PDA

Zobacz pełną wersję : Boling CY Milestone FIghter - rzeczywista moc?



achpiotr
23-03-2007, 18:23
Mam taki problem noszę się z zamiarem zakupu lamp studyjnych, w jak najniższej cenie, znaczy się chińskich. Czytałem wiele różnych opinii, jednak nadal nie mogę się dowiedzieć, co warto wziąć.
Co jest do wzięcia: lampy CY, Boling, Fighter (podobno wynik rozpadu Bolinga na dwa), Milestone.

Moc i ceny:

CY 200K – 200Ws, GN 50 http://www.yinyanflash.com/yhtm/yproducts-k.htm
Boling 400SM – 400Ws, GN 50 http://www.boling.com.cn/english/Art...?ArticleID=276
Fighter f400 – 400Ws, GN 48 http://afe.pl/catalog/product_info.p...roducts_id=814

Juz wystarczająco się naczytałem, że na GN mam nie zwracać uwagi tylko na Ws czyli energię błysku, ale ostatnio dzwoniłem do AFE no I Pan mi powiedział że lepiej na to patrzeć bo producenci jeśli chodzi o Ws piszą co chcą. Poza tym Ws jest obliczone z odpowiedniego wzoru, którego już nie pamiętam, pojemność kondensatora razy napięcie do kwadratu przez 2 czy coś takiego- nieważne. No i z tego wynika że Ws będzie zależny od konstrukcji odbłyśnika i użytego palnika, itp. Tutaj GN może okazać się bardziej ukazywać właściwości lampy. Dochodzi jeszcze czas błysku no i wtedy już w ogóle problem.

Jak widać CY 200Ws ma GN 50, boling 400Ws GN też 50 – ciekawe czy ich moc jest taka sama, bo cena podobna, i chyba właściwie faktyczną moc wydaje się podawać cena.

No i pytanie, wiadomo, że producent może różnie przeliczać i podawać czasem, co chce, tylko nieliczni podają w lumenach. Chodzi czy ktoś, kto użytkuje dane lampy mógłby się podzielić, co jest w stanie fotografować czym. Posiadacz danej lampy z danym obiektywem, przy jakiej przesłonie, ISO, metrażu pomieszczenia fotografuje np. całą postać.

Al Bundy
23-03-2007, 20:59
Miałem ten sam dylemat i odbieram za tydzień cały osprzęt z Funsportu czyli lampy CY. Zdecydowały podpowiedzi "starych" błyskaczy, szybki i tani serwis i b.miła obsługa. Z czasem pewnie kupię coś profi ale póki muszę do mojej pasji dokładać to oby jak najmniej. Jeśli chodzi o porównanie mocy to nie zawracałbym sobie głowy takimi duperelami. Nie sądzę by jakikolwiek producent w jakimś znacznym i istotnym stopniu odbiegał z mocą od deklarowanej...
A jaka moc Ci potrzebna? Największa na jaką Cię stać ! Np CY mają możliwość 4-stopniowej regulacji siły a zawsze można jeszcze zasłonkę dodatkową zarzucić - gorzej natomiast błysnąć mocniej niż lampa pozwala :D

achpiotr
23-03-2007, 22:24
Stać mnie na te co wymieniłem, czyli myślę że na lampę około 700zł mogę przeznaczyć. Oczywiście dojdzie do tego softbox i statyw czyli będzie ponad 900zł

achpiotr
17-05-2007, 13:27
Polecam zajrzeć tutaj (http://groups.google.pl/group/pl.rec.foto.cyfrowa/browse_thread/thread/ad14f0c269735c9e/399171c5210d97a5?lnk=st&q=fighter+f400&rnum=1&hl=pl#399171c5210d97a5). To jest sensowna informacja, której szukałem będąc w dylemacie zakupu lamp. Wynika z tego że jednak przy lampach chińskich oferowanych na rynku lepiej jednak zwrócić uwagę na GN a nie na Ws, z racji że firmy piszą że to jest Ws, a to tylko symbol oznaczenia danego modelu np. f400.
Podaje linka (http://www.fvlighting.com/en/index.htm) do strony producenta fighter (by ktoś poszukujący trafił na rzeczywiste info. o tych lampach a nie brednie wypisywane przez sklepy; np. fighter f400 w wersji eco, nie ma 400Ws jak podaje Eltec, afe, etc.).
Odnośnie lampy CY300K - wykonianie chińsie niestety, obejrzałem w sklepie, guzik krzywo, blaszki niedochodzą - i to kosztuje prawie 1000zł - jaki ten rynek fotografii jest chłonny - bo chyba to nabija takie ceny.
Prosił bym natomiast o info.odnośnie CY200K; 2 lampy z softboxami, jaka przesłona z jakiej odległości dla całej sylwetki?

sailor
17-05-2007, 20:43
ten temat byl walkowany na tym forum conajmniej 50 razy .. uzyj "szukaj" i dostaniesz pelna informacje na tematy ajkie cie interesuja

achpiotr
17-05-2007, 21:32
Gdybym szukał i znalazł to bym nie pytał... Ale nie przeczę że może źle szukałemm a może poprostu wszystko gdzieś mija to co mnie interesuje. Bo raczej rafia się na informacje że lepiej kup mocniejsze lampy. Dziwne że nie szkoda Tobie czasu by pisać użyj opcji szukaj, zamiast olać wątek.
Pozdrawiam

madburn
18-05-2007, 17:24
Poza tym Ws jest obliczone z odpowiedniego wzoru, którego już nie pamiętam, pojemność kondensatora razy napięcie do kwadratu przez 2 czy coś takiego- nieważne. No i z tego wynika że Ws będzie zależny od konstrukcji odbłyśnika i użytego palnika, itp. Tutaj GN może okazać się bardziej ukazywać właściwości lampy. Dochodzi jeszcze czas błysku no i wtedy już w ogóle problem.

E(Ws)= (Q*U^2)/2
przy czym U to roznica w napieciu odkladanym na kondensatorze (przy 230V jesto to jakies 320V) a tym co zostaje po blysku (zwykle 80-60V)

to teraz prosze mi wytlumaczyc jaki wplyw na Ws ma ksztalt, material i polozenie odblysnika ?
cos jak jesli zupa jest pomidorowa to jakiego koloru sa skarpetki

GN Guide Number aka liczba przewodnia jest zalezna od odblysnika i jest liczba wydumana - okresla jedynie zasieg flasha - nijak nie wiadomo nic o skupieniu wiazki itd

energia blysku - tylko to sie liczy w studio - jesli chesz wzmocnic to masz modyfikatory w postaci misek- okresla jasnosc swiatla - im wiecej tym bardziej przepalisz heh
2x500Ws i przeprosisz sie z ciemnym kitem :) bo zapomnij o f2.8
co prawda mozna blyskac sabinami w studio i miec efekty - ale to kierunkowe dosyc swiatlo - ciezko je modyfikowac, ukierunkowac etc - choc mozna regulowac moc blysku

chinole zawyzaja wartosici zarowki blyskowe nie maja tych 50Ws - no chyba ze je z 3faz zasilaja :) - zarowki maja raczej kolo 34Ws (to wynika z pojemnosci kondensatora)

GN - moze i prawdziwe - mozna sprawdzic - ustawic cos w odleglosci GN - blysnac i zobaczyc czy doswietla :)

boiling to taiwan - wiec jeszcze nie ma tak zle
tyle ze na serwis nie licz - na gwarancji wymini dystrybutor - ale np jak potrzaskasz palnik to masz problem - nikt nie sprzedaje tego (w zasadzie wystarczy kazdy inny palnik o podobnej budowie i mocy wbre temu co niektore madrale proboja wmowic w sklepie (palniki i tak produkuja tylko chinczycy, amerykanie i PerkinElemer oraz kiedys Heinmann (ruscy juz nie robia - choc u nich mozna kupic palniki bez problemu - u nas bardzo trudno z wyjatkiem "markowych" z przeplaceniem 300%

majac do wyboru boiling-CYxxx z funsportu - wybralbym te ktore ktore sa tansze maja wiecej akcesoriow a przedewszystkim ciekawsze regulacje (np nie 1/8 a 1/16)

z funsporty to tez chinszczyzna

czasu blysu z chinszczyzny nie wyczytasz - tego oni nie wiedziec - zegarki wodne nie miec tak mala skala :P
zreszta co chesz robic ? kule armatnie w locie ? to proste - jak najmocniejza lampa z jak najwiekszym zejsciem - np 1/32 lub mniej (zeby za ciemno nie bylo)

modelece, pomidorkom na polmisku czy szklance winda wisi czy blyskasz 1/1000s czy 1/10000s
przy czym male lampki blyskaja szybko zeby sie nie spalic - plazma w luku elektrycznym osiaga e pare tys stopni
zeby mocniej blysnac - wiecej energii - wiecej energii - wiekszy mocniejszy palnik (scianki dosc daleko i grube zeby sie nie stopily
wiecej energii wiecej problemów - kable, elementy inicujaace - a szczegolnie kondensator
500Ws ma przewaznie czas blysku kolo 1/500-1/1000sek - szybciej nie moze - nie w tej cenie - dlatego elinchromy i inne broncocolory tyle kosztuja (bo moga szybciej blyskac) - a raczej ich kondensatory - szybko oddajace energie - zreszta lampy blyskow uzywaja tzw kondensatorow zwarciowych - bo zwykle nie sa w stanie takich energii oddac szybko

dosc powiedziec jeszcze tylko ze 2000Ws stroboskop zapala od 1 blysku gazete - kladziesz ja bardzo blisko - pyk - i juz sie slicznie pali :)

achpiotr
18-05-2007, 22:40
to teraz prosze mi wytlumaczyc jaki wplyw na Ws ma ksztalt, material i polozenie odblysnika ?
cos jak jesli zupa jest pomidorowa to jakiego koloru sa skarpetki

A no taki: jeżeli weźmiemy 2 lampy z takim samym Ws i jedną postawimy za ścianą to ile by Ws nie miała to nic nam nie oświetli, chyba że ma XXXXWs to może ścianę przepali...

Więc, jeżeli kondensator ileś tam mocy zbierze i ją odda palnikowi, to już od konstrukcji palika i wylotu lampy zależy gdzie ta energia zostanie spożytkowana.

"Quantity of electrical energy is measured in Wattseconds, also known as Joules. This rating defines the amount of electrical power discharged with each flash. (...) the actual amount of light produced for a given number of wattseconds varies, depending on the unit's design, (...)".

http://209.85.129.104/search?q=cache:0CIE69QvcMcJ:www.white-lightning.com/specs.html+ls+ws+gn&hl=pl&ct=clnk&cd=5&gl=pl

Także właściwie jedyną wartością do której można się odnieść są lumenosekundy, ale je podają tylko nieliczni, znaczy się, drożsi producenci.

madburn
18-05-2007, 23:45
Ws to Ws - efektywne Ws to mozna sobie o kant pupy - to jak PMPS power w radykach z targowiska - 1000W z 1 tranzystora :P

lumenosekunda jest stala - 4Ls z 1Ws

GN zalezy od garnka ktory jest zalozony
zmienisz zdanie na softboksie

achpiotr
19-05-2007, 16:43
To, że GN jest zależny od garnka jaki nałożysz, to wiadoma sprawa, tylko producenci zawsze podają GN z danym garnkiem dla danego iso i z daną ogniskową. Więc jest to jakiś odnośnik. I na potrzeby tego wątku chyb a ważniejszy od Ws. Dlatego że, w Afe i Eltec'u sprzedają fightery eco podając 400Ws, gdzie na stronie producenta te lampy tyle nie mają, nazywają się po prostu f400.
Wychodzi, że lampa fighter f400 eco ma tyle samo mocy, co i CY200K a jak widać GN są podobne. Wniosek taki, że w chińczykach lepiej patrzeć na GN przy ich porównywaniu.
Co do Ws i równości lampy jednej z drugą, owszem jest to bardziej miarodajne, ale i tak wpływ na to ma konstrukcja lampy. To, że kondensator wyrzuci z siebie daną ilość energii nie znaczy wcale, że ta energia zostanie całkowicie spożytkowana na energię świetlną - zatem konstrukcja lampy (jakość użytych materiałów - kabelki, palnik i inne duperele) mogą się przyczynić do różnych start tej energii, czyli zamiany jej części na cieplną w większym lub mniejszym stopniu. Do tego już sama energia świetlna może u różnych producentów zostać różnie skierowana czy odbita, zależnie od wykorzystanego materiału pod palnikiem, który to albo więcej odbije lub tez więcej wchłonie.


Nie wiem skąd wziąłeś swój przellicznik Ws na Ls - każdy producent robi jak chce :)

"A Lumen is a unit of measurement of light intensity falling on a surface. A Lumensecond refers to a light of 1 Lumen intensity for a duration of one second, or the equivalent, such as 2 Lumens for half a second. The absolute amount of light emitted each time a flash system is fired is correctly specified in lumenseconds. The number of lumenseconds produced by a particular flash system depends on the efficacy, how effectively the system turns electrical energy into light energy, or wattseconds into lumenseconds. The efficacies of commercial photoflash systems typically fall within the range of from 15 to 50 lumenseconds per wattsecond. What this implies is quite simple: a highly efficient 300ws system may produce as much actual light energy as an inefficient system rated at 1000ws."

http://www.studiolighting.net/studio-lighting-glossary-of-terms/

lumenosekunda: jednostka miary ilości światła w układzie SI równa ilości światła dostarczanej przez strumień świetlny o wartości 1 lumena w czasie 1 s; 1 lms = 1 lm s

lumen:jednostka strumienia świetlnego w układzie jednostek SI (o symbolu lm); jest to strumień świetlny wysyłany w kącie bryłowym 1 sr (steradian) przez punktowe źródło światła o światłości 1 cd (kandela); 1 lm = 1 cd sr.

Dla osób nie znających angielskiego; najważniejesze z cytatu powyżej jest to, że dwie lampy o różnej mocy mogą dać taką samą moc świetlną (zależnie od tego jak efektywnie została energia elektryczna Ws zamieniona na energię świetlną Lms), autor za przykład porównuje lampę 300Ws dobrej konstrukcji z lampą 1000Ws słabej konstrukcji.

sailor
20-05-2007, 13:32
Dziwne że nie szkoda Tobie czasu by pisać użyj opcji szukaj, zamiast olać wątek.
Pozdrawiam

100 takich samych pytan i kilka odpowiedzi na nie generuje konkretny i niepotrzeby ruch w sieci. a to generuje obciazenie forum za ktore ktos a konkretnie admin placi. dlatego nalezaloby z szacunkiem dla jego portfela :)
poza tym w twojej wypowiedzi przydalby sie usmiech.. by nie potraktowac jej jako niemilej

achpiotr
21-05-2007, 10:18
w twojej wypowiedzi przydalby sie usmiech.. by nie potraktowac jej jako niemilej
... :)