PDA

Zobacz pełną wersję : [ Fujifilm ] Fujifilm X100/X100S/X100T



Strony : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10

pgaik
10-07-2013, 19:35
W Słupsku w markecie MM, widziałem Fuji X100S z futerałem za 3699 zł. Niedawno ten sam kosztował 4999 zł.
Dla zainteresowanych tym doskonałym aparatem, niezła cenka.


a może widziałeś x100? bo to by była realna cena ;)

2marekm
10-07-2013, 19:58
a może widziałeś x100? bo to by była realna cena ;)
Nieeee...sprawdzalem czy jest literka " s", i była.

Dexter88
10-07-2013, 20:40
Weź z pięć na handel, zarobisz na szóstą dla siebie gratis. ^^

edekZkredek
10-07-2013, 21:25
ogarnia ktoś skalę GO, która jest wyświetlana na odległości ostrzenia w x100? wg. tego kalkulatora http://www.dofmaster.com/dofjs.html przy ogniskowej 23mm (należy podać rzeczywistą ogniskową i konkretny model aparatu) hiperfokalna dla przysłony f/8 wynosi 3,33 metra a GO od 1,7 metra do nieskończoności. Podziałka na aparacie pokazuje dla tych wartości GO około 2,5 metra. czy ja coś źle liczę?

mibartek
10-07-2013, 21:31
w dwóch testach spotkałem się z opinią że podziałka jest zrobiona tak jakby dla 35mm na FX (bo taki jest ekwiwalent) i że z tego powodu pokazuje błędnie. Szkło mimo że DX i przyzwyczajeni jesteśmy do mnożenia to nadal pozostaje fizycznie 22mm.

edit : znalazłem jeden :
http://www.swiatobrazu.pl/fujifilm-finepix-x100-test-aparatu-kompaktowego-23713.html,2


Skala głębi ostrości wyświetlana na cyfrowym dalmierzu obliczana jest w oparciu o obiektyw o ogniskowej 35 mm, a nie 23 mm na przetworniku APS-C. W rezultacie szacunek ten obarczony jest niewielkim błędem.

edekZkredek
10-07-2013, 21:37
ups, powaga? ok, dzięki

edekZkredek
10-07-2013, 21:44
Skala głębi ostrości wyświetlana na cyfrowym dalmierzu obliczana jest w oparciu o obiektyw o ogniskowej 35 mm, a nie 23 mm na przetworniku APS-C. W rezultacie szacunek ten obarczony jest niewielkim błędem.

ale mi wychodzi ogromny błąd a nie niewielki :) może jednak coś źle liczę?

sorry, myślałem że jestem w trybie edycji poprzedniego posta

mibartek
10-07-2013, 21:58
wiesz co akurat tutaj jest napisane że niewielki, ale ten drugi test to rzeczywiście też ktoś uznał tą skalę za bezużyteczną. Jak znajdę to wkleję.

tutaj akurat z anglojęzycznego forum też potwierdzenie :
http://www.rangefinderforum.com/forums/showthread.php?t=107735

If you put 35mm and X100 in to DOF Master you get what the X100 shows. Fuji just used the wrong numbers.

swoją drogą jeżeli tak jest to ciekawe dlaczego nie zdecydowali się naprawić tego w jednym z update do firmware.

epicure
10-07-2013, 22:08
w dwóch testach spotkałem się z opinią że podziałka jest zrobiona tak jakby dla 35mm na FX (bo taki jest ekwiwalent) i że z tego powodu pokazuje błędnie.

E tam, żadne FX. Po prostu Fuji liczy sobie GO dla wydruków o maksymalnej rozdzielczości, a nie dla formatu A4, jak to się zwykle przyjęło.

edekZkredek
10-07-2013, 22:13
E tam, żadne FX. Po prostu Fuji liczy sobie GO dla wydruków o maksymalnej rozdzielczości, a nie dla formatu A4, jak to się zwykle przyjęło.

czyli inny krążek rozproszenia (dla mnie to już czarna magia powoli)?. ale jeśli tak to mogli chociaż zostawić możliwość ustawiania tego w aparacie


If you put 35mm and X100 in to DOF Master you get what the X100 shows. Fuji just used the wrong numbers.

sprawdziłem w kalkulatorze i w aparacie i też się nie zgadza

2marekm
11-07-2013, 06:56
Weź z pięć na handel, zarobisz na szóstą dla siebie gratis. ^^
Może gdybym mieszkał w "de", to bym tak zrobił :smile:

epicure
11-07-2013, 09:29
czyli inny krążek rozproszenia (...)?

Dokładnie tak.

skrzynka97
14-07-2013, 08:57
x100s w akcji

http://vimeo.com/67004510

Franek_
19-07-2013, 21:33
Z uwagi na fakt, ze nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, pare minut temu nie kupilem ponownie x100. Kupilem x100s. Troche za namowa chulbula (nie tyle w kwestii samego aparatu, co podejscia w ogole), troche po Wojtkowych samplach (Indie!), troche z uwagi na wlasne doswiadczenia z x100 a troche dzięki rozpoczeciu korzystania z programu do obrobki zdjec (wczesniej 100% ortodoksyjne podejscie, wywolywanie, skan w labie i tyle). Jaka karta pamieci się nada? W sensie zeby szybka byla? Myslalem o 2x32gb.

flashmen
20-07-2013, 11:13
@Franek_ -kup juz jakas na UHS-I
http://www.youtube.com/watch?v=fTAQqzc-RMc

pgaik
20-07-2013, 23:36
zrobiłem sobie gripka pod kciuk... jeszcze troszkę go muszę dopieścić, ale mogę Wam powiedzieć, że teraz to się sam trzyma dłoni ;)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img827/2854/8npe.jpg)

Panerai
21-07-2013, 02:01
Pgaik - to Twój patent czy podpatrzone ? Świetny pomysł !

Władca Pixeli
21-07-2013, 02:27
Pgaik - to Twój patent czy podpatrzone ? Świetny pomysł !
Wystarczy wpisać na ebay - Fuji Thumb Grip :mrgreen:

pgaik
21-07-2013, 08:59
Dokładnie, można kupić gotowe... co prawda tylko ebay, ale są.
Ten powstał w gripa do leica MM. Musiałem wypiłować ładnie wyżłoienie na kółko sterujące, żeby nie trzeba było zdejmować gripa.

Tak przy okazji rozwaliła mnie cena gripa pod kciuk do rx-1 ... Tylko 1 tys. zł. :)

puch24
21-07-2013, 09:22
Musi co jest wysadzany kryształkami, jak inne wyroby S pod marką H... ;-)

Kinomaniak1
21-07-2013, 12:42
Czy może ktoś mi wyjaśnić dlaczego jak daję ręcznie przesłonę na 2 a reszta jest ustawiona na auto to zdjęcia wychodzą prześwietlone albo niedoświetlone?

jak tego uniknąć - może mi ktoś wyjaśnić jak to działa w X100? Byłbym wdzięczny.

WojtehP
21-07-2013, 12:50
Jeśli to x100 to chyba SAB - czyli wysyłają do serwisu

MariuszJ
21-07-2013, 12:56
Jeśli to x100 to chyba SAB - czyli wysyłają do serwisu

SAB to nie na przysłonie f2.

X100(s) mierzy światło tak samo, jak inne aparaty.

Kinomaniak1
21-07-2013, 13:09
Jak SAB jak aparat mam ponad miesiąc i zrobiłem góra ze 300 zdjęć... poza tym mój X100 jest wyprodukowany w listopadzie 2012... przesłona przy wyłączonym aparacie domknięta jest całkowicie.. ok wrzucę zdjęcia i pokażę efekty bo może coś źle tłumączę

Wszystkie zdjęcia na filmie Astia, bez żadnej obróki:

Przesłona na 2:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/scaled/landing/856/wfks.jpg)

Przesłona na 2:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img837/8067/9j9p.jpg)

To samo ujęcie i przesłona na 2.8 (już wygląda trochę lepiej ale kosztem większej głębi ostrości a zalezało mnie żeby zrobić zdjęcie z jak najbardziej rozbabranym tłem)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img196.imageshack.us/img196/5936/uorp.jpg)

Moje pytanie - jak chcę robić zdjęcia w ostrym słońcu z małą głębią ostrości to co jeszcze ustawić oprócz przesłony na 2 zeby zdjęcia nie były prześwietlone? Myślałem że jak zmienię przesłonę na 2 to automat resztę przestawi automatycznie zeby zdjęcie było ok. Co robię źle?

MariuszJ
21-07-2013, 13:11
Był włączony ND? Nie ma szans przy takim świetle zmieścić się w 1/1000s. Patrz na kolor wyświetlanego czasu - jak jest czerwony, masz za jasno. Automatyki szarego brak (IMHO jest to niedoróba).

Pomiar oczywiście masz matrycowy? (kwadracik, kółeczko i punkcik jednocześnie).

A rozmycie tła będzie takie, jakie gwarantuje 23mm na f2. O tym chyba wiedziałeś wcześniej?

Kinomaniak1
21-07-2013, 13:16
Kurcze, chyba nie był ND włączony...;/

No ok, tylko ze ten czas ustawił aparat automatycznie... czyli on się tak często myli?
Powinienem przy takim świetla migawkę ustawić zatem na ile? na 60? Czy oprócz tego coś jeszcze ręcznie trzeba ustawić?


Pomiar matrycowy? teraz nie rozumiem trochę - mam na dole ekranu wyświetlane liczbowo jaki czas, jaka przesłona i jakie ISO... nie wiem chyba nie zwróciłem uwagi że czasem któraś wartość świeci się na czerwono (o to chodzi tak?)...

MariuszJ
21-07-2013, 13:21
Kurcze, chyba nie był ND włączony...;/

No ok, tylko ze ten czas ustawił aparat automatycznie... czyli on się tak często myli?
Nie myli się. Po prostu nie może ustawić krótszego czasu ze względu na ograniczenia techniczne. Raportuje Ci to czerwonym kolorem, w którym wyświetlany jest czas (1/1000s).


Powinienem przy takim świetla migawkę ustawić zatem na ile? na 60? Czy oprócz tego coś jeszcze ręcznie trzeba ustawić?
Powinieneś włączyć filtr szary.


Pomiar matrycowy? teraz nie rozumiem trochę - mam na dole ekranu wyświetlane liczbowo jaki czas, jaka przesłona i jakie ISO... nie wiem chyba nie zwróciłem uwagi że czasem któraś wartość świeci się na czerwono (o to chodzi tak?)...

Rodzaj pomiaru ustalasz przyciskiem AE z lewej strony. Są trzy rodzaje pomiaru, jeżeli nie masz ustawionego matrycowego a nie wiesz jak działają pozostałe, wyniki będą dla Ciebie nieprzewidywalne. Odsyłam do instrukcji i jakiejś książki o fotografii.

Kinomaniak1
21-07-2013, 13:30
Dziękuję.

pastwisko
21-07-2013, 13:59
też polecam zapoznac się z podstawami, cyfra cyfrą, automat automatem, ale pewne rzeczy jednak warto wiedzieć.

mskowronski
22-07-2013, 07:17
A czy w trybie manualnym (M) nie da się ustawić krótszego czasu, np. 1/2000 s, 1/4000?

burton
22-07-2013, 07:23
A czy w trybie manualnym (M) nie da się ustawić krótszego czasu, np. 1/2000 s, 1/4000?
Oczywiście, że się da tylko kinomaniak1 nie zna podstaw fotografii i ma pretensje do fuji, że mu zdjęcia prześwietla.

puch24
22-07-2013, 08:35
Nawet w trybie ręcznym nie da się ustawić czasu krótszego niż 1/1000 s przy przysłonie 2.
Czas 1/4000 s w dowolnym trybie można osiągnąć tylko przy przysłonie 8 lub mniejszej (wg instrukcji obsługi).
To typowe dla kompaktów z migawką lub migawko-przysłoną centralną - najkrótsze czasy nie są osiągane przy maksymalnie otwartej przysłonie.

pgaik
22-07-2013, 08:45
Puch24... masz ten aparat? Bo ja właśnie ustawiłem czas 1/4000 przy f/2
I wychodzą piękne zdjęcia z exifem j.w. :)

MariuszJ
22-07-2013, 08:57
Puch24... masz ten aparat? Bo ja właśnie ustawiłem czas 1/4000 przy f/2
I wychodzą piękne zdjęcia z exifem j.w. :)

Wyostrz na bliski plan, tak żebyś mógł kontrolować rozmycie. Zrób zdjęcie na f2 1/4000s a następnie na f2 i A z ND, porównaj GO i to co się w nieostrościach dzieje.

puch24
22-07-2013, 08:59
Nie, nie mam. Posługiwałem się instrukcją obsługi X100.
Zjawisko jest typowe dla kompaktów z migawko-przysłoną. Gdy musi ona otworzyć się na całą szerokość obiektywu, nie jest w stanie osiągnąć czasu krótszego niż 1/1000s. Jest tak chyba w każdym znanym mi kompakcie, w którym można ręcznie ustawiać wartość przysłony - użycie maksymalnego otworu wydłuża czas naświetlania.
W czasach "błoniastych" migawki centralne były ograniczone do 1/500 s; nieco krótsze czasy (np. 1/750 s) bywały osiągane tylko przez niektóre kompakty z programową migawko-przysłoną, gdy skróceniu czasu towarzyszyło rozsuwanie listków do otworu mniejszego niż maksymalny.

MariuszJ
22-07-2013, 09:16
Z forum dpreview:

prime
Senior Member • Posts: 1,023
Like?
Re: (X100) What is the maximum shutter speed at F5.6 F4 F2.8 F2?
In reply to plevyadophy, Feb 24, 2011
plevyadophy wrote:

Well, I don't think the fact that it has an in-lens shuther has much to do with it, other than the fact that Fuji may have opted for an implementation that is rather limited.
The fact that it has an in-lens shutter has everything to do with it. You need to think carefully about optics and how focal plane shutters differ from in-line (whether in lens or behind the lens) leaf shutters. Follow the example below.

Assume that you are shooting a scene at f/2 and 1/1000 second.

If you have a leaf shutter, immediately after you press the shutter button, the lens is open at f/2 , but then, say. 1/4000 second later, the lens -- through the leaf shutter mechanism which also os the aperture iris -- will have stopped down to f/2.8 ; 1/2000 second later, to f/4 ; 3/4000 second later, to f/5.6 ; and, by the end of the 1/1000 second, when the electronics turn off the photosites in the sensor, it will have stopped down to f/8 . (These are approximations, for the purposes of an example.)

The reason why an aperture ring -- any aperture ring -- works in any camera is that if you limit the light passing through the lens to the light in the middle of the lens, then, rather than getting a smaller image circle -- exposing only the middle part of the frame -- you get an image across the whole frame, but dimmer. However, as the aperture gets smaller and smaller, there is increasing likelihood of diffraction effects in the exposed image.

If, on the other hand, you have a focal plane shutter, there are two curtains in front of the sensor, one deployed across the sensor, the other rolled up. When you press the shutter button, the one that has been deployed starts to roll up, allowing a portion of the sensor to be exposed to the light from the lens. After 1/4000 second, the first curtain will have exposed, say, about 1/4 of the sensor.

Sometime close to that time, the second shutter curtain will start to unroll, following the trailing edge of the first curtain across the focal plane with its leading edge. After about 1/2000 second, the trailing edge of the first shutter curtain will have traveled halfway across the focal plane, and the leading edge of the second curtain will have followed it to about 1/4 of the way across the focal plane. You see what is happening here: the exposure is a moving slit that travels across the focal plane. The first quarter of the exposure is exposed, on average, at one edge of the image; the second quarter is exposed, on average, at one of the middle two quarters of the image; the third quarter of the exposure is exposed, on average, on the other middle quarter of the image; and the last quarter of the exposure is exposed at the "far" edge of the image. Some creative photographers have taken advantage of this effect, which makes fast-moving subjects in the image frame look as if they have been stretched like taffy. You cannot get those effects with an in-line leaf shutter. But -- the other sign of the coin -- you will never get those same distortions at all with a leaf shutter.

Now, consider that the two curtains of the focal plane shutter each travel only one direction only, until they run into a bumper at the end of their travel. In contrast, the leaves of a leaf shutter must reverse direction at the end of their travel. Each leaf must travel very fast in one direction to stop down, then slow to a stop, then reverse direction to go back to the set aperture.

Fujifilm has (apparently) determined that, rather than increase the speed of the iris leaves, need to put on bigger brakes, and need to increase the power to reverse direction, instead, it will allow the leaves of the shutter leaves to travel more slowly, and allow the proper exposure to be achieved with a neutral density filter inserted in the path of the light. And, by not stopping down from a wide f/2 all of the way to " f/infinity ," the choice that Fujifilm has made avoids diffraction effects of very small apertures at the stopped-down phase of the exposure. Is that a "limited implementation" or just plain smart engineering?

edekZkredek
22-07-2013, 10:12
na dpreview jest dobrze zilustrowane co dzieje się z rozmyciem przy f2 na czasach szybszych niz 1/1000 (ustawianych w M) w X100. Z ich przykładu właściwie nawet przy 1/1000 nie jest idealnie.
http://www.dpreview.com/reviews/FujifilmX100/17

puch24
22-07-2013, 10:22
O! Co sprowadza nas do dawnych czasów, gdy 1/500 s to był max dla migawki centralnej. Okazuje się, nawet 1/1000 s w Fuji jest "oszukana", bo migawka nie otwiera się całkowicie; całkowite otwarcie migawki następuje przy 1/500 s.
Przypuszczam, że nie inaczej jest w innych współczesnych aparatach z migawką centralną.

pgaik
22-07-2013, 10:29
ok, ale 1/4000 ustawić się da ... i zrobić zdjęcie także ...

Na szczęście jest ND, ja mam go ustawionego pod przyciskiem Fn... używam go częściej niż zmieniam ISO ;)

doktor
22-07-2013, 13:26
O! Co sprowadza nas do dawnych czasów, gdy 1/500 s to był max dla migawki centralnej. Okazuje się, nawet 1/1000 s w Fuji jest "oszukana", bo migawka nie otwiera się całkowicie; całkowite otwarcie migawki następuje przy 1/500 s.
Przypuszczam, że nie inaczej jest w innych współczesnych aparatach z migawką centralną.

Teoretycznie masz racje. W średnim formacie hassy seria H ma 1/800 sek, rollei szkła serii PQS 1/1000, Phase One 1/1600. Nie wiem jak to realizują, może większy korpus i szkła pozwalają na umieszczenie mocniejszego mechanizmu, a duża bateria jest go w stanie zasilić.

Paweł M
24-07-2013, 08:33
Ktoś korzysta z pokrowca JJC? Warto kupić, czy odpuścić?

Aparat przewraca się czasami w torbie i chętnie bym go jakoś zabezpieczył choćby takim pokrowcem

WojtehP
24-07-2013, 08:56
ze zdjęć jesli to jest ten http://allegro.pl/pokrowiec-skorzany-etui-do-jjc-fuji-fujifilm-x100-i3351488095.html widzę ze podczas używania dolna część odstaje - najwięcej tam gdzie jest suwak wyboru AF - sama śruba mocująca tez mnie nie przekonuje - rysuje wszystko inne w torbie

ja na początku używałem zwykłego materiałowego woreczka - akurat od kompaktu sigmy dp1 - teraz mam oryginał i to jest to - mam podróbę do x-pro1 i mimo że jest ok - jednak daleko daleko do oryginału teraz jak widzę

ale by zabezpieczyć tylko w podróży ten ww. pewnie tez się nada

jm
25-07-2013, 20:08
X100

Tylko w Opolu, ale cena chyba niezła?
http://www.electroworld.pl/produkt/fujifilm-finepix-x100-48738/ - 2640zł
(http://www.electroworld.pl/produkt/fujifilm-finepix-x100-48738/)

pastwisko
25-07-2013, 22:09
jesli to jest ten http://allegro.pl/pokrowiec-skorzany-etui-do-jjc-fuji-fujifilm-x100-i3351488095.html

gratulacje dla mistrza, który wymyslił ten przesłaniający istotne czesci pokrowca znak wodny..

LordYoghurt
26-07-2013, 12:38
Dobra, dorosłem do zakupu x100s. Aparat nie jest już dla mnie narzędziem pracy, więc trzymanie D700 z kompletem szkieł powoli zaczyna dla mnie tracić sens. Ostatnio 90% fotografuję 28 1/8 i 50 1.8, w tym sporo na przysłonach 2.8-4. Oglądałem zdjęcia z D5100 i byłem zaskoczony, jaki jest skok w jakości matryc - zwłaszcza cieszy naturalny w końcu kolor skóry, który w D90 czy nawet D700 jest taki sobie. Jeśli x100s jest jeszcze lepszy, to zapowiada się bardzo obiecująco. Zanim wydam te sporą sumkę mam jeszcze pewne pytania z nim związane, może będziecie w stanie na nie odpowiedzieć, będę wdzięczny.
1. minimalny czas migawki to 1/4000, przy czym dla F/2-2.8 wynosi 1/1000. Jednak wbudowany filtr ND pozwala ograniczyć ilość światła o 3 działki, więc 1/1000 efektywnie jest tym samym co 1/8000 bez filtra. Tak? Czy filtr wpływa negatywnie na jakość zdjęć?
2. jaki % kadru pokrywa wizjer optyczny? Czytałem zarówno że 90%, jak i że ponad 100% (kadr plus ramka dookoła)
3. lampa błyskowa synchronizuje się do 1/1000, a rekomendowane jest używanie 1/500, czy tak? Czyli realnie z filtrem ND jestem w stanie błyskać lampą w warunkach, gdzie bez ND potrzebowałbym 1/4000 czy nawet 1/8000?
4. zależy mi nie tyle na wysokim ISO z małymi szumami, ale na dobrym trzymaniu rozpiętości tonalnej zdjęcia na wyższych przysłonach (lubię zdjęcia w naturalnym świetle, bez lampy). D90 był słaby powyżej 1600, w D700 satysfakcjonuje mnie 4000-6400. Jak jest z tym małym wariatem pod tym względem, w porównaniu do FF?
5. RAW tylko w zakresie ISO 200-6400, jpg 100-25600?
6. Można robić razem RAW i jpg? Wpływa to na szybkość aparatu?
7. Na ile realnie starcza bateria, jeśli trochę bawimy się podglądem zdjęć na ekranie? (wiem, "trochę" jest wartością nieprecyzyjną ;-) )
8. Czy mogę szybko powiększyć po zrobieniu zdjęcia punkt, gdzie ustawiałem ostrość? W d700 to szalenie praktyczne
9. Jeszcze pytanie o guzukologię względem D700. O szybką zmianę ISO czy AWB się nie martwię, bo Fuji ponoć dobrze sobie z tym razi, więc nie potrzebuje wyciagniętych tych funkcji. A jak wygląda zmiana punktu ostrości?
10. Jak wygląda w fuji zmiana pomiaru światła (punktowy, matrycowy)
11. Jak wygląda zmian profilu barwnego (velvia, provia itp)

Z góry dziękuję i pozdrawiam

MariuszJ
26-07-2013, 12:52
1. minimalny czas migawki to 1/4000, przy czym dla F/2-2.8 wynosi 1/1000. Jednak wbudowany filtr ND pozwala ograniczyć ilość światła o 3 działki, więc 1/1000 efektywnie jest tym samym co 1/8000 bez filtra. Tak? Czy filtr wpływa negatywnie na jakość zdjęć?

Straty jakości są do zbagatelizowania w codziennym użytkowaniu. W ogóle nie zawracam sobie nimi głowy. Większy problem jest w tym, że aparat nie jest wyposażony w żadną opcjonalnie aktywowaną automatykę używania ND, co powoduje że zdarza się (kiedy jesteś skupiony na kadrze, możesz nie mieć ochoty obserwować koloru wyświetlanego czasu w wizjerze) że prześwietlisz zdjęcie na słońcu (bo nie włączyłeś filtra) i wbijesz 3 działki więcej ISO we wnętrzu (bo go nie wyłączyłes).


2. jaki % kadru pokrywa wizjer optyczny? Czytałem zarówno że 90%, jak i że ponad 100% (kadr plus ramka dookoła)

Pokrywa więcej niż 100% (jest spore "passe partout"), przy czym musisz pamiętać że nawet nieuwzględniając efektu paralaksy, ramkę należy traktować orientacyjnie.


3. lampa błyskowa synchronizuje się do 1/1000, a rekomendowane jest używanie 1/500, czy tak? Czyli realnie z filtrem ND jestem w stanie błyskać lampą w warunkach, gdzie bez ND potrzebowałbym 1/4000 czy nawet 1/8000?

Tak.


4. zależy mi nie tyle na wysokim ISO z małymi szumami, ale na dobrym trzymaniu rozpiętości tonalnej zdjęcia na wyższych przysłonach (lubię zdjęcia w naturalnym świetle, bez lampy). D90 był słaby powyżej 1600, w D700 satysfakcjonuje mnie 4000-6400. Jak jest z tym małym wariatem pod tym względem, w porównaniu do FF?

Myślę że na poziomie D700 na wysokich czułościach.


6. Można robić razem RAW i jpg? Wpływa to na szybkość aparatu?

Można, ale to zbędne. JPGa z RAWa możesz zrobić w każdej chwili w aparacie. Nie wiem jak wpływa to na prędkość zapisu, przypuszczam że w porównaniu z samym RAW nieistotnie.


7. Na ile realnie starcza bateria, jeśli trochę bawimy się podglądem zdjęć na ekranie? (wiem, "trochę" jest wartością nieprecyzyjną ;-) )

Jak się bawisz to 100-200 zdjęć.

epicure
26-07-2013, 13:05
Z samego rawa w X-E1 nie da się zrobić szczegółowego powiększonego podglądu w aparacie - miniaturka jest za mała, żeby dało się ją powiększyć więcej, niż 2-3 razy. W tym celu trzeba robić raw+jpeg. Ja tak właśnie robię, a jpegi później wyrzucam.

Sprawdźcie, czy przypadkiem w X100s nie jest tak samo.

MariuszJ
26-07-2013, 13:09
Z samego rawa w X-E1 nie da się zrobić szczegółowego powiększonego podglądu w aparacie - miniaturka jest za mała, żeby dało się ją powiększyć więcej, niż 2-3 razy. W tym celu trzeba robić raw+jpeg. Ja tak właśnie robię, a jpegi później wyrzucam.

Sprawdźcie, czy przypadkiem w X100s nie jest tak samo.

Tak, jest tak samo. Zresztą identycznie jest w nexach.

LordYoghurt
26-07-2013, 13:30
dzięki wielkie za odpowiedzi. Dopisałem jeszcze na koniec 3 pytania o guzikologię. Pomożecie?

MariuszJ
26-07-2013, 13:40
8. Czy mogę szybko powiększyć po zrobieniu zdjęcia punkt, gdzie ustawiałem ostrość? W d700 to szalenie praktyczne
9. Jeszcze pytanie o guzukologię względem D700. O szybką zmianę ISO czy AWB się nie martwię, bo Fuji ponoć dobrze sobie z tym razi, więc nie potrzebuje wyciagniętych tych funkcji. A jak wygląda zmiana punktu ostrości?
Jest wygodnie i szybko, strzałka w górę i wybierasz. Podobnie w podglądzie - strzałka w dół i masz 100% (przy jpegach) powiększenia punktu ostrości.


10. Jak wygląda w fuji zmiana pomiaru światła (punktowy, matrycowy)
Wygodnie. Przycisk AE na obudowie, zmiana w cyklu.


11. Jak wygląda zmian profilu barwnego (velvia, provia itp)
Możesz je szybko zmienić z niekonfigurowalnego menu podręcznego, aktywowanego przyciskiem Q. Możesz sobie zaprogramować menu wyboru "symulacji filmu" na przycisk Fn, ale moim zdaniem powinien on być non-stop zajęty przez obsługę ND.

Ja się do tego nie dotykam, to zabawa na pierwsze 17 sekund z aparatem.

Franek_
28-07-2013, 08:44
Czy jest jakis patent, zeby uzywac jednoczesnie z x100s oslony przeciwslonecznej i filtrow 49? Albo inaczej - czy razem z oslona mozna uzywac filtrow i jeśli tak, to jakich?

JacekB
28-07-2013, 11:14
Zwyczajnie odkręcasz cienki fabryczny pierścień, nakręcasz pierścień od osłony, na to nakręcasz filtr, po czym zakładasz osłonę przeciwsłoneczną i gra.
Chyba, że źle zrozumiałem pytanie i o coś innego chodzi.

Franek_
28-07-2013, 11:38
Chodzi mi o to, aby na obiektywie znajdowaly się jednoczesnie filtr i oslona przeciwsloneczna. Z tego, co mowisz to się da. A filtr 49 czy 52?

JacekB
28-07-2013, 11:49
U mnie tak właśnie się znajdują. Filtr 49. Tylko fabryczny dekielek nie pasuje do takiej kombinacji.

Franek_
28-07-2013, 13:23
O to mi chodzilo, dzięki! A fabryczny dekielek mozna olac skoro jest filtr (a ten nawet wysokiej klasy w tym rozmiarze jest pewnie tanszy od dekielka). Dzięki!

Inkognito
28-07-2013, 14:17
Skoro już o tym mowa to polecacie jakieś zamienniki oryginalnego adaptera + osłona?
Jak rozumiem, gdy kupię osłonę to mam już w zestawie adapter umożliwiający nakręcanie filtrów? Czy coś źle interpretuję?

WojtehP
28-07-2013, 14:19
Ja kupiłem jakiś tani z Chin za mniej niż 10$ - jak wyszedł x100 mam wrażenie ze były podróby lepszej jakości niż teraz

Franek_
28-07-2013, 14:26
Ja kupilem podrobe oslony za 90 PLN, powiem jak dojdzie (albo inaczej - już pewnie doszla, tylko mnie od tygodnia w domu nie było).

Franek_
29-07-2013, 08:14
W oczekiwaniu na x100s wrzucę kilka zdjęć z wypadu do Albanii z x100:

1.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/07/m1vd-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/i/nmm1vdj/)

2.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/07/ezgt-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/i/j3ezgtj/)

3.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/07/38sf-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/i/gv38sfj/)

4.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/07/82xy-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/i/mx82xyj/)

5.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/07/ue6t-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/i/0bue6tj/)

6.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/07/lm52-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/i/mqlm52j/)

piotrromanowski
29-07-2013, 08:30
Chyba ustawienia miałeś typu ,, Fotopan F '' ?
Ale Albania do focenia ciekawe miejsce. Można gdzieś zobaczyć więcej?

Franek_
29-07-2013, 09:04
Ustawień nie pamiętam, ale cała obróbka to zmiana na black & white w lightroom + trochę ziarna + trochę winiety. Mnie się podoba jak jest, chociaż na dużym komputerze lepiej to wygląda niż na laptoku (a w laptoku mam internet). Albania na zdjęcia super. Jeśli natomiast w kwestii tego, czy można zobaczyć więcej pytasz czy mam jakąś stronę czy blog, to nie, nie mam.

Blombik
29-07-2013, 10:22
I ja zakupiłem w końcu X100s :) czy po założeniu filtra aparat dalej wchodzi w oryginalny pokrowiec???
domyślam się, że z osłoną przeciwsłoneczną już nie?
jak możecie dajcie linka do adaptera do filtrów i osłon godnych polecenia trzeba zamówić:)
no i konwerter szerokokątny ale to od żony na urodzinki hehehe;P

WojtehP
29-07-2013, 10:40
ja kupiłem pierwszy z brzegu z ebay - kosztował chyba 8$ z darmową przesyłką - działa - choć widać że jakość nie ta

z filtrem czy wchodzi w pokrowcu sprawdzę w domu po południu - jeśli nikt nie ma teraz pod ręka - ale na 90% powinno spoko działać

PiterM
29-07-2013, 12:52
3 wakacyjne pstryki z X100s


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/07/DSCF3584-2.jpg
źródło (http://pmgallery.pl/pmhosting/DSCF3584.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/07/DSCF3705-2.jpg
źródło (http://pmgallery.pl/pmhosting/DSCF3705.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/07/DSCF3562-2.jpg
źródło (http://pmgallery.pl/pmhosting/DSCF3562.jpg)

nowart
29-07-2013, 12:57
Do oryg. pokrowca wchodzi z filtrem bez problemu, z osłoną oczywiście już nie nad czym również ubolewam.

shaolin
30-07-2013, 08:20
http://www.dpreview.com/reviews/fujifilm-x100s

Modron
30-07-2013, 09:46
3 wakacyjne pstryki z X100s


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/07/DSCF3705-1.jpg
źródło (http://pmgallery.pl/pmhosting/DSCF3705.jpg)



to wyszlo z puchy?

doktor
30-07-2013, 10:30
Sądząc po niebieskich końcówkach gałązek na tle nieba, to raczej nie

PiterM
30-07-2013, 12:33
Sądząc po niebieskich końcówkach gałązek na tle nieba, to raczej nie

Prawie. A konkretnie z: puchy (velvia) + CP-L + ND x400. Ponad minuta naświetlania na spolaryzowanym świetle daje taki właśnie pzesyt kolorów :)

pastwisko
30-07-2013, 13:23
niebo wyszło jak bluebox w studio

PiterM
30-07-2013, 13:35
Dla zainteresowanych polecam bardzo fajny artykuł, między innymi o kolorach przy długim naświetlaniu z filtrami typu Hoya ND9 czy Lee Big Stopper (a jak się to złoży z CP-L, to właśnie wychodzą takie przerysowania, szczególnie niebieskiego i zielonego): http://www.redbubble.com/people/peterh111/journal/4421304-the-ultimate-guide-to-neutral-density-filters

Modron
30-07-2013, 15:42
za bardzo pojechane te kolory, zupelnie nie w moim guscie ale przyznam ze przy odpowiedniej klatce moze bys ciekawie

LordYoghurt
02-08-2013, 12:30
Od kilku dni mam i ja. Dopiero w weekend będę miał czas zaprzyjaźnić się bliżej z aparatem, ale pierwsze spostrzeżenia już mam.

Lubię:
- Design. Nie ukrywajmy, gdyby cała ta technologia była zakuta w standardowy korpus NEXa czy Nikona A nie byłaby tak pociągająca. Ten aparat kusi i to skutecznie.
- EVF. Nie sądziłem, ale podoba mi się. Obraz jest wyraźny, płynny, daje niezłe wyobrażenie o tym, co dostanę na zdjęciu (ekspozycja, głębia). Dużo przydatnych informacji w wizjerze.
- Ergonomia. Nie jest to D700, ale na prawdę nie jest źle. Wszystko co potrzeba mam pod ręką albo pod Q. Jedno pytanie – czy efekty specjalne można włączać i wyłączać bez grzebania w menu i bez przypisywania do guziczka Fn (gdzie mam filtr ND)? Brakuje trochę pewnego uchwytu jedną ręką i dopiero w skórzanym pokrowcu aparat trzyma się dłoni. Bez pokrowca konieczny jakiś pasek na nadgarstek.
- AF. Serio. Nie mam na co narzekać. Świetny rozkład punktów w całym kadrze, szybkość bardzo dobra w dobrym świetle, w kiepskim nadal w pełni komfortowa do zastosowań amatorskich.
- Manual focus. Fantastyczna sprawa! Dzięki powiększeniu obrazu i focus peaking łatwiej ustawić ostrość niż w wielkim analogowym wizjerze D700.
- Szybkość działania. Bałem się typowej dla kompaktów ślamazarności, zawieszeń. Znów nie jest to D700, ale jest nie ma powodu do narzekania. Poziom solidnego DSLR.
- AWB. Pierwszy raz widzę, że ta funkcja działa w jakimś aparacie świetle sztucznym. Nie jest trafna w 100%, ale jest dalece lepiej niż w D700.
- 35mm. Zawsze lubiłem tą ogniskową, ale z braku solidnego i niedrogiego 35mm w Nikonie bujałem się między 28mm a 50mm. Jeden z powodów wyboru x100s było właśnie to, że ma niewymienne obiektyw. Zwalnia to z myślenia jakie szkło przypiąć, kierując na tory jak ugryźć kadr tym co mam.
- ISO. Jest dobrze, zwłaszcza z trzymaniem koloru, ogólną przyjemną fakturą szumu (i nie obchodzi mnie czy jest poprawiane softem aparatu czy wynika z właściwości matrycy – ważne dla mnie, że działa). Absolutnie nie ustępuje D700.
- Obrazek. Ostry, ładne kolory. Musze się jeszcze nauczyć, jakie ustawienia aparatu dadzą efekt dla mojego oka najmilszy. Ma przewagi ale i wady względem D700 – generalnie 1.8 na FF daje lepszą plastykę i głębię. Tu trzeba pracować nad kadrem, żeby zdjęcie było miłe dla oka, co czyni ten aparat dość wymagający warsztatowo.

Chyba nie lubię:
- Bateria. Kpina. Wiem, że dużo się bawiłem aparatem, ustawiałem różne opcje, grzebałem w menu, podglądałem zdjęcia, ale powinno być 2-3x lepiej. Może z czasem będzie lepiej, ale bez zakupu drugiej chyba się nie obędzie.
- OVF. Nie żartuję. Wszystko cacy, ale to co pokazuje ramka solidnie mija się z finalnym kadrem, nawet przy średnim dystansie ostrzenia. Może dlatego tak polubiłem EVF. Zważywszy, że OVF był moją idea fix i jednym z powodów sięgnięcia po X100s zamiast X-E1 to jestem rozczarowany.

Solidnie przestudiowałem ten aparat przed zakupem i raczej nic mnie nie zaskoczyło. Dowiódł, że działa tam gdzie ma działać, małe wady są do przełknięcia zważywszy całokształt. Czuję radość i ekscytację na myśl o korzystaniu z tego aparatu a to chyba najważniejsze. Po weekendzie może wrzucę jakieś fotki, jeśli okażą się tego warte.

A przy okazji – w czym wołacie RAWy? Przyznam, ze nie lubię się bawić w obróbkę i wolę od razu zrobić możliwie dobre zdjęcie. Ale od czasu do czasu chciałbym popracować nad jakimś szczególnie ważnym dla mnie kadrem. Co polecacie?

WojtehP
02-08-2013, 12:54
Używam zamiennie LR lub Aperture - choć wolę ten drugi.

Baterie trzeba dokupić i jesli zabierasz aparat na cały dzień fotografowania to najlepiej dwie sztuki, na szczęście są tanie i nie odbiegają wydajnością od oryginalnej.

Jai pur
02-08-2013, 13:35
>>LordYoghurt
fajny opis, kiedyś bym się obawiał informacji o słabej baterii, ale nie robię juz tylu zdjęc, co dawniej, na ostatnim wyjeździe w 7 dni zrobiłem jakies 350 zdjęc + 200 kompaktem na spółkę z zona
czy kotoś używa konwertera 28mm i jak się to ma do np X-E1 + XF18/2.0

Franek_
02-08-2013, 16:16
Pytania dwa.

Jeden:
Nie pamiętam, czy w x100 też tak było, ale dopiero co dostałe x100s i okazało się, że nie da się robić zdjęć na zombi. Nie, żebym potrzebował, ale u Was też tak jest czy mi przysłali spaprany egzemplarz, że nie ma live view?

Dwa:
Czy u Was też po co którymś (to nie reguła, że zawsze, ale dość często) uruchomieniu aparat zamula i nie pokazuje w OVF żadnych informacji, dopiero po pokiwaniu parę razy wajchą od zmiany VF zaczyna wyświetlać informacje o przysłonie, punkt AF itd?

WojtehP
02-08-2013, 16:23
Na zombie - klawisz "disp/back"

P.R.P.
02-08-2013, 16:24
Pytania dwa.

Jeden:
Nie pamiętam, czy w x100 też tak było, ale dopiero co dostałe x100s i okazało się, że nie da się robić zdjęć na zombi. Nie, żebym potrzebował, ale u Was też tak jest czy mi przysłali spaprany egzemplarz, że nie ma live view?

Franku, poważnie i bez złośliwości, poświęć chwilkę instrukcji obsługi. Poważnie. Inaczej się zamęczysz..
Co do powyższego pytania; a wciśnij sobie view mode (bo pewnie masz ustawione tylko wizjer) i kilka razy disp/back, aż pokaże Ci się LV..

O, widzę, że Wojtek był szybszy.. :D

Franek_
02-08-2013, 16:34
Disp/back ma trzy tryby. 'Wyświetlacz info', 'Standardowe', 'Niestandardowe'. Pierwszy pokazuje to, co było w x100, punkty AF, przysłonę, korekcję ekspozycji, flash i takie pierdoły. Pozostałe dwa tryby - ekran czarny (tak, zdjąłem kapsel z obiektywu). Poczytam w takim razie w jenstrukcji, może coś się wzięło i przestawiło.

A co z pytaniem drugim? Też tak macie, że po uruchomieniu aparatu w OVF nie pokazuje się czasem nic i trzeba powajchować tą czerwoną wajchą z przodu, żeby w końcu się pokazały ramki i inne informacje?

WojtehP
02-08-2013, 22:46
To wyłącz jeszcze podgląd w wizjerze - zrób by dzial czujnik - nie mam aparatu przy sobie i nie pamietam dokładnie jak nazywa się ten przycisk - z lewej na dole o ile pamięć mnie nie myli

JacekB
02-08-2013, 23:34
u Was też tak jest czy mi przysłali spaprany egzemplarz, że nie ma live view?

Dwa:
Czy u Was też po co którymś (to nie reguła, że zawsze, ale dość często) uruchomieniu aparat zamula i nie pokazuje w OVF żadnych informacji, dopiero po pokiwaniu parę razy wajchą od zmiany VF zaczyna wyświetlać informacje o przysłonie, punkt AF itd?

Spoko, nie uwierzę, że aparat schrzaniony. Problemem jest ewidentnie czynnik ludzki. Jak coś namotam w ustawieniach, to też tak mam, że nie mogę się połapać. Ale coraz lepiej mi wychodzi. Instrukcja pomaga w takich przypadkach. :)



nie pamietam dokładnie jak nazywa się ten przycisk - z lewej na dole o ile pamięć mnie nie myli
View Mode toto się nazywa i też ma 3 tryby: ekran czarny, ekran włączony i czujnik przyłożonego oka.

mrawi
03-08-2013, 08:39
- nie mam aparatu przy sobie i nie pamietam dokładnie.......Myślałem, że jest to aparat, który ma się zawsze przy sobie.

WojtehP
03-08-2013, 09:52
Myślałem, że jest to aparat, który ma się zawsze przy sobie.

Sorry do łóżka zabieram jedynie tablet lub pannę ... Tak bardzo nie onanizuje sie fuji :)

Kinomaniak1
03-08-2013, 12:01
Kilka nowych amatorskich zdjęć z X100:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img90.imageshack.us/img90/6396/v3w4.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img713.imageshack.us/img713/2196/wcdu.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img197.imageshack.us/img197/8711/pfe6.JPG)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img27.imageshack.us/img27/1848/y1bj.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img407.imageshack.us/img407/8597/3w72.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img209.imageshack.us/img209/6272/htg0.jpg)

Mcarto
03-08-2013, 13:08
Dawno temu załadowałem film Konica do Ruskiego aparatu Elektron i dostałem coś b.podobnego tyle, że ostrzejszego. Nie wiem czy to efekt filmu spowodował tak głęboką czerń i kontrast?
Czy firmowe software Fuji (wywoływarka RAW) też posiada specjalne efekty czy tylko aparat?

bryk77
03-08-2013, 22:06
Wakacyjnie. W dziale turystyki wkrótce zamieszczę obszerniejszą relację. Mało zdjęć zrobiłem bez konwertera szerokokątnego. Część strzelona na ślepo, z biodra itp.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/08/9431572832_a08e8b625b_b-1.jpg
źródło (http://farm8.staticflickr.com/7452/9431572832_a08e8b625b_b.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/08/9431529366_1be7a9a399_b-1.jpg
źródło (http://farm4.staticflickr.com/3805/9431529366_1be7a9a399_b.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/08/9431502198_506f8ff92b_b-1.jpg
źródło (http://farm3.staticflickr.com/2868/9431502198_506f8ff92b_b.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/08/9428718545_836337992e_b-1.jpg
źródło (http://farm6.staticflickr.com/5335/9428718545_836337992e_b.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/08/9428842893_36f06398ca_b-1.jpg
źródło (http://farm4.staticflickr.com/3818/9428842893_36f06398ca_b.jpg)

To jeszcze dodam panoramę. Niestety w ostrym słońcu przy dużych kontrastach ta opcja często zawodziła.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/08/9428754143_d1e49c83d9_b-1.jpg
źródło (http://farm8.staticflickr.com/7282/9428754143_d1e49c83d9_b.jpg)

Inkognito
04-08-2013, 10:46
A ja mam pytanie do posiadaczy filtrów - konieczne są filtry slim czy bez obawy o winietowanie mogę brać normalne?

LordYoghurt
05-08-2013, 00:33
Po weekendzie z X100S powiem tylko, ze D700 leci na giełdę.

Mcarto
05-08-2013, 01:48
Po weekendzie z X100S powiem tylko, ze D700 leci na giełdę.
Odważny jesteś - pozbyć się tak całej kolekcji...

bryk77
05-08-2013, 03:50
Po weekendzie z X100S powiem tylko, ze D700 leci na giełdę.

Myślę, że po dwóch lub więcej weekendach zmienisz zdanie. Jedno nie zastąpi drugiego. D700 to szybkość, precyzja i optyka. Szczególnie tego ostatniego najbardziej brakuje.
x100s i D700 uzupełniają się nawzajem. Jeśli nie potrzebujesz D700 teraz, tzn., że nigdy go nie potrzebowałeś.

WojtehP
05-08-2013, 04:43
Mi jakos niczego nie brakuje ..

Witek.K
05-08-2013, 06:37
Mi jakos niczego nie brakuje ..

Ty masz jeszcze X- pro i analogi ;)

LordYoghurt
05-08-2013, 07:55
Myślę, że po dwóch lub więcej weekendach zmienisz zdanie. Jedno nie zastąpi drugiego. D700 to szybkość, precyzja i optyka. Szczególnie tego ostatniego najbardziej brakuje.
x100s i D700 uzupełniają się nawzajem. Jeśli nie potrzebujesz D700 teraz, tzn., że nigdy go nie potrzebowałeś.

Myślę, że ostatnie zdanie w moim wypadku może być kluczowe ;-). D700 to bezapelacyjnie świetny aparat, a nowe stałki 1.8 są optycznie rewelacyjne. Zważywszy jednak, że 95% czasu przerzucałem na korpusie 28 i 50mm, to taka decyzja jest obarczona niewielkim ryzykiem. Ale tak, poczekam ze 2 tygodnie zanim się wyprzedam.

D700 jest lepszym aparatem, ale Fuji robi lepsze zdjęcia. Ostrość i kolory z x100s zmiotły mnie, nie mogę się pozbierać...

tomek s
05-08-2013, 09:12
Jeśli nie potrzebujesz D700 teraz, tzn., że nigdy go nie potrzebowałeś.

Niekoniecznie, potrzeby priorytety się zmieniają, ja też mocno się zastanawiam nad sprzedażą 5D szkieł i lampy.
Nie wiem tylko, czy X100s z 35mm nie byłby zbyt radykalnym posunięciem, więc rozważam też X-E1 lub NEX-6.
W sumie wcześniej miałem 35L i bardzo lubiłem tą ogniskową do codziennego pstrykania, ale brakowałoby mi pewnie tej szerokości w krajobrazach :roll:
Napiszcie jeszcze jak ktoś używał, jak się mają jpg-i z X100s do tych z X-E1.
Przy okazji pisałeś, że używałeś z X100s konwertera, chodzi o ten WCL-X100, jak to się spisuje, czy światło pozostaje nominalnie F2, jak z ostrością i całą resztą?
Pozdr

bryk77
05-08-2013, 10:09
Przy okazji pisałeś, że używałeś z X100s konwertera, chodzi o ten WCL-X100, jak to się spisuje, czy światło pozostaje nominalnie F2, jak z ostrością i całą resztą?
Pozdr

Widoczna różnica jest tylko w GO. Po założeniu konwertera ciężko uzyskać efekt "rozmazanego tła". Ma to swoje plusy i minusy. Z D700 i 28/1.8G potrzebuję dużo większej wartości przysłony aby uzyskać ostrość (w całym kadrze) taką jak z fufu na f2.
Z drugiej strony lubię ten efekt 3D jaki daje 28mm na pełnej klatce. Kwestia priorytetów.
WCL-X100 jest świetny i wart każdej złotówki. Na wakacjach jakieś 85% zdjęć zrobiłem właśnie z konwerterem. Już to pisałem wiele razy i napiszę jeszcze raz. Mianowicie, standardowe 23mm (35mm w praktyce) jest świetne do fotografowania ludzi. W pozostałych sytuacjach lepiej sprawuje się 28mm. Na wakacjach gdzie głównie foci się widoczki jest jak znalazł.

A tu efekt 3D, o którym wspomniałem. D700 + 28/1.8G


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/07/9240235890_2a885f5b41_b-1.jpg
źródło (http://farm3.staticflickr.com/2857/9240235890_2a885f5b41_b.jpg)

WojtehP
05-08-2013, 10:23
tu masz efekt nie gorszy chyba :) http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=3169860&postcount=705

Pawel92
05-08-2013, 10:39
...

A tu efekt 3D, o którym wspomniałem. D700 + 28/1.8G


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/07/9240235890_2a885f5b41_b-1.jpg
źródło (http://farm3.staticflickr.com/2857/9240235890_2a885f5b41_b.jpg)

Może jestem jeszcze zaspany, ale nie bardzo ten efekt dostrzegam.

P.R.P.
05-08-2013, 10:51
To jak już tak OT to może efekt z 24 1.4? :mrgreen:
http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=3131581&postcount=1119
I tak najlepszy efekt 3D robi odpowiednie światło.. ;)

adam.dorozinski
05-08-2013, 10:57
A tu efekt 3D, o którym wspomniałem. D700 + 28/1.8G

Chyba nie podlega specjalnej dyskusji że FX da mniejszą głębię niż APSC ;)

Z drugiej strony Fuji też chyba da radę wyprodukować obrazek "wychodzący z ekranu" ;)
http://www.flickr.com/photos/chrisboland/9275984483/
http://www.flickr.com/photos/luddizphotos/8628858901/

... jak wszystko pójdzie jak trzeba, to w tym tygodniu dołączę do grona właścicieli :-)

shaolin
05-08-2013, 11:14
Efekty 3D, strzelanie laserami, itd... chlopaki, to tylko mala GO, nie robcie z tego niewiadomo czego ;)

LordYoghurt
05-08-2013, 11:23
Ja już się małą GO nacieszyłem. Otworzyłem kiedyś katalog zdjęć a tam wszędobylski blur tła... Orzeźwiałem momentalnie. Teraz cieszę się w x100s względnie dużą GO na dużej przysłonie, co się kapitalnie sprawdza w ciemnych wnętrzach - f/2.8 i wszystko ostre, nie trzeba ISO forsować.

P.R.P.
05-08-2013, 11:34
No i git! Grunt to czerpać radość z focenia i tę radość i inne emocje zamykac w kadrach. A fuji (jak i d700) nadaje się do tego doskonale.

LordYoghurt
05-08-2013, 13:13
To jeszcze tak dwa słowa dla tych, którzy się nadal zastanawiają. Po lekturze różnych testów byłem zniesmaczony prezentowanymi tam samplami – nie wiem jak dpreview czy optyczni robią te zdjęcia, ale chyba są tam po to, żeby do konstrukcji zniechęcić (pewna pociecha, zę fatalnie tam wyglądają wszystkie zdjęcia, niezależnie od szkła czy aparatu). Z drugiej strony na flickr.com znajdywałem masę świetnych zdjęć, jeśli wierzyć ich autorom, pochodzących prosto z puszki. Teraz już wiem, że wierzyć – jpg generowany przez ten aparat w większości wypadków oszałamiający.

Ostrość jest niebywała – nie wiem, czy to zasługa szkła czy matrycy, ale nawet na maksymalnym cropie jaki można uzyskać w aparacie mam wrażenie, że oglądam całe zdjęcie – każda jedna żyłka na liściu sfotografowanego drzewa, każdy jeden sęk na ścianie drewnianego domu każda rzęsa nad okiem - wszystko jest widoczne.

Kolory są niesamowite – żywe, ale nie plastikowe, cera jest oddana idealnie, ludzie potraktowani życzliwie.

Czas pracy na baterii też okazał się lepszy po drugim ładowaniu – zrobiłem koło 200 zdjęć, bawiłem się ustawieniami i wskaźnik nadal pokazywał 3 kreski (wiem, czytałem że jest mylący). Ale jest OK, zwłaszcza że mam starego Fuji F30, który ma taką sama baterię ;-)

Mam też trzy nowe spostrzeżenia-zastrzeżenia (może robię coś źle, to bardzo prawdopodobne):
- Zdjęcia czarno-białe wychodzą szaro-szare – ktoś wie, jak to poprawić? Ratowałem się zaniżając ekspozycję, bo wolę widzieć czernie, nawet kosztem niedoboru jasnych tonów, ale to nawet nie ćwierćśrodek.
- Aparat czasami prześwietla i to niezależnie od sposobu pomiaru światła. Przy włączonym ND i czasach rzędu 1/125-160 bywa, że nawet korekta ekspozycji -2EV nie starcza. Nie jest to częste, ale potrafi niemiło zaskoczyć.
- ABW jednak myli się w żarowym, a ja dodatkowo miałem problem z ręcznym ustawienie WB. Wskazanie na światło żarowe nadal dawało żółty obraz, a przy 2500-3100 kalwinów pojawiało się zazielenienie. No i EVF mnie tu zawiódł – pokazywał ładną scenę z dobrym WB, a na zdjęciu dominowała żółć/zieleń. Muszę to rozgryźć…

Suma summarum korzystanie z tego aparatu to wielka przyjemność!

P.R.P.
05-08-2013, 13:25
- Zdjęcia czarno-białe wychodzą szaro-szare – ktoś wie, jak to poprawić? Ratowałem się zaniżając ekspozycję, bo wolę widzieć czernie, nawet kosztem niedoboru jasnych tonów, ale to nawet nie ćwierćśrodek.


Zazwyczaj w ustawieniach podświetl to/przyciemnij ton. ustawiałem na skrajne - kosztem swiateł itd. ale wówczas wychodziło to lepiej, jak poniżej.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://3.bp.blogspot.com/-dUGPDPY9wwo/T4Hcghy_vGI/AAAAAAAAOkc/IEmAku7DvuU/s1600/DSCF0146.jpg)

LordYoghurt
05-08-2013, 14:23
Zazwyczaj w ustawieniach podświetl to/przyciemnij ton. ustawiałem na skrajne - kosztem swiateł itd. ale wówczas wychodziło to lepiej, jak poniżej.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://3.bp.blogspot.com/-dUGPDPY9wwo/T4Hcghy_vGI/AAAAAAAAOkc/IEmAku7DvuU/s1600/DSCF0146.jpg)
Czyli +2 na ciemnych tonach i -2 na jasnych? Zdaje się, że można swoje ustawienia zapisać w dostępnym pod Q ustawieniem Custom 1 i włączać/wyłączać w zależności od potrzeb, tak?

P.R.P.
05-08-2013, 14:36
Nie pamiętam już, chyba ciemne - 2, jasne +2 i ev w zależności jak potrzeba. Grunt, żeby ciemne tony pociągnąć w jeszcze ciemniejsze a jasne w drugą, na granicy przepału. Nie pamiętam jak to na wskaźnikach w ustawieniach wyglądało..

LordYoghurt
05-08-2013, 14:41
OK, poeksperymentuję. Dzięki!

deep
05-08-2013, 14:59
- Aparat czasami prześwietla i to niezależnie od sposobu pomiaru światła. Przy włączonym ND i czasach rzędu 1/125-160 bywa, że nawet korekta ekspozycji -2EV nie starcza. Nie jest to częste, ale potrafi niemiło zaskoczyć.


Sprawdź czy ci się prawidłowo przymyka przysłona, bo może dopadać cię SAB

LordYoghurt
05-08-2013, 15:04
Sprawdź czy ci się prawidłowo przymyka przysłona, bo może dopadać cię SAB

Nie nie żartuj, że w X100s problem się pojawia. Słyszałem, że w X100 w późniejszej produkcji już się z ty m uporali...

deep
05-08-2013, 15:44
Nie zaszkodzi sprawdzić :-)

Witek.K
05-08-2013, 16:18
xSABs ;)

LordYoghurt
06-08-2013, 11:09
OK, sprawdziłem. Na wszystkich moich prześwietlonych zdjęciach był czas 1/1000, czyli zapewne zabrakło ND. Również na niektórych szaro-szarych, czyli pewnie były "trochę" prześwietlone. Prawą jest zatem, że w 95% zawodzi człowiek, a nie sprzęt ;-)

deep
06-08-2013, 11:13
Prawą jest zatem, że w 95% zawodzi człowiek, a nie sprzęt ;-)

No chyba że ma się SABa :)

LordYoghurt
06-08-2013, 12:33
No chyba że ma się SABa :)

weź Pan idź Pan! ;-)

Kinomaniak1
06-08-2013, 17:37
Jeszcze kilka zdjęć z X100


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img577.imageshack.us/img577/3923/647k.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img15.imageshack.us/img15/8850/39ho.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img849.imageshack.us/img849/9886/zxzs.jpg)

LordYoghurt
06-08-2013, 17:53
piękności!

bulinko
08-08-2013, 15:10
Może ktoś mnie oświecić, jaki adapter użyć by założyć filtr 49mm? Chodzi o x100s.

shaolin
08-08-2013, 15:17
Np. taki -> http://www.amazon.com/Fuji-Finepix-Filter-Metal-Adapter/dp/B0059VMH5G chyba, ze chcesz ori za 5mln AR-X100 http://www.adorama.com/IFJARX100.html lub set z oslona przeciwsloneczna (AR-X100+LH-X100) http://www.adorama.com/IFJLHX100.html

pgaik
08-08-2013, 15:48
lub kupić najzwyklejszy wcl-x100 ;)

bulinko
08-08-2013, 15:54
Dobra a zamiennik tego ARX, LA-49x100 będzie pasował do ,S'

pgaik
08-08-2013, 16:03
tak

bulinko
08-08-2013, 16:07
To ja Chyba coś pominąłem w swojej edukacji. Na ten adapter LA nakręcam filtr 49mm i razem z tym pierscieniem zakładam całość na obiektyw.?

pgaik
08-08-2013, 16:45
odkręcasz fabryczny pierścień, zakręcasz adapter z gwintem i możesz sobie nakęcać co tylko chcesz z gwintem 49mm. Nie wiem czego tu moożna nie rozumieć ;)

bulinko
08-08-2013, 17:13
No tak to jest jak się nie czyta instrukcji obsługi tylko od razu leci się zdjęcia robić :D
Dzięki za pomoc;)

pgaik
08-08-2013, 17:14
niezamaco ;)

Modron
08-08-2013, 17:38
niezamaco ;)

jak sie postarosz to i zamacosz ;)

MariuszJ
13-08-2013, 22:06
odkręcasz fabryczny pierścień, zakręcasz adapter z gwintem i możesz sobie nakęcać co tylko chcesz z gwintem 49mm. Nie wiem czego tu moożna nie rozumieć ;)

Np. polar. U mnie ta kombinacja to jedno z kilku (rzadkich) zastosowań EVF.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img834.imageshack.us/img834/750/w24p.jpg)

LordYoghurt
14-08-2013, 10:59
fajne porównanie stałoogniskowych kompaktów z matryca APS-C:
http://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=en&js=n&prev=_t&hl=de&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.mobile01.com%2Fnewsdetail.php%3 Fid%3D13633

No zgadnijcie, który najlepszy? ;-)

Jachu
17-08-2013, 10:19
Mam problem z zapisywaniem ustawień w X100s. Kiedy zrobię zmiany np. w pamięci Niestandardowe 1 i wybiorę Zapisz Bież Ustaw to resetuje się do ustawień domyślnych bez wyświetlenia komunikatu. Według instrukcji powinno pojawić się okno potwierdzeniu. W przypadku opcji Resetuj okienko się pojawia. Czy ktoś wie co robię źle?

Już mi się udało. Czy można mieć jedno ustawienie główne (Basic) + 3 pozostałe (C1,C2,C3)? Teraz jak jestem na Basic i wybiorę ustawienia C1 to są one później przypisane do Basic (korzystając z przycisku Q).

PiterM
19-08-2013, 10:54
Kilka pierwszych obrobionych z wyjzadu w Kotlinę Kłodzką...


1. To pełzało w lesie:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/08/sudety1_003-2.jpg
źródło (http://pmgallery.pl/pmhosting/sudety_2013_1/sudety1_003.jpg)

2. Butelka:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/08/sudety1_004-2.jpg
źródło (http://pmgallery.pl/pmhosting/sudety_2013_1/sudety1_004.jpg)

3. Jasiek na szlaku:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/08/sudety1_005-2.jpg
źródło (http://pmgallery.pl/pmhosting/sudety_2013_1/sudety1_005.jpg)

4. Bazylika w Wambierzycach:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/08/sudety1_006-2.jpg
źródło (http://pmgallery.pl/pmhosting/sudety_2013_1/sudety1_006.jpg)

pastwisko
19-08-2013, 14:21
1. To pełzało w lesie:

To coś to żmija zygzakowata, dla ciebie może niekoniecznie, ale dla modela z trójki ukąszenie mogło by być dość powazne w konsekwencjach. Proponuje więc ostrożniej z takimi zdjęciami ;)

Witek.K
19-08-2013, 14:26
Nawet zmija czuje respekt przed Fuji :)

PS Po prostu wie, ze dobrze na zdjeciach wyjdzie ;)

PiterM
19-08-2013, 14:45
Nie no, spoko, znam ograniczenia swoje i sprzętu. 35mm to kiepska ogniskowa do fotografowania żmiji, poza tym obiektyw krótki a aparat niewielki. Gdybym mial D3 i 105 macro to bym jej zbliżenie na oczy zrobił bezpiecznie schowany za magnezową tarczą ;)

Dzieciaki były daleko, "model z trójki" w foteliku na rowerze u mamy. Przepełzała sobie ścieżką jak jechaliśmy po górach, jeszcze ją gonić musiałem. Ale z respektem! Zresztą widac, że to spory crop...

bulinko
20-08-2013, 13:43
Ktoś się orientuje czy w lightroomie 5 można ustawić, by przy imporcie zdjęć z x100s, nie wykopywało mi ustawienia z puszki. Robiłem parę zdjęć w BW, lecz LR zmienia mi je na standard.
To samo tyczy się programu z płyty fuji, na miniaturkach w folderze jest BW, przy otwieraniu tym programem od razu zmienia go na profil standard.

MariuszJ
20-08-2013, 15:02
Ktoś się orientuje czy w lightroomie 5 można ustawić, by przy imporcie zdjęć z x100s, nie wykopywało mi ustawienia z puszki. Robiłem parę zdjęć w BW, lecz LR zmienia mi je na standard.
To samo tyczy się programu z płyty fuji, na miniaturkach w folderze jest BW, przy otwieraniu tym programem od razu zmienia go na profil standard.

Ustawienia puszki typu symulacja filmu czy B/W oddziaływują tylko na puszkowy silnik jpega. LR tych danych nie interpretuje, nawet jeżeli w RAF była by na ten temat informacja, to i tak LR by jej nie mógł wykorzystać.

bulinko
20-08-2013, 18:17
To tak trochę bez sensu, dawać coś co niedziała. To po co są te wszystkie symulacje filmu i konwersja BW, jak nie można tym się bawić na poziomie RAF. Pozatym, rozumiem że lightroom tego nie czyta, bo nikonowskich control pointów też nie odczytuje(CNX pobiera informacje z pszki). Ale Fuji powinien dać jakiś soft czy coś by mozna było sie tym pobawić.

Witek.K
20-08-2013, 19:00
A wywolywanie RAF w puszce?

Pawel92
20-08-2013, 20:30
...To po co są te wszystkie symulacje filmu i konwersja BW, jak nie można tym się bawić na poziomie RAF. ...
Owszem można. W SilkyPix.

bulinko
20-08-2013, 21:19
Owszem można. W SilkyPix.

To jest to oprogramowanie co jest dołączone do fuji? (niepmiętam nazwy)
Jeżeli tak to, z tego też mi wyrzuca ustawione opcje BW z fuji. Otwieram zdjęcie i od razu narzuca opcje standard.
I z BW robi się kolorowe, bez żadnego control pointa z body.
eh..

pgaik
20-08-2013, 22:53
wcl-x100 po tygodniu używania ... reeewelacjaaaa !!! ;)

Keek
22-08-2013, 11:50
wcl-x100 po tygodniu używania ... reeewelacjaaaa !!! ;)

Ile to ma dlugosci razem z kamera? Od tylu aparatu do poczatku konwertera.

BugsBunny
22-08-2013, 12:52
Kilka pierwszych obrobionych z wyjzadu w Kotlinę Kłodzką...


1. To pełzało w lesie:


Piękna żmija ale już deko wkurzona, dobrze że dałeś jej spokój. Jak udało Ci się upolować ją 35mm to znaczy że byłeś naprawdę dość namolny, a one tego nie lubią ;)

pgaik
23-08-2013, 07:45
Ile to ma dlugosci razem z kamera? Od tylu aparatu do poczatku konwertera. 9cm bez osłony p/s

Keek
23-08-2013, 10:55
9cm bez osłony p/s

Niedobrze. W malej sakwie domki sie pewnie nie zmiesci.
Dzieki.

WojtehP
23-08-2013, 11:04
za ile kupiłeś jeśli to nie tajemnica ? i gdzie ??

pgaik
23-08-2013, 11:18
Napisałem Ci na PW

pastwisko
24-08-2013, 00:07
Czyli jednak tajemnica...

pgaik
24-08-2013, 10:53
Może nie tajemnica ale kupiłem w dobrej cenie ze znanego sklepu. Dobra cena wynikała z pewnego zobowiązania wobec mojej osoby od właściciela sklepu. Nie chciałbym, aby ktokolwiek później się sugerował ceną, którą bym podał. Ot, żadnego spisku ;)

tomek s
26-08-2013, 15:57
Pytanie do posiadaczy X100, czy była jakaś aktualizacja softu zmieniająca minimalną odległość ostrzenia w normalnym trybie (nie makro)?
Z tego co kojarzę standardowo było to 80cm.
Pozdr

tomicher
27-08-2013, 12:21
czy była jakaś aktualizacja softu zmieniająca minimalną odległość ostrzenia w normalnym trybie (nie makro)?
...czekamy

PiterM
27-08-2013, 15:00
Tak, oczywiście zmniejszyli te 80cm, nie pamietam do ilu ale zdjecie z ok. 30cm od obiektywu nie wymaga juz trybu macro. Oczywiscie polecam wtedy LCD lub EVF a nie wizjer optyczny.

tomek s
27-08-2013, 15:48
Dzięki, to dobra wiadomość bo przy ciaśniejszych kadrach takie przełączanie w trym makro i z powrotem byłoby przynajmniej dla mnie dość upierdliwe. Gdzieś wyczytałem, tylko nie pamiętam czy w X100, czy X100s przy tak krótkim dystansie wizjer automatycznie przełącza się w tryb EVF.
Pozdr

Piotr Spek
27-08-2013, 23:11
Tak, oczywiście zmniejszyli te 80cm, nie pamietam do ilu ale zdjecie z ok. 30cm od obiektywu nie wymaga juz trybu macro. Oczywiscie polecam wtedy LCD lub EVF a nie wizjer optyczny.


W jakiej wersji softu - ja mam 1.30
i nie mam tych 30cm ?

tomicher
28-08-2013, 00:00
W jakiej wersji softu - ja mam 1.30
i nie mam tych 30cm ?
ja również chętnie się dowiem przy której jest taka odległość ostrzenia

MariuszJ
28-08-2013, 00:04
Taką odległość masz w X100s, nie w X100.

bartek73
28-08-2013, 08:00
Ta wersja softu nazywa się "S", ale niestety nie jest darmowa.

tomek s
28-08-2013, 08:08
No dobra, to ile w końcu jest w X100 80cm, czy coś mniej po aktualizacji?
Pozdr

tomicher
28-08-2013, 11:38
Ta wersja softu nazywa się "S", ale niestety nie jest darmowa.

Rozwiń tą myśl.

gibber
28-08-2013, 11:40
NO chodzi pewnie o fuji X100s. Upgrade z X100 do X100S trochę kosztuje.

Piotr Spek
28-08-2013, 13:56
NO chodzi pewnie o fuji X100s. Upgrade z X100 do X100S trochę kosztuje.



A gdzie ten upgrade mozna wykonać - polski serwis to wykonuje?

pgaik
28-08-2013, 13:59
tu chyba chodzi o upgrade typu sprzedaj kup :)

Piotr Spek
28-08-2013, 14:01
tu chyba chodzi o upgrade typu sprzedaj kup :)

:-) - to wiele wyjaśnia - tą wartość dopłaty ;-)
bo polski serwis nic o tym nie wiem - ale moze nie wie wszystkiego :-)

PiterM
29-08-2013, 10:40
Anyway... jeszcze dwa z X100s zatem:

1. konie

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/08/wakacje137-1.jpg
źródło (http://makuch.eu/wakacje2013_risti/wakacje13-7.jpg)

2. także konie, ale inne :)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/08/wakacje1328-1.jpg
źródło (http://makuch.eu/wakacje2013_risti/wakacje13-28.jpg)

pgaik
29-08-2013, 11:18
No one chyba nie powinny reklamować tego sprzętu foto. Pierwsze przepalone drugie jakieś fiolety powyskakiwały... masakra.

PiterM
29-08-2013, 11:35
Pierwsze nie "przepalone", tylko tak zrobione w postprocesie na high-key. Dużo białego. Tak sobie to wymyśliłem i już. Na wydruku A4 na matowym papierze będzie całkiem fajnie się prezentować!

W drugim warunki były jakie były, ostre słońce vs. dno lasu, to i fiolety się pojawiają. A drwal to akurat fioletową koszulę miał :)

gibber
29-08-2013, 11:37
Mie sięm podoba. Drugie ma fajną kolorystykę.

pgaik
29-08-2013, 11:41
fiolety się pojawiają???? Na pniach i tyłku konia??

Może i chciałeś uzyskać efekt HK ale chyba nie wyszło... ten efekt nie wszędzie pasuje, często nieumiejętne zastosowanie tej metody "naświetlania" może zniszczyć fotografię.

Moim skromnym zdaniem, w wątku sprzętowym powinno się wklejać zdjęcia, które nie były poddane obróbce, no może delikatnej. Tu natomiast obrazy przedstawione przez Ciebie mogą mocno wypaczyć zdanie na temat przedstawianego sprzętu.

Z ciekawości, możesz mi podać parametry ekspozycji przy tym Twoim HK?
bo exif wycięty




Drugie ma fajną kolorystykę.
to chyba tylko ja mam coś z oczami ;)

gibber
29-08-2013, 11:48
Odbiór jest czysto subiektywny.

pgaik
29-08-2013, 11:50
Zgodzę się w wątku albumowym ... Nie tu.

PiterM
29-08-2013, 11:51
Moim skromnym zdaniem, w wątku sprzętowym powinno się wklejać zdjęcia, które nie były poddane obróbce, no może delikatnej.
No ja się nie zgodzę, bo uważam, że powinny się pojawiać po prostu finalne zdjęcia. To czy się komuś podobają, czy nie, to zupełnie subiektywne odczucie. Ale jaki sens wrzucanie tylko "surowizny"? Szczególnie, jeśli robi się w RAW, a jako postprocessing używa np. VSCO. To co, mam wrzucać RAW czy jednak po potraktowaniu wybranym presetem VSCO, co jest przecież zdecydowanie mocną obróbką?

shaolin
29-08-2013, 11:54
PiterM - finalne zdjecia to nie jest reklama sprzetu, tylko fotografujacego ;) Jak macie cos wrzucac to lepiej surowki (albo surowki i obrobione, zeby bylo widac co mozna wyrzezbic). Chyba, ze zaczynamy traktowac ten watek jako worek pelen wszystkiego (troche tekstow o sprzecie, troche fot przed obrobka, troche po obrobce, troche o innych aparatach, troche offtopicu, itd) ;)

gibber
29-08-2013, 12:05
Surowizny nie ma co wrzucać, bo każdy sprzęt "rzeźbi" tak samo lub podobnie.
Na optycznych pełno zdjęć surowych, których nie da się oglądać. Są poprawne...i nudne.

pgaik
29-08-2013, 12:06
Nasze zdania się różnią, nie napisałem nic o wstawianiu rawów. Jak możesz nie przekręcaj moich wypowiedzi. Napisałem, że Twoja obróbka jest mało czytelna i wstawianie zdjęcia, które równie dobrze można odebrać jako błąd ekspozycji (przepały) z pozycji puszki lub zdjęcia, które można odebrać jako błąd matrycy (fiolety) w wątku sprzętowym jakoś średnio pasuje, nie uważasz? Ja rozumiem obróbkę, kadrowanie w granicach rozsądku i taką, która będzie z góry czytelna. Tu natomiast zdjęcia można interpretować dwojako, tym bardziej, że nidgzie nie napisałeś, że poddałeś je obróbce. Dla mnie pierwsze zdjęcie, jakbym się pobawił ekspozycją w bw na 2.0 w ostrym słońcu, nie musiałoby ulec żadnej obróbce, najzwyczajniej uznałbym je za nieudane i skasował.
Nikt Ci nie broni założyć wątek w zwierzętach, czy krajobrazach i tam wstawić te fotografie.
Wyraziłem swoje zdanie i je uszanuj proszę. Pozdrawiam i bez urazy ;)

PiterM
29-08-2013, 12:07
Ponieważ jest to forum "NIKONIARZE" to ten konkretny dział i wątek traktuję właśnie dość luźno, na zasadzie "zdjęcia, opinie i uwagi do X100 i X100s" a nie jako czysto techniczny temat. Do działu "Zdjęcia - kategorie" wrzucam tylko te z Nikona... jakoś tak mi się wydaje, że na Nikoniarzach tak właśnie wypada. No nic, jak moderator uważa, że tu mają być tylko OCC JPEG i RAWy to po prostu skasuje moje posty i po sprawie.

EDIT - urazy? za co? spoko, nie tak łatwo mnie urazić ;)

gibber
29-08-2013, 12:10
Znowu dyskusja zejdzie na tematy ciągnięcia z cieni, świateł, obróbki...myślałem, że w fotografii chodzi o zdjęcia a nie o to, aby masturbować się zakupionym sprzętem.
Trudno, najwyżej będzie kolejny wątek do ominięcia...

pgaik
29-08-2013, 12:14
Ale nadal usilnie sugerujesz że pisałem coś o wstawianiu rawów... ;)
Przeczytaj na spokojnie moją wypowiedź. Ty nie wycisnąłeś z tych rawów przez postproces obrazków, moim zdaniem je zmasakrowałeś.
Traktujesz luźno, ok. Ale Ci którzy chcą kupić może traktują ten wątek poważniej.
Nikoniarze zobowiązują do wstawiania zdjęć z nikona w albumach? No to szacun ;)


Gibber, sorrki, ale uważasz że coś wnosisz do rozmowy, do tematu wątku? Bo jak na razie napisałeś chyba tyle samo postów w ostatniej rozmowie z tą różnicą, że Twoje kompletnie podchodzą pod PODM.

PiterM
29-08-2013, 12:19
Nikoniarze zobowiązują do wstawiania zdjęć z nikona w albumach? No to szacun ;)
Zobowiązują, to za dużo powiedziane. W sumie tak mi się wydawało zawsze, choć nie ma nic o tym w regulaminie, no ale nic.

O RAWach to ja napisałem, tak jest. Takie przerysowanie w drugą stronę. offtopic zakończmy zatem zanim nas wyrzucą za zaśmiecanie :D

pgaik
29-08-2013, 12:20
Ok :) graba

gibber
29-08-2013, 12:27
Nie bardzo rozumiem, ale w sumie nie bardzo jestem również zainteresowany, abyś mi objaśniał, co miałeś na myśli.

PiterM
29-08-2013, 12:30
A to jeszcze dam jedno "wakacyjne". Tym razem mocno pod słońce w królikarni, więc nie ma wafla - albo tak, jak jest, albo tło bez przepaleń ale twarze na czarno, albo dopalić lampą co dałoby wg mnie bardzo płaską fotkę. Czasu miałem kilka sekund, więc podbiłem exp i wyszło tak jak widać. I jak na letni obrazek rodzinny to chyba właśnie jest to, co być miało, czyli radosne foto wręcz przesycone światłem. Tu akurat obróbka minimalna, wręcz nic. Tak wychodzi z puszki.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/08/wakacje1315-2.jpg
źródło (http://makuch.eu/wakacje2013_risti/wakacje13-15.jpg)

MariuszJ
29-08-2013, 13:21
Nie zabijcie kolejnego wątku jałowymi rozważaniami, czy zdjęcia są ok w kontekście TEGO forum czy nie... Wątki swobodnie okraszane zdjęciami, raz takimi raz innymi, są świetnym materałem pozwalającym na wyrobienie sobie zdania czy coś jest dla nas czy dla nas nie jest. I czy ktoś ma z robienia TYM zdjęć większą czy mniejszą frajdę. Skrzynki na listy pozostawmy gdzie są, chyba nie macie na to miejsce netowego bana w pracy...

Z moich wakacji, bez żadnych ambicji.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img11.imageshack.us/i/6s5s.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img198.imageshack.us/i/fnse.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img39.imageshack.us/i/p3sq.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img202.imageshack.us/i/xxeh.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img844.imageshack.us/i/evcx.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img202.imageshack.us/i/znvd.jpg/)

PiterM
30-08-2013, 00:12
No ta druga (B&W) szczególnie fajnie zagrała!

A tu jeszcze wersje rozwojowe B&W oraz kolore bardziej "leśne" w drwalskim zdjęciu... fioletowe konie zostawię istotnie córce jak ogląda My Little Pony ;)

1a - bardziej zachowawczo w B&W:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/08/wakacje137a-1.jpg
źródło (http://makuch.eu/wakacje2013_risti/wakacje13-7a.jpg)

1b - w zasadzie tak wyszło z puszki JPEG na ustawieniu z tego co pamiętam Velvia, lekka ingerencja w wyciągnięciu z cieni, głównie w koniu prawym:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/08/wakacje137b-2.jpg
źródło (http://makuch.eu/wakacje2013_risti/wakacje13-7b.jpg)

2a - dość prosta konwersja do B&W i nie tak mocny crop:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/08/wakacje1328a-2.jpg
źródło (http://makuch.eu/wakacje2013_risti/wakacje13-28a.jpg)

2b - kolorki bardziej właściwe, bo istotnie WB był skopany (to było z RAWa):

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/08/wakacje1328b-2.jpg
źródło (http://makuch.eu/wakacje2013_risti/wakacje13-28b.jpg)

hm? lepiej? W pierwszym osobiście zdecydowanie wolę B&W, ale w drugim chyba jednak kolor...

Panerai
30-08-2013, 00:33
Mariusz - wrzuć proszę dwie, trzy fotki w jpg bez jakiejkolwiek obróbki. Najlepiej nr 1, 3 i 5 z fotek jakie dałeś powyżej. Ciekawi mnie jaki obrazek wypluwa x100s bez ruszania suwaków w LR czy PS. /pewnie nie tylko mnie/. Z góry dziękuję.

MariuszJ
30-08-2013, 00:53
Mariusz - wrzuć proszę dwie, trzy fotki w jpg bez jakiejkolwiek obróbki. Najlepiej nr 1, 3 i 5 z fotek jakie dałeś powyżej. Ciekawi mnie jaki obrazek wypluwa x100s bez ruszania suwaków w LR czy PS. /pewnie nie tylko mnie/. Z góry dziękuję.

Masz szczęście, bo jeszcze nie sformatowałem karty. Proszę, prosto z niej (robiłem raw+jpg), tylko zmniejszone (Lanczos3).


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img593.imageshack.us/i/0xog.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img41.imageshack.us/i/0nsh.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img823.imageshack.us/i/tebk.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img24.imageshack.us/i/leq4.jpg/)

BRIS
30-08-2013, 01:45
No ja się nie zgodzę, bo uważam, że powinny się pojawiać po prostu finalne zdjęcia. To czy się komuś podobają, czy nie, to zupełnie subiektywne odczucie.....
zgadzam się w 100%, jak sie czyta fora fotograficzne to głównie mówi się o obrabianiu albo dominujący "onanizm sprzętowy" ....... i chyba najrzadziej odwiedzane na forach fotograficznych są te ze .....zdjęciami ;)

shaolin
30-08-2013, 05:59
Chyba nie wiecie/zapomnieliscie w jakim dziale jestescie... to dzial sprzetowy, a nie galeriowy (czyt. to nie jest pokaz mozliwosci fotografa, a nikt Wam nie broni wrzucania fot w dziale 'Zdjęcia/video - kategorie tematyczne'). Jak nie bedzie surowki to nie ma sensu nic wrzucac. Ja Wam moge wrzucic foty z Nokii 3210 tak obrobione, ze sprzedacie wszystkie swoje graty i zaraz pobiegniecie ja kupic, tylko gdzie tu sens skoro nigdy nie ogarniecie takiej obrobki? :twisted:

pgaik
30-08-2013, 07:44
Święte slowa, próbowałem to samo wytłumaczyć.
Zresztą Panerai jest akurat przykładem, czego oczekują użytkownicy w wątku sprzętowym.
Ale proponuję zakończyć te OT i zacząć robić zdjęcia, zakładać wątki albumowe :)

Pioter M - moim zdaniem lepiej :)
A wytłumacz mi jeszcze ten fiolet, bo mnie to ciekawi. Dzięki. :)

puch24
30-08-2013, 07:56
Myślę, że optimum byłoby wrzucanie (zresztą nie tylko w tym wątku) par zdjęć: PRZED (z puszki) i PO (obróbce). W ten sposób zainteresowani wiedzieliby, co aparat może wypluć z siebie taki, jak jest, i co można jeszcze z tego wyciągnąć w domu, bez wprowadzania nikogo w błąd, frustracji ("dlaczego mi tak nie wychodzą?!"), itd. A nie każdy jest mistrzem czy choćby entuzjastą późniejszej obróbki, niektórzy chcieliby mieć zdjęcia prosto z aparatu.
Np. te zdjęcia MariuszaJ powyżej wyraźnie to ilustrują. Zdjęcia po obróbce są zdecydowanie lepsze, zdjęcia z aparatu są... jak z kompaktu, z nieprzyjemną dynamiką, wypalonymi światłami, i właściwie nie wiedziałbym, gdzie tu się zachwycać tą jakością obrazu Fuji. Obróbka im zdecydowanie pomogła. A to cenna informacja.

gibber
30-08-2013, 08:59
Akurat, jaki mamy aparat (cyfrowy) to nie ma żadnego znaczenia. Poza onanizmem sprzętowym. Mam retro kompakt, mam full frejma, mam neksika, ma łajkę...

Właśnie najlepszym przykładem jest kolega Panerai. Ma, albo miał D800 z AF-S 24-70 i nic ciekawego z tego zestawu nie pokazał. Bo nie potrafi kadrować, panować nad światłem, obrobić materiał w Lr, itp. Sprzęt w robieniu zdjęć zawsze tak naprawdę zawsze przeszkadzał, inaczej ciągle byśmy tkwili w epoce kolodionu.

Podoba mi się pomysł zamieszczania zdjęć przed i po, bo chociaż będzie co oglądać.

shaolin
30-08-2013, 09:11
A wytłumacz mi jeszcze ten fiolet, bo mnie to ciekawi. Dzięki. :)

Jak Ci strzele klapsa w zad to tez Ci sie zrobi fioletowy... :twisted: ;)

I ja tez jestem za tym (rozwijajac moja poranna mysl) zeby pokazywac przed i po (lub samo przed jak pisalem wyzej) bo zdjecia tylko po moga mocno wprowadzac w blad...

P.R.P.
30-08-2013, 09:24
Myślę, że optimum byłoby wrzucanie (zresztą nie tylko w tym wątku) par zdjęć: PRZED (z puszki) i PO (obróbce). W ten sposób zainteresowani wiedzieliby, co aparat może wypluć z siebie taki, jak jest, i co można jeszcze z tego wyciągnąć w domu..

PRZED I PO.....hmm..

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://1.bp.blogspot.com/-UjJSPai1CW0/UiBICJttEPI/AAAAAAAAYpw/7UjGWwNp5a8/s1600/DSCF6242_Fotor_Collage.jpg)

często tylko tak mi wychodzi... :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

puch24
30-08-2013, 09:39
IMHO, same zdjęcia PRZED mogą wprowadzić w błąd w kierunku "ale ten aparat słaby", a same zdjęcia PO w przeciwną stronę - "ale ten aparat fajny", dlatego najlepiej byłoby pokazać oba. Poza tym, nie wszyscy mają umiejętności/cierpliwość/chęć/czas (zaznacz właściwe) do późniejszej obróbki.
Zrobiłem taką ankietę ad hoc wśród ok. 80 respondentów (większość to studenci, i to kierunku inżynierskiego) na temat tego, czym obrabiają RAWy i w ogóle czy edytują zdjęcia. 75% osób w ogóle nie wiedziało, co to RAWy, a z pozostałych tylko część (jakieś 15% ogółu) wiedziała i korzystała, pozostałe 10% wiedziało, ale nie korzystało. Spośród wszystkich respondentów znakomita większość nie obrabiała zdjęć w żaden sposób, ani nie kadrowała, ani nie poprawiała jasności, kontrastu, itd., tylko zadowalała się zdjęciami JPG prosto z aparatu.

I nie zgodzę się z gibberem, że aparat nie ma znaczenia. Właśnie od chwili wprowadzenia fotografii cyfrowej rola sprzętu wzrosła znacznie, bo część przechwytująca i obrabiająca obraz ma ogromny wpływ na jego ostateczny wygląd, a jest niewymienną częścią aparatu - kiedyś można było tym manipulować, wybierając odpowiednią błonę, teraz "błona" jest częścią aparatu.

shaolin
30-08-2013, 09:47
puch24, jezeli ktos dostanie surowy plik i po zabawie z nim dojdzie do wniosku, ze aparat mu sie nie podoba to bedzie to tylko i wylacznie jego problem ;) I zrob taka ankiete tutaj to dostaniesz wyniki w druga strone ;) Ale dobra - nie robmy OT.

Ustalmy wiec ostatecznie - dajecie foty przed i po (przed wystarczy tylko podlinkowac, nie musicie wrzucac surowych obrazkow, zeby nie straszyc ludzi ;)). I tyle ;)

puch24
30-08-2013, 10:48
No tak, ale chodzi mi o to, że jednak jest spora liczba osób, które z różnych powodów chcą mieć prosto z aparatu ładne zdjęcie jpg (ja sam też, przyznaję - ze wstydem - zaliczam się do tej grupy, tzn. stosunkowo rzadko dłubię w RAWach - po pierwsze, nie umiem! :-(, po drugie - nie zawsze mi się chce), i dla takich osób cenna może być informacja, co można dostać prosto z aparatu, ew. co można dostać, jeśli się jeszcze nad tym trochę posiedzi przy komputerze. Jednocześnie zaoszczędzi to rozczarowania osobom, które dadzą się zwieść pięknie obrobionym zdjęciom i uwierzą, że to aparat sam takie robi.

shaolin
30-08-2013, 10:57
Mysle, ze dopisanie zdania - 'foty prosto z aparatu' rozwiaze problem, bo wiadomo, ze wtedy nie pokazemy fot po obrobce skoro takowej nie bylo (chociaz juz zmniejszenie foty to obrobka, ale taki maly preview nie zaszkodzi jezeli bedzie kierowal nas do foty w fullres ;) ).

MariuszJ
30-08-2013, 11:05
Widzę w tym wszystkim co mówicie, mały problem. Zdjęcia prosto z puszki ze wszystkich aparatów, przy tych samych/ekwiwalentnych nastawach optycznych wyglądają podobnie. Jeżeli jeszcze wybór ograniczymy do tych "porządnych" (o dobrym DR i niezłym silniku jpegów), nikt nie będzie w stanie wybrać faworyta. Przecież całkiem niedawno wrzuciłem w ramach testu:

http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=3181868&postcount=1236
http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=3181929&postcount=1237

Zainteresowały się dwie osoby, w tym Puch24. Ciężko więc formułować jakąkolwiek konkluzję, w końcu przypuszczenie że wielu bało się wskazać Nokię w tym porównaniu (choć Nokii tam nie było ;)) dowodziło by złych intencji testującego...

Ja w ogóle nie widzę zdjęcia z silnika jpeg aparatu poza ekranikiem. Te tu powyżej co wkleiłem - widzę po raz pierwszy na oczy w takiej prezentacji. Importuję zdjęcia do LR z presetem importowym, który maksymalizuje ilość informacji, które ściągnął przetwornik aparatu.

Shao, jeżeli zdjęcie z Nokii po obróbce będzie fajne, będzie to oznaczało jedno - Nokia jest dobrym aparatem.

wain
30-08-2013, 13:06
Ja Wam moge wrzucic foty z Nokii 3210 tak obrobione, ze sprzedacie wszystkie swoje graty i zaraz pobiegniecie ja kupic, tylko gdzie tu sens skoro nigdy nie ogarniecie takiej obrobki? :twisted:

Hmm .. zaryzykuje. "Show me.."

darkmajin
30-08-2013, 13:19
Hmm .. zaryzykuje. "Show me.."

ten telefon nawet nie ma aparatu... ale czaisz że żartował ?!

wain
30-08-2013, 13:20
ten telefon nawet nie ma aparatu... ale czaisz że żartował ?!
ale czaisz że ja nie ?!

darkmajin
30-08-2013, 14:31
ale czaisz że ja nie ?!

nie takie cuda tutaj na forum można zobaczyć :)

Panerai
31-08-2013, 01:51
Akurat, jaki mamy aparat (cyfrowy) to nie ma żadnego znaczenia. Poza onanizmem sprzętowym. Mam retro kompakt, mam full frejma, mam neksika, ma łajkę...

Właśnie najlepszym przykładem jest kolega Panerai. Ma, albo miał D800 z AF-S 24-70 i nic ciekawego z tego zestawu nie pokazał. Bo nie potrafi kadrować, panować nad światłem, obrobić materiał w Lr, itp. Sprzęt w robieniu zdjęć zawsze tak naprawdę zawsze przeszkadzał, inaczej ciągle byśmy tkwili w epoce kolodionu.

Podoba mi się pomysł zamieszczania zdjęć przed i po, bo chociaż będzie co oglądać.

To żeś Pan pojechał po mnie :)
Oczywiście nadal posiadam Nikona D 800 z obiektywem 24-70 f 2.8. Generalnie niewiele pokazuję tutaj na forum , nie fotografuję zbyt dużo chociaż wydaje mi się, że kilka prac mógłbym zaprezentować. Jestem na etapie oglądania / podziwiania prac innych kolegów. Coraz częściej podobają mi się fotografie kadrowane nietypowo, olewające zasadę trójpodziału itp. Są tu na forum fotki gdzie zawsze znajdzie się kilku komentatorów jakiegoś zdjęcia w stylu "za bardzo przyciąłeś, tu powinieneś ...., musisz ..., ja bym to zrobił inaczej ... Raczej nie chcę narażać się na takie drażniące wpisy. Oglądam wygrywające zdjęcia konkursowe i coraz częściej widzę, że przyciągają wzrok "brakiem zasad". Mało tego - często nie te wychuchanie, sterylne i kryształowe znajdują uznanie ARTYSTÓW FOTOGRAFIKÓW czy edytorów ale właśnie takie na których widać szum, ziarno, niedoskonałość. Zaczynają mnie mdlić samotne łódki, portrety powyginanych sztucznych panienek, błyszczące skały na tle zamrożonego morza ... nudne i powtarzalne jak tysiące innych.

Co do obróbki w PS czy LR daję sobie radę (odkryłem, że Nikonowski NX jest najlepszy do NATURALNEJ obróbki fotografii - logicznie stosowane są algorytmy firmowe czy jakoś tak ... ). Czekam na nowy PC ponieważ ten na moim laptopie nie ma odpowiedniej mocy do zapisania obrobionego zdjęcia z Lightrooma.

Sprzęt nie przeszkadza mi w robieniu zdjęć. Mało tego ! Posiadanie D 800 i porównywanie tego co z siebie wypluwa w oryginale czyli bez obróbki, a tego co wypluwają Nexy, Srexy, Fuje - utwierdza mnie w przekonaniu, że na fotografowanie imienin u cioci to owszem Nex6 jest dla mnie ok ale już do fotografowania z sercem, z potrzeby duszy to "dziękuję postoję". Proszę zwrócić uwagę, że chyba jako pierwszy fortelem poprosiłem o surowe fotografie bo te wychuchane w LR kompletnie NIC mi nie mówią o opisywanych aparatach. Chyba już przestałem podniecać się bezlusterkowcami itd. Owszem - chciałbym mieć ale to raczej jako gadżeciaż. W ciemno nabędę Coolpixa A ... kiedyś.

PS. Kiedyś wracałem z "sesji" mając 150 - 200 fotek. Teraz przynoszę nie więcej niż 30 ... rozwijam się :) Pewnie wrzucę jakąś surówkę z D 800 o ile mnie tutaj nie zlinczują :)

Panerai
31-08-2013, 02:14
Tutaj surowy z D800. Zero suwaków. Zmniejszony z 36 MB do 3,15 MB tj. ze 100 % do 40 % i zmielony Image Shackiem dla monitorów 15"


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img90.imageshack.us/img90/3179/8alc.jpg)


Dla mnie jakościowo jest ok. Już się nie wtrącam w wątek nie dotyczący D 800. Poczytam sobie Wasze dyskusje już NA TEMAT :)

shaolin
31-08-2013, 02:44
wain nie chce Ci burzyc swiatopogladu wiec nie bede wrzucal fot z Nokii ;) Panerai, nie musisz sie bronic i wrzucac zdjec z D800 tam gdzie nie jest ich miejsce...

Teraz znowu zacznie sie gadka o wszystkim tylko nie o Fuji X100/X100s ;) Chyba ktos tu musi zrobic porzadek.

MariuszJ
31-08-2013, 09:43
Może zainicjuję Waszą zabawę, chociaż wcale mi się ona nie podoba. Ale vox populi...

Puszka

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img844.imageshack.us/i/792o.jpg/)

Okruszka

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img14.imageshack.us/i/eqw2.jpg/)

Jai pur
31-08-2013, 12:27
A ja tej Waszej zabawy nie rozumiem. Zawsze traktowałem bytność w dziale Inne systemy z lekkim dystansem. Dystansem do sprzętu a z powagą dla piszących. Te próby wklejek przed/po to pokazanie oczywistego faktu, ze aparat zdjęcia robi. Chyba większość z nas wie, od czego zależy powstanie dobrego zdjęcia. Ja chętnie pooglądam cokolwiek wkleicie - przed, po czy w trakcie;), ale równie ważne jest, co napiszecie. Kto z Was używa danego sprzętu do określonego rodzaju zdjęć - zaglądam, do Waszych galerii:) Kto przedkłada mobilność nad wielkość, czy obsługę i takie tam. Pozdrawiam.

MariuszJ - ładnie wywołane.

remos
31-08-2013, 13:27
Jakościowo tak, ale kompozycja niestety leży i nie się co usprawiedliwiać "niestandardowy pomysłem, innym niż trójpodział "

Wysyłane z mojego Z10 za pomocą Tapatalk 2

puch24
31-08-2013, 13:28
Może inaczej - niekoniecznie chodziło mi o to, by BEZWZGLĘDNIE wstawiać pary PRZED i PO, ale by choć była jakaś informacja o tym, jakie "czary" odbyły się nad zdjęciem po tym, jak wyleciało z aparatu. Ja np. zupełnie nie jestem "mistrzem obróbki", wręcz przeciwnie, a będąc przy tym trochę leniwym, bardzo chciałbym, by aparat wyrzucał zdjęcia "gotowe", przy których już nic nie trzeba robić. Może to dlatego, że gdy zaczynałem fotografować, niemal jedynym wyborem dla koloru były slajdy, więc nie było żadnej późniejszej obróbki? ;-) ORWO UT18 było łatwiej kupić niż ORWO NC19 MASK, a odbitki kolorowe na papierze Fotoncolor były drogie, długo się czekało, a kolory rzadko miały cokolwiek wspólnego z rzeczywistością.
Wiem, że serwowanie dania prosto z puszki jest powszechnie wykpiwane jako "lamerskie", ale cóż - nie umiem i mi się nie chce. ;-) Chyba pora na jakiś kurs pójść...
Poza tym, nie mam LR ani PS, a programami firmowymi od aparatów jakoś nie potrafię się posłużyć... :-(

Panerai
31-08-2013, 14:44
Jakościowo tak, ale kompozycja niestety leży i nie się co usprawiedliwiać "niestandardowy pomysłem, innym niż trójpodział "

Wysyłane z mojego Z10 za pomocą Tapatalk 2

Dobry Człowieku.
Tutaj pokazałem jak wygląda zdjęcie prosto z puszki. Co mnie jakaś kompozycja jak fota pierwsza lepsza z komputera, totalnie lekceważąco wakacyjna z ulicy w Harrachowie ... ??!! Tutaj w stosownych działach "super fotki" leżą i kwiczą niedorobioną tandetą ale ziomki piszą sobie takie ochy i achy, że aż niesmacznie. Zdjęcie wrzuciłem do oceny jakości obrazu prosto z puchy.

Zanim dojdzie do kłótni idealnych fotografów co jest ładne i dobre, a co nie ... powtórzę co już kiedyś napisałem. Forum ma pewne wartości informacyjno / edukacyjne. Myślę, że taki Henio z ulicy postanawiający nagle zostać fotografem przez duże F łatwo zrobi się w konia zakładając, że jak kupi bezlusterkowca za 5000 zł to fotki będzie miał perfekcyjne jak znakomita większość tutaj. Dlatego warto zatrzymać się na chwilę i wrzucić KILKA sampli na surowo bez tej całej zabawy w oszukiwanie rzeczywistości. Niech wie, że bez PS czy LR nie da rady. Dla normalnych ludzi.

PS 1. Pewnie georgia Krawiec za takie zdjęcia dostała by od wielu z nas pluton egzekucyjny ... : http://miejscefotografii.blogspot.com/2013/06/georgia-krawiec-rozmowa.html

PS 2. Nie znam się, nie potrafię fotografować, nie rozumiem fotografii, w tej dziedzinie jestem skończony itd. :) No to od teraz nie muszę się już tłumaczyć z niczego i nikomu :) Dziękuję za uwagę.

MariuszJ
31-08-2013, 21:54
Na tajemnicę dobrego AWB w świetle sztucznym w aparatach Fuji mam swoją hipotezę. Zdjęcia z porannego, prawie bezświetlnego lasu idą tintem mocno w magentę - algorytm jest ustawiony w ten sposób, aby uniknąć w słabym świetle charakterystycznego dla wszystkich AWB od Canona do Nikona zażółcenia.

Kołdra jest jednak krótka - głowa niby przykryta, ale stopy marzną. Co działa w domciu przy żarówce, w lasku sprawdza się tak sobie. Na szczęście to nie mój problem.

LordYoghurt
31-08-2013, 23:41
Trzy portrety i sześć widoczków. Wszystkie jpg. prosto z puszki, profil Astria. Podoba mi się ten aparat.

1. (doświetlone lampą)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img571/1692/wj72.jpg)

2.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img829/9436/oufa.jpg)

3.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img14/3783/9c0n.jpg)

4.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img547/3583/49ef.jpg)

5.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img823/7175/cgwe.jpg)

6.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img827/6378/9pr3.jpg)

7.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img845/6448/l0kd.jpg)

8.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img703/2406/0etn.jpg)

9.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img22/1367/xnux.jpg)

MariuszJ
01-09-2013, 01:08
Puszek

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img14.imageshack.us/i/9ugq.jpg/)

Suwaczuszek

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img96.imageshack.us/i/p8ft.jpg/)

puch24
01-09-2013, 01:38
A powiedz mi, skąd wiesz, którym suwaczkiem przesunąć?
Bo jak ja suwam, to rzadko jestem z tego bardziej zadowolony, niż z jpga z aparatu.

pgaik
01-09-2013, 08:21
LordYoghurt - velvia?

LordYoghurt
01-09-2013, 13:44
Jest w pierwszym zdaniu :) Astria. Provia dla mnie za nudna, a velvia źle oddaje odcień skóry.

MariuszJ
01-09-2013, 14:17
Puszkevia

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img839.imageshack.us/i/4rla.jpg/)

Wyciągeria Namaxeria

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img594.imageshack.us/i/x0sn.jpg/)

WojtehP
04-09-2013, 21:59
no i softowo z x100 zrobili x100s :D

http://www.fujirumors.com/it-will-come-x100-firmware-2-0-on-the-way-and-youll-get-focus-peaking-live-blogging-tomorrow-6am-gmt/

P.R.P.
04-09-2013, 22:08
Znaczy, że nie trzeba będzie też kręcić pierścieniem ostrości ze 20 razy, aby ustawić? ;)

plan3s
05-09-2013, 16:23
To jest niesamowite jak ten sprzęt w ogóle nie szumi, nawet na ISO6400.

Czemu Nikon tak nie może?

shaolin
05-09-2013, 16:28
Moj Nikon nie szumi nawet na 12800, a jest na rynku duzo dluzej niz x100/x100s ;) Nawet juz go nie produkuja od dawna ;)

Dexter88
05-09-2013, 17:06
Pokażcie te nieszumiące zdjęcia na 6400 w rawie.

Kinomaniak1
07-09-2013, 15:55
Kilka pstryków z wakacji z X100


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img163/1912/cefm.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img23/307/z4ln.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img94/9844/14ev.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img707/4592/o0a8.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img801/889/9mao.jpg)

bryk77
13-09-2013, 17:37
Kilka pstryków z wakacji z X100
(...)

Bez urazy, ale do takich zdjęć wystarczy smartfon i istagram. Po kilku latach nawet nie będzie Ci się chciało zerknąć na te fotograficzne bohomazy i wtedy zrozumiesz jak ważne jest odwzorowanie rzeczywistości. Ale to tylko moje subiektywne zdanie na ten temat.

Witek.K
13-09-2013, 20:39
Niestety, ale szczegolnie pierwsze zdjecie, mocno "atramentowe" sie stalo...

PS. Mimo to, wakacje wygladaja na udane ;)

MariuszJ
13-09-2013, 20:54
Oj tam zaraz, odwzorowanie rzeczywistości... a jak rzeczywistość nudna i jak suka bura???


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img268.imageshack.us/i/v2rf.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img30.imageshack.us/i/wyq0.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img801.imageshack.us/i/mfnp.jpg/)

seler
16-09-2013, 09:54
Panowie, wróciłem z urlopu z pełną kartą, odpalam kompa, wrzucam kartę i aż serce mi stanęło, o co chodzi?


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/09/NXcQXz_gVvUaqOUxfZQy7GSpoudiJUnid0vbuTfV-2.jpg
źródło (https://lh5.googleusercontent.com/NXcQXz_gVv-UaqOUxfZQy7GSpoudiJUnid0vbuTfV4Q=w816-h550-no)

dudi_
16-09-2013, 10:24
Zrzucałeś może zdjęcia w jakiejś kafejce internetowej?

seler
16-09-2013, 10:27
Zrzucałeś może zdjęcia w jakiejś kafejce internetowej?

nie, na dysk przenośny przez komputer firmowy

BugsBunny
16-09-2013, 11:05
Wygląda na podróż w czasie i przestrzeni :shock:

Skopiuj zdjęcia a kartę sformatuj.

puch24
16-09-2013, 11:25
Czy pliki po skopiowaniu na dysk dają się otworzyć i są to normalne, nieuszkodzone zdjęcia? Taka dziwna zmiana nazw to chyba efekt jakichś błędów w zapisie na dysku. Zdarzyło mi się coś takiego, ale nie z kartą pamięci, tylko dyskiem twardym.

Proponuję, żebyś najpierw spróbował odzyskać zdjęcia z karty jednym z programów bezpłatnych albo komercyjnych.
Potem spróbuj przeskanować kartę scandiskiem/checkdiskiem - może coś naprawi.

seler
16-09-2013, 11:54
Czy pliki po skopiowaniu na dysk dają się otworzyć i są to normalne, nieuszkodzone zdjęcia? Taka dziwna zmiana nazw to chyba efekt jakichś błędów w zapisie na dysku. Zdarzyło mi się coś takiego, ale nie z kartą pamięci, tylko dyskiem twardym.


Tak wyglądał folder na karcie. Wyselekcjonowałem z tego same zdjęcia i skopiowałem bez problemu na dysk, otwierają się i są chyba wszystkie, więc po prostu zrobię format. Ale ciekawe z czego to się tak porobiło.

Kinomaniak1
17-09-2013, 20:49
Macie rację Panowie, przesadziłem z obróbką

w ramach rekompensaty wstawiam kilka których tak bardzo nie spaprałem obróbką:



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img96/225/e5hr.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img844/3715/t1ln.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img163/7352/k61j.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img28/8320/4yea.jpg)

LordYoghurt
17-09-2013, 21:16
no i super!

stachmuszel
19-09-2013, 19:52
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=17597&fujifilm-wlc-x100-test

jozeko
20-09-2013, 00:41
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=17597&fujifilm-wlc-x100-test
Może w tym teście nie wypadł imponująco ale ja lubię ten konwerter.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://jozeko.eu/foto/x100/vcl1.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://jozeko.eu/foto/x100/vcl2.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://jozeko.eu/foto/x100/vcl3.jpg)

Kulisy T-Mobile Nowe Horyzonty 2013 (oczywiście WCL-X100)

bryk77
21-09-2013, 05:21
Nawet mi się nie chce czytać tego testu. Nie widzę utraty jakości obrazu z nakręconym konwerterem. Jest świetny. Ciężko uzyskać z nim małą GO co ma swoje zalety. f2 i wszystko ostre w kadrze.

Taka mnie nasza mała refleksja jeśli chodzi o fufu. Emocje opadły. Przez moment nawet myślałem o zmianie x100s na XE1 aby mieć możliwość zmiany optyki. EVF mnie odwiódł od tego pomysłu. Fuji nadal mnie cieszy. Lustra mi nie zastąpi. Właściwie to nawet powiększyłem szklarnię do Nikona od momentu zakupu Fuji. Oba aparaty się uzupełniają.

Panerai
21-09-2013, 05:58
Fuji nadal mnie cieszy. Lustra mi nie zastąpi. Właściwie to nawet powiększyłem szklarnię do Nikona od momentu zakupu Fuji. Oba aparaty się uzupełniają.

Fajnie, że kolega to napisał. Jest trochę osób w zachwycie sprzedających swoje pełnowymiarowe puszki za bezcen, a później dyskretnie odkupujące DSLR. Dobra wiadomość, że systemy wzajemnie się nie wykluczają.

Witek.K
21-09-2013, 08:26
Fajnie, że kolega to napisał. Jest trochę osób w zachwycie sprzedających swoje pełnowymiarowe puszki za bezcen, a później dyskretnie odkupujące DSLR. Dobra wiadomość, że systemy wzajemnie się nie wykluczają.

Jakos nie slyszalem, by x100 mial komus zastapic lustro... Jesli znalazl sie taki osobnik, to znaczy, ze lustro nie bylo mu w ogole potrzebne, ale wtedy moglby je zastapic nie tylko x100. No i czy x100 mozna nazwac systemem?

MariuszJ
21-09-2013, 10:20
Takie tam pocztówki


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img854.imageshack.us/i/et7d.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img33.imageshack.us/i/w5fg.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img823.imageshack.us/i/bk0u.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img268.imageshack.us/i/au4t.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img33.imageshack.us/i/g8f2.jpg/)

Witek.K
21-09-2013, 11:16
Ladne :)

pgaik
24-09-2013, 17:26
Mój :)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://copy.com/SLLHMhL9aQ4s)

bryk77
25-09-2013, 17:58
Mój :)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://copy.com/SLLHMhL9aQ4s)

Czy to jest oryginalne etui Fuji? Warto kupić?

pgaik
26-09-2013, 10:13
oryginalne, ale denerwuje wyciąganie karty/baterii

Witek.K
26-09-2013, 10:19
A gdzie grzybek? ;)

Jai pur
26-09-2013, 10:20
A gdzie grzybek? ;)

Ty wredziochu! Czekaj no;)

tomek s
26-09-2013, 22:32
Mam i ja :grin: Dzisiaj dołączyłem do szczęśliwych użytkowników Fuji X100 bez "S" i bez grzybka :mrgreen:
ale za to w komplecie z WCL-X100 :-D
No to chyba teraz 5D trochę sobie odpocznie, bo już mi się ten maluch podoba 8)
Pozdr

LordYoghurt
26-09-2013, 22:42
Gratulacje!

mjr
27-09-2013, 10:51
O widzę, że koło mnie byłeś!!

Kiedyś za spichlerzami na zdjęciu nr 4 miałem swoją siedzibę firmy.

:)

Fajnie powspominać.


Takie tam pocztówki




https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img33.imageshack.us/i/g8f2.jpg/)

tomek s
27-09-2013, 12:22
Teraz jeszcze takie pytanie, bo nad moim egzemplarzem nr seryjny zaczynający się 14M.... ciąży jeszcze klątwa SAB i tak sobie sprawdzam jak ta przysłona działa.
Generalnie niby działa jak trzeba, zdjęć nie prześwietla ale czy u was (może też w X100S) też tak jest, że jak przekrzywię aparat bardziej w górę to np przy F16 ostrząc przysłona się prawidłowo przymyka, puszczając spust otwiera się do połowy, zatrzymuje i po chwili dopiero w pełni sie otwiera. Nie wiem, czy jasno sie wyraziłem, ale jak aparat jest skierowany w górę to przy F16 zamykanie przysłony przy zwolnieniu spustu (samo ostzenie, spust do połowy bez robienia zdjęcia) nie jest płynne. Może ten typ tak ma, a może tylko u mnie tak to działa :roll:
Pozdr

seler
09-10-2013, 15:02
potrzebuję zrobic parę zdjęć x100 makro z odległości tak 2-3cm, jakiś pomysł jak to zrobić? Mam do dyspozycji nikkora 50/1.4D, zadziała jako odwrócone makro?

tomek s
15-10-2013, 10:28
Czy w X100 można tak ustawić by spust do połowy blokował tylko ostrość i nie blokował ekspozycji?
Pozdr