PDA

Zobacz pełną wersję : Sprzęt, wiedza czy ...



KaniaKowski
02-02-2013, 20:52
czy może postprodukcja na dały temu nagraniu fajnego klimatu.. takiego którego mi nie udało się jeszcze osiągnąć..
Powiecie coś na temat tego filmiku ? Chciałbym takie światło wykorzystywać w taki sposób jak jest to tu... a znowu nie było czasem tam światła a też pięknie wyszło http://www.youtube.com/watch?v=T_elOLGkgi4


I jeszcze jedno pytanie, czy jeżeli by to była w dużej mierze postprodukcja, to lepiej nagrywać " wyprane blade kolory " i robić wszystko w postprodukcji czy standardowe nagrania i lekka obróbka ?
Dzieki i zapraszam do podzielenia się swoimi opiniami.

varjo
04-02-2013, 14:27
"Na moje oko" to kluczowe elementy tego filmu to:

1) ostre, jasne szkło (dobry jakościowo bokeh na filmach robi swoje);
2) bardzo plastyczne światło zastane - większość scen była kręcona w godzinach porannych lub popołudniowych (długie cienie, fajna plastyka) lub przy pochmurnym niebie (rozproszone światło);
3) co do "obróbki" - to wydaje mi się, że cały sekret leży w lekko zgaszonych kontrastach, ale oczywiście mogę się mylić.

Jeśli wiem jak osiągnąć pożądany efekt z poziomu aparatu / kamery - nagrywam tak, aby było od razu ok. W innych przypadkach - nagrywam tak, żeby w trakcie postprodukcji mieć możliwość manewru w kilku kierunkach.

punky
04-02-2013, 15:42
Te kolory IMO są bardzo normalne - inaczej nie ma tam nic nadzwyczajnego.

Jedyne co można zauważyć to użycie filtra polaryzacyjnego i/lub szarej połówki przy szerokich kadrach na dodatek przy jednym ze standardowych profili puszki. Żaden flat/cine/marve itp moim zdaniem nie był tutaj użyty.
Na kadrach z tele już widać szare mdłe niebo, nie tak niebieskie jak na szerokich kadrach.

Oczywiście płynące kadry robione na glidecam/flycam.

To samo można zrobić na stylu flat od technicolor i dodanie krzywej S. Ja jednak przestałem tego używać kompletnie.
Jak chcesz na PW mogę ci podesłać próbki robione przeze mnie właśnie 5D + szerokie szkło + polar + szara połówka.

mackaron
05-02-2013, 12:28
Oczami wyobrazni widze rodzimego producenta maszyn rolniczych ktory wreczyl swojemu pracownikowi aparat z mozliwoscia nagrywania filmow, odpalil reklamowke claas'a rozkazujac... naginaj na pole i bez filmu mi nie wracaj;)

punky
05-02-2013, 13:18
Zwłaszcza że zapytanie o ten filmik pojawiło się na kilku forach foto/video na raz :D

Maciek N
09-02-2013, 15:56
Nie widzę w tym filmie nic nadzwyczajnego. Od strony merytorycznej jest zbyt długi. Brak scenariusza. Tak jak ktoś wspomniał... nagrany materiał na zasadzie zobaczymy co się uda sfilmować. Od strony technicznej może być, ale bez jakichś fajerwerków. Nie ma nadzwyczajnych ujęć a montaż bardzo techniczny bez talentu artystycznego. Nie widzę tu także nadzwyczajnej plastyki. Jest mnóstwo filmików które naprawdę powalają jakością obrazu i wyobraźnią operatorską. Ten jest baaardzo przeciętny. Do wielu ujęć można by się przyczepić. np. niedoświetlone ujęcia z wnętrza maszyny, przyczepy itp. Najprawdopodobniej operator nie miał podglądu i pracował na manualu co nie zawsze zdaje egzamin.
Chcę napisać że nie ma w tym filmie nic co by zachwycało. Proszę o wybaczenie autora ale tak to widzę.