Naranjo
31-01-2013, 22:52
Na wstępie witam wszystkich i pozdrawiam.
Nie mogę złapać ostrości gazowanego płynu /piwo, woda sodowa itp/ w szklance w całej jej średnicy. Głównie potrzebuję "zamrozić" bąbelki podążające ku górze i osadzające się na ściankach. Jak wyostrzę na jedne to drugie się rozmywają.
Całość jest oświetlona od tyłu światłem stałym z softboxu 7200 lm, 5500 K. Prawidłowa ekspozycja przy f8 to czas 1/60 z RAW jestem w stanie to wyciągnąć dla dla 1/200. Niestety nie mogę uchwycić ostrości w całej szerokości szklanki. Nie próbowałem jeszcze z płynem w naczyniu sześciokątnym - z pewnością byłoby łatwiej. Metodą prób i błędów doszedłem, że aby uzyskać wyraźne nieruchome, ładne bąbelki potrzebuję czasu ok 1/1000 dla f/8 - tylko że wychodzi mi to za ciemno.
Próbowałem to zrobić D5100 z obiektywami nikkor 35; f/1,8 i zenith 50; f/2 również z pierścieniem pośrednim 20 mm /oczywiście aparat na statywie na sankach/.
Z pewnością wynika to z obłości szklanki, ale widziałem takie zdjęcia więc jest to możliwe. Na płaskiej butelce /Mr Muscle/ wychodzi to w miarę przyzwoicie, niestety nie posiadam żadnego takiego płaskiego wąskiego naczynia z cienkiego szkła. Może macie jakiś pomysł aby w domowych warunkach zrobić dobre technicznie zdjęcie?
Nie mogę złapać ostrości gazowanego płynu /piwo, woda sodowa itp/ w szklance w całej jej średnicy. Głównie potrzebuję "zamrozić" bąbelki podążające ku górze i osadzające się na ściankach. Jak wyostrzę na jedne to drugie się rozmywają.
Całość jest oświetlona od tyłu światłem stałym z softboxu 7200 lm, 5500 K. Prawidłowa ekspozycja przy f8 to czas 1/60 z RAW jestem w stanie to wyciągnąć dla dla 1/200. Niestety nie mogę uchwycić ostrości w całej szerokości szklanki. Nie próbowałem jeszcze z płynem w naczyniu sześciokątnym - z pewnością byłoby łatwiej. Metodą prób i błędów doszedłem, że aby uzyskać wyraźne nieruchome, ładne bąbelki potrzebuję czasu ok 1/1000 dla f/8 - tylko że wychodzi mi to za ciemno.
Próbowałem to zrobić D5100 z obiektywami nikkor 35; f/1,8 i zenith 50; f/2 również z pierścieniem pośrednim 20 mm /oczywiście aparat na statywie na sankach/.
Z pewnością wynika to z obłości szklanki, ale widziałem takie zdjęcia więc jest to możliwe. Na płaskiej butelce /Mr Muscle/ wychodzi to w miarę przyzwoicie, niestety nie posiadam żadnego takiego płaskiego wąskiego naczynia z cienkiego szkła. Może macie jakiś pomysł aby w domowych warunkach zrobić dobre technicznie zdjęcie?