RadiO
19-12-2012, 16:36
Odebrałem dzisiaj fotokalendarz i się lekko załamałem.:???:
Na wszystkich zdjęciach jest ewidentnie zbyt duży kontrast (to jeszcze bym przełknął) a wszystkie czerwienie są niesamowicie przesycone, aż oczy wypala! Ponieważ wywiązała się niezła dyskusja z prawdopopodnie właścicielką fotolabu chciałbym poradzić się w tej sprawie.
Zdjęcia obrabiałem następująco:
-wywołanie RAWa w Camera Raw
-mały retusz/składanie w photoshopie
-zapis z opcją zachowaj profil koloru ICC (srgb)
Używam monitora z szerokim gamutem (eizo s2231w), w windowsie mam zaimportowany profil koloru
Akcja była następująca: Pani widząc kalendarze mówi mi że to wina zdjęć, że jest dołączony profili koloru. Ja na to że elegancko wszystko mam obrobione. No to jazda: razem zobaczyliśmy zdjęcia które żona przyniosła - mieli je na dysku - tam wszystko prezentowało się elegancko - było wręcz blade w stosunku do wydruku - już zauważyłem że coś jej nie pasowało. Znikła gdzieś.
10 minut mija:roll:
przychodzi kobietka znowu i mówi żeby na zaplecze podszedł bo tam ma skalibrowany monitor. Idziemy, lukamy. Monitor Eizo, chyba jakiś ColorEdge bo ma te osłonki przeciwsłoneczne. Patrzę i nie wierzę: zdjęcia dalej normalne!!!
Mówi do mnie że gdybym drukował normalne odbitki atramentowe to byłoby ok a tak maszyna ma ograniczenia i lekka dominanta czerwieni na moich zdjęciach tu się uwydatnia i że czego oczekuję za 19 zł (groupon). WTF!!!:shock:
Sytuacja jest taka, że oni teraz mają coś pokombinować ze zdjęciami (mówiła o desaturacji i zdjęciu czerwonego) i wydrukować ten fotokalendarz jeszcze raz. Jutro idę odebrać i jeśli rezultat będzie zadowalający to będą drukować 3 sztuki (tyle zamówiłem).
No to ja się Was pytam o co w tym wszystkim chodzi??? Coś z profilem koloru??? Powiem tak - wydruk na papierze wygląda tak jak zdjęcie kiedy otwieram je na swoim szerokogamutowym monitorze np. w przeglądarce internetowej nie obsługującej profilu koloru..
tutaj przykładowe zdjęcie (duży rozmiar)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/17/05majm.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/812/02luty.jpg/)
Na wszystkich zdjęciach jest ewidentnie zbyt duży kontrast (to jeszcze bym przełknął) a wszystkie czerwienie są niesamowicie przesycone, aż oczy wypala! Ponieważ wywiązała się niezła dyskusja z prawdopopodnie właścicielką fotolabu chciałbym poradzić się w tej sprawie.
Zdjęcia obrabiałem następująco:
-wywołanie RAWa w Camera Raw
-mały retusz/składanie w photoshopie
-zapis z opcją zachowaj profil koloru ICC (srgb)
Używam monitora z szerokim gamutem (eizo s2231w), w windowsie mam zaimportowany profil koloru
Akcja była następująca: Pani widząc kalendarze mówi mi że to wina zdjęć, że jest dołączony profili koloru. Ja na to że elegancko wszystko mam obrobione. No to jazda: razem zobaczyliśmy zdjęcia które żona przyniosła - mieli je na dysku - tam wszystko prezentowało się elegancko - było wręcz blade w stosunku do wydruku - już zauważyłem że coś jej nie pasowało. Znikła gdzieś.
10 minut mija:roll:
przychodzi kobietka znowu i mówi żeby na zaplecze podszedł bo tam ma skalibrowany monitor. Idziemy, lukamy. Monitor Eizo, chyba jakiś ColorEdge bo ma te osłonki przeciwsłoneczne. Patrzę i nie wierzę: zdjęcia dalej normalne!!!
Mówi do mnie że gdybym drukował normalne odbitki atramentowe to byłoby ok a tak maszyna ma ograniczenia i lekka dominanta czerwieni na moich zdjęciach tu się uwydatnia i że czego oczekuję za 19 zł (groupon). WTF!!!:shock:
Sytuacja jest taka, że oni teraz mają coś pokombinować ze zdjęciami (mówiła o desaturacji i zdjęciu czerwonego) i wydrukować ten fotokalendarz jeszcze raz. Jutro idę odebrać i jeśli rezultat będzie zadowalający to będą drukować 3 sztuki (tyle zamówiłem).
No to ja się Was pytam o co w tym wszystkim chodzi??? Coś z profilem koloru??? Powiem tak - wydruk na papierze wygląda tak jak zdjęcie kiedy otwieram je na swoim szerokogamutowym monitorze np. w przeglądarce internetowej nie obsługującej profilu koloru..
tutaj przykładowe zdjęcie (duży rozmiar)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/17/05majm.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/812/02luty.jpg/)