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/02/test_D5200_15-1.jpg
źródło (http://rafalglebowski.pl/blog/small/test_D5200_15.jpg)

Fatman
11-02-2013, 20:29
D3 vs D5200

ISO 6400 i reszta parametrów taka sama. Zdjęcie z D5200 z delikatną redukcją szumu i przeskalowane do 12Mpix.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img72.imageshack.us/img72/6388/d3iso6400.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img26.imageshack.us/img26/5681/d5200iso6400.jpg)

A_S_T_O_R
12-02-2013, 01:05
Fatman, jak ocenisz jakość video w porównaniu do GH2 czy 550d bo zdaje się że oba miałeś/masz. Drugie pytanie czy d5200 pokazuje ile zostało do zapełnienia bufora w jakiś sposób?

Fatman
12-02-2013, 12:40
550D odpada zupełnie (pod każdym względem), co do GH2 to zależy czy porównamy do wersji z hackiem czy bez. Wersja z hackiem góruje pod względem bitrate (istotne podczas dalszej obróbki). Obraz z GH2 jest troszkę bardziej detaliczny. Mora, aliasing na tym samym poziomie co w D5200. Szumy niższe w D5200 (ale wysokie iso już wyraźnie mniej detaliczne w Nikonie). AF-F oczywiście leży i kwiczy, bo nie ma odpowiednich obiektywów w systemie Nikona, więc tutaj GH2 jest zdecydowanie lepsze.

piterdm
12-02-2013, 17:47
Możesz coś powiedzieć odnośnie tego jak długo trzyma bateria?

Fatman
12-02-2013, 21:47
Niezbyt długo jak dla mnie, ale na razie nic konkretnego nie powiem. Głównie filmuję a jak wiadomo to po prostu pożera aku.........

A_S_T_O_R
13-02-2013, 10:11
Czy d5200 pokazuje podczas nagrywania poziom dźwięku, czy dostępne to jest jedynie w menu aparatu? Ponowię pytanie czy pokazuje zapełnienie bufora wzorem canonów? Czy po prostu ucina nagrywanie bez ostrzeżenia. Jakich kart w końcu do niego użyłeś skoro wolniejsze się nie sprawdziły? Sorry że tak wypytuję ale w necie takich informacji nie ma i jesteś jedyną skarbnicą wiarygodnej informacji o tym aparacie. Funkcje foto kompletnie mnie nie interesują, może mieć bandingi i szumy w cieniach ale zależy mi na video bo już byłem o krok o nabycia czegoś ze stajni canona 550d/600d/650d wyłącznie do filmowania.

LOUCO
13-02-2013, 10:23
SKLEP FOTOGRAFICZNY (gdzieś w Polsce)

Klient: Dzień Dobry !
Sprzedawca: Witam !
K: czy kupię u państwa Nikona D5200 ?
S: tak, oczywiście, mamy jedną sztukę.
K: to poproszę, płacę gotówką.
S: aparat będzie pojutrze.
K: mówił pan, że macie jedną sztukę ?!
S: no tak, ale Fatman zabrał do testowania, pojutrze odniesie.
K: trudno, to proszę mi go zarezerwować, a tymczasem od razu wezmę zapasowe akumulatory tak ze dwie sztuki.
S: akurat mamy dwie sztuki ala będą pojutrze.
K: to znaczy, że jednak nie macie skoro nie mogę wziąć od razu !!
S: mamy na stanie magazynowym ale Fatman wziął do testowania.
K: to może przynajmniej kupię kartę pamięci do tego D5200 ?
S: nie ma sprawy, mamy świetnego Sandiska w dobrej cenie.
K: ten Sandisk to na teraz czy ... ?!
S: spokojnie, Fatman pojutrze odda z aparatem i akumulatorami !

:)

Fatman
13-02-2013, 11:05
Czy d5200 pokazuje podczas nagrywania poziom dźwięku, czy dostępne to jest jedynie w menu aparatu?

Pokazuje podczas nagrywania poziom dźwięku.


Ponowię pytanie czy pokazuje zapełnienie bufora wzorem canonów? Czy po prostu ucina nagrywanie bez ostrzeżenia.

Nie, tego nie pokazuje, ale dotychczas nie spotkałem się z sytuacją, żeby Nikon (jakikolwiek) przerwał nagrywanie sam. Albo w ogóle nie może nagrać (tak jak D5200 w przypadku zbyt wolnych kart), albo po prostu nagrywa do momentu aż sami przerwiemy.


Jakich kart w końcu do niego użyłeś skoro wolniejsze się nie sprawdziły?

Sandisk Ultra 32GB klasy 10 (oznaczenie na karcie 30MB/s -oczywiście rzeczywiste osiągi są mniejsze).


Sorry że tak wypytuję ale w necie takich informacji nie ma i jesteś jedyną skarbnicą wiarygodnej informacji o tym aparacie. Funkcje foto kompletnie mnie nie interesują, może mieć bandingi i szumy w cieniach ale zależy mi na video bo już byłem o krok o nabycia czegoś ze stajni canona 550d/600d/650d wyłącznie do filmowania.

Nie ma problemu :-) Niestety w chwili obecnej nie mogę zrobić bezpośredniego porównania z 550d/600d/650d, bo nie mam dostępu do egzemplarza testowego -a aktualnie żaden z moich znajomych takiego Canona nie posiada.


SKLEP FOTOGRAFICZNY (gdzieś w Polsce)

Klient: Dzień Dobry !
Sprzedawca: Witam !
K: czy kupię u państwa Nikona D5200 ?
S: tak, oczywiście, mamy jedną sztukę.
K: to poproszę, płacę gotówką.
S: aparat będzie pojutrze.
K: mówił pan, że macie jedną sztukę ?!
S: no tak, ale Fatman zabrał do testowania, pojutrze odniesie.
K: trudno, to proszę mi go zarezerwować, a tymczasem od razu wezmę zapasowe akumulatory tak ze dwie sztuki.
S: akurat mamy dwie sztuki ala będą pojutrze.
K: to znaczy, że nie macie jednak skoro nie mogę wziąć od razu !!
S: mamy na stanie magazynowym ale Fatman wziął do testowania.
K: to może przynajmniej kupię kartę pamięci do tego D5200 ?
S: nie ma sprawy, mamy świetnego Sandiska w dobrej cenie.
K: ten Sandisk to na teraz czy ... ?!
S: spokojnie, Fatman pojutrze odda z aparatem i akumulatorami !

:)


Taj, tak -widziałem, że szybko znajdzie się ktoś, kto zacznie szukać drugiego dna, dorobi sobie teorię i tak dalej.
Widzisz kolego, gdybyś choć przeczytał to co napisałem o D5200, to byś wiedział, że testowany przeze mnie egzemplarz nie wróci na półkę do sprzedania. Jak dostaję do zabawy Canona to jest to egzemplarz "demo" udostępniony przez firmę Canon. "Katuje" go wielu ludzi, potem wraca do producenta. Jak testuję Nikona, to jest to albo mój egzemplarz, albo pracownika sklepu, albo po prostu egzemplarz sklepowy (bo niestety Nikon nie udostępnia aparatów demo -no, może Nikon 1 się czasem trafi, ale z tego co wiem tylko w ABFoto).
To samo dotyczy obiektywów, najczęściej są to egzemplarze znajomych, a jeśli dostaję coś ze sklepu to także udostępnione przez producenta lub sklep, wersje demo.

Najłatwiej się krytykuje -jak nie można od strony merytorycznej, to zawsze można się doszukiwać drugiego dna. Proszę Cię, zrób coś pożytecznego dla innych i sam testuj sprzęt. Całkowicie niezależnie od łaski producenta, który sprzęt Ci udostępni tylko jak ładnie o nim napiszesz.

[dopisane]

LOUCO, tak po prawdzie to nie wiem co miałeś na myśli, czy w Twoim tekście między wierszami można wyczytać "najpierw Fatman zużywa sprzęt, a potem ktoś nieświadomy taki używany sprzęt kupuje" -ale tak to po prostu można odebrać.

kazziz
13-02-2013, 11:05
SKLEP FOTOGRAFICZNY (gdzieś w Polsce)

S: spokojnie, Fatman pojutrze odda z aparatem i akumulatorami !

:)

LOUCO, jak to mówią - zrobiłeś mi dzień.
A po nieprzespanej nocy, kiedy o 5:30 stwierdziłem że nie opłaca mi się kłaść spać, w czasie do wyjścia do pracy przeglądałem m.in. filmiki Fatmana z D5200. I mój komentarz brzmiał "nie, to jest [niecenzuralne słowo] nie-moż-[kolejne takie słowo]-li-we".

Fatman, ja odnośnie tych profili które wgrywasz - to są profile barwne do puszki czy co? Zadziała to z D7000 czy nie mam po co ściągać? Czy może przeciwnie - ściągnąć, sprawdzić i napisać, czy działa?

Fatman
13-02-2013, 11:13
Tak to są najzwyklejsze profile do puszki, zmieniające to co "wypluwa" silnik JPGa, a przy okazji także film. Bez problemu możesz je wgrać i używać z D7000 jednak podejrzewam, że trzeba by lekko zmodyfikować w nich parametry kontrastu i wyostrzania (tak jak w przypadku D5200 -niedługo odpowiednio zmodyfikowane profile do tego Nikona udostępnię).

Tak więc jak możesz to aktualne do D600/D800 ściągnij i powiedz jaki jest efekt (głównie chodzi mi o ostrość, czy jest wystarczająca -bo kontrastu nie sprawdzisz, nie mając punktu odniesienia).

https://vimeo.com/59532431 -kilka sekwencji nagranych za pomocą D5200 z N18-55 3.5-5.6 VR (między innymi ISO 6400), po zarejestrowaniu na Vimeo, przez tydzień można ściągnąć oryginalny plik -tak więc będzie można ocenić rzeczywistą jakość, bez dodatkowej kompresji Vimeo.

kazziz
13-02-2013, 11:30
widziałem już w FullHD (chociaż mój monitor max. wyświetla 1600x1200, ale to stare dobre CRT więc downsampling mu niestraszny) na Youtube i tak czy siak robi gigantyczne wrażenie. Kawał świetnej roboty!
Nie ma drugiego takiego kogoś jak Fatman w Krakowie, żebym mógł się uczyć nie tylko z internetów, ale i fizycznie pogadać? Trzeba do Łodzi jechać? :(

edit: Wydaje mi się, że LOUCO nie miał nic złego na myśli, dla mnie miało to akcent stricte humorystyczny

LOUCO
13-02-2013, 11:31
Przesympatyczny Fatmanie. Jesteś inteligentnym facetem i wiesz, że prawdziwa cnota krytyki się nie boi.
Mój post to klasyczny żarcik Ludwika Szesnastego. Szoł mast goł on ! :)

PS. W imieniu narodu - dziękuję, za wszelakie testy sprzętu (także tego nie kupionego przez Ciebie). Sam korzystałem z Twoich doświadczeń
decydując się na zakup D800, aczkolwiek czytając Twój post o D5200 zaczynam się zastanawiać po co wydałem prawie 10.000 zł, skoro jak napisałeś ten D5200 lepiej filmuje, robi porównywalne zdjęcia ... normalnie rozterka jak u Ani Grodzkiej ... ogolić się czy zapuścić wąsy :)

FATMAN: uśmiechnij się. Jesteś cennym źródłem informacji i autentycznie cieszę się, że robisz te testy. Naprawdę nie ma tutaj żadnego "drugiego dna" jak napisałeś.

Fatman
13-02-2013, 12:22
LOUCO, ok żarcik... tylko zobacz, że może być odebrany w taki sposób jak ja go odebrałem. Może jestem przewrażliwiony, ale na prawdę nie bez powodu, bo niezbyt przyjemnie się czyta potem, przypadkiem znalezione na sieci niemiłe komentarze pod moim adresem (i np. z tego powodu przestałem dyskutować na tematy o D7000, bo jeden z użytkowników tego forum, podszywając się pod mojego kolegę, także użytkownika tego forum, zaczął na innym forum nazywać mnie oszustem).

Przepraszam, że źle oceniłem Twoje intencje.

W razie pytań zapraszam już bezpośrednio na mojego bloga....

LOUCO
13-02-2013, 12:35
Fatmanie mój przyszły przyjacielu. Na tym forum jesteś symbolem jak Kolumna Zygmunta w Warszawie, jak wieża Eiffela w Paryżu, jak Plac Czerwony w Moskwie, jesteś niezłomny jak Smoleńska Brzoza - sam miałeś napisane w stopce by nie bombardować Cię pytaniami na PW ... ludzie mają do Ciebie zaufanie, ja też. Pozdrawiam i już więcej nie piszę na powyższą okoliczność. Czekam na więcej info o tym D5200.

Mekano
13-02-2013, 16:35
1:39 filmik z YT "test (iso, moire)", jak dla mnie Nikon d800 moze isc do kata i spalic sie ze wstydu przy d5200 ;)

Maciek N
15-02-2013, 19:18
Jak dla mnie D800 powinien uaktualnić soft. Sprzętowo na pewno ma większe możliwości, a oprogramowanie przecież można zmienić/udoskonalić. Oj trochę mnie nerwy poniosły. Kupiłem D800 ze względu na rozbudowane opcje video:(

Mekano
15-02-2013, 19:58
Jak dla mnie D800 powinien uaktualnić soft. Sprzętowo na pewno ma większe możliwości, a oprogramowanie przecież można zmienić/udoskonalić. Oj trochę mnie nerwy poniosły. Kupiłem D800 ze względu na rozbudowane opcje video:(

i zadowolony jestes z video? Jak Ci idzie ostrzenie manualne? Pokazesz jakis filmik na max detalach?

Maciek N
15-02-2013, 22:13
Ciężko mi ocenić gdy nie mam porównania do innych lustrzanek. Generalnie możliwości niesamowite w stosunku do kamery. Jakość też rozkłada kamery na łopatki. Mam w planach zrobić jakiś pokazowy teledysk niestety na razie mało czasu. Poza tym nie czuję się jeszcze na siłach. Muszę się jeszcze sporo nauczyć, zrobić wiele testów. Muszę kupić kilka dodatków typu mikrofon, follow focus i może jakiś podgląd. Na razie to, co zrobiłem jest bardzo obiecujące, ale brak doświadczenia nie pozwala na filmowanie zawodowe. Wszystko z czasem i nie omieszkam się pochwalić:)

Mekano
15-02-2013, 23:08
wiesz, czas ucieka.. naprawde nie ma sensu czekac by dokupic to i tamto.. idz i filmuj co popadnie, a rezultaty same przyjda, zobaczysz.. powodzenia!

::ART::
16-02-2013, 02:24
Jak wyglada filmowanie D5200 w stosunku do D3200?

Maciek N
16-02-2013, 10:22
Jak wyglada filmowanie D5200 w stosunku do D3200?

To bardzo dobre pytanie. Może okaże się że za 1500 zł można mieć niezłą puszkę zapasową do filmów.
Ja bym zapytał trochę inaczej. Pod jakim względem i w jakim % D3200 jest słabsza?

piterdm
16-02-2013, 10:47
W d3200 z tego co wyczytałem nie ma chyba możliwości zmiany paramaetrów w czasie filmowania, w d5200 wszystko poza przysłoną można zmienić.

Fatman
16-02-2013, 11:58
Niestety D3200 bawiłem się zbyt krótko, ale kilka spostrzeżeń mogę opisać.

Na 100% aparat redukuje szum w filmowym materiale, bo na ISO 3200 dużej różnicy pomiędzy tym co oferuje D3200 a D800 nie ma -jednak D800 wypada pod tym względem troszkę lepiej (a jak wiadomo D5200 jeszcze lepiej od D800).
W przeciwieństwie do D5200, widać mocno efekt mory i aliasingu (chyba tak jak w D800).

Wygląda na to, że najlepsze możliwości filmowe z Nikonów, D5200 zawdzięcza nowej matrycy firmy Toshiba (w D3200 zastosowano matrycę Sony).

Zerknijcie na tą ciekawostkę:
http://www.youtube.com/watch?v=QpG2NmOUYL8
http://www.youtube.com/watch?v=H8dtKOjF4ks

Na tych przykładach widać coś dokładnie odwrotnego niż to co wychodzi z moim testów i porównań. Szum jest gigantyczny, mora i aliasing także.
Fenchel & Janisch zawsze mają bardzo szybko dostęp do nowości -często ich filmy pokazujące możliwości nowego sprzętu, są umieszczane w sieci jeszcze przed premierą tego sprzętu.
Jest spora szansa, że ich filmy porównawcze/pokazowe z D5200, realizowane były prototypem. Może miał matrycę Sony (taką samą jak w D3200), albo oprogramowanie było jeszcze nie gotowe i pokazywało "surówkę" ?

Tyle w kwestii obrazowania. Jeśli chodzi o same możliwości to na pewno mocno ogranicza brak możliwości wgrania odpowiednich profili.

Po 28.02.2013 będę miał możliwość zrobić małe porównanie D3200 vs D5200 vs D800 -na pewno podzielę się z Wami wynikami tego porównania.

szumigt
16-02-2013, 12:37
http://www.youtube.com/watch?v=QpG2NmOUYL8

Wczoraj właśnie zobaczyłem ten teścik i tak zacząłem się zastanawiać skąd mu się to wzięło i w jaki sposób ustawił aparat aby tak skrajnie inny od Twoich filmów uzyskać taki efekt. ;)

A_S_T_O_R
16-02-2013, 16:03
Po pierwsze Fenchel & Janisch w jakimś filmie opisują jak ustawić Canony żeby generowały jak najmniejszy szum. Znają się na tym, czy znają się tak samo na nikonach nie wiem, raczej wątpię większość ich produkcji na YT jest z Canana. Po drugie Fatman porównał d5200 z d800 a nie z Canonem 650d który jest najmniej szumiącym aparatem cropowym Canona. Nie mówmy że D5200 jest najlepszy w ogóle do filmów, jest najlepszy z tego co produkuje w tej chwili Nikon, w Canonie w tej chwili są to w FF 5dmk3 i 6d a w cropie 650d. Wyniki Fenchel & Janisch nie wykluczają przecież testów Fatmana.

Fatman
16-02-2013, 16:14
Po pierwsze Fenchel & Janisch w jakimś filmie opisują jak ustawić Canony żeby generowały jak najmniejszy szum. Znają się na tym, czy znają się tak samo na nikonach nie wiem, raczej wątpię większość ich produkcji na YT jest z Canana.

W przypadku D5200 właściwie nic nie trzeba ustawiać. Wystarczy zostawić redukcję szumu w body tak jak jest.

A poza tym szumy, szumami............. a co z morą i aliasingiem ? Tego się nie da "włączyć/wyłączyć -ustawić" -a na ich filmach widać to bardzo wyraźnie.


Po drugie Fatman porównał d5200 z d800 a nie z Canonem 650d który jest najmniej szumiącym aparatem cropowym Canona.

Hmmmm, zerknij na to: http://www.youtube.com/watch?v=y3yTvk3j2jU

Możliwe, że dziś zrobię video porównanie z 5D3 :-)

A przy okazji, zapraszam na Pączki ;-)

http://www.youtube.com/watch?v=GIISORTJ9p8

A_S_T_O_R
16-02-2013, 16:42
Hmmmm, zerknij na to: http://www.youtube.com/watch?v=y3yTvk3j2jU



I po prostu nie wiem co mam myśleć. Wg tego testu d5200 zmiażdżył Canona.

Fatman
16-02-2013, 19:42
I po prostu nie wiem co mam myśleć. Wg tego testu d5200 zmiażdżył Canona.

Dla mnie to też zagadka, dlatego poszukuję już na Fejsie jakiegoś posiadacza 650D z Łodzi, który zechciałby się ze mną spotkać w celu zrobienia mini testu/porównania z D5200 ;-) (kumpel z 5D3 niestety dziś nie miał czasu, dlatego odpowiednie porównanie dopiero w czwartek najprawdopodobniej).

kazziz
16-02-2013, 19:52
Będę kibicował D5200, filmuje toto naprawdę świetnie. Rafale, to może być głupie pytanie... ale jak zmienia się ustawienia np. ISO w D5200 podczas filmowania? Czy on ma zmiany co 1/3 ev?

Fatman
16-02-2013, 20:02
100, 125, 160, 200, 250, ..........................3200, 4000, 5000, 6400, hi0.3, hi0.7, hi1, hi2 ;-)

barkowx
16-02-2013, 20:35
Fatmanie, masz może jakieś rawy zrobione na wysokim iso z d5200?

Fatman
16-02-2013, 20:46
Pewno -tylko takie mało ładne. Postaram się do jutra jakieś sensowniejsze zrobić (3200, 6400, 12800 i 25600) i podeślę paczuszkę z NEFami na serwer :-)

Tymczasem jeszcze jedno "demo" filmowe (ISO 6400 i 12800): http://www.mediafire.com/?u8mkagf282e2g2c

barkowx
16-02-2013, 22:18
Dla mnie to też zagadka, dlatego poszukuję już na Fejsie jakiegoś posiadacza 650D z Łodzi, który zechciałby się ze mną spotkać w celu zrobienia mini testu/porównania z D5200 ;-) (kumpel z 5D3 niestety dziś nie miał czasu, dlatego odpowiednie porównanie dopiero w czwartek najprawdopodobniej).

A jak w filmowaniu wypada d5200 w porównaniu do nexa5n? nexa kiedyś bardzo chwaliłeś ;)

Fatman
16-02-2013, 22:23
D5200 jest znacznie lepszy jeśli chodzi o obraz video od NEX-5N (poziom szumu, mora i aliasing). Zdecydowanie przegrywa jeśli chodzi o AF i dostępność trybów zapisu (nie ma np. 1080p w 50p).

Fatman
17-02-2013, 01:08
Zdjęcia z D5200 poddane obróbce w ACR i PS (redukcja szumu luminance na 10%, redukcja rozdzielczości do 12Mpix).


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img819.imageshack.us/img819/5773/d5200vsd3iso3200.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img267.imageshack.us/img267/2310/d5200vsd3iso6400.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img14.imageshack.us/img14/3930/d5200vsd3iso12800.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img853.imageshack.us/img853/7363/d5200vsd3iso25600.jpg)

i paczka RAW (DNG): http://www.mediafire.com/?z1pn6hl7413aza9

Ktoś z Was się orientuje czy w video Canon 600D jest dużo gorszy od 650D jeśli chodzi o obrazowanie ? (bo w fotach to jest tak samo o ile wiem). Ważne info dla mnie, bo w poniedziałek mogę mieć 600D na dzień do testów porównawczych......

Mekano
17-02-2013, 01:30
Fatman, a jakie iso bylo w tym filmiku: http://www.youtube.com/watch?v=GIISORTJ9p8? (ale super oponki... moze Twoja zona poda przepis?;), chyba, ze znajde w Google, ale moze nie byc taki sam ;P)
Dla mnie video z 650D jest zdecydowanie lepsze niz z d5200, gdzie wy widziecie w ktorym miejscu, przewage 5200?
Dla mnie d5200 o wiele bardziej szumi niz Canon?
okey juz widze, tutaj jest znaczna przewaga 5200 http://www.youtube.com/watch?v=y3yTvk3j2jU w takim razie nie wiadomo jak jest naprawde bo wczesniejszy filmik pokazuje jednak co innego..

Fatman
17-02-2013, 01:46
Fatman, a jakie iso bylo w tym filmiku: http://www.youtube.com/watch?v=GIISORTJ9p8?

Od 100 do 4000 o ile dobrze pamiętam.


(ale super oponki... moze Twoja zona poda przepis?;), chyba, ze znajde w Google, ale moze nie byc taki sam ;P)

Jutro podam przepis :-)


Dla mnie video z 650D jest zdecydowanie lepsze niz z d5200, gdzie wy widziecie w ktorym miejscu, przewage 5200?

Bo oglądasz niewłaściwy film. Fenhel & Janish w swoich filmach porównawczych użyli albo prototypu D5200 (inna matryca ?, inny soft ?) bo produkcyjny D5200 (np. ten który leży obok mnie) nie generuje takiego kosmicznego szumu oraz tak dużej mory i aliasingu.


Dla mnie d5200 o wiele bardziej szumi niz Canon?

To zobacz ten film (który dałem już wcześniej):

http://www.youtube.com/watch?v=y3yTvk3j2jU

i ściągnij to: http://www.mediafire.com/?u8mkagf282e2g2c -to plik źródłowy. Zobacz jaki jest poziom szumu na ISO 6400 (nawet ISO 12800) -o wiele mniejszy niż na filmie Fenhel & Janish przy ISO 1600 z D5200..............

Mekano
17-02-2013, 01:58
Tak juz obejrzalam wlasnie ten filmik, (wiec wyedytowalam post) tylko jakos w dzien obejrzalam ten pierwszy film, ktory podales, dlatego napisalam ze Canon wypada lepiej (no i dzieki za przepis;)).

Fatman
17-02-2013, 02:39
http://www.video-kuchnia.pl/video/69K3GUB2B2XX/Donaty

:D :D :D

Mekano
17-02-2013, 03:01
Wielkie dzieki Fatman :grin:(tu w Hiszpanii, nie ma czegos takiego, a ja zapomnialam o nich, wiec przepis sie przyda).

A_S_T_O_R
17-02-2013, 13:10
Ktoś z Was się orientuje czy w video Canon 600D jest dużo gorszy od 650D jeśli chodzi o obrazowanie ? (bo w fotach to jest tak samo o ile wiem). Ważne info dla mnie, bo w poniedziałek mogę mieć 600D na dzień do testów porównawczych......

650d jest odrobinę lepszy od 600/550d ale nie jest to duża różnica. Na forum canona twierdzą że mniej niż 1ev. Ale porównanie do 600d będzie ciekawe gdyż do tej puszki jest ML a do 650d jeszcze nie. A to troche determinuje puszki do bardziej zaawansowanych zastosowań.
Jeśli Ci sie uda zrobic choćby jakiś prosty teścik w low light tych 2 puszek to będe Ci niezmiernie wdzięczny.

wlods
17-02-2013, 14:48
Posiadam 650d od dwóch miesięcy.Ściągnąlem filmik Fatmana i myślę że na porównania szkoda czasu.W 650d moira i aliasing wyłazi jak nic a iso 1600 to wszystko co można na tej puszcze wycisnąć,3200 dla mnie nieakceptowalne a 6400 nigdy nawet nie włączyłem.Fajny jest ten hybrydowy AF chociaż wolny jak żółw i działa tylko z dwoma obiektywami stm oraz dotykowy wyswietlacz.Reszta to odgrzany kotlet po 550/600d.Ciekawszy będzie test z 5dmkIII.

Maciek N
17-02-2013, 21:23
No właśnie też czekam na jakiś teścik mkIII oraz 7D. Po tych porównaniach będzie wiadomo na ile Nikon doskoczył do konkurencji pod względem filmowym.

Fatman
17-02-2013, 21:50
Modelem D5200 to sporo konkurencji nawet przegonił ;-)
Przez ostatnie 2-3 dni popracowałem troszkę nad profilami, nabrałem doświadczenia........... i doszedłem do wniosku, że czasem nawet ISO 12800 można użyć przy filmowaniu :-)
Dzisiejszy przykład: http://www.mediafire.com/?h04j61ph6sadrt2

wlods, dzięki za info.

W czwartek najprawdopodobniej będę miał na chwilkę 5D3, tymczasem jutro zrobię kilka porównań z 600D.

::ART::
17-02-2013, 22:42
Fatman - zapytam jeszcze o d3200. Jak wyglada sprawa ustawiania parametrów nagrywania. Dokładnia chodzi mi o możliwość ustawienia przysłony, czasu, iso przed rozpoczęciem nagrywania jak i w trakcie.

Fatman
17-02-2013, 23:24
Fatman - zapytam jeszcze o d3200. Jak wyglada sprawa ustawiania parametrów nagrywania. Dokładnia chodzi mi o możliwość ustawienia przysłony, czasu, iso przed rozpoczęciem nagrywania jak i w trakcie.

Tylko automat :( Możesz ustawić jedynie przysłonę, przed wejściem w LV.

sv
17-02-2013, 23:54
Modelem D5200 to sporo konkurencji nawet przegonił ;-)


Wreszcie Nikonowi się udało zrobić aparat bez wad? :-)
Długo czekałem, ale doczekałem!

Tu jest test d5200:
http://www.eoshd.com/content/9653/nikon-d5200-review

Biorąc pod uwagę ostatnie (fatalne) wyniki finansowe nikona, taki udany aparat bardzo im się przyda.

Fatman mam jedno pytanie: czy w LV da się powiększyć obrazek, tak aby sprawdzić ostrość przed rozpoczęciem filmowania (w Canonach jest taka możliwość)?
Podobno w przyszłym tygodniu ma się pojawić d7100 - mam nadzieję, że z tym samym sensorem i z możliwością regulacji przysłony w trakcie filmowania.

Fatman
18-02-2013, 00:19
Fatman mam jedno pytanie: czy w LV da się powiększyć obrazek, tak aby sprawdzić ostrość przed rozpoczęciem filmowania (w Canonach jest taka możliwość)?

Tak, da się, jednak obraz nie jest wtedy tak ostry/detaliczny jak w przypadku D800 (jest lekko rozmyty). Prawdopodobnie zastosowano inną metodę skalowania (przy okazji nie ma już tego problemu jaki pojawia się w D800 po zbytnim powiększeniu obrazu w LV, czyli utraty płynności wyświetlania obrazu).


Podobno w przyszłym tygodniu ma się pojawić d7100 - mam nadzieję, że z tym samym sensorem i z możliwością regulacji przysłony w trakcie filmowania.

Hmmm.... bardzo wątpię, żeby dali taką możliwość ;-) Z drugiej strony bardziej bym wolał żeby dali mu gibany, w dodatku dotykowy ekranik i czujniki fazowe na matrycy. Dodatkowo jako wisienka na torcie ze strony Nikona, mógłby się pojawić choć jeden obiektyw z silnikiem krokowym do video..........

Dobra....... rozmarzyłem się ;-)

D800 vs D5200 w misji niemożliwej, czyli ISO 25600 w trybie filmowania:

http://www.mediafire.com/?2m86g1mlx0bszvv

Maciek N
18-02-2013, 00:30
Dzisiejszy przykład: http://www.mediafire.com/?h04j61ph6sadrt2


Czy to było filmowane 25p?

Fatman
18-02-2013, 00:31
Tak. 1920x1080 w 25 klatkach na sekundę.

sv
18-02-2013, 00:41
Tak, da się, jednak obraz nie jest wtedy tak ostry/detaliczny jak w przypadku D800 (jest lekko rozmyty).

No to zbyt wcześnie się ucieszyłem. Niestety wzrok już nie ten i bez tego powiększenia nie dam rady pracować.

Maciek N
18-02-2013, 00:43
Wyjaśnij mi jak to jest, że jak robisz jakiś test 25p to ewidentnie wychodzi szpanie obrazu (dla mnie nie do przyjęcia). Jak już filmujesz swoją rodzinkę to ten efekt nie występuje nawet w ekstremalnych warunkach? Czy to szarpanie wychodzi tylko przy panoramie? ale chyba nie. Widziałem kiedyś twoje ujęcie nocne jakiejś latarni. Filmowane było z ręki więc obraz trochę drżał i tam ten efekt także był widoczny.
Ten temat bardzo mnie nurtuje ponieważ łączę ujęcia lustrzanki z kamerą. Kamera w trybie 25i radzi sobie idealnie, lustrzanka (D800) tego trybu nie ma. Mam spore obawy filmować kamerą 25p. Zastanawiam się czy idealnym rozwiązaniem nie będzie filmować kamerą i lustrzanką 50p kosztem rozdzielczości.

Fatman
18-02-2013, 00:44
sven, musiałbyś sam sprawdzić. Dla mnie do ISO 3200 jest ok na powiększeniu, bez problemu oceniam ostrość. Niemniej jak pisałem do tego co w tym momencie pokazuje D800 trochę brakuje.

Maciek N, przyzna że nie wiem co/jak/kiedy........... to znaczy, że raz jest lepiej a raz gorzej. Na pewno ostatnie ujęcia są bardziej płynne dzięki stabilizacji w obiektywie (wcześniejsze filmy, z wyjątkiem testu Tamrona 24-70 2.8 VC) były robione obiektywami bez stabilizacji.

sv
18-02-2013, 00:46
Musiałbyś sam sprawdzić. Dla mnie do ISO 3200 jest ok na powiększeniu, bez problemu oceniam ostrość. Niemniej jak pisałem do tego co w tym momencie pokazuje D800 trochę brakuje.

OK. Dzięki. Podejdę jutro do AB Foto i sprawdzę.
Najlepiej jest to rozwiązane w C100; tam można powiększać/pomniejszać obraz w trakcie filmowania; w każdej chwili po zmianie kadru powiększam i sprawdzam ostrość.

sv
18-02-2013, 00:48
Maciek N, przyzna że nie wiem co/jak/kiedy........... to znaczy, że raz jest lepiej a raz gorzej. Na pewno ostatnie ujęcia są bardziej płynne dzięki stabilizacji w obiektywie (wcześniejsze filmy, z wyjątkiem testu Tamrona 24-70 2.8 VC) były robione obiektywami bez stabilizacji.

To "przeskakiwanie" pewnie w dużym stopniu zależy od ustawionego czasu; lepiej się trzymać 1/50s (przy 25p) lub 1/100 (przy 50p).

Fatman
18-02-2013, 00:58
No tak, znam tą "złotą" zasadę. Jednak strobo i tak jest przy 25p. Oczywiście najbardziej jest widoczne przy pionowych, kontrastowych elementach.........

Mekano
18-02-2013, 03:52
ja ogladam wszystkie filmy, bardzo ladne i iso 6400 jest bardzo akceptowalne, a nawet 12800, niezle! Dobry ten aparat.. ciekawe jak niedlugo wyjdzie d7100 jaki bedzie w stosunku do 5200 :)

::ART::
18-02-2013, 18:45
Tylko automat :( Możesz ustawić jedynie przysłonę, przed wejściem w LV.

Dzięki za informację.
Filmy które prezentujesz przedstawiają niesamowitą jakość filmową.
Dzięki za sample które zamieszczasz. Gdzie zalajkować :)

szumigt
18-02-2013, 19:13
Rafale, ogladałem filmik na EOSHD ... tak się zastanawiam jeśli chodzi o RollingShtter. Jak się w takim razie d5200 do ślubniaków nada ... tam są praktycznie cały czas szybkie akcje.

Fatman
18-02-2013, 19:41
Bez problemu do ślubniaków się nada -aż tak tragiczny ten RS nie jest :-)

leszek00
18-02-2013, 20:45
Mam do Was pytanie odnośnie filmowania nikonem d5100 w opisach. Możemy wybrać rejestrację z częstotliwością 24, 25 lub 30 klatek na sekundę.
Natomiast w opcjach mam:
- 1280 x 720 24kl/s zwykla
- 1280 x 720 24kl/s wys. jak
- 1280 x 720 25kl/s zwykla
- 1280 x 720 25kl/s wys. jak

Fatman
18-02-2013, 20:59
Powinieneś mieć jeszcze dodatkowo tryby FHD czyli 1920x1080 w 24, 25 i 30 klatkach na sekundę (do wyboru w 2 trybach jakości).

30 klatek na sekundę będziesz mieć dostępne jak w innym menu przełączysz się na NTSC (bez sensu to zrobili, niestety w D5200 też tak jest, pomimo tego, że w D800/D600 już z tego pomysłu zrezygnowali i wszystkie dostępne tryby są w 1 menu).

leszek00
18-02-2013, 21:53
Dziękuję za odpowiedź. Czy można zobaczyć różnicę między 25 klatek a 30 ?? Nagrałem dwa filmiki w 25 i 30 i nie wiedzę różnicy.

Chciałem jeszcze zapytać jak to jest z czasami, bo przysłona to rozumiem. Co daje nam czas ? Jaka jest różnica np. miedzy 1/40 s. a 1/60 ?

Fatman
18-02-2013, 22:43
Co do czasu -to głównie będzie iststny przy nagrywaniu w sztucznym świetle (żeby wyeliminować migotanie światła, objawiające się latającymi pasami). Ogólnie stosuje się zasadę, że czas ustawia się wg wzoru: ilość klatek na sekundę x 2 czyli dla 25 klatek na sekundę ustawia się czas migawki 1/50s. Jak chcemy uzyskać bardziej "niepokojący" dla naszych oczu/mózgu efekt, to zwiększamy skracamy migawki np. do 1/2000s (przykładowo scena z "Szeregowca Ryana", lądowania na plaży).

Maciek N
19-02-2013, 00:11
Bez problemu do ślubniaków się nada -aż tak tragiczny ten RS nie jest :-)
Myślę że większość wad obrazu które zauważają filmowcy nie będzie zauważalna dla klienta.
To co się rzuca w oczy dla laika to ostrość, kolorystyka, plastyczność, czystość obrazu szczególnie w czerniach. Jeśli do tego będą emocje i ciekawa akcja to nikt nie zauważy w ujęciach przechylających się budynków lub niejednolicie naświetlonego flesza.
Chyba że film jest nudny to każdy będzie szukał dziury w całym:(

A_S_T_O_R
20-02-2013, 20:52
W czwartek najprawdopodobniej będę miał na chwilkę 5D3, tymczasem jutro zrobię kilka porównań z 600D.

I jak udało CI się zrobić jakiś teścik porównawczy z Canonem?

Fatman
20-02-2013, 21:42
I jak udało CI się zrobić jakiś teścik porównawczy z Canonem?

W rezultacie 600D nie dostałem, a 5D3 wpadł w moje ręce dzisiaj ;-)

http://www.mediafire.com/?qs10b1msduqnaff

WB ustawiony na światło żarowe w obu puszkach -reszta parametrów też taka sama (1/50s i przysłona od f4 w górę, zależnie od ISO). Na D5200 Nikkor 18-55 3.5-5.6G VR, na 5D3 Canon 35/2. Plik renderowany do WMV, ze względu na to, że tylko w takim wypadku Premiere nie zmienia mi kolorystyki ani nie zwiększa widocznego szumu (niestety nie wiem czemu kolorystyka się zmienia i szum zwiększa, kiedy eksportuję do mp4 (h.264), może ktoś z Was jest w stanie mi pomóc ?).
Poziom wyostrzania oraz reszta parametrów profilu ustawione tak, żeby w obu puszkach było jak najbardziej podobnie.

Słowo o kolorystyce -jeden i drugi aparat nie oddał poprawnie kolorystyki. Skóra bliższa temu co było na prawdę, z Nikona, włosy z Canona. Przy ustawieniu AWB, Canon totalnie poległ.......

http://img15.imageshack.us/img15/8128/awbft.jpg

Mekano
21-02-2013, 07:45
Fatman, a bedziesz mial porownanie do d7100?

prz3mo
21-02-2013, 11:49
Fatman, a bedziesz mial porownanie do d7100?

geeeezzz, dajcie mu trochę czasu, Rafał ma rodzinę, jeść musi, pić etc... ;)

cz4rnuch
21-02-2013, 12:05
Fatman, a bedziesz mial porownanie do d7100? Pytanie retoryczne. Wiadomo, że nie odpuści(oczywiście jak już się pojawi) :)

Mekano
21-02-2013, 16:53
ja bym chciala zobaczyc roznice w samym obrazku z d3200 vs d5200 + d7100 - interesuje mnie tylko i wylacznie sam obrazek, bez ergonomii oczywiscie, bo z tego zdaje sobie sprawe.
ja robie zdjecia d90, byly momenty ze chcialam go pogonic, ale ostatecznie stwierdzilam, ze nowy aparat da mi podobny obrazek w normalnych warunkach, jedynie co za sprawa wiekszej matrycy bedzie on nieco wiekszy, jezeli damy na 100%, a to sie przeklada na lepsza czystosc, wyrazistosc itp. Inna sprawa ma sie w trudnych warunkach, z wyzszym iso, tu bez dyskusyjnie wygrywaja nowsze konstrukcje.

ale Fatman, czekamy na porownanie do d7100 ;)

Maciek N
21-02-2013, 17:08
Szumy trochę większe w Nikonie. Jeśli chodzi o kolorystykę to na filmie Fatmana lepiej wypada Nikon jednak ciężko określić zwycięzcę. Może po prostu Canon potrzebuje innego ustawienia do danych warunków oświetleniowych. Moim zdaniem powinno się te puszki oceniać na podstawie możliwości dokonania szybkich skutecznych zmian kolorów. Ostatnio trochę się pobawiłem swoją 800-setką i powiem że tam to idzie dość dobrze.

sv
21-02-2013, 19:29
Po takim krótkim teście trudno ocenić co ta matryca z 5200 potrafi. Jak ktoś ma ochotę zobaczyć co potrafi matryca z 5d mk III to proponuję zobaczyć to :
https://vimeo.com/59171144

Fatman
21-02-2013, 19:39
albo to, jak ktoś chce ciut więcej dowiedzieć się na temat porównania DXa za 700$ z FFem za 3000$

http://vimeo.com/60135187

;-)

spadam nie umierać dalej........... trzymajcie kciuki.

sv
21-02-2013, 19:46
albo to, jak ktoś chce ciut więcej dowiedzieć się na temat porównania DXa za 700$ z FFem za 3000$

http://vimeo.com/60135187

;-)

spadam nie umierać dalej........... trzymajcie kciuki.

Trzymamy, trzymamy! Przestań już katować to iso i zrób parę fajnych obrazków w jakiś normalnych warunkach. Może w końcu się słońce pojawi i uda ci się zrobić coś na zewnątrz w bardziej kontrastowym świetle.

I jeszcze jedno - zrób może porównanie z Twoim D800 :-)

wlods
21-02-2013, 22:44
Posiadam d700 i kilka szkieł do foto,moim marzeniem był 5dmkIII do filmowania.Po tym co tu widzę chyba nie wydam 11 jak za 2.700 mogę mieć podobnie.Miałem już 5dmkIII na testach.Obrazek video mnie zachwycił.D5200 jeszcze bardziej mnie zachwycił biorąc pod uwagę cenę/możliwości.

Maciek N
21-02-2013, 23:21
Posiadam d700 i kilka szkieł do foto,moim marzeniem był 5dmkIII do filmowania.Po tym co tu widzę chyba nie wydam 11 jak za 2.700 mogę mieć podobnie.Miałem już 5dmkIII na testach.Obrazek video mnie zachwycił.D5200 jeszcze bardziej mnie zachwycił biorąc pod uwagę cenę/możliwości.

Bardziej tu się liczy że w cenie którą przeznaczyłeś na 5dmkIII możesz mieć prawie 4 nieźle filmujące Nikony. Ujęcia z 2 i więcej kamer to jednak nie to samo co z jednej.

cez73
23-02-2013, 12:38
Witam kolegów nikoniarzy. Już biegłem po d600 do filmowania, ale pomyślałem sobie: Trzeba zajrzeć do Fatmana na bloga i na forum, sprawdzić co myślą i piszą inni... Efekt? Teraz nowy dylemat; kupić 5200 czy czekać na 7100

Fatman
23-02-2013, 13:29
cez73, długo na D7100 nie trzeba będzie czekać, więc chyba warto troszkę cierpliwości................ kto wie, może Nikon nas znowu pozytywnie zaskoczy (tylko tego gibanego ekranika szkoda trochę....) :-)

irek6311
23-02-2013, 13:43
Fatman teoretycznie filmy z D7100 powinny być jakościowo lepsze od D5200 ale pożyjemy zobaczymy ,
z D5200 można zrobić bardzo dobry materiał filmowy a cena aparatu dużo niższa co umożliwia zakup porządnego obiektywu za różnicę w cenie ;)

Fatman
23-02-2013, 14:00
Teoretycznie mogą być też niestety gorsze (brak filtra AA -jak nie zrobili odpowiedniej "kompensacji" programowej dla filmów, to znowu zobaczymy efekt aliasingu i mory). Liczę jednak na ciut lepszą matrycę (banding w D5200 podczas filmowania i przy zdjęciach na bardzo wysokim ISO).

irek6311
23-02-2013, 14:08
Skoro zdjęli filtr to programowo z tym walczą a efekt jak piszesz wyjdzie w praniu ;)

artur678
24-02-2013, 13:22
Wrzucałem też do wątku o nikonie 7100 - Przykładowe video na YT z nikona d7100 - <<KLIK>> (http://www.youtube.com/watch?v=BDR8AvAdt2c)

Fatman
24-02-2013, 13:28
No niestety, po kompresji YT, jedyne czego można być pewnym, jest to, że D7100 może filmować ;-) Musimy poczekać na materiał bez kompresji YT.

Mekano
25-02-2013, 02:06
a jezeli chodzi o roznice w obrazku pomiedzy d3200 a 5200 to jest jakas zauwazalna? Chyba nie.. ja mysle ze tu tez jakiejs duzej roznicy nie bedzie, miedzy d3200/5200 a d7000, no ale zobaczymy..

markow
25-02-2013, 21:15
Sandisk Ultra 32GB klasy 10 (oznaczenie na karcie 30MB/s -oczywiście rzeczywiste osiągi są mniejsze).



jak długi film jesteś w stanie nagrać na 32?

lepiej 32 czy 2x16... wiem, że lepiej wiecej kart niż mniej, ale....

Fatman
25-02-2013, 22:26
Przed chwilą nagrany 12 sekundowy materiał zajmuje 34MB.

irek6311
25-02-2013, 22:36
D7000 testuje w filmowaniu i wciąga to coraz bardziej ,
stosuję 2x 32GB karty i podział 1 zdjęcia a 2 slot film < praktyczne to jest według mnie ,
1280x720 25 kl/s i jakość zwykła bo jak dla mnie jest wystarczająca a żre mniej karty ;)

Pablo998
26-02-2013, 11:44
Powitać wszystkich :razz:
Fatman - można wiedzieć gdzie kupiłeś tego Nikona D5200?? i czy jest MADE IN JAPAN?? czy może Thajland?? Pytam dlatego iż chce zakupić ten model tylko wszędzie mi proponują MADE IN THAJLAND a wolałbym typowo japońca:razz:.
POZDRAWIAM Pablo

irek6311
26-02-2013, 11:50
Powitać wszystkich :razz:
Fatman - można wiedzieć gdzie kupiłeś tego Nikona D5200?? i czy jest MADE IN JAPAN?? czy może Thajland?? Pytam dlatego iż chce zakupić ten model tylko wszędzie mi proponują MADE IN THAJLAND a wolałbym typowo japońca:razz:.
POZDRAWIAM PabloJak chcesz z Japonii to D800 wzwyż a D5200 Thailand ;)
tak szczerze to Thailandia /Malezja ta sama jakość i mit że z Japonii lepsze dziś nic nie znaczy .

Pablo998
26-02-2013, 12:04
Hmmm - skoro tak mówisz. Zawsze byłem przekonany do MADE IN JAPAN.
Popytam jeszcze po sklepach internetowych ale podejrzewam , że będzie problem z typowym japońcem:oops:
Dzięki kolego za odpowiedź.

kazziz
26-02-2013, 22:46
Wszystkie modele są od początku do końca produkowane w tym samym kraju (ponoć był jakiś obiektyw typu "wyjątek potwierdza regułę", bodajże 105 micro VR) - cała bieżąca półka aparatów DX jest Thailand, jak mieli powódź od 6.10.2011 do stycznia 2012 to nie było niczego na półkach...

deep
26-02-2013, 23:33
105VR i AFS60micro też była japan a jest tajlandia

Pablo998
28-02-2013, 08:30
Dzięki wszystkim za odpowiedź:smile:
Fatman sprawdzałeś może jak wygląda sprawa z dzwiękiem w wbudowanym mikrofonie?

Fatman
28-02-2013, 09:47
Tak -na blogu wstawiłem porównanie działania mikrofonów D5200 i D800.

Pablo998
28-02-2013, 13:27
Tak -na blogu wstawiłem porównanie działania mikrofonów D5200 i D800.

Dzięki wielkie kolego. Nie doczytałem;)
Początkowo aparacik będzie służył do filmowania przebitek , ujęć na sliderze i steadycamie. Z biegem czasu dokupie do niego mikrofon zewnętrzny. POZDRAWIAM

markow
03-03-2013, 12:05
Po 28.02.2013 będę miał możliwość zrobić małe porównanie D3200 vs D5200 vs D800 -na pewno podzielę się z Wami wynikami tego porównania.


jak tam Fatman, pracujesz nad tematem czy czasu brak...

Fatman
03-03-2013, 12:16
Czasu aż za dużo w sumie......... tylko u mnie kilka innych spraw "wypadło", no i kolega z D3200 dopiero dzisiaj dotarł do Łodzi ;-) W sumie nawet dobrze, bo miałem czas dopracować ustawienia profili w D800 i D5200 tak aby obraz był praktycznie identyczny z obu puszek (kolor, kontrast, ostrość). Tak więc jeszcze chwilka cierpliwości :-)

akinomka
03-03-2013, 13:51
Jest jakaś szczególna różnica pomiędzy d5100 a d5200?

Fatman
03-03-2013, 14:06
Oj......... duża.

Przewagi D5200 nad D5100 jeśli chodzi o filmowanie:

1. Pełna kontrola nad ekspozycją (iso, migawka).
2. Znacznie mniejsze szumy na wysokim ISO.
3. Praktycznie brak artefaktów typu mora i aliasing.
4. Dodatkowe tryby np. 50p/60p w 720p oraz 50i/60i w 1080p.
5. Wbudowany mikrofon stereo.


To chyba wszystko ;-)

cz4rnuch
03-03-2013, 15:53
Oj......... duża... A coś na minus się znajdzie?

Chyba nie było. Różne ISO, różne profile i można ściągnąć oryginalny plik(po zarejestrowaniu oczywiście): <<klik>> (https://vimeo.com/60629733)

Fatman
03-03-2013, 20:00
A coś na minus się znajdzie?

Cena ? ;-)

Na plus jeszcze na pewno znacznie lepiej działający światłomierz podczas filmowania.

Niebawem udostępnię profile do D5200 i D800, które dają praktycznie ten sam kolor, kontrast i ostrość na obu puszkach (i są zbliżone do profilu neutralnego w 5D3 -ale to jeszcze będzie wymagać dopracowania).

markow
03-03-2013, 20:52
a do filmowania karta SanDisk SDHC 32GB Ultra class UHS-I, class 10 styknie czy wymagana jest szybsza (jaka?)

Fatman
03-03-2013, 20:53
Styknie bez problemu :-)

Pablo998
03-03-2013, 21:04
Fatman pisał o kartach wcześniej.
Wystarczą takie o jakich wspomniałes:-P.
Też zamówiłem taka kartę. z D90 działa SUPER!!!
W przyszłym tygodniu przetestuję ją na D5200. POZDRAWIAM

markow
03-03-2013, 21:09
Fatman pisał o kartach wcześniej.
Wystarczą takie o jakich wspomniałes:-P.
Też zamówiłem taka kartę. z D90 działa SUPER!!!
W przyszłym tygodniu przetestuję ją na D5200. POZDRAWIAM

zgadza sie... pisał że używa-a nie jak sie sprawują...

D90 ma jednak słabsze wymagania...

Jak potestujesz podziel sie wnioskami...

Pablo998
03-03-2013, 21:20
W przyszłym tygodniu będę testował d5200 z tą kartą o której wspominałeś i podzielę się wrażeniami:-P

Maciek N
03-03-2013, 22:07
Poczytałem ostatnio jedną z ostatnich książek Kelby-ego i radzi on przy filmowaniu wyłączyć wyostrzanie. Fatman jakie jest Twoje doświadczenie w tej kwestii. Raczej miękko czy trochę do-ostrzyć?

Fatman
03-03-2013, 22:28
No własnie z tym mam największy problem :-( Zdecydowanie rada Kelby-ego jest jak najbardziej poprawna, tylko żeby ją sensownie wykorzystać musiałbym znać odpowiednią metodę wyostrzania materiału w postprocesie..... a to mi za bardzo nie wychodzi.
Najczęściej materiał ostrzony w obróbce posiada zbyt dużo artefaktów (zwłaszcza bokeh cierpi, oraz wszelkie elementy z kolorem czerwonym).
Na razie używam dosyć mocnego wyostrzania z puszki, które jest dobre przy filmowaniu ludzi z pewnej odległości -jest ostro, ale samo wyostrzanie widać, no i oczywiście nie ma tego przyjemnego delikatnego detalu, jaki uzyskuje się np. z D800 (przy bardzo niedużym wyostrzaniu z puszki). Zerknij na przykład poniżej -który obraz bardziej Ci się podoba ? (oceń 1-plan i bokeh):

http://img546.imageshack.us/img546/5673/testostrosc.jpg

Maciek N
03-03-2013, 22:45
Różnice są zbyt małe. Zresztą było by nietaktem napisać że Twoja małżonka wypadła na którymś gorzej:) Tak serio, jeśli byś filmował D800 gdzie obraz z założenia jest dość ostry to raczej byś wyłączył ostrzenie? Pytam się bo nie mam porównania z innymi puszkami i nie za bardzo się orientuję co jest bliskie ideału.

Fatman
03-03-2013, 23:07
W D800 zostawiłbym ostrzenie na 5 pozycji licząc od 0 (z zerem). Jak dla mnie to optymalne ustawienie, gdzie nie widać jeszcze mocno artefaktów od ostrzenia, a sama ostrość i detal są bardzo dobre. To powyżej to przykład ostrzenia w obróbce (z zera) po lewej oraz ostrzenia w puszce (po prawej) ustawionego na dosyć dużą wartość (żeby uzyskać ogólnie, podobną ostrość jak w D800).

A tu przykłady ostrzenia prosto z puszki w D5200 i D800:

http://img41.imageshack.us/img41/8543/d5200vsd8001.jpg <--- zobacz o ile bardziej detaliczny jest obraz z D800

http://img687.imageshack.us/img687/9781/d5200vsd8002.jpg <--- tu podobnie, a dochodzą jeszcze spore artefakty od silnego wyostrzania w puszce D5200

I dlatego od dłuższego czasu walczę z wyostrzaniem w obróbce........... może się w końcu uda ;-)

Maciek N
03-03-2013, 23:40
Jestem filmowcem i powiem Ci że rzadko udaje się nałożyć filtr i tak go ustawić żeby nie pogarszał ,,jakości" obrazu. Co gorsze nakładając filtr w jednym miejscu wychodzi lepiej a w innych katastrofa. Temat wyostrzania programowego trochę przerabiałem przy okazji problemów z konwersją i jeśli masz czas się bawić przy każdej scenie ustawić trochę inaczej to jest szansa na pozytywny efekt. Nakładając ostrość na cały film może się w pewnych momentach filmu nieprzyjemnie zdziwić.
Myślę że trzeba do pracy zawodowej znaleźć złoty środek, czyli takie ustawienie puszki które sprawdzi się przynajmniej w 95% ujęć.

Oceniając te stop-klatki wydaje mi się że D800 pod względem artefaktów wypada trochę lepiej. Dobrze że ta puszka ma jakieś atuty w filmowaniu:)

Fatman
04-03-2013, 00:07
Zgadza się, to nie będzie takie proste -no, ale z drugiej strony, satysfakcja będzie większa jak się uda ;-)

Link do filmu porównawczego D800 z D5200 na niskim ISO -z którego klatki dawałem wyżej: http://www.mediafire.com/?jxxca8qpkc14e1u

Mekano
04-03-2013, 01:27
Z postu #134 prosze napisac ktore to d5200? Ciekawa jestem.. ;-)

Fatman
04-03-2013, 09:45
Oba z D5200. Walczę z wyostrzaniem jak pisałem (lewe wyostrzane w postprocesie, prawe wyostrzane w puszce) ;-)

Maciek N
04-03-2013, 11:04
No właśnie się zastanawiałem czy w filmie te wady wyostrzania będą bardziej maskowane niż w stop-klatce. Generalnie nie ma w tych obrazach aż takich wad (poza pierwszym ujęciem) żeby było nie do przyjęcia. Generalnie te obrazy wydają mi się trochę prze-ostrzone ale to może być tylko subiektywne odczucie. Fajny pomysł z kolorową parasolką. Zmotywowałeś mnie do samodzielnych testów:) Dzięki

Fatman
04-03-2013, 22:42
Kto twierdził, że w D5200 i D3200 siedzi ta sama matryca ? ;-)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img855.imageshack.us/img855/6971/d3200iso6400small.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img405.imageshack.us/img405/9669/d5200iso6400small.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img826.imageshack.us/img826/3223/d3200iso1800small.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img822.imageshack.us/img822/3293/d5200iso12800small.jpg)

Pełne wersje i RAWy lecą na serwer..........

Sample filmowe jeszcze dzisiaj :-)

Mekano
04-03-2013, 23:44
a iso 800, 1600 i 3200?
N3200 to matryca Sony, a 5200 to matryca Toshiby..
a tutaj widac duzy plus Toshiby ;)
czekam na filmiki:)

Fatman
04-03-2013, 23:47
Ostatnio często czytam, że w obu aparatach siedzi matryca Toshiby. Czytałem też, że nawet jak siedzi w jednym Sony a w drugim Toshiby, to też nie ma znaczenia, bo to i tak ta sama matryca. Cóż..........

Iso 800, 1600, 3200 jutro ;) Filmy raczej też..... (mogę zdradzić, że sporą różnicę widać w szumie -mora i aliasing do sprawdzenia).

Mekano
05-03-2013, 00:10
a czy jestes pewny ze to aby na pewno Toshiba w 3200? Bo czytalam kiedys ze Sony..
Nawet pierwsza lepsza strona z sonyalpharumors informuje, ze Sony? http://www.sonyalpharumors.com/sony-sells-the-24-megapixels-sensor-to-nikon-new-d3200-coming/

D3200 DSLR camera in April using that Sony sensor. - to jak? :)

i tu strona po hiszp. http://www.fotoactualidad.com/2013/01/el-sensor-toshiba-de-la-nikon-d5200-es.html tak samo napisali ze matryca Sony w d3200 a w N5200 siedzi Toshiba..
Nie no wiem, ze bez znaczenia, ale dobrze jest wiedziec jaka matryca.. :]
ok. mala poprawka w linku wyzej, (przeczytalam dokladniej), chodzi o to, ze Nikon zrezygnowal z matrycy produkowanych przez Sony, a ich produkcje zlecil innym firmom i tak w N3200 jest/siedzi "Renesas" a w Nikonie d5200 jest Toshiba, jesli to jest wiarygodna informacja, to tak chyba bedzie wlasciwie..

a jeszcze na innej stronie przeczytalam, ze producentem jest Aptina.. jesli juz tak wchodzic w szczegoly..
wiec Toshiba na pewno nie? :) No ale ja sie nie upieram, byc moze sa wiarygodniejsze informacje, niz te ktore teraz znalazlam na szybkiego.. :)

Fatman
05-03-2013, 00:38
a czy jestes pewny ze to aby na pewno Toshiba w 3200?

Ja nie jestem pewny -zresztą mi to.... ;-)

Po prostu napisałem, co czytałem -co twierdzą różni ludzie :-)

Mekano
05-03-2013, 00:41
-zresztą mi to.... ;-)


No mi tez w sumie, ale teraz to mnie zaciekawilo.. :D ale kij nie wnikam dalej w szczegoly.. bo co za roznica przez jaka firme byla produkowana matryca, teraz to aby taniej.. wiec ciac koszta, a Sony sie ceni.. :)

Fatman
05-03-2013, 00:47
Dokładnie -byle obraz był jak najlepszy i cena znośna ;-)

Ok, wpis na blogu zrobiony -porównanie zdjęć na ISO 6400 i 12800, oraz filmów na tej samej czułości -zapraszam ;-)

Mekano
05-03-2013, 01:33
Swietne, dzieki Fatman, widac roznice w obrazkach na plus nowego N5200 (to juz pisalam wczesniej) ale przy video jest tak samo, tez wygrywa tutaj nowy d5200 widac dosc duza przewage, a jutro zrobisz video na iso 400? :)

Fatman
05-03-2013, 01:44
Mam nadzieję, że zdążę zanim będę musiał oddać D3200 ;) (ale powinienem)

W sumie ciekawe jest to, że D3200 to kolejny mały Nikon, który w sumie jakością video góruje nad D600/D800..........

http://www.youtube.com/watch?v=tcjTiwgpplI

Mekano
05-03-2013, 01:49
"Goruje"? Powiadasz? No to jest to naprawde niesamowite..
a jak oceniasz filmowanie w stosunku.. Nex-a?

Fatman
05-03-2013, 01:54
Góruje jeśli chodzi o szum :-) (bo ma niższy -w D600/D800 przy ISO 12800 widać już bardzo dużo niebieskich ciapek/kropek). NEX podczas filmowania ma ograniczenie do ISO 3200, więc na prawdę wysokiego ISO porównać za bardzo nie można. Metoda skalowania w D3200 i NEX taka sama (line skipping) więc powinno być bardzo podobnie. Zdecydowaną przewagą NEXa będzie AF (tu dowolny Nikon leży i kwiczy).

Mekano
05-03-2013, 02:01
To czyli na niskim iso 100-400 bedzie mala roznica i powinno byc bardzo podobnie?
a ten 3200 jest teraz bardzo tani, jak ktos zaczyna przygode z lustrzanka, to naprawde fajny aparat na poczatek. :)

Maciek N
05-03-2013, 11:40
Miałem już kilka awaryjnych sytuacji w których np. potrzebna była druga albo trzecia kamera, lub inny sprzęt nawalił i myślę że w tej sytuacji teraz będzie można lecieć do MM albo innego sklepu i czymś się na szybko poratować. Tym bardziej że szkła są więc sama puszka to nie będzie problem.

Pablo998
05-03-2013, 16:58
Witam wszystkich!!
Właśnie nowa puszka Nikona D5200 zagościła w moim domu:smile:
Teraz instrukcja w łapy i studiowanie wszystkiego;-)

markow
05-03-2013, 18:21
napisz pare zdań nt. porównania do d90...szczególnie ten wizjer, uchwyt, jakość obrazka...

Pablo998
06-03-2013, 09:45
Witam!!
Mam przed sobą obie puszki. Wielkościowo to D90 jest troszkę większy i cięższy. Lepiej mi się trzyma w rękach D90(być może dlatego iż jestem do niego przyzwyczajony).
W D90 regulacja przysłony i czasu za pomocą pokręteł na puszcze.
D5200 ma tylko jedną pokrętło. Obracając nim zmieniamy czas otwarcia migawki , natomiast regulacja przesłony odbywa się w sposób następujący: wciśnięcie przycisku kompensacji ekspozycji +/- i regulacja pokrętłem przysłony. Wg mnie to małe utrudnienie , no ale trzeba będzie się przyzwyczaić. Poprzez naciśnięcie przycisku " i " mamy dostęp do regulacji parametrów takich jak na zdjęciu poniżej:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img820.imageshack.us/img820/8593/wyswietlaczu.jpg)
przycisk " i"

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img266.imageshack.us/img266/3629/przyciskmm.jpg)
Pod koniec tygodnia lub na początku przyszłego wrzuce filmy nagrane D90 i D5200.
W razie pytań pisać śmiało:-P
POZDRAWIAM Paweł

markow
06-03-2013, 11:01
a jak priorytet przysłony A, to kółkiem kręcisz i ją zmieniasz? Jak tam wizjer w porównaniu do d90, no i jak trzyma sie d5200 z większymi obiektywami

piterdm
06-03-2013, 11:02
Ja bym prosił o test Af przy zdjęciach, szczególnie ze stałkami.

Pablo998
06-03-2013, 11:54
a jak priorytet przysłony A, to kółkiem kręcisz i ją zmieniasz? Jak tam wizjer w porównaniu do d90, no i jak trzyma sie d5200 z większymi obiektywami
W trybie A kręcisz pokrętłem i zmienia się wartość przysłony(nie trzeba wciskać +/-).
Co do wizjera to żadnych zastrzeżeń nie mam(bardzo podobny jak w D90).
Do D5200 mam aktualnie podłączonego tamrona 17-50 i to jest mój największy obiektyw jaki aktualnie posiadam. Puszka lekka obiektyw dość ciężkawy i ciąży w dół. Czym większy obiektyw tym będzie gorzej , ale z tym tamronem co mam to nie jest najgorzej.


Ja bym prosił o test Af przy zdjęciach, szczególnie ze stałkami.

Na obecną chwilę mogę Ci tylko powiedzieć , że AF działa bardzo szybko i celnie. Fotki porobię w wolnej chwili i wrzuce na forum.

Pablo998
08-03-2013, 12:53
Witam!!
Ze względu na warunki pogodowe byłem zmuszony zrobić kilka fotek i testów w domu.
Poniżej fotki zrobione D5200

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img841.imageshack.us/img841/4181/naforum1n.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img819.imageshack.us/img819/375/naforum2b.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img194.imageshack.us/img194/2272/naforum3.jpg)

poniżej szybki test działania AF w D5200:
http://www.youtube.com/watch?v=H0ifJ21d-Cs&feature=youtu.be

Dziś jeszcze wrzucę test działania mikrofonu w D90 i D5200 oraz kilka filmów nagranych tymi puszkami.
PZDR

sowart
08-03-2013, 20:30
Pablo998 Czekam na jakiś test z filmowania jak ta puszka się sprawuje Fatman w sumie bardzo dużo już napisał o tym ale ciekawi mnie opinia innego użytkownika

picia78
08-03-2013, 21:35
Witam!!


poniżej szybki test działania AF w D5200:
http://www.youtube.com/watch?v=H0ifJ21d-Cs&feature=youtu.be
PZDR

W sumie to szybkostrzelność słaba do określenia w tych warunkach wiadomo widać, że jest jasno obiekt dobrze oświetlony, a i pole AFpewnie centralne ? To w tych warunkach AF napewno sobie poradzi

Fatman
08-03-2013, 22:45
Pablo998, zapomniał dodać, że to pokaz szybkości działania AF w trybie LV (to jest oczywiste, jak się ogląda, ale w głowie może pozostać sama informacja o szybkości AF, bez info o LV i powstanie tzw. zamęt ;) ).

picia78
08-03-2013, 23:33
Pablo998, zapomniał dodać, że to pokaz szybkości działania AF w trybie LV (to jest oczywiste, jak się ogląda, ale w głowie może pozostać sama informacja o szybkości AF, bez info o LV i powstanie tzw. zamęt ;) ).


no ja wiem, że to w LV toż to widać :) niech pokaże działanie w słabych warunkach oświetleniowych :)

Pablo998
10-03-2013, 12:27
no ja wiem, że to w LV toż to widać :) niech pokaże działanie w słabych warunkach oświetleniowych :)

W najbliższym czasie pokażę działania AF w słabych warunkach oświetleniowych.
Poniżej umieszczam krótki filmik nagrany D5200.
W przyszłym tygodniu będę miał dość dużo wolnego czasu to wrzucę kolejne filmy.

http://www.youtube.com/watch?v=e4KqMyseCEs&feature=youtu.be

Fatman
10-03-2013, 14:48
A ja dorzucę jeszcze mały filmik pokazujący trochę możliwości edycji materiału, jeśli chodzi o kolor:

http://www.youtube.com/watch?v=tHrbRw2okFo

i link do oryginalnego pliku: http://www.mediafire.com/?o7zuu3knf942mdb

Pablo998
10-03-2013, 22:42
A ja dorzucę jeszcze mały filmik pokazujący trochę możliwości edycji materiału, jeśli chodzi o kolor:

http://www.youtube.com/watch?v=tHrbRw2okFo

i link do oryginalnego pliku: http://www.mediafire.com/?o7zuu3knf942mdb

Fatman w jakim programie edytujesz materiały video?

Fatman
10-03-2013, 23:10
Premiere, Vegas...

Mekano
11-03-2013, 02:57
A ja dorzucę jeszcze mały filmik pokazujący trochę możliwości edycji materiału, jeśli chodzi o kolor:

http://www.youtube.com/watch?v=tHrbRw2okFo



Swietne, bardzo mi sie podobaja wszystkie Twoje informacje i porady na temat video. ciekawe..
i te kolory zmieniles za pomoca Vegas, czy Premiere?


Premiere, Vegas...

Ktory z nich uwazasz za bardziej rozwiniety i po prostu wygodniejszy, lepszy?
Vegas znam, ale Premiere nie mam pojecia jak sie ma do V. ;) stad moje pytanie..

Fatman
11-03-2013, 09:55
Ten przykładowy film robiony był w Premiere.

Premiere jest bardziej zaawansowany moim zdaniem, jednak dla kogoś kto dopiero zaczyna naukę montażu/obróbki video, bardziej przyjazny będzie Vegas, zwłaszcza w wersji Movie Studio Platinum 12 Suite -ze względu na cenę głównie :-)

Pablo998
11-03-2013, 10:42
Nie mam porównania Premiere do Sony Vegas. Mam SV i dla mnie jest to bardzo rewelacyjny i stabilny program.
Fatman jak sobie radzisz z plikami MOV w sony vegasie?

Fatman
11-03-2013, 14:17
Fatman jak sobie radzisz z plikami MOV w sony vegasie?

Tzn ? Jakiś z nimi problem masz u siebie w Vegasie ? (u mnie po prostu wgrywam do Vegasa i składam film -nic więcej nie muszę robić, żeby MOV poprawnie widział/mógł używać).

Pablo998
11-03-2013, 15:18
Która masz wersję vegasa?

Fatman
11-03-2013, 16:41
Starą już, 10kę......

Pablo998
11-03-2013, 22:26
W jakim formacie renderujesz wyjściowy materiał aby jak najmniej stracić na jakości??

Fatman
11-03-2013, 22:35
W jakim formacie renderujesz wyjściowy materiał aby jak najmniej stracić na jakości??


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img5/592/vegas2.jpg)

:-)

Pablo998
11-03-2013, 23:33
Też tak myślałem:razz:
Dzięki za info.
Aha miałeś racje co do baterii w D5200. LV pożera baterie w oczach:shock:

Fatman
11-03-2013, 23:54
Zamienniki Newella działają wyśmienicie -polecam :-)

Pablo998
12-03-2013, 21:49
Zamienniki Newella działają wyśmienicie -polecam :-)
Dzięki kolego za informację. Będę musiał dokupić w najbliższym czasie zapasowe baterie:)

Poniżej dwa filmy dla zainteresowanych wbudowanym mikrofonem w D5200 i D90:
https://www.youtube.com/watch?v=Eh5o4Ktjwqk D5200
https://www.youtube.com/watch?v=9aqz40vmEjs D90

picia78
12-03-2013, 22:20
Dzięki kolego za informację. Będę musiał dokupić w najbliższym czasie zapasowe baterie:)

Poniżej dwa filmy dla zainteresowanych wbudowanym mikrofonem w D5200 i D90:
https://www.youtube.com/watch?v=Eh5o4Ktjwqk D5200
https://www.youtube.com/watch?v=9aqz40vmEjs D90

No to jednak różnica duża na stronę D5200

Fatman
12-03-2013, 22:31
No to ja zaprezentuję porównanie mikrofonów D5200 i D800 dla odmiany :-)

http://www.youtube.com/watch?v=A2hfu31JUBg

Pablo998
12-03-2013, 23:48
No to na zakończenie dnia coś ode mnie:
http://www.youtube.com/watch?v=LmcHzUm-Amc&feature=youtu.be
:)

Maciek N
13-03-2013, 22:20
No to na zakończenie dnia coś ode mnie:
http://www.youtube.com/watch?v=LmcHzUm-Amc&feature=youtu.be
:)

Co to za stabilizator? Coś mocno na boki chodzi

Maciek N
13-03-2013, 22:26
No to ja zaprezentuję porównanie mikrofonów D5200 i D800 dla odmiany :-)

http://www.youtube.com/watch?v=A2hfu31JUBg

Wydaje mi się że nie ma sensu porównywać mikrofonów wbudowanych bo one prawie do niczego się nie przydają.
Większy sens był by gdybyśmy porównywali rejestrację dźwięku przy użyciu tego samego mikrofonu zewnętrznego, np. jakiś Rode
Chciał bym wiedzieć w którym aparacie obsługa wzmocnienia jest bardziej poręczna. W kamerach te pokrętła są na wierzchu a w D800 trzeba najpierw poklikać i nie ukrywam że mam z tym problem:(

Pablo998
13-03-2013, 23:22
Co to za stabilizator? Coś mocno na boki chodzi

Jest to stabilizator samoróbka. Wykonałem go systemem gospodarczym.
Tak jak pisałem wcześniej. Jestem w trakcie dopasowania tego stabilizatora do D5200. Myślę , że w najbliższym czasie go odpowiednio dopasuję.:razz:
Jeśli chodzi o mikrofon to bez zewnętrznego raczej się nie obejdzie. PZDR

Fatman
13-03-2013, 23:54
Pablo998, mam do Ciebie prośbę -czy możesz zrobić tzw. "dark frame" ale na filmie ? Czyli założyć dekielek, ustawić WB na światło żarowe, iso 6400 albo lepiej 12800 i nagrać tak z 15 sekund materiału ? A potem go udostępnić (oryginalny plik), ewentualnie jak byś sprawdził, czy na 12800 nie masz czasem jakiegoś stałego HOT piksela ? Bo mam pewną ciekawostkę, którą muszę sprawdzić.......... ;-)

markow
14-03-2013, 07:56
Jest to stabilizator samoróbka. Wykonałem go systemem gospodarczym.
Tak jak pisałem wcześniej. Jestem w trakcie dopasowania tego stabilizatora do D5200. Myślę , że w najbliższym czasie go odpowiednio dopasuję.:razz:


nie zapomnij go pokazać na forum :)

Michal Szipluk
14-03-2013, 10:06
Zastanawiam sie co Fatman ukrywa przed światem?

Wysyłane z mojego HTC One X za pomocą Tapatalk 2

Pablo998
14-03-2013, 13:11
Pablo998, mam do Ciebie prośbę -czy możesz zrobić tzw. "dark frame" ale na filmie ? Czyli założyć dekielek, ustawić WB na światło żarowe, iso 6400 albo lepiej 12800 i nagrać tak z 15 sekund materiału ? A potem go udostępnić (oryginalny plik), ewentualnie jak byś sprawdził, czy na 12800 nie masz czasem jakiegoś stałego HOT piksela ? Bo mam pewną ciekawostkę, którą muszę sprawdzić.......... ;-)
Proszę:
https://www.youtube.com/watch?v=3kHucuSRImc
https://www.youtube.com/watch?v=qc3MupzyMKo
https://www.youtube.com/watch?v=EPL3edf-kMg
O to chodziło??




nie zapomnij go pokazać na forum :)

złożony

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img826.imageshack.us/img826/5623/stabilizator.jpg)
może również posłużyć jako statyw

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img833.imageshack.us/img833/5315/stabilizator2.jpg)
:razz:
Na ten sezon weselny wystarczy. Na przyszły rok pomyślę o czym bardziej oryginalnym;););

Fatman
14-03-2013, 13:55
O to chodziło??

No niestety nie o to :( YT robi re-kompresję materiału, który tam wstawiasz i niestety traci się mocno na jakości (a w tym przypadku może wyciąć ewentualne HOTy). Dlatego prosiłem o oryginalny plik (prosto z aparatu) :-)
Wystarczy nawet 5 sekund, najlepiej na ISO 12800, bo wtedy jest większa szansa, że będzie widać jakiegoś HOTa.


Zastanawiam sie co Fatman ukrywa przed światem?

Mam nadzieję, że niebawem podzielę się pozytywną informacją :-)

Pablo998
14-03-2013, 17:23
Poszła próbka z D5200 na e-meila :razz:

Fatman
14-03-2013, 17:49
Dzięki wielkie :-)

Pablo998
14-03-2013, 18:24
Jak będziesz coś potrzebował od mojego D5200 to wal śmiało jak w dym:-P

::ART::
16-03-2013, 10:51
Chłopaki Fatman i Pablo kawał dobrej roboty wykonaliście z testami.
Czy D5200 ma możliwość mikroregulacji AF?

Fatman
16-03-2013, 11:23
Niestety nie ma :-( Na razie jedno moje szkło ma przez to problem z D5200 (35ka -na odległość powyżej 3m widać już FF, powyżej 20m, FF jest już koszmarne......).

::ART::
16-03-2013, 19:17
Uuu to szkoda :(

kazziz
17-03-2013, 11:25
tak naprawdę jedyne dwie rzeczy których by mi brakowało gdybym miał się "downgrade'ować" na D5200 to mikrokalibracja i CLS.

Fatman, wykminiłeś i ujawnisz nam tajemnicę? Mam Cię w subskrybowanych na YT i wkurzam się ciągle że nie mogę Twoim filmom dawać plusików (łapek w górę) ;-)

Fatman
17-03-2013, 12:37
No więc dobra............ ;) Napiszę co i jak, tylko zaznaczam, że nie jestem w stanie w chwili obecnej potwierdzić w 100% mojego odkrycia :-)

Jakiś czas temu zobaczyłem na swoich filmach z D5200 czerwonego HOT piksela. Okazało się, że nie pojawił się po jakimś czasie użytkowania, bo na wcześniejszych filmach nie było go widać. Jak zapewne niektórym z Was wiadomo, w Canonie można się pozbyć HOT pikseli, wykonując czynność czyszczenia matrycy (kilak-kilkanaście razy) z założonym na obiektyw dekielkiem -taka magia............ ale na 100% prawdziwa. Postanowiłem sprawdzić, czy w tym przypadku już ultra-magicznie, tak samo będzie w D5200 (w wcześniejszych modelach, np. D7000 nie działało -sprawdzałem, przed tym jak Nikon wypuścił usuwający HOT piksele firmware do tego modelu).

No i............. zadziałało. Po wykonaniu około 12 czyszczeń matrycy, HOT piksel zniknął. Wcześniej widoczny był już na ISO 3200, teraz nie widzę go nawet na ISO 12800. Przynajmniej w filmach :-)

Teraz czekam na info od ludzi posiadających D5200 i HOT piksele -w celu potwierdzenia, czy metoda rzeczywiście działa, czy był to tylko przypadek.

kazziz
17-03-2013, 13:18
CZARY! Aż sprawdzę, czy na tego hota co go mam w D7000 też zadziała :P

Fatman
17-03-2013, 13:42
No ta metoda, znana z Canona niestety nie działa w D7000 :-( ale możesz zrobić aktualizację firmware D7000, która usuwa HOTy (ja miałem w swoim chyba 3, aktualizacja je usunęła).

Fatman
18-03-2013, 23:39
Ok, kolejna "demonstracja możliwości" ;-)

Znowu porównanie z D800, które mnie bardzo zaskoczyło, bo kolejny raz D5200 wypadł lepiej...... tym razem dotyczy ono rozpiętości tonalnej (i jej edycji), oczywiście w filmach.

http://www.youtube.com/watch?v=0gB-Edxfo8I <----- link do YT, jednak warto jednak zobaczyć porównanie na zdjęciach, lub zaciągnąć i samemu obrobić pliki źródłowe.

http://img23.imageshack.us/img23/6796/d5200flat.jpg
http://img692.imageshack.us/img692/5227/d800flat.jpg

linki do plików źródłowych (prosto z aparatu, a więc w formacie MOV):

http://www.mediafire.com/?rnz8xejdbkfwr31
http://www.mediafire.com/?uskqv62b6buqla2

Pablo998
21-03-2013, 14:34
Taka długa cisza na forum zmotywowała mnie do nagrania kilku ujęć przy użyciu D5200 i slidera.

http://www.youtube.com/watch?v=uG2wO_qgwbg

Maciek N
22-03-2013, 10:36
jaki to jest slider?

Pablo998
22-03-2013, 11:48
Slide Kamera S-980 PRO :smile:

Maciek N
22-03-2013, 21:44
Jesteś z niego zadowolony? Pytam ponieważ kolega chce go kupić a mam wrażenie (z Twojego filmiku) że nie idzie idealnie płynnie chyba że to efekt kompresji? Chcę go namówić na HSK-5 1000 ale marudzi że to za drogo. Pytanie czy warto dopłacić czy jednak można wyregulować tak żeby szło idealnie na s-980? Napisz jak się zachowuje przy zmianie obciążenia. Może z kamerą idzie płynniej?

Fatman
22-03-2013, 21:53
Maciek N, też używam Slidekamera S980 i jak dla mnie sprzęt jest bardzo dobry i umożliwia uzyskanie pełnej płynności -tylko potrzeba dobrego operatora, co przyznam nie jest wcale łatwe. Można jednak "iść na skróty", czyli dokupić silnik z odpowiednim sterownikiem. Na stoisku Slidekamera na Targach golądałem jak się to sprawuje -wspaniale po prostu. Cena też nie jest jakaś kosmiczna (1300 zł o ile pamiętam).


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img811.imageshack.us/img811/9541/dsc1901movsnapshot00022.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img42.imageshack.us/img42/7317/dsc1902movsnapshot00002.jpg)

Pablo998
22-03-2013, 22:30
Jesteś z niego zadowolony? Pytam ponieważ kolega chce go kupić a mam wrażenie (z Twojego filmiku) że nie idzie idealnie płynnie chyba że to efekt kompresji? Chcę go namówić na HSK-5 1000 ale marudzi że to za drogo. Pytanie czy warto dopłacić czy jednak można wyregulować tak żeby szło idealnie na s-980? Napisz jak się zachowuje przy zmianie obciążenia. Może z kamerą idzie płynniej?

Mam go dopiero dwa dni więc na obecną chwilę za dużo nie mam do powiedzenia ale jeśli chodzi o płynność to jest rewelacyjna. Slider stabilny i płynny. Kwestia tylko nauczenia się go należycie używać. Tak jak napisał "Fatman" - nie jest to takie proste a zwłaszcza jak się go ma dopiero dwa dni. Osobiście popieram "Fatmana" i polecam ten slider.
POZDRAWIAM :smile:

Maciek N
23-03-2013, 13:20
Maciek N, też używam Slidekamera S980 i jak dla mnie sprzęt jest bardzo dobry i umożliwia uzyskanie pełnej płynności -tylko potrzeba dobrego operatora, co przyznam nie jest wcale łatwe.
Co to dokładnie znaczy? Czy potrzebna jest jakaś wyrobiona technika, a może jakieś wyważenie? Do HSK-5 co kolwiek nie przypniesz nawet z ciężkim obiektywem tele zawsze idzie idealnie. Jest odpowiedni opór który nie pozwala zerwać ujęcia. Drąże temat ponieważ czytałem bardzo niepochlebne opinie na forum swiatobrazu o S-980 a nie chciał bym kolegę wpakować w podwójne koszty.

Fatman
23-03-2013, 13:40
Po prostu "dobry dotyk" :-) Jeśli chodzi o opór -no cóż, tu go właściwie nie ma niestety. Z drugiej strony nie ma też "zacięć" -dlatego odpowiednie wyćwiczenie "popychania" zestawu umieszczonego na szynie, to w tym przypadku podstawa.

Pablo998
23-03-2013, 13:55
Wózek posuwa się po szynie za pomocą 6 łożysk , po 3 z każdej strony. Pisałem wcześniej iż wszystko chodzi płynnie i nic się nie zacina. Kwestia tylko opracowania dobrej metody płynnego przesuwania wózka po szynie. I to tyle8)

fotouśmieszek
24-03-2013, 01:19
Wózek posuwa się po szynie za pomocą 6 łożysk , po 3 z każdej strony. Pisałem wcześniej iż wszystko chodzi płynnie i nic się nie zacina. Kwestia tylko opracowania dobrej metody płynnego przesuwania wózka po szynie. I to tyle8)

Jest metoda super,tylko sie nie smiejcie,najpierw wyprobujcie.Otoz zaczepiasz ...gumę od weckow za uchwyt glowicy i...ciagniesz.Kiedy zwalniasz ciąg,mega płynnie zwalnia az do skasowania naciągu gumy.Dziala tez przy obrocie kamery wokol osi na zwyklej glowicy NIEolejowej z odpowiednio ustawionym oporem obrotu.Podpatrzone w US :-)

Pablo998
24-03-2013, 10:57
Jest metoda super,tylko sie nie smiejcie,najpierw wyprobujcie.Otoz zaczepiasz ...gumę od weckow za uchwyt glowicy i...ciagniesz.Kiedy zwalniasz ciąg,mega płynnie zwalnia az do skasowania naciągu gumy.Dziala tez przy obrocie kamery wokol osi na zwyklej glowicy NIEolejowej z odpowiednio ustawionym oporem obrotu.Podpatrzone w US :-)
Guma od czego?? Możesz kolego to bardziej dokładnie i szczegółowo opisać bo jakoś nie umiem sobie tego wyobrazić:-P

Fatman
24-03-2013, 11:06
Zwykła gumka......... cóż, może być taka jak do majtek nawet :-) Stary i sprawdzony sposób.

wlods
24-03-2013, 13:15
s-980 to nie jest jakiś profesjonaly slider bo takie kosztują ok.3xwięcej ale spokojnie można na nim pracować.Wózek chodzi płynnie i lekko,można trochę zwiększyć opór na kółkach jak ktoś chce.Jest stabilny na twardym i równym podłożu,na dwóch stojakach także nie jest zle,natomiast gdy go wkręcimy na jeden statyw wygina się na końcach ale nadal da się pracować.W tej cenie nic lepszego się nie kupi.

fotouśmieszek
24-03-2013, 13:32
czy ktos z Panow uzywal tego slidera? Czy polecacie? Bede wdzieczny za odp. i ewentualne zasugerowanie jakiegos optymalnego (pod wzgledem ceny tez:? ) slidera.

Genesis Heavy Duty Cam Slider SK-GT75

pozdro :-)

fotouśmieszek
24-03-2013, 13:42
Guma od czego?? Możesz kolego to bardziej dokładnie i szczegółowo opisać bo jakoś nie umiem sobie tego wyobrazić:-P moze byc jakakolwiek guma np do uszczeniania sloikow :-o.Najlepiej petla.Zaczepiasz uchwyt glowicy (ja to stosowalem do glowicy) i....ciagniesz.Guma sie napina i plynnie startujesz.Przy zatrzymaniu guma b. plynnie zatrzyma obrot glowicy/ruch slidera .Po prostu pomiedzy reka a uchwytem umieszczasz gume :-) ktora amortyzuje nawet szarpniecia reki,dziala jak amortyzator na rozciaganie.Prosciej nie umiem ale wierze w Twoja wyobraznie :-)

Pablo998
24-03-2013, 13:58
.Prosciej nie umiem ale wierze w Twoja wyobraznie :-)
No i dobrze , że wierzysz , bo już sobie to wyobrażam:razz:
co do slidera o którym piszesz nie wypowiem się bo nigdy nie miałem go w rękach. Najlepiej niech sie wypowiedzą użytkownicy tego sprzętu. :|

fotouśmieszek
24-03-2013, 18:03
Po prostu "dobry dotyk" :-) Jeśli chodzi o opór -no cóż, tu go właściwie nie ma niestety. Z drugiej strony nie ma też "zacięć" -dlatego odpowiednie wyćwiczenie "popychania" zestawu umieszczonego na szynie, to w tym przypadku podstawa.

albo "ciągnięcie" go przy pomocy zaczepionej gumki:wink:

TMB
26-03-2013, 01:31
czy ktos z Panow uzywal tego slidera? Czy polecacie? Bede wdzieczny za odp. i ewentualne zasugerowanie jakiegos optymalnego (pod wzgledem ceny tez:? ) slidera.

Genesis Heavy Duty Cam Slider SK-GT75

pozdro :-)


Posiadam S980 i powiem Ci, że jestem średnio zadowolony. Pomijając to co Koledzy wcześniej napisali, dodam, że wózek potrafi czasem zakiwać się na boki. Wiadomo, wiele zależy od operatora, jednak po ponad 1,5 roku użytkowania tego slidera i 3 latach dośw w filmowaniu, powiem, że średni był to zakup. Być może w tej cenie nic lepszego nie ma - ok - ale...w tym przypadku lepiej nie mieć nic niźli to.

Dołóżcie i kupcie solidny slider za 1,5k :) Albo jakiegoś riga, steadycama ;)

fotouśmieszek
26-03-2013, 13:19
Posiadam S980 i powiem Ci, że jestem średnio zadowolony. Pomijając to co Koledzy wcześniej napisali, dodam, że wózek potrafi czasem zakiwać się na boki. Wiadomo, wiele zależy od operatora, jednak po ponad 1,5 roku użytkowania tego slidera i 3 latach dośw w filmowaniu, powiem, że średni był to zakup. Być może w tej cenie nic lepszego nie ma - ok - ale...w tym przypadku lepiej nie mieć nic niźli to.

Dołóżcie i kupcie solidny slider za 1,5k :) Albo jakiegoś riga, steadycama ;)

O to mi chodziło.Dzieki :-)

Maciek N
26-03-2013, 19:11
Ja pracuje HSK-5 i powiem tyle że to urządzenie pracuje idealnie. Odpowiedni opór i waga powodują że każda próba przejazdu jest udana, ale tego tańszego nie testowałem. Na swiatobrazu polecają z trochę tańszych Konova K2 albo K3

Fatman
26-03-2013, 23:50
Kolejne porównanie -tym razem z Canonem 5D2 (w opisie na YT link do pliku źródłowego):

http://www.youtube.com/watch?v=DpJL6hb3EnU

fotouśmieszek
27-03-2013, 02:39
Ja pracuje HSK-5 i powiem tyle że to urządzenie pracuje idealnie. Odpowiedni opór i waga powodują że każda próba przejazdu jest udana, ale tego tańszego nie testowałem. Na swiatobrazu polecają z trochę tańszych Konova K2 albo K3
Dzieki ;) sprawdze tansze tego producenta...

Maciek N
27-03-2013, 10:42
Kolejne porównanie -tym razem z Canonem 5D2 (w opisie na YT link do pliku źródłowego):

http://www.youtube.com/watch?v=DpJL6hb3EnU

Fatman załamujesz mnie z tymi porównaniami. Testowałem moją D800 w trudniejszych warunkach i wychodzi że powyżej iso 2500 obraz jest nie do przyjęcia:???:. Wiem że już o tym kiedyś pisałeś ale ciężko się dokopać. Napisz ponownie (jeśli to nie kłopot) co tam jeszcze podkręcasz żeby ten obraz mniej szumiał w czerniach.

Fatman
27-03-2013, 10:44
Głównie zwiększam kontrast (obcina to mocno cienie, gdzie najczęściej można zobaczyć niebieskie kropko/ciapki na wysokich ISO).

fotouśmieszek
27-03-2013, 11:50
Głównie zwiększam kontrast (obcina to mocno cienie, gdzie najczęściej można zobaczyć niebieskie kropko/ciapki na wysokich ISO).

Fatman, wychodzi na to,ze nalezy kupic d7100 i bedzie tak samo albo lepiej (o czym kiedys wspominales) w aspekcie video. Umieram z ciekawosci jak Wam wyjdzie test z d7100 i od jego wynikow uzalezniam wybor pomiedzy 5200 a 7100. Serdeczne dzieki za ogromną robote jaka wlozyles/wkładasz razem ze swoimi Modelkami :-).Jestes dla nas jak latarnie morska :-)

Fatman
27-03-2013, 16:14
fotouśmieszek, ;-)

Po pierwszych testach D7100 vs D5200 mogę napisać -jak gibany ekranik nie jest dla Ciebie mega ważny to się nawet nad D5200 nie zastanawiaj -bierz D7100 :-) Więcej niebawem........

Maciek N
27-03-2013, 17:48
,,Gibany ekranik" to jednak jakaś pomyłka marketingowa. Na zdrowy rozum taki ekranik powinien być w droższych modelach a nie tańszych. 99% kamer taki ekranik posiada, od kilku lat nawet te z najwyższej półki. Ktoś potrafi ten fenomen zrozumieć?

Fatman
27-03-2013, 17:59
Proste -Nikon to firma bardzo konserwatywna. Za 10 lat w sklepie jak zapytasz o jakiś model "w starym stylu" to zaproponują Ci właśnie Nikona :-)

A do tego profesjonaliści z tego co czytam ciągle urywają "gibane ekraniki" (i gubią zbyt małe karty SD) więc................ ;-)

Maciek N
27-03-2013, 18:28
Jakoś w kamerach nie słyszałem żeby ktoś urwał ekranik. Co do kart to lepiej wypluj to słowo! Raz w życiu miałem taki przypadek. Na szczęście były to czasy, gdy karty nie miały dużych pojemności i była to karta jedna z wielu. Udało się jakoś wybrnąć ale co było stresu to nikomu nie życzę...

fotouśmieszek
27-03-2013, 18:53
Proste -Nikon to firma bardzo konserwatywna. Za 10 lat w sklepie jak zapytasz o jakiś model "w starym stylu" to zaproponują Ci właśnie Nikona :-)

A do tego profesjonaliści z tego co czytam ciągle urywają "gibane ekraniki" (i gubią zbyt małe karty SD) więc................ ;-)

Taaa...ci sami profesjonalisci gardza wbudowanym fleszem.Tu Nikon moze bardziej liberalny,ale nie do końca.
Fatman,gibanego mi szkoda,uzywalem go jak mialem d5100,nb dzieki Twoim slynnym przygodom z d7k.Ale d7100 ma pare ficzerow,ktore jednak bardzo doceniam no i Twoj certyfikat... ;-)

Sapphiron
28-03-2013, 09:04
A jak sądzicie. d5200 czy panas gh1?

kazziz
28-03-2013, 15:26
zdecydowanie d5200 :) Jakbyś zapytał czy D5200 czy GH3 to bym się zastanawiał.

fotouśmieszek
28-03-2013, 18:39
zdecydowanie d5200 :) Jakbyś zapytał czy D5200 czy GH3 to bym się zastanawiał.

GH2 to samo z tym,ze tansze.Ale d5200 rządzi.

Sapphiron
28-03-2013, 20:28
to teraz zabiliście mi ćwieka i to takiego półmetrowego przynajmniej...

Fatman
28-03-2013, 20:38
Tylko z tego co pamiętam Twój budżet na sprzęt do filmowania jest sporo mniejszy niż wynosi cena za D5200.....

Sapphiron
28-03-2013, 20:43
wiesz, budżet stale rośnie... i jeśli okaże się że lepiej jeszcze trochę dołożyć to zagryzę kawę suchym chlebem ale dołożę...

Fatman
28-03-2013, 20:59
wiesz, budżet stale rośnie... i jeśli okaże się że lepiej jeszcze trochę dołożyć to zagryzę kawę suchym chlebem ale dołożę...

Podobnie jest u mnie ;-) Skoro tak, to mogę z czystym sumieniem polecić D5200. Obok D7100, najlepiej filmującego Nikona w systemie :-)

Pablo998
28-03-2013, 22:40
Podobnie jest u mnie ;-) Skoro tak, to mogę z czystym sumieniem polecić D5200. Obok D7100, najlepiej filmującego Nikona w systemie :-)
I świadczą o tym porównania i testy umieszczone w tym temacie:D:D

Jacol
30-03-2013, 12:43
Rozumiem, że sposobem na ominięcie blokday regulacji przyslony przez body jest zastosowanie starszego obiektywu D z osobnym pierścieniem do jej regulacji. Fatman, czy jakościowo ma sens rezygnacja ze szkiel af-s G na rzecz tych D na śrubkę ? Czy one się sprawdzają w filmowaniu lepiej i czy tą przyslonę w praktyce tak często się zmienia, że brak tej funkcji w body jest zaliczane zawsze na minus ?

Fatman
30-03-2013, 16:49
Ja w ogóle nie potrzebuję zmieniać przysłony podczas nagrywania sekwencji filmowej -do tego każda zmiana przysłony podczas nagrywania powoduje gwałtowną zmianę w ekspozycji, której aparat nie kompensuje płynnie tylko skokowo, wygląda to bardzo paskudnie.
Oczywiście możliwość zmiany przysłony w trybie LV była by sporym ułatwieniem (wygodą) -jednak nie dla samej możliwości przymykania/otwierania podczas nagrywania filmu.

A_S_T_O_R
30-03-2013, 17:06
Ja w ogóle nie potrzebuję zmieniać przysłony podczas nagrywania sekwencji filmowej -do tego każda zmiana przysłony podczas nagrywania powoduje gwałtowną zmianę w ekspozycji, której aparat nie kompensuje płynnie tylko skokowo, wygląda to bardzo paskudnie.
Oczywiście możliwość zmiany przysłony w trybie LV była by sporym ułatwieniem (wygodą) -jednak nie dla samej możliwości przymykania/otwierania podczas nagrywania filmu.


A tak z innej beczki, czy pokusiłbyś się o usestymatyzowanie puszek pod względem jakości nagrań video z tych co testowałeś, bo to że d5200 i d7100 są b. dobre to już wiem z Twoich testów. Czy jeśli dobrze rozumiem to od najsłabszych byłoby to D800 - 5d3 - D5200 - D7100 dobrze rozumiem?

Fatman
30-03-2013, 18:05
Według tego co wiem i widzę to:

Kolejność w Nikonie (od najlepszych): D7100/D5200, D4, D600/D800, D3200, D7000/D5100, D3100, D3s, D300s, D90

Kolejność z uwzględnienie Canona (od najlepszych): 1DC, 5D3/1DX, D7100/D5200/6D, D4, D600/D800/5D2, 650D/60D/7D/600D/550D/D3200, D7000/D5100, D3100, D3s, 500D/D300s, D90

Znakiem "/" oddzieliłem modele, które wg. mnie praktycznie remisują (jedne lepszy w tym, drugi w tym) -ale te wypisane najpierw moim zdaniem są ogólnie lepsze od następnych (ufffff, mam nadzieję, że to jest zrozumiałe ;-) ).

wlods
30-03-2013, 19:34
Fajne podsumowanie.6d za Nikonami dla mnie trochę dyskusyjnie,chyba za morę i aliasing bo jeżeli chodzi o iso to 6d naprawdę wymiata.Fatman napisz czy w 7100 zmienia się przysłonę w Lv i co jeszcze na plus w stosunku do d5200.

Fatman
30-03-2013, 20:14
Oczywiście, że za morę i aliasing (które w 6D są bardzo silne niestety) -sam poziom szumów to nie wszystko, zwłaszcza, że D7100 i d5200 są w tym temacie także bardzo dobre.

W D7100 nie da się zmienić przysłony w trybie LV -trzeba z tego trybu wyjść aby to zrobić.

Jacol
30-03-2013, 21:04
Czyli tak naprawdę ten minus z brakiem sterowania przysłoną jest tak naprawdę sztuczny bo je jzmiana i tak wpływa mocno na nagrywaną scenę i zasadniczo nie można tego używać nie psując filmu.

wlods
30-03-2013, 21:37
Żyć się da bez przyslony w Lv ale w plenerze przydaje się przy ustawianiu prawidłowej ekspozycji.Jeżeli chcesz filmować z optymalnym czasem 1/50 bez filtrów nd na obiektywie to nawet na 100 iso w pochmurny dzień trzeba mocno przymknąć lub skrócić czas co nie zawsze jest w filmie pożądane.W pomieszczeniach temat przysłony w Lv jest moim zdaniem pomijalny.Fatman dzięki za info,szkoda że w 7100 nie dali jednak tej przyslony.

Maciek N
30-03-2013, 23:17
Ja bym jednak nie bagatelizował możliwości sterowania przesłoną. Są różne sytuacje. Czasem wyjdzie słońce, czasem pomieszczenie jest różnie naświetlone. Moim zdaniem w takich sytuacjach szybciej i wygodniej jest przymknąć lub otworzyć przesłonę niż np. przestawić iso. zakładając że nie chcemy zmieniać migawki. Brak tej opcji nie dyskwalifikuje lustrzanki do filmowania ale dla mnie ta opcja jest użyteczna i to był jeden z powodów dla którego kupiłem D800 a nie np. D600. Na pewno jest to bardzo potrzebne w reportażu gdzie liczy się refleks operatora i funkcjonalność sprzętu. Nie ma to natomiast znaczenia gdzie ujęcie można zaplanować, powtórzyć. Mam jedną Sigmę 70-200 gdzie jest dodatkowe pokrętło przesłony. Niestety albo nie potrafię ustawić aparatu albo to nie działa z D800. Użycie tego pokrętła powoduje wyświetlenie się komunikatu FEE i blokady spustu. Piszę to po to aby każdy przed zakupem obiektywu z pokrętłem przesłony sprawdził czy to działa.

Fatman
31-03-2013, 01:35
Żyć się da bez przyslony w Lv ale w plenerze przydaje się przy ustawianiu prawidłowej ekspozycji.Jeżeli chcesz filmować z optymalnym czasem 1/50 bez filtrów nd na obiektywie to nawet na 100 iso w pochmurny dzień trzeba mocno przymknąć lub skrócić czas co nie zawsze jest w filmie pożądane.W pomieszczeniach temat przysłony w Lv jest moim zdaniem pomijalny.Fatman dzięki za info,szkoda że w 7100 nie dali jednak tej przyslony.

No ale jaki problem, wyjść na chwilę z LV i ustawić pożądaną przysłonę ?


Ja bym jednak nie bagatelizował możliwości sterowania przesłoną. Są różne sytuacje. Czasem wyjdzie słońce, czasem pomieszczenie jest różnie naświetlone. Moim zdaniem w takich sytuacjach szybciej i wygodniej jest przymknąć lub otworzyć przesłonę niż np. przestawić iso. zakładając że nie chcemy zmieniać migawki.

Ale podczas nagrywania pojedynczej sekwencji filmowej ? Chcesz mieć nagle totalną zmianę ekspozycji na nagrywanym materiale, która równie nagle zostanie skorygowana przez aparat ? Wygląda to paskudnie......