Zobacz pełną wersję : Pierścień pośredni + Nikon d3100 + 18-105
xxxinmyselfxxx
27-12-2012, 22:13
Witam.
Dostałam parę dni temu pierścienie pośrednie takie jak te:
http://allegro.pl/pierscienie-posrednie-makro-nikon-d3100-d5100-d90-i2882580074.html
Posiadam nikona D3100 z obiektywem 18-105. Po Podłączeniu zestawu, nikon wskazuje brak obiektywu i nie można wykonac żadnego zdjęcia.
Wiem że są to proste pierścienie do manualnego ustawienia przysłony, jednakże nie wiem w czym tkwi problem.
Proszę o jakieś sugestie.
Pozdrawiam
Jedrek.S
27-12-2012, 22:20
Chyba należałoby w menu ustawić aby aparat robił zdjęcia bez wpiętego obiektywu, albo przestawić*w tryb M. Powinno pomóc. Kiedyś robiłem coś*a'la freelensing i chyba M załatwił*sprawę.
karol1981
27-12-2012, 22:21
Ustaw body na tryb manualny,w automacie lub pół automacie będzie pokazywał że nie masz obiektywu.
Wysyłane z mojego GT-I9000 za pomocą Tapatalk 2
Problem tkwi w tym, że D3100 potrzebuje obiektywu z elektroniką. Dlatego też na każdym trybie oprócz M wykaże brak obiektywu. Da się robić zdjęcia z takimi pierścieniami tylko w trybie manualnym ale tutaj będą kolejne krzaczki, ponieważ nie będziesz miał pomiaru światła i dodatkowo Nikkor 18-105 nie posiada możliwości ręcznego ustawienia przysłony - brak pierścienia. Z tymi pierścieniami mógłbyś robić zdjęcia obiektywem Helios M44-2 z odpowiednim pierścieniem przejściowym z M42 na Nikon F. Fotografowanie obiektywem 18-105 z tymi pierścieniami raczej Ci nie wyjdzie.
Tak, jak napisali poprzednicy.
1. Z tymi pierścieniami musisz fotografować w M.
2. Musisz mieć obiektyw z pierścieniem przysłon.
3. 18-105 generalnie nie nadaje się do pracy z pierścieniami, ze względu na długość.
Klaudia0131
04-01-2013, 14:13
Witam, zakupiłam pierścienie makro z przenoszeniem automatyki: http://allegro.pl/pierscienie-posrednie-makro-nikon-z-automatyka-i2863767536.html
jednak po podłączeniu do aparatu kadr jest cały zamglony, zarówno na automatycznych ustawieniach jak i na manualnych, NikonD3000 obiektywy: 50 mm f1.8g , 18-105VR , helios 44-2
Na czym polega problem ?
Ostry i zamglony czy nieostry? A może poruszony?
W pierwszym przypadku sprawdź, czy pierścienie sa w środku wyczernione (najlepiej na matowo).
A najlepiej pokaż fotkę
Klaudia0131
04-01-2013, 14:49
Są wyczernione i matowe, wygląda na to, że w ogóle nie ostrzy, fotka: http://www.speedyshare.com/xamvF/DSC0191.JPG
A z jakiej odległości próbujesz zrobic zdjęcie? Z obiektywem 18-105 musi to być ok 2mm od soczewki.
Wyłącz AF i ustawiaj ostrość zbliżając się do obiektu. Użyj 50/1.8
Klaudia0131
04-01-2013, 15:00
Dziękuję bardzo, pomogło :) Nie miałam pojęcia, że trzeba być aż tak blisko obiektu, w takim razie na ruchliwe owady chyba nie ma co liczyć ...
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.