Zobacz pełną wersję : GO
Pytanie będzie dla wielu z Was pewnie śmieszne, ale dla mnie jest nadal probleme. Wiem że są na to wzory ale przeliczanie przed zdjęciem może być troche niewygodne. Chodzi mi o dobranie przesłony jeżeli chce mieć głębię ostrości na głównym obiekcie i np jeszcze ok. 2 m za nim. Jest to jakoś szybko do przeliczenia czy tylko eksperymentalnie i doświadczenie?
Anonymous
02-07-2005, 12:16
dla mnie to kwestia wprawy, jak dużo pstrykasz i analizujesz swoje zdjęcia, to automatycznie wiesz co wyjdzie :) - czy ptzy cyfrze to taki problem zrobić kilka ujęć? ;)
Wiem że nie problem ale czasami nie ma możliwości robienia kilku ujęć z różnymi przesłonami i już przy pierwszym chciałbym osiągnąć to co chcę.
Na pomoc przyjdzie Ci TA STRONA (http://www.dofmaster.com/dofjs.html)
Ja rowniez mam z tym klopoty ale to kwestia poznania swojego sprzetu :D
Wiec trenuje
Dodatkowo ostatnio zapisalem sie na kurs foto jestem po pierwszym wykladzie (teoretycznym) dowiedzialem sie wielu ciekawych rzeczy o ktorych wczesniej nie wiedzialem a mianowice ze przy pewnej okreslonej wartosci przyslony np 16 oko ludzkie nie wychwyci juz roznicy w porownaniu do np 32
I 2 sparwa ze machanie otworem mam wplyw na GO (co oczywiscie wiedzialem) ale rowniez na kontrast (tego juz nie)
zajrzyj do jakiejkolwiek ze starszych ksiazek np z lat 80 .. na pewno ktos ze znajomych bedzie mial .. albo nawet biblioteka ... niemalze w kazdej ksiazce masz ladne rysuneczki i tabelki glebi ostrosci ...
jak ci sie nie uda znalezc to daj znac przeskanuje jak tylko wroce do domu ze skanerem .. czyli po wekendzie .. bo i tak mam to zrobic dla znajomego
insane...
Jeżeli możesz podesłać to byłbym bardzo wdzięczny. Do tych książek i tak pewnie zajrzę chociażby z ciekawość, ale nie ukrywam że bardzo by mi się to przydało. Mój mail
[email protected] Z góry bardzi dziękuję i pozdrawiam
Władca Pixeli
02-07-2005, 16:08
Aby kontrolować głębię ostrości nie trzeba używać żadnych wzorów tylko normalne obiektywy a nie G. Normalny obiektyw z pierścieniem przysłony ma salę, która pokazuje głębię ostrości przy zadanej przysłonie.
P.S.
Dla mnie obiektywy G to jest jedno wielkie nieporozumienie.
Ale jak to zrobic jesli aby szklo dzialalo z D70 pierscien przyslony (jesli juz taki jest) trzeba ustawic na pozycje 32 bo inaczej Error?
Władca Pixeli
02-07-2005, 16:42
Ale jak to zrobic jesli aby szklo dzialalo z D70 pierscien przyslony (jesli juz taki jest) trzeba ustawic na pozycje 32 bo inaczej Error?
Trzeba używać program A albo M. Wtedy nie ma problemu z Error.
ja głównie cykam na A i nie używam G....... szkieł :P ale problem GO to jednak głównie doświadczenie :wink:
No to wszystko jasne. Robić fotki i analizować... Dzięki za odpowiedzi :)
Drogi Władca Pixeli
Niestety nie dziala M ani A
Po przelaczeniu szkla na inna niz ta ostatnia przyslone i przelaczeniu aparatu w tryb M oraz A dostaje error
Wiec z tego nici
Jak to nici?
Przecież wtedy aby przymknąć przysłonę używasz drugiego pokrętła.
Władca Pixeli
04-07-2005, 06:29
Jak to nici?
Przecież wtedy aby przymknąć przysłonę używasz drugiego pokrętła.
Ale w takim układzie nie da się odczytać głębi ostrości z obiektywu
Drogi Władca Pixeli
Niestety nie dziala M ani A
Po przelaczeniu szkla na inna niz ta ostatnia przyslone i przelaczeniu aparatu w tryb M oraz A dostaje error
Wiec z tego nici
Nie mam D70 więc zobaczyłem na internecie do instrukcji D70. Niestety we wszystkich obiektywach z CPU pierścień przysłony ma być ustawiony na najwyższy numer. Z obiektywami bez CPU można używać D70 tylko w M modzie i wynika że można wtedy używać pierścień przysłony.
Jest to kolejny powód dla mnie aby zapomnieć o kupnie D70 czy D70s
Jest to kolejny powód dla mnie aby zapomnieć o kupnie D70 czy D70s
Tyle że to raczej nie jest przypadłość tylko D70, a wszelkich korpusów, które sterują przysłoną i nie mają pomiaru z manualem.
jesio nie dostalem skanera dlatego nie wyslalem .. :/
Jest to kolejny powód dla mnie aby zapomnieć o kupnie D70 czy D70s
Tyle że to raczej nie jest przypadłość tylko D70, a wszelkich korpusów, które sterują przysłoną i nie mają pomiaru z manualem.
tzn których syfraków?
Jest to kolejny powód dla mnie aby zapomnieć o kupnie D70 czy D70s
Tyle że to raczej nie jest przypadłość tylko D70, a wszelkich korpusów, które sterują przysłoną i nie mają pomiaru z manualem.
tzn których syfraków?
Nie nie tylko digitali, z np.F80 jest tak samo.
to wiem, pytałem o syfraki :wink:
a jest przeca taki magiczny guzior ... podglad głebi ostrosci ;)
a jest przeca taki magiczny guzior ... podglad głebi ostrosci ;)
pokaż mi go w F70 czy FG? :wink:
hehe nie wiem nie trzymalem w lapach :P
pytales o syfraki ;)
hehe nie wiem nie trzymalem w lapach :P
pytales o syfraki ;)
no to pokaż mi go w D50 :wink:
Na pomoc przyjdzie Ci TA STRONA (http://www.dofmaster.com/dofjs.html)
Rewelacja! Czy ktoś może spotkał taki kalkulator w wersji JAVA na telefon komórkowy? A może jakiś zdolny informatyk spróbowałby napisać?
To byłoby bardzo ciekawe i sam chętnie bym kupił, zainstalował i korzystał.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.