PDA

Zobacz pełną wersję : d200 vs d300



igoras1997
03-02-2013, 21:26
Witam! Zastanawiam się nad zmiana systemu ( aktualnie sony) i tutaj pojawia się pytanie- ponieważ myślę o używce ( ale takiej do maks 20 tyś. Zdjęć, wiem że to pancerne puszki) czy faktycznie są tak kolosalne różnice? Mam pytanie głównie do użytkowników, bo parametry znam ;) dobrze się trzyma w ręce? Lubię duże puchy ;)

Aparatu będę używać głównie do reportażu, makro oraz zwierzyny w lesie ;)

Jacek_Z
03-02-2013, 23:14
Trzymanie porównywalne.
Ale wysokie ISO w D200 to pomyłka. Max ISO to 800, 1600 wygląda juz źle.
Spore różnice w AF jesli chodzi o pokrycie kadru.

esk2
03-02-2013, 23:23
cenowo różnica będzie znaczna, a jakościowo również więc jeśli tańsza to D200, jeśli lepsza to D300.

cezet
04-02-2013, 11:22
ISO800 w D200 to totalny max...do tego matryca CCD da zupełnie inny obrazek - bardziej nasycony i cieplejszy, ale do tego dość miękki...więc jeśli masz jakieś jasne szkła i lubisz ostre zdjęcia, to lepiej dozbieraj do d300

lukaszD1x
04-02-2013, 11:26
Fakt D200 daje miękki obraz i trzeba do tego przywyknac.Do kotek w lesie to D300 fajne ISO bo z D200 to nie powalczysz.

siwyozzman
04-02-2013, 12:19
Do Twoich zastosowań to D300. Z przebiegiem 20k to jakieś 2200 PLN jest w tym momencie dobrą ceną. Chociaż jak będzie miał 30-40k za 1800-2000PLN to też warto brać... Do zastosowań typu portret, krajobraz wolałbym D200 ale jak potrzebujesz robić zdjęcia w lesie to zdecydowanie D300. Iso 2000 spokojnie można używać a jak koledzy piszą D200 to generalnie iso800 max żeby zdjęcie jakoś wyglądało... Co prawda D300 ma mocno marketingowo "podkręcone" iso /tak naprawdę iso 2000 w nim to w rzeczywistości znacznie mniej wg wzorca.../ to jednak przewagę w tym względzie ma nad D200 dużą...Nie tylko jeżeli chodzi o ilość szumu - ten z D200 ma ładną charakterystykę ale głównie chodzi o dynamikę i tonalność...Na iso 1600 zdjęcia z D200 są wyprane z koloru... Matryca ta co w D200/oczywiście oprogramowana przez Sony na swój użytek/ była bodajże w Alfie 100 i jeszcze paru innych to możesz mieć wyobrażenie jak obrazuje pod względem szumu bo kolorystyka różni się od nikonowskiej sporo....

artman
09-02-2013, 13:50
d200 mam od dwóch lat, puszka świetna, ale jeśli wiesz o jej ograniczeniach, o których pisali wcześniej koledzy. D300 miałem przez dwa miesiące, sprzedałem. Po prostu w plener wolę d200. Cena d300 teraz jest bardzo atrakcyjna. Jeśli będziesz używał wyższe iso niż 1000, to bierz d300. Zyskasz też na szybkim i pewnym AF.

stachmuszel
09-02-2013, 14:26
Na ISO100 w D200 nie ma sobie rownych, oprocz C5d. Mialem D200 i kilka innych puszek. Tesknie to tamtego obrazka. Jesli priorytetem jest kolorystyka to D300/700 wymieka.

igoras1997
09-02-2013, 14:28
W takim razie- wybieram d200. Raczej nie robię na wysokich ISO.

Jacek_Z
09-02-2013, 14:32
Na ISO100 w D200 nie ma sobie rownych, oprocz C5d. Mialem D200 i kilka innych puszek. Tesknie to tamtego obrazka. Jesli priorytetem jest kolorystyka to D300/700 wymieka.Można polemizowac z początkiem wypowiedzi. Zapomniałes o D800, jest super na niskim ISO. Ma w ogóle wreszcie to ISO 100 i ma kolorystykę nie z D700, a taką bardziej w stronę D200 czy D2x.

stachmuszel
09-02-2013, 14:47
Jacku zgoda. Ale cena D800 vs D200...

Jacek_Z
09-02-2013, 14:49
:) wiem. Ciekawostka - 200 i 800 to body jakie mam. Taki tandemik :)

igoras1997
09-02-2013, 14:57
No dobra- a współczynnik iso do ceny?

Edit: nie zauważyłem 2 strony ;)

Greg81
09-02-2013, 14:58
Nigdy nie oglądałem porównania obrazka d200 i d300 na tych samych parametrach i szkiełkach ,kiedyś myślałem nad zamianą d90 na d200 bo d300 nie oddam.

Jacek_Z
09-02-2013, 15:00
Nie znam tego współczynnika :) mnie interesuje niskie ISO.
Różnica nie jest w ISO, ale w FF vs DX i (mniej ważna) 36 vs 10 Mpx.

siwyozzman
09-02-2013, 16:56
Takiego współczynnika nie za bardzo się da zdefiniować... Kwestia czy potrzebujesz często iso wyższego niż 800 ? Ze szkłem 1.8 lub 1.4 to już pozwala na całkiem dużo przy statycznych scenach... Do dynamicznych scen w trudnych warunkach D200 się nie nadaje bo braknie akceptowalnego wysokiego iso. Dla hobbysty fotografującego głównie ludzi w plenerze to wymarzony sprzęt zważywszy na obecną cenę... Ja byłem niedawno przed podobnym dylematem i kupiłem sobie po latach D200... Wiem co potrafią D200 i D300 bo użytkowałem oba i doszedłem do wniosku że do moich celów D200 jest lepszym rozwiązaniem... testowałem D300s - kosztował trzy razy więcej a w większości moich zastosowań różnicy nie będzie...ba nawet niekiedy D200 da lepszy efekt...
W tej branży jest tak że kroczek w jakości obrazu kosztuje 200 - 300% więcej...niestety tak jest z obiektywami... przy korpusach te różnice wychodzą właśnie w trudnych warunkach oświetleniowych bo w dobrych to D50 wcale nie zostanie zmiażdżony przez D4 na monitorze czy odbitce 15x21...

igoras1997
09-02-2013, 19:12
Mam pytanie, czy podczas robienia zdjęc d200 jest możliwość podłączenia jej do tabletu, na którym będą się wyświetlać zrobione zdjęcia? Czy w ogóle w jakimś aparacie jest to możliwe?

Oczywiście traktuje to bardziej jako bajer, niż główne kryterium ale fajnie by mieć takie coś, bo na małym wyświetlaczu nie widać wszystkiego- i np. Wracasz z sesji, i masz głowę pełną zarzutów do samego siebie " to i to mogłem zrobić lepiej". Taka opcja mogła by to wykluczyć.

Jacek_Z
09-02-2013, 21:38
Mam pytanie, czy podczas robienia zdjęc d200 jest możliwość podłączenia jej do tabletu, na którym będą się wyświetlać zrobione zdjęcia? Czy w ogóle w jakimś aparacie jest to możliwe?Tak, oczywiście, możliwe (pod windowsem ten tablet?). Oprogramowanie (płatne) Nikon Camera Control Pro 2 umozliwa także starowaniem aparatem z poziomu komputera (zmiana czasu, przysłony, ISO, punktu AF itd itd).
Jest też soft darmowy jakiejś innej firmy, ma mniejszą funkcjonalność.

igoras1997
09-02-2013, 21:47
Yhmm. Czyli albo tablet z win na pokładzie, albo notebooka. Pytam, bo np. W sonym ta opcja jest dostępna od a700.

Dzięki bardzo za odpowiedź.

Jacek_Z
09-02-2013, 22:00
Na Win dam głowę, że jest. Co do innych OS - nie wiem jak z D200. Nowe modele możesz sterować prawie wszystkim - np ze smartfona z andkiem albo z iphona, z tabletów z różnymi OS. Sterowanie bezprzewodowe, wyświetlanie LV.
O dziwo sam przerzut zdjęć jest bardziej kłopotliwy - to dużo danych i długo trwa - jedno zdjęcie RAW często wędruje nawet po kablu kilka s.

igoras1997
09-02-2013, 22:46
O kurde! Od których modeli mogę liczyć na taki fajny dodatek? Niby taki bajer, ale bardzo przydatny ;)

Jacek_Z
10-02-2013, 00:23
D4 ? ;) D800 też. Niżej nie wiem, ale raczej patrz na czas wypuszczenia body. Możliwe, że ostatnio wypuszczone niskie modele też to mają.
Bajer może to i jest, ale ... gadżeciarstwo to i tyle. Czasem niektórym sie przyda, ale ... mało komu i rzadko.

siwyozzman
10-02-2013, 00:58
Kolega igoras1997 chce gadżetów to D200 się słabo nadaje... to robi zdjęcia - wyświetlacz w porównaniu do dzisiejszych kiepski, brak LV, odchylanego ekranu itd.... Albo zdjęcia i fotografowanie sprawiają nam radość albo lubimy coraz nowsze gadżety... tak jak napisał Jacek_Z sterowanie tabletem czy iphonem tak naprawdę to bajer zupełnie nieistotny...

igoras1997
10-02-2013, 10:52
Akurat o to sterowanie smartphonem pytałem się z ciekawosci. Dzięki bardzo panowie za udzielone odpowiedzi..

Kartofelinder
12-02-2013, 13:49
D200 też ma tethering i z jego wyświetlaczem bardzo się to na sesjach przydaje. Od czasu do czasu korzystam. Nie potrzeba Windows - działa również z Linuksem. Programik nazywa się 'Entangle'. Z tego co pamiętam, Lightroom akurat pod tym względem D200 nie obsługuje.

Pawel Pawlak
12-02-2013, 14:01
W przypadku zdjęć "zwierząt w lesie" iso800 w d200 jest ekstremalną czułością do wykorzystania tylko w przypadku bardzo małych dystansów, ekstremalnie ostrych obiektywów i scen o małym DR. W przypadku nie spełnienia choćby jednego z tych parametrów, iso 400 to baaardoz wysoka czułość, a wszystko powyżej jest bezużyteczne. W praktyce przydatność D200 w takich warunkach jest bardzo problematyczna. ISO100 jest ładne, ale ma słaby DR - próba wyciągnięcia czegokolwiek z cienia owocuje pojawianiem się sporego ziarna i "rozjechaniem" detali.
D300 jest moim zdaniem bez porównania bardziej uniwersalnym body, o zdecydowanie lepszym obrazku - przede wszystkim detal i DR lepiej "trzyma" się także na wyższych czułościach.

metical
19-02-2013, 13:00
Witam wszystkich, tak jak w temacie waham się z kupnem pomiędzy d200 a d300. Jestem typowym amatorem hobbystą. Przygodę zacząłem od d50 i do dnia dzisiejszego nie zmieniałem puszki. Jednak po kilku latach zabawy, chciałbym spróbować coś lepszego, ale nie ukrywam, że dużą rolę odgrywa cena. Z tego co wyczytałem we wcześniejszych postach to głównym problemem w d200 jest wysokie ISO. Rzadko używam iso wyższe niż 800, głównie 200 lub 400. Zazwyczaj robię portrety w terenie (ostatnio zacząłem raczkować w fotografii studyjnej) oraz krajobrazy no i tradycyjne fotki "u cioci na imieninach". ;) Ogólnie to chciałbym tanim kosztem polepszyć jakość i ostrość zdjęć. Czy według Was d200 będzie dobrym wyborem, czy powinienem sięgnąć po d300?

cezet
19-02-2013, 13:10
z D200 to ostrością nie poszalejesz...on jest po prostu przyjemnie analogowo-miękki :)
Bierz D300 - zyskasz na ilości pól AF i krzyżakach.

metical
19-02-2013, 14:08
pozwoliłem sobie porównać kilka zdjęć obu puszek na stronce http://pl.pixel-peeper.com i poza tymi zrobionymi przy wysokim ISO, ciężko doszukać się znacznej równicy, zwłaszcza takiej, która była by warta prawie 1000pln (bo tyle się mniej więcej różnią używki). Czy wybór następnej puszki musi być taki trudny? :/

Jacek_Z
19-02-2013, 14:14
;) Ogólnie to chciałbym tanim kosztem polepszyć jakość i ostrość zdjęć.Jeśli będziesz bazował na jpg z body to to stanowi problem. D200 ma mało opcji wyostrzenia pliku, a najsilniejsza z nich i tak jest słaba. Natomiast jak już będziesz robił w RAW to problemu nie ma - tam wyostrzysz jak chcesz przy wywoływaniu.

metical
19-02-2013, 14:43
Raczej będę bazował na RAWach

maly5
19-02-2013, 14:50
Ja czasem tęsknie za kolorystyką, która wychodziła z d50. tak po prostu. w d300 mam zakombinowane ustawienia kolorów, a i tak to nie to. Ale matryca daje duże możliwości (iso, dr, to co można wyciągnać z obrazka). I tak jak af d200 to 1 klasa, to d300 z taką liczbą punktów jest w portrecie jeszcze wyżej. Ale jeśli nie używasz iso >800, a kasa robi dużą różnicę to mogę powiedzieć uczciwie, że masz ciężki orzech do zgryzienia.

siwyozzman
19-02-2013, 15:07
Do amatorskiego focenia z Twoim zastosowaniem to myślę że D200 będzie dużym krokiem na przód... Oczywiście ostrość jpg i cukierkowość D50 będzie na początku złym odnośnikiem...Ilość szumu na obrazie 1:1 też w D50 jest mniejsza... Po jakimś czasie docenisz jakość obrazu z D200 zwłaszcza na iso 100. Przejścia tonalne, naturalna kolorystyka... bardzo trafnie działający WB. Co do obsługi to nie ma dyskusji...nowe puszki nic nie wnoszą...wszystko jest pod palcami...aparat działa szybko... Będziesz musiał zmienić karty pamięci... co jeszcze... D300 to całkiem inna charakterystyka przetwarzania obrazu...Szum pojawia się szybko na niskich czułościach ale przybywa go ze wzrostem czułości znacznie mniej niż w CCD...również kolorystyka na wyższych czułościach "dłużej trzyma" ale z tego co piszesz nie jest to dla Ciebie priorytetem... ja też niedawno miałem taki dylemat... Postanowiłem wymienić moje D70s... Miałem okazję sporo fotografować D200 D300 i D700. Potrzebowałem body dla siebie do celów rodzinno-wycieczkowych. Wiadomo że z tej trójki D700 jest poza konkurencją - jego zakup wymusiłby na mnie mocne ograniczenie w obiektywach na jakiś czas, a mam dosyć już nieustannej wymiany szkieł...Mam dobrany zestaw na DX i postanowiłem się go trzymać. Pozostały na placu boju D200 i D300. Kiedy po dłuższej przerwie zrobiłem trochę zdjęć D300s i zobaczyłem co generuje /oczywiście można uzyskać świetne efekty końcowe ale na dzień dobry mamy zółtych ludzików :) / to postanowiłem sprawić sobie D200. Zdjęcia są bardzo przyjemne w odbiorze - też wymagają pracy na komputerze ale to część tej zabawy... Mimo to już na wstępie są dla mnie lepsze...
Musisz tylko mieć drugi akumulator bo po D50 szybkość zużywania energii będzie mocno zauważalna...
Jest teraz w drugim obiegu ogromna ilość D200 z przebiegiem poniżej 20k. Jeszcze kilka lat temu to była rzadkość - aparaty zarabiały na siebie a amatorzy jeszcze nie wymieniali...teraz pojawiają się hurtowo :) Oby gumy nie za bardzo odłaziły oraz pokrętła nie zacinały się to reszta będzie działać przez kolejne dziesiątki tysięcy zdjęć...

metical
20-02-2013, 17:45
Dzięki wielkie wszystkim za wyczerpujące wypowiedzi. Bardzo mi pomogły w podjęciu decyzji. Skuszę się na D200. Teraz pozostaje wypatrywać dobrej oferty sprzedaży. Już nie mogę się doczekać! :)

lukaszD1x
21-02-2013, 19:37
mam takie pytanie gdzie mogę dostać komplet zaslepek do D200 chodzi mi o zaslepke synchro oraz od wezyka.

Pyra001
21-02-2013, 22:55
U skośnookich braci w Chinach przez E-bay. Można kupić całkiem tanio. Gumy też. Nie wiem jak z jakością ;)

lukaszD1x
22-02-2013, 00:08
a w Polsce ????czy w serwisie Nikona można coś takiego kupić.?

arecki
22-02-2013, 00:11
a w Polsce ????czy w serwisie Nikona można coś takiego kupić.?
zapewne,tak

lukaszD1x
22-02-2013, 09:44
napisałem do nich zobaczymy co oni na to . Po latach wracam do dobrego kampka D200 , sentyment oraz chęć poskromienia tej puszki kiedyś miałem z nią problem i sprzedałem teraz czas zmierzyć się jeszcze raz.

siwyozzman
22-02-2013, 14:20
Jestem w podobnej sytuacji... kiedyś robiłem D200 kotlety i tak zachwalany AF czasem dawał koszmarnie ciała w ciemnościach...być może miałem do czynienia z trefną sztuką.... też po długich analizach mając spokojnie budżet na d300s czy używany D700 doszedłem do wniosku że do fotografii niekomercyjnej to przerost formy nad treścią....Lepiej za resztę kasy pojechać gdzieś z rodziną... Nie robię testów, po kilku tygodniach od zakupu zauważyłem sporo zanieczyszczeń na matówce ale grucha pomogła....drugi akumulator /zamiennik/ na lekkim mrozie w trybie seryjnym wiesza lustro co potwierdza teorię o wysokim zapotrzebowaniu na prąd... W użytkowaniu i obcowaniu puszka miodzio... W porównaniu z D90 AF na polach niekrzyżowych zdecydowanie pewniejszy i celniejszy... także typ modułu to nie wszystko...Być może po kalibracji jest podobnie tylko różnica jest zapewne w dokładności w procesie produkcji... Co jeszcze....pomijając zastosowania zawodowe polecam D200 - naprawdę aparat z prawdziwego zdarzenia....z obrazem mającym charakter...jak dla mnie to dla amatorskiego fotografowania to puszki pokroju D50 i D70s sa całkowicie wystarczające...D200 to już pełny wypas :) Doświadczenie z dwoma egzemplarzami D90 pomimo niewątpliwych zalet są takie że jak body nie trafia tam gdzie chce to nie jest dla mnie....

lukaszD1x
25-02-2013, 19:17
Komplet zaślepek 20zł :)