PDA

Zobacz pełną wersję : filtr szary, portret w plenerze



kafka
18-12-2012, 13:47
Witam przymierzam się do kupna filrtra szarego. Nie znam się kompletnie na tych oznaczeniach. Filtra potrzebuję do portretów, a więc przysłona tak między f/2 - f/5. Problem w tym, że chcę doświetlać sobie lampką, a moje D90 w zestawie z rf603 i yn 560II dysponuje najkrótszym czasem 1/160s. Chodzi o to, żeby w miarę słoneczny dzień (nie chodzi mi tu o pstrykanie w południe w bezchmurny dzień) zejść do tego czasu przy przysłonie powiedzmy f/2.2 - 2.5 i ISO 100. Jaki filtr by się do tego nadał, jaka wartość ND. Na allegro spora rozbiezność jeśli chodzi o zmianę EV przy tej samej wartości ND. Najlepsze na koniec co oznacza stwierdzenie np o jedną podziałkę przysłony? Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, czy jedna podziałka to np różnica między f/2, a 2/8 albo f/2,8 a f/4 ?

Art Erie
18-12-2012, 14:16
Fader http://allegro.pl/listing.php/search?string=fader&category=8845 ale nie wiem, czy YN się wyrobi z mocą.

RobertMiernik
18-12-2012, 14:21
Najlepsze na koniec co oznacza stwierdzenie np o jedną podziałkę przysłony? Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, czy jedna podziałka to np różnica między f/2, a 2/8 albo f/2,8 a f/4 ?

O ekspozycji poczytaj sobie TUTAJ (http://www.optyczne.pl/index.php?slownik=83)

Co do lampy też obawiam się, że jedna YN to za mało, żeby zgasić słońce, do takich portretów potrzeba (zależy od ilości słońca) często nawet powyżej 3 000 Ws, wbrew pozorom słońce to całkiem spora lampa...

kafka
18-12-2012, 14:52
No przymierzam się do jeszcze jednej lampki pod choinkę, jeszcze nie wiem czy będzie to yn460 II czy 560 II.
Teraz dopiero chyba zrozumiałem o co chodzi, myslałem, że jak zmniejszę czas poprzez ograniczenie dostępu światła zejde do tego 1/160 to błysnę lampą jedną czy dwoma, synchronizacja się bedzie zgadzać i będzie ok. Głupi nie pomyślałem, że swiatło z błysku będzie podobnie jak słoneczne miało ograniczony dostęp do matrycy przez ten filtr :/.
W zasadzie wątek do zamknięcia.
Nie pozostaje nic innego jak zacząć zbierać na pixel kinga no i jakieś lampki obsługujące FP..

Art Erie
18-12-2012, 14:57
[...] no i jakieś lampki obsługujące FP..
Kolejny ślepy zaułek :(
Moc lamp w trybie FP spada drastycznie - SB 800 na pełnej mocy przy 1/8000s ma efektywny zasięg 1m.
Jedyne rozsądne i w miarę tanie rozwiązanie to Pixel King i lampa studyjna Quantuum Dual Power 600Ws.

kafka
18-12-2012, 15:39
Wiem, wiem. Nie chodzi mi o czasy rzędu 1/8000, ale tak max 1/1600 ;)
Przymierzałem się do quantumm dp 300Ws, na lampę bym uzbierał, ale z resztą byłoby słabo. Może po studiach ;) Póki co pozostaje mi zabawa chińskimi błyskotkami. Dzięki za odpowiedzi :)

kafka
18-12-2012, 15:43
Jeszcze jedno z innej beczki, czy yn560II poradzi sobie z softboxem 60x60, czy dać sobie spokój?

Art Erie
18-12-2012, 15:49
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=204548&page=4 post #33 masz test na wydajność 600Ws w słońcu.
FP przy 1/1600s też nie będzie zbyt wydajnym rozwiązaniem; 60x60 to typowy wymiar softboxa reporteskiego, więc tak ale z takimi modyfikatorami lepiej radzą sobie lampy z wysuniętym panikiem i bez odbłyśnika (studyjne).

GonzoG
18-12-2012, 15:50
Z lampek z FP i TTL wg. ceny:
Metz 50 AF-1 - od ~650 zł
YN-568EX - od ~800 zł
Metz 52 AF-1 - od ~850 zł
Nissin Di866 mk II - od ~890 zł (chyba najmocniejsza)
SB-700 - od ~1000 zł
Metz 58 AF-2 - od ~1250 zł
SB-910 - od ~1450 zł

Jest jeszcze YN-560EX (od ~520 zł) - niestety FP tylko przez CLS. Lampa nie ma TTL w stopce.