Zobacz pełną wersję : Pomocy jak zrobić taki efekt
lunatyk59
01-12-2012, 00:42
Witam,
Pomóżcie , cały dzień kombinuje jaki to obiektyw i jak można taki efekt uzyskać, nie mogę nic znaleźć , bo nie wiem jak ten efekt sie nazywa :(
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=116382921809649&set=pb.100003138257658.-2207520000.1354315132&type=3&theater
Dzięki za wyrozumiałość
RobertMiernik
01-12-2012, 00:50
Taki obrazek dają ultraszerokie obiektywy fisheye przeznaczone do aparatów DX na pełnej klatce.
Oczywiście to samo można osiągnąć robiąc w programie graficznym, choćby robiąc i modyfikując panoramę..
To panoramy sferyczne 360. I to nie kwestia obiektywu, a łączenia kilku zdjęć. Poszukaj sobie w google.
lunatyk59
01-12-2012, 00:52
Dzięki, jak znam nazwę to już sobie poradzę :) jeszcze raz dzięki.
Taki obrazek dają ultraszerokie obiektywy fisheye przeznaczone do aparatów DX na pełnej klatce.
Takie zdjecie da kazde rybie oko, ktore widzi 180st!!! I nie jest to diagonal-fisheye jak Zenitar 16mm (do pelnej klatki) czy Nikkor 10.5 DX.
http://www.kenrockwell.com/nikon/8mm.htm
http://www.mir.com.my/rb/photography/companies/nikon/nikkoresources/fisheyes/8mmf28.htm
RobertMiernik
02-12-2012, 00:45
To najprostszy (i najtańszy) sposób, przecież nie napisałem, że jedyny.
A obiektyw z linka to tak rzadki egzemplarz, że jednak polecam kupić coś z allegro...
Diagonal-fisheye nie widzi 180 st w kazdym kierunku i nie wazne czy bedzie do pelnej klatki czy nie.
RobertMiernik
02-12-2012, 01:16
Diagonal-fisheye nie widzi 180 st w kazdym kierunku i nie wazne czy bedzie do pelnej klatki czy nie.
gALL skup się, gdzie pisałem, że musi być diagonalny?
To nie jest diagonalne rybie oko, a kołowe - circular fish-eye - obiektyw o pełnym kącie widzenia 180st - np. Sigma 4.5mm pod DX, czy Sigma 8mm pod FX.
gALL skup się, gdzie pisałem, że musi być diagonalny?
Napisales, ze dowone rybie oko do DX na FX. A to nie jest prawda, poniewaz nie kazde rybie oko jest obiektywem ktore widzi 180st w kazdym kierunku. Sa dwa rodzaje fiszaja a te tansze sa diagonalne, czyli 180st po przekatnej klatki.
Aby z Nikkora 10.5 do DX miec pelne kolo na FX, wymaga to odciecia oslony (http://www.hasselweems.com/photographers/fisheye/index.html)
marszull
02-12-2012, 17:56
to co koleg apokazal to nie jest strzal z fisza, tylko jak zauwazyl dejote to panorama sferyczmna tylko zlozona w efekt "little planet"
google ci pomoze ;)
devilcape
02-12-2012, 22:29
Jednym szkłem, jednym strzałem nie możliwe do wykonania. Oczywiście marszull ma racje.
Nie szkło jest kluczem. Wystarczy do tego nawet najprostszy kitowy obiektyw i statyw z możliwością obrotu w poziomie. Reszta to odpowiedni skład.
RobertMiernik
02-12-2012, 23:04
Jednym szkłem, jednym strzałem nie możliwe do wykonania. Oczywiście marszull ma racje.
Nie szkło jest kluczem. Wystarczy do tego nawet najprostszy kitowy obiektyw i statyw z możliwością obrotu w poziomie. Reszta to odpowiedni skład.
Nie pitolić na tematy, których się nie zna.
Oczywiście, że się da. Nie mówię, że to tak było zrobione, ale się da...
http://www.flickr.com/photos/myrtus21/6000540127/in/photostream/
Jednym szkłem, jednym strzałem nie możliwe do wykonania. Oczywiście marszull ma racje.
Nie szkło jest kluczem. Wystarczy do tego nawet najprostszy kitowy obiektyw i statyw z możliwością obrotu w poziomie. Reszta to odpowiedni skład.
I co Ty wiesz o o fotografii (zabijaniu znaczy sie)?
marszull
03-12-2012, 00:42
Nie pitolić na tematy, których się nie zna.
Oczywiście, że się da. Nie mówię, że to tak było zrobione, ale się da...
http://www.flickr.com/photos/myrtus21/6000540127/in/photostream/
no to sie przyjrzyj zdjeciu ktore zlinkowales i na to ktore bylo w pierwszym poscie
ja widze roznice ;)
ps takie zdjecie da sie zrobic jednym strzalem (i pozniej obrobic) ale nie rybim okiem tylko aparatem 360 stopni
devilcape
03-12-2012, 01:10
Do zdjecia z pierwszego posta, bo o nim mówimy, 1 starałem, trzeba by szkła rybiego o kącie widzenia ponad 200 stopni;)
Jakie szkło ma taki kat widzenia?
Z reszta. Metoda robienia tego typu panoram jest znana i nie ma co pierdaczyc o pojedynczych strzalach i dedykowanych magicznych obiektywach.
Przecież to jest panorama 360 wurenderowana jako 'little planet' ot i cała magia, jak już koledzy wyżej zauważyli.
RobertMiernik> pokaż mi obiektyw który jednocześnie łapie horyzont, nadir i kilka stopni odległości od zenitu (de facto zenit też tam może być ale dla małej planetki nie jest konieczny)
Matey3000
04-12-2012, 16:50
Nie pitolić na tematy, których się nie zna.
Dobrze by bolo, jak bys z tej rady sam skorzystal.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.