PDA

Zobacz pełną wersję : [ Fujifilm ] Fujifilm X100/X100S/X100T



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10

zdyboo
27-06-2014, 13:40
JPEG to synonim dla szybkiego pstrykania, zrobiłem coś i gotowe, mam nadzieje że to rozumiesz.
Rozumiem, że dla Ciebie tak jest, ale nie prezentuj tego jako jedynego słusznego stanowiska.


W zarzuconym zdjęciami świece, generowanie kolejnego tworu nad którym nie spędziliśmy ani minuty to brak szacunku dla widza oraz nieliczenie się z jego czasem. Odnoszę się do doświadczonych fotografów, nie mowie o ziutku co pstryka foty na spacerze swoim telefonem, czy o reklamowym shicie do katalogu sklepu dyskontowego.

Zdjęcie jest dobre lub nie. To jedyny argument jaki pozwala mówić o szacunku dla odbiorcy. Jak dla mnie masz bardzo spaczony punkt widzenia na jakość fotografii. Nawet nie chcę wnikać dlaczego, ale sposób Twoje retoryki pozwala mi snuć pewne przypuszczenia, zachowam je jednak dla siebie.

Franek_
27-06-2014, 13:43
sposób Twoje retoryki pozwala mi snuć pewne przypuszczenia, zachowam je jednak dla siebie.

Wiem, ale nie powiem. Kaczyńskim poleciałeś=)

qbic
27-06-2014, 13:45
Rozumiem, że dla Ciebie tak jest, ale nie prezentuj tego jako jedynego słusznego stanowiska.


Każdy ma swoje zdanie, chyba nie trzeba tłumaczyć za każdym razem ze ono jest moje, a każdy może sobie mieć inne.



Zdjęcie jest dobre lub nie. To jedyny argument jaki pozwala mówić o szacunku dla odbiorcy. Jak dla mnie masz bardzo spaczony punkt widzenia na jakość fotografii. Nawet nie chcę wnikać dlaczego, ale sposób

Tak jest dobre lub nie, to prawda, pokaż mi zdjęcia istotne historycznie i powiedz które nie są obrabianie, nie chodzi tutaj o "jakość" w dzisiejszym rozumieniu.


Twoje retoryki pozwala mi snuć pewne przypuszczenia, zachowam je jednak dla siebie.

Może to i lepiej.

zdyboo
27-06-2014, 13:45
Właśnie nie wiem, ale zapewniam, że nie chcę wiedzieć. Przypuszczenia, to nie pewność i nie będę na ich podstawie snuł jakiś teorii.

zdyboo
27-06-2014, 13:50
pokaż mi zdjęcia istotne historycznie i powiedz które nie są obrabianie, nie chodzi tutaj o "jakość" w dzisiejszym rozumieniu.

Magnificient Eleven.

Za to jakiś czas świat obiega informacja, że komuś odebrano nagrodę za zdjęcia ważne historycznie zdjęcia, bo jak się okazało, że fotograf poświęcił im zbyt dużo czasu.

Franek_
27-06-2014, 13:50
Tomku, weź jeszcze poprawkę, że odnośnie jakości zdjęć, dla sporej rzeszy osób tutaj absolutnym topem fotograficznym są te potworki z 500px.com. A jest to w dużej mierze nieglądalny zlepek zdjęć wykonanych przez osoby zafiksowane właśnie na 'jakości' zdjęć, który po chwili obcowania przyprawia o ból głowy.

Także (jakby powiedział sam-wiesz-kto) tego.

adam.dorozinski
28-06-2014, 02:14
Swoim X100s dłuższą chwilę robiłem RAW+JPG. Teraz jest ustawiony na JPG, a wszystkie zebrane RAWy hurtem poleciały do kubła, bo mnie też pasuje to co z siebie wypluwa ten aparacik.
A jak kogoś boli że kupiłem sprzęt za pięć kafli i nie wykorzystuję maksimum jego możliwości - trudno. Ciekawe co można powiedzieć o tych matołach co kupili sobie samochody za pół miliona i jeżdżą nimi 50km/h ;-)

JacekB
28-06-2014, 08:29
Już to chyba pisałem i być może się powtórzę, ale niech tam. :)

Ja na początku robiłem równolegle jpg i raw, ale to było nic innego jak nuworyszowski onanizm sprzętowy. Po kilku wycieczkach w plener stwierdziłem, że rawy w niebezpiecznie szybkim tempie zapychają mi twarde dyski, a pożytek z nich mam niewielki, żeby nie rzec, że żaden. Cały urok X100s polega dla mnie na tym, że jotpegi na standardowych automatycznych ustawieniach wypluwa on w jakości, która do zwykłego oglądania na ekranie nie wymaga żadnych poprawek, a do wydruku w formatach A4 i A3 (większych prawdopodobnie nigdy nie zrobię) wystarczy je odrobinę dopieścić i są takie, że mucha nie siada. Odsetek zdjęć całkowicie schrzanionych pod względem ostrości, naświetlenia i kolorów, takich na które w ogóle nie da się patrzeć i od razu trzeba skasować, jest minimalny. Dopieścić jotpega (w miarę potrzeby wykadrować, ewentualnie poprawić jasność w granicach około pół jednostki w górę albo w dół lub minimalnie skorygować kontrast) daje się błyskawicznie. Oglądając papierowe wydruki pies z kulawą nogą nie rozróżni, czy są wprost z jotpega troszeczkę podrasowanego, czy z rawa obrobionego zgodnie z regułami sztuki. I tak większość rawów po każdym zgraniu zdjęć z karty na twardy dysk szła do kosza. Zostawiałem sobie po kilka-kilkanaście z każdego dnia zdjęciowego i tylko czas traciłem na zbędne rozmyślania, które rawy być może zostawić, a które wykasować. No to przełączyłem ustawienia na wyłącznie jpg fine i w zasadzie niczego mi nie brakuje. Na raw przełączam bardzo sporadycznie z zawodowej ostrożności, ale i to wydaje się być niepotrzebne.

I otake Polskie mię chodziło przy zakupie X100s. Miał być podręczny notatnik cyfrowy dobrej jakości i jest. Nie po to spędzam w robocie i w domu codziennie po 10-12 godzin przed ekranem komputera, żebym jeszcze miał dodawać do tego kolejnych kilka godzin na obróbkę rawów. Na nowe karty i dyski, które pomieszczą rawy, też mi szkoda kasy. Wolę ją wydawać na filmy do Leiki M3 i z nimi się bawić w pieszczoty. :mrgreen:

Jai pur
28-06-2014, 10:16
Zdjęcie jest dobre lub nie.

to niestety prawda bijąca pięścią prosto w nos, co kogo obchodzi czy robione w jpgu, czy rawie

qbic
28-06-2014, 10:39
Ja na początku robiłem równolegle jpg i raw, ale to było nic innego jak nuworyszowski onanizm sprzętowy.

Używanie RAW to onanizm .... sprzętowy, mocne. Zapewne siedzenie w ciemni i wywoływanie to onanizm analogowy, przecież lepszy polaroid.




Miał być podręczny notatnik cyfrowy dobrej jakości i jest.

A no właśnie, notatnik...


JNa nowe karty i dyski, które pomieszczą rawy, też mi szkoda kasy.

Bo może czasami wypadałoby zostawić tylko to co ma jakąś wartość, zrobić selekcje...?

puch24
28-06-2014, 11:16
Rozumiem więc, że kiedyś robienie slajdów na błonie odwracalnej było mniej "ahtystyczne" niż fotografowanie na negatywach, bo nie było powiększania i obróbki w ciemni?

qbic
28-06-2014, 11:18
Rozumiem więc, że kiedyś robienie slajdów na błonie odwracalnej było mniej "ahtystyczne" niż fotografowanie na negatywach, bo nie było powiększania i obróbki w ciemni?

Na pewno mniej elastyczne.

marcin_G
28-06-2014, 13:52
Qbic, jeśli klasyfikujesz zdjęcia tylko w dwóch kategoriach: "dobre, bo RAW" i "z definicji zły JPG" to dość daleko odszedłeś od istoty fotografii.
Ja dzielę zdjęcia na dobre (dobre tecnicznie + mające to "coś") oraz nieudane - natychmiast lądujące w koszu jeszcze z poziomu aparatu.
Robię JPGi, fotografowanie daj mi dużo radości, jestem zadowolony z rezultatów, bo przy każdym zdjęciu myślę o ostrości i jej głębi, o ekspozycji (stosuję korekcję na 80% moich zdjęć), o kompozycji. Ludzie, który oglądają moje zdjęcia jeszcze nigdy nie zapytali mnie: Czy to z RAWa, czy z JPGa?", za to częto wyrażają aprobatę dla rezultatów, czyli zestaw fotograf + aparat działa poprawnie. I nie zamierzam tego zmieniać.
Poniżej kilka "fatalnych zdjęć, bo JPGi" z Gdańska, robionie X20

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/images/77146828999403635930.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/images/87335017428387984008.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/images/70352175519856369962.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/images/68818553337935635538.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/images/20891387932321664824.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/images/96343796080735079186.jpg)

qbic
28-06-2014, 14:01
Qbic, jeśli klasyfikujesz zdjęcia tylko w dwóch kategoriach: "dobre, bo RAW" i "z definicji zły JPG" to dość daleko odszedłeś od istoty fotografii.

Przeczytaj dokładnie co pisałem wcześniej.



Poniżej kilka "fatalnych zdjęć, bo JPGi" z Gdańska, robionie X20


Jak jesteś zadowolony ze swoich dzieł to spoko.

JacekB
28-06-2014, 14:10
Używanie RAW to onanizm .... sprzętowy, mocne.
W przypadku mojej przygody z Fuji inaczej tego nie potrafię nazwać. Zdecydowanie zbędne, a robione tylko dlatego, że sprzęt daje taką możliwość.


Zapewne siedzenie w ciemni i wywoływanie to onanizm analogowy, przecież lepszy polaroid.
Nie mogę się ustosunkować, ponieważ ze względu na zawodową konieczność dość częstych przeprowadzek do tej pory nie dorobiłem się własnej ciemni. Ostatnio w prawdziwej ciemni przebywałem około 25 lat temu. Może na emeryturze to się zmieni, a na razie oddaję filmy do wywołania w labie. Resztę, tzn. od zeskanowania całego filmu w celach selekcyjno-archiwalnych, przez podrasowanie wybranych klatek aż do ich wydruku w formacie A4 lub A3 wykonuję we własnym zakresie. Gdy potrzebuję małe zdjęcia do rodzinnego albumu (nie więcej niż 13x18 cm), to szkoda mi czasu na samodzielną obróbkę i druk, po prostu wybrane filmy lub pojedyncze klatki oddaję do powiększenia w zakładzie. Wtedy ewentualnie zdarza mi się wkładać odbitki do skanera, żeby mieć półprodukt do większego wydruku. To samo robię od niedawna ze średnim formatem, gdyż jeszcze nie dojrzałem do posiadania skanera średnioformatowego.


A no właśnie, notatnik...
Z taką właśnie, a nie inną intencją kupowałem X100S, o czym swego czasu dość wyczerpująco napisałem. Gdyby mi zależało na "poważnej" fotografii cyfrowej, sprawiłbym byłbym sobie D800. Jednak w rzeczywistości okazało się, że X100S jest znacznie więcej niż notatnikiem. Pełnowartościowy aparat do robienia "poważnych" zdjęć, a nie tylko do szybkiego cykania.


Bo może czasami wypadałoby zostawić tylko to co ma jakąś wartość, zrobić selekcje...?
A kto powiedział, że tego nie robię? W przypadku jpg selekcja jest zdecydowanie szybsza, trwa mniej więcej tyle, co wypicie kawy po wycieczce. Wystarcza podstawowa przeglądarka windowsowa, jedna wolna ręka do klikania myszą, drugiej w tym czasie używam do trzymania na przemian filiżanki z kawą i papierosa i w ciągu kilku do kilkunastu minut jest po sprawie. Samo zgrywanie rawów z karty SD na dysk trwa dłużej, że o ich otwieraniu nie wspomnę.

qbic
28-06-2014, 15:19
Gdy potrzebuję małe zdjęcia do rodzinnego albumu (nie więcej niż 13x18 cm), to szkoda mi czasu na samodzielną obróbkę i druk, po prostu wybrane filmy lub pojedyncze klatki oddaję do powiększenia w zakładzie. Wtedy ewentualnie zdarza mi się wkładać odbitki do skanera, żeby mieć półprodukt do większego wydruku.

Dosyć zaskakujący workflow, ale jeżeli daje rezultaty których oczekujesz...



W przypadku jpg selekcja jest zdecydowanie szybsza, trwa mniej więcej tyle, co wypicie kawy po wycieczce.

Większość programów do przeglądania zdjęć posiada umiejętność wydobycia miniaturki jpeg która siedzi w rawie, selekcja w przypadku obydwu formatów powinna trwać tyle samo...



Samo zgrywanie rawów z karty SD na dysk trwa dłużej, że o ich otwieraniu nie wspomnę. ...

W czasach USB 3.0 i kart z odczytem ponad 90MB/s ...

anghan
28-06-2014, 16:01
Chyba nie trafiłem tematycznie w dyskusję, ale patrzę na tytuł i wydaje mi się, że jest to wątek o X100 ;)

Chciałem się zapytać wyjadaczy, którzy używają tego aparatu od dłuższego czasu. Cacko pojawi się u mnie za niedługo i chciałbym szybko pojawić się z nim na ulicy. Chciałbym się szybko doradzić w sprawie kilku akcesoriów, które chciałbym mieć od początku:

folia na ekran - nie jestem pewny czy przekonam się do tego aparatu po przejściu z lustrzanki i chciałbym w razie odsprzedaży ochronić ekran, na który zwraca uwagę wielu kupujących. Polecacie jakąś folię dobrej jakości? Może być http://allegro.pl/folia-sgp-fuji-finepix-x100-nowosc-wyprzedaz-i4308387768.html ?
futerał - nie mam oryginalnego futerału, zresztą przy fuji x10 nie mogłem z nim wytrzymać. Szukam czegoś minimalistycznego, najbardziej zbliżonego do pojedynczej komory z gąbki na sam aparat. Zakładam, że zawsze wrzucę to do jakiegoś plecaka, albo torby płóciennej na ramie, a aparat podczas fotografowania i tak będę miał na szyi. Może być kieszonka na kartę, a akumulator to już mogę nosić oddzielnie. Szukałem na forum i widzę, że polecają ludzie futerały NG. No cóż 100 zł to moim zdaniem trochę dużo jak za kawałek gotowej kieszonki do wrzucenia w resztę bagażu;)
kółka do paska - czytałem że te domyślne trójkąty jakoś dziwnie niszczą kółka zaczepy do paska. Dziwna sprawa. Da się zamocować pasek jakoś lepiej by tego uniknąć?
akumulator - jakieś konkretne zamienniki oglądać czy wszystko jedno z alledrogo?


Z góry dzięki za wskazówki,

pire
28-06-2014, 16:40
Z mojego doświadczenia przydała się bardzo osłona p. słoneczna z adapterem do filtrów, coś takiego:
http://allegro.pl/listing/listing.php?string=Lh-x100&search_scope=category-8845

Problem z wycieraniem się uchwytów to chyba był w x100, nie wiem o którym aparacie mowa ?

anghan
28-06-2014, 16:52
Z mojego doświadczenia przydała się bardzo osłona p. słoneczna z adapterem do filtrów, coś takiego:
http://allegro.pl/listing/listing.php?string=Lh-x100&search_scope=category-8845

Problem z wycieraniem się uchwytów to chyba był w x100, nie wiem o którym aparacie mowa ?

Dzięki za sugestię, zainteresuję się po dłuższym fotografowaniu.

Chodzi o X100, lubię stare aparaty ;)

JacekB
28-06-2014, 17:14
Dosyć zaskakujący workflow
Nie wiem, co jest zaskakującego w tym, że czasami się zeskanuje papierową odbitkę płaskim skanerem i ma się z tego od ręki dobry elektroniczny obrazek bez potrzeby dalszej obróbki.


Większość programów do przeglądania zdjęć posiada umiejętność wydobycia miniaturki jpeg która siedzi w rawie, selekcja w przypadku obydwu formatów powinna trwać tyle samo...

Po jaką cholerę mam tracić mój cenny czas na zawracanie sobie głowy "większością programów do przeglądania zdjęć posiadających umiejętność wydobycia miniaturki jpeg która siedzi w rawie", skoro do przejrzenia w ciągu kilku minut nawet dużej ilości jotpegów wystarcza zwykła windowsowa przeglądarka? Ja komputerów używam (od ponad 20 lat, obecnie średnio po 10-12 godzin dziennie) coraz bardziej dlatego, że muszę, a nie dlatego, że je bardzo lubię. Przyjemność to była przez pierwszych kilka lat, gdy spędzałem przed ekranem nie więcej niż 3-4 godziny dziennie.


W czasach USB 3.0 i kart z odczytem ponad 90MB/s ...
Możesz sobie teoretyzować podając jakie chcesz parametry techniczne, a życie jest takie, że na moim sprzęcie skopiowanie kilku gigabajtów z karty SDHC na przenośny twardy dysk trwa dobrych kilka minut. Każdy raw z X100S ma około 32 MB, więc z całodziennej wycieczki w góry lub na Mazury lekko przywozi się 3-4 GB o ile nie więcej, jeśli się robi rawy. W formacie jpg tyle samo zdjęć zajmuje około 7 razy mniej miejsca na nośnikach pamięci przy efekcie finalnym nie do odróżnienia dla oczu.

Mam ekstra do celu zgrywania i przechowywania dużych ilości danych kupować kolejny nowy komputer, gdy już mam trzy komputery własne, które nadal świetnie zaspokajają wszystkie inne moje potrzeby, dwóch służbowych nie licząc? Mam specjalnie po to dokupować do kilku już posiadanych następne karty pamięci i następne przenośne dyski, aby błyskawicznie zapychać je plikami, do których nigdy nie zajrzę? Jeśli będzie potrzeba, to tak zrobię, a na razie - jak wyżej napisałem - szkoda mi na to kasy, którą wolę wydawać na inne (w tym analogowe) przyjemności. Staram się, żeby mi własny mózg tłumaczył, co jest mi potrzebne i co jest dla mnie racjonalne, a dopiero w drugiej kolejności żeby to robili specjaliści od marketingu.

pire
28-06-2014, 18:03
A nie możecie zaakceptować, ze niektórzy wolą RAW, a inni JPG, jakaś nowa wojna systemowa ?, nie kapuję.
W dawnych czasach też nie wszyscy mieli ciemnie i nie było problemu by facet z Zenitem lub Practicą, kupionymi za ciężko zarobione pieniądze, oddawał klisze i dostawał odbitki, jedni mają w tym zabawę inni nie.
Fakt, że z RAWa da się więcej nie podlega dyskusji, ale nie ma znaczenia dla przeciętnego użytkownika i nie ma sensu Go do tego przekonywać i zmuszać, podobnie nie ma sensu przekonywać nikogo, że JPG wystarczy, kiedy komuś nie wystarcza. Amen

puch24
28-06-2014, 19:34
Ja mam wyrobione zdanie o jotpegowcach i o tych którzy serwują innym nieobrobionego termicznie kotleta, jest to dla mnie równoznaczne z brakiem szacunku dla widza.

Stąd tylko jeden mały krok do wniosku, że miarą jakości zdjęcia jest ilość czasu, poświęconego na jego obróbkę na komputerze?

Tym samym, niedopuszczalne byłoby pokazywanie komukolwiek slajdów wprost z błony odwracalnej...

Kiedyś ortodoksyjni perfekcjoniści twierdzili, że szczytem bezczelności i braku kultury jest pokazywanie komuś odbitek nie wyretuszowanych i nie wyplamkowanych. ;-) Tak, jakby perfekcyjne plamkowanie miało uratować nędzne skądinąd zdjęcie.

Amator777
28-06-2014, 20:29
Dziś zamówiłem:

http://www.ebay.pl/itm/191027148086?var=490240568719&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Wydaje się, że to dość fajny futerał, a pasek mocowany jest do niego, więc powinno to rozwiązać problemy z wycieraniem się aparatu. Jak dojdzie paczka z Chin to napiszę więcej.

qbic
28-06-2014, 21:23
Stąd tylko jeden mały krok do wniosku, że miarą jakości zdjęcia jest ilość czasu, poświęconego na jego obróbkę na komputerze?

Zazwyczaj operuje się na pewnej średniej, bo rozmowa o wyjątkach sensu (zazwyczaj) nie ma. Wszystko jest ważne, kadr jak i edycja (lub świadomy jej brak).



Tym samym, niedopuszczalne byłoby pokazywanie komukolwiek slajdów wprost z błony odwracalnej...

jw.




Kiedyś ortodoksyjni perfekcjoniści twierdzili, że szczytem bezczelności i braku kultury jest pokazywanie komuś odbitek nie wyretuszowanych i nie wyplamkowanych. ;-) Tak, jakby perfekcyjne plamkowanie miało uratować nędzne skądinąd zdjęcie.

Tutaj akurat połączyłeś z nieznanych mi przyczyn zupełnie osobne tematy :-) czyli edycja zdjęcia + g*wniany kadr.

anghan
29-06-2014, 12:13
Dziś zamówiłem:

http://www.ebay.pl/itm/191027148086?var=490240568719&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Wydaje się, że to dość fajny futerał, a pasek mocowany jest do niego, więc powinno to rozwiązać problemy z wycieraniem się aparatu. Jak dojdzie paczka z Chin to napiszę więcej.

Czy aparat jest jakoś mocowany do tego futerału czy po prostu go wsuwam i wyjmuję? Nie umiem się dopatrzeć. Czekam na info ;)

anghan
29-06-2014, 12:15
A nie możecie zaakceptować, ze niektórzy wolą RAW, a inni JPG, jakaś nowa wojna systemowa ?, nie kapuję.
W dawnych czasach też nie wszyscy mieli ciemnie i nie było problemu by facet z Zenitem lub Practicą, kupionymi za ciężko zarobione pieniądze, oddawał klisze i dostawał odbitki, jedni mają w tym zabawę inni nie.
Fakt, że z RAWa da się więcej nie podlega dyskusji, ale nie ma znaczenia dla przeciętnego użytkownika i nie ma sensu Go do tego przekonywać i zmuszać, podobnie nie ma sensu przekonywać nikogo, że JPG wystarczy, kiedy komuś nie wystarcza. Amen

Prawda!

Dyskusja o wyższości diesla nad benzyną... Ciekawe co mieli by w takich kategoriach zrobić użytkownicy Polaroida, którzy robią piękne zdjęcia...

qbic
29-06-2014, 12:29
Ciekawe co mieli by w takich kategoriach zrobić użytkownicy Polaroida, którzy robią piękne zdjęcia...

To chyba jasne?

pire
29-06-2014, 13:25
Między dokumentem a środkiem wyrazu artystycznego jest wielka przestrzeń, wszystko się może tu zmieścić, aparat, jpg, raw, obiektyw... itp to tylko narzędzia w jednym i drugim przypadku. Czy warto się spierać o to, który ołówek lub papier jest lepszy do wszystkiego.

anghan
29-06-2014, 15:42
Nie, skupmy się na akcesoriach do X100 :) To moja prywata z paru postów wyżej ;)

anghan
29-06-2014, 22:58
[...] Chciałbym się szybko doradzić w sprawie kilku akcesoriów, które chciałbym mieć od początku:

[...]
futerał - nie mam oryginalnego futerału, zresztą przy fuji x10 nie mogłem z nim wytrzymać. Szukam czegoś minimalistycznego, najbardziej zbliżonego do pojedynczej komory z gąbki na sam aparat. Zakładam, że zawsze wrzucę to do jakiegoś plecaka, albo torby płóciennej na ramie, a aparat podczas fotografowania i tak będę miał na szyi. Może być kieszonka na kartę, a akumulator to już mogę nosić oddzielnie. Szukałem na forum i widzę, że polecają ludzie futerały NG. No cóż 100 zł to moim zdaniem trochę dużo jak za kawałek gotowej kieszonki do wrzucenia w resztę bagażu;)
kółka do paska - czytałem że te domyślne trójkąty jakoś dziwnie niszczą kółka zaczepy do paska. Dziwna sprawa. Da się zamocować pasek jakoś lepiej by tego uniknąć?
akumulator - jakieś konkretne zamienniki oglądać czy wszystko jedno z alledrogo?


Z góry dzięki za wskazówki,

Kata DF-408 (http://www.ceneo.pl/2616384) - Coś takiego jako futerał wygląda bardzo fajnie, gdyby jeszcze pasowało i miało troszkę lepiej wypełnione ścianki gąbką. Używa ktoś takiego rozwiązania?

pire
30-06-2014, 10:21
Ten futerał jest zdecydowanie za mały, X100 się tam nie zmieści.
wymiary:
http://dcfoto.pl/pokrowiec-kata-df-408-wysylka-w-24h-p184.html

qbic
30-06-2014, 22:15
Rozbierał ktoś X100? Zastanawiam się czy tego nie zrobić dla rozrywki oraz aby wyjąć włosa z wizjera (który pojawił się po wizycie w serwisie).
http://www.bollzy.com/2014/06/fujifilm-x100-how-to/

puch24
30-06-2014, 22:54
Jak w serwisie włożyli włos do wizjera, to niech oni go wyjmują!
Nie boisz się, że po samodzielnej ingerencji zostanie Ci za dużo części zapasowych?

anghan
01-07-2014, 00:43
Ten futerał jest zdecydowanie za mały, X100 się tam nie zmieści.
wymiary:
http://dcfoto.pl/pokrowiec-kata-df-408-wysylka-w-24h-p184.html

Rzeczywiście, popatrzyłem nie na te wymiary. Byłem w MM i straszna posucha:/ Chyba wyślę zapytanie do dwóch większych internetowych sklepów foto co by mi zaproponowali, ale pewnie i tak mają niewiele na stanie by przymierzyć:/

Może w czymś takim by nawet ciasno siedział: http://www.cyfrowe.pl/aparaty/-nano-vii-pokrowiec-czarny.html

no ale to trzeba włożyć i sprawdzić.

elduce
01-07-2014, 11:12
Ja mam dwa futerały pod x100. Newswear Small Utility Pouch na miasto i Lowepro apex100 w góry. Często zdarza mi się też nosić x100 w zwykłej torebce nerce, przeznaczonej do przenoszenia portfela czy telefonu.
Co do wycierania się uchwytów od paska, to polecam okrągłe, grube kółka.

Dreadunio
01-07-2014, 11:37
Przy odrobinie umiejętności manualnych świetny futerał na X100 można wykonać ze starego futerału na Smienę.
Nic się nie wyciera ;)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/819/oyws.jpg)

FilipeG
01-07-2014, 21:05
no przepiękny...pokaż jak ślicznie wygląda od strony wyświetlacza :).
To pro mocowanie paska na rękę...nie ma co...fakt nie poobija Ci się ale jak rypnie na ziemię to...ehh nie ważne

anghan
01-07-2014, 21:53
no przepiękny...pokaż jak ślicznie wygląda od strony wyświetlacza :).
To pro mocowanie paska na rękę...nie ma co...fakt nie poobija Ci się ale jak rypnie na ziemię to...ehh nie ważne

Ja tam nie widzę tego tak źle, ale jeśli chciałbym futerał skórzany to kupiłbym ten on FUJI (w komplecie), albo chiński za 20$


Ja mam dwa futerały pod x100. Newswear Small Utility Pouch na miasto i Lowepro apex100 w góry. Często zdarza mi się też nosić x100 w zwykłej torebce nerce, przeznaczonej do przenoszenia portfela czy telefonu.
Co do wycierania się uchwytów od paska, to polecam okrągłe, grube kółka.

Masz odwrotna filozofię niż ja ;) Bo w góry to ja zabieram jak najbardziej dopasowany futerał + miejsce na kartę. Przynajmniej tak miałem z lustrem

Te kółka polecasz jakieś firmy? Gdzie szukać?

elduce
01-07-2014, 22:21
Lowepro apex, mam pokrowiec przeciwdeszczowy. Jak nie ma zbyt dużego opadu to cały czas jest przypięte do paska, lub pasa biodrowego. Ten futerał na pewno w razie poślizgnięcia się lepiej ochroni aparat, niż newswear. Z drugiej strony aparat jak nie pada deszcz, to zazwyczaj mam na szyi:)
Co do kółek to ja mam firmowo dołączone do paska Domke, ale bez problemu znajdziesz zamienniki w sklepie żelaznym. Moja x100 ma wytarte przyciski od strony ekranu, od noszenia na szyi, ale uchwyty do mocowania paska są wciąż w bardzo dobrym stanie, także myślę, że zastosowanie grubych kółek zamiast oryginalnych trójkątnych mocowań coś tam daje.

Dreadunio
02-07-2014, 09:58
no przepiękny...pokaż jak ślicznie wygląda od strony wyświetlacza :).
To pro mocowanie paska na rękę...nie ma co...fakt nie poobija Ci się ale jak rypnie na ziemię to...ehh nie ważne

Od strony wyświetlacza nie wygląda w ogóle. Przecież przy podglądzie w wizjerze można się bez niego obyć ;).

stock
02-07-2014, 10:38
Od strony wyświetlacza nie wygląda w ogóle. Przecież przy podglądzie w wizjerze można się bez niego obyć ;).

funkcje tez w tym luku strzelniczym ustawiasz ? :)
A co do pokrowca to ja mam oryginalny ten skórzany brązowy i lezy zakurzony. Nie nosze go wcale - nosze samą puchę na pasku od w/w futerału jedynie. I olewam otarcia - to ma robić zdjęcia przeciez. W futerale irytowało mnie odczepianie tego całego majdanu bu zmienić baterię/kartę co w tym aparacie niestety zdarza się często :( (bateria)

LordYoghurt
02-07-2014, 10:56
Ja noszę tylko dolną część oryginalnego pokrowca. Aparat wygodniej się wtedy trzyma w dłoni, bo futerał tworzy miękki i wyprofilowany chwyt z przodu. Baterię wyjmuje się w miarę szybko, niestety również bardzo często - kupiłem kartę z WiFi i teraz zamiast wyjmować kartę do zgrania zdjęć, wyjmuję 2x częściej baterię :-/

nowart
02-07-2014, 12:11
anghan - pisałem już w tym wątku o swoim futerale jak poszukasz to odnajdziesz. W pierwszym lepszym FJ lub MM/Saturnie szukaj futerału CaseLogic. Dopasowany jakby szyty na miarę, świetnie chroni, solidnie wykonany. Cena ok 70zł. Czego chcieć więcej.

anghan
02-07-2014, 12:37
I olewam otarcia - to ma robić zdjęcia przeciez. W futerale irytowało mnie odczepianie tego całego majdanu bu zmienić baterię/kartę co w tym aparacie niestety zdarza się często :( (bateria)

Może nie doczytałeś, bo trop zszedł trochę na inne, ale ja właśnie szukam futerału ultra prostego, który ma mi służyć jedynie podczas transportu w plecaku czy innej torbie, a podczas zdjęć może lżej głęboko na dnie i nie przeszkadzać. Podczas fotografowania jak najbardziej interesuje mnie goły sprzęt na szyi.

nowart - dzięki, poszukam.
EDIT: nie znalazłem na razie tego posta i modelu futerału przez wyszukiwarkę i google. Postaram się jakoś przeczesać w domu jeszcze, chyba że masz gdzieś na futerale nazwę modelu?

otwieracz
03-07-2014, 16:39
Ja noszę swojego X10 w takim pokrowcu. Pasuje idealnie i tak samo powinien pasować do X100. Ma wszystko co potrzeba i nie zajmuje dużo miejsca w plecaku.
https://pl.hama.com/portal?action=2851&articleId=29115601

anghan
03-07-2014, 19:09
Ja noszę swojego X10 w takim pokrowcu. Pasuje idealnie i tak samo powinien pasować do X100. Ma wszystko co potrzeba i nie zajmuje dużo miejsca w plecaku.
https://pl.hama.com/portal?action=2851&articleId=29115601

X100 jest wyraźnie większym aparatem i raczej nie dopasuję go do tego futerału. Tak mi się wydaje, bo widziałem go w MM.

otwieracz
03-07-2014, 19:51
X100 jest wyraźnie większym aparatem i raczej nie dopasuję go do tego futerału. Tak mi się wydaje, bo widziałem go w MM.

X100 jest 8.5mm dłuższy, trochę wyższy i minimalnie węższy od X10, wejdzie spokojnie. Zresztą sam producent zaznaczył że pasuje do tego modelu.

anghan
03-07-2014, 21:20
Hmm, dzięki za info, pójdę jeszcze raz z aparatem. Jestem tylko jeszcze ciekawy o czym mówił nowart

nowart
03-07-2014, 22:56
anghan, przepraszam, byłem trochę zajęty. To dokładnie ten futerał, pierwszy z brzegu link z allegro:
http://allegro.pl/case-logic-torba-na-aparat-dcb303k-wysylka-24h-i4384268990.html
Aparat pasuje idealnie, wykonany świetnie, doskonale chroni sprzęt, łatwy dostęp. Tylko pamiętaj, że jest jak szyty na miarę i z dodatkowymi tulejkami już nie będzie pasował. Jest też miejsce w dodatkowych kieszonkach na baterie, karty pamięci.
Widzę, że ktoś sprzedaje nowy i nieużywany na all za 35zl, w tej cenie brałbym z zamkniętymi oczami, ja kupowałem za ok 80zl w MM :)
http://allegro.pl/opakowanie-na-aparat-dcb-303-black-case-logic-i4385142318.html

anghan
04-07-2014, 13:14
anghan, przepraszam, byłem trochę zajęty. To dokładnie ten futerał, pierwszy z brzegu link z allegro:
http://allegro.pl/case-logic-torba-na-aparat-dcb303k-wysylka-24h-i4384268990.html
Aparat pasuje idealnie, wykonany świetnie, doskonale chroni sprzęt, łatwy dostęp. Tylko pamiętaj, że jest jak szyty na miarę i z dodatkowymi tulejkami już nie będzie pasował. Jest też miejsce w dodatkowych kieszonkach na baterie, karty pamięci.
Widzę, że ktoś sprzedaje nowy i nieużywany na all za 35zl, w tej cenie brałbym z zamkniętymi oczami, ja kupowałem za ok 80zl w MM :)
http://allegro.pl/opakowanie-na-aparat-dcb-303-black-case-logic-i4385142318.html

Mam nadzieję, że z filtrem wejdzie :P

kts19
04-07-2014, 15:34
Mam nadzieję, że z filtrem wejdzie :P

Dzień dobry ;)
Jeśli to coś pomoże, to nex-3 z kitem mieści się w nim idealnie. Po zapięciu fisza samyanga trzeba upychać żeby zapiąć.

puch24
06-07-2014, 20:10
Witam,

TO może trochę nie ten wątek, ale naszła mnie ochota by tanio spróbować możliwości fujowej matrycy EXR, kupując jakiś niedrogi używany kompakt z taką matrycą - są to matryce półcalowe, więc trochę większe od typowych, i wg testów wypadają nieźle, mają też możliwość robienia zdjęć w RAW, a także symulację znanych filmów Fuji. Podpowiedzcie, proszę, użytkownicy Fuji - jest sens czy nie ma?

qbic
06-07-2014, 22:14
użytkownicy Fuji - jest sens czy nie ma?

Nie.
Strata czasu i pieniędzy.

epicure
06-07-2014, 22:14
Matryca daje fajny DR i niezłe wysokie iso, ale kosztem rozdzielczości. Ten EXR to działa tylko jak przełączysz wielkość zdjęcia na 6 mpx. I nie każda wołarka wykorzysta jego zalety (na szczęście LR świetnie sobie radzi). Czy jest sens, to nie wiem...

puch24
06-07-2014, 23:55
Dzięki za odpowiedzi. Myślałem o jakimś używanym F550EXR albo F770EXR - mają spore zoomy, a są malutkie, można je nosić w kieszeni, itd., i można je niezbyt drogo kupić używane. Poczytałem instrukcje - faktycznie, są ograniczenia w użyciu technologii EXR. Szkoda.

otwieracz
07-07-2014, 00:32
To zależy czego oczekujesz. Ja kupiłem X10 właśnie dla tej matrycy i robię tylko w trybie EXR i to w formacie 3:2 gdzie rozdzielczość to 5 Mpix. Nie drukuję większych zdjęć jak 15x21 czyli w formacie A5 bo nie potrzebuję. Dla mnie to optymalny rozmiar zdjęcia. I powiem Ci że z wydruków na papierze jestem bardzo zadowolony. Tak bardzo że mój D90 leży i się kurzy. Wszystko wygląda lepiej na wydrukach z X10 - kolory bajka, dynamika bajka a różnic w rozdzielczości nie widzę. Oczywiście jak oglądałem zdjęcia na monitorze pierwszy raz to się lekko przeraziłem bo rozdzielczością D90 zjadał na śniadanie ten kompakt, ale na wydrukach 15x21 tego w ogóle nie widać. A nic tak nie cieszy oka jak zdjęcie trzymane w ręku. Lustra nie sprzedam bo jednak są pewne sytuacje w których kompakt sobie nie poradzi.

anghan
07-07-2014, 23:42
Mogę się wypowiedzieć o x10, bo mam dostęp do niego. Jeśli ktoś chce mieć kompakt, ale akceptuje to, że nie da się go wsuwać do kieszeni, to jest to świetny sprzęt i matryca. Nie wiem czy program EXR jest przełomowy. Ja używam rzadko. niestety nie mogę wypowiedzieć się o wydrukach, bo z tego aparatu ni robiłem.

JA06
09-07-2014, 12:59
Szacuję że jedną czwartą zdjęć X100s robię z MF. I dlatego właśnie lepiej mieć Sa niż bez-Sa.

Co Mariusz mógł mieć ma myśli? W czym S jest tu lepszy?

MariuszJ
09-07-2014, 13:26
Co Mariusz mógł mieć ma myśli? W czym S jest tu lepszy?

Ma fajne wspomaganie MF, na dwa sposoby.

JA06
09-07-2014, 14:17
Dziękuję za odpowiedź. A mógłbyś trochę opisać różnice?
Spróbuję dzisiaj zobaczyć X100, to będę wiedział, na co zwracać uwagę.
Miałem wczoraj w rękach X100S, ale z rozładowaną baterią, więc nic nie zobaczyłem.
Dzisiaj za cenę X100S można kupić dwie sztuki X100, więc jest się nad czym zastanawiać.
Pozdrawiam

MariuszJ
09-07-2014, 18:22
X100s ma focus peaking, sensowny przy zdjeciach z bliska i klin cyfrowy, dobry do np. portretow calosylwetkowych.

Moim zdaniem X100 jest w tej chwili sensowniejsza propozycja - lub tak samo bezsensowna, wedlug uznania ;)

JA06
11-07-2014, 14:45
Dziękuję.
Doczytałem, że focus peaking dołożyli w X100 w firmware 2.0.

FilipeG
14-07-2014, 09:04
ale x100s ma super opcję ostrzenia ręcznego- wygląda to jak klin w aparacie analogowym- czego x100 z nowym firmware nie ma :(

JA06
14-07-2014, 14:21
Tak, oglądałem na YT.

Dla szukających informacji przypomnę linki:
http://www.fujixseries.com/discussion/4055/full-x100s-changelist/p1
https://plus.google.com/+fujifilmcameras/posts/a25FkWuXhhV
Tam są odnośniki do YT.

Czekam na nowe X100 z zamontowanymi obiektywami 14mm i 60mm :-)

anghan
21-07-2014, 18:54
Czy z tymi uszkami w X100 i standardowymi trójkątnymi zaczepami jest faktycznie problem? Czy ja to sobie wyimaginowałem podczas moich długich poszukiwań aparatu do street-u? Aparat oczywiście ma robić zdjęcia, a nie ładnie wyglądać. Jeśłi jednak mogę czemuś zapobiec to jestem na tak ;) Kupiłem jakieś małe okrągłe uchwyty (kółka to kluczy), ale jakoś nie wierzę w ich jakoś wykonania. Jest jakieś znane, dostępne rozwiązanie czy to tylko maskowanie problemu na dłuższy czas?

Dzięki nowart za polecenie futerału, jest idealny ;)

anghan
26-07-2014, 22:17
Chyba właściciele i fani X100 pojechali na wakacje:> To w sumie cieszy ;)

tomicher
28-07-2014, 20:36
Te uszka to kolejny mit teoretyków i analizatorów, którzy ze zdjęciami mają mało wspólnego. Nie słuchajcie tych wszystkich legend i baśni.
Mam x100 ze 2 lata chyba, wspinam się z nim w tatrach, podróżuje autostopem po całej europie, śpie mając go w kieszeni w jakiś rowach i nic dosłownie nic się z nim nie dzieje. Dla mnie x100 to aparat szturmowy. Ani uszka nie odmawiają posłuszeństwa, ani szumy nie za duze, ani af nie za wolny.
Nie mam do niego jakiegokolwiek pokrowca, filtra, osłony przeciwsłonecznej ani guzika spustu.
Informuje że aparat dalej robi zdjęcia.

GL
28-07-2014, 20:58
Te uszka to kolejny mit teoretyków i analizatorów, którzy ze zdjęciami mają mało wspólnego. Nie słuchajcie tych wszystkich legend i baśni.
Mam x100 ze 2 lata chyba, wspinam się z nim w tatrach, podróżuje autostopem po całej europie, śpie mając go w kieszeni w jakiś rowach i nic dosłownie nic się z nim nie dzieje. Dla mnie x100 to aparat szturmowy. Ani uszka nie odmawiają posłuszeństwa, ani szumy nie za duze, ani af nie za wolny.
Nie mam do niego jakiegokolwiek pokrowca, filtra, osłony przeciwsłonecznej ani guzika spustu.
Informuje że aparat dalej robi zdjęcia.

Obawiam się, że fakt iż Tobie się to nie przytrafiło niekoniecznie dowodzi braku problemu. Jednostkowe doświadczenie jest średnio miarodajne, różne serie mogły mieć "uszka" wykonane z innego materiału. Nie bez znaczenia jest też sposób noszenia aparatu, inaczej będzie to wyglądało u osoby, która nosi go często na szyi, inaczej jeśli przenosi go w torbie/kieszeni kurtki.
Ja dla odmiany miałem lekko, acz wyraźnie przetarte "uszka", a nie używałem aparatu jakoś mega intensywnie bo niezbyt się polubiliśmy i zabierałem go tylko tam gdzie taszczenie lustrzanki było kłopotliwe.


Czy z tymi uszkami w X100 i standardowymi trójkątnymi zaczepami jest faktycznie problem? Czy ja to sobie wyimaginowałem podczas moich długich poszukiwań aparatu do street-u? Aparat oczywiście ma robić zdjęcia, a nie ładnie wyglądać. Jeśłi jednak mogę czemuś zapobiec to jestem na tak ;) Kupiłem jakieś małe okrągłe uchwyty (kółka to kluczy), ale jakoś nie wierzę w ich jakoś wykonania. Jest jakieś znane, dostępne rozwiązanie czy to tylko maskowanie problemu na dłuższy czas?


Ja bym to olał, podejrzewam że fuji stosunkowo szybko dowiedziało się o problemie i zaczęło używać innych stopów. Zapewne znaczna większość X100 będzie pozbawiona tej wady. Niestety aparat ma ich znacznie więcej, ale to już mój hejt ;)

qbic
28-07-2014, 21:07
+1

U mnie obtarcia pojawiły się po może 12-15h noszenia go na szyi, czyli niezbyt intensywnie. Niektórzy zapominają iż próba składająca się z nich samych jest mało znacząca w gąszczu zdarzeń.

jacek_wozniak
29-07-2014, 10:22
Miałem okazję wykorzystać ostatnio moje ulubione funkcje X100, czyli krótkie czasy synchro i wbudowany filtr szary :)
Byłem na porannej sesji z Adrianem (https://www.facebook.com/adriankarolyi) i o godzinie 7:30 słońce było jeszcze bardzo nisko... Foty pod słońce wypalały wszystko w tle, ale Fujik na 2.8 z włączonym filterkiem dał radę jak ta lala :) na czasie 1/640 i ISO200 wykorzystałem dwie YN-560II na pełnej pompie w sofcie phottixa easy up 60x90 z gridem, co dało mi przyjemne miękkie i kierunkowe światełko na wyrzeźbione plecy i dobrą ekspozycję w tle z delikatnym rozmyciem :)

efekt:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/07/2ia5wrc-1.jpg
źródło (http://i58.tinypic.com/2ia5wrc.jpg)

anghan
30-07-2014, 10:54
Jak wyzwalasz lampy? Wyzwalaczem radiowym yongnuo po uprzedniej przeróbce pod FUJI?

!AGresT
30-07-2014, 11:21
Adrian wygląda na pozytywnego świra :)
Jeśli zdjęcie przodem na drabince też Twoje, to ciekawsze.

jacek_wozniak
30-07-2014, 11:50
Jak wyzwalasz lampy? Wyzwalaczem radiowym yongnuo po uprzedniej przeróbce pod FUJI?

Kupiłem na allegro zestaw wyzwalacz YN600TX i 3 odbiorniki rf-602 pod canona (niby...)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.xnview.blesso.eu/coppermine/albums/YN560/rf600tx.JPG)
(googlowe wyszukiwanie)

Najlepsze jest to, że z nikonami ten 600TX tez działa... ale z fujikiem pięknie gada bez przeróbek :) i wyzwala mi też YN-560III po przełączeniu na odbiornik RF-602.


Adrian wygląda na pozytywnego świra :)
Jeśli zdjęcie przodem na drabince też Twoje, to ciekawsze.

Zależy które zdjęcie, ale robiłem Adrianowi całą sesję, ale tylko pierwsze ujecia wykonałem X100, reszta już D300 :)
Część sesji jest w dziale portretowym (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=250814), a duży set i część setupów oświetleniowych jest u mnie na BLOGU (http://jacekwphoto.blogspot.com/2014/07/adrian-karolyi-fotografia-portretowa-i.html).

anghan
31-07-2014, 22:04
Nie wiesz czy z rf-603 też to gada?

jacek_wozniak
02-08-2014, 19:28
ktoś gdzieś gadał, że wersje canonowe 603 działają, a nikonowe trzeba przerabiać... na pewno ze standardowymi rf-603N nie działają po sprawdzałem :) z pixel kingami tez oczywiście nie działają jakby co :D za to wszelakie wyzwalacze, które mają w nadajniku tylko jeden pin, gadają z fuji (jak i z każdym innym aparatem :) )

Niestety obecnie posiadam chyba 5 różnych rodzajów nadajników... rf-603N, rf-602(niby C ale działają z N), pixel king (do krótkich czasów z lampą plenerową), phottix aster (pierwsze wyzwalacze) i jakiś wyzwalać z jednym odbiornikiem, który był w komplecie z panther mini...

Amator777
04-08-2014, 20:30
Dziś zamówiłem:

http://www.ebay.pl/itm/191027148086?var=490240568719&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Wydaje się, że to dość fajny futerał, a pasek mocowany jest do niego, więc powinno to rozwiązać problemy z wycieraniem się aparatu. Jak dojdzie paczka z Chin to napiszę więcej.

Wróciłem z urlopu, więc mogę w końcu wypowiedzieć się na temat futerału. Wykonany w miarę solidnie, jak na tą cenę. Aparat nie jest przykręcany, ale wchodzi dosyć ciasno i raczej nie ma obaw, że wyleci. Futerał jednak skutecznie zasłania wizjer, więc do zdjęć trzeba z niego aparat wyjąć. Mi akurat to pasuje, bo szukałem czegoś do przenoszenia i przechowywania aparatu, bo jak focę to nie lubię żadnych pasków itp.

jacek_wozniak
09-08-2014, 13:42
widzieli cenę TCL-X100 ? :) 799zł :)
dla mnie miłe zaskoczenie, bo bałem się, że pójdzie za 1200 na początek...

jacek_wozniak
13-08-2014, 18:32
przyszedł :)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/08/2lo4vnn-2.jpg
źródło (http://i57.tinypic.com/2lo4vnn.jpg)
teraz czeka na porządną sesję :)

!AGresT
13-08-2014, 18:36
A jak wygląda korzystanie z wizjera z takim konwerterem?

jacek_wozniak
13-08-2014, 19:01
w optycznym przy wyborze telekonwertera w menu zwęża się ramka do kadrowania i obiektyw wchodzi w wizjer :)
w cyfrowym oczywiście widać wszystko tak jak jest :)

mam tylko mały problem, bo na 2.0 pojawia się mgiełka/mydło ale po przymknięciu do 2.8 już wszystko jest ok...
pytanie tylko czy jest to wada egzemplarza, czy tak jest bo np na pełnej dziurze na brzegach łapie jeszcze krawędzie telekonwertera i przez to mydli...


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/08/1074avd-2.jpg
źródło (http://i62.tinypic.com/1074avd.jpg)

jacek_wozniak
13-08-2014, 20:02
dobra... nie jest tak źle jak myślałem :) ten problem pojawia się przy "makro" na bardzo kontrastowych krawędziach
na trochę dalszym ostrzeniu daje radę i można bez problemu trochę ostrości podnieść w lightroomie, także do portretów będzie dobry :)

przykład, góra 2.0, dół 2.8

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/08/15dtfzc-2.jpg
źródło (http://i62.tinypic.com/15dtfzc.jpg)

nie ma się co brandzlować teraz na testowych zdjęciach pudelek tylko trzeba sesję ogarnąć :)

stock
14-08-2014, 10:53
w optycznym przy wyborze telekonwertera w menu zwęża się ramka do kadrowania i obiektyw wchodzi w wizjer :)
w cyfrowym oczywiście widać wszystko tak jak jest :)

mam tylko mały problem, bo na 2.0 pojawia się mgiełka/mydło ale po przymknięciu do 2.8 już wszystko jest ok...
pytanie tylko czy jest to wada egzemplarza, czy tak jest bo np na pełnej dziurze na brzegach łapie jeszcze krawędzie telekonwertera i przez to mydli...
[/IMG]

kurde, na 2.0 to jakas padaka jest :(

adam.dorozinski
14-08-2014, 10:58
kurde, na 2.0 to jakas padaka jest :(

No ale żeby było inaczej to telekonwerter musiałby podnosić jakość całego układu - w końcu w trybie makro, i faktycznie niewielkich odległościach, przy f/2 to i "goły" X100s daje obrazek delikatnie mówiąc dyskusyjny :-)

stock
14-08-2014, 11:10
no tryb makro w tym aparacie to ja nie wiem po co jest - uzywam mega sporadycznie własnie z w/w powodów :)
Ciakawym jakiś strzałów nie w trybie makro. na 2.0

jacek_wozniak
14-08-2014, 13:39
Ciakawym jakiś strzałów nie w trybie makro. na 2.0

przykład reki u góry jest na 2.0
wiem, że to niewiele ale muszę ogarnąć jakąś sesję, żeby sobie dobrze potestować :)

i racja, x100 sam w sobie w macro nie jest super na 2.0 dlatego pewnie to tele potęguje niedoskonałości :)
myślę, że do portrecików da radę i mam nadzieję, że się o tym szybko przekonam :)

cranium84
14-08-2014, 21:48
Dwa włochate z fufu.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/08/14915856681_27227dedaf_b-2.jpg
źródło (https://farm6.staticflickr.com/5562/14915856681_27227dedaf_b.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/08/14630886381_e974e0cc13_b-2.jpg
źródło (https://farm3.staticflickr.com/2896/14630886381_e974e0cc13_b.jpg)

shaolin
15-08-2014, 04:30
My tu gadu gadu, a X100s wystapil w filmie:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/08/O0mTeT-2.jpg
źródło (http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/538/O0mTeT.jpg)

Tu trailer (ale tylko raz mignie aparat) ;)
iWFVAIbIkS4

jacek_wozniak
15-08-2014, 14:25
TCL-X100 na 2.8

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/08/34slzrl-2.jpg
źródło (http://i57.tinypic.com/34slzrl.jpg)

wciąż jednak czekam na bardziej ludzką sesję :)

Pawel92
15-08-2014, 15:17
My tu gadu gadu, a X100s wystapil w filmie:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/08/O0mTeT-2.jpg
źródło (http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/538/O0mTeT.jpg)
...
Bardzo dobrze Ci ten lifting wyszedł Shao, gratulacje !!! ;)

shaolin
15-08-2014, 15:34
:mrgreen:

Ale ja mam czarny aparat i jestem ladniejszy od Pegga :razz: :razz:

jacek_wozniak
15-08-2014, 16:57
mam pierwsze "ludzkie" testy :)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/08/qye9w8-2.jpg
źródło (http://i58.tinypic.com/qye9w8.jpg)

i o dziwo na 2.0 :) miękkość można zaobserwować przy palcach i kolczykach chociaż nie wiem czy w tej rozdzielczości coś widać

shaolin
18-08-2014, 06:16
dXPytlCHiCA

hostman22
18-08-2014, 20:49
Jacek, Ty fuji dokupiłeś do tandemu d300s ? Dzieliłeś się już gdzieś wnioskami z użytkowania tych dwóch puszek ?

jacek_wozniak
20-08-2014, 14:40
Dokupiłem go do D300
W jednym wątku na forum kiedyś wrzucałem porównanie zdjęć z obu puszek na tej samej ogniskowej i w sumie wychodziło, ze JPG z fuji jest ostrzejsze od Nikona, a poza tym to jakościowo są sobie prawie równe (wg mojej subiektywnej oceny :) ).
Dwa dni temu robiłem sesję w studio z użyciem fuji z telekonwerterem i nikonem z 50mm i właśnie jestem w trakcie obrabiania zdjęć.
W trakcie sesji widziałem w JPEGach różnicę w kolorze przy tym samym ustawieniu świateł i tym samym balansie bieli, jednak wiadomo, ze to można skorygować w RAWach. Tylko że jak się wrzuci rawy z fuji do lightrooma to się trzeba namęczyć, żeby doprowadzić je do porządki... Nawet samplowanie pipetą balansu bieli z szarego tła dale delikatnie inne kolory... Jakiś color checker i kalibracja aparatów by się pewnie przydała, żeby to wyrównać :)
Również, jak światło zastane zaczęło gasnąć, to Fuji miał problem z ostrzeniem...

jacek_wozniak
20-08-2014, 14:56
znalazłem z tej sesji dwa podobne zdjęcia dla porównania efektu końcowego
po lewej jest Fuji X100 z TCL-x100 (33mm), po prawej Nikon D300 z 50mm - obydwa zdjęcia na 2.8
(wywołane w lightroomie do b/w dla ujednolicenia)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/08/2rf7beu-1.jpg
źródło (http://i59.tinypic.com/2rf7beu.jpg)

jak nie podejdzie się zbyt blisko, to dystorsji za dużo nie ma od tego telekonwertera :)

lukiii
20-08-2014, 15:01
Tylko co pokazują czarno-białe miniaturki zdjęć? ;)

marcin_G
20-08-2014, 15:06
Jacek, nie dystorsji, ale przerysowania perspektywy. To dwie różne rzeczy

MariuszJ
31-08-2014, 20:14
Podbiję wątek krzaczorami


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://dl.dropboxusercontent.com/u/21997911/forum/Fuji%20x100%2C%20x100s/4514.jpg)

tomek67
01-09-2014, 12:52
Tylko że jak się wrzuci rawy z fuji do lightrooma to się trzeba namęczyć, żeby doprowadzić je do porządki... Nawet samplowanie pipetą balansu bieli z szarego tła dale delikatnie inne kolory... Jakiś color checker i kalibracja aparatów by się pewnie przydała, żeby to wyrównać :)

Używałeś profilów kolorystycznych emulujących Fuji ??
Nowsze wersje produktów Adobe je mają.

marcin_G
01-09-2014, 18:34
Mariusz, piękna reprodukcja. Z jakiej książki? :)
A tak poważnie - bardzo zacna fota. Mocno dłubana w kompie czy "surówka"?

MariuszJ
01-09-2014, 19:06
Dłubana, mocno w sensie LR-suwakami po bandzie, nakład pracy natomiast znikomy.
OOC, Velvia, -0.67EV

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://dl.dropboxusercontent.com/u/21997911/forum/Fuji%20x100%2C%20x100s/4514-bez.jpg)

am1974
03-09-2014, 20:38
Mam X100 od miesiąca, jestem na etapie oswajania się z nim... ;)
Kilka pstryków z wakacji:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/09/14939511350_014e21d870_b-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/oL9UeU)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/09/15126167865_5402c275b9_b-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/p3DyHF)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/09/14930782219_8779341633_b-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/oKoanD)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/09/15126039672_9519299ae2_b-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/p3CUBs)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/09/15126038632_29a1b696c7_b-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/p3CUiw)

stock
03-09-2014, 20:55
można by rzec że X100 pełną gębą - kolorowo i ładnie :)

stock
04-09-2014, 08:47
cos przebąkuja o nowym X100T :)

P.R.P.
04-09-2014, 09:39
Że niby szybszy af, tilt screen, new EVF i new lens (że niby nie będzie bzyczał)? W sumie.. Tak, poproszz.. ;)

stock
04-09-2014, 09:56
ciekawe jaka cenę wywala za to - obstawiałbym 5 tysi na start :(

pgaik
04-09-2014, 09:59
Tak, to chyba realna cena ;)

shaolin
04-09-2014, 10:10
Wyglada na to, ze swojego X100s gonie (ale juz jest klient :razz:) bo juz calkiem przestalem focic wiec nastepnym razem kupie D5xs i tyle :mrgreen:

P.R.P.
04-09-2014, 10:35
Tak, to chyba realna cena ;)
Za to używki X100S już ładnie "chodzą". ;)

pgaik
04-09-2014, 10:48
No ja ostatnio sprzedawałem swojego x100 czarną wersję i zauważyłem, że limited edition chodzą w tej samej cenie a czasami i taniej niż "seryjne srebrne". Ot, dziwny kraj ;)

shaolin
04-09-2014, 10:57
To Ty sie napaliles na limiteda :razz:

pgaik
04-09-2014, 11:01
No tak, fakt! ;) x100s jako czarny nie występuje już jako limited edition :)
Dałem się nabrać na chwyt markietyngowy!!! :D

shaolin
04-09-2014, 11:39
Nie wystepuje bo nie musi, czarny to czarny, na uj drazyc temat :mrgreen:

tomek s
04-09-2014, 12:09
Mimo, że X100 fajna zabawka to u mnie jednak przegrywa z X-T1 i też idzie pod młotek.
Chyba bardziej jako drugi sprawdziłby się mniejszy RX100 najlepiej MK III, ten nowy X100 zapewne ceną zabije :twisted:

am1974
04-09-2014, 12:24
można by rzec że X100 pełną gębą - kolorowo i ładnie :)

Dzięki... :)
Męczenia X100 ciąg dalszy... ;)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/09/15136252495_d65838e6e6_b-3.jpg
źródło (https://flic.kr/p/p4xfwB)
ƒ/2.0 ISO 1600


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/09/14949598270_e16c365bae_b-3.jpg
źródło (https://flic.kr/p/oM3AJj)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/09/15136251955_9700549f48_b-3.jpg
źródło (https://flic.kr/p/p4xfni)

P.R.P.
04-09-2014, 14:41
Eeee.. i po tilt screenie.

http://www.fujirumors.com/fujifilm-x100t-real-time-parallax-ovf/

Fujifilm X100T: no tilt screen, probably same lens… but Real-Time Parallax in OVF „will pretty much kick ass“

tomicher
04-09-2014, 17:43
No ja ostatnio sprzedawałem swojego x100 czarną wersję i zauważyłem, że limited edition chodzą w tej samej cenie a czasami i taniej niż "seryjne srebrne". Ot, dziwny kraj ;)

Kurna, gdybym wiedział to byśmy się zamienili. Dałbym ci srebrnego a ty mi czarnego :wink:

Gdyby ktoś był chętny na taką zamianę to dajcie znać, bo chętnie wymieniłbym go na czarny :p

!AGresT
04-09-2014, 18:33
Kup niezmywalny flamaster i...

A poza tematem - jak kupowałem x20, to byłem zdecydowany na srebrny. Ze sklepu jednak wyszedłem z czarnym :)

elduce
04-09-2014, 19:13
Mi ukradli srebrnego, to sobie kupiłem czarnego LE. Śmiesznie, bo wersja LE jest tańsza od srebrnej, a zawiera masę akcesoriów. Z ciekawostek to zauważyłem, ze kółko korekcji ekspozycji dział z większym oporem niż w wersji srebrnej, co jest bardzo na plus, bo tam potrafiło się "samo" przestawić.
Jak bym miał więcej forsy to bym kupił jeszcze jednego x100 na zapas, strasznie polubiłem ten aparat, a w x100s nie podobają mi się kolory jakie wypluwa nowa matryca. Szkoda, że ceny używanych nie są byt atrakcyjne...

bryk77
06-09-2014, 00:17
Przeglądałem ostatnio moje stare galerie i doszedłem do wniosku, że najlepsze zdjęcia z wakacji przywiozłem z x100s. Trochę żałuję, że go sprzedałem. Teraz po głowie mi chodzi X-T1. Wygląda na to, że 70-200VRII pójdzie pod młotek, bo choć jest fantastyczny to tylko leży i się kurzy. A może ktoś wie kiedy będzie X-T2? ;)

tomicher
06-09-2014, 10:00
Śmiesznie, bo wersja LE jest tańsza od srebrnej.

Możecie mi pokazać gdzie czarny jest tańszy niż srebrny ?
Serio chętnie bym wymienił na czarny.

Inkognito
06-09-2014, 11:27
Przeglądałem ostatnio moje stare galerie i doszedłem do wniosku, że najlepsze zdjęcia z wakacji przywiozłem z x100s. Trochę żałuję, że go sprzedałem. Teraz po głowie mi chodzi X-T1. Wygląda na to, że 70-200VRII pójdzie pod młotek, bo choć jest fantastyczny to tylko leży i się kurzy. A może ktoś wie kiedy będzie X-T2? ;)
A czemu potrzebny t2? Raczej nie prędko pokażą następcę biorąc pod uwagę długość cyklu w przypadku pro1.
Na zimę pewnie cena spanie trochę. Nic tylko brać
Dla mnie genialny aparat!

PS
Mam x-t1 i x100s, to świetny tandem na wakacje. Generalnie noszę x100s a t1 na bardziej ambitne wycieczki. Jakość obrazka ta sama wiec nie ma żalu, że nie mam akurat przy sobie t1 :-)

P.R.P.
07-09-2014, 11:03
X100T - ciut głębszy uchwyt? 1/32000?
http://www.fujirumors.com/first-images-x100t-digicame-info-confirms-specs-16mp-electornic-shutter/

deep
07-09-2014, 12:18
Highest sensitivity is ISO51200 haha ciekawe ile będzie miał naprawdę. Jeszcze chwila a marketingowcom skończy się skala i zamiast dopisywać zera zaczną pisać 51k, 102k...

wasilewk
07-09-2014, 12:21
Mnie się i tak podoba. Żeby nie wąż w kieszeni mojego kasjera...

Pzdr.

shaolin
07-09-2014, 12:26
deep, pewno z 12800 ;)

wasilewk, zmien kasjera ;)

Co do wygladu to faktycznie jakby odrobine glebszy chwyt, moze pozazdroscili Sony bo tam jest za co lapac ;)

am1974
07-09-2014, 13:28
Fajne bliki czasami wychodzą... ;)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/09/14978426427_c30d8134bd_b-3.jpg
źródło (https://flic.kr/p/oPAmkv)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/09/15141975466_c62d192800_b-3.jpg
źródło (https://flic.kr/p/p53zLw)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/09/14978436777_58c0a758e3_b-3.jpg
źródło (https://flic.kr/p/oPAppX)

Chilon
07-09-2014, 20:33
Eeee.. i po tilt screenie.

http://www.fujirumors.com/fujifilm-x100t-real-time-parallax-ovf/

Fujifilm X100T: no tilt screen, probably same lens… but Real-Time Parallax in OVF „will pretty much kick ass“
Nie jestem w stanie zrozumieć z jakiegoż to arcypowodu Fuji nie decyduje się na tilt screen. Proszę, podajcie mi choć jedną wadę tego ficzera.

puch24
07-09-2014, 20:56
- komplikacja konstrukcji
- wzrost ceny
- zwiększona podatność na uszkodzenia (wyłamanie, itp.)
- pogrubienie aparatu
- w małym aparacie może wymusić zmniejszenie przekątnej ekranu (konieczna oprawa o sensownej szerokości)

matys
07-09-2014, 22:22
Tylko x100 to jest duża pucha, porównując do rx100, nie wspominając o rx1... wiec miejsca na odchylany ekran mają sporo.

Dla mnie x100 to jeden z tych aparatów, którym nie za bardzo pasuje taki ekran.... kwestia designu. Zdaje sie, ze ten aparat kupujesz do noszenia przy oku, nie przy ziemi ;)

puch24
07-09-2014, 22:52
Pisałem ogólnie o "wadach tego ficzera". Jest bardzo użyteczny, ale ma też wady.

epicure
08-09-2014, 08:43
Nie jestem w stanie zrozumieć z jakiegoż to arcypowodu Fuji nie decyduje się na tilt screen.

Z takiego samego powodu, z jakiego w dalszym ciągu uporczywie trzyma się wizjera lunetkowego: konserwatywny klient, który nie chce "udziwnień".

Chilon
08-09-2014, 11:18
Tylko x100 to jest duża pucha, porównując do rx100, nie wspominając o rx1... wiec miejsca na odchylany ekran mają sporo.

Dla mnie x100 to jeden z tych aparatów, którym nie za bardzo pasuje taki ekran.... kwestia designu. Zdaje sie, ze ten aparat kupujesz do noszenia przy oku, nie przy ziemi ;)
Faktycznie, to może być przyczyna. Brawo!

shaolin
08-09-2014, 12:26
A mi dzisiaj zabraklo tiltowanego lcd, a nie chcialem sie wyginac w swiatyni ;) ale nie bede pokazywal efektow bo szkoda internetu na takie smieciowe obrazki. Wazne, ze tiltowany skrin czasem sie przydaje... ale tu faktycznie nie pasuje dizajnersko bo to jednak klasyk aparatowy, a nie RX100.

P.R.P.
08-09-2014, 17:24
Znowu przyciski z tyłu pomieszali.. http://www.fujirumors.com/more-images-of-the-beautiful-fujifilm-x100t-stay-tuned-on-fujirumors-on-september-10/

qbic
08-09-2014, 18:24
Znowu przyciski z tyłu pomieszali.. http://www.fujirumors.com/more-images-of-the-beautiful-fujifilm-x100t-stay-tuned-on-fujirumors-on-september-10/

Trochę krzywo będzie wisieć na szyi.

P.R.P.
08-09-2014, 18:41
A na to już nie zwróciłem uwagi. Nigdy nie nosiłem aparatu na szyi. Żadnego. Aczkolwiek są i tacy.. ;)

epicure
08-09-2014, 18:46
Trochę krzywo będzie wisieć na szyi.

Ależ będzie nieład! Może w końcu nie będzie trzeba prasować koszuli i pucować mokasynów, żeby nosić taki aparat :D

P.R.P.
08-09-2014, 18:47
Ależ będzie nieład! Może w końcu nie będzie trzeba prasować koszuli i pucować mokasynów, żeby nosić taki aparat :D
Myślisz? ;) Znaczy na pole będzie można z nim wyjść..

shaolin
10-09-2014, 06:19
Zaczelo sie:
http://www.bhphotovideo.com/c/product/1080890-REG/fujifilm_16440680_x100t_digital_camera_black.html
http://www.bhphotovideo.com/c/product/1080889-REG/fujifilm_16440616_x100t_digital_camera_silver.html

Za ~45min premiera.

shaolin
10-09-2014, 07:03
Oficjalnie:
http://www.dpreview.com/articles/2111647539/fujifilm-x100t-announced-with-updated-hybrid-viewfinder
http://www.dpreview.com/previews/fujifilm-x100t
http://www.fujifilm.com/products/digital_cameras/x/fujifilm_x100t/

marcin_G
10-09-2014, 16:41
Uuuuu, wszystkie X100s są już nic nie warte, sprzedawajcie "za pińcet"

shaolin
10-09-2014, 16:43
Przeciez juz kupiles :razz: :mrgreen:

marcin_G
10-09-2014, 16:45
Ale powkręcać Cię nie mogę? :D
Nomen omen dziś "pcham" moją X20...... :(

shaolin
10-09-2014, 16:49
Niby mozesz, w najgorszym razie zostane z bieda aparatem skoro T juz jest... :mrgreen:

marcin_G
10-09-2014, 16:50
O nie, nie - dawać mi tu "eSkę" do ojczyzny!

bryk77
10-09-2014, 20:40
Mylę się czy X100s kosztował $1,099 w dniu premiery?

Chilon
10-09-2014, 22:54
Wiecie coś na temat synchro w x100t?

PiterM
11-09-2014, 13:25
Wiecie coś na temat synchro w x100t?
Takie jak w X100s, zapomnij o synchronizacji na elektronicznej migawce 1/32.000. W migawce elektronicznej nie odpala nic na sankach, zero impulsu.

Chilon
11-09-2014, 16:34
Takie jak w X100s, zapomnij o synchronizacji na elektronicznej migawce 1/32.000. W migawce elektronicznej nie odpala nic na sankach, zero impulsu.
Szkoda... A lampka wbudowana poleci na ultrakrótkich czasach?

marcin_G
11-09-2014, 18:56
logika sugeruje, że też nie....
Poza tym 1/32 000 s to znacznie krócej niż czas trwania wyładowania w palniku lampy. To mocno ograniczyłoby liczbę przewodnią

tomicher
11-09-2014, 19:41
Powoli już śmieszą mnie nieco te kolejne pytania związane z klasycznym dalmierzem z przyspawaną 35tką.

...Wy naprawdę uważacie że ten aparat jest stworzony aby wyzwalać nim lampy, pracować na odchylanym ekranie i nakręcać inne konwertery czy obiektywy ? ;)

Dajcie żesz mu być takim jaki ma być. Do tego, do czego został stworzony. Takim jaki jest :)

Panerai
11-09-2014, 19:44
Tomicher
+1

Chilon
11-09-2014, 20:49
Powoli już śmieszą mnie nieco te kolejne pytania związane z klasycznym dalmierzem z przyspawaną 35tką.

...Wy naprawdę uważacie że ten aparat jest stworzony aby wyzwalać nim lampy, pracować na odchylanym ekranie i nakręcać inne konwertery czy obiektywy ? ;)

Dajcie żesz mu być takim jaki ma być. Do tego, do czego został stworzony. Takim jaki jest :)

Tomicher - sporo racji masz, nie przeczę.
Tylko co z takim nastawieniem porabiasz na sprzętowej części forum?

pgaik
11-09-2014, 21:21
+1 Tomicher
ostatnio mi popukał pewien bardzo znany gdański fotograf starszej daty że kupiłem rx1 a on ma niewymienną optykę... Trochę mnie rozczarował bo myślałem, że on jako pierwszy zrozumie ;) 90% zdjęć Magnum jak nie więcej powstało ogniskową 35 mm ;)

i powtarzam mu "ale po co?"
on dalej swoje... tyle kasy i tylko jedno szkło?
Cóż - moim zdaniem stała ogniskowa w tego typu aparatach jak x100/s/ ricoh GR1, rx1, leica x1/2 itp uczą wbrew pozorom analizować obiekty fotografowane, koncentrować tematykę tak, żeby na tych 35 mm (ricoh jeszcze szerzej) było ok. Ja chodząc od dwóch lat tylko z ogniskową 35mm ( nie liczę canonetki z 40mm) zupełnie inaczej patrzę na świat niż z zoomem 24-70 np.

Chilon
11-09-2014, 21:43
logika sugeruje, że też nie....
Mechaniczna jest, zdaje się, do 1/4000? Czy synchronizuje przy takim czasie?

pgaik
11-09-2014, 21:48
nie, bo nie ma centralnej migawki.

tomicher
11-09-2014, 21:53
co z takim nastawieniem porabiasz na sprzętowej części forum?

Szukam osoby która byłaby chętna zamienić mojego srebrnego x100 na czarnego oraz sprawdzam czy pojawiły się jakieś informacje na temat następcy leici m-e, którą jestem zainteresowany.

lukiii
11-09-2014, 22:03
Szukam osoby która byłaby chętna zamienić mojego srebrnego x100 na czarnego
Daj mu być takim jakim jest :lol:

bryk77
11-09-2014, 23:34
Daj mu być takim jakim jest :lol:

Mistrz ciętej riposty hehe :D


No to jeszcze poczekajmy na szybkość af w X100T. W moim X100s wkurzało mnie to doostrzanie.

shaolin
16-09-2014, 18:06
Wyglada na to, ze chwyt tak samo plytki jak byl w X100/X100s ->
http://www.dpreview.com/articles/4381638103/photokina-2014-hands-on-with-the-fujifilm-x100t?slide=3

shaolin
19-09-2014, 07:00
eiBpXAMBZHA

!AGresT
19-09-2014, 07:47
Chyba trzeba by tytuł wątku uzupełnić.

shaolin
19-09-2014, 08:49
Zmienilem.

!AGresT
19-09-2014, 08:54
:)

anghan
19-09-2014, 09:24
Dobrze, że obiektyw ten sam. Czuje się uprawniony by się czasem wypowiedzieć ;)

marcin_G
20-09-2014, 10:19
eiBpXAMBZHA
Nuuuuuuda.
Poza tym uwielbiam, gdy Niemiec mówi po angielsku :helm:

shaolin
20-09-2014, 15:17
To masz kogos kto mowi po angielsku i nie jest Niemcem :razz:
Kl7N7eTACYI

Tfv44US2APU

shaolin
23-09-2014, 04:15
Sample z bety:
http://www.dpreview.com/galleries/reviewsamples/albums/fujifilm-x100t-beta-real-world-samples

shaolin
24-09-2014, 14:25
DPR rozszerzylo ouwerwju:
http://www.dpreview.com/previews/fujifilm-x100t/4

stock
25-09-2014, 13:40
z cyklu pytań szybkich - podpinał ktoś Yongnuo RF-602TX do X100s ? Nie chce robić testów by czegoś nie uwalić więc lepiej zapytać :)

jacek_wozniak
25-09-2014, 15:36
rf-602tx do X100 osobiście nie podpinałem, jednak:
rf-600tx (canon) + X100 = działa (odpala 560III i rf-602 z kompletu)
yn-560tx (nikon) + X100 = działa (i można zdalnie kontrolować moc 560III :) ale jest wyższe od samego aparatu...)
rf-603N + X100 = nie działa :(

stock
26-09-2014, 07:32
czyli szanse że po podłączeniu tego do aparatu coś się sfajczy są znikome ? :)

jacek_wozniak
26-09-2014, 12:32
miałem te same obawy przez pierwszymi testami :D
żadnych spinoli nie było i wszystko działa :D

stock
26-09-2014, 13:01
spoko - dzis podłacze i zobaczymy. zamierzam tym plener slubny opierdzielic hehe :)

stock
26-09-2014, 19:36
działa - wyzwalanie i aparat zyją, dym nie poszedł. Teraz jeno musze potestować jutro w dzień tryb i ustawienia i powinno być dobrze :)

jacek_wozniak
26-09-2014, 22:00
synchronizuje na 1.0 do 1./4000 chyba nawet (chociaż na 2.0 1/4000 świeci się na czerwono i lampa dużo traci an mocy
na 2.8 jest synchro normalne chyba do 1/1000 :)
no i jest oczywiście filtr szary :) także fujikowi plener nie straszny :)

shaolin
02-10-2014, 03:41
2bsIkwQVvnw

marcin_G
08-10-2014, 22:00
Heloł!
Posłusznie melduję się w klubie użytkowników X100s. Przy okazji podziękowania dla Shaolina i Siony

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/images/02138772521482681167.jpg)

shaolin
09-10-2014, 03:32
Nareszcie... :D Gratulujemy zakupu i zyczymy udanych zdjec! Niech sluzy... mi sluzyl dzielnie, ale przestalem focic wiec lepiej zeby zamiast sie kurzyc poszedl do kogos kto go bedzie uzywal.

piotr_74
14-10-2014, 13:59
sprzedałem właśnie swoje kochane D300s :), kupować x100 czy nie, oto jest pytanie?

WojtehP
14-10-2014, 14:07
x100s bardziej

piotr_74
14-10-2014, 14:56
x100s bardziej
no niestety nie ta półka cenowa, dlatego "rzuciłem" takie pytanie

tomicher
14-10-2014, 15:03
Mam x100 i nawet gdyby mi ktoś zaproponował wymianę za darmo na modele wyżej to chyba bym się nie zgodził.

x100 ma mocniejszy obrazek, eSka jest bardziej satynowa, lekka - mi to nie odpowiada.

lucas79
14-10-2014, 15:15
W cenie nowego x100 masz używane roczne x100s ( na allegro jest kilka ofert). Używałem x100 w firmware 1.3 było ok, ale maksymalnie do iso 1600, zdjęcia przy 3200 to była masakra jakaś i aparat był wolny, AF bywał bardzo kapryśny, z tego co widziałem, x100s jest sporo szybszy i ma lepszą obsługę makro.

elduce
14-10-2014, 15:19
Jeżeli nie będzie Ci przeszkadzać ogólna powolność x100/x100s, to kupuj x100. Setka z nowym softem podobno wcale nie jest dużo wolniejsza od 100s. Obrazek moim zdaniem ma lepszy. Kolory, tonalność jak dla mnie są fenomenalne. Po kradzieży mojej setki miałem dylemat, czy nie kupić x100s, na którą dostałem bardzo dobrą cenę, ale ostatecznie kupiłem 100 LE i nie żałuję. Jak bym miał za dużo pieniędzy, to dokupiłbym sobie jeszcze jedną stara setkę:) Po prostu bardzo mi pasuje obrazek jaki produkuje.

piotr_74
14-10-2014, 16:05
W cenie nowego x100 masz używane roczne x100s ( na allegro jest kilka ofert). Używałem x100 w firmware 1.3 było ok, ale maksymalnie do iso 1600, zdjęcia przy 3200 to była masakra jakaś i aparat był wolny, AF bywał bardzo kapryśny, z tego co widziałem, x100s jest sporo szybszy i ma lepszą obsługę makro.

wiem o tym ale:
- nowy odpada ze względu na finanse, pozostaje tylko używany, a za to na pewno nie kupię X100s
- do iso 3200 i wyżej mam sony ILS5000, także też nie ma problemu, makro nie używam



Jeżeli nie będzie Ci przeszkadzać ogólna powolność x100/x100s, to kupuj x100. Setka z nowym softem podobno wcale nie jest dużo wolniejsza od 100s. Obrazek moim zdaniem ma lepszy. Kolory, tonalność jak dla mnie są fenomenalne. Po kradzieży mojej setki miałem dylemat, czy nie kupić x100s, na którą dostałem bardzo dobrą cenę, ale ostatecznie kupiłem 100 LE i nie żałuję. Jak bym miał za dużo pieniędzy, to dokupiłbym sobie jeszcze jedną stara setkę:) Po prostu bardzo mi pasuje obrazek jaki produkuje.

- jeżeli chodzi o szybkość to teraz już mi się nie spieszy, dlatego sprzedałem D300s :)
- chodzi mi właśnie o kolory i obrazek z fuji

Czyli po prostu X100 chyba spełnia moje wymagania :)

elduce
14-10-2014, 17:39
Ja używam na codzień dwóch aparatów, canon 6d + 35mm/f2is i 85mm/f1,8 i fuji x100. Pewnie, że z rawa z szóstki wyciągniejsz większą tonalność, ale nad rawami z x100 praktycznie nie siedzę w LR, a nad rawami z canona jednak trochę czasu spędzam.
Kolory z x100 przypominają mi trochę te z canona 5d mkI i 35mm L, są bardzo naturalne, ładnie oddają odcienie skóry, bardzo duża jak na matrycę 2/3 klatki rozpiętość tonalna. Na prawdę dużo da się wyciągnąć w światłach. Gdyby to była jeszcze pełna klatka, to miałbym aparat idealny, a tak jest prawie idealny:)
Polecam wersję LE, bo w komplecie dostajesz futerał, przejściówkę i filtr, oraz osłonę przeciwsłoneczną i to wszystko za 2990-3000zł.

marcin_G
15-10-2014, 23:04
Chłopaki, a czy do X100/X100s jest jakiś bardziej aktualny soft niż "Ver 1.20"?

elduce
15-10-2014, 23:59
Najnowszy soft dla x100 to chyba 2.1, dla x100s nie wiem. Sprawdź na stronie producenta.

velaskez
16-10-2014, 11:48
Nareszcie... :D Gratulujemy zakupu i zyczymy udanych zdjec! Niech sluzy... mi sluzyl dzielnie, ale przestalem focic wiec lepiej zeby zamiast sie kurzyc poszedl do kogos kto go bedzie uzywal.

Żebym ja wiedział, że Ty gałganie sprzedajesz Fudżika...

shaolin
16-10-2014, 11:59
Zebym ja wiedzial, ze chcesz kupic :razz: Marcin oficjalnie zglosil takie zapotrzebowanie wiec oferta (a ostatecznie sprzet) poszla do niego ;) Chcesz to Ci kupie drugiego :razz: ale nie licz na takie znizki jakie mial Marcin (bo mial uzywke) :razz:

velaskez
16-10-2014, 12:37
A używki w PRC są tańsze? Bo patrzyłem po europejskim ebayu i tu wszędzie tak samo. No to wiedz, że jak ujrzałem Black Edition to chyba sprzedaje DSLRa i kupuje to. Dopóki mi nie wróci chęć noszenia żelastwa gdziekolwiek.

shaolin
16-10-2014, 12:49
Tu sie nie sprzedaje uzywek.

marcin_G
16-10-2014, 19:14
...tu od razu z fabryki masz używkę.
A my (ja i X100s) lecimy dziś do knajpy - nocny street dziś przede mną, czyli X100s w swoim żywiole

shaolin
17-10-2014, 07:03
Nie no, market dla secondhandow jest taki sobie, tu po prostu sie kupuje nowe bo Kitajcow stac na to ;)

I jak Ci poszlo z nocnym stritem knajpianym?

marcin_G
17-10-2014, 09:45
I jak Ci poszlo z nocnym stritem knajpianym?
Cośtam wyszło....

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/images/74853347340299565963.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/images/25193149017698043453.jpg)

wunat
23-10-2014, 19:47
Jak Filip z kanopii, ale ;) czy faktycznie jest tak ze SAB występuje w serii zaczynającej się od 12 ale już w seriach 14 i 24 nie?

marcin_G
24-10-2014, 22:27
Yyyyy, a co to jest SAB?

po chwili....

OK, już wiem, u mnie nie ma z tym problemu, a numer seryjny mam z "34"

shaolin
25-10-2014, 04:37
Trudno, zebys mial problem skoro masz aparat po mnie :razz:

wunat
25-10-2014, 12:17
no tak, nie dodalem ze chodzi mi o x100

marcin_G
25-10-2014, 21:10
A ja w temacie X100s i jemu pokrewnych: gdybyście potrzebowali TANIĄ i dość wszechstronną lampę, ładnie pasującą do "setki" to polecam Nikon SB-15. Ostatnio fociłem w knajpie, palnik lampy w biały sufit, moc lampy na "MD" (Motor Drive czyli 1/16) i wszystko pięknie szło.

mala strzelba
25-10-2014, 23:54
A to ciekawe. Tez szukam niedrogiej lampki do mojej setki i na sb 15 nie wpadlem. Jest szansa na jakies fotki, zarowno setki z lampka jak i te z blyskiem.
Jak ergonomia takiego zestawu?

deep
26-10-2014, 00:07
Fajnie może wyglądać z SB-22

marcin_G
26-10-2014, 11:20
Idąc na imprezę, najpierw założyłem na X100s właśnie SB-22. Jednak z niej zrezygnowałem, gdyż lampa zasłania dobry widok na pokrętło czasów migawki i kiepski jest dostęp do pokrętła blokującego gorącą stopkę. Poza tym stylistycznie zupełnie nie pasuje do klimatu aparatów serii "X". Zaleta - palnik w pozycji "na wprost" jest dość daleko od obiektywu, więc czerwonych oczu pewnie nie będzie...

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/images/91706640467603694624.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/images/25521131083291193112.jpg)
Następnie założyłem na setkę starą dobrą SB-15 i to był strzał w "10". Lampa idealnie współgra z aparatem, jest lżejsza od SB-22, nic nie zasłania. Zresztą zobaczcie sami.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/images/98540499290687001047.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/images/87745434001216706963.jpg)

shaolin
26-10-2014, 12:29
Ale ladny aparat, skad masz? :twisted: :mrgreen:

puch24
26-10-2014, 12:31
SB 15 można też ustawić w pionie, co oddali palnik od obiektywu, tylko wtedy nie można błysnąć w sufit.

mala strzelba
26-10-2014, 12:35
No pietnastka rzadzi. Balem sie ze bedzie za duza, ale miesci sie w granicach rozsadku. Da sie " to to " nosic na szyi czy leci do dolu?
Obserwuje kilka aukcji na ebay, ceny zachecajace, wiec powalcze o swoja lampke.
Dzieki marcin_G

deep
26-10-2014, 12:38
Co tu się dzieje...przecież teraz już nie modne jest używanie lampy błyskowej...każdy chałturnik ślubny wam to powie :D:D
No i po drugie, przecież fuji ma takie dobre wysokie iso :D

mala strzelba
26-10-2014, 13:05
Wysokie iso cienia pod nosem nie doswietli, no i jak to " ISO " od sciany odbic :-(
Jakiegos Slubniaka trza zapytac, takiego co z duchem Mody i HI-TECH za pan brat. ;-)
Ja tam tylko czasu mam tyle zeby za swoimi dzieciakami z aparatem troche pobiegac.

marcin_G
26-10-2014, 13:12
Dalsze uzupełnienia:
- tak, SB-15 można ustawić w pionie i w tej pozycji można odbijać błysk od prawej ściany (jeśli taka jest w pobliżu)
- nawet w pozycji obróconej, błysk na wprost rzutem na taśmę kryje pole widzenia obiektywu w "setkach"
- da się toto nosić na szyi lub ramieniu.

Shao - jak widzisz ubrałem golasa w ładną, brązową skórkę. Do pełni szczęścia brakuje mi filtra polaryzacyjnego...

mala strzelba
26-10-2014, 13:13
Swoja droga, marcin_G jaki najkrotszy czas synchronizacji blusku?

marcin_G
26-10-2014, 13:27
1/4000s, I think....
Ale robiąc zdjecia wieczorem w knajpie synchronizowałem błysk na 1/30, by mieć sporo światła zastanego...

mala strzelba
26-10-2014, 14:00
1/4000 to byla by rewelacja, ba 1/250 to tez by bylo super... chociarz 1/100 zeby dziecko " zamrozic "
Swojego czasu jeszcze na nikonie odpalalem przez radio stara lampe minolty i krocej niz 1/40s sie nie dalo.
Znowu ta sama lampa minolty tylko na sankach w olku e-pl1 synchronizuje sie do 1/50s, a dalej ciemnosc.
Mam jeszcze ta lampke tylko cykam sie troche podpiac ja do x100 i sprawdzic na fuji, zreszta pewnie duzo lepiej by nie bylo.
No i to straszny kloc, raczej do odpalania przez radio.
marcin_G jak bys znazlazl chwile i sprawdzil bylbym wdzieczny.

shaolin
26-10-2014, 16:53
Shao - jak widzisz ubrałem golasa w ładną, brązową skórkę. Do pełni szczęścia brakuje mi filtra polaryzacyjnego...

Z ta ladnoscia to bym sie klocil. Filtr jest juz w Polsce, moze w przyszlym tyg dojdzie do Ciebie.

shaolin
31-10-2014, 13:33
Dzisiaj oficjalnie pozbylem sie X100s bo Marcin dostal ostatnia brakujaca czesc do niego (czyli polar, ktory nie zalapal sie do paczki jak lecial aparat) ;) Oficjalnie dziekuje za wspolprace firmie Fuji :mrgreen: Aparat git, ale jednak na rower troche za duzy i za bardzo hipsterski... :mrgreen:

marcin_G
31-10-2014, 16:07
A ja potwierdzam, że X100s bez problemów synchronizuje błysk na 1/4000s, przynajniej z lampą wbudowaną

deep
31-10-2014, 16:23
Aparat git, ale jednak na rower troche za duzy i za bardzo hipsterski... :mrgreen:

Teraz będziesz z D3s jeździł :D:D

shaolin
31-10-2014, 16:25
Jezdze bez aparatu (nie licze ajfona) ale za to z kamerka (SJ4000) ;) a ostatecznie pewnie przytule RX100m3 albo 645D :mrgreen:

deep
31-10-2014, 16:33
Albo przyczepkę :D

wunat
31-10-2014, 16:39
A ja x100 zanabylem

marcin_G
31-10-2014, 18:10
Ta choroba niestety nie jest do powstrzymania....

marcin_G
28-11-2014, 11:29
Czaś na powiew świeżości - nocny Berlin z X100s. Wszystko prosto z karty pamięci po zmniejszeniu...

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/images/73031484110629082778.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/images/28867283754897810528.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/images/03181030409425633154.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/images/23715741002824885116.jpg)

wunat
28-11-2014, 12:05
Jaki to profil JPG?

marcin_G
28-11-2014, 14:45
Tak z grubsza: Fine / Large / symulacja filmu "standard" / ochrona cieni "-1" / ochrona świateł "-1"

miroekz
30-11-2014, 20:13
Witam. Od jakiegos czasu zastanawiam sie nad sprzedaniem swojego d600 i kupnie ktoregos z x100 + adapter do portretow. Czy ktos z szanownych forumowiczow dokonal takiej przesiadki i czy nie zaluje ?

marcin_G
30-11-2014, 20:24
osobiście odradzam. Cały urok X100 polega na niewymennym obiektywie szerokokątnym. Jeśli chesz wejść w Fuji - co zupełnie zrozumiałe - kup raczej X-E2 i 56/1,2 lub poczekaj na 90/2

miroekz
30-11-2014, 20:39
A czy x100s lub x100t dorownuje d600 pod wzgledem iso oraz af ?

gebels
30-11-2014, 21:05
A czy x100s lub x100t dorownuje d600 pod wzgledem iso oraz af ?

Kolega ma niewłaściwe wyobrażenie o setkach Fuji. To nie są aparaty dorównujące czy też nie jakimś innym sprzętom. To jest seria skierowana dokładnie do określonego odbiorcy, nie nastawiona na "wyścig zbrojeń". Nie ma sensu porównanie z jakąkolwiek lustrzanką.

miroekz
30-11-2014, 21:15
Mi nie chodzi o wyscig zbrojen. Poprostu chcial bym wiedziec czy x100 da mi podobna jakos co d600. Jezeli chodzi o nie wymienny obiektyw to w tej chwili mam 35mm mozna powiedziec ze przyspawane na stale.

MariuszJ
30-11-2014, 21:21
Mi nie chodzi o wyscig zbrojen. Poprostu chcial bym wiedziec czy x100 da mi podobna jakos co d600. Jezeli chodzi o nie wymienny obiektyw to w tej chwili mam 35mm mozna powiedziec ze przyspawane na stale.

Ani podobnej jakości obrazu (oczywiście w warunkach skrajnych) ani podobnego komfortu pracy.

wasilewk
30-11-2014, 21:30
Ani podobnej jakości obrazu (oczywiście w warunkach skrajnych) ani podobnego komfortu pracy.

Możesz to rozwinąć ?
Przymierzam się do niego i niby mam jakieś swoje oczekiwania, ale lepiej posłuchać praktyka.

Pzdr.

MariuszJ
30-11-2014, 21:37
Możesz to rozwinąć ?
Przymierzam się do niego i niby mam jakieś swoje oczekiwania, ale lepiej posłuchać praktyka.


Jakość uzyskiwanego obrazu jest dokładnie taka sama jak z każdej współczesnej cropowej matrycy. Raczej nikt nie zaryzykuje zdania, że współczesna matryca pełnoklatkowa nie daje znacząco lepszych rezultatów. Oczywiście że w wielu warunkach fotograficznych ta przewaga jest nieistotna, ale w ten sposób można dojść do jeszcze dalej idących wniosków, kończących się na rozważaniu aparatu w smartfonie.

Praca AF jest w relacji do D600 żenująca, ergonomia uchwytu również, jakość kadrowania w OVF kontrowersyjna, w EVF to tragedia.

Noszę X100s zawsze ze sobą w torbie, pełnoklatkowych lustrzanek używam wyłącznie intencjonalnie.

wasilewk
30-11-2014, 21:40
...
Praca AF jest w relacji do D600 żenująca, ergonomia uchwytu również, jakość kadrowania w OVF kontrowersyjna, w EVF to tragedia.

....

Rozwiniesz to kadrowanie ?

Pzdr.

MariuszJ
30-11-2014, 21:48
Rozwiniesz to kadrowanie ?

EVF - tragiczne lagi i odwzorowanie kolorów, kontrast z kosmosu.
OVF - kadr w wizjerze jedynie w przybliżeniu odpowiada rzeczywistemu plus efekt paralaksy. Większy niż odwzorowywany kąt widzenia przydaje się, ale może również mylić.

Ja naprawdę lubię ten aparat. Ale - za Gebelsem - nie porównujmy gruszek z jabłkami.

wasilewk
30-11-2014, 22:07
EVF - tragiczne lagi i odwzorowanie kolorów, kontrast z kosmosu.
OVF - kadr w wizjerze jedynie w przybliżeniu odpowiada rzeczywistemu plus efekt paralaksy. Większy niż odwzorowywany kąt widzenia przydaje się, ale może również mylić.

Ja naprawdę lubię ten aparat. Ale - za Gebelsem - nie porównujmy gruszek z jabłkami.

Oczywiście !
Nigdy z D700 nie zamierzam się rozstawać. Jak mi X100 nie przypasuje, to pójdzie do ludzi.

Pzdr.

miroekz
30-11-2014, 22:36
Czyli mam rozumiec ze x100 nadaje sie jako dodatkowy aparat a nie jako podstawowy?

wasilewk
30-11-2014, 22:43
Czyli mam rozumiec ze x100 nadaje sie jako dodatkowy aparat a nie jako podstawowy?

Przynajmniej ja mam zamiar go tak traktować...

Pzdr.

Inkognito
30-11-2014, 23:00
Czyli mam rozumiec ze x100 nadaje sie jako dodatkowy aparat a nie jako podstawowy?
X100 nadaje się dokładnie tak samo jak każdy inny aparat z matrycą apsc z obiektywem dającym ekwiwalent 35mm dla małego obrazka.
W zależności od tego do czego komuś potrzebny aparat i jakie ma przyzwyczajenia i preferencje to będzie albo czegoś brakować albo będzie zadowolony/a.
Nie ma magii, to tylko sprzęt.

Mam x100s i uważam jego zakup za najbardziej udaną decyzję fotograficzną/sprzętową :-)
Ale nie jest to mój podstawowy aparat, z różnych przyczyn. Ale żaden inny, nigdy nie sprawia mi takiej radochy ;-)

tomek s
30-11-2014, 23:01
Czyli mam rozumiec ze x100 nadaje sie jako dodatkowy aparat a nie jako podstawowy?

Jeśli miałeś wcześniej kompakta za 500zł, dasz radę z 35mm (w ekw.) to może wystarczyć jako jedyny.
Jak miałeś pełnoklatkowy karabin maszynowy to możesz być zawiedziony kilkoma ułomnościami tego aparatu.
Pozdr

marcin_G
30-11-2014, 23:54
Ja X100s cenię za jego:
- sentymentalną dalmierzowość
- dyskrecję
- jakość na wysokim iso (rzędu 1600-3200)
- mimo wszystko za obie opcje pracy wizjera

jeszcze Berlin

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/images/48514064080722818680.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/images/52593940107885520118.jpg)

jacek_wozniak
01-12-2014, 14:45
ja mam x100 z na stałe przykręconym telekonwerterem 33mm TCL-X100 i ostatnio jak mi się na d300 nie chciało zdejmować w studio 50mm, to po prostu nadajnik lamp przepiąłem do x100 i miałem szerzej... jak złapie ostrość to jakością specjalnie nie odstaje (oczywiście mówię DX do DX, FXa nie posiadam)... w studio jednak jakość stwarza głównie oświetlenie... niemniej jednak nigdy nie bałem się złapać za x100, bo wiedziałem, ze plik wyjściowy będzie dobry

epicure
01-12-2014, 14:48
Wie ktoś może, czy X100T wyświetla histogram na żywo w wizjerze optycznym?

clusca
01-12-2014, 22:33
Panowie (i Panie rzecz jasna ;) ), jak ktoś zdecydowany na zakup X100s i ma kogoś znajomego w juesej, to w B&H dobrą cenę mają aktualnie na czarne Fuji http://www.bhphotovideo.com/c/product/1023326-REG/fujifilm_x100s_digital_camera_black.html i w gratisie kartę 32GB i torbę jeszcze dają.

JacekB
02-12-2014, 05:28
Takie tam, jak ma się godny następca do niedoścignionego oryginału. Test porównawczy OKD letnią podwieczorną porą, motyw z grubsza ten sam.
Najpierw X100S rocznik 2013, f4, 1/60s, ISO 200, automatyka czasu, autofokus, jpg jak leci z puszki przypadkowo wybrany jeden z kilkunastu podobnych, tylko zmniejszony do 15% oryginału, bez wyostrzania.

A pod spodem Leica M3 rocznik 1962, Summicron 2/5 cm wersja Dual Range rocznik 1956 (ten: http://www.kenrockwell.com/leica/50mm-f2-dr.htm) , Acros 100, ostrzenie manualne, pomiar światła na oko (wspomagane Leicametrem albo i nie, nie pamiętam, a test jest OKD, więc nieistotne:-P), obrazek prosto ze skanera, tak samo tylko zmniejszony do 15% oryginału bez wyostrzania. Jeszcze tylko jedno podobne mam, bo na filmie nie strzela się seriami. :smile:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/12/0DPUf7-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/a/img538/2057/0DPUf7.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/12/HSEjIH-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/a/img673/3438/HSEjIH.jpg)

pire
02-12-2014, 16:49
To może napisz jeszcze co porównujesz w tym "teście" ;) .... i jakie wnioski z tego "testu" :)

stachmuszel
02-12-2014, 17:30
Ja bym powiedział, ze przez około pół wieku fotografia nie posunęła się nic do przodu ;-)

!AGresT
02-12-2014, 19:03
Jak to nie, nowsze jest kolorowe :)

JacekB
03-12-2014, 01:07
Ja bym powiedział, ze przez około pół wieku fotografia nie posunęła się nic do przodu ;-)

W fotografii nie, ale za to w aparatach jeszcze jaaaaki postęp jest!:razz::mrgreen:

Instrukcja na ten przykład do Nikona D700 niemiecka kończy się na na stronie 443, aż tyle opisuje wyrafinowanych funkcji. :D Oczywiście X100S nie jest w stanie zastąpić lustrzanki, gdyż instrukcja do X100S ma tylko 128 stron. :wink: Dla porównania instrukcja do M3 w wersji pełnej ma 24 strony, a w wersji skróconej całych 6 stron i to wystarczy do robienia zdjęć tak samo dobrych albo tak samo złych jak przy użyciu X100S lub DSLR.
c.b.d.u. w moim teście OKD. :twisted:

Nie wymagam, żeby Fuji musiał zejść do poziomu starej Leiki, bo z instrukcją na 128 stronach też da się fajne zdjęcia robić. Pozytywne jest również to, że X100S idzie łeb w łeb z nową Leiką M (typ 240), która ma instrukcję tylko o 2 strony krótszą. Ale całkowicie zastąpić lustrzankę będzie mógł moim zdaniem dopiero wtedy, gdy uda się skrócić instrukcję jeszcze ca. o połowę, tak powiedzmy do 50 stron. :mrgreen:
To a propos dyskusji powyżej.

Co do ogólnej jakości mechaniki jakiś czas temu tutaj się wypowiadałem, że Fuji X100S jest wprawdzie bardzo dobre na dzisiejsze wymagania, łapie się do czołówki światowej, ale firma jeszcze musi popracować, żeby pod tym względem dogonić Leikę sprzed 60 lat. Obecnie mogę do tego dodać, że w moim X100S (zakup lipiec 2013, do dzisiaj około 7000 klatek) niedawno z dnia na dzień sam z siebie zaczął się blokować włącznik. Poprzednio chodził zdecydowanie za lekko, sam się włączał przez zwykłe otarcie w plecaku lub pod kurtką, a teraz trzeba mocno cisnąć, aby go włączyć. Tak samo mechanicznie blokuje się spust migawki. Nie traktuję żadnego aparatu ze szczególnym nabożeństwem, jednak nie przypominam sobie, żebym o coś mocno uderzył albo piwem zalał, więc tego nie rozumiem i nie akceptuję.:? :(

Jakość optyki i matrycy, a w konsekwencji jakość obrazka jaka jest, niezmiennie każdy widzi. Nadal bardzo fajne kolorowe jpg na standardowych ustawieniach bez żadnej obróbki wychodzą i nadal niczego więcej mi w Fuji nie potrzeba. Można mieć X100S bardzo często przy sobie, szybko wyjąć, łatwo obsłużyć i cieszyć się, że udało się złapać kolejny motyw, ciekawy lub całkiem banalny, ale za to po prostu ładny, podczas gdy w tych samych okolicznościach lustrzanka wraz z kolekcją wspaniałych obiektywów leżałaby w domu, bo ciężkie toto i mało poręczne.

W sumie - jak słusznie zauważono - o wielkim postępie przez 60 lat nie sposób mówić. Poza tym mój test OKD nie różni się zasadniczo od innych testów OKD.:D

Aby nie było, że niesprawiedliwie, bo jedno kolorowe, a drugie czarno-białe, dla odmiany porównajmy teraz X100S z Rolleiflexem 2,8 wersja D z 1955 roku, obiektyw Zeiss Planar. Pomiary w Fuji jak poprzednio automatyka czasu, f8, 1/250s, autoISO 200 i autofokus. W Rolleiflexie wszystko na oko, w środku Fuji Reala 100, skan z odbitki kontaktowej musiałem mocno zmniejszyć, bo rozsadzał forum. Jak się postaram o skaner do średniego formatu, to będzie mniej OKD. :)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/12/26DYQo-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/a/img538/3608/26DYQo.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.com/a/img538/1518/CiYANW.jpg)

epicure
04-12-2014, 23:06
Pochwalę się, że od kilku godzin mam w łapach X100T - święta w tym roku przyszły wyjątkowo szybko ;-) Ciekaw jestem jak sobie poradzi w starciu z X-E1 i 23 f/1,4. Jutro go przeciągnę nocą po mieście :-)