PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka pytań odnośnie slajdów



brzózio
04-07-2005, 13:07
Zamierzam rozpocząć fotografowanie na slajdach i mam w związku z tym kilka pytań. Jeśli chodzi o materiał (przeznaczenie to wysoki góry, np. Alpy) to w zasadzie nie mam wątpliwości, Velvia o ile fundusze na to pozwolą.

1.Jaki mam natomiast kupić rzutnik do użytku domowego, ale w pełni oddający wszystko to w slajdach najlepsze: barwę, kontrast, ostość - w granicach 500 zł. Czy Braun Novomat 130 spełni te oczekiwania?

2. Oglądając nieraz slajdy zauważałem, że obraz przy brzegach ekranu staje się nieostry. Podobno jest to spowodowane wygięciem slajdu. Czy można jakoś temu zaradzić?

3. No i już ostatnie (na razie...). Na czym oglądać slajdy? Czy ekran jest drogi i czy ewentualnie można go wykonać samemu?

Pozdrawiam.

gALL
04-07-2005, 13:30
1.Jaki mam natomiast kupić rzutnik do użytku domowego, ale w pełni oddający wszystko to w slajdach najlepsze: barwę, kontrast, ostość - w granicach 500 zł. Czy Braun Novomat 130 spełni te oczekiwania?

W zupelnosci wystarczy.


2. Oglądając nieraz slajdy zauważałem, że obraz przy brzegach ekranu staje się nieostry. Podobno jest to spowodowane wygięciem slajdu. Czy można jakoś temu zaradzić?

Ramki z szybkami antynewtonoskimi, ale do skanowania trzeba je rozramkowywac.


3. No i już ostatnie (na razie...). Na czym oglądać slajdy? Czy ekran jest drogi i czy ewentualnie można go wykonać samemu?

Kupic z demobilu (komis foto) ekran za 30-40 zl.

brzózio
04-07-2005, 13:38
Ramki z szybkami antynewtonoskimi, ale do skanowania trzeba je rozramkowywac.

A ile one kosztują bo słszałem, że są jakoś barszo drogie?

gALL
04-07-2005, 13:51
Eeee, kiedys w MM Reflekty kupowalem za 100 szt. 45 zl czy jakos tak.

darzur
12-07-2005, 18:53
1.Jaki mam natomiast kupić rzutnik do użytku domowego, ale w pełni oddający wszystko to w slajdach najlepsze: barwę, kontrast, ostość - w granicach 500 zł. Czy Braun Novomat 130 spełni te oczekiwania?

O ile sam projektor nie ma wielkiego wpływu na jakość to obiektyw musisz miec najlepszy. Do Brauna to oczywiście Ultralit PL 2.4/90MC. A zrzutników dobrze byłoby rozejrzeć się za czymś 250W.


2. Oglądając nieraz slajdy zauważałem, że obraz przy brzegach ekranu staje się nieostry. Podobno jest to spowodowane wygięciem slajdu. Czy można jakoś temu zaradzić?

Owszem. Najlepiej radzą sobie z tym ramki z szybkami, ale niestety mają też wady. Ja polecam GePe z metalową maską, które trzymają slajd niemal idealnie.


3. No i już ostatnie (na razie...). Na czym oglądać slajdy? Czy ekran jest drogi i czy ewentualnie można go wykonać samemu?

Można wykonać samemu. A co do cen fabrycznych to zależy gdzie kupujesz. W sklepie za duży ekran dasz i 1000PLN. W komisie za maleństwo 120x120cm dasz 40PLN. Ale dobry ekran warto mieć. Ja kupiłem właśnie taki malutki srebrny i jakość slajdów w porównaniu z tym co widziałem na ścianie poprostu mnie powaliła. :)

Marcin T
29-10-2005, 14:37
2. Oglądając nieraz slajdy zauważałem, że obraz przy brzegach ekranu staje się nieostry. Podobno jest to spowodowane wygięciem slajdu. Czy można jakoś temu zaradzić?

Owszem. Najlepiej radzą sobie z tym ramki z szybkami, ale niestety mają też wady. Ja polecam GePe z metalową maską, które trzymają slajd niemal idealnie.


A czy możesz zdradzić o jakich wadach mowa. To, że trzeba zdejmować do skanów jak tiwerdzi gALL to zgoda ale co jeszcze?
Zassałem sobie TEGO PDF (http://www.migomex.com.pl/pub/gepe%20ramki.pdf) i interesują mnie ramki typ 2004, 6002, 6020. Czy te cieńsze sa produkowane w systemie CS?
Proszę o odpowiedź gdyż coraz częściej dostaje furii kiedy podczas projekcji slajd "pstryka" a AF w rzutniku ciągle poprawiać musi.
Jak dotąd nie znalazłem w sklepach ramek z szybkami właśnie, gepe owszem sa ale bezszybkowe więc nawet nie mam pojęcia jak to wygląda cenowo.

Benek
10-11-2005, 15:57
Te ciensze gepe 6020 (1,9mm) to nie sa CS. Dostosowane sa do magazynow tzw. LKM Leica-Kindermann-Magazyn. Pasuje 80 slajdow w magazyn i 160 w skrzynke. Te sa ale cholernie drogie. Do normalnych standardowych magazynow sie nie nadaja. Najlepiej brac gepe z jednym szkielkiem antynewtonowskim (ze strony gladkiej filmu) o standardowej grubosci 3mm. Numer bodajze 2004 jak pamietam.

Bez szkielek to niewiadomo co bys robil i na jajach stawal, zawsze beda slajdy "skakaly". Szkla to mus - jesli Ci zalezy na "profesjonalnej" projekcji.

A co do skanowania, to niekoniecznie trzeba rozramowywac, zalezy zawsze od skanera.

Pozdro - Benek

Marcin T
10-11-2005, 16:09
Dzięki za informacje, właśnie zależy mi na profesjonalnej projekcji bo"skakanie" już mnie wnerwia w zasadzie slajd jest zawsze zniekształcony.
Szkoda, jakiś czas temu przestawiłem się na system CS bo ma on zalety wiadomo jakie no ale skoro ramek CS z szybkami anty nie znajdę to cóż pozostaje mi powrót do starych magazynków. Narazie bezskutecznie poszukuję usilnie jakiegoś sklepu nawet internetowego z tymi ramkami i lipa. Ostatnio w mieście proponowano mi usilnie ROWI z szybkami. Nie kupiłem bo nie wiem co są warte

Benek
10-11-2005, 16:59
W sumie system LKM ma te same zalety - nie daje sie wysypac - i jako jedyny z cienkimi ramkami ma szkla. Ale glowna wada to oczywiscie cena, niestety.

Ale jak sie tak zastanawiam, to cienkie gepe 6020 sa troche tansze od normalnych 3 milimetrowych. Co tak zaoszczedzisz na ramkach, to mozesz zainwestowac w magazyn LKM (skrzynka z 2 magazynami gdzies kolo 40 zl !) zamiast standard magazynu. Trzeba by ceny przeliczyc na jeden slajd.

Benek

Marcin T
10-11-2005, 17:31
Póki co płacę 40zł za dwa magazynki (2 x100) w pudle i do tego 40zł za 200 ramek CD reflacta. Wychodzi 40 groszy kosztów zapakowania jednego przeźrocza.

Benek
10-11-2005, 19:25
No to daj mi policzyc. Ramki 20 sztuk gepe 6020: ok. 30 zl => 1,50 zl za sztuke, pudlo z magazynkami na 160 sztuk: ok. 40 zl => 25 groszy za sztuke, w sumie ok. 1,75 zl za jeden slajd.
Tak mialem w pamieci cos kolo 4 do 5 razy tyle co bez szkielek. Ja wkladam tylko rzeczywiscie dobre slajdy z preznaczeniem do projekcji w szklo, reszta idzie w najtansze ramki albo tylko w folie.

Benek