Zobacz pełną wersję : Kompresja zdjęcia przez Facebook
Pewnie wielu już z tym walczyło, ale czy ktoś znalazł rozwiązanie ?
Chodzi o to, że jak wyeksportuje sobie zdjęcie z LR (załóżmy 700x500 96dpi) to zajmuje 300 kB. Po wrzuceniu na FB portal nie zmienia wielkości ani dpi tylko dowala kompresję i ze zdjęcia robi się 50 KB. On je dodatkowo kompresuje bez znaczenia ile fotka zajmuje przy wrzuceniu - zrobiłem test.
Czy jest jakiś sposób, żeby tutaj coś poradzić ? Zdjęcia wyglądają po takiej facebookowej kompresji średnio :(
mirekkania
10-01-2013, 16:44
Wrzucić do siebie na stronę, a potem podac link na fejzbuku. Ma to dwie zalety.
1. Fejzbuk nie zmienia jakości zdjęć.
2. nie staja się one tzw. "public domain"
Wrzucić do siebie na stronę, a potem podac link na fejzbuku. Ma to dwie zalety.
1. Fejzbuk nie zmienia jakości zdjęć.
2. nie staja się one tzw. "public domain"
Trochę nie rozumiem. Mam sobie tego linka w statusie na przykład wkleić ? ja chce, żeby zdjęcie pojawiło się od razu w mojej osi czasu a nie jako odnośnik do jakiejś innej strony.
1) A co ma DPI do jakości zdjęcia ?? to parametr drukarek...
2) sposób jest - wrzucać linki do zdjęć na innych serwerach.
A tak w ogóle, to masz na FB opcję "wysoka jakość" przy zdjęciach.
link do zdjęcia z FB (http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/338811_509088455771692_3816098_o.jpg)
2048x1357 233kB...
Jakiś strasznych strat jakości nie widać...
1) A co ma DPI do jakości zdjęcia ?? to parametr drukarek...
2) sposób jest - wrzucać linki do zdjęć na innych serwerach.
A tak w ogóle, to masz na FB opcję "wysoka jakość" przy zdjęciach.
link do zdjęcia z FB (http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/338811_509088455771692_3816098_o.jpg)
2048x1357 233kB...
Jakiś strasznych strat jakości nie widać...
ma włączoną opcję "wysoka jakość" z DPI masz rację.
przy dużych zdjęciach nie ma większego problemu, ale spróbuj wrzućic 600 x 400.
ma włączoną opcję "wysoka jakość" z DPI masz rację.
przy dużych zdjęciach nie ma większego problemu, ale spróbuj wrzućic 600 x 400.
Proszę bardzo.
Zdjęcie 800x530 (http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/531969_504482949574351_1242295473_n.jpg), rozmiar na FB - 116kB.
Dla porównania zdjęcie (http://dl.dropbox.com/u/103388806/DSC_6494.jpg)przed dodaniem znaku wodnego i wrzuceniem na FB.
też nie widzę jakiegoś strasznego spadku jakości.
to może trochę przesadzam z tym spadkiem jakości, oceńcie sami:
LR https://www.dropbox.com/s/bdf2mezjhxcfyed/LR.jpg
FB https://www.dropbox.com/s/80u0gh8z651ju65/facebook.jpg
chodzi mi o to, że to z FB nie jest już takie ostre i szczegóły na szaliku się gubią. chciałbym, żeby było idealne ale to pewnie się nie da :)
Oglądam te dwa zdjęcia na lapku i właściwie różnicy prawie nie widzę.
to może trochę przesadzam z tym spadkiem jakości, oceńcie sami:
LR https://www.dropbox.com/s/bdf2mezjhxcfyed/LR.jpg
FB https://www.dropbox.com/s/80u0gh8z651ju65/facebook.jpg
chodzi mi o to, że to z FB nie jest już takie ostre i szczegóły na szaliku się gubią. chciałbym, żeby było idealne ale to pewnie się nie da :)
Szczerze... to to z FB wg. mnie wygląda lepiej...
A to że nie jest takie ostre... cóż... policz sobie jedną rzecz:
na FB jest 1T kont. Niech tylko 20M wrzuca jedną fotkę dziennie, i niech ta fotka zajmuje 300kiB... daje jakieś 5,5 TiB na dzień...i to licząc skromie...
Więc nie dziw się, że kompresują...
hostman22
10-01-2013, 22:04
widać i to wyraźny spadek, cóż taki FB ;) tylko...., właśnie zdjęcie musi być pod obecny standard monitorów, a nie w stylu znaczka pocztowego dla notebooków ;). Jak nie masz strony dobrze jest mieć konto na 500px, deviantart, digart wszystkie mają przyciski dla FB. Problem w tym że w tym co pokazałeś nie widzę zbytnio sensu się tak bawić... ;)
Więc nie dziw się, że kompresują...
no się nie dziwię, ale PS lepiej kompresuje :)
Problem w tym że w tym co pokazałeś nie widzę zbytnio sensu się tak bawić... ;)
że zdjęcie nie takie ? :) czy co ? bo nie rozumiem wypowiedzi.
Dexter88
04-08-2013, 18:20
Mam problem, Facebook rozpieprza mi totalnie jakość zdjęć pionowych,
te horyzontalne są ok, daję 2048px na długim, trochę je tam skompresuje i jest spoko:
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/1074656_431654653599040_1672266851_o.jpg.
Kombinuję jak koń pod górkę z wagą zdjęć (50KB-40MB), profilami kolorów, rozdzielczościami (720px-6000px), dpi (72dpi-400dpi),
kompresjami (tablice hoffmana, progressiv, bicubic...) i za każdym razem zdjęcie jest totalnie zniszczone jakościowo.
Fotki pionowe znajomego fotografa są w sumie bez zastrzeżeń (https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/21447_543067202407196_953854623_n.jpg),
podczas gdy moje z takimi samymi ustawieniami (przynajmniej tymi głównymi, bo obstawiam, że coś pomijam co właśnie wymusza taką kompresję na FB) to tragedia.
Spotkał się ktoś już z takim problemem ?
Jedyne obejście, na które wpadłem i działa to dodanie czarnych boków, tak by dostać poziomo 2048px.
Wówczas jest poprawnie: https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1072525_431856936912145_214767831_o.jpg ale to rozwiązanie mnie nie satysfakcjonuje, bo jestem perfekcjonistą.
Jako ciekawostkę dodam, że często wymieniam się ze znajomymi fotografami swoimi pracami przez prywatne wiadomości. Zawsze wysyłaliśmy wielomegabajtowe zdjęcia poprzez załączniki plików, nie zdjęć, bo wtedy FB nie ingerował w zdjęcia. Pewnego dnia moje tak wysyłane zdjęcia zaczęły być poddawane takiej samej gigantycznej kompresji i resize jak te pionowe wstawiane. Możliwe, że z automatu dostałem się w jakiś filtr?!
Ale dlaczego tylko dla pionowych...
Za "Komputer świat"-em:
"Wielu z was ma problemy i narzeka na fotografie wyświetlane na stronach Facebooka. Większość problemów dotyczy zbyt dużej kompresji stosowanej przez portal. Oto co zaleca sam Facebook aby uzyskać najlepszą jakość.
- szerokość 720, 960 lub 2048 pikseli (ostatnia wartość musi przy umieszczaniu być zaznaczona jako wysoka jakość)
- zapis formatu jako JPEG w standardzie sRGB
- zdjęcia w tle 851x315 pikseli do wielkości 100kB"
Dexter88
05-08-2013, 19:27
Dzięki za wpis, ale jak już opisywałem przerabiałem to na starcie.
co do tego FB to najlepiej wrzucić plik w formacie png i sprawa załatwiona :)
Dexter88
15-08-2013, 18:08
To nigdy nie działało, i tak leci konv do jpega
eee, chyba nie, na moim fun page ładnie obrazki wyglądają, no chyba, że ślepy jestem ;)
https://www.facebook.com/charnas.photography
Dexter88
15-08-2013, 20:07
no mnie to siano już by nie przeszło
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/1001092_313525805460527_1537081429_n.jpg
tak, chyba jesteś ślepy. ;)
ThomasVoland
15-08-2013, 20:46
eee, chyba nie, na moim fun page ładnie obrazki wyglądają, no chyba, że ślepy jestem ;)
https://www.facebook.com/charnas.photography
Na tych zdjęciach jest dramat, ale może sam do tego doprowadziłeś, a nie Facebook? W każdym razie dobrze to na pewno nie wygląda, niezależnie od powodów.
Dexter88
15-08-2013, 20:52
Mówię, że zdjęcie na sianie jest już za słabe (za duża kompresja), nogi wzdłuż mają wysyp artefaktów
no przeciż napisałem :D no to jak wrzucać zdjęcia na fb?
Dexter88
15-08-2013, 21:05
no przeciż napisałem :D no to jak wrzucać zdjęcia na fb?
To pytanie zadałem właśnie tutaj parę tygodni temu, ale poza paroma bezsensownymi odpowiedziami nie uzyskałem konkretnych informacji.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.