PDA

Zobacz pełną wersję : ZUIKO contra M42



c-man
23-03-2007, 15:26
Witam,
Poniewaz planuję zakup Olympusa OM4 chcę spytać o jakość szkieł do tej puszki.Dotąd używałem szkieł na M42, które maja dla mnie genialną korekcje optyczną. Czy Zuiko wytrzymuja konkurencję, a może są lepsze?
Chodzi mi szczególnie o korekcję przy dużych (masymalnych) otworach przysłony, bo fotografuje głównie we wnętrzach.
Używałem szkieł takich jak :
-Helios44 58/2
-Pentacon 200/4
-Mir1 37/2,8
-Jupiter 135/3,5

Teraz planuje kupić szkła Zuiko:
-50mm/1,8
-200mm/4
-135mm/2,8
-28mm/3,5
-85mm/2
Jak waszym zdaniem wypada konkurencja?Szczególnie interesuje mnie rywalizacja 200-tek. Z Pentacona byłem zadowolony nawet przy 4, ale czytałem niepochlebne opinie na temat Zuiko200. Często pracuję na tej ogniskowej,więc mam wymagania...
Proszę o wyrażenie opinii szcególnie tych, którzy używali tych szkieł w praktyce.

Jacek_Z
24-03-2007, 02:23
tu są uzytkownicy nikkorów, z tym pytaniem na forum olympusa.
Moja wiedza jest taka - Olympus ma świetne szkła stałoogniskowe i na pewno Heliosy, Miry czy Jupitery im nie podskoczą. Co do Pentacona - może tu jest lepiej, ale nie wiem czy Zuiko 200/4 to jakas wpadka olympusa - bo powinno byc lepiej.
skąd takie przekonanie do "szkieł na M42, które maja dla mnie genialną korekcje optyczną"
bo ja twierdze przeciwnie, nie ma nic gorszego od starych ruskich obiektywów. Z Jeny były lepsze, ale daleko im do stałek Nikona czy Zeissa, Canona, Olympusa, Pentaxa

Kolekcjoner
24-03-2007, 23:33
skąd takie przekonanie do "szkieł na M42, które maja dla mnie genialną korekcje optyczną"
bo ja twierdze przeciwnie, nie ma nic gorszego od starych ruskich obiektywów. Z Jeny były lepsze, ale daleko im do stałek Nikona czy Zeissa, Canona, Olympusa, Pentaxa

No... ja mam podobne przekonanie. Zwłaszcza że poparte /niestety/ wieloletnim doświadczeniem. To jedna z przyczyn dla której nie mam najmniejszej ochoty wracać do starych manuali.

teh_14m3
25-03-2007, 00:09
Teraz planuje kupić szkła Zuiko:
(...)
-85mm/2


raczej ciężko będzie znaleźć. Od około 5 miesięcy śledze oferty na allegro i jeszcze z tą ogniskową się pod OM-a nie spotkałem...