Zobacz pełną wersję : filtr szary, portret w plenerze
Witam przymierzam się do kupna filrtra szarego. Nie znam się kompletnie na tych oznaczeniach. Filtra potrzebuję do portretów, a więc przysłona tak między f/2 - f/5. Problem w tym, że chcę doświetlać sobie lampką, a moje D90 w zestawie z rf603 i yn 560II dysponuje najkrótszym czasem 1/160s. Chodzi o to, żeby w miarę słoneczny dzień (nie chodzi mi tu o pstrykanie w południe w bezchmurny dzień) zejść do tego czasu przy przysłonie powiedzmy f/2.2 - 2.5 i ISO 100. Jaki filtr by się do tego nadał, jaka wartość ND. Na allegro spora rozbiezność jeśli chodzi o zmianę EV przy tej samej wartości ND. Najlepsze na koniec co oznacza stwierdzenie np o jedną podziałkę przysłony? Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, czy jedna podziałka to np różnica między f/2, a 2/8 albo f/2,8 a f/4 ?
Art Erie
18-12-2012, 14:16
Fader http://allegro.pl/listing.php/search?string=fader&category=8845 ale nie wiem, czy YN się wyrobi z mocą.
RobertMiernik
18-12-2012, 14:21
Najlepsze na koniec co oznacza stwierdzenie np o jedną podziałkę przysłony? Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, czy jedna podziałka to np różnica między f/2, a 2/8 albo f/2,8 a f/4 ?
O ekspozycji poczytaj sobie TUTAJ (http://www.optyczne.pl/index.php?slownik=83)
Co do lampy też obawiam się, że jedna YN to za mało, żeby zgasić słońce, do takich portretów potrzeba (zależy od ilości słońca) często nawet powyżej 3 000 Ws, wbrew pozorom słońce to całkiem spora lampa...
No przymierzam się do jeszcze jednej lampki pod choinkę, jeszcze nie wiem czy będzie to yn460 II czy 560 II.
Teraz dopiero chyba zrozumiałem o co chodzi, myslałem, że jak zmniejszę czas poprzez ograniczenie dostępu światła zejde do tego 1/160 to błysnę lampą jedną czy dwoma, synchronizacja się bedzie zgadzać i będzie ok. Głupi nie pomyślałem, że swiatło z błysku będzie podobnie jak słoneczne miało ograniczony dostęp do matrycy przez ten filtr :/.
W zasadzie wątek do zamknięcia.
Nie pozostaje nic innego jak zacząć zbierać na pixel kinga no i jakieś lampki obsługujące FP..
Art Erie
18-12-2012, 14:57
[...] no i jakieś lampki obsługujące FP..
Kolejny ślepy zaułek :(
Moc lamp w trybie FP spada drastycznie - SB 800 na pełnej mocy przy 1/8000s ma efektywny zasięg 1m.
Jedyne rozsądne i w miarę tanie rozwiązanie to Pixel King i lampa studyjna Quantuum Dual Power 600Ws.
Wiem, wiem. Nie chodzi mi o czasy rzędu 1/8000, ale tak max 1/1600 ;)
Przymierzałem się do quantumm dp 300Ws, na lampę bym uzbierał, ale z resztą byłoby słabo. Może po studiach ;) Póki co pozostaje mi zabawa chińskimi błyskotkami. Dzięki za odpowiedzi :)
Jeszcze jedno z innej beczki, czy yn560II poradzi sobie z softboxem 60x60, czy dać sobie spokój?
Art Erie
18-12-2012, 15:49
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=204548&page=4 post #33 masz test na wydajność 600Ws w słońcu.
FP przy 1/1600s też nie będzie zbyt wydajnym rozwiązaniem; 60x60 to typowy wymiar softboxa reporteskiego, więc tak ale z takimi modyfikatorami lepiej radzą sobie lampy z wysuniętym panikiem i bez odbłyśnika (studyjne).
Z lampek z FP i TTL wg. ceny:
Metz 50 AF-1 - od ~650 zł
YN-568EX - od ~800 zł
Metz 52 AF-1 - od ~850 zł
Nissin Di866 mk II - od ~890 zł (chyba najmocniejsza)
SB-700 - od ~1000 zł
Metz 58 AF-2 - od ~1250 zł
SB-910 - od ~1450 zł
Jest jeszcze YN-560EX (od ~520 zł) - niestety FP tylko przez CLS. Lampa nie ma TTL w stopce.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.