PDA

Zobacz pełną wersję : Lampa do nikon d3000



Wolves
30-11-2012, 21:55
Witam
Niedawno zakupiłem moją pierwszą lustrzankę - nikon d3000. Jako że jestem uczniem technikum i moje środki są bardzo okrojone musiałem zakupić ten najtańszy model. Mam odłożone trochę grosza na... no właśnie. Miałem sobie doskładać trochę i kupić stałke 50 mm. Jednak pojawił się mały problem na zdjęciach. Otóż robiłem dzisiaj już 2 raz zdjęcia sportowe, a konkretnie zawody w siatkówce. sylwetka była ostra, ręce, nogi i piłka rozmyte. Musiałem użyć czasu 1/50-1/60 gdyż hala była ciemna. Pojawił się pomysł zakupienia Tamrona 17-50 f2.8 jednak jest za drogi (1250 zł). A więc może lampa ? jaką lampę mi polecacie? najlepiej coś używanego może nikon sb 600 ? lub jakiś zamiennik ?

Chawison
01-12-2012, 00:42
witaj
było już sporo na forum... pytanie jakim dysponujesz budżetem i czy potrzebuje automatykę TTL
zwróć uwagę na yongnuo yn-560 ... mocna lampa manualna...
powodzenia

GonzoG
01-12-2012, 05:00
Z lampą jest jedno ale - zasięg - przyjmuje się, że jest to max 10-15m - niezależnie od mocy.

A co do zdjęć na zawodach - kategorycznie odradzam lampę - błysk potrzebny na odpowiednie doświetlenie będzie oślepiał zawodników i możesz zostać grzecznie lub nie poproszony o zaprzestanie robienia zdjęć.
Poza tym lampa nie sprawdza się zbytnio przy siatkówce, czy podobnych sportach - za dużo obiektów, które często są przed punktem w którym chcemy mieć odpowiednie naświetlenie, więc i tak nie doświetli tak jak powinna.

Tu jedynym rozwiązaniem jest jasny obiektyw i wysokie ISO.

LordRamzes
01-12-2012, 08:43
Witam
Niedawno zakupiłem moją pierwszą lustrzankę - nikon d3000. Jako że jestem uczniem technikum i moje środki są bardzo okrojone musiałem zakupić ten najtańszy model. Mam odłożone trochę grosza na... no właśnie. Miałem sobie doskładać trochę i kupić stałke 50 mm. Jednak pojawił się mały problem na zdjęciach. Otóż robiłem dzisiaj już 2 raz zdjęcia sportowe, a konkretnie zawody w siatkówce. sylwetka była ostra, ręce, nogi i piłka rozmyte. Musiałem użyć czasu 1/50-1/60 gdyż hala była ciemna. Pojawił się pomysł zakupienia Tamrona 17-50 f2.8 jednak jest za drogi (1250 zł). A więc może lampa ? jaką lampę mi polecacie? najlepiej coś używanego może nikon sb 600 ? lub jakiś zamiennik ?

1/50/60 to Ci zawsze wyjdą ręce rozmazane przynajmniej tak to zrozumiałem

lampa ??? najgorszy pomysł jak już to nigdy nie zamienniki wiem jak jest ,że kasy się nie ma ale wydasz kasę i do końca nie będziesz zadowolony poza tym hala jest wysoka żeby nie przeszkadzać zawodnikowi musiałbyś w górę odbijac i dysponować ogroooooomną mocą o której mozesz zapomnieć w lampie za 600 zł , na sb 600 uważaj wydasz 600 zł a to dość mocno wyeksploatowane lampy

szkła i tu jest pies pogrzebany wiele osób w Twoim wieku kupowało starsze puszki na śrubokręt teraz za bezcen można było je dostac o głupia stałka 50f1,8d za 400zł była marną alternatywą marną bo trochę krótką a kastraty no cóż tu płaćććććććć.............. zbieraj na tamrona 17-50 używkę można dostać nawet za 800zł tylko sprawdź przed zakupem

Wolves
01-12-2012, 10:34
yhym... a co myślicie o tej lampie: yongnuo yn-560 ? już niekoniecznie do zdjęć sportowych, poprostu jako lampa uniwersalna do wszystkiego :) głównie robię zdjęcia reporterskie i portrety, praca na wbudowanej jest już niewystarczająca :)

GonzoG
01-12-2012, 11:01
yhym... a co myślicie o tej lampie: yongnuo yn-560 ? już niekoniecznie do zdjęć sportowych, poprostu jako lampa uniwersalna do wszystkiego :) głównie robię zdjęcia reporterskie i portrety, praca na wbudowanej jest już niewystarczająca :)

Jest to lampa manualna, jak nie masz doświadczenia z takimi, to zapomnij.

Dla Ciebie jedynym rozwiązaniem jest lampa z TTL:
Metz 36 AF-5, 44 AF-1, 50 AF-1, 52 AF-1, 58 AF-2
Yongnuo YN-565EX
Nissin Di622 mk II, Nissin Di866 mk II
Nikon SB-600, SB-700, SB-800, SB-900/910

Wolves
01-12-2012, 11:04
nie mam doświadczenia wogule z lampami :) dziękuje za odpowiedź GonzoG, Temat chyba do zamknięcia :)

tongpo
02-12-2012, 23:27
nie musisz się szarpać od razu na model 565ex ( chyba, ze chcesz i masz kasę ) ... ta firma robi bardzo dobre mniejsze lampy z TTL em ... znajomy na yn-465 i sobie chwali...

coroner
03-12-2012, 00:58
Wolves olej wynalazki. Jeśli lampa, to tylko Nikon albo Metz. Wszystko inne prędzej czy później przestanie Ci wystarczać.

Wolves
03-12-2012, 14:27
nie wątpie, jednak narazie nie mam kasy na systemową. Pogadam trochę z p. Postrożnym na temat lamp, co prawda korzysta z canonów jednak pewnie coś doradzi :) niemniej jednak dziękuje wszystkim za odpowiedzi

proszek
03-12-2012, 16:23
Wolves olej wynalazki. Jeśli lampa, to tylko Nikon albo Metz. Wszystko inne prędzej czy później przestanie Ci wystarczać.

Poprzesz jakimś konkretnym argumentem? Mam YN565EX, od kilku tygodni testuje razem z SB800 i jedyny minus do brak FP/HSS.

LordRamzes
03-12-2012, 16:35
Poprzesz jakimś konkretnym argumentem? Mam YN565EX, od kilku tygodni testuje razem z SB800 i jedyny minus do brak FP/HSS.

argumentów jest wiele inny rozkład światła FP to mało ???? po prostu prędzej czy później każdy kończy na systemowej a kupowanie zamiennika drożej wychodzi bo potem go sprzedajesz i kupujesz systemową a można od razu :)

GonzoG
03-12-2012, 16:41
(..._po prostu prędzej czy później każdy kończy na systemowej a kupowanie zamiennika drożej wychodzi bo potem go sprzedajesz i kupujesz systemową a można od razu :)

Co do tego kończenia na systemowej, to różnie z tym bywa... Znam takich, który uważają, że C i N powinni zająć się aparatami, a lampy zostawić Metzowi...

A co do YN-565 i SB-800:
1) lepszy rozkład światła w SB-800, i ogólnie sabinkach - bardziej równomierny.
2) większa moc w SB-800 - papier wszystko przyjmie, więc producent może pisać co chce... w rzeczywistości wszystkie YN są słabsze od specyfikacji producenta o 10-25%. Najgorzej wypadają YN-46x z TTL...
3) wykonanie - YN-565 bałbym się upuścić, a SB-800 widziałem nie raz kopane po scenie i nie chciały przestać działać.
4) stabilność TTL - YN-565 nie jest aż tak powtarzalna
5) komunikacja bezprzewodowa - nie jest to nagminne, ale są zgłaszane problemy, że YN-565 czasami w ogóle nie reaguje, zarówno z N jak i C.

adolfik9501
03-12-2012, 18:39
Co do tego kończenia na systemowej, to różnie z tym bywa... Znam takich, który uważają, że C i N powinni zająć się aparatami, a lampy zostawić Metzowi...

A co do YN-565 i SB-800:
1) lepszy rozkład światła w SB-800, i ogólnie sabinkach - bardziej równomierny.
2) większa moc w SB-800 - papier wszystko przyjmie, więc producent może pisać co chce... w rzeczywistości wszystkie YN są słabsze od specyfikacji producenta o 10-25%. Najgorzej wypadają YN-46x z TTL...
3) wykonanie - YN-565 bałbym się upuścić, a SB-800 widziałem nie raz kopane po scenie i nie chciały przestać działać.
4) stabilność TTL - YN-565 nie jest aż tak powtarzalna
5) komunikacja bezprzewodowa - nie jest to nagminne, ale są zgłaszane problemy, że YN-565 czasami w ogóle nie reaguje, zarówno z N jak i C.

6. YN565EX - brak AutoFP/HSS; cholera jasny dzień, trza dopalić, a tu brak ISO100, brak odpowiedniego filtra szarego, no ale zawsze to fajna lampa ;) EDYTA: gorzej, jak będzie odpowiednia lampa, a nie będzie odpowiedniego korpusu, dziękujemy Ci Nikonie ;)
7. YN565EX - brak automatyki własnej, SB800 poradzi sobie z pomiarem światła na każdym aparacie ze stopką;
8. YN565EX - niewątpliwy plus - pracuje zdalnie w systemie Canona i Nikona, nie trzeba kupować nowych lamp po zmianie systemu; kwestia tylko czy dożyją ;)

Każdy i tak robi jak uważa. Nie moje pieniądze, nie moje wybory. Jeden będzie zadowolony inny nie. My tutaj na forum co najwyżej możemy, w miarę rzeczowo bez haseł typu kup A bo to A, przedstawić za i przeciw, a wybór dalej należy do pytającego.

coroner
03-12-2012, 18:55
Poprzesz jakimś konkretnym argumentem? Mam YN565EX, od kilku tygodni testuje razem z SB800 i jedyny minus do brak FP/HSS.

Potestuj ze 2 lata, to może wtedy będziesz mógł powiedzieć, że ta lampa ma tylko jeden minus. Przez kilka pierwszych tygodni to i Tumax wystarczy, póki się nie zacznie ambitniejszych zastosowań.

adolfik9501
03-12-2012, 19:48
Ja wyznaję prostą zasadę: pierwsza lampa (lampa do wszystkiego) to tylko systemowa (Nikon, Metz, ew. Di866 II), kolejne lampy z założenia są zdalne więc tam już dobieram to co potrzebuje, bo nie warto przepłacać. Potrzeba 2 lampy zdalne z AutoFP to takie trzeba kupić, nie potrzeba można zanabyć 565EX, czy Di622 II, potrzeba tylko tryb M, to się kupuje YN460 II. Proste i skuteczne.

proszek
04-12-2012, 09:42
Potestuj ze 2 lata, to może wtedy będziesz mógł powiedzieć, że ta lampa ma tylko jeden minus. Przez kilka pierwszych tygodni to i Tumax wystarczy, póki się nie zacznie ambitniejszych zastosowań.

Od kilku tygodni mam YN. SB800 dużo dłużej.