PDA

Zobacz pełną wersję : Temperatura błysku.



adrian
22-03-2007, 13:11
Czy ktoś wie jak można ustawić temperaturę błysku? Ostatnio doświetlałem sobie cienie wbudowaną lampka w D70s i niestety w miejscu, które doświetlałem lampą kolorki wyszły niefajne. Podejrzewam, że jest to spowodowane różnymi temperaturami światła słonecznego i błysku. Od kilku dni mam SB800, jeszcze jej w plenerze w słoneczny dzień nie testowałem, ale zastanawiam się jak można zrównoważyć te temperatury, żeby użycie lampy nie było aż tak widoczne.

Ktoś z was się mierzył z takim problemem? Może to kwestia poprawnego balansu bieli?
Jeżeli tak, to jak ustawić? Na błysk?

Jeżeli pogoda dopisze, to potestuję to w plenerze w weekend, ale wolałbym być przygotowany do zajęć :)

Jacek_Z
22-03-2007, 16:35
zmiana WB nic nie da, bo widzisz różnicę WB między fragmentem gdzie dominuje błysk i obszarami gdzie dominuje słońce (albo cień czy cokolwiek innego)
dlaczego zmiana WB nic nie daje? bo zmieniasz WB na całym zdjęciu (na obu odmiennych obszarach), a nie na fragmencie.
jedyna rada - załozyć filtr na lampę błyskową. W zestawie z SB800 są dwa - na jarzeniówki (zielonkawy) i na ocieplenie błysku - gdy robimy przy halogenach.
tak naprawdę tych filtrów powinien byc wiele większy zestaw - bo inne jest np WB żarówki i halogenu.
Powinny byc (a nie ma) dołączone filtry niebieskawe do dopalania lampą gdy robimy w cieniu czy przy pochmurnej pogodzie.
generalnie to wyższa szkoła jazdy i wymaga doświadczenia lub drogich mierników temperatury barwowej (robił takie Gossen czy Minolta, ale kosztowały po 2 tys) oraz trzeba miec filtry konwersyjne.
Ale dla dość dobrych efektów wystarczy zestaw z 4 filtrów i nawet nie za wielkie doświadczenie.

adrian
22-03-2007, 16:47
Tak myślałem... Co do WB to się zgadzam w 100%, eksperymentowałem z tym nieco i nie byłem zaskoczony wynikami. No nic, trzeba będzie się zaopatrzyć w dodatkowe filtry, trochę czasu i cierpliwości.

Dziękuję bardzo za odpowiedź Jacku!

stig
22-03-2007, 20:43
No nic, trzeba będzie się zaopatrzyć w dodatkowe filtry Filtry powinienes miec w pudelku w ktorym dostales Sabine. :)

adrian
22-03-2007, 22:07
Filtry powinienes miec w pudelku w ktorym dostales Sabine. :)

Tak, ale tylko dwa - zielony i pomarańczowy. Wypadałoby rozejrzeć się za innymi ;)

Norbs
22-03-2007, 22:36
pomarańczowy wystarczy

Jacek_Z
22-03-2007, 22:42
niekoniecznie.
zarówka ma 2800 K, halogen 3200-3400 K, a z kolei w cieniu czy przy pochmurnym niebie jest zdecydowanie więcej niz 5500 K.
Przydałyby sie ze 3 ocieplające i jeden niebieski - ochładzający
te filtry co sa z lampka sa kiepskie - ja swój podgrzałem błyskiem tak, że się cały pofałdował.
trzeba uwazac , bo może się szybka - plastik przyciemnić (pisze ktoś własnie o tym w wątku obok)
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=21975
najlepiej mieć filtr w pewnej odległosci od palnika - ale to jest konstrukcyjny problem.

adrian
23-03-2007, 10:33
pomarańczowy wystarczy

Tutaj się niezgodzę, to nie jest to co być powinno :)

adrian
23-03-2007, 10:34
niekoniecznie.
zarówka ma 2800 K, halogen 3200-3400 K, a z kolei w cieniu czy przy pochmurnym niebie jest zdecydowanie więcej niz 5500 K.
Przydałyby sie ze 3 ocieplające i jeden niebieski - ochładzający
te filtry co sa z lampka sa kiepskie - ja swój podgrzałem błyskiem tak, że się cały pofałdował.
trzeba uwazac , bo może się szybka - plastik przyciemnić (pisze ktoś własnie o tym w wątku obok)
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=21975
najlepiej mieć filtr w pewnej odległosci od palnika - ale to jest konstrukcyjny problem.

Będę uważał, czytałem tamten watek w całości. Mam nadzieję, że sobie nie usmażę lampy :)