Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : płyty szklane



Marek
18-01-2013, 13:26
Mam kilka zabytkowych zdjęć na płytach szklanych. Jak to zdigitalizować? Wywołać na papier?
Jeżeli jest ktoś na forum, kto to robi lub wie kto robi to proszę o info.

sadow
18-01-2013, 13:48
Najlepiej chyba by było zeskanowac na pozytyw płaskim skanerem

Marek
18-01-2013, 13:56
No, ale w płaskim nie mam możliwości ustawienia negatyw/pozytyw.

Gundrum
18-01-2013, 14:03
Możesz zeskanować albo przefotografować.
Jaki rozmiar mają te płyty?

Marek
18-01-2013, 14:08
10x15cm i 6,5x9cm

Gundrum
18-01-2013, 14:18
Na skanerze się zmieszczą. Chodzi o płaski skaner do filmów, czyli taki z podświetleniem od tyłu.

Marek
18-01-2013, 14:27
Rozumiem. Niestety takiego nie mam.
Mam stare hp (z czasów jak cyfra wchodziła pod strzechy a ja tkwiłem w analogu), ale tam podświetla negatywy specjalna przystawka.
Chyba czas na jakiegoś Epsona (tym bardziej, że F100 powróciło)... V500 da radę?

mackaron
18-01-2013, 14:42
sprobuj tak....

pudelko nieco wieksze od plyty ktora chcesz zeskanowac...wys. ok 5-7 cm
u gory dziura z wklejona kalka techniczna, kawalkiem bialego tworzywa...chodzi o to zeby jednolicue rozproszyc swiatlo
poswiec jakas lampka biurkowa i skanuj jak pozytyw.... pozniej PS i invert
cos powinno byc widac;)

Gundrum
18-01-2013, 14:53
A można w tym HP wyłączyć świecenie? Chodzi o to, żeby wyeliminować odbicia od płyty. Wtedy możesz podświetlić czymkolwiek.
V500 da radę, ale te większe płyty będziesz musiał skanować na 2 razy i sklejać w fotoszopie. V700 zeskanuje na raz.

Marek
18-01-2013, 14:54
Spróbuję. Prawdę mówiąc chciałbym, aby było widać więcej niż coś :)


A można w tym HP wyłączyć świecenie? Chodzi o to, żeby wyeliminować odbicia od płyty. Wtedy możesz podświetlić czymkolwiek.
V500 da radę, ale te większe płyty będziesz musiał skanować na 2 razy i sklejać w fotoszopie. V700 zeskanuje na raz.
HP skanuje negatywy za pomocą przystawki i to ona ma własne światło. Wtedy płaski nie świeci.
Mniej więcej wiem o co chodzi. Powalczę i postaram się coś pokazać.

WALOD
18-01-2013, 15:00
A jakie to miasto(miejscowość) WARTA ? Myślę, że mogę pomóc.

Marek
18-01-2013, 15:03
Tak. Warta.

Sprawdziłem na swoim HP i niestety skany nie są do zaakceptowania. Po wywaleniu przystawki i oświetleniu płyty lampą nie wychodzi praktycznie nic. Skaner pracuje w zakresie filmu 135 Tzn nie skanuje całej powierzchni tylko środek a raczej "środeczek" :)


Spróbowałem tez ze skanowaniem z lampą skanera tak, jak dokumenty i niestety również nic ciekawego:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/855/009kopiam.jpg/)

mackaron
18-01-2013, 15:32
przeczytaj jeszcze raz co napisalem... dokladnie i ze zrozumieniem;) lub znajdz kogos ze skanerem do filmow

Marek
18-01-2013, 15:36
przeczytaj jeszcze raz co napisalem... dokladnie i ze zrozumieniem;)

Ja rozumiem co piszesz. Spróbowałem jednak na swoim sprzęcie (mam dostawkę do negatywów) ale brak efektów.


lub znajdz kogos ze skanerem do filmow

I tu może być klucz do sukcesu. Dzięki.

mackaron
18-01-2013, 15:38
nie skanuj z przystawka tylko zrob tak jak napisalem i skanuj jako pozytyw...nie bedzie to jakosc tak jak z normalnego skanera ale bedzie zdecydowanie lepiej niz to co pokazales

WALOD
18-01-2013, 15:43
Wysłałem PW

Marek
18-01-2013, 15:43
Jasne, rozumiem. To co oglądasz było robione bez przystawki. Skanowane jako dokument.
Jak nie będę miał innego wyjścia to będę kombinował z pudełkiem ;)

Dzięki WALOD.

Edit:
Nie mogłem się powstrzymać i zrobiłem na szybko ;) Myślę, że będzie dobrze.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/254/dsc2711kopia.jpg/)

doktor
18-01-2013, 16:08
Najprościej użyć dużego skanera, który może skanować diapozytywy na całej powierzchni, np Screena lub Sitexa. Topaz Linotypa z pełną rozdzielczością skanuje tylko pas pośrodku pola. To rozwiązanie wymaga oczywiście opłaty za taką usługę...

Marek
18-01-2013, 16:29
...To rozwiązanie wymaga oczywiście opłaty za taką usługę...
Oczywiście.

kazzi
19-01-2013, 00:17
Też kiedyś podczas urlopu znajomi użyczyli mi takie płyty znalezione pod podłoga na strychu.Nie mogłem ich zabrać do domu więc w domowych warunkach zrobiłem ramkę
na której oparła się płyta,a w tle była jasna i równomiernie oświetlona ściana.Aparat oczywiście na statywie i obiektyw 105 makro.Później próbowałem również tu opisanych
sposobów,czyli skanowanie na dwa razy i późniejsze łączenie,oraz przefotografowywanie z wykorzystaniem pudła z podświetleniem lampą błyskową.Tutaj można zobaczyć
efekty http://plfoto.com/zdjecie,retro,bez-tytulu,2338726.html

MirekM
20-01-2013, 11:16
Może spróbuj odbić stykówki w Vandyke Brown. Stosunkowo łatwa technika, może Cię wciągnie. Ja tak zacząłem, poszedłem dalej i teraz sam robię szklane płyty. Np. http://www.behance.net/gallery/Ambrotype/6720781

MirekM
24-01-2013, 18:02
Teraz nieco więcej szybek, ale i odbitki stykowe w argyrotypii (z klisz 5x7").
http://be.net/MirekM (http://be.net/MirekM)

Marek
31-01-2013, 10:23
Dzięki wszystkim za pomoc i cenne uwagi. To co miałem (kilka płyt) to zdigitalizowałem. Bez szaleństw. Nie mam szkła macro, więc robiłem zdjęcia płyt N24-70 i wyszło tak jak widać (http://marekmiszczak.pl/?gallerytag=retro&page_id=315).

zdyboo
31-01-2013, 11:07
Fajny klimat na niektórych fotosach. To jakaś rodzinna pamiątka, te płyty czy po prostu trafiły w Twoje ręce?
Niezależnie od tego, dobra robota.

Marek
31-01-2013, 11:32
Tak, to pamiątka rodzinna. Dziadek i ojciec pracowali w firmie. Płyty pozostały po dziadku, choć sam tych zdjęć nie robił. Pozostały jeszcze zdjęcia na papierze. Jak zeskanuję to pojawią się na stronie (http://marekmiszczak.pl/).

Tomek, dzięki za miłe słowo.