PDA

Zobacz pełną wersję : Szparowanie pozornie prostego zdjęcia - pomocy



artuss811
26-12-2012, 15:36
Witam zrobiłem sobie 2 zdjęcia na na poczet nauki szparowania
1.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/338/dsc0687pf.jpg/)

2.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/835/dsc0703w.jpg/)

chce podmienić tło na czarne bo na nim widać najbardziej niedoskonałości wycinania i za żadne skarby nie mogę osiągnąć zadowalającego efektu, próbowałem wszystkich możliwych sposobów które udało mi się znaleźć na YB i niestety efekty są marne, może koledzy wiedzą jak to zrobić, albo jak ustawić parametry narzędzia żeby osiągnąć dobry rezultat

morzon
26-12-2012, 15:57
Pokaż rezultaty.

Zasadniczo to max powiększenie i jedziesz choćby po pojedynczych pikselach jeśli ma być ultra dokładnie. Tablet sporo ułatwia.

marekb
26-12-2012, 16:03
a nie lepiej od razu zrobić na takim tle jakie ma być?? tutaj można (jesli miałoby zostać tło jasne ) rozjaśnić miejscowo to co na zewnątrz i gotowe

artuss811
26-12-2012, 16:11
a nie lepiej od razu zrobić na takim tle jakie ma być?? tutaj można (jesli miałoby zostać tło jasne ) rozjaśnić miejscowo to co na zewnątrz i gotowe

jak już pisałem chodziło o naukę, a efekty dam później bo wszystko usuwałem ale ogólnie wygląda to tak, ze jak robię gumkowanie tła to na przedmiocie widać zaciemnienia albo poszarpania jak lasso to taki nie naturalne obcięcie

RobertMiernik
26-12-2012, 16:16
Bo do tego służy Pen tool a nie gumka, wtedy będziesz miał ładne równe krawędzie..

**luk**
26-12-2012, 16:16
poczytaj o narzędziu - pióro, to podstawa zaznaczania i szparowania.

jackrabbit
26-12-2012, 16:23
pare dni temu tez zaczalem sie w to bawic i chyba na poczatek najlepsze efekty udalo mi sie uzyskac przy pomocy quick selection, pozniej klikam w refine edge i tam jest pare pomocnych suwaczkow

no ale podstawowa zasada - nie robimy foty na jasnym tle jesli je chcemy wklejac na ciemne

gompky
26-12-2012, 16:52
po pierwsze: kiedy obiekt został sfotografowany na jasnym tle, to na krawędziach obiektów powstaje efekt rozjaśnienia, który czasem może uniemożliwiać wiarygodne wstawieni tych obiektów na ciemne tło. po drugie: oprócz selekcji najważniejsze jest wtopienie (feather), ale to już metodą prób i błędów. ja robię selekcję starą dobrą metodą - obrysowuję piórem obiekt, to umożliwia przerwanie bądź zapisanie pracy przed zakończeniem selekcji, oprócz tego po zamknięciu krzywej można jeszcze korygować błędy. potem klikasz prawym, tworzysz selekcję z krzywej, a program od razu pyta o wtopienie, wybierasz jakąś wartość, potem możesz wrócić te trzy kroki i ją zmienić. przypuszczam, że ciekawą metodą jest też malowanie w trybie szybkiej maski, bo można różnie dobierać miękkość pędzla dla jednej selekcji, ale nigdy nie przećwiczyłem tego porządnie.

czasem w takiej sytuacji (z jasnego na ciemne tło) pomaga inner shadow. czasem.

artuss811
26-12-2012, 19:23
Wiec tak robiłem różne próby wycięcia przedmiotu od gumki tła po przez wydzielenie kanału i poprawieniem jasności i kontrastu, lassa magnetycznego, szybkiego zaznaczania i do tego wygładzanie krawędzi, różdżki. Robiłem tez szybka maskę z różnymi twardościami. Ale na pewno trafna uwaga to ta ze jak chce coś wycinać to nie robić jasnego przedmiotu na jasnym tle bo wtedy PS się gubi

P.S jeszcze jedna prośba jak piszecie nazwy narzędzi czy jakichś tam działań piszcie nazwy po polsku bo i PS mam po polsku a z angielskim u mnie nie najlepiej "quick selection" gdzie to i co to :-). Jestem z czasów gdzie w szkole był tylko rosyjski :-(

artuss811
26-12-2012, 19:52
to jest efekt po masce, najpierw maska twardym pędzlem gdzie się da, a potem miękkość 40% przy krawedziach masakra :-(


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/823/dsc068711.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

RobertMiernik
26-12-2012, 20:26
Tragedia i koszmar..

Tak jak pisałem - Pen tool...

artuss811
26-12-2012, 20:41
tu zrobiłem wydzielenie kanału niebieskiego zrobiłem kopie zmieniłem jasność i kontrast aby wszystko bardziej odróżniało się od tła i użyłem lasso magnetyczne wtapianie 0 pikseli szerokość 10 kontrast 10 częstotliwość 50 i efekt taki

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/6/dsc0687ddd.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Erie
26-12-2012, 20:57
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img546.imageshack.us/img546/7079/costamj.jpg)

przepraszam, że duże, ale chciałem pokazać efekt - w sumie 20 sekund zabawy z piórkiem i uploadem na imageshacka, po co się męczyć

w sumie jest 18 punktów mocowania krzywych beziera - to jest bardzo prosty obiekt, więc naprawdę najłatwiejsze do użycia jest piórko (notabene występuje już chyba w każdym nawet darmowym programie, przez co nie trzeba wydawac kupy kasy na PSa)

artuss811
26-12-2012, 21:00
o k...... właśnie o to mi chodziło, ale tym piórem to jak ręcznie punkt po punkcie czy z użyciem zaokrąglania możesz zdradzić jakieś szczegóły

doktor
26-12-2012, 21:14
Skoro piszesz, że jesteś z czasów, gdy w szkole był rosyjski, to sądziłem, że jesteś także z czasów, kiedy wiadomo było, że nie ma magicznych cudeniek. Trzeba włożyć w to pracę, a efekt będzie proporcjonalny do czasu poświęconego pracy i wprawności w posługiwaniu się narzędziem. Krzywe Beziera to zwycazajnie zrobiona ścieżka, gdzie na krawędzi obrysu ustawia się punkt za punktem i koryguje przebieg krzywej stycznymi w każdym z nich. Nie ma przy tym opcji zaokrąglania. Jak trzeba ustawiasz punkty gęściej i odpowiednio gniesz krzywą. Automaty zwykle gubią szczegóły, potem i tak trzeba to poprawić. Erie pisał, jak sądzę, że przy tak prostym, geometrycznym kształcie nie ma co kombinować specjalnymi narzędziami, bo szybciej i dokładniej zrobić zwyczajną ścieżkę.

artuss811
26-12-2012, 21:31
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img546.imageshack.us/img546/7079/costamj.jpg)

przepraszam, że duże, ale chciałem pokazać efekt - w sumie 20 sekund zabawy z piórkiem i uploadem na imageshacka, po co się męczyć

w sumie jest 18 punktów mocowania krzywych beziera - to jest bardzo prosty obiekt, więc naprawdę najłatwiejsze do użycia jest piórko (notabene występuje już chyba w każdym nawet darmowym programie, przez co nie trzeba wydawac kupy kasy na PSa)


Wielkie dzięki właśnie uzyskałem efekt jaki oczekiwałem wiec piwo dla Ciebie, ale z tymi 20 sekundami przesadziłeś chyba ze masz tablet do rysowania. A oto mój efekt

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/694/dsc068711.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Iwek_22
26-12-2012, 21:35
Bardzo dobrze, tylko za duże wtapianie dałeś moim zdaniem, porównaj z przykładem Erie.

Erie
26-12-2012, 21:37
Wielkie dzięki właśnie uzyskałem efekt jaki oczekiwałem wiec piwo dla Ciebie, ale z tymi 20 sekundami przesadziłeś chyba ze masz tablet do rysowania. A oto mój efekt

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/694/dsc068711.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

masz rację, przesadziłem z 20 sekundami - 12 z nich to był upload na imageshacka i wskazywanie ściezki ;) i nie mam tabletu - po prostu trochę doświadczenia z obsługą myszki i programów graficznych (oraz z x-wingiem sterowanym myszką ;) - gwarancja szybkości i celności)

a co do Twojego efektu to ścieżka jest ok, ale rozmycie selekcji za duże




... Erie pisał, jak sądzę, że przy tak prostym, geometrycznym kształcie nie ma co kombinować specjalnymi narzędziami, bo szybciej i dokładniej zrobić zwyczajną ścieżkę.

dokładnie tak

artuss811
26-12-2012, 21:43
skromność :-) może masz racje dałem wtapianie 5 pikseli, ale to i tak najlepszy efekt jaki udało mi się osiągnąć

Erie
26-12-2012, 22:14
Artuss - jak się nauczysz używać piórka to naprawdę bardzo szybko się to robi - musisz po prostu dowiedzieć się (nauczyć sie wraz z doświadczeniem) gdzie stawiać kluczowe punkty (w miejscach wierzchołków - zielone oraz lokalnych maksimów krzywych lub w punktach przegięcia - czerwone) - potem jeszcze ewentualne dodatkowe punkty się wstawia jak uzyskana krzywa Beziera nie oddaje kształtu szparowanego obiektu (białe)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img42.imageshack.us/img42/3198/scieka.jpg)

Jacek_Z
26-12-2012, 22:18
no ale podstawowa zasada - nie robimy foty na jasnym tle jesli je chcemy wklejac na ciemne


. Ale na pewno trafna uwaga to ta ze jak chce coś wycinać to nie robić jasnego przedmiotu na jasnym tle bo wtedy PS się gubi.Panowie. Jak zrobicie zdjęcia srebra, porcelany, szkła na białym i na czarnym tle to zobaczycie, że to nie jest tylko róznica w tle, ale w odblaskach, oświetleniu. Nie ma często dowolności w doborze tła. Często trzeba na białym, nawet jak jest mały kontrast.

Erie
26-12-2012, 22:26
Panowie. Jak zrobicie zdjęcia srebra, porcelany, szkła na białym i na czarnym tle to zobaczycie, że to nie jest tylko róznica w tle, ale w odblaskach, oświetleniu. Nie ma często dowolności w doborze tła. Często trzeba na białym, nawet jak jest mały kontrast.

Ależ to jest "oczywista oczywistość" jak mawiał "klasyk" ;), tylko przy szparowaniu często nie mamy luksusu zrobienia sobie kolejnego zdjęcia na innym tle tylko dostajemy okreslone i mamy z niego wyciąć obiekt. A jak sądzę autorowi wątku chodzi o naukę wycinania obiektów, a nie samą technikę robienie zdjęć.

Jolania
26-12-2012, 22:51
przepraszam, że duże, ale chciałem pokazać efekt - w sumie 20 sekund zabawy z piórkiem i uploadem na imageshacka, po co się męczyć

w sumie jest 18 punktów mocowania krzywych beziera - to jest bardzo prosty obiekt, więc naprawdę najłatwiejsze do użycia jest piórko (notabene występuje już chyba w każdym nawet darmowym programie, przez co nie trzeba wydawac kupy kasy na PSa)
Ciężko to kapuję. Gdyby z nudów zechciałby Ci się jakiegoś filmowego tutka zrobić...

doktor
26-12-2012, 23:21
Inteligentni ludzie się nie nudzą...

Erie
26-12-2012, 23:26
Inteligentni ludzie się nie nudzą...

?

doktor
26-12-2012, 23:28
?


Ciężko to kapuję. Gdyby z nudów zechciałby Ci się jakiegoś filmowego tutka zrobić...

Drobne czepialstwo

Erie
26-12-2012, 23:34
Drobne czepialstwo

obawiam się, że z uwagi na "delikatne" poświąteczne przejedzenie i wynikłe z tego opóźnienie w pracy przestrzeni międzyusznej nie jestem w stanie nadążyć

Jacek_Z
27-12-2012, 01:11
Erie - to był komplement :)

Erie
27-12-2012, 09:11
Erie - to był komplement :)

widzisz, a mówiłem, że mi przestrzeń międzyuszna nie funkcjonuje, obżarstwo to jednak masakra

RobertMiernik
27-12-2012, 17:27
widzisz, a mówiłem, że mi przestrzeń międzyuszna nie funkcjonuje, obżarstwo to jednak masakra

to trzeba wycofać ;P