PDA

Zobacz pełną wersję : Doświetlanie sb-800



Gobi
04-07-2005, 15:02
Witam :)
Przebrnąłem przez wątki i instukcję ale jakoś nie rozwiązało to mojego problemu.
Czy ktoś może mi poradzić jak ustawić (oczywiście w przybliżeniu) lampę/aparat żeby otrzymać delikatne rozjaśnienie cieni na twarzy modela powodowane np. ostrym słońcem - ale tak aby efekt użycia lampy był prawie nierozpoznawalny. Bo teraz albo obraz jest dobrze doświetlony ale głównie lampą, albo niedoświetlony - jak zaczynam grzebać w trybie M lampy :(
Pozdrawiam
Gobi

Gamling
04-07-2005, 15:36
Lampa w tryb TTL BL i do tego korekcja na minus w zaleznosci od tego jak mocne jest slonce i jaki efekt chcesz dostac.

deep
04-07-2005, 15:43
Ja takie zdjęcia robię w trybie "A". Przy pochmurnej pogodzie ustawiam na lampie -1/3 i w trybie BL i według mnie jest ok, natomiast jak są duże kontrasty bo słonko mocno świeci a np. rodzinka stoi pod drzewem, to aby nie mieć wypalonego tła robię coś takiego: patrzę na drabinkę i ustawiam przysłonę tak aby na drabince było z -2/3 lub -1 (trzeba sprawdzić), czyli nie doświetlam tło, a ludziki dopala mi lampa tak aby uzyskać optymalne naświetlenie (lampa już wtedy bez korekcji). Oczywiście, czym mocniej musisz zjechać tło tym bardziej widać użycie lampy, ale to i tal lepsze niż np biała plama zamiast tła albo czarna zamiast ludzi :) .

Gobi
04-07-2005, 16:31
Gamling: ale poprawka naświetlania czy błysku na "-" ?



Ja takie zdjęcia robię w trybie "A". .

ale "A" na lampie czy w body?.

Ja generalnie zakładam że model będzie w ostrym słońcu, które powoduje cienie na twarzy ale generalnie sceny nie będą mocno kontrastowe i same w sobie mogą być poprawnie naświetlone. Chodzi o bardzo subtelne rozjaśnienie tych cieni zniekształcających rysy twarzy (coś a'la blenda tylko "z automatyką" :wink: ). Ale z tego co piszecie wynika, że jest to metoda dobierania "na oko" Ale wielkie dzięki za podpowiedzi. Wszelakie inne mocno porządane :wink:

Pozdrawiam
Gobi

deep
04-07-2005, 16:38
Przecież napisałem, że jeśli chodzi o delikatne rozświetlenie cieni to korekta na lampie (tryb BL) - 1/3 a jeśli ostre słońce i głębokie cienie to metoda druga, "A" oczywiście na aparacie, lampa w BL bez korekty

LuCaS
04-07-2005, 16:45
Pamiętać trzeba jednak, że TTL BL działa tylko z matrycowym pomiarem. Ja nastawiam na aparacie CW, tryb A, lampa w TTL, zawsze na - 1 i 2/3- w 90% przypadków efekt miodzio.

deep
04-07-2005, 16:53
A to ciekawostka, pewny jesteś na 100% że BL nie działa z CW? Pierwszy raz słyszę.

[ Dodano: Pon Lip 04, 2005 5:10 pm ]
Zobacz manuala do SB-800 strona chyba 108, CW i matryca-te same tryby, w tym również BL więc nie wprowadzaj ludzi w błąd

LuCaS
04-07-2005, 18:53
Oczywiście BL działa z CW. Przepraszam Ciebie Deep za zmuszenie do przejrzenia instrukcji a ludzi za wprowadzanie w błąd. :oops: Ależ fopa.
:wink:

rychusz
18-07-2006, 21:53
Lampa błyskowa w większości ustawień jest traktowana jako główne źródło światła i dobiera parametry ekspozycji "pod siebie" lekceważąc światło zastane. W trybach S i A "dobłyska" tak, aby doświetlić cienie. W praktyce: sprawdzam na P warunki ekspozycji, ustawiam S zgodnie z "propozycjami" P, otwieram lampę i robię zdjęcie, ewentualnie lekko na minus korygując lampę.

Wozik
19-07-2006, 09:46
A z jakiego pomiaru światła korzystacie przy TTL BL?

LuCaS
19-07-2006, 10:01
Jeżeli przeczytałeś dokładnie- to wiesz że tylko martycowy lub centralnie ważony działa z TTL BL. Przy postaciach- CW mierzony na twarzy, inne plany- matrycowy.

Wozik
19-07-2006, 11:05
Jeżeli przeczytałeś dokładnie- to wiesz że tylko martycowy lub centralnie ważony działa z TTL BL. Przy postaciach- CW mierzony na twarzy, inne plany- matrycowy.

Gdybym czytał dokładnie, to pewnie bym nie pytał :)

Jeszcze jedno pytanie, co w przypadku, gdy za postacią mamy np. jasne niebo, lub cokolwiek innego, ale wciąż jasnego? Tylko matrycowy, czy radzicie sobie inaczej?

LuCaS
19-07-2006, 11:12
Martycowy, oprócz tego masz korektę lampy i naświetlania- polecam 8)

jaki71
19-07-2006, 13:10
rychusz
W praktyce: sprawdzam na P warunki ekspozycji, ustawiam S zgodnie z "propozycjami" P, otwieram lampę i robię zdjęcie, ewentualnie lekko na minus korygując lampę.
A po co tak kombinowac?? Musisz pamietac parametry z P. A nie lepiej tak? Aparat w manual - ustawiasz ekspozycje na drabinke (czyli to samo co program P), lampa w TTL-BL i strzal. Jesli brakuje troche swiatla zastanego to nie nalezy sie przejmowac niedoswietleniem tla o 1/3 lub nawet 2/3EV. A trybie M niezaleznie ze masz wlaczona lampe mierzysz swiatlo zastane :)

rychusz
19-07-2006, 13:17
Z P pamiętam tylko czas naświetlania, który ustawiam w S. I tak jest to tylko "wstępna" propozycja - w zalężności od sytuacji i "proponowanej" przysłony mogę ją istotnie zmienić.
Chodzi o to, aby właśnie nie niedoświetlić/prześwietlić światła zastanego.