PDA

Zobacz pełną wersję : 1920x1200 czy już może 2650x1440



pawulon
05-01-2013, 16:26
Na rozpoczęcie nowego sezonu planuję zaopatrzyć się w nowy monitor...
Teraz mam poczciwego ale dobrego Phipsa 170B4 17" 1280x1024

Chciałem sie przesiąść na 24" WUXGA (1920x1200), ale może jednak skusić się na coś bardziej monstrualnego, czyli 27" (2650x1440)

Szybkie porównanie:

17" 4x3 1280x1024 - plamka 0,264mm
24" 16x10 1920x1200 - plamka 0,27mm
25,5" 16x10 1920x1200 - plamka 0,287mm
27" 16x9 2650x1440 - plamka 0,233mm


Nie zależy mi na jakichś super zajebiaszczych EIZach.
Upatrzyłem sobie dwa ASUSy, które według mnie mają super stosunek jakości do ceny:

27" ASUS PB278Q (http://pl.asus.com/Display/LCD_Monitors/PB278Q/) 2650x1440 PLS
24" ASUS PA248Q (http://pl.asus.com/Display/LCD_Monitors/PA248Q/) 1920x1200 IPS


Moj komputer nie jest już pierwszej młodości, ale nie wymięka:
CORE 2 DUO 2x3.0Ghz + 8GB RAM 800Mhz + ASUS Geforce 9600 GT

Monitor głównie do zdjeć, ale też chciałbym sobie czasem przyciąć w jakieś GTA 4 lub V lub NFS. ;> Grać w natywnej rozdzielczości: 2650x1440 to bedzie ciężko przy takiej karcie. Ledwo na 1280x1024 daje rade w GTA 4 na ~70% detali.

Do monitora będę chciał podłączyć również jakiś tuner cyfrowy.

Co sądzicie o pomyśl kupna monitora o rozzdzielczości 2650x1440?

pozdro

KamilM
06-01-2013, 14:59
Ja używam '30 o rozdzielczości 2560x1600 (NEC 3090WQxi). Ostatnio musiałem jednak pracować na 24 calowym (fullhd) i wrażenia były niezbyt dobre :). W sensie, gdy ktoś się przyzwyczai do dużego ekranu, to nie chce wracać na mniejszy.

Zalety: ogromna powierzchnia pulpitu. Spokojnie mieszczę sobie arkusze excela i worda, w tle przeglądarka. Nic nie trzeba chować, minimalizować, itd. Również podczas obróbki zdjęć - dla mnie same plusy, bo panele w LR mieszczą mi się na ekranie i nie muszę ich chować, aby widzieć cokolwiek na zdjęciu.

Minusy: większy ekran = większy pobór prądu. Do gier... no cóż, jak masz coś z rodziny GTX 670/680, albo HD 7900, to w takiej rozdzielczości sobie pograsz (choć rzecz jasna nie we wszystko i nie na wszystkich detalach), ale zawsze. Ponadto, większość stron internetowych jest przystosowana do dużo mniejszych rozdzielczości, a więc będziesz miał białe pasy po bokach.

Ogryzek
06-01-2013, 15:28
Według mnie największym problemem jest wielkość punktu ekranowego. Najlepszy obraz w/g mnie daje kombinacja 27''+1900x1200 i do tego drugi monitor na drobnicę. Jeśli 2650x1440 to w/g mnie tylko 30'' gdyż na mniejszym monitorze punkt ekranowy będzie nieznośnie mały. Takie mam odczucie pracując na 30'' i 27'' wolę 27 z punktem 0.30mm i do tego drugi monitor.

RobertMiernik
06-01-2013, 16:52
Według mnie największym problemem jest wielkość punktu ekranowego. Najlepszy obraz w/g mnie daje kombinacja 27''+1900x1200 i do tego drugi monitor na drobnicę. Jeśli 2650x1440 to w/g mnie tylko 30'' gdyż na mniejszym monitorze punkt ekranowy będzie nieznośnie mały. Takie mam odczucie pracując na 30'' i 27'' wolę 27 z punktem 0.30mm i do tego drugi monitor.

Dlaczego wolisz większe punkty niż mniejsze?
W przypadku monitorów (może przez ignorancję) zawsze mi się wydawało, że mniejszy znaczy lepiej...

pawulon
06-01-2013, 21:41
Jeżeli chodzi o wielkość plamki to przecież moja stara 17tka ma 0,264mm, to przy tym plamka monitora 27" FullHD będzie gigantyczna - 0,311mm. Dlatego tez raczej nie biorę pod uwagę takiej rozdzielczości przy 27"