PDA

Zobacz pełną wersję : pierwsza lustrzanka dla lajkonika



orlandu
28-01-2013, 22:30
Witam szanownych forumowiczów

Razem z żoną myslimy powoli o zmianie naszej wysłużonej
minolty a200 na lustrzankę
Mój typ padł na nikona (i się zaparłem kopytami, że ta marka a nie inna :P)

Zakładamy, że budżet ma nie przekroczyć 2500 zł za nowy aparat z obiektywem
(nowy bo w ratach i przy takiej kwocie zakupu muszę mieć gwarancję producenta)

Rozeznałem się trochę cenowo i wytypowałem:

-d5100
-d90
-ew. d5200 - ale ze względu na cenę raczej chyba sobie odpuszczę.

Aparat będzie służył do robienia zdjęć rodzinnych, wakacyjnych plenerów itd.
Powiem szczerze, że od aparatu oczekuję szybkiego ostrzenia, braku opóźnień
po naciśnięci spustu migawki (co jest zmorą jeżeli chodzi o robienie zdjęć moją minoltą - czasami
dziecko potrafi 3 razy zmienić pozycję zanim aparat łaskawie zrobi zdjęcie) oraz robienia przyzwoitych
fotek w domu gdzie warunki świetlne są nie najlepsze.

Za d5100 przemawia do mnie uchylny wyświetlacz (identyko jak w wymienionej wyżej a200)
z możliwością zamknięcia go co jest skutecznę ochroną przed uszkodzeniami.

jezeli chodzi o d90 to jest to starszy model - pytanie tylko czy gorszy :P

przeczytałem testy obu modeli na fotopolisie ale zalezy mi na poradzie użytkowników

chciałbym także poznać opinie dotyczące jakości wykonania, trwałości, niezawodności
wybranych przeze mnie modeli

Z góry dziekuję za wszelakie sugestie

zserty
28-01-2013, 22:37
D90 to najlepszy entry level. Taki uboższy d300. Będziesz zadowolony. Jeśli nie poprzestaniesz na zielonym programie to będzie to pierwszy krok w przyszłość.
Może obrazek "stary" ale gwarantuję, że będziesz zadowolony. Kup i kompletuj szkła.
Zdrówka.

kolinmak
28-01-2013, 22:49
Nieskromnie powiem: poczytaj ten wątek i mój post:

http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=222789&page=2

Prawda jest taka, że który byś nie wybrał to będziesz zadowolony. W Twoim przypadku czy to wybierając poczciwą D90 czy amatorską D5100 to i tak wszystko zależy od szkieł, które będziesz kompletował. Zastanów się czy będziesz używał uchylnego wyświetlacza. Jeżeli nie to bierz D90 ze względu na ergonomię i lepsze wykonanie. D5100 dla amatora też ma zalety - chociażby to że jest nieco mniejsza i lżejsza od D90, ale czasem brakuje kilku przycisków i górnego wyświetlacza... itd.

LudwikXVI
28-01-2013, 22:53
Mam D800, miałem D90 ... innych z firmy N nie miałem. Potwierdzam, że D 90 to solidny sprzęt. Praktycznie obiektyw 18-200 oraz 35 f 1.8 załatwia wiele pomysłów na fotografię. Używałem 3 lata, odsprzedałem z oporami (z uwagi na zakup D800) ... logika wygrała i poszedł do nowego właściciela. Czytałem zastrzeżenia ale mimo wszystko namawiam na kupno UŻYWANEGO z przebiegiem poniżej 20.000 klatek od amatora ... będziesz Pan/Państwo zadowolony, a zaoszczędzoną kasę wydacie na lepszy obiektyw. Od siebie - jak najbardziej polecam.

lenai
28-01-2013, 22:54
Mając porównanie D90/D5000 wybrałam D90, bo bardziej zależało mi na funkcjonalnej amatorskiej lustrzance, niż na gadżecie. Kolega za to zadowolony z D5000 i też by się ze mną nie zamienił. Nic mu było po lepszej matrycy, jeśli do dyspozycji miał tylko starego 18-55. Wyświetlacz dla mnie to podstawa, ale ja tryb M.

orlandu
28-01-2013, 23:05
Nieskromnie powiem: poczytaj ten wątek i mój post:

http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=222789&page=2

Prawda jest taka, że który byś nie wybrał to będziesz zadowolony. W Twoim przypadku czy to wybierając poczciwą D90 czy amatorską D5100 to i tak wszystko zależy od szkieł, które będziesz kompletował. Zastanów się czy będziesz używał uchylnego wyświetlacza. Jeżeli nie to bierz D90 ze względu na ergonomię i lepsze wykonanie. D5100 dla amatora też ma zalety - chociażby to że jest nieco mniejsza i lżejsza od D90, ale czasem brakuje kilku przycisków i górnego wyświetlacza... itd.

stokrotne dzieki - bardzo konkretna odpowiedź


dla wszystkich dziekówki - i proszę o jeszcze

kolinmak - czy jeżeli chodzi o ceny szkieł i akcesoriów to jest jakaś różnica ?

kolinmak
28-01-2013, 23:13
Przy kupnie D90 będziesz miał tańsze szkła bo body ma śrubokręt i nie potrzebujesz obiektywów z własnym silnikiem, które to właśnie będą Ci niezbędne w D5100.
Ceny akcesoriów (karta, torba, filtry, statyw...) identyczne.

orlandu
28-01-2013, 23:15
Mam D800, miałem D90 ... innych z firmy N nie miałem. Potwierdzam, że D 90 to solidny sprzęt. Praktycznie obiektyw 18-200 oraz 35 f 1.8 załatwia wiele pomysłów na fotografię. Używałem 3 lata, odsprzedałem z oporami (z uwagi na zakup D800) ... logika wygrała i poszedł do nowego właściciela. Czytałem zastrzeżenia ale mimo wszystko namawiam na kupno UŻYWANEGO z przebiegiem poniżej 20.000 klatek od amatora ... będziesz Pan/Państwo zadowolony, a zaoszczędzoną kasę wydacie na lepszy obiektyw. Od siebie - jak najbardziej polecam.

używany nie wchodzi w grę z racji tego, że do używek wszelakiej maści mam "zły dotyk"
pozatym nowy nie odstrasza mnie tak bardzo ceną

orlandu
28-01-2013, 23:19
Przy kupnie D90 będziesz miał tańsze szkła bo body ma śrubokręt i nie potrzebujesz obiektywów z własnym silnikiem, które to właśnie będą Ci niezbędne w D5100.
Ceny akcesoriów (karta, torba, filtry, statyw...) identyczne.

A powiedz jaka jest różnica w cenie takich obiektywów (ogólnie) - czy jest to coś w rodzaju 1:2

Co do śrubokręta - to czy twoim zdaniem jest to wygodniejsze ? moje doświadczenia z minoltą były takie
że autofokus często gęsto łapał mi nie to co trzeba i musiałem parę razy poprawiać a nieżadko kręcić manualnie

kolinmak
28-01-2013, 23:28
Np. Nikkor 50mm f/1.8 D AF (bez silnika do D90) cena: około 550zł
Nikkor 50mm f/1,8G AF-S (z silnikiem do 5100) cena około 750zł

różnica w cenie tych szkieł waha się w okolicach 20%.

LudwikXVI
28-01-2013, 23:29
używany nie wchodzi w grę z racji tego, że do używek wszelakiej maści mam "zły dotyk"
pozatym nowy nie odstrasza mnie tak bardzo ceną

Rozumiem.
Obawy raczej niepotrzebne. Nikoś D 90 to jak motocykl Honda Africa Twin albo samochód Mercedes mod. 124.
O ile nie spadł z wieżowca, jest od pierwszego właściciela, ma poniżej 20.000 klatek i najlepiej kupiony osobiście od forumowicza (znanego innym forumowiczom), który przeszedł na jakiś wyższy model - nie sądzę by ryzykował reputacją dla głupich 1500 zł. Za oszczędzone pieniądze kupisz najważniejszą część czyli obiektyw.
Jeśli jednak NOWY aparat to chyba D 90, aczkolwiek, chyba na DxO wyczytałem, że ten D 5200 ma WYBITNIE dobrą matrycę. Zakładam, że aparat kupujecie Państwo na ładnych kilka lat ... przy zakupie nowego chyba nie da się zaoszczędzić. Jak zawsze coś za coś ... Życzę właściwego wyboru i zadowolenia ze sprzętu.

orlandu
28-01-2013, 23:40
Np. Nikkor 50mm f/1.8 D AF (bez silnika do D90) cena: około 550zł
Nikkor 50mm f/1,8G AF-S (z silnikiem do 5100) cena około 750zł

różnica w cenie tych szkieł waha się w okolicach 20%.

hmmm muszę sobie to prześlawizować bo w zasadzie jeżeli już będe dokupował
szkła to raczej tylko dwa - jedno ze sporym powiększeniem i jedno z szerszym kątem
do fotografowania panoramy (psioczyłem jak cholera na nasz aparat kiedy, żeśmy z żoną
po pieninach łazili w zeszłym roku :P )

orlandu
28-01-2013, 23:43
Rozumiem.
Obawy raczej niepotrzebne. Nikoś D 90 to jak motocykl Honda Africa Twin albo samochód Mercedes mod. 124.
O ile nie spadł z wieżowca, jest od pierwszego właściciela, ma poniżej 20.000 klatek i najlepiej kupiony osobiście od forumowicza (znanego innym forumowiczom), który przeszedł na jakiś wyższy model - nie sądzę by ryzykował reputacją dla głupich 1500 zł. Za oszczędzone pieniądze kupisz najważniejszą część czyli obiektyw.
Jeśli jednak NOWY aparat to chyba D 90, aczkolwiek, chyba na DxO wyczytałem, że ten D 5200 ma WYBITNIE dobrą matrycę. Zakładam, że aparat kupujecie Państwo na ładnych kilka lat ... przy zakupie nowego chyba nie da się zaoszczędzić. Jak zawsze coś za coś ... Życzę właściwego wyboru i zadowolenia ze sprzętu.

niestety - jest na to jedna odpowiedź - RATY :D

galaza
28-01-2013, 23:43
Ja proponuję do body DX N35 1.8G + szeroki kąt skoro go potrzebujesz. 50 jest trochę za wąska ale co kto lubi, ja swoją trzymam z sentymentu.

zserty
29-01-2013, 00:15
Oprócz 50 1.8D i 85 1.8D żaden iny nie przychodzi mi do głowy.
Ja zmieniłem d3000 na d90 z dwóch powodów (w sumie trzech): ergonomia, śrubokręt, matryca.
Ze śrubokręta nie korzystam w ogóle. mam zamiar kupić w niedalekiej przyszłości 85 ale pewnie będzie to wersja z silnikiem, ze względu na obrazek.
Śrubokręt lepiej mieć jak nie mieć, zawsze może się przydać. Jednak zamiast tego wolałbym mieć mikroregulację.
Mimo wszystko polecam d90.

orlandu
29-01-2013, 00:44
wczytałem się mocniej w opisy obu modeli i powiem szczerze,
że kupię d90 ...albo d5100 :D

oba mają plusy i minusy w porównaniu do siebie także chyba muszę pomyśleć
bardziej nad tym czy kiedykolwiek będę miał czas na naukę robienia zdjęć :)
i w takim razie czy d90 będzie miał sens :P

powiedzcie mi jeszcze - jaki obiektyw kupić razem z body - widziałem generalnie
dwa zestawy

np do d90

-Nikon D90 body + AF-S DX 18-105 mm VR
-Nikon D90 + AF-S DX 18-55 mm VR

+ew. jakiś właśnie obiektyw którym mógłbym robić zdjęcia panoramy - ale to już dodatkowo
poza zestawem

driver_2002
29-01-2013, 00:52
-Nikon D90 body + AF-S DX 18-105 mm VR


Polecam, koledzy mogę już tak ich nazwać też tak robili, jednak ja się nie posłuchałem..... :oops:

devilcape
29-01-2013, 00:55
D90 + af-s 18-105 vr + dla szerokości bardzo dobra sigma 10-20, obojętnie która wersja.

kolinmak
29-01-2013, 00:59
+ew. jakiś właśnie obiektyw którym mógłbym robić zdjęcia panoramy - ale to już dodatkowo
poza zestawem

Do panoram - oba się nadadzą, ze względu na większy zakres ogniskowych lepszy będzie jednak 18-105.
Pomyśl o 35mm/f.1.8 a szybko ją docenisz.

driver_2002
29-01-2013, 01:04
Pomyśl o 35mm/f.1.8 a szybko ją docenisz.
O tak, od wczoraj jestem posiadaczem i nie żałuję żadnej wydanej złotówki.

RAF7705
29-01-2013, 01:20
I to będzie super zestaw d90 18-105 spacer.10-20 szeroki i 35 dla światła.
Tylko byś musiał trochę budżet zwiększyć.

orlandu
29-01-2013, 01:22
tylko trzeba św. mikołaja za uszy wytargać żeby się sprawił :P

muszę kopsnąć się przy sprzyjającej okazjii do jakiegoś dobrego sklepu foto
i obmacać oba sprzety - może to ułatwi sprawę :P

RAF7705
29-01-2013, 01:28
Choć panoramy można składać z kadrów pionowych przy 18mm, czyli bez Sigmy.

dezerter_27
29-01-2013, 01:31
Oj nie byłbym taki pewny tej 35 jeżeli trafi na kapryśną sztukę to zaraz może się kolega zrazić. Niech najpierw kupi body i jakiś zoom a potem sam się zdecyduje co wybrać. Co wy tak te 35 polecacie.

sokolnik
29-01-2013, 01:38
muszę kopsnąć się przy sprzyjającej okazjii do jakiegoś dobrego sklepu foto
i obmacać oba sprzety - może to ułatwi sprawę :P


tylko potem wróć tam i kup w tym sklepie a nie w internecie bo tam taniej :)

***
panoramy można składać z kilku zdjęć MZ okazjonalnie a nie ciągle. Dobry szeroki kąt to po prostu wygoda przy fotografii krajobrazowej.


Oj nie byłbym taki pewny tej 35 jeżeli trafi na kapryśną sztukę to zaraz może się kolega zrazić. Niech najpierw kupi body i jakiś zoom a potem sam się zdecyduje co wybrać. Co wy tak te 35 polecacie.

szczególnie 35 z D90 lubi być kapryśna, podobno to wina D90. Ja mam i moja czasem nie trafia, co oczywiście wkurza. Na manualu trzeba jechać ale zazwyczaj się nie chce.

LudwikXVI
29-01-2013, 01:53
muszę kopsnąć się przy sprzyjającej okazjii do jakiegoś dobrego sklepu foto
i obmacać oba sprzety - może to ułatwi sprawę :P

Czy ty przypadkiem nie siedziałeś pod celą z Grycą od chłopaków z Wołomina ? Ja byłem na oddziale
F z Matołem i Łapką. Moja cela miała wpadkę z grypsem od Fraglesa. Pozdrowienia od Silnego. Teraz garuje w ZK Płoty :)

RAF7705
29-01-2013, 03:42
Kopsnij się do tego sklepu co Kazio był:)

kolinmak
29-01-2013, 09:28
tylko potem wróć tam i kup w tym sklepie a nie w internecie bo tam taniej :)

Pytam z czystej ciekawości: dlaczego ma kupować w sklepie a nie przez net gdzie faktycznie będzie taniej? Chodzi Ci BF/FF? Myślę że kolega i tak nie będzie sprawdzał.

orlandu
29-01-2013, 10:47
tylko potem wróć tam i kup w tym sklepie a nie w internecie bo tam taniej :)



Pewnie koledze chodzi o to żeby docenić trud sprzedawcy zwiazany z obsługą

no cóż - zależy jak duża byłaby różnica

ja akurat przy minolcie trafiłem na rzetelny i tani sklep - może tam zawitam

problem z takimi sklepami polega na tym że oferują tylko raty żagla - czyli wysoko oprocentowane :/

sokolnik
29-01-2013, 11:36
Pytam z czystej ciekawości: dlaczego ma kupować w sklepie a nie przez net gdzie faktycznie będzie taniej? Chodzi Ci BF/FF? Myślę że kolega i tak nie będzie sprawdzał.
Pewnie koledze chodzi o to żeby docenić trud sprzedawcy zwiazany z obsługą

no cóż - zależy jak duża byłaby różnicachodzi o to, że coraz więcej ludzi wchodzi do sklepu np agd/rtv i sobie sprzęt maca, testuje, zajmuje sprzedawcy czas, zawraca głowę duperelami, pyta o pierdoły, a na koniec na pytanie czy zapakować towar pada odpowiedź, nie dziękuję, w internecie mają taniej, no chyba że dostanę rabat? rabatu nie ma.
Przez takie zachowania później nie można w mieście wojewódzkim kupić (ostatnio moje doświadczenie) parasolki foto, statywu itp.
Jeszcze parę lat to nic nie kupisz w sklepach w niewielkich miastach, tylko będziesz musiał jechać 100km do innego sklepu lub kupić w internecie (bujam się już 2 albo 3ci tydzień ze sprzedawcą z allegro bo wysłał mi 2 razy uszkodzony uchwyt do parasolki. Ile bym dał by (czasami) kupić to co chce w sklepie a nie w internecie.


problem z takimi sklepami polega na tym że oferują tylko raty żagla - czyli wysoko oprocentowane :/

przecież raty są dla bogatych ;)

orlandu
29-01-2013, 12:26
przecież raty są dla bogatych ;)

Właśnie dlatego chce wziąć sprzęt na raty - propaguje tuczenie banksterów ponad miarę :)

a tak poważnie - na stronie jednego ze sklepów mam np zestaw

d90 + AF-S DX 18-105 mm VR - cena 2599 +10rat 0%

w sklepie w Wesołej cena identyko ale do 10 rat musiałbym dopłacić 300zł

dla mnie jest to spora różnica

nie śpię na kasie (bo jest niewygodna :P ) więc kalkulacja jest taka, że np.
aparat kupuje w "ojro rtv" a z tymi trzema stówami jade do wesołej
kupuje za nie torbę , filtr uv i karte pamięci

kolinmak
29-01-2013, 12:51
chodzi o to, że coraz więcej ludzi wchodzi do sklepu np agd/rtv i sobie sprzęt maca, testuje, zajmuje sprzedawcy czas, zawraca głowę duperelami, pyta o pierdoły, a na koniec na pytanie czy zapakować towar pada odpowiedź, nie dziękuję, w internecie mają taniej, no chyba że dostanę rabat? rabatu nie ma.
Zgadzam się z Tobą, że ludzie zwracają dupę sprzedawcy a potem nie kupują tylko idą do alledrogo. Kieruje nimi przede wszystkim cena i brak zaangażowania w poszukiwanie informacji w takich miejscach jak to. Lepiej zapisać pana w sklepie, dobrze by było żeby ten pan miał jeszcze wiedzę w temacie.

sokolnik
29-01-2013, 12:56
Zgadzam się z Tobą, że ludzie zwracają dupę sprzedawcy a potem nie kupują tylko idą do alledrogo. Kieruje nimi przede wszystkim cena i brak zaangażowania w poszukiwanie informacji w takich miejscach jak to. Lepiej zapisać pana w sklepie, dobrze by było żeby ten pan miał jeszcze wiedzę w temacie.

a jak nie ma tej wiedzy to jeszcze klient opierdzieli i wtedy udaję że nie kupuję bo sprzedawca nie kompetentny.

orlandu
29-01-2013, 12:56
Zgadzam się z Tobą, że ludzie zwracają dupę sprzedawcy a potem nie kupują tylko idą do alledrogo. Kieruje nimi przede wszystkim cena i brak zaangażowania w poszukiwanie informacji w takich miejscach jak to. Lepiej zapisać pana w sklepie, dobrze by było żeby ten pan miał jeszcze wiedzę w temacie.

wszystko ładnie pięknie - ale żeby trafić na rzetelnego, uczciwego sprzedawcę, który nie wciśnie ci tego z czego ma największy zarobek trzeba mieć szczęście.

sokolnik
29-01-2013, 13:31
po 1, zakupy w tygodniu, w weekendy najwięcej naganiaczy na konkretny sprzęt/markę :)

po 2, warto iść ze znajomych który się zna na konkretnej sprawie

po 3, mieć szczęście i trochę się znać na sprzęcie :)

orlandu
29-01-2013, 15:57
po 1, zakupy w tygodniu, w weekendy najwięcej naganiaczy na konkretny sprzęt/markę :)

po 2, warto iść ze znajomych który się zna na konkretnej sprawie

po 3, mieć szczęście i trochę się znać na sprzęcie :)

1 - właśnie dlatego poprosiłem Was o poradę - dzięki temu nie muszę się zdawać na obsługę marketu agd/rtv
która najczęściej ma mniejsze pojęcie odemnie

2 - nie mam takich znajomych niestety

3 - na sprzęcie dopiero się poznam po zakupie - pewnie za x lat jak będę kupował inny model to wtedy będę już mądrzejszy (jes ofkors naturliś ja wol absoliumą :P )

sokolnik
29-01-2013, 16:24
idź do sklepu, weź do ręki D5100, D90 i D5200 i zobacz który wygodnie leży w dłoni, który wydaje się zbudowany z lepszych materiałów itp który ma więcej przycisków (wygoda obsługi) itp
Lepiej mieć "słabszy" aparat i lepsze szkło niż super puche i słabe szkło. Przy dobrym szkle wykorzystujesz możliwości matrycy na maxa. dobre szkło to jakaś stałka 35 lub 50 ze światłem 1.8 to na początek. Kit 18-105 bardzo dobre szkiełko (opłaca się kupować w zestawie w body).
Wiadomo, im lepsze szkło to tym droższe, ale aparat kiedyś zmienisz (za 2-4 lata, jak kupisz D5100 może się okazać że za rok ;) ) a szkła Ci zostaną.

orlandu
29-01-2013, 16:31
idź do sklepu, weź do ręki D5100, D90 i D5200 i zobacz który wygodnie leży w dłoni, który wydaje się zbudowany z lepszych materiałów itp który ma więcej przycisków (wygoda obsługi) itp
Lepiej mieć "słabszy" aparat i lepsze szkło niż super puche i słabe szkło. Przy dobrym szkle wykorzystujesz możliwości matrycy na maxa. dobre szkło to jakaś stałka 35 lub 50 ze światłem 1.8 to na początek. Kit 18-105 bardzo dobre szkiełko (opłaca się kupować w zestawie w body).
Wiadomo, im lepsze szkło to tym droższe, ale aparat kiedyś zmienisz (za 2-4 lata, jak kupisz D5100 może się okazać że za rok ;) ) a szkła Ci zostaną.

i tak mam zamiar zrobić :)

galaza
29-01-2013, 17:15
Zrób taką sztukę w FJ w Lublinie.
Jak ci się uda oblukać 2 puszki to będzie cud.
Tam aparat wybiera się chyba na podstawie oglądania w gablocie.

sokolnik
29-01-2013, 17:33
Zrób taką sztukę w FJ w Lublinie.
Jak ci się uda oblukać 2 puszki to będzie cud.
Tam aparat wybiera się chyba na podstawie oglądania w gablocie.

wiesz, jak każdy przychodzi maca, oglądać, patrzeć przez wizjer, brudnymi łapami i spoconą twarzą, to potem się nie dziwmy że pracownicy sklepu nie chcą pokazywać aparatów do ręki. A może ktoś próbował ukraść aparat? Nie wiemy.
Obecnie więcej APACZY niż kupujących

orlandu
29-01-2013, 19:17
wiesz, jak każdy przychodzi maca, oglądać, patrzeć przez wizjer, brudnymi łapami i spoconą twarzą, to potem się nie dziwmy że pracownicy sklepu nie chcą pokazywać aparatów do ręki. A może ktoś próbował ukraść aparat? Nie wiemy.
Obecnie więcej APACZY niż kupujących

oj ty chopie masz chyba swój sklepik :)

są moim zdaniem dwie strony medalu

z jednej strony też nie chciałbym kupić nowej rzeczy zmacanej i zchuchanej :)

z drugiej kurde - nawet nowe auta mają jazdę testową nie wspominając o tym jak
sprawdza się używane, więc dlaczego mam kupować kota w worku

Perun
29-01-2013, 20:27
Bierz D90 i nawet się nie zastanawiaj. W wybranych przez Ciebie modelach D90 bije D5100 na głowę pod względem ergonomii a to da Ci więcej przyjemności z fotografowania bez zbędnego grzebania w menu.
Uchylny ekranik? Podejrzewam, że szybko o nim zapomnisz i bedziesz robił zdjęcia przez wizjer więc to raczej zbędny bajer.

orlandu
29-01-2013, 20:59
Bierz D90 i nawet się nie zastanawiaj. W wybranych przez Ciebie modelach D90 bije D5100 na głowę pod względem ergonomii a to da Ci więcej przyjemności z fotografowania bez zbędnego grzebania w menu.
Uchylny ekranik? Podejrzewam, że szybko o nim zapomnisz i bedziesz robił zdjęcia przez wizjer więc to raczej zbędny bajer.


tzn. ja robie fotki tylko przez wizjer - tyle że jak przykładam tłusty ryj do aparatu to wolałbym żeby się nie poniszczył :P
ma on jakąś szybę ochronną ? (ew. zostaje folia)

sokolnik
29-01-2013, 21:12
ja od nowości mam założony na ekranie plastikową osłonę (oryginalną), nie odpada, nie rysuje się, jest super, pod nią nic się nie dostaje. Folie to jakiś klej, fuuuj .

D90 ma lepszy wizjer i ekran od D5100 (chyba) :)

orlandu
29-01-2013, 21:23
ja od nowości mam założony na ekranie plastikową osłonę (oryginalną), nie odpada, nie rysuje się, jest super, pod nią nic się nie dostaje. Folie to jakiś klej, fuuuj .

D90 ma lepszy wizjer i ekran od D5100 (chyba) :)

fakt coś tam czytałem że ma jakąś osłonkę - a co do folii to powiem ci że to fantastyczna sprawa
kupiłem takie cuś do konsoli przenośnej - folia jest bardzo sztywna - coś jak ultra cienka pleksja (przesadzam).
Czyścisz szmatką ekran i folia sama dolega na zasadzie 'mikro-jakiejśtam' - bez kleju - możesz zdejmować czyścić
itd

akurat wizjer i jakość ekranu mnie nie pasjonują - dla mnie ważne jest jak mówiłem żeby 'szybko zdjęcia robił' :D

Perun
29-01-2013, 21:24
tzn. ja robie fotki tylko przez wizjer - tyle że jak przykładam tłusty ryj do aparatu to wolałbym żeby się nie poniszczył :P
ma on jakąś szybę ochronną ? (ew. zostaje folia)

Do D90 masz osłonkę z tworzywa sztucznego na lcd w zestawie lub jak Ci to nie odpowiada możesz przykleić sobie folie poliwęglanową. W D5100 z winy konstrukcji nie zalożysz osłonki z tworzywa podobnej do tej w D90. Pozostaje Ci zatem folia albo po prostu odwrócenie ekraniku ale myślę, że to dosyć niewygodne w przypadku braku górnego wyświetlacza lcd

LudwikXVI
29-01-2013, 23:18
tzn. ja robie fotki tylko przez wizjer - tyle że jak przykładam tłusty ryj do aparatu to wolałbym żeby się nie poniszczył :P
ma on jakąś szybę ochronną ? (ew. zostaje folia)

Przesadzasz. Chcesz ten aparat dać prawnukom w spadku ? To tylko przedmiot.
Ja rozumiem, że każdorazowo trzeba myć łapy po sikaniu ale jakieś tłuste ryje i inne .... nie przesadzaj.
Na wyświetlacze są szyby ochronne GGS - koszt ok. 50 zł. Szkło sześciowarstwowe bezpieczne.

Masz tu film na dobranoc i nie przejmuj się : http://www.youtube.com/watch?v=D1tTBncIsm8 Jakieś pytania co do trwałości ?

d90
29-01-2013, 23:19
ja od nowości mam założony na ekranie plastikową osłonę (oryginalną), nie odpada, nie rysuje się, jest super, pod nią nic się nie dostaje. Folie to jakiś klej, fuuuj .

D90 ma lepszy wizjer i ekran od D5100 (chyba) :)

Wizjer ma na pewno lepszy.
Ale d5100 tez kulawy nie jest.

sokolnik
29-01-2013, 23:25
nie piszę że D5100 jest kulawy. Chodzi mi o to że model odpowiadający D90 to D7000, a to już inna półka cenowa niż D5100.
D90 i D5100 to dla inne aparaty, ten i ten ma swoje plusy i minusy - trzeba poprostu podjąć męską decyzję i kupić jeden, albo kupić ten i ten aparat :) i po problemie.
O tych aparatach na forum i w internecie napisano już wszystko :) nic więcej nie dodamy

orlandu
29-01-2013, 23:31
Przesadzasz. Chcesz ten aparat dać prawnukom w spadku ? To tylko przedmiot.
Ja rozumiem, że każdorazowo trzeba myć łapy po sikaniu ale jakieś tłuste ryje i inne .... nie przesadzaj.
Na wyświetlacze są szyby ochronne GGS - koszt ok. 50 zł. Szkło sześciowarstwowe bezpieczne.

Masz tu film na dobranoc i nie przejmuj się : http://www.youtube.com/watch?v=D1tTBncIsm8 Jakieś pytania co do trwałości ?

to test ale chyba d70

a co do reszty to pewnie masz racje

a na dodatek to mi jeszcze znajomy namieszał w głowie - on kupił canona bo jest składany w Japoni
a wachał się nad d90 ale przeważył kraj produkcji (chyba Tajlandia w przypadku nikona) - i bądź tu człeku mądry :D:D

galaza
29-01-2013, 23:42
Nie wiem czy się wachał czy wąchał. Mam japoński obiektyw który nie dorównuje jakością obrazu chińskiemu, to nie jest argument.
Mając do wyboru lampę Metz albo chińską YN wybrałem tą drugą bo nie wyglądała jak zabawka (pomijam fakt, że w Metz wcisnąłem guzik odpowiedzialny za obracanie głowicy i nie wyszedł) a taka miała być fajna - Giermańska. Nie sugeruj się krajem montażu, tylko parametrami, które są Ci potrzebne w body. Acha, zapomniałbym, nie wierz ślepo forumowym mądrościom, musisz mieć siać to wszystko przez własne sito zdrowego rozsądku.

orlandu
29-01-2013, 23:45
Nie wiem czy się wachał czy wąchał. Mam japoński obiektyw który nie dorównuje jakością obrazu chińskiemu, to nie jest argument.
Mając do wyboru lampę Metz albo chińską YN wybrałem tą drugą bo nie wyglądała jak zabawka (pomijam fakt, że w Metz wcisnąłem guzik odpowiedzialny za obracanie głowicy i nie wyszedł) a taka miała być fajna - Giermańska. Nie sugeruj się krajem montażu, tylko parametrami, które są Ci potrzebne w body. Acha, zapomniałbym, nie wierz ślepo forumowym mądrościom, musisz mieć siać to wszystko przez własne sito zdrowego rozsądku.


true

Alcatraz
29-01-2013, 23:54
Procesory (cpu) do komputerów są od zawsze robione w Indonesii lub na Filipinach...:-)) Co do reszty to wydaje mi się, że D7000 odpowiada raczej model D5200. D90 jest pod każdym chyba względem lepszy od 5100, za wyjątkiem może matrycy. Chociaż to wszystko też nie do końca, bo D7000 i 5100 to prawdopodobnie ta sama matryca a 5200 ma już zupełnie inną. Taką samą matrycę jak D90 miał D5000. Jednak pomijając już te ciekawostki przetwornikowe, pod względem ergonomii (wielkość czyli wygoda robienia zdjęć, ilośc pokręteł, przycisków itd.) zdecydowanie wygrywa D90. No i będąc dłużej na rynku (co w tym wypadku jest zaletą) nie zanotował wpadek, problemów itp. To akurat jest bezcenne.

orlandu
30-01-2013, 00:04
Procesory (cpu) do komputerów są od zawsze robione w Indonesii lub na Filipinach...:-)) Co do reszty to wydaje mi się, że D7000 odpowiada raczej model D5200. D90 jest pod każdym chyba względem lepszy od 5100, za wyjątkiem może matrycy. Chociaż to wszystko też nie do końca, bo D7000 i 5100 to prawdopodobnie ta sama matryca a 5200 ma już zupełnie inną. Taką samą matrycę jak D90 miał D5000. Jednak pomijając już te ciekawostki przetwornikowe, pod względem ergonomii (wielkość czyli wygoda robienia zdjęć, ilośc pokręteł, przycisków itd.) zdecydowanie wygrywa D90. No i będąc dłużej na rynku (co w tym wypadku jest zaletą) nie zanotował wpadek, problemów itp. To akurat jest bezcenne.

no więc właśnie - pytanie wogóle czy jako osoba która 'ni chu-chu' się nie zna sprzęcie i samej fotografi
(bo to co do tej pory pstrykałem ze świadomym robieniem zdjęć nie miało nic wspólnego) umiałbym wykorzytać
te wszystkie pierdyliardy megapikseli i najnowsze matryce.

do tej pory miałem 8mp w amatorskiej hybrydzie i to mi wystarczało

więc mi osobiście wydaje się że skoro d90 jest lepszy do nauki (wedłu forumowiczów) i umożliwia podłączenie tańszych obiektywów
to będzie lepszym wyborem - trzeba się tylko bryknąć w wolnej chwili do sklepu i go obejrzeć :)

pozatym będąc na rynku ładnych parę lat nadal trzyma cenę co dla mnie osobiście coś znaczy

galaza
30-01-2013, 00:06
Żeby być tak do końca obiektywnym należy wspomnieć o kłopotach niektórych d90 z niektórymi obiektywami 35mm 1.8G.
To nie zmienia faktu, że to fajny korpus i gdybym trochę nie zajechał go w produkcji filmowej to pewnie nie wymieniałbym na nowszy model. (Nadal mam i korzystam z d90 ale właśnie przy filmach poklatkowych)

Alcatraz
30-01-2013, 00:31
To zawsze jest ciężki wybór. Wiem to m.in. po sobie:-) Takie modele jak D90 czy D7000 są z definicji "bardziej pro" czyli dla osób, które chcą się nauczyć, których fotografia interesuje i chcą robić coś więcej niż tylko naciskać przycisk (to mozna robić nawet w komórkach). D5000 - 5100 to linia zdecydowanie bardziej amatorska co nie znaczy słaba. Zwyczajnie inne podejście, bardziej "zabawkowe" (mimo naprawdę dobrej matrycy w D5100). D5200 to kontynuacja tej linii z ogromną (pod względem ilości upakowanych pixeli) matrycą. Co akurat nie wyszło na dobre. Galaza ma rację ale wskazuje też na to, że tak naprawdę chyba nie ma body, które bez najmnieszych problemów będzie współpracowało z każdym bez wyjątku szkłem.

Orlandu, ilość megapixeli nie przekłada się bezpośrednio na jakość w przeciwieństwie do fizycznych wymiarów matrycy. W lustrzankach, o których tutaj piszemy są matryce 23.6 x 15.6 mm (jest to tzw. format APS-C a w wydaniu Nikona DX). W Twojej amatorskiej hybrydzie była zapewna matryca o rozmiarach 1/2.5" czyli 5.76 x 4.29 mm (może ciut większa). Jak widzisz nie ma porównania do lustrzanek! I w tym przede wszystkim tkwi jakość zdjęcia. Natomiast im więcej "megapixeli" tym większe zdjęcie (rozdzielczość) będziesz w stanie zrobić. Tylko jeśli nie planujesz drukować fotografii powyżej rozmiarów A4 (albo nawet trochę więcej) to nie masz czego żałować. Oczywiście to pewne uproszczenie ponieważ w lustrzankach matryce o większej ilości megapixeli niosą ze sobą także inne poprawki i udoskonalenia (czasem też problemy) tak więc nie sprowadza sie to wyłącznie do rozmiaru zdjęć. No ale są już przeciez smatfony z aparatami o matrycach 12 czy 14 Mpix a zdjęć jakości lustrzanek jednak nie robią... I nie robiłyby nawet gdyby miały takie same obiektywy jak lustrzanki!:-))

Obecnie jakąś alternatywą dla lustrzanek mają być tzw. bezlusterkowce czyli aparaty z wymienną optyką, matrycą rozmiaru APS-C ale pozbawione lustra. Jednak to już zupełnie inny temat.

orlandu
30-01-2013, 00:42
Alcatraz - dzieki, trochę to rozjaśniłeś :)

picia78
30-01-2013, 00:46
A ja napiszę tak, zawsze tak było, jest i będzie, że ilu jest użytkowników danego sprzętu (nie tylko aparatów) to tyle na ten temat będzie opinii. Oczywiście każdy będzie chwalił swoje to co używa ze wszystkimi tego wadami, bo nie wypada nie polecać tego, co się ma gdyż jakby to wyglądało mam a mówię, że g...o ! Na twoim miejscu jedź do sklepu dotknij każdego modelu i zobacz który Ci się najbardziej podoba. I TAKI KUP ! a potem to tylko kwestia doboru dobrego szkła.

p.s co wy tak uparliście się tego D90 ? ...





Masz tu film na dobranoc i nie przejmuj się : http://www.youtube.com/watch?v=D1tTBncIsm8 Jakieś pytania co do trwałości ?


porównanie do canona? chyba to ma niewiele wspólnego z pytaniem, ja rozumiem jakby zamiast canona był d5100, a tak to jakieś nieporozumienie.

jo44
30-01-2013, 00:50
D90 jest pod każdym chyba względem lepszy od 5100, za wyjątkiem może matrycy.
No tak, to rzeczywiście mało istotny szczegół...

sokolnik
30-01-2013, 00:58
Wiesz, nie każdy wykorzysta matrycę w 100%. Często i gęsto zdjęcia tylko w .jpg a nie nef. A często jak nef to praca na warstwach nic mu nie mówi i nie wie o co chodzi.
Świadomy użytkownik by się nie pytał na forum, tylko poszedł i kupił. Świadomy to taki co wie czego potrzebuje i kupuje to co mu potrzebne. Reszta to masówka, która chce mieć WSZYTKO W APARACIE ZA JAK NAJMNIEJSZA KASĘ :) a różnic i tak nie zauważy w matrycy, chyba że na 100% powiększeniu :)
MZ oczywiście, jako wyrocznię proszę tego nie traktować. Można się ze mną nie zgadzać :) pozwalam :)

ja bym D90 wymienił tylko ze względu na AF. Z 35 problemy ma, przyznaję. Z kitem 18-105 nie ma problemów. Najpierw szklarnie powoli trzeba skompletować a potem bawić się w cudne body :) te poznać i nauczyć się wykorzystywać by się przydało :)

Alcatraz
30-01-2013, 01:17
Oczywiście każdy będzie chwalił swoje to co używa ze wszystkimi tego wadami, bo nie wypada nie polecać tego, co się ma gdyż jakby to wyglądało mam a mówię, że g...o !

p.s co wy tak uparliście się tego D90 ? ...

Jeśli chodzi o sprawę pierwszą to tkwi tam pewien błąd logiczny. Skoro ktoś nad czymś długo myślał, wziął wszystkie "za i przeciw" wreszcie zakupił i jest zadowolony... to dlaczego ma ten wybór krytykowac i nie polecać innym? Gdyby jak piszesz uważał, że jest to g....o to na 100% nie kupiłby właśnie tego modelu prawda? A jak by to wyglądało "mam a mówię, że g...o" - to by wyglądało bardzo dziwnie! (dlaczego - patrz wyżej)

Odpowiedź na drugą kwestię również patrz wyżej.


Cytat:
Napisał Alcatraz
D90 jest pod każdym chyba względem lepszy od 5100, za wyjątkiem może matrycy.

No tak, to rzeczywiście mało istotny szczegół...

jo44, po co ta ironia? Wytłumaczyłem wszystko w swoim dłuższym poście. Zalety tej matrycy kolega Orlandu mógłby zauważyć powyżej iso1600 (do tej wartości nie zobaczy różnic na 100%) ale jak sam zauważył przed nim jeszcze sporo nauki i obecnie każdy dobry fotograf zrobi znacznie lepsze zdjęcie D90 czy 5100 niż on D800 czy D4. Między tymi matrycami wcale nie ma jakiejś przepaści - to nie rewolucja a ewolucja. Takie jest moje zdanie, nie każdy musi się z tym zgadzać. Ciekawostką jest również to, że nawet sam Nikon na swojej stronie pozycjonuje D90 wyżej niż D5100/5200. Tam kolejność nie jest przypadkowa.

orlandu
30-01-2013, 01:28
ja bym D90 wymienił tylko ze względu na AF.


a coś z nim nie tak ?

RAF7705
30-01-2013, 01:39
Co wy z tym problemem z 35g
Ja tam żadnego problemu z tym szkłem nie mam.

Alcatraz
30-01-2013, 01:40
Akurat moduł AF w D90 i 5100 jest taki sam. Kiedyś rozmawiałem z sokolnikiem na ten temat - chodzi o to, ze AF zawsze może być szybszy. Tak jest i tutaj, np. D7000 ma lepsze osiągi... jeśli działa prawidłowo. No ale skoro koledzy robią zdjęcia D90 na pokazach lotniczych (zdjęcia są na Forum)... to chyba AF jednak "daje radę":-)) To, że coś może być lepsze nie oznacza automatycznie że samo w sobie jesy kiepskie:-))

sokolnik
30-01-2013, 01:50
u mnie czasami nie trafia af. Strzela za. Może to wina af-c :) ?

LudwikXVI
30-01-2013, 02:26
A ja napiszę tak, zawsze tak było, jest i będzie, że ilu jest użytkowników danego sprzętu (nie tylko aparatów) to tyle na ten temat będzie opinii. Oczywiście każdy będzie chwalił swoje to co używa ze wszystkimi tego wadami, bo nie wypada nie polecać tego, co się ma gdyż jakby to wyglądało mam a mówię, że g...o ! Na twoim miejscu jedź do sklepu dotknij każdego modelu i zobacz który Ci się najbardziej podoba. I TAKI KUP ! a potem to tylko kwestia doboru dobrego szkła.

p.s co wy tak uparliście się tego D90 ? ...

porównanie do canona? chyba to ma niewiele wspólnego z pytaniem, ja rozumiem jakby zamiast canona był d5100, a tak to jakieś nieporozumienie.

1. Mam D 800 więc nie chwalę swojego. (Miałem D 90 więc opieram się na własnej opinii).
2. Wybrać ten, który najbardziej się podoba ? Skoda Fabia jest ładniejsza od Subaru WRC ... kup Skodę. Znaczy się kupno aparatu fotograficznego to takie małe wybory Miss ?!
3. W filmie na YT pokazano aparaty N i C. Chodziło o wykazanie, że ogólnie mechanicznie jest to raczej trwały sprzęt i przykładanie "tłustego ryja" nie powinno jemu zaszkodzić.
4. ...

galaza
30-01-2013, 06:49
Co wy z tym problemem z 35g
Ja tam żadnego problemu z tym szkłem nie mam.

To jak z d7000.
Jednym się olej wylewa a drugim nie.
Taką samą legendą jest mariaż d90 z N35.

d90
30-01-2013, 11:16
To jak z d7000.
Jednym się olej wylewa a drugim nie.
Taką samą legendą jest mariaż d90 z N35.

Mi d90 nie działało z N50mm F1.4G
z reszta d5100 tez nie trafia z jasnymi szklami od F1.4.
Na d700 ten sam obiektyw w punkt...
Więc coś jest ...

N35 F1.8G nie sprawdziłem bo nie miałem wcześniej.
Ale pewnie byłoby podobnie. A może nie...

Jednak jak ktoś chce jasnych szkiel to pozostaje mz
zakup od d300 w górę.

dezerter_27
30-01-2013, 11:42
miałem zestaw d90 +35 ostrzył przed, w przy oswietleniu pokojowym czesto nie trafiał, wiec wysłałem do nikon po kalibracji było lepiej ostrzył w punkt i peniej trafiał. pocykałem troche i sprzedałem 35.

lenai
30-01-2013, 12:18
Co wy z tym problemem z 35g
Ja tam żadnego problemu z tym szkłem nie mam.

Szczęśliwy egzemplarz :)

picia78
30-01-2013, 21:36
... i obecnie każdy dobry fotograf zrobi znacznie lepsze zdjęcie D90 czy 5100 niż on D800 czy D4. Między tymi matrycami wcale nie ma jakiejś przepaści - to nie rewolucja a ewolucja. Takie jest moje zdanie, nie każdy musi się z tym zgadzać. Ciekawostką jest również to, że nawet sam Nikon na swojej stronie pozycjonuje D90 wyżej niż D5100/5200. Tam kolejność nie jest przypadkowa.

a ja myślałem, że dobre zdjęcie powstaje w umyśle i pomyśle fotografa ? czy to co piszesz nie zakrawa o onanizm sprzętowy ? bez urazy ...
czy D90 w stosunku do 5100 to ewolucja jak piszesz? czy odwrotnie ? pozdro :-)

Drack
30-01-2013, 22:14
Jestem początkującym amatorem i miałem taki sam dylemat tzn. D90 czy D5100 (pierwsze lustro). Poczytałem sporo na sieci, i jak wyżej koledzy pisali zależy kto czego szuka. Byłem zdecydowany przez większość czasu rozważań na D90 ze względu na śrubokręt i ergonomię. Ale poczytałem sobie testy na optyczne.pl i tutaj wyjawia się przewaga D5100 czyli lepsza matryca. Jakbym wybrał D90 pewnie też byłbym zadowolony, dużo lepiej leży w dłoni od D5100 i te tanie obiektywy. pod względem niezawodności to D90 nie zawiedzie cię na pewno (kolega posiada ten aparat już ok 2,5roku) i będzie pasował do męskiej dłoni zdecydowanie lepiej, choć i D5100 jest wykonany naprawdę solidnie (jedyny mankament lekki luz na klapce od karty) ale piszesz że zastanawiacie się razem z żoną, jeżeli Zona również będzie fotografować a nie ma zamiaru zagłębiać się w tajniki sztuki fotografii to D5100 naprawdę jej się spodoba gdyż ma od groma funkcji tematycznych i efektów, jak chociażby HDR czy kolor selektywny fotki ale to są tzw. piedrołki.

jo44
30-01-2013, 22:17
Ciekawostką jest również to, że nawet sam Nikon na swojej stronie pozycjonuje D90 wyżej niż D5100/5200.
Tzn jak? D90 profesjonalny, a 5200 amatorski? :)


Kiedyś rozmawiałem z sokolnikiem na ten temat - chodzi o to, ze AF zawsze może być szybszy.
No to jest argument nie do przebicia! :)

orlandu
30-01-2013, 22:47
Jestem początkującym amatorem i miałem taki sam dylemat tzn. D90 czy D5100 (pierwsze lustro). Poczytałem sporo na sieci, i jak wyżej koledzy pisali zależy kto czego szuka. Byłem zdecydowany przez większość czasu rozważań na D90 ze względu na śrubokręt i ergonomię. Ale poczytałem sobie testy na optyczne.pl i tutaj wyjawia się przewaga D5100 czyli lepsza matryca. Jakbym wybrał D90 pewnie też byłbym zadowolony, dużo lepiej leży w dłoni od D5100 i te tanie obiektywy. pod względem niezawodności to D90 nie zawiedzie cię na pewno (kolega posiada ten aparat już ok 2,5roku) i będzie pasował do męskiej dłoni zdecydowanie lepiej, choć i D5100 jest wykonany naprawdę solidnie (jedyny mankament lekki luz na klapce od karty) ale piszesz że zastanawiacie się razem z żoną, jeżeli Zona również będzie fotografować a nie ma zamiaru zagłębiać się w tajniki sztuki fotografii to D5100 naprawdę jej się spodoba gdyż ma od groma funkcji tematycznych i efektów, jak chociażby HDR czy kolor selektywny fotki ale to są tzw. piedrołki.

tutaj akurat żona raczej będzie iść w stronę pro :) - bo juz umie bajeczne fotki robić zwykłym sprzętem
ale zaczyna upierać się przy canonie 650D - bo 'ma większą czułość i wiecej MegaPikseli i wogóle koleżanka ma 600D i jest mega zadowolona' - i weź tu gadaj :P

picia78
30-01-2013, 22:49
...jedyny mankament lekki luz na klapce od karty) ale piszesz że zastanawiacie się razem z żoną, jeżeli Zona również będzie fotografować a nie ma zamiaru zagłębiać się w tajniki sztuki fotografii to D5100 naprawdę jej się spodoba gdyż ma od groma funkcji tematycznych i efektów, jak chociażby HDR czy kolor selektywny fotki ale to są tzw. piedrołki.


o luzie na klapce nic mi nie wiadomo u mnie nie występuje, a HDR to sobie odpuść od tego są lepsze programy niż wbudowany w aparat.

jo44
30-01-2013, 22:50
ale zaczyna upierać się przy canonie 650D - bo 'ma większą czułość i wiecej MegaPikseli i wogóle koleżanka ma 600D i jest mega zadowolona' - i weź tu gadaj :P
Kobiety nie przekonasz :), ale D5200 ma więcej pixeli!

sokolnik
30-01-2013, 22:51
No to jest argument nie do przebicia! :)


nie wiedziałem że jestem uważany tutaj za specjalistę z dziedziny AF w aparatach Nikona :)

Alcatraz
30-01-2013, 22:55
picia78, w którym miejscu kwestionuję, że dobre zdjęcie powstaje w umyśle fotografa? Zgadzam się z tym. Onanizm sprzętowy? Właśnie odwrotnie - napisałem, ze dobry fotograf zrobi lepsze zdjecia D90 niż słaby D800. Czytaj ze zrozumieniem!!! Tyczy to również drugiej części Twojej wypowiedzi.

jo44 a Ty nie byłeś nigdy na stronie Nikona? To wejdź tam i dopiero zadawaj banalne pytania. Marna prowokacja... podobnie jak druga część Twojego postu. Jaki argument nie do przebicia? Dla kogo ten popis? Wyrwałeś wypowiedź z kontekstu wielki z Ciebie "gieroj sowieckiego sojuza". Tam dalej wszystko było wyjaśnione. Niektórzy tutaj twierdzą, że AF w D90 jest wolniejszy od D5100... mimo, ze to ten sam AF - więc może tam skup swoją uwagę.

orlandu
30-01-2013, 22:59
jezzzzzz

"-rozbił Pan bank.
-nie, ja tylko pociągnął..."

:D

Alcatraz
30-01-2013, 23:01
"-Co tak oczy wybałusza, dolarów nie widział?

-Gdzie z łapami - Ty rozbił bank?" :-))

jo44
30-01-2013, 23:03
jo44 a Ty nie byłeś nigdy na stronie Nikona? To wejdź tam i dopiero zadawaj banalne pytania. Marna prowokacja...
Nikon dzieli lustrzanki na profesjonalne i popularne, tu masz szczegóły:http://www.nikon.pl/pl_PL/products/product_summary_list.page?sParamValueLbl=Digital%2 0Cameras&sParam1ValueLbl=SLR&sSubnav2ParamLbl=Consumer&ParamValue=Digital%20Cameras&Subnav1Param=SLR&Subnav2Param=Consumer&Subnav3Param=0&RunQuery=l3&ID=0 . Ani słowa o wyższości D90 nad D5200.

Alcatraz
30-01-2013, 23:08
To wejdź proszę najpierw w "popularne" a następnie w "profesjonalne" i zobacz ustawienie modeli od dołu do góry. Nie jest to ustawienie wg wprowadzenia na rynek a właśnie wg klasy sprzętu - najniżej najsłabsze, najwyżej najlepsze modele. D5200 jest klasyfikowany według producenta miejsce za D90 a D5100 dwa miejsca za nim (D7000 bezpośrednio przed D90). I wszystko się zgadza. To tylko tytułem odpowiedzi, każdy wybiera model, który mu pasuje i kropka.

picia78
30-01-2013, 23:20
...Niektórzy tutaj twierdzą, że AF w D90 jest wolniejszy od D5100... mimo, ze to ten sam AF - więc może tam skup swoją uwagę.

Niby ten sam, a jednak ... jeden ma w korpusie drugi w szkłach ma silnik AF wiec chyba nie do końca taki sam ...

Alcatraz
30-01-2013, 23:29
picia no ale to już pachnie herezją... Przecież "śrubokręt" w D90 działa tylko i wyłącznie w obiektywach, które nie posiadają swojego silnika AF! Takie obiektywy w D5100 będą MANUALNE. Tak więc użytkując obiektyw z napędem AF w obu przypadkach właśnie napęd w szkłach będzie funkcjonował. Poza tym chodziło o moduł AF.

Drack
30-01-2013, 23:37
o luzie na klapce nic mi nie wiadomo u mnie nie występuje, a HDR to sobie odpuść od tego są lepsze programy niż wbudowany w aparat. Jeżeli chodzi o klapkę od karty to spróbuj przy zamkniętej oczywiście lekko nacisnąć czy nie ma lekkiego luzu na zatrzasku? Z tego co mi wiadomo to taka przypadłość fabryczna.

W kwestii dalszej wypowiedzi powiem tylko bez komentarza, z mojego postu raczej nie wynika jakbym potrzebował zasięgnąć opinii na temat funkcji HDR. Wybrałem D5100 ponieważ ma lepszą matrycę, nowszą elektronikę, niskie szumy, całkiem niezły zakres tonalny, a nie z powodu pierdołkowatych funkcji ;). Jakość JPEG będzie zatem wyższa niż z D90 choć żeby to potwierdzić własnym doświadczeniem, muszę jeszcze trzasnąć parę klatek a D90 często pożyczałem od kolegi więc jakieś tam porównanie będę miał choć pewnie i tak ciężko będzie gołym okiem o różnice w jakości.

picia78
31-01-2013, 00:18
Jeżeli chodzi o klapkę od karty to spróbuj przy zamkniętej oczywiście lekko nacisnąć czy nie ma lekkiego luzu na zatrzasku? Z tego co mi wiadomo to taka przypadłość fabryczna.

W kwestii dalszej wypowiedzi powiem tylko bez komentarza, z mojego postu raczej nie wynika jakbym potrzebował zasięgnąć opinii na temat funkcji HDR. Wybrałem D5100 ponieważ ma lepszą matrycę, nowszą elektronikę, niskie szumy, całkiem niezły zakres tonalny, a nie z powodu pierdołkowatych funkcji ;). Jakość JPEG będzie zatem wyższa niż z D90 choć żeby to potwierdzić własnym doświadczeniem, muszę jeszcze trzasnąć parę klatek a D90 często pożyczałem od kolegi więc jakieś tam porównanie będę miał choć pewnie i tak ciężko będzie gołym okiem o różnice w jakości.




...jedyny mankament lekki luz na klapce od karty) ale piszesz że zastanawiacie się razem z żoną, jeżeli Zona również będzie fotografować a nie ma zamiaru zagłębiać się w tajniki sztuki fotografii to D5100 naprawdę jej się spodoba gdyż ma od groma funkcji tematycznych i efektów, jak chociażby HDR czy kolor selektywny fotki ale to są tzw. piedrołki.

no chyba coś o HDR pisałeś więc pozwoliłem się wypowiedzieć choć są tzw. pierdołki :-)

Drack
31-01-2013, 00:54
Tak ale czytając ze zrozumieniem to odnosiłem ten zdanie do osoby, która nie wnika w szczegóły możliwości aparatu ;)

Dexter88
31-01-2013, 07:03
tutaj akurat żona raczej będzie iść w stronę pro :) - bo juz umie bajeczne fotki robić zwykłym sprzętem
ale zaczyna upierać się przy canonie 650D - bo 'ma większą czułość i wiecej MegaPikseli i wogóle koleżanka ma 600D i jest mega zadowolona' - i weź tu gadaj :P

akurat moim zdaniem 650D robi lepsze zdjęcia od 5100, ma touch screen, więcej punktów krzyżowych, lepszy wyświetlacz, większy viewfinder i jest szybszy, sam bym go kupił jakbym chciał zabawkę.

RAF7705
31-01-2013, 07:20
A mógłbyś pisać po polsku?

orlandu
31-01-2013, 09:06
akurat moim zdaniem 650D robi lepsze zdjęcia od 5100, ma touch screen, więcej punktów krzyżowych, lepszy wyświetlacz, większy viewfinder i jest szybszy, sam bym go kupił jakbym chciał zabawkę.

a jakbyś miał kupić D90 lub 650D ?

Andi74
31-01-2013, 10:06
witam

znajomy ma 650D z kitem 18-55 i dal mi ost pare fotek z tego samego pomieszczenia co ja robilem jak testowalem swego czasu D80

te fotki z Canona nie byly fajne w porownaniu do D80

OKS92
31-01-2013, 20:13
Z tych trzech to zastanawialbym sie miedzy D90 (stary, ale sprawdzony) a D5100 (niby dobry, ale niektorzy (w tym ja) skarza sie na akumulatory). Obojetnie ktory wybierzesz, kup w dobrym sklepie (pewnym, polecanym sklepie).