PDA

Zobacz pełną wersję : D3200, D5200, D7000 ktory dla studentki ASP??



Piotrek_86KRK
09-01-2013, 18:32
Witam, mam pomóc w wyborze lustrzanki dla mojej dziewczyny. Rozważa zakup pomiędzy D3200, D5200, D7000. Budżet na dzień dzisiejszy wynosi 3000 zl. Nasuwa wiec się pytanie czy dozbierać ten 1000 zl i zainwestować w D5200 albo D7000 czy brac D3200 + dodatki.

Osoba dla której jest aparat to totalny amator, ale z ambicjami.
Jest studentka ASP i zdjęcia które będą robione nierzadko wykraczają poza obszar tzw fotografii rodzinnej - dużo fotografii makiet, dokumentacji poczynionych prac malarskich, fotografia po klatkowa do robienia animacji, detale architektoniczne itp.

Kilka przykładów:

http://imageshack.us/g/1/9956681/

W grę wchodzi tylko nowy aparat.
Z góry dziękuje za wszelka pomoc!!

sokolnik
09-01-2013, 18:48
ja bym stawiał na D3200 lub D5100 + dodatki, ze 2 lampy, dodatkowy obiektyw (nie tylko KIT 18-105 w zestawie), statyw dobry
Masz około 3300 zł za D3200 lub D5100 oba z 18-105, resztę wykorzystać na dodatki. Ja tak uważam. Po co totalnemu amatorowi D7000 z KITem? Do tego jeszcze trzeba zbierać pieniądze, czyli nie robi dziewczyna zdjęć.

Sephi
09-01-2013, 19:34
Witaj,

z takim budżetem brałbym D3200 + 18-105. Na alledrogo można dostać za ok 2300zł. Za resztę kupiłbym lampę lub jasną stałkę. Sam często fotografuję rękodzieło, obrazy, martwą naturę i światła nigdy za wiele :)
Poza tym z lampą możesz tworzyć kreatywne oświetlenie, da to użytkowniczce sporo frajdy i pozwoli na eksperymentowanie.

Udanego wyboru ;)
Pozdrowienia

sokolnik
09-01-2013, 19:48
w poprzednim poście chodziło mi o kwotę 2 300 zł :)


Witaj,

Poza tym z lampą możesz tworzyć kreatywne oświetlenie, da to użytkowniczce sporo frajdy i pozwoli na eksperymentowanie.


D3200 nie ma CLS? ma możliwość wyzwalania lampy bezprzewodowo? Najtańszy radiowy nadajnik i odbiornik okolo 150 zł. Polecam, właśnie jadę odebrać :)

GonzoG
09-01-2013, 19:56
D5100 + 18-105
D3200, ma tylko większą matrycę. D5100 ma odchylany ekran, co może być przydatne, gdyż pozwala na bardzo łatwe robienie zdjęć z trudnych pozycji.
D5200 - za większą matrycę i lepszy AF odpłacać ponad 1500 zł - stanowczo za dużo.

Za resztę możesz rozważyć jasny stałoogniskowy obiektyw (35/1.8G, 50/1.8G) lub lampę błyskową.

puciek
09-01-2013, 20:04
D3200 nie ma CLS?
Nie ma tego wbudowana lampa w d3200. Jak zastosujesz SB700/800/900/910 lub SU800 to CLS będzie dostępny w D3200.

Sephi
09-01-2013, 20:11
w poprzednim poście chodziło mi o kwotę 2 300 zł :)

Właśnie coś mi się wydawało, że drogo :)
Z tym wyzwalaczem radiowym fajny pomysł, na pewno pozwoli na uzyskanie ciekawych efektów.

Erie
09-01-2013, 20:15
A ja sądzę, że jednak D90 będzie lepszym wyborem mimo iż starszy model - bardziej rozwija niż malutkie korpusiki D3200/D5100/D5200, gdzie wszystko jest pochowane. D5200 na chwile obecną odradzam dość mocno - bo to wydawanie kasy za nowość (strasznej kasy jak na to co oferuje aparat).

Piotrek_86KRK
09-01-2013, 20:32
sam posiadam D90 i problemem jest mala ilosc Mpx, czesto zdjecia sa obrabiane PS i leca do wydruków w 1:1 wiec te 24Mpx ma w tym przypadku dla niej sens.

też uważam ze D3200 to najwłaściwszy wybór, potrzebuje waszej pomocy i dodatkowych argumentów aby przekonać to uparte stworzenie, bo ewidentnie ma zapędy megalomańskie i najchętniej to by w łapki wzięła D7000 które wydaje mi się trochę za bardzo skomplikowane + waga ktora jej szyje urwie ;)

Aparat (jeśli to będzie D3200) będę kupować w AB: http://sklep.abfoto.pl/produkt_Nikon_D3200_+_18105VR_lustrzanka_+_Tiffen_ 52_UV_Protector_+_Sandisk_16GB_C4_+Pendrive_USB_16 GB-id1741.html

Jeszcze jedno pytanie - jaki najlepsze szkło byście proponowali do focenia makiet (najczęściej o wymiarach 1,5-2,5m x 0,8-1m) bo raczej 18-105 tego nie obgoni albo z trudem.
co do lampy to na uczelni u niej posiadają cale zaplecze łącznie z grenbox'em wiec oświetlenie nie stanowi jako tako problemu.

Poczatkowo w planach jest właśnie szkło + jakiś w miarę tani statyw.
Fajnie by było jak by ze wszystkim się zamknąć w kwocie 3,5k pln.

tak jak pisalem wszytko musi byc nowe! (najlepiej jak by bylo jeszcze poświadczone ze małe żólte raczki byly umyte i wypsikane płynem do sterylizacji ;) )

Sephi
09-01-2013, 20:43
Jeszcze jedno pytanie - jaki najlepsze szkło byście proponowali do focenia makiet (najczęściej o wymiarach 1,5-2,5m x 0,8-1m)

Witaj,

Jeżeli 18tka to za wąsko (tak rozumiem stwierdzenie, że szkło "nie obgoni" tego:) ) to pozostają obiektywy pokroju sigma 10-20 lub tokina 11-16 ale szeroki kąt to wydatek, z którym przekroczycie budżet. D3200 + któryś z wymienionych szkieł nie będzie dużo ważył więc na statyw powinno wystarczyć 200-300zł.

Pozdrowienia

Zeb McKane
09-01-2013, 21:39
trochę nas podpuściłeś z tą "studentką ASP"... Jeżeli chce dokumentować prace swoje, czyjeś na zasadzie "cyfrowego notatnika" to każdy z tych aparatów + 18-105 (-55) jest git aż nadto. Problem jeżeli chce dodać do tych dzieł swój wkład jako fotograf a tu już inna bajka - światło, głębia, bokeh, faktura wchodzą w grę.
Ja na początku kupiłbym dziewczynie Zenita...albo jakąś analogową Minoltę - w końcu ASP zobowiązuje!!!;-)

Piotrek_86KRK
09-01-2013, 22:21
dziewczyna ma Canona 500N, ale wymagania ktore stawia jej wydzial (projektowanie wnetrz) sprawiaja ze musi miec lustrzanke cyfrowa, tak jak pisalem wczesniej, uparla sie na D7000, ale boje sie ze trafie na "wadliwa sztuke" i nie jestem pewien po jakim czasie zacznie wykozystywac pelny potencjal tego aparatu.
w zasadzie nie dokonca rozumiem roznice w trybach manualnych obu aparatow tj. d3200 a d7000.(z tego co rozumiem z poziomu menu w D3200 mozna ustawic podobne parametry co srubokretem w D7000)

Nie miala wczesniej za duzo wspolnego z trybami M i mimo ze jest bardzo ambitna jednostka to kto wie czy za duzo czasu nie uplynie zanim go opanuje w 100%

sokolnik
09-01-2013, 22:28
Twoja dziewczyna zna się na obróbce? Będzie robiła piękne kolorowe portrety? Krajobrazy? Będzie robiła w NEF?
Jak chce tylko naciskać migawkę i koniec to szkoda D7000. Lepiej lepszy obiektyw, lampę, dobry statyw. Karty pamięci, baterie i coś pokroju D5100, D3200, bardzo dobre matryce.
Albo D90, ale zaraz będzie burza, że co ja doradzam i że w ogóle się nie znam :)

Piotrek_86KRK
09-01-2013, 23:06
po 4 latach na ASP PS i obrobka w wiekszosci programow nie stanowi dla niej problemu. 99% zdjec jaki zrobi i tak dalej jest obrabiane.
a co do D90 to sam mam i poza naprawa migawki wszytko z nim 100% ok (nie zamienił bym na nic innego na ten moment).
upakowanie matrycy w D90 jak dla niej tylko troche za male. bo tak jak pisalem wczesniej obrazki sa wrzucane na plansze w 1:1 albo czasem nawet ciut rozciagane. Plansza po wydruku najczescie ma wymiar 3x5m

galaza
09-01-2013, 23:12
Hmm, robiłem z d90 wydruki solventem na podobnego rozmiaru banerach i nikt się co do jakości nie pluł.
Co do obiektywu to z czystym sumieniem mogę polecić Samyang 14mm.

d90
09-01-2013, 23:13
To jak drukuje takie duże odbitki to zacznij od średniego formatu.
Wszystko inne się chyba nie nada.
Ps
Jakoś wątpię żeby ktoś drukowal takie duże rozmiary
i nie wiedział jaki aparat wybrać dla siebie.
Mz z cała pewnością d7000 nie nadaje się do tego.
Absolutnie.
Możesz kupić może d800, albo niech dalej foci telefonem...

Piotrek_86KRK
09-01-2013, 23:21
nastapila niescislosc z mojej strony! plansza graficzna sklada sie z seri zdjec, renderow szkicow i innych dupereli.
Nie chodzilo mi o zdjecie 3x5m.
na takiej planszy znajduje sie 8-10 fotek po obróbce + parenascie renderów wnetrz, budynkow, otoczenia.
Foty sa wrzucane w rozmiarze rzeczywistym czyli +/- 40x30cm/300dpi

Robi sie lekki OT.
wracajac do tematu: jednym slowem brac D3200 + graty niz D7000/D5200?

krzysiozboj
09-01-2013, 23:23
1. Różnica między 12 MPx a 16 MPx (D90 D7k) daje na boku ok 15% większą rozdzielczość, czy to powalająca różnica?
2. Śrubokręt nie służy do ustawiania parametrów to raz a dwa możliwości tego co można ustawiać w tzw kastratach a tych tzw "dla zaawansowanego amatora" nie są takie same, niemniej podstawowe parametry ustawi w każdym, w "kastratach" może ciut bardziej upierdliwe to jest.
3. Moim zdaniem mniej matryca pokaże a więcej szkło i oświetlenie (to drugie ponoć już jest), mogę co prawda się mylić bo z tak dużymi powiększeniami nie miałem do czynienia ale z własnego doświadczenia wiem że zastąpić (całkiem niezły i tak) kit czymś lepszym i nagle zmienia się ilość detalu.

edit
o dużych powiększeniach to myślałem 3x5m, 30x40cm to ... zenith na ORWO kiedyś z powodzeniem mi wyrabiał, ale może kiedyś inne czasy były i ludzie mniej wymagający?

sokolnik
09-01-2013, 23:24
To jak drukuje takie duże odbitki to zacznij od średniego formatu.
Wszystko inne się chyba nie nada.
Ps
Jakoś wątpię żeby ktoś drukowal takie duże rozmiary
i nie wiedział jaki aparat wybrać dla siebie.
Mz z cała pewnością d7000 nie nadaje się do tego.
Absolutnie.
Możesz kupić może d800, albo niech dalej foci telefonem...

ja proponuje od razu D3x :)

d90
09-01-2013, 23:27
ja proponuje od razu D3x :)

Hasel ma podobno teraz tez niezłe ceny...
Hehehe
Ps
Sorki... :0)

GonzoG
10-01-2013, 00:10
Różnica w 16Mpix (w np. D5100 czy D7000) i 24 Mpix w D3200 tak naprawdę jest znikoma.
Obiektywy, które mają odpowiednią rozdzielczość kątową, to absolutna rzadkość i są robione raczej na zamówienie lub przez Zeissa - koszt 50/1.4 to 4000... ale euro...

Używając standardowych szkieł, to różnica między zdjęciem z D3200, a powiększonym 16Mpix zdjęciem z D5100 będzie prawie niezauważalna.

Na dodatek cytat z optycznych:


Wyniki uzyskane na plikach JPEG są podobne do tych zaobserwowanych dla 16-megapikselowych matryc Sony. Porównując je do rezultatów uzyskanych w modelach Nikona D5100 i D3100 widzimy, iż są nieco niższe.
Tak więc ostrość obrazu z D3200 przy JPEG jest niższa niż D5100... więc lepiej nawet powiększać zdjęcie z D5100 niż używać 24Mpix w D3200....

Dexter88
10-01-2013, 00:12
Jak dziewczyna narzeka na za małe upakowanie matrycy D90 to spróbuj d800, jeżeli wciąż będzie za mało to jedynie Hasselblad H4D ją zadowoli.

Boshhhe, pomyśleć, że takie rzeczy się kiedyś robiło rosyjskimi Zenitami...

GonzoG
10-01-2013, 00:27
Hasselblad H4D ją zadowoli.

H4D-200MS ?? Fajny :smile:

Tylko obiektywy drogie... z szerokokątnych 24mm f/4 to blisko 4600,- a 28/4 to ponad 3500,-...
tańszy 35/3,5 już tylko 3200,-

aaaa... oczywiście ceny w ewro...

Kamil_ols
10-01-2013, 00:48
Zastanawia mnie jedno. Totalna amatorka ale ponoć obróbkę umie lepiej niż 90% forum, zna tryby manualne z analogowych aparatów, coś wie o upakowaniu matrycy...

Rewelacja ;)

sokolnik
10-01-2013, 00:51
Zastanawia mnie jedno. Totalna amatorka ale ponoć obróbkę umie lepiej niż 90% forum, zna tryby manualne z analogowych aparatów, coś wie o upakowaniu matrycy...

Rewelacja ;)

a nie wie jaki aparat kupić :) chłopak ma lustrzankę D90 i obiektywy, nie umie doradzić :) on i ona tak się znają na fotografii że postanowili założyć temat.
Wybierzcie 2 aparaty, to wam doradzimy :) A nie, 4-5 aparatów i teraz będziemy przez 5 stron robili selekcję i dyskutowali po raz setny o tym samym :)

RAF7705
10-01-2013, 07:10
Bardzo ładnie to ująłeś.
Niby oboje sporo mają wspólnego z fotografią a nie wiedzą co kupić. ...
Dziwne.

Piotrek_86KRK
10-01-2013, 11:27
ostatni merytoryczny post jaki tu jest zamieścił GonzoG, reszta nie wiem czemu ma służyć?

1. to że któs zna sie lepiej lub równie dobrze na PS i innych p. graf. nie znaczy że musi odrazu znac sie na aparatach i robieniu zdjęć (na odwrót też to działa)
2. Analoga ma od 2lat i wypstrykała może z 5-10 klisz wiec nie jestem pewien czy można powiedzieć ze ma pojęcie o robieniu zdjęć. (choć bardzo by chciała opanować w 100% tryb manualny i pstrykac wyłącznie sama)
3 Od kiedy wyznacznikiem pojęcia o fotografi i robieniu zdjęc jest posiadanie D90??? to tak jak bym powiedział że mam Porshe i świetny ze mnie kierowca bo je mam! 99,9% zdjeć zrobilem D90'tka w trybie auto lub programach tematycznych, a aparat po 3 latach przebiegu ma +/- 3k zdjeć. Ja rozumiem że jak ktoś ma D90 to zaraz musi byc PRO i wszytko wiedzieć na temat fotografi, ale ewidentnie jestem debilem bo niestety tych umiejetności nie posiadam i dalej sie uważam za totalnego amatora!
4. Po skończeniu polibudy do 3 umiem liczyć wiec nie wiem skad sie wzięła liczba 5 aparatów??
Historia z wyborem lustrzanki rozpoczęła się od wizyty w paru salonach foto na terenie krk i po wciskaniu nam na sile sony - bo niby aparat roku, udaliśmy sie do AB gdzie "przemiły" pan stwierdził ze oczywiście D3200 świetnym aparatem jest to on by jednak polecił D5200 a już najlepszym wyborem bedzie D7000.
I zasiał ziarno pod postacia D7000!!!!!
Ja natomiast po przeczytaniu 650 stron opini na temat D7000 popadłem w paranoje że jak go kupi to trafi na walniętą puche i bedzie potem ryk!

amirez
10-01-2013, 11:34
Podsumowując, może trzeba ankietę?
- D7000,
- D800,
- D3,
- D3200,
- D5100,
- D5200,
- D90,
- Hassel,
- SONY,
ale rozrzut... ;)

sokolnik
10-01-2013, 11:35
Polecił Ci D5200, bo to nowość i ma obowiązek polecać nowości. Najlepszy wybór D7000 bo chce was naciągnąć na kasę. To się jakoś nazywa. Sprzedaż jakaś tam jakaś. Sprzedawca ma opanowane techniki sprzedaży (tak jak ja zresztą- tak mi się wydaje). A że SONY polecał sprzedawca to się nie dziwie. Jakbyś miał prowizje od sprzedaży SONY też byś polecał :)

Sprzedawców się nie słuchaj. Słuchaj się ludzi którzy mają pojęcie o fotografii i którym lata to co kupisz, D40, D90, D7000 czy D800 :) lata mi to. I tylko na takich obiektywnych opiniach polegaj. JEŚLI Twoja dziewczyna chce kupić aparat i JEŚLI ma zamiar strzelać 1tyś zdjęć rocznie (tak jak Ty), to może lepiej by pożyczała aparat od Ciebie :) ?

cz4rnuch
10-01-2013, 11:36
Piotrek, zadając pytanie na tym forum musisz w sobie jak najszybciej wyrobić (w głowie) rodzaj filtra odsiewającego wszelkiego typu zaczepki, złośliwe uwagi, podejrzenia zawodowych poszukiwaczy trolli itp. Takie forum. Nawiasem mówiąc, moja kuzynka też uczy się na ASP, świetnie sobie radzi z PSem a jedyny aparat jaki w tej chwili posiada siedzi w smartfonie.

sokolnik
10-01-2013, 11:38
Nawiasem mówiąc, moja kuzynka też uczy się na ASP, świetnie sobie radzi z PSem a jedyny aparat jaki w tej chwili posiada siedzi w smartfonie.

może warto iść tym tropem :) ?

GonzoG
10-01-2013, 11:39
Chcecie bawić się w fotografie, to najlepiej D7000, bo znacznie tańsze szkła można używać.

Nie, to D5100 - taki okrojony D7000 zdjęć poprawionym przetwarzaniem obrazu.

D3200 nie jest zły, ale skoro aparat dający lepszą jakość i efektywną rozdzielczość zdjęć, jest tańszy, to czemu kupować droższy..
Tak więc nadal wszystko wskazuje na D5100.

sokolnik
10-01-2013, 11:48
zawsze w takich sytuacjach przypomina mi się facet, który przychodził co tydzień do sklepu oglądać aparaty. Pytał się który najlepszy? Za 500 zł. A czy będą jakieś promocje? A czy coś wiadomo o jakimś nowym modelu? milion pytań, milion odwiedzin, a i tak nie kupił :)

namieszamy i nic nie kupią. W sklepach doradzają co innego, w każdym co innego gadają, na forum polecają co innego. Wychodzi na to, że będą musieli zebrać się w sobie, skupić, skoncentrować i odważyć się (w końcu) kupić aparat, albo dalej żyć bez aparatu :)

jeszcze czasami klient potrafi po 30 min dyskusji o aparatach, powiedzieć sprzedawcy:
- a widzę, że pan się na tym nie zna. (i pójdzie w cholerę, na szczęście)

Obyśmy my się zaraz nie dowiedzieli że nie znamy się na aparatach, nie umiemy doradzać, a umiemy się tylko śmiać i może jeszcze obrażać innych? Tego by już było za wiele.
Na koniec kupią CANONa :D

Kamil_ols
10-01-2013, 12:07
Jeśli w planie śluby to tylko Canon! :) A tak na poważnie - nie ważne co kupi to i tak będzie zadowolona. Przez pół roku pozna aparat i wtedy wykorzysta go w 100%.

No chyba że kupi D7000 a potem nakłonisz ją na zamianę Twoje D90 na jej D7000. Widziałem, że D7000 miałeś w planach :D

Każdy też mówi o ergonomii czy ilości guzików na D90/D7000 - w takim razie D200/D300 czy D700 są hiper ergonomiczne? :P

cz4rnuch
10-01-2013, 12:13
może warto iść tym tropem :) ? Nie mam nic przeciwko temu :) Pewnie dojdziesz do podobnych wniosków co ja: Photoshop, wbrew temu co sugeruje nazwa, jest świetnym narzędziem nie tylko dla fotografów, ale również grafików, projektantów czy nawet naukowców (np wykorzystuje się go w medycynie) i to że ktoś się w nim odnajduje nie robi automatycznie z niego fotografa. Nie piszę tego konkretnie do Ciebię, ale dziwi mnie takie psioczenie. Przecież forum nie nakłada obowiązku udzielania się w każdym wątku. Jeżeli ktoś uważa, że jego trud włożony w udzielenie rady pójdzie na marne, może dodać wątek do ignorowanych i spać spokojnie.

Piotrek_86KRK
10-01-2013, 12:32
No chyba że kupi D7000 a potem nakłonisz ją na zamianę Twoje D90 na jej D7000. Widziałem, że D7000 miałeś w planach :D


Przeszedł mi taki diaboliczny plan przez myśl ;)
forum uświadomiło mi że dupa ze mnie nie fotoamator nawet i że wiele wody upłynie zanim zacznę cykać fajne foty a na razie D90 spokojnie mi do tego wystarczy!

a tak na poważnie

Canoona nie kupimy, tak jak pisalem wcześniej zasiał D7000 w głowach i gdyby nie strach przed walnieta pucha to bym nawet tu z wami nie dyskutował.
z drugiej strony jak kupowałem samochód to każdy ostrzegał przed szybko rdzewiejąca klapą bagażnika, efekt był taki że po 2 latach nie zardzewiała, a drzewno na nią spadło.

Jednak przy mocno ograniczonym funduszu max 4k kupno D7000 wiaże sie z dalszym mozolnym zbieractwem na słoiki, statywy, lampy, etc.

a za wszelka pomoc dziękuje, bo i tak przy wiadrze uszczypliwości, zaczynam dostrzegać że co nie kupi to bedzie i tak albo dobrze albo źle. (jak z każdą kobieta ;) )

A co do kupowania to tak jak ktoś napisał wcześniej sprzedawca jest po to aby sprzedać, a jak by chłop pazerny nie był to w domu by stał juz D3200 + pare gratów(oraz miał od nas świety spokój) a tak zaczęło sie łażenie i mędzenie co lepsze i dlaczego ;)

sokolnik
10-01-2013, 13:44
Napisz na koniec jaki aparat kupiliście, jaki obiektyw jakie dodatki.
Jak co to pisz, ale konkretne pytania zadawaj :)

Piotrek_86KRK
10-01-2013, 13:53
Słuchaj się ludzi którzy mają pojęcie o fotografii i którym lata to co kupisz, D40, D90, D7000 czy D800 :)

dlatego założyłem ten temat.

co do aparatu to chce mieć własny a zdjęć będzie robić parę razy więcej niż ja.
Mój aparat jest wykorzystywany tylko urlopowo i do zdjęć rodzinnych... może zacznę się nim bawić bardziej jak znajdę na to czas.

W przypadku mojej dziewczyny zdjęcia będą strzelane wręcz seryjnie wiec potencjał aparatu sadze że po pewnym czasie wykorzysta w 100% podczas gdy ja może ze swojego korzystam w 10%.

znając ją po kupnie pewnie się tu zarejestruje i będzie was zamęczać pytaniami co i jak ustawić aby zrobić takie i takie zdjęcie ;) wiec także w waszym interesie jest doradzić jej jak najlepiej :-P

może jej strona na Fb da wam pojęcie do czego będzie wykorzystywany aparat
https://www.facebook.com/Anna.Rusecka/photos_stream

sokolnik
10-01-2013, 14:03
dlatego założyłem ten temat!

co do aparatu to chce mieć własny a zdjęć będzie robić parę razy więcej niż ja.
Mój aparat jest wykorzystywany tylko urlopowo i do zdjęć rodzinnych... może zacznę się nim bawić bardziej jak znajdę na to czas!

W przypadku mojej dziewczyny zdjęcia będą strzelane wręcz seryjnie wiec potencjał aparatu sadze że po pewnym czasie wykorzysta w 100% podczas gdy ja może ze swojego korzystam w 10%.

znając ją po kupnie pewnie się tu zarejestruje i będzie was zamęczać pytaniami co i jak ustawić aby zrobić takie i takie zdjęcie ;) wiec także w waszym interesie jest doradzić jej jak najlepiej :-P

może jej strona na Fb da wam pojęcie do czego będzie wykorzystywany aparat
https://www.facebook.com/Anna.Rusecka/photos_stream

wrzuć na luuuz, nie krzycz, po co te wykrzykniki?
ja nie czuje żadnego interesu w tym by doradzać jak najlepiej Twojej dziewczynie .

Piotrek_86KRK
10-01-2013, 14:12
wrzuć na luuuz, nie krzycz, po co te wykrzykniki?
ja nie czuje żadnego interesu w tym by doradzać jak najlepiej Twojej dziewczynie .

1. przeedytowane, zgadzam sie za duzo wykrzykników :)

2. nie rozumiem sensu wypowiedzi? ale luuz.

krzysiozboj
10-01-2013, 14:13
Tak zapytam z ciekawości, te 12MPx w D90 to wiesz na pewno że to za mało czy tak do końca nie wiadomo? To było jakoś sprawdzane "organoleptycznie"? Bo jeśli nie to co stoi na przeszkodzie dać jej go na jakiś czas i niech sama powie co ją boli? Powtórzę się jeszcze - co nieco można więcej uzyskać innym szkłem niż kit.
Nie wciskam D90 tu bynajmniej, ot tylko sugeruję by mając już tą puszkę sprawdzić nią gdzie ewentualnie niedomaga, sprawdzić też co jest konieczne by za chwilkę nie było lamentu "gdybym wiedział ze to nie ma CLS/śrubokręta/wpisz co chcesz, to bym tego nigdy w życiu nie kupił"

Piotrek_86KRK
10-01-2013, 15:02
Megapixele | Rozdzielczość | Wydruk 300dpi**
12 MPx | 4240 x 2843 | 36 x 24 cm
16 MPx | 4912 x 3264 | 42 x 28 cm
24 MPx | 6048 x 4032 | 51 x 34 cm

teoretycznie przy odbitkach 10x15 cm różnica żadna ale gdy bedzie drukować w rozmiarze 300dpi (obwarowania uczelni, wiekszości drukarni) to różnica pomiedzy 24 a 12MPx jest juz dosyc znaczna.

ale oczywiście jest 2 dno którym jest to o czym piszesz czyli brak CLS/śrubokręta, co przemawia na kożyśc D7000.

przeczytałem naprawde bardzo dużo postów na forum i nie potrafimy podjąć decyzji który aparat wybrać bo teoretycznie d7000 dla Amatora za trudny skomplikowa itd, z drugiej strony D3200 jest plastikową zabawką która po pewnym czasie stanie sie niewystarczająca.

Odpowiedzi bedzie pewnie tyle ilu jest użytkowników wiec decyzje tak jak napisano wcześniej musimy podjąć sami, a potem poinformować was co zostało kupiione :)

Wielkie dzieki dla wszystkich za pomoc!

sokolnik
10-01-2013, 15:06
ja stawiam że kupicie D7000, za pół roku :)

Jura10
10-01-2013, 16:01
Podchodziłem podobnie do tego tematu, że D3200 to raczej nie bo zbyt plastikowy a D7000 że trudniejszy sprzęt itd, po co mi wyświetlacz lcd, ergonomia i śrubokręt skoro i tak bd korzystał ze szkieł AF-S. Kupiłem pół roku temu D5100 i powiem, że niby fajnie bo pośrednie rozwiązanie. Pierwsza lustrzanka więc po co mi więcej, ale po pewnym czasie zauważyłem, że brakuje mi tych rzeczy z D7000. Szczególnie jak się podłączy jakiś cięższy i większy obiektyw to masakra żeby to utrzymać, bo puszka mała, ratuje jedynie grip. A D5200 poza matrycą wiele się nie różni od D5100, uchylany wyświetlacz - może raz czy dwa korzystałem. Dlatego następne body nad jakim będę myślał (jeszcze sporo czasu) to następca D7000...

sokolnik
10-01-2013, 16:11
CLS można rozwiązać za 140-160 zł, bez TTL, tylko manual ale jednak jest :) kupując np Rf-603

Kamil_ols
10-01-2013, 16:26
No już nie piszcie, że z D7000 można bez skurczy dłoni obsługiwać ciężkie obiektywy. Ani on duży, ani ciężki. Duże i ciężkie to są dopiero Dxxx.

Erie
10-01-2013, 16:34
teoretycznie przy odbitkach 10x15 cm różnica żadna ale gdy bedzie drukować w rozmiarze 300dpi (obwarowania uczelni, wiekszości drukarni) to różnica pomiedzy 24 a 12MPx jest juz dosyc znaczna.

No patrz, a mnie uczono, że rozdzielczość wydruku zalezy od odległości z jakiej się obserwuje końcowy wydruk i czasem może się okazać nawet 6 DPI (słownie sześć) to i tak za dużo. A wydruki banerów wielkości budynków jakby zrobić w 300 DPI to gigapikselowe zdjęcia składane z tysięcy zdjęć z D800 to i tak by było za mało. ;)

Po co komu 300 DPI w zdjęciu oglądanym z 3 metrów?

galaza
10-01-2013, 16:59
Właśnie o tym pisałem, w normalnym świecie z d90 wyciągałem całkiem spore banery, ale to ASP więc reguły gry są inne.
Moja narzeczona też jest po uczelni artystycznej i nie trafiało do niej, że nie ma sensu robić do filmu poklatkowego zdjęć o pełnej rozdzielczości oferowanej przed d90.
Skończyło się tak, że mamy zawalony plikami wejściowymi plik 250 giga a do finalnego montażu i tak trzeba było klatki skalować.

RAF7705
10-01-2013, 17:50
Ok Piotrek.
To już rozumiem sytuację.
W takim razie d7000 przez internet.
Masz chyba 10 dni na sprawdzenie i zwrotu w razie czego.

Chogori
10-01-2013, 18:05
Jeżeli to blondynka to kup jej D3200 czerwony, jak brunetka to D5100 czerwony a jak ruda to D5200 czerwony

sokolnik
10-01-2013, 18:08
Jeżeli to blondynka to kup jej D3200 czerwony, jak brunetka to D5100 czerwony a jak ruda to D5200 czerwony

he :) już chyba wystarczy tych uszczypliwości :)

jo44
10-01-2013, 18:08
Jeżeli to blondynka to kup jej D3200 czerwony, jak brunetka to D5100 czerwony a jak ruda to D5200 czerwony
D7000 zdecydowanie odpada - są tylko czarne. :(
Ja wybrałbym D5200 - zawsze mnie kręcił ten "kręcony" wyświetlacz - nigdy takiego nie miałem. :)

jo44
10-01-2013, 18:09
he :) już chyba wystarczy tych uszczypliwości :)
A dlaczego ma być tak ponuro, na czarno?

sokolnik
10-01-2013, 18:22
@jo44 - posty można edytować, wiedziałeś o tym ?

szkoda że nie ma różowego NIKONA, na 100% by zyskali klientki :)

Erie
10-01-2013, 18:33
@jo44 - posty można edytować, wiedziałeś o tym ?

szkoda że nie ma różowego NIKONA, na 100% by zyskali klientki :)

http://store.nikon.pl/nikon-1/nikon-1-j1-pink-kit-10-30mm-30-110mm/VVA153K003/details#.UO7tMTWRh8E - zawsze zostaje EVIL ;)

Piotrek_86KRK
10-01-2013, 20:35
róż odpada nie teen typ.

Prawdopodobnie zakończy sie zakupem D7000 klamka zapadła, bylismy dzisiaj w FJ i jak to stwierdziła uśmiecha sie do niej najbardziej.
początkiem lutego dam znać co bedzie na stanie w domu.

wielkie dzieki za wszelką pomoc i rady, temat do zamkniecia.

_Ocean_
10-01-2013, 20:38
D7000 to dobry wybór, na ASP się sprawdzi.

Aczkolwiek - i D3000 by się sprawdził. Tam raczej cudów nie wymagają.

sokolnik
10-01-2013, 20:52
hehe tak Jak pisałem :) tam ď80 da radę plus dobre szkło :)

kazziz
10-01-2013, 21:23
widzisz, taki pazerny sprzedawca a pokazał inne możliwości i co się okazało? ŻE DZIEWCZYNA TEŻ PAZERNA - POZYTYWNIE, NA LEPSZY SPRZĘT, MWAHAHAHAHAHAHA!
A tak poważniej, to 16 czy 24 mpix - będzie dobrze zapewne.
Sam zastanawiałem się nad lustrzanką dla mojej dziewczyny i jak patrzę na cenę D5200 to... hm, no ale D3200 na początku też z 18-55 kosztowało 2700 czy 2800. A teraz kosztuje normalnie.
Problem z D3200 jest taki, że ciężko je gdzieś teraz wyhaczyć.
Ile osób tyle opinii. Mam D7000, mogę użyczyć w Krk jakby potrzebowała np. zrobić sobie pracę testową - a jakbym mógł przy tym uczestniczyć to i bym się pewnie czegoś o fotografowaniu takich rzeczy nauczył :)
W razie czego kontaktuj się :]

jeremi1234
10-01-2013, 21:45
Tu parę fotek z D3200 http://www.fotopolis.pl/index.php?n=16295&jestem-dobrym-obiektywem-fotografia-koncertowa

Borat1979
10-01-2013, 21:56
Witaj,

Jeżeli 18tka to za wąsko (tak rozumiem stwierdzenie, że szkło "nie obgoni" tego:) ) to pozostają obiektywy pokroju sigma 10-20 lub tokina 11-16 ale szeroki kąt to wydatek, z którym przekroczycie budżet. D3200 + któryś z wymienionych szkieł nie będzie dużo ważył więc na statyw powinno wystarczyć 200-300zł.

Pozdrowienia
Zawsze pozostaje np. tokina 12-24/4, używkę można kupić za niewiele ponad 1 tyś zł . Nie jest tak dobra jak 11-16/2.8 ale do tego typu zastosowań w zupełności wystarczy.

Nie widzę kompletnie sensu pchania się w zakup zabawkowych body w stylu D3200/D5200 z beznadziejna ergonomią i brakiem śrubokręta co już na starcie ogranicza nas w wyborze szkieł. Jest mnóstwo dobrych obiektywów nie wyposażonych w silnik, które można kupić za rozsądne pieniądze. Poza tym cena D5200 jest jakimś głupim żartem. Żeby wydać 3 tys zł na zabawkowe plastikowe body skoro za te sam pieniądze jest D7000 to trzeba się nabrać na kit wciskany przez sprzedawcę z Media Marktu

Piotrek_86KRK
10-01-2013, 22:11
kazziz dzieki za propozycje bardzo chętnie skorzystamy ;)

blady strach mnie obleciał bo w FJ przez chwile był rozważany Canon 60D - bo niby mniej awaryjny, ale jednak serce dalej podpowiada NIKON ;)


taki mały OT
Borat1979 twoje zdjęcia miażdżą system...

Borat1979
10-01-2013, 22:13
blady strach mnie obleciał bo w FJ przez chwile był rozważany Canon 60D - bo niby mniej awaryjny, ale jednak serce dalej podpowiada NIKON ;-P
Serce to trzeba mieć do fotografii a nie do napisu na obudowie.

Piotrek_86KRK
10-01-2013, 22:26
Serce to trzeba mieć do fotografii a nie do napisu na obudowie.

w 100% się zgadzam ale jednak Nikon to Nikon ;)

kazziz
10-01-2013, 23:01
Nikon to Nikon, podbijam ;-)

czyli co, tamten sprzedawca na takiego złego nie wyszedł? :D

johnywalker
25-01-2013, 19:01
Zdecydowanie D7000.
Pewnych spraw w fotografii się nie przeskoczy.
Kiedyś też myślałem ze półśrodkami się da, dziś wiem że nie.

Kamil_ols
25-01-2013, 23:26
Zdecydowanie D7000.
Pewnych spraw w fotografii się nie przeskoczy.
Kiedyś też myślałem ze półśrodkami się da, dziś wiem że nie.

A to D7000 jest topowym rozwiazaniem? A może jest tylko półśrodkiem dla profesjonalnego DX jakim jest D300S? A skoro D300S jest półśrodkiem dla pełnoklatkowego D700 to czym jest D7000? A skoro D700 może być półśrodkiem dla nowego D800 to idąc dalej w tym kierunku zatrzymujemy się na D4. Wychodzi na to, że reszta to półśrodki :) No ale D4 też może być półśrodkiem dla innych rozwiązań.

ska
26-01-2013, 03:11
A to D7000 jest topowym rozwiazaniem? A może jest tylko półśrodkiem dla profesjonalnego DX jakim jest D300S? A skoro D300S jest półśrodkiem dla pełnoklatkowego D700 to czym jest D7000? A skoro D700 może być półśrodkiem dla nowego D800 to idąc dalej w tym kierunku zatrzymujemy się na D4. Wychodzi na to, że reszta to półśrodki :) No ale D4 też może być półśrodkiem dla innych rozwiązań.

Uważasz że im wieksza matryca tym lepszy aparat? DX to DX, FX to FX, jedni potrzebują cropa dla teleobiektywów a inni papierkowej GO

pioter m
26-01-2013, 10:55
A ja nie widze sensu kupowania drogich korpusów do okazyjnego pstrykania. Wiekszosc dupereli mozna opedzic kompaktem. Bez sensu pchac sie w drogie korpusy dla samego srubokreta. Dzisiaj nie ma roznic w cenie obiektywow z silnikiem i bez, po za takim przypadkiem, ze te pierwsze moga byc (nie musza) wyraznie starsze.
Najpier niech sie nauczy fotografowac.

RAF7705
26-01-2013, 10:58
Opędzić można się też klapką, od much.
:)

Kamil_ols
26-01-2013, 13:27
Uważasz że im wieksza matryca tym lepszy aparat? DX to DX, FX to FX, jedni potrzebują cropa dla teleobiektywów a inni papierkowej GO

Nie.