PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcia 4 osób jak oświetlić



artuss811
30-01-2013, 23:46
Witam zostałem poproszony o wykonanie zdjąć zespołu muzycznego, zdjęcia maja być użyte na stronie www zespołu. Jaki posiadam sprzęt widać w stopce nic specjalnego, posiadam też paasolko-softbox i blendę 90 i statyw oświetleniowy i statyw aparatu. Problem jaki ja dostrzegam to oświetlenie, a mianowicie jak to wszystko rozstawić, aby równomiernie oświetlić 4 osoby które bada stały blisko siebie, czy ustawienie lampy przed zespołem w odległości do 2m i wysokości tez około 2 m i parasoolko-softbox pod kątem 45 do zespołu i myślałem umieścić przed nimi blendę. A może macie inne pomysły

fafniak
31-01-2013, 00:03
kupić książkę i poczytać?

Ale najlepiej jest... mieć pomysł na zdjęcie - oświetlenie samo się "nasunie"

artuss811
31-01-2013, 00:13
kupić książkę i poczytać?

Ale najlepiej jest... mieć pomysł na zdjęcie - oświetlenie samo się "nasunie"

troszkę o tym czytałem ale to nie jest jedna osoba w wąskim kadrze, jak bym miał 2 parasolko softboxy nie widział bym chyba większych problemów, dlatego pytam was może macie jakieś rady czy technikę. Ale wydaje mi sie że lampa ustawiona z przodu jak do oświetlenia butterfly

fafniak
31-01-2013, 00:16
nie ma znaczenia czy jedna czy więcej

bogdi64
31-01-2013, 00:17
.......że lampa ustawiona z przodu jak do oświetlenia butterfly
- nie rozumiem ?
- wziąć ich na dwór

fafniak
31-01-2013, 00:21
wiesz do czego jest butterfly? po co się go stosuje?

artuss811
31-01-2013, 00:21
- nie rozumiem ?
- wziąć ich na dwór

Czego nie rozumiesz,
oki dobra rada poczekam do wiosny :-)

artuss811
31-01-2013, 00:21
wiesz do czego jest butterfly? po co się go stosuje?
mam ci podać regułkę

fafniak
31-01-2013, 00:22
gdzieś mam regułki
napisz swoimi słowami

artuss811
31-01-2013, 00:29
Panowie poprosiłem o pomoc bo nie mam pomysłu i doświadczenia, a koledzy nabijają sobie posty i żadnych rad oprócz:

kupić książkę i poczytać?

Ale najlepiej jest... mieć pomysł na zdjęcie - oświetlenie samo się "nasunie"


nie ma znaczenia czy jedna czy więcej


- nie rozumiem ?
- wziąć ich na dwór


wiesz do czego jest butterfly? po co się go stosuje?


gdzieś mam regułki
napisz swoimi słowami

jak to jest pomoc to ja idę spać, bo to są rebusy a na to nie mam siły, albo powedzcie ze nie chcecie pomagać dawać rozwiązań będzie szybciej i prościej

o to chodzi http://www.youtube.com/watch?v=Cv3UphKnZNQ

bogdi64
31-01-2013, 00:29
mam ci podać regułkę

właśnie nie rozumiem tego opisu bo do czego jest "motylek" wiem
dlatego napisałem - weź ich na dwór

artuss811
31-01-2013, 09:42
I jak żadnych pomysłów i rad.

Matey3000
31-01-2013, 09:52
Moja rada: oswietl ich dobrze.
Najlepiej w dobrze wyposazonym atelier.

fafniak
31-01-2013, 10:05
artuss... rozumiem że jesteś z pokolenia "podaj mi proste rozwiązanie bo mi nie chce się pomyśleć"
nie bez powodu prosiłem żebyś napisał do czego służy butterfly

artuss811
31-01-2013, 13:34
Moja rada: oswietl ich dobrze.
Najlepiej w dobrze wyposazonym atelier.

Twoje dary zawsze były bezcenne....
I pytanie była jak? - tym co mam, a nie czym?

i podejrzewam że dla Ciebie też było by problemem zrobić portret 100 osób jak dla mnie 4 bo w tym dobrze wyposażonym atelier nie zmieścisz tyle ludzi :-)

Matey3000
31-01-2013, 13:57
Jak juz Ci sie uda, i nauczysz sie troche, to zdasz sobie sprawe jak bezmyslne sa Twoje pytania.

artuss811
31-01-2013, 15:47
A co jest bezmyślnego w moich pytaniach....
A tak w ogóle to po co jest to forum, jak wszystko jest w Kasiakach i dobrze wyposażonych atelier. Chyba tylko po to żeby jeden z drugim PRO-FOTO się puszył i wdzięczył

artuss811
31-01-2013, 15:54
Jak juz Ci sie uda, i nauczysz sie troche, to zdasz sobie sprawe jak bezmyslne sa Twoje pytania.

"Geniusz widzi odpowiedź zanim zobaczy pytanie." - ja geniuszem nie jestem ale Tobie gratuluje!!!!!

bogdi64
31-01-2013, 16:02
zadałeś pytanie - dosłownie JAK BŁYSNĄĆ LAMPĄ BŁYSKOWĄ, do tego dorobiłeś "filozofię "motylka"
- dostałeś pierwszą zresztą bardzo rozsądną odpowiedź "Ale najlepiej jest... mieć pomysł na zdjęcie - oświetlenie samo się "nasunie" - bo nikt z nas nie wie jaki masz pomysł na tą fotkę ? - odpisujesz "nie mam pomysłu, no to podpatrujesz w necie i szukasz pomysłu w necie zgodnie z tym co posiadasz
choć by tak
https://www.google.pl/search?q=zdj%C4%99cia+zespo%C5%82%C3%B3w+muzycznyc h&hl=pl&tbo=d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=bHgKUcHpDqPm4QTftoG4DQ&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAA&biw=1280&bih=685
jeśli w tym momencie masz jeszcze jakiś problem, to podajesz wzór z ewentualną prośbą o pomoc - czy to takie trudne ?
teraz zadałeś pytanie typu "mam kuchenkę i lodówkę, nie umiem gotować i nie mam smaku, co zrobić na obiad, aby wszystkim smakowało ?" i dziwisz się, że dostałeś odpowiedź idź do "mc donalda" lub kup książkę kucharską.

fafniak
01-02-2013, 02:03
uwaga podaję przepis na rosół :
4 osoby ustawiasz obok siebie
w odległości 6m od skrajnej osoby ustawiasz lampiona z dyfuzerem - ekspozycja f5.6 lampion na wysokości ok 2,5m od ziemi i ok 2,5 m od linii osób - dla kumatych inaczej - chodzi o to żeby lampion świecił pod kątem ok 45 stopni do ludzi
Na aparacie ustawiasz lampiona na f2.8 - f4.0 - te różnice uznaję za pieprz i sól ;)

A to że nie napisałes do czego służy butterfly ... widocznie masz w dupie i siebie (swoją wiedzę ) i mnie jako rozmówcę - powodzenia

artuss811
01-02-2013, 11:08
dla kumatych inaczej - chodzi o to żeby lampion świecił pod kątem ok 45 stopni do ludzi

Nie wiem czy to do mnie czy ogólnie.......!!!!!


A to że nie napisałes do czego służy butterfly ... widocznie masz w dupie i siebie (swoją wiedzę ) i mnie jako rozmówcę - powodzenia

I nie mam nikogo w dupie ani siebie, ani nikogo innego, ale pytanie było z serii "do czego służy aparat" Po 2 na pytanie nie odpowiada sie pytaniem - bo to niegrzeczne. Opis oświetlenia podany przez ciebie podobny do Rembrandt-owskiego

fafniak
01-02-2013, 17:41
To prosze ... po prostu napisz do czego służy - jakie ma funkcje - podstawowe

artuss811
02-02-2013, 00:06
Źródło światła ustawiamy dość wysoko przed modelem aby światło padało bardziej z góry na fotografowany obiekt. Pod nosem modela pojawia się cień w kształcie motyla. Chyba tyle to oświetlenie bardzo często wykorzystywane jest w fotografii mody

fafniak
02-02-2013, 11:01
No widzisz i tu jest problem pogrzebany czerpania wiedzy z internetu.
Czym innym jest sposób świecenie w studio foto - "butterfly lighting" - które nazwe swoją wzięło nie wiem skąd. Tym bardziej że jest szalenie myląca.
Butterfly jest MODYFIKATOREM światła którego podstawowym zadaniem jest :
1- zmiękczenie światła (lub jego odbicie i rozproszenie)
2- "świecenie" dużą powierzchnią
A jak i gdzie ustawisz go to jest osobna sprawa i czy to bedzie świecenie PRZEZ butterfly-ja czy odbijanie od niego światła.
Gigantyczną zaletą - jest powierzchnia świecenia.
Tutaj masz kilka produktów :
http://www.vistek.ca/results/ProPhotoLightingGripSupport/grip%20equip-buttefly/Butterfly.aspx
To są maluszki - duże motylki mają czasem nawet po 15metrów szerokości ale to na planach filmowych ;)
Tak więc proponuję odłożyć na chwilę durne internetowe poradniki i poczytać literaturę pisaną przez fachowców

Co do reszty - oświetlenie - wystarczy obejrzeć trochę obrazów

Amadeusz
02-02-2013, 11:19
Witam zostałem poproszony o wykonanie zdjąć zespołu muzycznego...

Nie psuj rynku, powiedz im, że nie potrafisz. Niech zapłacą komuś za to zdjęcie i będzie spokój. To tak w kontekście innego wątku :)

bogdi64
02-02-2013, 14:22
:)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/8/bb00029resizer1000q80f1.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

artuss811
02-02-2013, 23:54
Nie psuj rynku, powiedz im, że nie potrafisz. Niech zapłacą komuś za to zdjęcie i będzie spokój. To tak w kontekście innego wątku :)


Jasne daj namiary podeśle ich tobie.... Ciekawe jak ty długo psułeś rynek zanim zacząłeś robić coś konkretnego