Placek
26-12-2012, 21:45
Szanowni
Po przeczytaniu wielu wątków tutaj jak i na Dpreview oraz tym co wypluwa dr.Google stwierdziłem że napisze tutaj co by finalnie rozpatrzyć za i przeciw lub jak ktow woli dostać obuchem.
Temat był dotykany tu i ówdzie ale mam wrażenie że dość dobrze wiem czego mi potrzeba a przy tym brak mi praktycznego obycia z niektórymi sprzętami.
Obecnie używam:
Nikon D80 + 35mm 1.8 oraz 18-200 3.5-5.6 przy czym stałka w 95%
Fotografuję amatorsko ale nigdy na automacie
W chwili obecnej potomstwo pochłania praktycznie całe karty pamięci dlatego stałka tak potrzebna
Wyjazdy okazjonalnie a co za tym idzie magazoom kurzy się w szafie
Potrzeby:
Integracja foto+video przy czym priorytetem jest ciągle foto
Priorytetem są zdjęcia i zasugerowałem się bezlusterkowcami ale jezlei warto ukłonic się lustrzance to tak uczynię
Dobry AF który pozwoli uchwycić najcenniejsze chwile z szybcko poruszającym się potomstwem
Dobre zdjęcia do czułości 3200/6400 – (mój obecny D80 przy 1600 już kapituluje)
Możliwie mały gabaryt – dobrze jeśli nowy aparat nie będzie wielkości D80 ale nie jest to kluczowe
Nagrywanie filmów bez hałasów charakterystycznych dla pracy AF w lustrzankach (oczywiście z pominięciem SONY)
Dobrze gdyby był wizjer – zboczenie po lustrzance
Dobra stałka max 35mm i 1.8 (z nikonowej jestem b.zadowolony)
W ciągu 1-1,5 roku dokupię zooma co by mieć zapas na ściągnie dziatwy
Moje typy wraz z obawami:
NEX-6 wraz z obiektywem 35mm 1.8
- jakość zdjęć słabsza niż u konkurencji
- AF wolniejszy
- brak stabilizacji w body – nie wiem czy stabilizacja ma znaczenie przy stałych obiektywach?
+ cena
+ bdb filmy
Olympus E-M5 wraz z obiektywem Panasa 20mm 1,7 lub Zuiko 45mm 1.8 (choć ten już nieco wąski)
- mniejsza matryca (podobno ma to znaczenie przy odwzorowaniu szczegołów)
- 4/3 uważane jako technologia mniej rozwojowa w stos do APS-C
- cena
+ szybkość
+ stabilizacja
+ wybór wielu redakcji jako wyznacznik
Panasonic G5
Wydaje się mieć większość zalet i wad olka poza wyborem redakcji, jest także większy i tańszy od niego
Wiem że te aparaty są w różnych segmentach cenowych i nie ukrywam że Olek będzie się wiązał praktycznie z podpisaniem papierów rozwodowych ale taki zakup to przynajmniej 4-5lat wspomnień więc może się szarpnę (kiedyś mi wybaczy)
W kwestii filmów to ich nagrywanie jest jednym z powodów dlaczego pozbywam się lustra i małpy – mam dość ganiania z dwoma sprzętami, ma być jedna pucha możliwie mała i nagrywać filmy lepsze niż obecne Smartfony.
Tych co zechcą mi namieszać Fuji od razu uprzedzam – naczytałem się o powolnym AF i filmy są dużo słabsze niż konkurencji (ale piękne szkło 35mm 1.4) – jeżeli się mylę to proszę wyprowadzić mnnie z błędu.
Proszę doradźcie sprzęt w który nie wtopię kasy, jestem gotów przyjąć konstruktywną krytykę wraz arumentami na kazdą inną propozycję.
Po przeczytaniu wielu wątków tutaj jak i na Dpreview oraz tym co wypluwa dr.Google stwierdziłem że napisze tutaj co by finalnie rozpatrzyć za i przeciw lub jak ktow woli dostać obuchem.
Temat był dotykany tu i ówdzie ale mam wrażenie że dość dobrze wiem czego mi potrzeba a przy tym brak mi praktycznego obycia z niektórymi sprzętami.
Obecnie używam:
Nikon D80 + 35mm 1.8 oraz 18-200 3.5-5.6 przy czym stałka w 95%
Fotografuję amatorsko ale nigdy na automacie
W chwili obecnej potomstwo pochłania praktycznie całe karty pamięci dlatego stałka tak potrzebna
Wyjazdy okazjonalnie a co za tym idzie magazoom kurzy się w szafie
Potrzeby:
Integracja foto+video przy czym priorytetem jest ciągle foto
Priorytetem są zdjęcia i zasugerowałem się bezlusterkowcami ale jezlei warto ukłonic się lustrzance to tak uczynię
Dobry AF który pozwoli uchwycić najcenniejsze chwile z szybcko poruszającym się potomstwem
Dobre zdjęcia do czułości 3200/6400 – (mój obecny D80 przy 1600 już kapituluje)
Możliwie mały gabaryt – dobrze jeśli nowy aparat nie będzie wielkości D80 ale nie jest to kluczowe
Nagrywanie filmów bez hałasów charakterystycznych dla pracy AF w lustrzankach (oczywiście z pominięciem SONY)
Dobrze gdyby był wizjer – zboczenie po lustrzance
Dobra stałka max 35mm i 1.8 (z nikonowej jestem b.zadowolony)
W ciągu 1-1,5 roku dokupię zooma co by mieć zapas na ściągnie dziatwy
Moje typy wraz z obawami:
NEX-6 wraz z obiektywem 35mm 1.8
- jakość zdjęć słabsza niż u konkurencji
- AF wolniejszy
- brak stabilizacji w body – nie wiem czy stabilizacja ma znaczenie przy stałych obiektywach?
+ cena
+ bdb filmy
Olympus E-M5 wraz z obiektywem Panasa 20mm 1,7 lub Zuiko 45mm 1.8 (choć ten już nieco wąski)
- mniejsza matryca (podobno ma to znaczenie przy odwzorowaniu szczegołów)
- 4/3 uważane jako technologia mniej rozwojowa w stos do APS-C
- cena
+ szybkość
+ stabilizacja
+ wybór wielu redakcji jako wyznacznik
Panasonic G5
Wydaje się mieć większość zalet i wad olka poza wyborem redakcji, jest także większy i tańszy od niego
Wiem że te aparaty są w różnych segmentach cenowych i nie ukrywam że Olek będzie się wiązał praktycznie z podpisaniem papierów rozwodowych ale taki zakup to przynajmniej 4-5lat wspomnień więc może się szarpnę (kiedyś mi wybaczy)
W kwestii filmów to ich nagrywanie jest jednym z powodów dlaczego pozbywam się lustra i małpy – mam dość ganiania z dwoma sprzętami, ma być jedna pucha możliwie mała i nagrywać filmy lepsze niż obecne Smartfony.
Tych co zechcą mi namieszać Fuji od razu uprzedzam – naczytałem się o powolnym AF i filmy są dużo słabsze niż konkurencji (ale piękne szkło 35mm 1.4) – jeżeli się mylę to proszę wyprowadzić mnnie z błędu.
Proszę doradźcie sprzęt w który nie wtopię kasy, jestem gotów przyjąć konstruktywną krytykę wraz arumentami na kazdą inną propozycję.