PDA

Zobacz pełną wersję : Zachowanie AF w świetle żarowym



popi
15-01-2013, 15:25
Cześć, mam pytanie: jak zachowuje się Wam AF na szeroko otwartych przysłonach (1.4) w świetle żarowym? Chodzi mi o celność i precyzję, czyli trafienie z ostrością dokładnie tam gdzie znajdował się pkt AF.

marciing
15-01-2013, 15:28
Przy wypożyczonej Sigmie 35/1,4 miałem problem i na D700 i na D3Sie. Z żadnym innym szkłem jakie mam lub miałem problem nie występował.

GonzoG
15-01-2013, 15:30
Jeśli jest sprawny, to trafia... ale to też zależy od tego jaki moduł AF jest w aparacie.
D60 ma mały problem, D90 i D7000 nie.

popi
16-01-2013, 12:54
Przy wypożyczonej Sigmie 35/1,4 miałem problem i na D700 i na D3Sie. Z żadnym innym szkłem jakie mam lub miałem problem nie występował.

Sory, że łopatologicznie ale chciałbym rozwiać wszelkie wątpliwości: w sali weselnej przy świetle żarowym bierzesz stałkę (np.nikkora 85/1.4) otwierasz całkowicie przysłonę, ustawiasz AF na S (pojedynczy pkt), jednym z bocznych skrajnych (ważne!) pkt-ów af celujesz np.w głowę jakiejś osoby z odległości 5-10m, AF potwierdza ostrość, robisz zdjęcie, sprawdzasz na wyświetlaczu i widzisz, że ostrość jest dokładnie na "tej" głowie a nie, np. na piersi, ramieniu, itd.

I jeśli jest tak jak piszę zapodaj może obiektywy, które tak Ci trafiają i

ale to też zależy od tego jaki moduł AF jest w aparacie
na jakim body.

marciing
16-01-2013, 13:37
Sory, że łopatologicznie ale chciałbym rozwiać wszelkie wątpliwości: w sali weselnej przy świetle żarowym bierzesz stałkę (np.nikkora 85/1.4) otwierasz całkowicie przysłonę, ustawiasz AF na S (pojedynczy pkt), jednym z bocznych skrajnych (ważne!) pkt-ów af celujesz np.w głowę jakiejś osoby z odległości 5-10m, AF potwierdza ostrość, robisz zdjęcie, sprawdzasz na wyświetlaczu i widzisz, że ostrość jest dokładnie na "tej" głowie a nie, np. na piersi, ramieniu, itd.

I jeśli jest tak jak piszę zapodaj może obiektywy, które tak Ci trafiają i

na jakim body.

nigdy nie mam AFu ustawionego na S. Cały czas jest ustawiony AF-C. Tak samo z pojedyńczym punktem. Używam dynamicznego wyboru pola. Aparaty na których pracuję to D3s i D700. W D3sie jest zdecydowanie lepszy AF. Szkła na jakich pracuję to Nikkory 28/1,8, 50/1,8 i 85/1,4

MaciekW
16-01-2013, 14:23
Aparaty na których pracuję to D3s i D700. W D3sie jest zdecydowanie lepszy AF.
Czy w D3s nie brakuje Ci tej "lampeczki" wspomagającej pracę AF, którą ma D700?

A co do tematu - to u mnie niestety sprawność AF w D700 z podpiętym 85mm 1.8 G jest tra-gi-czna.

popi
16-01-2013, 14:30
marciing, a zdarzyło Ci się, że D700 precyzyjniej wyostrzył niż D3s, np. za pomocą wspomagania w/w, przez Maćka, lampeczką? Mi się taka historia zdarzyła i pomyślałem, że jak AF wolniejszy w D700, od tego w D3s, to może precyzyjniejszy przy nastawianiu ostrości ze stałkami?

popi
16-01-2013, 14:37
u mnie niestety sprawność AF w D700 z podpiętym 85mm 1.8 G jest tra-gi-czna.

Uściślijmy: masz na myśli szybkość, precyzję czy oba czynniki?

marciing
16-01-2013, 14:43
Czy w D3s nie brakuje Ci tej "lampeczki" wspomagającej pracę AF, którą ma D700?

A co do tematu - to u mnie niestety sprawność AF w D700 z podpiętym 85mm 1.8 G jest tra-gi-czna.

jak moze brakować mi lampeczki skoro w AF-C i tak ona nie działa a innego trybu AF nie używam?


Mi się taka historia zdarzyła i pomyślałem, że jak AF wolniejszy w D700, od tego w D3s, to może precyzyjniejszy przy nastawianiu ostrości ze stałkami?


AF i szybszy i bardziej precyzyjny w D3sie.

burton
16-01-2013, 14:45
Maciek przypomniałeś mi o tej lampce w D700 wspomagającej AF :) Już bardzo dawno z niej nie korzystałem i m.in. dlatego w ciemnicach lepiej wypada D4. Ostatnio w warunkach koncertowych całą imprezę na D4 z 24/1,4 i 50/1,8 - AF-S (tak dla próby, robiłem foty dla siebie). Całkiem dobre rezultaty. Tylko skrajne górne lub zaraz drugie punkty AF od góry i bokach. W dynamicznych scenach jednak AF-C i też dobrze - lepiej (zależy od dynamiki fotografowanych obiektów). Sport na większej grupie punktów AF, inne często pojedynczy AF.

MaciekW
16-01-2013, 14:47
Uściślijmy: masz na myśli szybkość, precyzję czy oba czynniki?
Celuję pojedynczym skrajnym punktem na AF-S np. na twarz osoby oddalonej o 3-4 metry, a obiektyw "jeździ" w te i we wte i zupełnie nie może złapać ostrości. Ostatnio (29 grudnia) miałem wesele w takiej niby-góralskim lokalu, gdzie jedynym źródłem światła były małe lampki na ścianach (z tradycyjnymi żarówkami). 85mm 1.8 G łapał ostrość tylko na środkowym punkcie, 35mm 2.0 łapał wszystkimi punktami bez problemu.

EDIT:


jak moze brakować mi lampeczki skoro w AF-C i tak ona nie działa a innego trybu AF nie używam?

Uch, wyszedłem na ignoranta - nie wiedziałem o tym :)

popi
16-01-2013, 15:55
Mi chodziło o wykorzystanie lampeczki w trybie S (nie czepiam się C).

marciing
16-01-2013, 17:40
Mi chodziło o wykorzystanie lampeczki w trybie S (nie czepiam się C).

nie wiem nie korzystam z takiego trybu... dla mnie może on nie istnieć ;)

popi
16-01-2013, 23:41
Jako, że:

Przy wypożyczonej Sigmie 35/1,4 miałem problem i na D700 i na D3Sie. Z żadnym innym szkłem jakie mam lub miałem problem nie występował.

pozwolę sobie wkleić cytat z innego wątku ale dotyczący bezpośrednio zachowania AF w świetle żarowym (choć przypadek ten również dotyczył Sigmy):

Rozmawiałem ze sprzedawcą przy okazji zakupu D600 dwa dni temu, mówili, że mieli 3 przypadki kiedy klient reklamował obiektyw z powodu błędów ostrzenia wyłącznie przy świetle żarowym.

Może skręciłem w zły korytarz przypuszczeń i zamiast doszukiwać się precyzji w trybie S powinienem sprawdzić (zareklamować/skalibrować) obiektyw, który mi nie ostrzył w pkt?

karolt
18-01-2013, 17:34
Uch, wyszedłem na ignoranta - nie wiedziałem o tym

Używam czasem trybu AF-S, ale wtedy i tak korzystam z lampy założonej na aparat i wzorka, który ona wyświetla. To jest o wiele skuteczniejsze niż biała lampka w body (spróbuj ustawić ostrość na jednolitej powierzchni).
W D700 lampkę ową mam wyłączoną na stałe, jedyne do czego mi się przydaje, to sygnalizowanie samowyzwalacza chyba. D3s tym bardziej, nie zauważyłem nawet, że jej nie ma...

MaciekW
18-01-2013, 21:54
Dzięki za radę! :)

jomawitu
20-01-2013, 18:06
nie wiem nie korzystam z takiego trybu... dla mnie może on nie istnieć ;)

Czy dotyczy to zarówno formatu DX jak i FX?
Czy pole krycia punktów AF jest wystarczające dla Ciebie, by nigdy nie przekadrowywać czy też blokujesz ostrość w momencie przekadrowywania? Pytam, bo ja mam z kolei odwrotnie, zawsze używam AF S - nie mam zaufania do trybu ciągłego autofocusa, zwłaszcza na przysłonach w okolicy 1.4.